October 1939: Hitler beraamt den doortocht door Nederland en België Tusschen tijdscheTory-perikelen ■Hssmimm moohd— Radio-programma Bewaar de schillen van citroenen en sinaasappels! Mijnen hebben 9000 nieuwe arbeiders noodig Misdadig UIT HET DAGBOEK VAN ULRICH VON HASSELL Zal het tot een alliantie met de Liberalen komen? Jam maken Groote werfactie op komst onder getuige W. Noske in Australië Donderdag 16 Januari 1947 VON BRAUCHITSCH vond een aanval ongc- wenscht, maar zweeg 11 October 1939. "O EZOEK van Goordeler. Ik bc. sprak met hem don politieken toestand. Hij was bet mot mijn op vatting volkomen eens. Ook volgens hem is de oorlogspolitiek een mis dadige lichtzinnigheid en de poli tiek t.o.v. Rusladn in dezen vorm 'n reusachtig gevaar In do situatie zonder uitweg, waarin de manoeu vres van Hitler en Ribbentrop ons hebben gebracht, hebben die heeren in samenwerking met de Sowjets de eer.ige uitkomst gezien. In den nood van het oogenblik hebben zij ver. brand, wat, zij tevoren aanbaden en aanbeden, wat zij vroeger verbrand den En daarmee hebben zij zelf hei gebouw hunner wereldbeschou wing, dat overigens van het begin af aan hol was. zoo geschokt, dat hei gescheurd is. In de Partij kan men dan ook reeds een volkomen verwarring der geesten opmerken In buitenlandsch politiek opzicht heeft men. gedre ven door den bitteren nood, dien men zelf heeft veroorzaakt, alle be langrijkste posities opgegeven alleen maar om voor het oogenblik uit de eliende to geraken: de Oostzee en de Oostgrens. Afgezien van hot in politiek opzicht, volmaakt immorec- le prijsgeven van de Baltische sta ten is onze heerschappij over de Oostzee thans bedreigd, in geval van een oorlog met Rusland ook do toevoer van erts uit Zwr^len niet meer veilig. Maar veel en veel erger nog is lmt, dat men zonder meer een belangrijk stuk van het Westen, voor een deel Duitsch-Luthersch cultuurgebied, voor een deel brok ken van bet. oude Oostenrijk, beeft uitgeleverd aan datzelfde bolsjewis me. waartegen wij in Spanje een strijd op leven en dood hecten te hebben geleverd. Do boljewiseering van hcele gebieden van het vroege, re Polen is reeds op grootc shcaal begonnen. J-JET i9 zeer goed mo gelijk na Hitier? Riiksdagrede van 27.8.39 zetts waar schijn liik. dat HitVr innerlijk het plan heeft om Sow jet-Rusland later aan te vallen Het misdadige ka rakter van zi.in politiek wordt daar. door alleen maar versterkt. Goerdeler vertelde verder, dat TUINKALENDER 16 JANUARI Groenblijven.de planten zooals Hulst, Aucuba. Rho dodendron, Buxus, Conifeeren enz, worden steeds met een kluit aarde om de wortels verplant. Wanneer deze planten bij de verplanting al hun aarde tusschen de wor/els verliezen, dan kan dat wel een mislukking van den groei tengevolge hebben. Som- mige bladverliezende heesters zooals Magnolia, Azalea mollis enz. worden eveneens met een kluif verplant. Het grootste deel der gewone bladverlie zende heesters, rozen, vrucht- boomen en loofbomen wordt daaren tegen met uitgeschudde wortels In den grond gezet. S. L. XDOOCOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOODCOr coooooooOoooooooooooociOcoooooooc sxxtxyyyj «e» ixxxöoooocomc* rxocccooocxx»CTXccc<»ooooc»coooooo< Hitler drie mogelijkheden over woog: 1. Een aanval in het groot op Engeland, zoowel over zee als uit dg lucht. Dit idco was indertijd al verworpen bij gebrek aan voldoende zware bommenwerpers, gevolg van de zware verliezen van do lucht macht in den Poolschqn veldtocht. Bovendien zou de weersgesteldheid al niet nieer geschikt zijn voor luchtaanvallen, terwijl het getal duikbootcn nog ;iiet groot genoeg zou zijn. 2. Doorbraak van de Maginot- linie. De legerleiding was hiertegen, omdat zij een doorslaand succes hiervan onwaarschijnlijk achtte ter wijl de verliezen enorm zouden zijn en de Franschc zware artillcrio in de stellingen de onze. naar haar meening, verre de baas zou wezen. 