Slagers op de schoolbanken GaatUmet plezier naar den tandarts? Hoe een Spaansch leger in een kwartier vernietigd werd VYloohd Zelfs na jaren practijk nog veel te leeren Radio-programma 2 Slagersvakopleiding vroeger en nu (II) Prijsstijging in VS bij ons merkbaar SLAG BIJ TURNHOUT (350 jaar geleden): door Dr. J. W. WIJN onder getuige IK ben het volkomen met je eens, Chitterwick", zei Mouse plech- [ig „Ik geloof, dat ja 't b« het rechte eind hebt. Als deze zaak geheel tot een oplossing is gebracht, zullen we Je heel wat verschuldigd zijn Tandenpoetsen en glimlachjes Vrijdag 24 Januari 1947 Y^E tijden zijn veran derd, vroeger hand haafden de gilden het hooge peil van liet am bacht, en moesten de leerlingen bij ervaren meesters in de leer om na verloop van tijd hun beroep zelfstandig te mogen uitoefenen thans zitten in de Slagersvak school te Utrecht DAT wordt nooit iets!", zeiden vele slagers, toen Th. Cuiper, hnnfrlrpriartpiir van Hp slacrersvaknprs. rlestiids actie cnnf7 hoofdredacteur van de slagersvakpers, destijds actie ging voeren, ter verwezenlijking van zijn plan: het stichten van een vakschool, waar jonge slagers hun top-opleiding zouden kunnen ontvangen en oudere vaklieden mogelijkheid zouden vinden ter volmaking van hun ambacht. Al scheen het inderdaad vechten tegen de bierkaai: Februari 1923 werd de school geopend en alle moeilijkheden, vooral die, door de crisisjaren en de oorlogs omstandigheden ontstaan, ten spijt, is het gebouw eenigen tijd geleden opnieuw belangrijk uitgebreid en koestert men grootsche plannen voor de toekomst. Slagers hebben een mentaliteit, die sterk afwijkt van die der meeste beoefenaars van een am bacht. Als men hun wezen om schrijft met het bekende gezegde van den ruwen bolster en de blanke pit, is men het dichtst bij de waarheid, want achter een ze kere onverschilligheid, die het vak van oudsher heeft meege bracht, verschuilt zich meestal een goed hart. Het is echter deze „onverschilligheid"", die maakt, dat de vele jongere cn oudere slagers, die de lessen der vak school volgen als leerlingen niet gemakkelijk zijn. Directeur en leeraren der E.N.S.V. weten daar van mee te praten, doch, waar zJ-j het métier door en door kennen, valt het hun niet moeilijk den juistcn toon te vinden om belang stelling te wekken en... gaande te'houden, waarover men niet licht moet denken. NOG steeds i6 er geen verplich ting van bepaalde vóór-oplei ding in den zin van voortgezet onderwijs, waar men in de toe komst toe hoopt te komen, en dus gebeurt het vaak, dat jongelui, die na vijf of meer jaren in het maatschappelijk leven te hebben gestaan en vrijwel nooit een stu dieboek ter hand namen, plotse ling weer in de schoolbanken oioeten gaan zitten. Vooral in het begin iö dit "iet eenvoudig, en wie bij de practijklessen een uit stekend figuur blijkt te slaan heeft groote moeite om mee te ko men met de theorie over «vleesch- en veeziekten, over rechts- en wetskennis, machinekennis en wat dies meer zij. Het onderwijs is echter ingesteld op en aan gepast aan de speciale mentali teit der leerlingen, waarbij men goede resultaten boekt. Was in den eersten tijd van het bestaan der Slagersvakschool de aanmelding van leerlingen vrij willig, later werd liet volgen van den leergang wettelijk verplicht gesteld, voor wie hoopt op den duur tot zelfstandige vestiging te komen en zoo zaj het. evenals bij sommige andere winkelbedrijven mogelijk zijn, bet ambacht weer te brengen op het peil van den ouden Gildentijd, toen men aan bepaalde eischen moest voldoen en van zijn Vakwaambeid blijk ge ven. door het afleveren van een meesterstuk. Ten deele is het ge stelde doel bereikt en de jaren zijn voorbij, waarin men het met het \ak niet al te nauw nam, zoo dat zelfs een spotter kon