LE CORBUSIER: een profeet van twintig jaar geleden Wjoohd Beleven wij thans een werkelijk „strengen" winter? Ceta Bever VLEKKENWATER Wel zakelijk, wel practisch, geen groote bouwkunst Grunn" wil 'n broertje Geen reden tot somberheid, zegt de „Nieuwsgier" Radio-programma Gehalte voor dezen tijd onbevredigend .ik Kinderverhaal door J. van Straten Wetenschappelijke gegevens ter vergelijking Twee molshoopen in den tuin... PROF. DR. E. VAN EVEROINGEN onder getuige Nederland zal kort na geboorte Oranjetelg reeds foto's zien Urk kan weer rooken! 2 Vrijdag 14 Februari 1947. UEN oude grap in „Punch" Iaat een minnend paar een af- spraakje maken in de bouwkunstzaal van een Londensch museum; „want daar komt toch nooit iemand!" Terecht; architec tuurtentoonstellingen vermogen slechts spaarzaam leeken te trekken. Overmatig worden ze dan ook niet georganiseerd. Met de expositie van ,jle Corbusier" (schuilnaam van den Parijschen Tentoonstelling te Amsterdam schilder-architect P. Jeanneret) anders gesteld. HIERTOE opgewekt door vele alarmeerende artikelen in vrijwel alle Nederlandsche tijd schriften maken velen zich op de tentoonstellingn van Le Corbu sier, die verscheidene bovenzalen van het Stedelijk Museum beslaat te bezoeken. Alen vindt er heel groote. nogal slechte, vergrootin gen van de bekende illustraties uit de ook in ons land veel ge kochte boeken van den kunste naar. Verder hangen er tal van schilderijen van zijn hand. Deze combinatie zou een utteret sym pathiek geheel kunnen opleveren en 'men moet erkennen, dat hier van samenklank sprake is wa re het niet, dat het gehalte ons teveel herinnert aan het ambiti eus streven van een gewiekste di lettant. Voor leeken Het architectonisch-stedebouw. kundige deel van de expositie b.v. ie beslist niet voor vaklieden be stemd. Want deze inzending, die door de talrijke bijschriften meer van een „boodschap" heeft, richt zich overduidelijk tot den leek met dezelfde leuzen en waarhe den, die reeds lang vóór den oor log de architectenwercld bezig hield; waarheden die de gedegen vaklieden en op traditie ingestel de ontwerpers wisten wakker te schudden, die de gemoederen wis ten te verontrusten, door de klaarheid waarmede werd gere deneerd. Le Corbusier zegt b.v,: „Bijna de helft van het werk is on vruchtbaar, tengevolge van de wanorde der steden en van de slechte organisatie van het dage- lijksch leven". Deze en dergelijke boodschappen hebben nu wel als voorlichting van den leek eenige beteekenis behouden, voor den stedebouwkundige van dezen tijd hebben z:j zeker niet meer de profetische waarde van twintig jaar geleden. Toen was dat wei zoo. Toen werd met pleizier ver geten, dat hier geen architcct- van-den-bloede. maar een kunst schilder aan het woord was. De kracht en de frischheid van de probleemstelling en de ietwat naïeve simpelheid der beantwoor ding dezer problemen, was zoo treffend, dat zij bevruchtend zijn geweest voor de architectuuront wikkeling onzer dagen. Een blik terug Thans bij het weerzien van deze inmiddels historisch gewor den overtuigingsmiddelen, ontko men we niet aan den indruk, meer terug dan vooruit, te zien, zij het ook dat de klare taal ons blijft boeien, daar het ons brengt naa: te Amsterdam iè het evenwel de zakelijke kern van het stede- hpuwkundigo probleem. Le Corbusier passeert zonder een spier te vertrekken den ouden stad vorm, verpoost zelfs geen moment bij de waarden van een niiddeleeuwschc stad. negeert het sylhouet. en de ruimtelijke schoonheden, bij die werkwijze tot stand gekomen. Hij noteert slechts, dat daar wanorde is naar het moderne begrip, onhygiënische toestanden, gebrek aan groen, kortom noemt dit. „de stee- nen hel". Minstens evenveel bewoners per H. A. bergend, brengt hij deze in torengebouwen of glazen hoogbouw-stroken zoo onder, dat ruimte voor groen rij kelijk overblijft. Wanneer al deze gebouwen dan nog op posten ge zet worden, is het verkeer volko men vrij onder de blokken door te voeren. Verder kan men zelfs nog met de gebruikelijke ver keersweg voorzieningen, ale