3. Doortocht door Nederland en België. Ondanks ongunstig advies van Brauchitsch en Ilaldcr zou Hit ler nu order hebben gegeven om dit plan \oor te bereiden. Wij waren het er geheel over eens, dat alles gedaan moest wor den, om voor het zoover was een verandering teweeg to brengen. Het ergste TV/TAANDAG 16.10.39 L's middags bij Beek. Hij zag noch in een doorbraakpo ging door de Maginotlinie noch in een doortocht door Holland en Bel gië een eenigszins behoorlijke kans op succes. Zijn meening over de lei der?. ook over Goering, is uiterst ongunstigWij waren het eens, dar het ergste wat gebeuren kou een doortocht door neutrale landen zou zijp. 17.10. 's Middags bij Weizsücker.. Hi' ziet de zaak langzamerhand dui. dclijk in. beschouwd Hitier als hec- lemaal en Ribbentrop als minstens voor de helft bezeten. Eenigo uit komst: ingrijpen van de militairen. Maar hoe? Woensdagmiddag 18.10 bij Rae- der Hij sprak kennelijk zonder sympathie over Ribbentrop. Hij ver klaarde zeer nadrukkelijk, dat de marine den doortocht door Neder land en België niet wenschte. De Belgische havens lagen tegenwoor dig bovendien onder het bereik van het ver-dragend Engelsche geschut. Het leger was er ook niet voor, maar de luchtmacht wel of ook Goering, er voor was, beweerde lui niet to weten. Op een desbetreffen de vraag van mij verklaarde hij, dat h'j deze zijn meening schriftelijk bad vastgelegd. Berlijn 30.10. Wandeling met Goer, deler. Volgons zijn inlichtingen is de situatie als volgt: Korte oorlog... VOOR een korten oor log. die voor ons ah. soluut noodzakelijk is, ziet Ilitlcr alleen maar de mogelijkheid van een doortocht door NederlandBel gië Het leger is hier tegen, ook Brauchitsch en ook en sterker Haider. Hitler heeft kort geleden de gereranls 's morgens ontvangen met d? medcdecling, dat hij den door tocht wenschte, maar dat het plan. dar hem was voorgelegd, hem niet beviel. Hij had den voorafgaanden nacht aan een omwerking ervan be. steed en \crzocht Brauchitsch het voor tc lezen. B. had dit gedaan en daarop was nota bene Reichenau de eenigo generaal geweest, die er ict« tegen in gebracht had, en wel omdat aan zijn leger(groep) een on uitvoerbare taak was toebedeeld. I-Iitlor had den indruk van overver moeid en nerveus gemaakt: volgens de verhalen was hij in nachtgewaad geweest. Resultaat: do zaak verder voorbereiden. De aanval, die eerst op 12 Nov., toen op C Nov., toen H] ALM AR SCHACHT geloofde er niet aan trcli weer op 12 Nov. was vastge steld, zou nu weer een paar dagen uitgesteld zijn en wel tot op den da turn. waarop de legerleiding gereed dacht te kunnen zijn. Voor liet eten bij Popltz. Hij hoopt nog altijd, dat het met Goering zal gaan; niet voor niets hoort hij tot diens kring. Hij vertelde de won. derüjkste dingen over wat er in de naaste omgeving van Goering wordt gezegd. Zon had Gritzbanh, een van rlc trouwste volgelingen, die altijd in de buurt van Goering te vinden is, tegen hem gezegd, dat Hitler eenvoudigweg krankzinnig was 011 dar het. hoog tijd werd, dat hij werd uitgeschakeld, waarbij hij liet door schemeren. dat Goering er au fond net zoo overdacht. Volgens Popitz zit liet fijne van de zaak hem hierin, da» Goering doodsbang is voor de Gestapo.' die een dossier over hem heeft. Wanneer men hem zou kun nen garandeeren, dat hij deze stuk ken ongelezen in handen zou krij gen. dan zou hij zonder aarzelen handelen. Ik betwijfel dit, want daarvoor hangt hij veel te veel aan Hitier. Bluf van Hitier? Dinsdag 31 Oct. in den namiddag nij Schacht. Die gelooft nog niet een den doortocht. Zou Hitler toch weef niet aan het bluffen zijn? Maar te. gen wie zou dat gericht zijn? Donderdag 2.11. Bezoek van Gi- sevius. Hij is heel wat pessimisti scher dan Goerdeler wat dc kansen voor een handelend optreden van do generaals aangaat. Vóór den doortocht door België, dien hij voor zeker houdt, geeft hij alle hoop op ingrijpen op, daarna echter zou de mogelijkheid er toe eerder bestaan. 