De biecht van een huwelijksleven Neêrlands industrie vertoont teekenen van opbloei Een strijdster voor vrouwenrechten werd 75 jaar Bloedtransfusie blijkt van groote beteekenis Radio-programma GERARD WALSCHAPS NIEUWE ROMAN: MEESTERLIJK MAAR NIET OVERTUIGEND Ratten en muizen eten ons voedsel PRODUCTIE VAN 1938 ECHTER NOG NIET BEREIKT mooJid onder getuige 2 Vrijdag 10 Januari 1947 „Er moet een genie opstaan dat een einde maakt aan den literatuurkitsch en het huwelijk beschrijft zooals het is, den mensch zooals hij is, het leven zooals het Is". GERARD WALSCHAP, Ons geluk (P. N. van Kampen en Zoon N.V., Amsterdam M NDER de huidige Zuid-Nederlandsche prozaïsten neemt Gerard Walschap een eerste, zoo niet de eerste plaats in. Omstreeks 1930 vond hij met zijn romantrilogie „Adelaide", „Eric" en ,,Carla" zijn eigen richting en sindsdien ging hij voort meedoogenloos de ontbindende krachten bloot te leggen, die den mensch zoowel persoonlijk als in de gemeenschap van gezin of maatschappij bedreigen. Later stelde hij daartegenover ook de constructieve elementen: liefde van man en vrouw voor elkaar, liefde van de moeder voor haar kinderen. Zijn laatste roman sluit daarbij in alle opzichten aan. üok hier wórdt de strijd beschreven van het constructieve tegen het ontbindende, en ook hier gaat het om een huwelijksverhouding. Het boek is namelijk de levensbiecht van den kunstschilder Rend* Hox, zooals hij die op de huwelijks dag van zijn lievelingsdochter voor haar begint neer te schrijven. Er is zooveel overeenkomst tusschen de omstandigheden Waar onder zij met haar Bert het leven ingaat, en die waarvan haar vader en moeder zijn uitgegaan, dat Hox huivert voor wat haar nog tc wachten staat. Na het feestmaal neemt hij zelfs een flesch op „om hem het hoofd in te slaan die mijn dochterken ons geluk wil aandoen". Maar in de plaats daarvan schrijft hij dan tenslotte de biecht van dit „geluk". René om bij een al te gewillig meisje Leontine te vergeten. Maar het einde is toch een huwe lijk. E-n achteraf erkent René: „lk wist niet dat men iemand kan be- geeren die men niet aantrekkelijk vindt. Ik wist niet dat zoon begeerte liefde is of kan worden. Ik wist niet dat liefde meer van dett storm heelt dan van maneschijn''. Hóx is de zoon van dronken Tist en zatte Trien, die met een honden kar de dorpeo afrijden om vodden, beenderen, vellen en oud ijzer Maar hun dronkenschap is teer van hun liefde voor elkaar en voor hun kind, nooit valt er een hard woord: „eert moederkus riekt voor mij naar je never en hier zit, ik, een welstellend burger op jaren, nog te branden van heimwee naar uw moederkus". De kleine René heeft een goed hoofd en daarom mag hij optreden als de helpende vriend van Joseph- ken Onckeloms, eerst op de lagere school, later ook op het college. Na diens vroegtijdigen dood krijgt „de werkloos gevallen engelbewaarder van Josephken het beheer over diens elf kozijntjes en nichtjes" ki het gezin van Door Onckeloms. Volwassen geworden neemt hij daar oen eigenaardige positie in: eener- zijds kind van den huize, anderzijds duvelstoejager zonder vas* loon. Als Door Onckeloms een hobby krijgt voor Christelyk-Vlaamsche volkskunst, moet René een „cen trum van artistiek leven" stichten voor liefhebberende dilettant-kun stenaars: de Eikel. Zonder dat hij zelf in dit alles gelooft, wordt hij toch een middelpunt: er komen be stellingen voor schilderijen en aan enkele Katholieke bladen wordt hij correspondent voor het dorpsnieuws. In tegenstrijd ZOO komt hij in aanraking met Leontine Verstraeten, een be wonderaarster uit een ver We*t- vlaamstfr dorp. Reeds bij de eer3te kennismaking worden zij onweer staanbaar