Een' toren stortte in» Harnas of soepel kleed? 28 Januari 1797s een droeve m Ordening kan bestaanspeil der massa verhoogen Neder-Bentheim kan veel aard-olie opleveren J Radio-programma P Uzki Bouwval bleef |ee tijd- Onsterfelijke hoornen In een ware democratie zijn armoede en bestaansonzekerheid verdwenen Duitschers in 't geweer tegen annexatie Ch. Eyck 50 jaar NAAR NIEUWE ONDERWIJSSYSTEMEN Tïloohd onder getuige 2 Dinsdag 28 Januari 1947 99 De povere resten van den toren van Harderwijk. De Franscliman Sauler ver moedelijk een lid van de F.ransche bezetting schetste de ruïne van den toren nadat het tweede ge deelte was ingestort. ■P THPÏ .swr jm>JUI ■'ÈZ'Cs 't T N Maart van het jaar 1774 meende de Vroedschap van Harderwijk eenige ernstige verzakkingen te be speuren in den toren bij de Maria- of Vrouwekerk, de trots van Harder wijk. De vroede heeron achtten een onderzoek noodzakelijk en wezen den Arnhemschen bouwmeester An tony Viervant aan om een nauwge zet rapport uit te brengen. Viervant stelde de noodige verbeteringen voor, waarvan dc kosten wareji be- raamd op f 9.500.De druk der tij* den, geldgebrek en de verminderde welvaart der burgerij vertraagde echter de uitvoering der plannen, zoodat de raadgevingen van den bouwmeester slechts voor een klein dee^werden opgevolgd Aficlde' de toe- diddelenvijl verergerde stand van jaar tot jaar. In het begin van Januari van het jaar 1797 bespeurde men ernstige werkingen, die tot voorzichtigheid maanden cn voorzorgsmaatregelen noodzakelijk maakten. De in de na bijheid staande Armenschool werd gesloten en den bewoners der huizen in de buurt werd aangezegd dat er gevaar dreigde. Het wachten was op de catastrophe G)P 28 Januari 1797 dus precies 150 jaar geleden des morgens tegen negen uur stortte de toren van Harderwijk aan de oostzijde in met „Sulck eenen geraas", dat velen in den omtrek aan een aardbeving dachten. Een wolk van stof en puin verduisterde de lucht, zoodat zelfs de opvarenden van de schepen op de Zuiderzee de stad niet konden onderscheiden. Eenige oogenblikken later volgde een tweede schok: de noorder gevel kwam naar beneden. En om twaalf uur viel de zuidergevel met de klokken, waardoor de gewelven van de kerk „aanmer- ckelijck" beschadigd werden. Het prachtige orgel dat aan die zijde der kerk geplaatst was werd geheel vernield. Alleen de westergevel van den toren bleef overeind staan, te midden van een geweldigen puinhoop. ter staan. De kolonel" kwam nu tot do overtuiging dat ook een twaalf, ponder te zwak was en dat hij een 24 ponder moest hebben. Maar aan gezien hij die niet had achtte hij zijn opdracht vervuld en keerde met zijn bombardiers naar Amers foort terug. i Mooiste en hoogste toren van Gelderland j /Je toren van Harderwijk mos zeker de *-* mooiste van Gelderland. Met trots j vertelt de geschiedschrijver johan Schras- sert, dat hij zelfs hooger mas dan die van I Arnhem. Zijn vlakke kruin, waarop men vuren aanlegde als baken voor de schepen, mos zoo breed, dat een groote wagen er op kon rond draaien. Twee honderd drie en veertig Amsterdamsche voeten was. Int i bouwwerk hooghet bestond uit verschei- dene door stevige gewelven afgescheiden i verdiepingen. De toren werd gebouwd in de jaren 1417 i I tot 1422 en deels opgetrokken uit de mate- I rialen van den toren van de Sint Nicolaas- j 5 kerk buiten de Luttekepoort die in 1415 door den bliksem werd getroffen en geheet ver- woest. Als plaats werd gekozen den west- kant van de Maria- of Vrouwekerk, gewijd i aan den H. Martinus, die bij pacificatie van Gent aan de