10.11.39 Ebenhausen. In Duitschland staat, alles in bet toeken van den aanslag op Hitier in de Bfirgcrbrau tc Mtinchen van den 8ste11-de7.es. Alle propaganda kan niet maskeeren, dat Rr geen sprake is van een „fanatieke ver ontwaardiging", die er volgens het parool, dat men van hoogfrh&nd uitgeeft, zou bestaan. Veeleer merkt men eenerzijds een verwonderlijke onverschilligheid op, anderzijds hoort men heel openlijk zeggen, dat het jammer is, dat de bom te laat is gesprongen. Dn ijs koude brutaliteit, waarmee vlak na he*, barsten van den bom de lezing werd opgesteld, dat de draden van hc- complot naar Engeland liepen, is niet te overtroffen. Natuurlijk wordt er gemompeld, dat het een „tweede Rijksdagbrand" is geweest, m.a.w. dat de heele zaak in elkaar is gezet, om de woede tegen Enge. land op te wekken. Ik geloof hier |_JET gaat de Conservatieve par- VRIJDAG 17 JANUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7 00 Nieuws. 7 15 Ochtendgymnastiek. 3.00 Nieuws. 8.15 Feike Asma. orgel. 8.30 Morgenconcert 9 00 Italiaansche Ka mermuziek. 9.30 Het Philadelphia Symphome-orkest. 10 30 Morgen dienst. 11.00 Gesare Trio 1145 Fami lieberichten. 12.00 Celesta-Ensemble 13.00 Nieuws 13.15 Mandolinata. 14.00 Trio de Graaf. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Omroep- Vrouwenkoor. 15.15 Rotterdamsch pianokwartet. 16.00 Omroep Kameror kest. 17.15 Volksliederen. 17.45 Or gelconcert door Piet Post 18.30 Nc- derlandsche Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.30 Kolonel ds. A. T. W. de Kluis, Hoofdlegerpredikant. 20.00 Nieuws. 20.08 Bijbel en muziek. 20.40 G Wansink: „Studentenleven in Hon garije 21 00 Het Radio Philharmo- nlsch Orkest. 22 00 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Yehudi Me- nuhin, viool. 23.30—23.57 Non-stop programma. HILVERSUM II 415,5 M 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 3.00 Nieuws. 8.18 Opevaprogramma. 8.50 Voor de vrouw 9.00 Muziek uit. Z.-Amerika. 9 50 Yehudi Menuhin. viool 10.00 Morgenwijding. 10.20 Programma voor de zieken 10.45 Voordracht door Ton Kuvl. 11 00 Klrsten Flagstad met orkest 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Gré van Schaik-Timmers, sopraan. 12 00 Harptrio 12.35 .The Skymns- ters". 13 00 NJeuws. 13.15 Pierre Pal- la 14.00 Kookkunst 14.20 Het Aeolian Sextet. 15.20 Herhaling „Paul Vlaan deren grijpt in". 16.00 Orgelopnamen. 16.30 Tusrchen twaalf en zestien. 17.00 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest. 17 30 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.20 Jan Corduwener. 18.45 Orgelspel door Johan Jong. 19 00 Denk om de bocht. 19.15 Departemen tale uitzending. 19 30 Cursus door mei dr. N. A. Bruining. 20.00 Nieuws 20.05 Theo Olof, viool en Jean An- tonietti piano. 20.30 .,De Indische Kerk 21.00 Men vraagt en wij draaien! 21.30 Buitenlandsch Week overzicht. 21.45 Rustige Avondklan ken 22.15 Jazz-uitzending. 