tot elkander aangetrok ken. Leontine is niet mooi, zij heeft de uitpuilende oogen van ec-n kik- vorsch, maar juist „deze leelijke wil ik vastpakken, neerleggen, belcnuf- felen". Ook zij wit eigenlijk niet, want haar hart gaat uit naar het klooster doch zij kan aan den in- stinctieven drang evenmin weer stand bieden. Het wordt tusschen hen een harde, meedoogenlooze strjjd. René biecht haar zijn verle den; ,,ik zeg dor en hard dat ik haar in 't geheel niet mooi vind en ook niet echt lief heb, maar op haar ge- stooten word door een onweer staanbare en onverklaarbare zinne lijkheid"; er is de heftige tegen stand van haar ouders, de fatale ontmoeting met dronken Tist en zatte Trien, de mislukte poging van Hartstochtelijk IN hei huwellijk wordt deze stryd voortgezet. Hartstochtelijk zijn hun omarmingen, maar even harts tochtelijk hun ruzies.- Ook Leotino blijkt arm te zijn, maar zij gelooft in René's kunstenaarschap en daar om gunt zij hem geen oogenblik rust. Zij regelt alles voor hem, hij behoeft niets anders te doen dan dag en nacht te teekenen en te schrijven. Daardoor worden inder daad de uiterlijke moeilijkheden overwonnen, maar de innerlijke blij ven: „ongelooflijke scènes doorspo ken onze herinnering". En tocli kunnen zy niet buiten elkaar: „Wij moesten elkaar vernietigen of in passie en liefde versmelten". Door al dezen strijd en smart wordt René Hox teruggedrongen tot dc kern van zjjn wezen, waar hij al leen komt te staan met God en met zijn kunst. In plaats van een per soonlijk God erkent hij voortaan slechts een „vertrouwd, zachtaardig, onpersoonlijk, oneindig Geheim''. Tegelijkertijd echter wordt in hent uit den dilettant de ware kunste naar geboren. Tusschen twee teeke- ningen om den broode vindt hij tel kens nog tijd om even te werken aan een schilderstuk uit zijn hart. Ook dit nieuwe werk veroorzaakt weer groote moeilijkheden. De ge loofsafval wordt er in horkend: het wordt onzedelijk en goddeloos ge acht. Fel reageeren vooral de schoonouders maar ook de vroegere vrienden van „De Eikel". Leontine wankelt tusschen het geloof aan haar man en haar geloof aaci God. Maar wanneer de toestand volko men onhoudbaar is geworden, weet haai* liefde de tegenstellingen voor- loopig t. overbruggen, zoodat een oogenblik de Vrede weergekeerd schijnt. Geloofsconflict DAN volgt de reis naar Lourdes, waar Leontine verwacht dat René zich bekeeren zal. Als dat tiiet gebeurt, breekt de strijd opnieuw los en voert tot een definitieve crisis. Ir. een vlaag van drift stoot René zijn vrouw over den rand van een af grond. 's Avonds vindt hij haar ech ter ongedeerd in hun hotelkamer te rug, ziek van angst dat hij zich out haar tekort gedaaa zou hebben. En dan wint haar liefde hem voorgoed. „Mijrt vrouw fluisterde of zy mij dan zoo ongelukkig maakte, of Ik haar nog een laatste kans wilde ge ven om goed te maken wat zij mij had aangedaan. Dat zij een man, zoo goed, zoo trouw, zoo eerlijk bij - »ta tot onvrljwilligen moordenaar had gemaakt en de kinderkens dan, jongenlief dat had haar opeens do oogen geopend, in de seconde zelf van het achterover slaan, -nog voor ze grond raakte". Zij ziet enkel haar fouten en vergeet de zijne, maar juist daardoor krijgt ook Inj oog voor wat hij haar te kort ge daan heeft, en een groot medelijden: „Dat is een machtige pijn. Liefde is vuur, haat is storm, medelijden filet hen die me-n liefheeft is water uil water is de grootste natuurkracht". Nu eerst wordt hun samenzijn een huwelijk: waarin de een den an der aanvaardt zooals hij is, zonder dwang op hem te willen uitoefenen. Leontine gaat steeds meer de eer lijkheid van René's kunstenaarschap begrijpen, waardoor