rijmen: „De eerste slager heette Alexan der; bij sneed maar raak, want wat aan den eenen kant niet zat, zat aan den ander!" Raak-snijden doet men aan de school voor slagers zeer zeker, maar dan op goede manier. Grondige scholing DE practijk, dus het eigenlijke „vak", wordt onderwezen in een viertal leslokalen, die uitge rust zijn met de modernste hulp middelen cn installaties, terwijl op verschillende systemen afge stemde rook- en droogkamers voor bet behandelen van worst en vleeschsoorten die zich daar toe leenen, aanwezig zijn. Er is zelfs een laboratorium, dat be doeld is om naast zijn functie bij lessen cn vakverbetering, in cle toekomst te dienen als centraal proefstation. In het hart van het gebouw, waar eveneens lokaliteiten zijn voor administratie van school- en slagersorganisaties, bevindt zich het theorielokaal, waarin men een inrichting aantreft voor het ver- toonen van vakfilms, benevens een etalage, die mogelijkheid biedt tot demonstraties met oudcrwetsche zoowel als de nieuwste verlichting. Menig kunst stuk, waarvan zelfs een oude Gil- demeester zou duizelen, heeft daar te pronk gestaan, want voor HET GEBRANDSCHILDERDE VENSTER in het trappenhuis der slagersvakschool te Utrecht, geschilderd door Charles Eyck, voorstellend twee cherubs, die (links) het embleem van het vak onderwijs voor slagers en (rechts) een afbeelding der oorspronke lijke Gildèpenningdragers, zooals deze in Nederland, Denemarken en Duitschland bekend was. Onder aan de allegorische voorstelling een impressie van een ouden- en een modernen slagerswinkel (Foto 4rchief Slagersvakschool) al nu de leermiddelen hiervoor niet zóó schaarsch meer zijn als in den oorlog, heeft dit deel der vakcursus een wijde vlucht geno men en op de zeer onlangs gehou den expositie van werkstukken der leerlingen hebben wc bijzon der mooie objecten en modulaties vet en reuzel kunnen bewon deren. Hygiëne voor alles Een van de belangrijkste facto ren voor het slagersbedrijf is hygiëne en vakpers zoowel als het lesprogramma der school wij den hier veel aandacht aan. „Goed voorgaan doet goed vol gen" is een gulden regel, die door df leeraren met groote nauwge zetheid wordt nageleefd en de resultaten blijven niet uit: na afloop der lessen kan men aan mets zien. dat in het gebouw ge werkt is met een materie, die alles wat ermede in aanraking komt, zoo gemakkelijk bezoedelt. Een instituut als de E. N. S. V. is dan ook voor de aanstaande Ne derlandfiche- en van tijd tot tijd tot de leerlingen behoorende bui- tenlandsche slagers van groote waarde, terwijl de school een be langrijke rol vervult in het vak onderwijs, dat in ons land waar lijk niet stiefmoederlijk behan deld wordt Leerlingen der Eerste Neder- landsche Slagersvakschool aan het werk tijdens een les in uit- beenen" in het practijklokaal voor de Vleeschhouwerij Foto Archief Slagersvakschool De vraag is gesteld, of globaal kan worden aangegeven, welken in vloed de opheffing van het OPA en de daaruit voortvloeiende prijsstij gingen in Amerika op ons economi sche leven zullen hebben? Van officieel© zijde gewerd ons het volgende antwoord: Welken in vloed de opheffing van het OPA en de 'daaruit voortvloeiende prijsstij gingen in Amerika op ons economi sche leven zullen hebben is niet exact uit te drukken. Opgemerkt kan worden, dat niet alleen in de V.S., maar vrijwel overal ter wereld, de prijzen der grondstoffen en ge- reede producten gedurende het af- geloopen jaar in stijgende lijn zijn gegaan Anderzijds kan er op wor den gewezen, dat voor enkele grond stoffen als b.v. de katoen reeds weer prijsdalingen optgetreden zijn. De voornaamste invloed van de prijsstijging op ons Nederlandsche prijspeil zal zijn, dat de straffere prijspolitiek, welke thans gevolgd weidt, niet