22 40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24 00 Symphonisch Vrijdagavond concert. den vleeze in de oppositie, on danks het feit (sommigen zeggen heel onvriendelijk: dank zij het feit!), dat Churchill eenmaal in de week in het Lagerhuis pleegt te komen en dan, als het zoo uit komt, een feilen aanval op de re geering doet. zooals b.v. vorige week. toen de onafhankelijkheid van Birma aan de orde was. Van het oogenblik van hun groote verkiezingsnederlaag af loopen da Conservatieven te zoeken naar een politiek en een program, die hun kansen bij de kiezers kunnen doen stijgen. Voorloopig echter komen zij niet verder dan een louter negatief en onvruchtbaar verzet tegen de maatregelen der Labourregeering en dit heeft voor hen nog zelfs niet het winnen van één zetel bij de tusschentijd- sche verkiezingen opgeleverd. Een van de dingen, die voor de Conservatieven zeer aangenaam zouden zijn zou wezen, dat het in en buiten het Parlement tot een gesloten front van de oppo sitie zou komen, tot een anti socialistisch eenheidsfront met andere woorden Daarvoor is het natuurlijk noodig, dat de Libera len bereid worden gevonden, om mee te doen. Deze partij moge dan in het Lagerhuis maar over een handjevol zetels beschikken, het is bekend genoeg, dat haar invloed op den geest in Engeland omgekeerd evenredig is aan haar directe politieke macht. Inderdaad hebben wij de laat ste maanden dan ook herhaalde lijk kunnen lezen van voorzich tige pogingen der Conservatieven om de Liberalen te winnen voor het „eenheidsfront". Zij hebben daarbij gebruik gemaakt van de diensten der Nationale Liberalen, die in naam nog altijd een onaf hankelijke partij heeten te vor men maar, zooals iedereen in En geland weet, in feite een verleng stuk van de Conservatieve partij zijn Tot dusver hebben deze pogingen geen resultaat gehad, de Liberale vogels hebben het verlei delijk gefluit van den vogelaar genegeerd, zij weten maar al te goedT dat zij politiek alleen nog een toekomst hebben, wanneer zij hun vrijheid van beweging be houden. Een kans? HET eenlge succes in dezen, waarop de Conservatieven kunnen wijzen, is dat onlangs één keer een belangengemeen schap, ais zij blijvend zouden wenschen, tot stand is gekomen schouder aan schouder hebben Liberalen en Conservatieven het wetsontwerp tot nationalisatie van de verkeersmiddelen bestre- den BIJ deze gelegenheid sloeg zelfs het bekende orgaan The Economist, dat tot dusver op haast opvallende wijze de politiek van de Labourregeering had on dersteund, een anderen koers in. Geen wonder, dat de Conservatie ven verheugd de ooren spitsten en zich gingen afvragen, of huil politiek van het eenheidsfront dan toch misschien nog een kans had op verwezenlijking. En nu worden zij voor een moei lijke keus gesteld, over de vraag n.l. of zij aan deze kleine kans om tc beginnen een zetel willen op offeren. Er staat nl. een tusschen- tijdsche verkiezing voor de deur in Caithness en Sutherland. De Conservatief, die in Juli 1945 de zen zetel veroverde op den libera len leider, Sir Archibald Sinclair, heeft nl. genoeg van zijn lidmaat schap van het Lagerhuis gekre gen en is heengegaan. De Libera len. die de nederlaag van hun lei der slecht hebben kunnen verdu wen, hebben Sinclair thans op nieuw candidaat gesteld in zijn oude district. Een offer? HOE interessant deze verkie zingsstrijd belooft te worden, blijkt onmiddellijk, wanneer wij ons de cijfers van Juli 1945 her inneren. De overwinnende Con servatief kreeg toen 5564 stem men, de Labourcandidaat 5558 stemmen, de Liberaal Sinclair 5503 stemmen. Terloops vestigen wij er de aandacht op. dat de veel gecritiseerde evenredige vertegen woordiging toch cok wel goede kanten heeft, wanneer wij deze getallen voor ons zien. Het probleem voor de Conserva tieven is thans, of zij de verkie zing van Sinclair zullen helpen bevorderen, wat hun dus een zc-tel zal kosten. Het aantrekkelijke voor hen zit hem hierin, dat Sin clair tot den rechtervleugel van de Liberalen behoort (over het al gemeen zijn de Liberalen in Noord-Engeland en Schotland meer rechtsch dan de toonaange vende kringen van hun partij in het Zuiden en Westen) en dat zijn verkiezing dus, gezien het feit bovendien, dat hij de Libe rale leider is, den invloed van dien vleugel, waarvan de Conser vatieven het voor hun eenheids- fronterij moeten hebben, zal ver sterken. Waarbij nog komt na tuurlijk. dat Sinclair in geval van zijn verkiezing toch geacht kan worden blijk te geven van een zekere dankbaarheid voor hst Conservatieve „offer". Een andere kant EEN ding is jammer voor de Conservatieven: zij kunnen met dien zetel van Caithness niet bij voorbaat pressie oefenen op de Liberalen. Immers voor laatst genoemden is er op dit oogenblik geen enkele reden, om concessies te doen aan de Conservatieven zij hebben een heel redelijke kans om de verkiezing te winnen zon der conservatieven steun en deze kans is, dunkt ons. zelfs des te grooter, naarmate zij consequen ter hun politiek van het moment voortzetten. Van een terugtrekken van den Conservatieven candidaat (tegen bepaalde concessies natuurlijk) kan dus geen sprake zijn. Waar het om gaat is, of de Conservatie ven ter plaatse bereid zijn om vrijwillig op Sinclair te stemmen Daarover is de Conservatieve par tijleider Lord Woolton met het plaatselijk bestuur gaan praten. Intusschen en dit is ook nog een kant van de zaak zit La bour dit politiek gespartel met genoegen aan. Daar is men niet zender hoop, dat het vischwater troebel genoeg zal worden voor een Labourvangst. Dr. C. D. J. BRANDT niei aan, al maken de verklaringen van de Gestapo het begrijpelijk, dat dit gerucht in de wereld is geko men. Het meest waarschijnlijk lijkt my, dat het RRn actie is geweest, var ontevreden elementen in de Parti,i. Wat voor uitwerking zal de aan slag op Hitier hebben? Ik heb het gevoel van een toenemende verwar ring en radeloosheid. Opgegeven? I K begin te gelooven, dat -* de doortocht door Ne derland en België is opgegeven. Wekenlang staan de buitenlandsche kranten vol berichten over den angst van dc Nederlanders en do Belgen en hun uitgebreide voorzorgsmaat. regelen. Dc stap van koning Leo pold en koningin Wilhelmina (het aanbieden van bemiddeling aan dc oorlogvoerenden) is een direct ge volg van deze bezorgdheid: hij heeft voor Hitler de zaak moeilijker ge maakt. En het verzet van onze mili tairen togen het plan is er ook nog. 23.11-'39. Men maakte gisteren bekend, dat mep den dader van don aanslag te pakken heeft. Een man. die onge looflijk gul is met bekencn. wiens houding wel heel raadselachtig is. Als do mannen achter hem worden Otto Strasser en dc Engelsche Secret Service genoemd, zonder bewijzen natuurlijk. Historie van dc Gestapo, die twee leden van do Secret Service onder het mom van contact „met op. standige Duitsche officieren" weken lang op sleeptouw zou hebben ge nomen met als slotstuk de arrestatie van den in Nederland zittenden chef van den „Westeuropeeschen Inllch. tingendienst". Deze gebeurtenis !q een paar dagen geleden in de bui tenlandsche pers weergegeven: vol gens deze berichten zouden do beide Engèlschon na een schietpartij door do S.S. van Nederlandsch grondge bied weggehaald zijn (het incident bij Venlo). Dc Engelsche omroep hr-et alles natuurlijk tc liegen Het zou kunnen wezen, dat nmn Nfder. land hiervoor verantwoordelijk wit stellen. Op het oogenblik wordt in de Duitsche pers hoofdzakelijk op her thema „Otto Strasser" doorge borduurd. ULRICH YON ITASSEL Vom andern Dcutschland- Atlantis Verlag (Nadruk verboden) MANNEQUINS IN MINIATUUR Een modehuis in hef Londensche West-End heeft een nieuwe metho de uitgedacht om zijn modellen te deen demonsfreeren. Het