haar oogen ook voor de schoonheid van zijn werk opengaan. Een laatst gezamen lijk leed het verlies van een kind door de nalatigheid van een dokter maakt hun twee-eenheid volkomen: „Het stond geschreven dat Leontine en ik gesmolten zou den worden cn hergoten tot een be tere substantie, gelijk in brons ce zelfstandigheid van metalen verlo ren gaat in een nieuwe". Naar die eenheid heet dan ook een der laat ste hoofdstukken: Brons. Meesterschap MET opzet heb ik den Inhoud van dit boek uitvoerig weergege ven. Op andere wijze laat het zich vrijwel niet typeeren. Met meester schap geschreven, weet het voortdu rend te boeien; de enkele aanhalin gen die ik deed, geven reeds een in druk van den pakkenden sty 1. Er ko men bladzijden in voor van zulk een suggestieve kracht dat wij ze niet licht meer vergeten. Ik denk b.v. aan Mevrouw Anette Guépin-Drons- berg van der Linden, een bekende figuur uit de Nederlandsche vrou- j wenbeweging, die dezer dagen 75 jaar werd. WEINIGE menschen die bij verkiezingen ter stembus gaan zullen bij het aanschouwen van de af- en aanloopende dames-kiezers terugdenken aan den tijd, dat het recht om stem uit te brengen alleen voor het „sterke" geslacht gold. Het zal zelfs velen bevreemden, dat menschen, die destijds voor het vrouwen kiesrecht op de bres stonden, door hun relaties werden miskend, erger zelfs, bij sommige gelegenheden met afval werden nage gooid! Toch gebeurden dergelijke dingen en mevrouw Anette GuépinDronsberg van der Linden, een zeer bekende figuur uit de Nederlandsche Vrouwenbeweging, weet hierover nog heel wat uit haar herinnering op te halen. Glimlachend vertelde deze krasse dame, die dezer dagen onder groote belangstelling haar ijf en zeventigsten verjaardag vierde, ons uit de bewegen dagen van den historisch vrouwenstrijd om het kiesrecht. Dc moeiliikheden begonnen voor haar reeds thuis cn in den kring van vrienden en verwanten, waar ieder zich tegen haar actie verzette óók de vrouwen, die hun voor. vcchtster achteraf zeer dankbaar zijn. Mevrouw Guépin heeft cr bij geglimlacht, zooals zij het nu nog doet on zette door; zij beloofde ech ter haar echtgenoot, het *prk re laten rusten als 't doel bereikt zou zijn en heeft, toen het in 1022 zoo ver was, haar woord gehouden. Naast Alctta Jacobs, een der meest geëmancipeerde vrouwen van do laatste eeuw, stond zij pal voor do zaak die haar zoo na aan het hart lag. overtuigd- daarmede een gioot belang tc dienen. Bedreigde demonstranten OP vrijwel geen enkel congres in binnen- en buitenland beeft zij ontbroken, ofschoon de moeilijkhe den vele waren. In Praag en Boeda. pest wierp men de demonstreerende vrouwen zelfs met rotte appelen, hetgeen echter eerder aanvuurde om voort te gaan, dan deed versa gen. Het was dan ook niet verwon derlijk, dat sommige lcdm der Vrouwenbeweging in dien tijd niet altijd even welwillend dachten over hei wezen „man", wicn zii het kies- prlvilege met zooveel nadruk be twistten, We hebben er smakelijk om gelachen, toen mevrouw Guépin orn tijdens het interview, dat wy met haar mochten hebben, vertelde, dat zij in die dagen zelfs geen haan in haar kippenhok duldde uit ver zet tegen diens heerschzucht ten op. zichte van dc hennen. Ondanks haar strijd, bleef de voorvechtster voor het vrouwen recht een toegewijd echtgenoote en moeder, die haar werk voor 't kies. recht pas opnam, als iedereen naar beri was zoodat zij vaak diep in den nacht ter ruste ging. Hoe omvang rijk haar taak is geweest, kunnen weinigen thans beseffen, maar toch vend deze actiove vrouw nog tijd vc.or deelneming aan vele coinité's en bestuursfuncties in vcrennigin- gen terwijl zij een kinderbijbel