Hervormden overging en sindsdien de Hervormde kerk j j gebleven is. j Voor de kinderen OP het vreeselijke gerucht kwam dadelijk dc Vroedschap bijeen, die besloot tot het nemen van de noodige veiligheidsmaatregelen. Mi litairen, er waren toevallig twee compagnieën voetvolk in de stad, die onder behoorlijke discipline stonden zetten alle toegangen tot de kerk af. De eerste wethouder, tevens ovcr- weesmeester, beval onmiddellijk de ontruiming van b<H Burgerweeshuis en het ïnveiligheidbrengen dpr kin- deren, want men vreesde dat de nog overgebleven muur hot niet lang zou uithouden. Zoo werden alle voor zorgsmaatregelen genomen, die menschelijkerwijs mogelijk waren. Wankelend restant Reeds op den laatstcn dag van Januari kwam uit Arnhem de pro vinciale landmeter Walraven van Ommeren om een onderzoek in te stellen. Hij rapporteerde aan den rand dat Je nog overeiqd staande wankele muur slechts door geschut omver te krijgen zou zijn. Er deed zich echter een groote moeilijkheid voor: het eenige beschikbare kanon was veel te licht. Men moest een twaalfponder hebben en die zoo bui ten de stad opstellen, dat hij -den to ren kon raken zonder verdere scha de aan te richten. Er werd onmiddel lijk een schriftelijk verzoek gericht tot den commandeerenden officier te Amersfoort om een twaalfponder en 25 kardoezen ter beschikking te stel len en onderwijl zond de vroedschap, schermende met de leus van „Vrij heid, Gelijkheid en Broederschap" ('t was in den Franschen tijd!), een brief aan de Burgers-Representanten van het Kwartier-Veluwe met een dringende bede om geld. De instor ting -en haar gevolgen, de inkwar tiering en de militaire bezetting had den zooveel uitgaven vereischt, dat de stedelijke kas geheel leeg was. Beide verzoeken leverden echter niet veel op. De bevelvoerende offi cier van Amersfoort liet weten dat hij geen geschut mocht zonden zon der toestemming van de bezettende macht. Geselnatsvmir Om geen tijd te verliezen het stuk toren stond al maar te wanke len werd in overleg met Walra ven van Ommeren besloten het eerst maar eens met de drieponders te probeeren. Op 2 Februari werden de stukken buiten de Bruggepoort op gesteld en de schoutsknechten zeg den den burgers aan ruim baan te maken; de visschers moesten ten Zuiden van de stad ligplaats nemen tot „tyd ende wyle het schieten sou- de syn opgehouden". Doch het schieten met de drie ponders haalde niets uit. Al raakte ook eens een kogel den muur „so bewoogh dese sieh niet". Eindelijk, op Zondag 5 Februari, kwam kolonel Martuchewitz uit Amersfoort met het bericht dat hij uit Den Haag last had ontvang mei een twaalfponder en een vol. doende aantal bombardiers, die op kosten van de stad ingekwartierd moesten worden, naar Harderwijk te gaan. Dc mannen kwamen cn het kanon werd opgesteld aan de pracht tusschen de Smeepoort en do Luttekepoort. Weer gingen de srhoutsknechten ter waarschuwing rond en op Maandag begon de be schieting. Maar ook ditmaal zonder gevolg. Een der kogels, ter grootte van een Edammer kaasje, kwam te recht in het huis van professor Fnrsten aan do Donkerestraat, waar hij veel schade veroorzaakte: (hij ligt nu nog in de Oudheidskamer ten stadhuize). De toren bleef ech- Een 24-ponder Eerst op 14 Februari kwam het antwoord op een brief aan den commandant te Kampen, dat hij daar wel een 24-ponder had, maar dat hij, gezien den slechten toestand van do wegen, geen kans zap zulk ecu gevaarte naar Harderwyk te vervoeren. De kapitein Ten Cate bepaf zich naar Zutfcn om te trach ten daar een kanon te krijgen, het geen tenslotte