doet dit met. kleine poppen, die in cru na tuurgetrouwe nabootsing zijn ge kleed van de nieuwe creaties. Een hoekje van de nationale bloem bollenicntoonstelling, welke geopend is. SCHILLEN van sinaasappelen en citroenen zijn geen afval. Ze worden door de jamfabrieken gebruikt, maar ze kunnen ook in de huiselijke keuken goede diensten bewijzen: we kunnen ze confijten of drogen en later, als we geen vruchten hebben, kunnen we er pudding, vla en gebak een heerlijken citroen- of sinaasappelsmaak mee geven. Voor het confijten kennen we twee manieren: Methode I: Het schoongemaakte oranjedeel van de schil in kleine reepjes snijden. In een jampot een laagje van V2 cm suiker doen. daar op een laagje gesneden schil en weer een Vz cm suiker. Zorg ervoor dat het bovenste laagje uit suiker bestaat. De pot goed afsluiten. U kunt hiervan nu ook de suiker al leen gebruiken, maar clan moet u wel steeds weer suiker bijvullen. Methode II. De aan reepjes ge sneden schil wordt gedurende 10 minuten met water en suiker ge kookt (voor de schil van 1 vrucht Vs dL water en 4 eetlepels suiker). De gekookte schilletjes in een afge. sloten jampot bewaren. Drogen: De geheelö schil zond?r wit eraan wordt, in een matig war men oven of bij dc kachel ge droogd. De schillen kunnen dan of tot poeder gemalen in een gesloten trommel of bus bewaard worden. We kunnen ook jam maken van de schillen. Hiervoor geven we twee recepten: het eerste geeft houdbare jam, die van het tweede recept kunnen wc niet langer dan een week bewaren. Houdbaar: Voor de schillen van 4 sinaasappelen of citroenen 4 dL water (pl.m. 3 kopjes) 2 a 3 theele pels citroenpoeder, suiker. De schillen van het "wit ontdoen, zachtjes met het water koken tot. ze gaar zijn en dan heel fijn hakken. Schillen cn vocht wegen, 34 van dit gewicht aan suiker toevoegen, het mengsel weer aan de kook brengen en inkoken, totdat een druppel op 'n koud bord eenigszins stijf wordt. De citroenpoeder toevoegen en doorroeren: de jam in goed geslo ten potjes bewaren. Niet houdbaar: Schillen van 4 vruchten, 3 dL water 1 Vz eetlepel aardappelmeel of 1 eetlepel custard- poeder, suiker naar smaak (pl.m. 3 eetlepel?) een weinig citroenpoeder. De schillen met water gaar koken. Het vocht binden met aardappel- In een te Roosendaal belegde persconferentie heeft de lieer Gijzen, ambtenaar bij het be heersinstituut der Nedcrlandsche mijnen, een en ander verteld over den huidigen stand van zaken in het mijnbedrijf. De conferentie was bedoeld als begin van een nieuwe pro paganda in het West Bra- bantsche voor de werving van mijnwerkers. De heer Gijzen zeide o.m, dat de duizend Nederlnndscho Jon- Rens, die tencovolge fin de vorlR jaar rtehouden wervinRjactie door Anthony Berkely 67 Onopgehelderde punten: V\JAAROM juffrouw Sinclair de v afspraak in het Piccadilly Ho tel maakte. Hoe het vergif werd toegediend. Toe het buirje von majoor Sin clair's vingerafdrukken werd voor zien. Hoe hef buisje in de hand van de vermoorde werd gedrukt. Waarom juffrouw Goole een ver momming draagt, HOOFDSTUK XII. Op onderzoek uit. Mijnheer Chitterwick sliep dien nacht slecht, maar spijt van de slapelooze uren had hij niet. Want ?