in die mate tot prijsver laging zal leiden als anders het ge val zou zijn geweest. tandarts zelf, daar heb ik L-J niets op tegen. Maar die boor, daar heb ik liet niet op begrepen. Dat weet die goeie tandarts wel en daarom begint hij meestal een gemoedelijk praatje met me. Van de week wist hij goed nieuws te vertellen, dat zeker ook andere lij ders aan kies. en aanverwante PÜ" net- zal interesseeren. IK zie U al angstig naar mijn boor kijken. Daar schijnt geen mcnsch erg veel schik mee te heb ben, behalve ik zelf dan," zei hij. ..Ik ben er nog al trotsch op, want hot is het nieuwste apparaat op dit ebied. Dat heb ik tenminste lang gedacht, maar nu vertelde mij vori ge week iemand dat ik al weer ho peloos ouderwetsch hiermee ben. Die patiënt had in een Ameri kaan sch tijdschrift gelezen, dat or eon nieuwe methode was gevonden. U hebt misschien wel eens gehoord hoo fietsframen, die gemoffeld wor. den, eerst met een zandstraal wor den schoongespoten. Op dat zelfde principe zou deze methode berus ten. Do tanden en kiezen worden dan dus niet meer geboord, maar itgeschuurd door een luchtstraal, waarin een heel fün poeder, ahimi- niumoxyde, als schuurmiddel dienst, doet. Voordeel Voor de tandartsen zou het bo vendien nog dit voordeel hebben, dat het nieuwe instrument op eeni gen afstand van de kies gehouden wordt, zoodat de tandarts nog beter kijk op zijn werk heeft ook. Zijn hand kan absoluut niet uitschie. ten" Dat gebeurde bij mij op dat oogenblik wel. „AAAAhhh" gorgel de ik protesteerend terwijl ik met ceu ruk mijn hoofd achteruit trok. „U schijnt er nog - 'et veel geloof aar- te hechten", vervolgde mijn tandarts heel rustig alsof er niets gebeurd was. „Gelooven doe ik het wel, maar in ons vaktijdschrift heb ik er nog niets over gelezen. Ik heb het van liooren zeggen, maar het principe lijkt mij volkomen aan vaardbaar. Alleen vraag ik me af hoo ik dan een vulling moet veran keren, maar daar zal ook wel wat op gevonden zijn. Voor ik er goed over kan oordeelen zal ik eerst, een werkelijke vaktechnische beschrij ving gelezen moeten hebben. Ook voor het trekken is .wat nieuws uitgevonden, speciaal voor gevoelige menschon. Het is een ver- doovingsmiddel, dat o.a. een vita- mine.preparaat bevat om. de bloe ding tegen te gaan en penicilino om infectie te voorkomen." Het boren wfts inmiddels afg«- loopen en eindelijk kreeg ik ook ge legenheid iets in het. midden te bren gen Tandtechniek „Ze schijnen in Amerika veel ver. der gevorderd te zijn op tandheel kundig gebied dan hier. Als je ten minste een plaatje van een of ande re jongedame ziet, of een film, dan zie je nooit anders dan even prach tige. parelende glimlachen." „Ja. dat is nu juist zoo eigenaar dig In Amerika trekken ze veel gaiiwer dan hier. Wij probeeren al tijd nog door een zenuwbehandeling de kies te behouden en gaan slechts in het alleruiterste geval tot trek ken over. De zenuwbehandeling is daar bijna geheel afgeschaft. Met de tandtechniek zijn ze werkelijk verder gevorderd. De tandartsen werken daar veel meer met brugjes en plaatjes met kunsttanden, waar. voor ook al ^eer de nieuwe plastics dienst doen. Die prachtige glimla chen danken de filmsterren meestal aan „jacket"-kroncn. Dan wordt 't beschadigde glazuur van den tand verwijderd en deze krijgt een ge heel nieuw jasje, vroeger van por. celein ,nu ook al van plastic." Inmiddels was mijn behandeling voltooid, ik had er verder weinig meer van bemerkt. Het gemoedelij ke en leerzame babbeltje van mijn tandarts had mij heelemaal de ge voelige kies doen vergeten. Het leed was weer geleden. Maar ik hoop toch. dat ik niet meer behoef terug te komen voor ze hier in Holland ook aan die pijn- looze behandeling toe zijn. OP 24 Januari 1597, nu 350 jaar geleden, viel op