gelukte. Hij zond een koerier naar Harderwijk met het verzoek om 24 paarden en karren naar Zutfen te sturen. Daarvoor werden 24 Hierdensche boeren aan. gewezen, die wel protesteerden, maar zich schikten in de omstandig heden, wetende dat ze anders toch gedwongen zouden worden. Omgeschoten Op 23 Februari arriveerde de 24- ponder met zestig kogels en hon derd kardoezen onder geleide van ecu luitenant cn twaalf kanonniers. Vrijdag 24 Februari zou de beschie. ting een aanvang nemen, doch er kwam „sulck eon dickcn mist opset- tcn" dat het spel niet kon doorgaan, Niet voor Maandagmorgen was de mist opgetrokken cn beon het vu ren. De eerste schoten misten hun doel en verbrijzelden het dak van het Pesthuis (het tegenwoordige huis van de Soepcommissie); een kogel kwam terecht in het perceel van do vroegere apotheek Anderson in de Donkerstraat. Nu en dan werd ook het stuk toren geraakt. Na 28 schoten kregen do kanonniers eeni ge rust. Ze waren nu goed op weg. De stukken waren al van den toren gevlogen, na de goed gemikte scho. ten Ieder in Harderwijk, ove.rigens op voiligen afstand weggekropen, hield zijn hart vast. In den namiddag waren nog twin, tig goedgemikte schoten noodig, voor plotseling met donderend ge raas, de zware bouwval instortte. Geldgebrek Het werk was volbracht, doch het hinkende paard kwam achteraan. Voor het vervoer van het geschut on de inkwartiering benevens aan schadeloosstelling aan de Hierden sche boeren moest een bedrag van 436 gulden en zeven stuivers be taald worden. En er was nog steeds geen duit in de stedelijke kas. Dc edelmoedige gemeente.secretaris schoot de som uit eigen middelen voor. Eerst in Augustus kwam men to" aan de totale opruiming van de. resten van den toren. Dc gevonden klokkensppcie, ruim twaalfduizend nond. werd vrekocht voor 3600 gul den. De gemeente Harderwijk kon er niet aan denkon den toren te her bouwen. Wel werden in den loop var. de vorige eeuw daartoe meer malen plannen beraamd, doch eerst in 1925 kwam daar eenige tecke. ning in. In dat jaar riep dc gemeen tcraad op voorstel van burgemees ter Kempers een Torenfonds in het leven, waarin ieder jaar uit de ge wone middelen een bijdrage zou worden gestort. Groot is die bijdra. ge niet, maar tochhet. begin is er. Op dit oogenblik, 150 jaren na den toren val, bezit het fonds een kapitaal van f 8000.Stroomen de middelen niet vlotter toe, dan zal zelfs de jongste van het huidige ge slacht geen nieuwen toren zien ver rijzen. fïi'I ihM I NT California, een der heerlijkste streken van Amerika, is het behalve erg mooi ook heel ge zond. En niet alleen voor den mens. Ook in de planten- en die renwereld schijnt het zoo te zijn, want er komen zeer hoogc leeftij den voor. Iets, dat op ieder, die het eens aanschouwde, een onvergetelijk schoonen cn machtigen indruk maakte, is wel een bosch met Mammoetboo.iien of Sequoia's, Deze naaldboomen worden wel 4000 tot 5000 jaar oud, en er zijn er bij van wel 100 meter hoogte cn pi. 2 meter dikte. Echte woud reuzen dus, cn het is heei begrij pelijk, dat wij oos in de nabijheid van zulke hoornen nietig en klein voelen als kabouters. Omdat de Sequoia's vele eeu wen oud worden, meenden som migen dat zij onsterfelijk zijn. „Onsterfelijke boomen", 't zou wel eenig zijn, maar het is helaas niet waar. Nu wij toch over oude boomen spreken, wisten jullie dat T$xi6 en Sypressen 3000 jaar oud kun nen worden? Bepaalde kastanje- soorten, Libanon ceders en Plata nen 2000 jaar, en om verder het trapje der leeftijden af te dalen: eiken pl.m. 1000 .jaar, beuken cn lindeboomen 900 