-ls resultaat van al zijn gepeins kon hij tenslotte voldaan fluisteren: ..Ja. dat moet de waarheid zijn, ongetwijfeld. De moei lijkheid is alleen nog, haar te bewij zen". Aan de ontbijttafel pa<te hij er ech ter wel voor op. Judith en Mou*e van de zoo moeizaam verworven theorie op de hoogte te brengen. Zijn voor naamste overweging daarbij was. dat hij niet te veel hoop wilde wekken, omdat anders de teleutstelling des te grooter zou zijn, wanneer hij er niet in slaagde den majoor van elite ver denking te bevrijden. Hij vertelde slechts, dat hij niet. met hen naar Dor. setshire zou terugkceren. omdat hij in Londen naar eenige zaken van on dergeschikt belang con onderzoek moest instellen. Wol liet hij hun voor het vertrek nog zijn relaas lezen, waarbij hij zich afvroeg, of zij daar uit dezelfde conclusies zouden trek ken, als hijzelf gedann had. Beiden lazen het met belangstelling en gaven toe. do» het document bii het verdere onderzoek van de grootste betcekenis zou kunnen zfjn; maar hoewel ver schillende punten nog in den breede besproken werden vielen noch aan Judith noch aan Mouse de feiten op. die manheer Chitterwick julsf zoo getroffen hadden. De re^t, van den morgen besteedde deze schrandere detective aan rou tine-werk, Moresby moest bezocht en voorzichtig ondervraagd worden om trent de kwestie van het buisje, dat de doode vrouw in haar hand had gehouden. Het resultaat was bevredi gend Moresby was in het geheel niet wantrouwend, het denkbeeld, dat mijnheer Chitterwick op eigen houtje een onderzoek instelde, scheen hem zoozeer te amuseeren. dat hij bereid was hem iedere gewenschte inlichting te geven, in de hoop. dat hij er later nog eens extra om zou kunnen lachen. Moresby vertelde hem derhalve zonder eenige terughouding, dat de Eolitie-arts bevestigd had, dat het uisje in de hand van juffrouw Sin clair moest zijn gedrukt, nadat zij het bewustzijn reeds had verloren en dat daarom zelfmoord uitgesloten kon worden gpacht Even gewillig deelde hij mijnheer Chitterwick mede, dat de vier getuigen, die inmiddels tot zes waren aangegroeid, bereid waren te zweren, dat geen levend wezen hef tafeltje van de vermoorde was genaderd turschen het vertrek van den roodharigen man cn mljh- heer Chltferwick's terugkomst van de telefooncel. Een nadere kennismaking met de misdaad schiint iemands horizon te verruimen. Voor de eerste maal, sinds hij bij zijn tante woonde, had mijnheer Chitterwick geen permissie gevraagd, om bij de lunch vcr-tek te mogen laten gaan. Eenvoudig en kalm. zonder zich bewust te z'Jn van de grootheid van zijn stap, had hij aangekondigd, dat hij niet aan het huiselijke middagmaal zou deelne men. Juffrouw Chitterwick. sterk on der den indruk van haar neefs vriendschap met oen hertog, had deze aankondiging zonder protest aan vaard. Wordt, vervolgd). thans in de mijnen werken, ons land op dit oogenblik dagelijks aan een extra-tje van '2000 ton ko len helpen. Het kolenprobleem is hiermee echter nog: niet opgelost. Te genover een behoefte van twaalf millioen ton kolen per jaar staat een productie van negen millioen ton. Het aantal mijnwerkers zol met acht fi negenduizend vergroot moeten worden. Voor den oorlog vorhruikte Ne derland ongeveer vijftien millioen ton kolen per jaar. In Limburg werd toen dertien millioen ton geproduceerd, waarvan vijf mil lioen ton voor export bestemd was. De import bodrocg destijds j zeven millioen ton. Orn thans de industrie, hoe wel goranrtsoeneerd, behoor, lijk te voorzien en een drage lijke huisbrandrantsoencering te verzekeren (gedacht wordt hierbij aan 25 eenheden per stookseizocn) zou een produc tie van twaalf millioen ton per jaar voldoende zijn. Op een vraag of Nederland niet, zoonis België, krijgsgevangenen ln de mijnen zou kunnen laten werken, antwoordde do heer Gij- zen. dat in België het bewijs ge leverd wordt, dat hol tewerkstel len van Duitsche krijgsgevange nen ook niet het gowenschlo re sultaat heeft. In do Belgiflcho mijnen heeft mén op het oogenblik 40.000 Duitsche krijgsgevangenen aan 't werk. Het aantal mijnwerkers is in België momenteel 35.000 hoogcr dan voor den oorlog. Toch produ ceert men er, aldus de heer Giizen nog steeds 30,000 ton kolen per