hoeft geschreven, bedoeld voor de allerkleinsten, waarvan twee druk ken geheel zijn uitverkocht. Huidige problemen Mevrouw Guépin glimlacht en kiikt ons hoofdschuddend aan. ter wijl ze zich laat ontvallen: Ik be grijp niet dat U mij is komen op. zoeken, ik ben werkelijk geen be langrijke figuurWanneer heel haar wezen niet het tegendeel be wees, zou men geneigd zijn te ge- iooven dat een ijdele ziel naar een cimplimcntje vischtWat zij wé! belangrijk vindt: de proble men op politiek, economisch cn geestelijk terrein van onzen tijd en daarin blijkt zij beter thuis dan me nig jongere sexe.genootc. Met een onlangs gesticht comité ijvert zij nu weer voor een retraite-mogelijkheid ten dienste van protestanten. Zelfs heeft zij daarvoor in den afgploopen zomer haar groote huis in Ellecom beschikbaar gesteld. Als de burge meester het niet noodig heeft voor gorepatrieerden, zal zij trachten het tot permanent retraite-verblijf '-e doen inrichten, een even edel als actief streven van een geest, die zi.in tijd blijft verstaan en dit zal dan ook wei de reden zijn, waarom de bejaarde dame nog zoo'n jeugdi gen indruk maakt. Moge zij naar lichaam en geest nog lang jong blijven! de docdenwake van René bij zyn vader, met de ontroerende weergave van den rouw der vier hceiden; aan René's omdoling wanneer hij meent de moordenaar van zyn vrouw te zijci; aan het sterven van Lies je door de schuld van den dokter; aan den verbeten, maar vergeefschen strijd van de ouders om recht tegen den „moordenaar" van hun kind. Dit zij* bladzijden, die ongetwijfeld kiank zullen krijgen in de moderne Nederlandsche letterkunde. En toch leggen wy dit bóek niet volkomen bevredigend terzijde. Hoe zeer getroffen door vele details, worden wij tóch door het geheel Piet heeleniaal overtuigd. Wanneer René wanhopig neerschrijft: „Er moet een genie opstaan dat een einde maakt aan den literatuurkitsch en het huwelijk beschrijft zooals het is, den mensch zooals hij is, het leven zooals het is" dan verwachten wij cnwillekeurig dat dit boek aan dezen eisch zal trachten te voldoen. Het had dan inderdaad een gróót en uitermate belangrijk boek kunnert zijn! Maar Walschap beeft zich een tc uitzonderlijken hoofdpersoon ge kozen in te uitzonderlijke omstan digheden dan dat wij hier „het hu welijk zooals het is en den mensch zooals hij is" zouden kunnen herken nen. Dc destructieve en construc tieve krachten die hij aanwijst, ko men in principe inderdaad in vele, misschien wel in de meeste, huwelij ken voor maar in het klein, al'.e- daagsch in een alledaagsche omge ving, en juist als zoodanig zouden zy waard zyn beschreven te wor den. In vergrooting WALSCHAP geeft echter van dit alles een ver^rooting, som? bijna tot in het cancaturalc. Ik denk b.v. aan de idyllische teeke- ning vah het gezinsleven bij Tist en zatte Trien: aan het eerste bezoek dat de ouders van Leontine hun ko men brengen, w aarbij Door Oncke loms de dronken Trien onder de dakpannen vandaan moet halen en met haar van de ladder tuimelt; aan het slot van den strijd tegen den dokter-moordenaar, als René ge vangen gezet wordt wegens bedrei ging van een ambtenaar met licha melijk letsel. Geheel onmogelijk wordt Ook daar het verhaal nooit, maar wel doet de uitzonderlijkheid er afbreuk aan het waarschijnlijke, waardoor het geval zich te veel iso leert cn zijn algemeene, haast zoU ik zeggen: zijn symbolische, geldig heid verliest. Zoo werd „Ons Geluk" een sterk boek dat desondanks bleef bene den zyn eigen mogelijkheden. De schade, die in ons land wordt Veroorzaakt door ratten en muizen, is veel grooter dan de meeste men. schen wel vermoedenDeskundigen schatten deze Schade op 20 