de Turnhoutsche heide een gevecht voor, dat wel op een plaats in de herinnering van ons volk aanspraak mag ntaken. Schoon minder vermaard dan de roem ruchtige slag bij Nieuwpoort, waren de gevolgen voor de ver slagenen nog veel ernstiger, want zij verloren dit voor dengeen die van nuchtere getallen houdt 73 van hun sterkte alleen aan dooden, wat in de krijgsgeschiedenis een zeld zaamheid is. Doch laat ons zien hoe zich het geval heeft toege dragen. Hoe kwam men zoo slaags te raken in die toen nog afgelegen heidevelden? Er bestond in die dagen een instelling, die de mo- derne oorlog niet meer kent: het platteland betaalde belasting, contributie heette dat, aan de te- genpartij om gevrijwaard te zijn tegen brand en plundering. De eigen regeering stond dit ooglui kend toe: wilde men het beletten, dan kon dit alleen door zelf voor afdoende beveiliging te zorgen. Hiertoe nu lagen omstreeks 4000 man, n.l. 38 compagnieën of „vendels" infanterie en wat rui terij, te Turnhout, een open en vrij uitgestrekt dorp. Bovendien ontlastte men zoo de steden, die men meer te vriend moest hou den dan de landbevolking. Onze ruiters uit Bergen op Zoom en Breda, onder mannen als Mar- celis Bax en Herauglère, de man van het Bredasche turfschip, had. den, niet zonder reden, een hekel aan het garnizoen van Turnhout, en wisten Prins Maurits over te halen, tegen dit euvel iets te „ten teeren". In alle stilte werden troepen byeen gebracht te Geertruiden- berg. toenmaals een havenstad, en te water gemakkelijk te berei ken. Vijftig vendels voetvolk kwamen hier 22 Januari aan. Hierbij waren 16 Engelsche. o.a. de garnizoenen van dé Engeische pandsteden Vlissingen en Den Briel, en 10 Schotsche. Prima leger ~AEN volgenden morgen vroeg --'marcheerden ze af. Vier ka nonnen en 80 wagens vormdenden trein. Op de Oosterhoutsche heide sloot de cavalerie zich aan: 16 va nen, d.i. 800 ruiters, uit Breda, Bergen op Zoom en Nijmegen. Het geheel mocht een prima leger worden genoemd: van A tot Z be stond het uit geharde en ervaren strijders. Bijna alle bevelhebbers droegen namen, die men bij Nieuwpoort, Oostende, en tal van andere gevechten en belegeringen weer ontmoet, zooals Hohenlohe, 's Prinsen zwager, die de ruiterij aanvoerde, Francis Vere, de com mandant van de Engelsche hulp troepen, Van der Noot, Donk, Wa- gemans en tal van anderen. Na een marsch van 40 km. over ellendig slechte modderwegen kwam het leger bij het invallen der duisternis te Ravels, een uur gaans van Turnhout. De artillerie en wagens waren verdwaald en bijna den vijand te Turnhout in de armen geloopen. Een bewijs PISTOLIERS uit hel leger van Prins Alaurits (Naar een gravure uit dien tijd) ZATERDAG 25 JANUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 9.45 Amerikaansche orkestwerken. 10.15 Balansprogramma. 10.50 Ouverture programma. 11.45 Berichten uit Indo nesië. 12.03 Vioolrecital. 13.00 Strijd krachten. 13.50 „De Tooneelkijker". 14.15 Engelsche les voor gevorderden. 14.45 Concert op oude muziekinstru menten. 15.45 K.R.O.-Kiosk. 16.00 „Jonge kunstenaars stellen zich voor" 18.00 Bruce Lowe zingt. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Buffalo Bill. 19.45 Ru briek van den Wederopbouw. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". (Cabaret). 22 15 „Muzikale Tombola" 23.3024.00 Klaas van Beeck en zijn dansorkest. HILVERSUM II 415.5 M. 7.00 Nieuws 9.00 Moderne orkestwerken. 9.50 Yehudi Menuhin, viool. 10.20 Ra- diofeuilleton in acht afleveringen. 10.35 Reinhardt v. Randwijk, tenor. Jcan Antonietti, piano. 11.00 Voor de arbeiders. 13.15 ,.De 24 preludes van Debussy". 13.35 Werken uit de biblio- theca Stellfeldiana. 14 30 Amster. damsch Kamermuziekgezelschap. 15.15 Sportpraatje. 14.30 Amster- damsch Kamermuziekgezelschap. 