tun nels en klaverbladen onder deze bebouwing door, het verkeer tot in het absurde oplossen. Regelmaat Met glazen huizenreeksen ,op pootjes, maakt le Corbusier dan door mooie ruitfiguren telkens plcinachlige ruimten, die in hun simpele regelmatigheid een „ras- tcrachtig" karakter aan het stads plan geven. (Antwerpen). De va riatie'? op dit thans roeds meer dan 20 jaar oude thema zijn wïi- 99 Oranjestraat 4 voelt zich tekort gedaan Groningen is in opstand! De accountant A. Hulzebos, Oranje straat 4, voelt zich tekort gedaan en terecht! Hij constateert, dat onze verslaggever, die een re portage schreef onder den titel „Nederland prefereert een prinsje", heeft vermeld, dat Groningen geen Oranjestraat heeft. De heer Hulzebos schrijft over deze tekortkoming, waarvoor wij gaarne onze exquses aanbieden: „Deze enquête is blijkbaar, al thans voor zoover het ,,'t Haagje van het Noorden" betreft, dusdanig oppervlakkig geweest, dat Uw ver slaggever zelfs niet de moeite heeft fenomen om bjj den eersten den esten politieagent, dien hij toch ook hier zeker zal hebben ontmoet, te informeeren, of nu inderdaad Gro ningen naast een'Oranjesingel geen Oranjestraat rijk is. Om dan maar zonder meer te verkondigen, dat er in Groningen geen Oranjestraat be staat. terwijl die er wel degelijk is, zelfs een heele Oranjebuurt!" woon daar" „En wel zeer toevallig woon ik op het adres: Oranjestraat 4. Ik ben bovendien Groninger, en Nederlander, met hart en zie). Als zoodanig mag ik Uw ver slaggever den slagzin memoree- ren „Wie Groningen niet kent, kent Nederland niet!" „Maar om nu even ter zake te komen, mogelijk „als mosterd na den maaltijd", wil ook de Oranje straat 4 in Groningen nog wel graag even zijn meening, die hij ook al verkondigde in een door hem ge schreven en uitgesproken berjjmaen Nieuwjaarswensch in het Groning- sche dialect voor den Regionally! Omroep Noord op 31 December 1946, in deze enquête uitspreken. En wel deze: Oranjestroade nummer vaier In Grunn zag met veul plezaier. Dat, woarveur daint het te verzweegn, Prinseskes ais 'n broertje kreegn. Palais Centro- soijns te Moskou, van Archle Cor. busier, anno 1929 nig afwisselend. Of moeten wc het plan voor Algiers, dat als een paar neergevallen onderdeelen van een gigantisch vliegtuig van uit zee aandoet misschien bejube len als „verdiept". Ook de weini ge bouwwerken van le Corbu- sier's hand zijn door sommigen misschien eeuwig jong tc noemen, niettemin van een reeas te boven gekomen periode en overbekend. Steriel Frappant is haast het steriel mo- numentale „palais Centrosoijns" tc Moskou, ongelukkig het daar bij geexposeerde zomerhuis en beslist negatief overtuigend de interieurs. Onaangenaam is de grofheid waarmede dit alles °P deze expositie wordt voorgedra gen. De ruwe fotografisch ver- groote houtskoolkrabbels dragen daartoe bij. Evenals indertijd bij de tentoonstelling „Weerbare De mocratie" in de Nieuwe Kerk, vraagt men zich af, of hier niet een bewijs van onze afstomping gegeven wordt, waar kunstenaars behoefte blijken te hebben zoo schreeuwend groot hun boodschap uit te bazuinen. Ook do grove schilderijen bewerken een on weerstaanbare neerslachtigheid bij den beschouwer, en doet ons gnuiven bij de opmerking: „Heb do natuur lief, blijf in de stad OPGEJAAGD DOOR DEN OOSTENWIND heeft de sneeuw van het IJ set meer zich op het visschersplaatsje Volendam gestort. In 'de haven werden verscheidene botters onder de zware sneeuw massa's bedolven, tengevolge waarvan zij door het ijs zakten en zonken. Een botter wordt uitgegraven ZOEKLICHT OP DE WERELDPERS fpR is nog geen reden tot somberheid, zoo schrijft de te Batavia verschijnende „Nieuwsgier" over het jongste republikeinsche communiqué waarin het voorstel van de C.G. om Linggadjati met inbegrip van de motie-Romme te teeke nen, werd afgewezen. Het was en is volkomen duidelijk, dat een letterlijke aanvaarding van Jonkman's interpretatie voor Djok jakarta haast onmogelijk is, doch daarbij moet worden bedacht, dat beide redevoeringen van Jonkman ten slotte