a 30 tnittioen gulden per jaarHet be hoeft daarom geen betoog, dat de bestrijding van ratten en muizen niet doeltreffend genoeq kan wor den aangepakt. Dat dit hinderlijk ongedierte een probleem vormt voor de geheele wereld, moge blijken uit. het fe>t. dat volgens een verslag van de frVod and Agriculture Organisation van de UNO vier procent van den geheelon wereldvoorraad aan voed sel door de ratten en muizen wordt vernietigd. Do FAO hoeft gevezen op het be lang van de bestrijding van de rat. ten en muizen. Ook in Nederland zioi men meer en móef in. dat be strijding van dit ongedierte nood zakelijk en ook mogeliik is. De bes- t" resultaten verkrijgt men, wanneer acties in groot verband worden ge organiseerd. b.v. door een gemeen, te of polderbestuur. Voor bestrij- dingsadviezén kan men zich te alj len tijde wenden tot de afdeeiing ratten- on muizenbestriiding van den plantenziékfénkundigen dienst te Wagenlngen, Deze adviezen wor den gratis verstrekt. De minister van Sociale Zaken heeft ptof. tnr E. G J. Gimbere uit Tilburg benoemd tof Hd van het college van Rijksbemiddelaars. Iets over bloedarmoede (II) De roode bloedlichaampjes dwarrelen rond in een vloeistof, welke plasma genoemd wordt. Nu kan het voorkomen, dat het plas ma van meneer A een stof bevat, die de roode bloedlichaampjes van meneer B. aan elkaar plakt. Als gevolg daarvan zal het bloed, dat B zoo edelmoedig afgestaan heeft, samenklonteren, zoodra het in aanraking komt met het bloed van den zieken meneer A. Dit is heel tragisch, want de bloedklontertjes kunnen de bloed vaten verstoppen en meneer A. i3 van den wal in de sloot geholpen. Omgekeerd klontert ook bloed van A. samen als het gemengd wordt met het plasma van B. Dit moet men dus tot eiken prijs zien te vermijden. Het eenvoudigste is het om bovenbeschreven proefje te doen en, alvorens tot bloed transfusie over te gaan. eerst een druppeltje bloed van A. en een druppeltje bloed van B. op eeil glaasje te leggen en met den mi croscoop te kijken of deze drup peltjes samenklonteren. Doet zich geen klontering voor, dan kan de bloedtransfusie doorgang vinden. Bloedgroepen Na uitgebreide onderzoekingen heeft men ontdekt, dat er vier EEN NIEUW TYPE geheel metalen sportvliegluig, dat op omjfzn terrein zal kunnen landen en starten, zal in de toekomst tegen lagen prijs door da Volmer vliegtuigfabrieken in Los Angelos vervaardigd worden. Het vlieg tuig. ontworpen door Volmer Jensen, is een drie-persoons coupé en wordt gedreven door een 75 PK-motor die achter de passagierscabine is aange bracht. Hef heeft *en kruissnelheid van 110 mijl per uur, een radius van 500 mijlen en heeft een gemiddeld benzineverbruik van 4*2 liter per 25 mijlen Een nieuio soort enkel landingswiel stelt de Volmer VJ 21 in staat op oneffen terrein te landen en te starten (P.) Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in het eerste nummer van het Statistisch bulletin een groot aantal zeer interes sante indexcijfers van dc productie der Nederlandsche industrie in 1946 gepubliceerd. Als basisjaar is voor de meeste industrieën genomen 1938, alleen voor walsproducten is 1940 100 gesteld. De belangrijkste cijfers volgen hieronder: Jan. April Juli Sept. Algemeene produciie-index Steenkolen Electrlciteit Cement Metselsteenon Fosfaatmeststoffen •Stikstofmeshstoffen Zeep (afzet) - Deuren (allo soorten) Triplex (w.o. multiplex, meubel- platen en panUertriplcx Walsproducten van ijzer en staal Stalen ramen cn deuren Kolenhaarden, -kachels cn for nuizen Rijwielen Fransportdriewiclers Carosserieën voor autobussen en reiswagens Aanhangwagens cn opleggers Draadnagels en spijkers Rijwiel bui teilbanden