jaar. Dan zijn er nog zilversparren, sparren en den nen. die het tot 300 h 400 jaar brengen, en bijzonder sterke je neverbesstruiken worden soms 500 jaar oud. Zoo zouden wij verder kunnen gaan en van de boomen via de struiken op de planten oversprin gen. Daar zijn echter zoovele soor ten bij, dat ik jullie maar enkele bekende zal noemen van de „oud jes": de rhododendron, die ruim 80 jaar kan worden en het heide kruid pl. 40. (Van onzen financicelen redacteur) Ij E strijd tusschen planma- tige productie en vrije concurrentie is zeker nog niet beslecht, en terwijl in ons land de voorstanders van ordening zich gaarne beroepen op de woorden van minister Morris- son, dat de armen in krotten en de rijken in luxe flats zullen wonen zoolang de productie niet zal zijn geordend, wijzen de tegenstanders er b.v. gaarne op, dat het systeem van toewij zingen, zooals wij dat op het oogenblik in ons land kennen, veelal uiterst willekeurig is. Dc tegenstanders der ordening verliezen echter uit het oog, dat ook in het stelstel der vrije con currentie, waarbij zij, die over het meeste geld beschikken, dc meeste goederen kunnen koopen, een groot element van willekeur aanwezig is. Men neemt als van zelfsprekend aan, dat hij. die de grootste behoefte aan een zeker goed heeft, er ook den hoogsten prijs voor zal willen betalen. Ja, willen wel. maar of hij het k a n is een andere vraag. Al staat het nu bijv. vast, deft de toewijzingen van auto's oventueele fraudes buiten be schouwing gelaten zeker niet ideaal is verloopen, zal iedereen toch moeten toege ven. dat. indien slechts de meest koopkrachtigen een auto zouden hebben kunnen koopen, cr op het oogenblik aanzienlijk minder dokters de beschikking over een auto zou- y_~' ■•nm DUITSCHE beschouwingen hebben Sedert het bekend worden van de Nederlandsche éischen tot grenscorrecties niet nagelaten te wijzen op de groo te beteekenis, die het in deze correcties betrokken gebied van Neder-Bentheim heeft voor de toekomstige Duitsche olie-pro ductie. Eerst thans zijn evenwel cijfers bekend geworden, waar uit blijkt hoever de ontwikkeling der oliewinning in dit gebied op het oogenblik gevorderd is. Blijkens een publicatie van den persdienst van de SPD in de Brit- sche zone zouden de geologische on derzoekingen in Bentheim hebben uitgewezen dat dit gebied voor de olieproductie der zone binnen weini ge jaren van de grootste beteekenis zal worden en dat het in belangrijk heid de oudere olievelden van het gebied van Hannover, Celle en Sleeswijk zal kunnen gaan overtref fen. Men verwacht volgens deze pu blicatie, dat reeds in 1950 het gebied teu Westen van de Eems de helft der productie in de zone zal leveren. Uit dc productiecijfers blijkt even wel, 'dat het grootste deel der olie in dit gebied thans gewonnen wordt bij Lingen, Jus op eon punt dat vol gens de gepubliceerde kaarten bui ten de correcties valt. Hier is de productie in 1942 begonnen met een hoeveelheid van 194 ton. Zij is ge stegen tot 6052 ton in 1943, tot 19.148 ton in 1944 en bereikte na een inzinking in het jaar 1945 in de eerste negen maanden van 1946 30.658 ton. Belangrijk minder is evenwel de productie in de beide velden, die binnen de correctieplannen vallen. In Emlichheim, waar de eerste bo ringen in 1944 ruim 3000 ton ople verden kwam men in de eerste ne gen maanden van het afgeloopen jaar tot 15.203 ton; in Georgsdorf waar de winning op hetzelfde tijd stip en met dezelfde resultaten be- Charles Eyck. schilder en beeld houwer, wordt in Maart a s. 50, jaar- Er is een ecre-comifé ge vormd. In Maastricht wordt een tentoonstelling georganiseerd, waarvan zijn werk een belangrijk deel zal uitmaken. Joris Ivens. die bij het uit breken van den oorlog in Ameri ka was. zal weldra korten tijd 'in ons midden vertoeven. Gedurende den oorlog maakte hij twee offi- cieelc film-: „Power and the land" in opdracht van de Amcrikaan- sche regeering, over de elcctrifi- catie van het platteland van do Ver. Staten, en de oorlogsdocu- mentairc Action Stations", in op dracht van de „National Film Board" over dc Kon. Canadeesche Marine. 