uiteenzettingen tegen over dc Nederlandsche TAveede Ka mer waren. Dc minister heeft eenige punten vastgesteld waarvan de Nederland sche regeering niet kan afwijken zonder de geheele overeenkomst tot een zielloos document te maken, doch deze vinden voldoenden steun in de overeenkomst en de notulen om te kunnen gelooven, dat zij voor de Indonesische delegatie aanvaard baar zijn. IN aanmerking genomen, dat de reeds zoo duidelijk gebleken be reidheid om te tcekenen aan Indo nesische zijde onverminderd is gezien de bewoordingen van het communiqué lijkt ons nog altijd een compromis niet onmogelijk. Vormkivestie? Tegemoetkoming aan de gebleken bezwaren behoeft niet te beteeke nen dat wezenlijk ook maar één woord van de Nederlandsche inter pretatie wordt teruggenomen. Aan de feitelijke beteekenis der interpretatie kan uiteraard niet ge tornd worden, doch, begrijpen vrij het goed, dan ziet de Indonesische regeering thans de vormkwestie als het belangrijkst en terecht: haar is gevraagd eenige kolommen han delingen, waarin een ganschc reeks argumenten, uiteenzettingen, ver gelijkingen en beelden voorkomen, die buiten de sfeer der Linggadjati- discussie vallen, te aanvaarden als den eigenlijken geest en zin der overeenkomst. Dat kan tenslotte ook nooit de bedoeling van de motie-Rommc zijn Welnu, als dit zoo is, dan moet de feitelijke Linggadjati-interpretatie in enkele punten kunnen worden samengevat, die voor de Indonesi sche regeermg aanvaardbaar zijn. Democratie IN een beschouwing over de re sultaten der verkiezingen voor de opperste Sowjets in de U.S.S.R. schrijft de ..Prawda": De resulta ten der verkiezingen voor de opper ste raden van zeven Unie-republie- wonen". Wij hebben over natuur liefde waarlijk overtuigender hoo ien spreken. Do stilte van een zo merochtend, de verrukking van een vogellied^ maar ook de op windende spanning van een storm nacht, zij bevruchten de kunste naarsziel. maar aan dit werk zijn dergelijke belevenissen ten eenen male voorbij gegaan. Het is steriel en het wortelt in het modernisme der vorige na-oorlogschc periode, van aangebeden zakelijkheid. Het is heel practisch in een „uitgerekend" practisch „uitge dokterde" slad te werken, waar practisch geen stap verloren gaat. Het is practisch en na 20 jaar nog altijd even waar. Maar hoe prac tisch le Corbusier deze heele ten toonstelling met z'n lange-afstand- demonstratie heeft bekeken, met al de goed georganiseerde propa ganda er bij. de huidige generatie, weigert deze practische producten a! voldoende harmonisch en vol dragen te beschouwen om ze met „bouwkunst te betitelen. D. ZUIDERHOEK D LOTSELING greep Kroesbiard zich zó krampachtig aan Parelglans' sprieten vast dat deze van pijn heel oneerbiedig gilde: „Laat los, je bezeert me!" Kroes- baard was zó geschrokken dat hij niet eerns hoorde hoe Parelglans „je" tegen hem zei. „Kijk", hijgde hij. „kijk dan toch, Parelglans, daar rent een monsterlijke rups op ons af", en hij wees op een langwerpig zil verkleurig gevaarte, dat in razen de snelheid naderde. Voor aan z'i: kop zaten vijf vierkante ogen. „Moet U me daarvoor zo'n pijn doen. Majesteit?", mopperde Parelglans, „dat is geen monster en ook geen rups. Dat is een dieseltrein'V) „Nnnn-nooit vvvan gegege- hoord", zei Kroesbaard, nog een beetje bibberig van schrik, „wat is dat nou weer? En hoe weet jij al die dingen?" pEN dieseltrein is een soort rijtuig. Majesteit, waarin wel duizend mensen tegelijk kun nen rijden. En de mensen hoeven er geen paarden voor te spannen, want hij rijdt van zelf. En hoe ik al die dingen weet? Ik heb U al gezegd. Majesteit, ik vlieg nog wel eens een keertje naar de stad. Jullie, kabouters, hebben altijd gemeend de wijsheid in pacht te hebben, maar, Majesteit, luistert U eens goed naar mij, de me.nscn zijn tegenwoordig veel knappe^ dan jullie. Vroeger, ja, toen deden "jullie de moeilijkste werkjc6 voor de mensen. En die wisten dat drommels goed. want als jullie weer eens zo'n lastig kar weitje hadden opgeknapt zeiden de mensen altijd; „Dat hebben