15.15 „Canadeesche componisten". 16 10 Ir. A. Pos: „De stad der toe komst de toekomst der stad". 18.15 Engelsche filmmuziek. 18.45 Ir A. Paulen: „De mijnen". 19.00 Hélène Ludolph, sopraan; Rutger Schoute, piano. 19.30 Voor de "jpere jeugd. 20 15 En nu Oké! 21.30 Socialis tisch commentaar. 21.45 ..The Ram blers". 22.15 „De operatie". Vlaam- sche schets. 22.30 Metropol e Orkest. 23.15 Hobby-Hoek. S3 Jaar oud is te Hilversum overleden de toonkunstenaar Kees Andriessen, jarenlang direc teur van het Toonkunstkoor nl- oaar. Xiet minder dan 100 liede ren zijn door hem op muziek ge zet, terwijl hij tal van koorcom posities en orkestwerken schreef. Feuilleton door Anthony Berkely 74 Judith echter bleek moeilijker te overtuigen. ,.Maar hoe kan zij de kleeren van een kellnerin aangetrok. ken hebben, mijnheer Chitterwick? Het zou te gevaarlijk geweest zijn om als kellnerin vermomd den hoofd ingang van het Piccadilly Hotel bin nen te loopen. Ik ben bang, dat van vrouwelijk standpunt uit meer moeilijkheden zie dan U als man ont dekken kon", „Ook met dat punt heb ik me be zig gehouden", gaf mijnheer Chitter wick te kennen. „Ik heb getracht mij in haar plaats fe denken en toen werd het me al spoedig duidelijk, dat bet het gemakkelijkste moest zijn. een kamer in het hotej te nemen. Zij kon zich daar rustig verkleeden en wach ten tot de man haar zeggen kwam. dat de kust vrÜ was. Ik geloof niet, dat ik mij sterk vergis, indien ik aan neem, dat het zoo gegaan is", „Laten wij het hopen", zei Mouse. „Wanneer het zoo is gebeurd, kan zij waarschijnlijk zonder veel moeite op gespoord worden". ,,Ja", zei mijnheer Chitterwick wat aarzelend. „Dat dachf ik ook en ik bestudeerde daarom het, hotelregisler. Maar het Piccadilly Hotel is een zeer groot hotel. Er zijn meer dan duizend kamers. Op dien bijzonderen dag wa ren er niet minder dan tweehonderd en zeventien aan vrouwen verhuurd. Om daaruit haar te zoeken, die wij hebben moeten, gaaf echter boven dc macht van een amateur-detective". „Ohzei Mouse teleurgesteld. „Wij moeten trachten haar identi teit op een andere wijze vast te stel len: haar verbinding met den moor denaar bijvoorbeeld". .,Na eerst den moordenaar ontdekt te hebben", wierp Judith somber in hej midden. „Ja, natuurlijk", zei mijnheer Chit terwick. terwijl hij eenigszins schul dig keek. „Wij moeten eerst den moordenaar vinden". „En zelfs dan is nog niet bewezen, dat er inderdaad een handlangster geweest is", merkte Judith, nog steeds sceptisch, op. „Zooals ik al zei. mijn heer Chitterwick} Uw theorie is uiterst scherpzinnig, maar ik geloof nief. dat er eenig bewijs is, waarop zij steunt Natuurlijk vereenvoudigt zij voor ons de zaken ten zeerste, maar wij mogen haar alleen daarom toch nog niet als een fep acceptee ren". „Oh. neen; natuurlijk niet. Maar ziet U. ik heb een klein bewijs voor de juistheid er van". „En dat is?" vroeg Judith en was opnieuw vol aandacht. „Wel, ik meende al gezegd fe heb ben, dat. mijn bewijs slechts negatief was. Het komt in het kort hierop neer: Het meisje, dat mij aan de tele foon riep. sprak mij later in de vesti bule aan en vroeg, of ik mijn aanslui ting gekregen had. Toen jk zei. dat er waarschijnlijk een vergissing in het spel was. informeerde zij. of ik dan niet kamer no 473 bewoonde Nadat ik baar verteld had. dat dit niet het geval was, merkte zij op, dat ik op den gast van kamer no. 473 geleek als de eene druppel water op den an dere En dat", verontschuldigde mijn heer Chitterwick zich. „is al hef be wijs, dat ik heb". De andere twee keken verwonderd. „Ik begrijp het niet goed", zei Mouse. „Mijnheer Chitterwick schrok. „Oh! Neem me nief kwallik. Ik heb het niet uitgelegd, wel? Nu. ik keek in het register na, wie dien nacht op ka. mer no. 473 geslapen