1-Iet danspaar Trunk Dover en Albert Moll is door de leiders van het Zweeclsch danstheater ge- engageerd. T EDER, die een oogenblik terug- -*■ denkt aan het Nederlandsche ón derwijs voor 1940, zal beseffen, dat er in de school iets veranderd is. Uiterlijk gaat vrijwel alles hetzelfde. Men spreekt wel veel over een re organisatie van het onderwijs, maar voorlonpig blijft de practijk als van ouds. Veranderd is echter de wijze, waarop onderwijzers en leeraren over de school denken. En het ken merk van deze verandering is, dat men den gang van zaken, zooals die voor den oorlog was, niet meer als de eenig mogelijke en eenig juiste aanvaardt. Algemeen wordt de behoefte ge voeld aan meer ruimte, grootcr arm slag, meer beweeglijkheid. hetzij door vernieuwingen van ingrijpend karakter, hetzij binnen den bestaan, den vorm, waaraan enkele verande ringen kunnen worden aangebracht, Het besef is levendig, dat dc muur- vastheid van roosters, schooltypen cn schema's van werkwijze naast het voordeel van orde en zekerheid het nadeel hebben van verstajring en belemmering. Men is bereid dit voor- en nadce] zoodanig tegen elkaar af te wegen, dat er een soepeler orde ontstaat, een leniger hanteeren der regelingen Bij het transport in de drukke haven- plaats Aden, nabij den ingang der Roode Zee, speelt de kameel een voorname rol, omdat hij legen groote hitte bestand is. Een gebruikelijk ge zicht in de straten van Aden, de han delaar met zun kameel-wagen (P.) gon, produceerde men van Januari tot October 1946, 12.461 ton. Het blijkt dus, dat de op het Nederland sche olieterrein bij Schóonebeek aansluitende Duitsche velden tot •dusverre in productie verre zijn ach tergebleven bij die in Nederland, die steeg tot maandelijks ruim 10.000 tor. De Duitsche publicatie, waarin dé ze cijfers zijn bekend gemaakt, stelt het niet alleen voor alsof Nederland aanspraak maakt op het gehcele ge bied ten Westen der Eems. doch zij noemt ook de dreiging Nan een grenscorrectie als één van de facto- icn, die een verdere ontwikkeling dezer gebieden in don weg gestaan hebben. Uit de cijfers blijkt, dat de door Nederland opgeëischte gcbic- len van Emlichheim cn Georgsdorf tot nog toe een maandelijkscne op brengst hadden van 8000 ton teza men. of slechts een fractie van de 55.000 ton, die thans maandelijks in de Britsche zone gewonnen wordt. door Anthony Berkely 77 HET zijn slechts gissingen", mompelde mijnheer Chitter- wick. „zuiver gissingen, berustend op waargenomen feiten". „Maar ik ben er toch van over- tuigd. dat Chitterwick gelijk heeft", zei Mouse flink. „En wat meer zegt. ik wil er wel wat, onder verwedden, rlat hij de handlangster ook reeds ge. vonden heeft". Mijnheer Chitterwick keek Judith aan. „Werkelijk, mevrouw Sinclair", viel hij Mouse bij, ',ik geloof, dar ik daf gedaan heb" Judith was echter nog niet over tuigd. „Maar juffrouw Goole!", wierp zij 'bijna ongeloovig tegen. ,,Zij is donker, zij is lang en zon der dien bril ziet zij er waarschijnlijk wel aardig uit", zong Mouse. „oh. we we hebben