Rljwiclbinnenbnnden Schoenen, laarzen, pantoffels ed Katoenspinnerijen Tricotage-industrie Kousen- en sokkenindustrie Boter Kaas Margarine Uitgesmolten dierl. vetten Aardappelmeel Suiker Sigaren Sigaretten 56 115 60 44 78 3-4 70 53 61 13 182 62 38 -40 66 36 45 48 20 0.1 133 9 22 10 47 80 5S 95 72 93 46 167 •in 65 41 44 31 88 10 31 193 65 51 77 V 10 48 65 37 45 100 24 11 51 62 68 07 71 102 43 122 40 65 20 67 113 S3 101 51 123 51 38 27 Oct. 70 72 136 00 108 70 130 57 27 44 270 341 305 106 32 36 51 287 82 56 84 74 46 60 78 55 92 04 13 4 70 56 61 86 53 120 26 -24 206 318 129 83 54 61 83 68 63 93 39 101 62 56 Si 102 S4 134 33 40 138 285 125 102 155 97 56 70 92 58 69 103 23 321 22 S 65 104 Nov. 89 71 145 91 96 105 51 51 39 376 105 13S 38 41 339 353 362 door Anthony Berkely 62 ONDER het voorwendsel, dat hij eens wilde zien. of zijn gasten alles hadden, wat zij wenschten, bracht mijnheer Chitterwick een be zoek aan de kamer van Mousê. Deze begroette hem warm. „Ik hoopte al, dat je nog even langs zou komen. Ik zou toch onmogelijk al kunnen slapen, Kunnen wc samen het gesprek nog even voortzetten?" „Met die bedoeling kwam ik naar je toe", bekende mijnheer Chitter wick. „Ik geloof, dat we in den salon allemaal wat in den put waren". „Ja", knikte Mouse, „de kwestie is, dat we met dat idee van Jou omtrent de uitwerking van Pruisisch zuur op het oogenblik niet zoo heel veel voor Lynn kunnen bereiken, omdat het on mogelijk vast te stellen is. wanneer juffrouw Sinclair haar koffie dronk. Maar wat dat andere punt betreft, dat bewijs van onschuld, waarvan je veronderstelt dat het bestaat „Ho, ho, niet 200 voorbarig", pro* testeerde mijnheer Chitterwick, „ten slotte berust die veronderstelling van mij op betrekkelijk losse gronden. En zelfs indien zc Jui-t is, geloof ik niet, dat dit bewijs den man en Lynn met hem van een ernstige verden- king zou kunnen bevrijden. Volgens mijn meening zal hef slechts in staat zijn een zoodanig element van onze kerheid in de zaak te brengen, dat geen jury de verantwoordelijkheid voor een „schuldig" op zldh zou dur ven nemen". „Wel", merkte Mouse met eenig ongeduld op, „in ieder geval zou het Lynn dan toch kunnen redden" „Oh, zeker", gaf mijnheer Chitter wick, wiens aandacht blijkbaar van het voornaamste punt was weggegle den. toe. „ik denk wél, dat dit het geval is „Maar dan kunnen wij ons daarop toch concentreeren?" „He, zou anders een mooi succes zijn, indien we meteen den werke lijken moordenaar ontdekken", zucht te mijnheer Chitterwick. „Want zelfs Indien Wc er op deze v/ijze in slagen majoor Sinclair vrijgesproken te krij gen. zou de verdenking, dat hii zijn (ante vergiftigd had, toch altijd op hem blijven rusten" „Ja, dat is zoo. Maar toch moeten we in de eerste plaats Lynn redden. Ik ben er voor, dat we al onze krach ten inspannen om een bcwij- te zoe ken. waarmee dit doel bereikt kan worden. Welken weg moeten wij daartoe bewandelen?" „Wij moeten ons in de plaats van den moordenaar stellen", antwoordde mijnheer Chitterwick. die niet voor mets zooveel detectiveroman? had ge. lezen. prompt, „en 2len. wat hij zou hebben gedaan". Zij dachten zichzelf derhalve in de plaats van den moordenaar in, maar Moüse moest al spoedig toegeven, dat dit hem niet veder bracht. ..Met mij is het al net eender", zei mijnheer Chitterwick. ,,Weet Je wat mij het beste lijkt, Mou<-e? Dat ik mc in de studeerkamer terugtrek en daar de heole zaak op schrift zet. Mis schien zal het daarna gemakkelijker zijn me een beeld te vormen van den gedachtengang van den moordenaar". „Dat", zei Mouse, „is een uitste kend plan". Mijnheer Chitterwick begaf zich daarom naar de studeerkamer van zijn