had en was in staat ontdekken, dat die man niet in het minst op mij leek. Ik moest er heelemaal voor naar Ashton-under- Lyne". voegde hij er met eenig zelf beklag aan toe. (Wordt, vervolgd). O OMMIGE vrouwen houden er toch een merkwaardige manier op na om in haar onder houd te voorzien, zooals b.v. de 25-jarige Audrey Kenny Haar woonplaats is niet bekend, maar zij is beroemd om haar glim. lach, waarmee zij 5 gulden per stuk verdient en ze „levert" er gemiddeld tien per dag! Audrey is n.U het meisje van de tandpasta-advertenties Ze ziet er erg aardig uit, heeft mooi blond- haar en geestige oogen, maar daarop letten dc fotogra fen nietzij kieken haar alleen cn uitsluitend om haar prachtig gaaf en gelijkmatig gebit en haar harten veroverenden glimlach. Sinds 1043 oefent zij haar glim lachende, lucratieve professie uit Natuurlijk geefthet haar uren werk om dit kostbare gebit, te onderhouden. Zij is geregeld on. der toezicht van haar tandarts (dit is trouwens ook voor niet- adverteerende menschen zeer aan te bevelen!) en verder leeft zij volgens een bepaald régiem, dat geheel in het belang van haar gebit is opgebouwd. Het tandenpoetsen is een van haar voornaamste bezigheden één maal daags gebruik' zij hier voor zout; verder heeft zij een speciaal voor haar tanden sa mengesteld mondwaterwaar mee zij geregeld spoelt. Zijige, bruikt vier soorten tandenbor stelsalle vier op kindermaat, omdat zij daarmee beter de ach terzijde van de tanden kan rei- nigen Natuurlijk borstelt zij nooit heen en weer, doch uit- sluitend on en neer. Zij heeft er vier tegeliik. omdat één borstel. tje steeds kurkdroog dient te. zijn Hoe zij aan haar specialen glimlach komt? De moeder van Audrey heeft dat geheim oM- i huid, want die wij/ ftet aan het feit, dat zij haar dochter als klein meisje rauue wortels liet eten. Die rauwe peen toch Daar- aan wijt. men tegenwoordig al- les. Zegt men ook niet. dat eters van peen zoo goed in het don- ker kunnen zien? TUINKALENDER 24 JANUARI. De ritnaalden, die ook wel koperwormen worden ge noemd, zijn de geclgekleurdc larven van de kniptor. Ze kunnen wel 3 d 4 jaren in den grond leven en veroor zaken rfoor hun vraatzucht groote schade aan de worteldeelen der tuin gewassen. Men pleegt ze o.ate be strijden door vroeg in het voorjaar aardappelen ondiep als lokmiddel in den grond te gravenOin de aardap pelen fc kunnen terugvinden worden deze aan een stekje of ijzerdraadje gestoken dat boren den grond uit steek'. Geregeld worden de aardap pelen gecontroleerd en de daarbij aanwezige ritnaalden verzameld en gedoodSm L, dat het geen slechte troepen wa ren, want die verdwalen gewoon lijk ip de van den vijand afge keerde richting. Ontdekt ZOO geheim was alles echter niet geschied of de vijand had er reeds op een andere wijze de lucht van gekregen. Des nachts ontwaarden zijn voorpos ten naar den kant van Ravels een groot aantal bivakvuren, waarom heen onze soldaten in de koude winternacht hun natte en ver kleumde ledematen uitstrekten. Voor den Spaanschen comman dant nam deze illuminatie den laatsten twijfel weg en, begrijpen de met een overmachtigen vijand te doen te hebben nam hij zijn maatregelen. Hij besloot tot den terugtocht naar het vier uren zuidelijker ge legen stadje Herenthals; zond de legertrein met bagage, zoete- laars, vrouwen enz. en 500 man bedekking nog in den nacht voor uit en gelastte den afmarsch bij het krieken van den dag Toen onze voorhoeden den volgenden morgen in Turnhout aankwam, bleek het dorp „volgens de plan nen ontruimd" en tevens, dat de vijand zich reeds een aanmerke lijke voorsprong verschaft had. De achtervolging werd Ingezet, allereerst natuurlijk met de rui terij. Even ten zuiden van Turnhout kwam men aan een sterk opge zwollen, beek. Voor