dag minder dan voor den oorlog. Deze stand van zaken maakt den kolenprijs zoo hoog. dat dc Belgi sche regeering om den kolenprijs voor het publiek redelijk te hou den. per jaar 200 millioen francs 1 moet bijpassen. meel of custardpoeder. Suiker en ci troenpoeder naar smaak toevoegen. Do jam koud laten worden en in potjes overdoen. Op een koele plaats zetten. FRUITSOEP. Van 400 gram zure appelen, 50 gram suiker, een gedroogd sinaasappel- of citroen schilletje benevens een bind-mid- del (sago of aardappeltapioca) kunt L in een groot kwartier een smakelijke en gezonde soep ko ken door de ongeschilde vruch ten 'met een liter kokend water op te zetten. Willem Noske behaalde met zijn optreden in Australië een over weldigend succes. I-lij gif tien concerten onder auspiciën van de „Australian Broadcasting Com- pagny". Het hoogtepunt was het concert »p 19 Dec. 1916 te Syd ney met het Sydney Symphony Orchestra onder leiding van Sir Percy Code, waar hij, behalve het vioolconcert van Max Bruch, het concertstuk Nan Bobert de Roos introduceerde. I-I ij spoold© dit werk met groote o\ertuiging. zoo- döt liet Australische publiek dat weinig modern© muziek ge wend is geheel werd meege sleept. Ook op zijn recitals en ra- dio-auditie's. speelde hij eenige Xederl. werken n.l. Sonate van Willem d© Fesch; Elegie van Al- bert de Klerk en Scherzo van Dirk Schafer. Vele keeren is hij geintervioxvd en heeft hij voor de radio gesproken. Voor alles, wat hij over Nederland vertelde, was men geïnteresseerd. Speciaal moest bij veel over den oorlog, over onzen hongerwinter cn do concerten voor levensmiddelen vertellen. Ook heeft hij voor de microfoon een causerie over de nieuwe Nedorl. muziek gehouden. Willem Noske is door de A. B. C. uJtgenoodigd in Augustus (daar het winterseizoen) terug te komen voor een uitgebreide tournéo. Hij zal dan ook concerten op „Nieuw Zeeland" geven, te zamen met den pianist Paul Schram. Eind Jfnitöri keert Noske in Nederland terug, om in Februari een tournéo door Oostenrijk aan te vangen. Nieuw studentenblad Onder hoofdredactie van den heer Max Kohnstam zal eerstdaags het ge- meenschappelijke veertiendaagsche blad der N.C.S V en V.C.S.B. „Ut Omnes unum Sint" (dat allen één zijn) verschijnen In de redactie heb ben twee leden der N C S.V, en twee loden der V.C.S.B. zitting. Door deze samenwerking der beide christelijke studentenverenigingen komen de bladen „Eltheto Ontmoeting" en „Berichten uit de V.C.S.B.' te verval len Het adminisiratiea-dres van het nieuwe blad is Nieuwe Gracht 27, Utrecht. Het Zweedsch Int. Persbu reau meldt dit de Europa-film Company te Stockholm in ver hand met den 50sten sterfdag van Alfred Nobel een korte film heeft vervaardigd getiteld: „Nobel prijs". Producer is Lennart Ber- nadotte, zoon van prins Wilhelm van Zweden, die reeds velo korte films over bet leven in Zweden vervaardigde. In 't kader der tentoonstelling „Den Haag bouwt op" Is een voor. stolling gegeven van de film „Lind of Promise". Deze film werd in 1045 in Engeland ver vaardigd 011 is een Openbaar de bat of gesprek over do huisves ting, waarbij verschillende figu ren optreden zoouls arbeiders en vyclgosteldon, die over de huisves ting argumenteeren. Dc algcmee- iit' tendons betreft de rechtvaar diging cn de rechtv aardige ver deeling van woonruimte. Tot curatoren van het weten- schvpelvJk bureau van het N.V.V. zijn benoemd prof. dr. C. A. Men* nicke, mr. dr. S 'Mok, drs. G. H. Na. derhorst, prof. dr. P. J Bouwman, in E. Heymanr, H. J. Hofstra. K. LincW ner, H. J. Oosterhuis, J. G. Suurh# en A. D. Vermeulen De directie staat uit mr. J. Mannoury en drs. D. Roemers.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2