tante en zette zich achter haar schrijfbureau. In de eerste plaats wen'chte hij een idee op te schrijven, dat zoojuist b'J bem opgekomen was. ..Indien ik de moordenaar was", öchreef mijnheer Chitterwick (Wordt vervolgd). Verheugende cijfers Dat hernieuwde bloei van de 5 Industrie dc voornaamste voor. 3 waarde is voor den wpderon- 3 bouw van ons land Is een stel- 3 ling, die reeds door verschillen- dc leiders van ons maatschap pc- j> lijk leven. In zijn veelsoortigste 3 vormen, is uitgesproken. Het is 3 daarom verheugend bij het be- 3 schouwen van de indexcijfers, 3 die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft aevubltceerd, n vrij algemeene verhooging der productie le kunnen constatee- ren De cijfers beschouwend kan men tot de conclusie- komen, dat de algemeene tendenz van het Nederlandsche bedrijfsleven er een van opbloei is, hoewel over het algemeen de productie van 1938 nog niet bereikt Is. Uitzonderingen op deze alge meene tendenz vormt de afzet van zeep die, in vergelijking met het voorjaar van 1946, een ach teruitgang vertoont. Ook de pro ductie van houten deuren, kan niet bevredigend worden ge noemd. Hiermee wordt tevens op één der sterkste remmen van cien wederopbouw den nadruk gelegd, nl. liet gebrek aan hout, want de productie van cement en metselsteenen toont een rede lijken vooruitgang. Tri verhouding met het onbe vredigende cijfer van de deuren- produclie doet dc enorme ver hooging der triplex-fabricage eenigszins vreemd aan. hoewel aan dit vnateriaaal groote be hoefte bestaat in de meubel-in dustrie. Bij de beoordeeling der cijfers voor boter en kaas, die tegen het einde van het jaar een achteruit gang vertoonen, moet men reke ning houden met het feit, dat zuivel een „seizoen-product" is. Dit voorbehoud moet ook wor den gemankt bij de hooge cijfers voor aardappelmeel cn suiker. Verheugende getallen vertoont de productie \an Ijzeren cn stalen walsproducten. haarden en ka chels. fielden. corrofi«»nrlcn voor autobussen 011 aanhangwagens (hetgeen wijst on een snel hcr- 9'el van ohq verkeer), stnïen ra men e. d. draadnagels cn spij kers (van belang voor dón we deropbouw), fiotöbanrlön on schoenen e. d Tooneelinstallatie AVRO- studio Het poreedkomett van de tooneet- iriftellatie in de AVRO.studio te Hijver,um 2ai a.tt. Zaterdagavond mot eeni<r6 feestelijkheid worden dot ierd. Gespeeld wordt de ceesti- tre remedie van Mariv.ntx: „Lo jeu de l'Amottr et du Hasard". Kon), mer Kleyn heeft de repjs soorten bloed zijn. Deze soorten bloed noemt men bloedgroepen. Men onderscheidt ze door de let ters A, B. AB en O. Aan een patiënt, die bloedgroep A heeft, mag men alleen bloed geven van een persoon, die zelf ook A of wel bloedgroep O heeft; aan een patiënt, die bloedgroep B heeft, mag men alleen bloed ge ven van een persoon, die zelf ook B heeft of wel bloedgroep O; aan een patiënt, die bloedgroep AB heeft, mag men alle groepen geven, liefst AB; aan een patiënt die bloedgroep O neeft, mag men alleen bloed van groep O toedienen. Het bloed van een persoon met bloedgroep O kan men dus aan iedereen geven. Het is dus voor groote haast-ge- vallen erg prettig als men dergelijke menschen snel kan bereiken. Als men weet tot welke groep het eigen bloed behoort, en men weet ook welke groep een gewon de heeft en beide groepen zijn dezelfde, dan kan men zonder ge vaar het eigen bloed in de aderen van den patiënt spuiten. Wel zal men toch altijd even ter controle een druppeltje bloed van beiden met elkaar mengen en onder den microscoop bekijken. Het is natuurlijk voor een zie kenhuis-arts van veel beteekenis een lijst te hebben van menschen, die, zoo noodig, bloed willen offe