haar beslist gevonden". „Wel. ik hoop natuurlijk, dat ie geliik hebt", zuchtte Judith en ver zonk in gedachten. Mouse wendde zich tot mijnheer Chitterwick. „Heb je die schriftelijke samenvatting van de zaak. die je in dertijd hebt opgesteld, nog, Chitter wick?" „Die heb ,k hier", antwoordde mijn heer Chitterwick prompt cn haalde het document uit zijn binnenzak te voorschijn. Mouse las het snel door. „Hier heb ben we het. Punten, die nog opgehel derd moet worden. Luister naar me. Judy. Ik denk, dat hiermee de spijker op den kop geslagen wordt. Waarom juffrouw Sinclair de af spraak jn het Piccadilly Hotel maak te. Dat deed ze niet. Het was juf frouw Goole, die gebruik maakte van de slechte oogen van haar werkgeef ster en eenvoudig jets anders neer schreef dan haar gedicteerd werd. Toen later de bevestiging van Lynn kwam. zal zij wel een of andere uit vlucht bij de hand gehad hebben. Dat is punt no. 1. Punt rio. 2 Hoe het vergif werd toegediend Wel, dat weten we nu, dank zij Sherlock Chitterwick. Punt no. 3 Hoe majoor Sinclair's vingerafdrukken op het buisje kwa men. Juffrouw Goole als handlang ster heldert dij eveneens op Lynn verteld® toch. dat, het buisje leek op dat. hetwelk zijn tante voor haar oog druppels gebruikte"* Nu dan. Punt no 4. Hoe het buisje in de hand van juffrouw Sinclair werd ge drukt Sherlock verklaarde ook daf En punt no 5. Waarom juffrouw Goole een vermomming drangf. lost zich vanzelf op. Ieder moeiliik punt is nu opgehelderd. Wijs» dit alle* juf. frouw Goole niet absoluut als hand langster aan?" .•Het is overtuigender dan ik eerst had gedacht", moest Judith toegeven. „En ik heb nog een-punt. dat op gelost moet worden", vervolgde Mou se. die kennelijk vol inspiratie zat, ..Goole is een juweelendievegge. Hoe staat het met de juweelën van juf frouw Sinclair? Wordt er sinds haar dood niets vermist?" Maar op deze vraag schudde Ju dith het hoofd. „Niet. voor zoover lk weet. Juffrouw Sinclair bezat er een inventaris van en alles, wat daarop staat, heb ik teruggevonden". „Toch zou ik het nog maar eens zorgvuldig onderzoeken, mevrouw Sinclair", raadde mijnheer Chitter wick haar aan. „misdadigers worden hun gewoonten niet spoedig on trouw". Judith beloofde, dat ZÜ dit zou doen. Mouse en mijnheer Chitterwick ge raakten daarop in een levendig ge sprek gewikkeld over de mogelijk heden, die de nieuwe ontwikkeling hun bood De eerste was er van over tuigd, dat de handlangster vroeg of laat wel een teeken zou geven, dat in de richting van den moordenaar wees. iets waarover mijnheer Chitter wick hef roerend met hom eens was. Over zijn ideeën omtrent de identiteit van den man sprak hij echter nog steeds niet; mijnheer Chitterwick was geen voorbarig mensch. (Wordt vervolgd). en voorschriften. Dit besef en deze bereidheid zijn m.i. van grooter waarde dan de constaleering dat ten aanzien van „de vernieuwing" on derwijzers en leeraren te vcrdeelen zouden zijn in „behoudenden" en „vooruitstre venden". Pogingen T-T ET wordt nu niet meer als ket- terij beschouwd dat men zich afvraagt:„Waarom zouden we om weloverwogen redenen den rooster niet eens wijzigen, de dagindceling veranderen, dit of dat schooltype zijn kans geven?" Men aanvaardt dat niet een systeem het ware is, maar dat elke ernstige poging, die niet indruischt tegen den aard en het karakter der betrokkenen, een leans dient te krijgen zonder daarin nu een nieuwe absolute waarheid te ontdekken. Men kan b.v. aanvaardend of af wijzend staan tegenover dc Werk plaats van Kees Boeke, maar alge- mcener dan tevoren is dc erkenning