ruiters kwam het water tot aan het zadel; voet gangers konden over een plank passeeren. Dit beteekende dat men op het gros van de infante rie voorloopig niet behoefde te rekenen. Gelukkig voor de onzen werd dit défilé slechts door een klein aantal musketiers verde digd. die spoedig do beenen na men. Toch leverde het groote ver traging op hoewel de vijand die natuurlijk evenzeer had onder vonden. Allereerst kwamen een kleine afdeeling musketiers van de voorhoede en eenige ruiters over de beek; zij bestookten zoo veel doenlijk 's vijands achter hoede. zoodat die telkens tot halt houden genoopt en de marsch vertraagd werd. De „Spanjaarden" Aanvankelijk was het ter- rein boschachtig; ongeveer een uur verder kwam men op een vlakte, met veel poelen en plas sen, de Thielsche heide, die de koninklijke troepen noodlottig zou worden. Hier zagen onze mannen voor het eerst 's vijands leger in zijn geheel marcheeren. Een colonne van 10 man in front, ongeveer 350 man diep, in vier regimenten: het voorste Duitschers. daarna t.woo Waalsche, ten slotte een Ita- liaansch. Spanjaarden waren er bij dit „Spaansche" leger al heel weinig; alleen bij de cavalerie, die in drie troepen verdeeld op de rechter flank marcheerde, waren drie van de vijf compagnieën Spaansche. De beide andere wa ren Albaneezen en Zuid-Neder landers Talenkennis was toen een vereischte voor den soldaat! Intusschen was onze geheele cavalerie, 16 vanen, aangekomen. Hohenlohe met 8 vanen bedreigde de colonne van rechts, de overige, waarbij de Prins zich bevond, van achter. De Spaansche cavalerie ontruimde het veld; voor de in fanterie zag het er nu bedenkelijk uit. Als een lawine ER was echter nog redding mo gelijk: aan het eind van de hei liep een smalle weg door een moeras; hier zou zij voorloopig veilig zijn. Hierheen spoedde zich reeds de voorste afdeeling. Nog slechts een musketschot, d.i. een goede tweehonderd meter was zij van dc uitgang verwijderd toen Hohenlohe's kurassiers zich als 'n lawine op den rechterflank der Italiaansche en Duitsche infante rie stortte. Andere escadrons, die van Laurens en Parker, zetten den aanval van achteren in. Alles ging-zoo snel in zijn werk dat de piekeniers meerendeels geen tijd hadden hun pieken te vellen en de schutters in de haast te vroeg of slecht schoten. De aangevallen onderdeelen werden overhoop gereden; de verwarring plantte zich in de overige voort, en verder was het gevecht nog slechts een slachting. De vijande lijke veldheer, de graaf van Va- rax. was een der eersten die sneuvelden. Wonderbaarlijk snel werd zijn leger uitgeroeid. In een kwartier tijds lagen meer dan 2000 man dood op het slachtveld. Slechts een 500 werden gevangen genomen, onder wie nog velen zwaar of doodelijk gewond. Men rekent dat. behalve de bij de ba gage ingedeelden, er niet meer dan 300 naar Herenthals ontkwa men. van wie waarschijnlijk nog wel een honderdtal onderweg „doot bloeyden". Bij tal van doo den vond men amuletten met on kwetsbaar makende tooverspreu- ken. die ditmaal hun dienst had den geweigerd. Dank zij de stiel heid van den aanval was het ver lies aan onze zijde niet grooter dan een zevental dooden en eenige gewonden. De 24ste Januari 1597 was een bloedige dag, maar een, waarop de Prins en onze ruiters met trots konden terugzien. In hun oogen was het garnizoen van Turnhout blijkbaar een Augiasstal, die noo- 1i£r eens onder handen genomen moest worden. En in ieder geval is het geen half werk geweest, wat zij hebben verricht l Het Regenboog-cabaret o.l.v. Willy van Hemert vertrekt 6 Febr. a s. per KLM voor een tournee vaa drie maanden naar Ned.-Indië. waar het onder auspiciën der NIWA zal optreden voor kunstkringen en mi litairen

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2