ren, en waarvan bekend is welke bloedgroep ze hebben. Het is dan in plotseling voorkomende geval len niet noodig verschillende menschen op te roepen om te kij ken of er één bij is, die dezelfde bloedgroep heeft als de patient, maar men hoeft alleen een per soon te laten komen, waarvan men weet. dat zijn bloed aan den patiënt gegeven kan worden. Bloedbanken Nu komen sommige bloedgroe pen bij veel meer menschen voor dan andere. Ten gevolge daar van kan het soms toch nog moei lijk zijn om iemand met een zeld zame bloedgroep te vinden. Daar om heeft men om deze en ook an dere moeilijkheden op te lossen, zgn. bloedbanken ingesteld. Door speciale methoden ls het nl. mogelijk bloed zóó op te van gen, dat het nog geruimen tijd houdbaar blijft. Als dus nu een patient midden in den nacht bloed noodig heeft, wordt dit bij de bank gehaald en familieleden, kennissen of vrijwilligers, kunnen het later weer komen aanvullen. "'r is daarbij van veel beteekenis. dat de bank over zooveel mogelijk bloed beschikt, en dus kijken de artsen van een bloedbank steeds met „bloeddorstigen" blik rond of ze iemand kunnen vinden, die bloed wil afstaan. Men hoeft daarbij niet bang te zijn. dat deze artsen zooveel bloed zullen aftap pen, dat men zelf patiënt wordt, en met één been in het graf komt te staan. Zeer nauwgezette onderzoe kingen hebben bepaald, wel ke hoeveelheid bloed bij zeke ren leeftijd geslacht, gewicht, kan worden afgenomen, zon der dat het lichaam daarvan eenige schade ondervindt. Deze hoeveelheid wordt on der geen voorwaarde over schreden. Behalve de menschlievende daad. die men hiermede verricht, wordt men ook nog beloond ln den vorm van bonnen, o.a. voor eieren. Dus, eieren-liefhebbers: „Op naar de bloedbank!" Dl'. W. STORM VAN LEEUWEN. ZATERDAG 11 JANUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek, 8.55 Ujt onzen Muziekkalender. 9.05 ..Pluk den dag". 9.45 Vocale duetten. 10.15 ..North Atlantic Testament", luister spel. 10.45 Nocturnes van John Field. 11.45 Familieberichten uit Indonesië. 12.03 Zangrecital. 13.00 Strijdkrach ten. 13.50 ,,De Tooneelkijker". 14 00 De band van de week. 14.15 Engelsche les. 15.45 KRO-kiosk. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht 19.15 „Buffalo Bill". 19.45 Rubriek v. d. Wederop bouw, 20.15 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 20.30 Lichtbaken. 21.00 En morgen is het Zondag". 22.00 „Muzikale Tombola". 22.40 ,.Uit de muzikale voorraadschuur". HILVERSUM II 413,5 M. 7.00 Nieuws, 10.20 Radlofcuilleton in acht afleveringen. 10.35 Arthur Wegelin, viool, en Claes Molenaar, piano. 11.00 Voor de arbeiders. 13,15 De 24 prelu des van Claude Debussy. 14.15 Sport- praafje. 14.30 Radio Philharmonisch orkest. 15.30 Van boek tot boek, 16.10 ..De aankoop van den Hollandschen Schouwburg". 16.45 Want wie een vroölijk liedje zingt, op hem heeft zorg geen vat". 17.10 Metropole orkest. 18.45 „Openbare Nutsbedrij ven en Gemeenschap'beheer". 20.15 „De blauwe serpentine". 21.00 Socia listisch commen'aar, 21.15 „The Ram blers". 21.45 „De minister droom de 23,15 Hobby-Hóek. TUINKALENDER 16 JANUARI Verschillende boorrw en heestergewassen bezitten fraai gekleurde bladeren cn dragen daardoor ook het hunne bij tot den kleurenrijkdom van den tuin. Eenige der fraaiste zijn de kleine bru.nroode en gele soorferi van Acer japonicuni en Acer palma/um, de zilverkleurige Elaeagnus angustofollade gele Goud- flier, de goudbonte Liguster, de bruinroode Prunus ceraslfera Plssar di, de zwarte Beuk, de bonte Cornut en dc f/cle of bonte poorten van AccT NegundoDeze kunnen alle that+ worden geplant. S. L. i

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2