van ziin streven. Volkomen terecht verklaarde de minister dat de Wcrlc plaats gesubsidieerd moet worden. Typeerend voor den overgang, waarin we ons bevinden is tegelij kertijd zijn suggestie, dat dit school type binnen de nog geldende wette lijke voorschriften te brengen is. Het wil zijgen, dat wij genoegen nemen met formaliteiten, omdat wet er practijk zoo uileenloopen. Het verlangen naar meer soepel heid, dat zich in hoofdzaak manifes teert in het streven naar verande ringen in de nog geldende voor schriften en regelingen, gaf ook den doorslag op de congressen van on derwijzers en leeraren, die tijdens de Kerstvacantie werden gehouden. Vrij initiatief TV/I EN zag zich daar geplaatst te 1 A genover het vrij ingrijpende reorganisatie-voorstel Bolkestein Van een volledige aanvaarding of verwerping was geen sprake. En iuist datgene werd met instemming begroet, dat beantwoordde aan den wensch naar een vaste orde van za ken, die recht doet wedervaren aan initiatief, verschillende method van onderzoek, ruimer mogelijkheid tot differentiatie, waardoor dc ont wikkelingskansen der leerlingen grooter worden. In meerderheid is men voor een overgang van lager naar middelbaar onderwijs via de brugklasse en voor gelijke studie- rechten na het eindexamen van elke school die opleidt voor de universi teit. ?len wenscht ook de H.B.S. zesjarig te maken. De mogelijkheid van de toepas sing van andere onderwijssystemen wordt voorgestaan. Velen wenschen voor de middelbare school een roos ter, die ook een aantal „vrije" uren kent, d.w.z. uren, waarop onderwer pen aan de orde komen, die buiten de geldende vakken vallen en die 'voor de leerlingen van groot be- lanrf zijn. Naar men ziet gaat het allemaal in dezelfde richting: geen systeem dat een belemmerend harnas is, maar een systeem, dat 'n kleed is, waarin men zich behoorlijk bewegen kan. Het is nu maar te hopen, dat de eventueel.* wijziging van dc on derwijswet aan dit verlangen boven al tegemoet zal komen. Het vraagt van den wetgever allerminst een geheel nieuwen opzet of een radi cale breuk met het bestaande. Elke ware vernieuwing is immers die, welke in aansluiting op het bestaan de nieuw leven weet tc wekken. Voor het onderwijs wil dit zeggen, dat een vruchtbare wetgeving betee- hpnf: de mngel'ikhpid scheppen voor oen nract"k, die berust o*"> de er kenning, dat meer wegen openstaan voor wie zoeken naar het beste on derwijs. Dr. J. C. BRANDT CORSTIUS den hebben gehad dan nu het geval is. doch dat aanzienlijk meer zwarte handelaren dan nu het geval is, in een „luxe slee" zouden rondrijden. Doch indien men dit voor dit extreme voorbeeld zal beamen, kan men zich afvragen waar de grens ligt en men zal tot de ont- aekking komen dat deze grens niet te trekken valt. Alle goederen? Men behoeft hieruit niet de conclusie te trekken, dat daarom alle goederen onder een uiterst streng systeem van distributie moeten vallen, wil men de best mogelijke verdeeling van de maat schappelijke productie bereiken. Doch zeker zal men moeten toe geven, dat i» een tijd van weder opbouw, nu bepaalde gedeelten \an ons productie-apparaat in tact zijn gebleven en andere zijn weggevaagd, een zekere ordening bij het herstel niet gemist worden. Men kan van meening verschil len over de vraag of indien het productie-apparaat zich wederom op min of meer harmonische w ij- ze zal hebben hersteld., een rigou reuze distributie nog noodzakelijk zal zijn. Via een belastingpolitiek zal het immers ook mogelijk zijn do \erschillende inkomens te egaliseeren. waardoor de min der welgestelden in staat kun nen worden gesteld, een groo ter deej van de aanwezige goederen te verkrijgen, dan met hun arbeidsinkomen over een zou stemmen. Doch terecht kan men tegen een dergelijk stelsel bezwaren hebben: het doet eenigszins den ken aan een groot gezin waarbij de ouders de kinderen aan tafel eiken dag opnieuw laten vechten om een deel van het opgediende eten te bemachtigen om dan ten slotte. nadat ze tot de conclusie zijn gekomen daf de sterksten te veel en de zwaksten te weinig hebben gekregen, van de grootste porties iets af te nemen om dit den minder bedeelden te schen ken. Toezicht op verdeeling Dit uiteindelijk resultaat be reikt men veel eenvoudiger in dien mpn van den aanvang af een zeker toezicht op de „verdee ling" uitoefent. En waarom zal wat voor het individueel© gezin geldt, ook niet opgaan voor do maatschappij in haar geheel? Waarom zal men .niet onmiddel lijk bij het aanvangen van de pro ductie rekening houden 'met de behoeften cn met de koopkracht van de afzonderlijke individuen? Vaak wordt gezegd, dat de hier uit voortvloeiende reglementee ring der productie, zelfs al zou deze rnaar zeer gedeeltelijk zijn, een gevaar is voor.de democra tische ontwikkeling van onze maatschappij, daar de onderne- zich nu niet meer vrijelijk kun nen bewegen. liet blijft natuurlijk steeds onmogelijk om de vrijheid, welke een bepaalde groep van onze bevolking verliest, af te wegen tegen de winst die een ander deel der bevolking hierdoor kan verkrijgen. Doch laten de tegenstanders van de ordening toch vooral niet uit het oog verliezen, dat een ordening het bestaanspeil en de bestaanszekerheid van een groot, deel onzer bevolking zal kun nen doen toenemen en dat de mocratische vrijheden eerst ge noten kunnen worden Lord Beveridge heeft er ook reeds vaak op gewezen indien ar moede en bestaansonzekerheid zullen zijn verdwenen. WOENSDAG 29 JANUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 9 30 Orkestwerken. 11.00 Piet Dekker, \iool, Wim Amende, cello en Ru van Veen. piano. 11.45 Berichten uit In donesië. 12.00 Orgelconcert 13.15 Me- tropole-orkest. 14.00 Vioolrecital. 14 50 „Uit het dagboek van iemand, cue verdween". 17.35 „Amati-Trio". 18 00 Meesterwerken voor klavier. 1830 Strijdkrachten. 19.15 Land- cn Tuinbouw. 19 30 Engehche les. 20.08 Radio Phüharmonisch Orkest. 21.00 „Gekooide Vogels". 21.20 „De schip breuk" 22 35 Hollandsch Trio HILVERSUM II 415,5 M. 7.00 Nieuws. 9.00 Boedapester strijkkwar tet. 9.50 Symphonie-orkest. 10.20 „Onze keuken". 10.35 Vara Brix- Breitsma. sopraan en Willy Frangois, piano 12.35 Bekende ouvertures en walsen 13.15 Voor het platteland. 14 30 Maup Cantor, cello en Jan Ne- derpelt, piano. 17.15 Orgelspel. 17.45 ..Onder de tropenzon". 18 15 Europa tusschen Amerika en Rusland 19.00 Dingen van den dag 20.05 ..De bar bier van Sevilla". Opeia, 21.45 „Oos tenwind-Westenwind", hoorspel. 22.30 Miller-Sextet TUIN HA LENDER 28 JANUARI: Vaste planten zoo als Phlox. Herfst-Asters, Chrysan- then, Anjers, Pyrethrum en nog vele andere kunnen thans of In het vroege voorjaar door splitsing worden ver meerderd. Mef een spade steekt men de planten verticaal in eenige stuk ken, die daarna afzonderlijk worden uitgeplant De grond, waarin men ze plant, wordt tevoren nog eens goed los gemaakt. Wanneer de vaste plan ten in Uw tuin na eenige jaren te breed zijn geworden en daardoor te veel ruimte in beslag nemen of an dere planten gaan verdringen, dan is het. ook raadzaam om er thans met een spade wat af te steken, S. L.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2