natuurlijk de kaboutertjes ge daan!" Maar tegenwoordig kun nen jullie nog heel wat van de ken hebben opnieuw de enorme voordeelen van het sociale en staat kundige stelsel der Sowjct-Unie en van de socialistische Sowjet-demo- cratic aangetoond. Zij beteekenen een nieuwen slag voor dc kampioe nen der burgerlijke democratie van elke soort. Wat kunnen deze heeren stellen tegenover het feit dat de ge heele volwassen bevolking der Sovv- jet-UniA heeft deelgenomen aan de verkiezingen voor ae hoogste ge zagsorganen, een waarlijk algemee- ne en geheime verkiezing op voet van gelijkheid Het is bekend, dat ruim acht millioen kiezers of vijf entwintig procent van het totaal aantal kiezers zich bij de verkie zingen voor het Britsche parlement in 1945 van stemming hebben ont houden. Bij de jongste verkiezingen voor he't Congres der Vereenigde Staten, toen volgens de Amerikaan- sche pers de opkomst zeer groot was. zijn slechts 37.5 procent der kiezers ter stembus gegaan. Aldus, gaat het blad voort, wor den de algemeene verkiezingen uit gevoerd in landen met de hoogge prezen parlementaire democratie. OP 11 Februari 's ochtends bericht het KNMI dat de tweede aanval van den dooi op de vorst is mislukt en we weer eenige dagen van kou tegemoet kunnen zien! Om precies te zijn was het de derde aanval: ook op 25 Januari had de dooi oor land bijna bereikt en steeg na een vorst van 10° Celsius 's ochtends de temperatuur te De Bilt 's middags tot 1 graa4 onder nul. rische aanteekeningen beginnen zelfs bij 396 vóór Christus' geboorte! Voor de latere winters waarover nauwkeurige aanteekeningen voor handen zijn maakt hij gebruik van hei aantal vorstdagen, gemiddelde van de drie laagste minima, afwij kingen van de maandnormalen enz. en strekte zijn onderzoek over West- Europa uit. Klassificat;e Zulke gegevens zijn thans nog slechts zeer ten dcele beschikbaar. Schrijver dezes heeft voor ons land een klassificatie van „ijswinters" beproefd, waaronder hij verstond perioden van minstens 14 dagen met minimum temperaturen onder 0° achtereen. Gemiddeld kan men dan op een week schaatsenrijden rekenen. Maar in abnormale geval len als dit jaar rijdt men soms al na 2 dagen, al duurt de reeks dan maar 11 dagen zooals in December 194G en begin Januari 1947. Voor eeti vergelijking met de oudere reeks sinds 1849—50 kan ik die wintertjes niet, meetellen. Als karakteristiek ir. verder uit sluitend gebezigd de som van de gemiddelde dagtempraturen uit maximum en minimum van de aan eengesloten vorstperioden, waarbij De derde maal een teleurstelling! Het is om wanhopig te worden! Thuiskomend van een wandeling zio ik in mijn tuin twee versche molshoopen boven 't witte sneeuw dek uitsteken. Dat brengt mij een herinnering van meer dan 50 jaar geleden in gedachte. Sporend van Schiedam naar Delft hoor ik een boer zeggen: De winter zal wel niet lang meer duren, de mollen wroeten zoo! Weer een. staaltje van volkswijs heid over het. weer. Kwam het toen uit? Ik weet het niet zeker, maar meen van wel. Zal het nu uitkomen? Toen waren wel honderd molshoo pen in één veld te zien. in mijn tuin bleef het sindsdien bij die twee. Een statistiek over een mogelijk ver hand bestaat, bij mijn weten niet. Een ander maal kan ik wel eens uit legen wat de beteekenis voor den te^\nwoordigen toestand in den bo dem zou kunnen ziin, maar daar uit zou nog geen voorspelling kun nen worden afgeleid, en men zou dus de mollen een voorgevoel moe ten toekennen. Onder den invloed van het lijden dat ditmaal door de kolenschaarsch- te veroorzaakt wordt maakt do voortdurende felle kou zeker nog meer indruk, en lest heugt best. Hoe erg is het eigenlijk wel. ver geleken hij hekendo strenge win ters? Engeland zegt dat hot de erg ste winter is sinds 50 jaar, maar dat slsat vermoedelijk op de sneeuw. Hoe vergelijken? Er is onlangs over den winter 1740 geschreven in dit blad, maar herinneren ons allen de winters van 1940 tot '42, velen die van 1929, 1917 en sommigen 1891. Hoe zullen we de \ergelijking maken? Onze landgenoot wijten Dr. Eas- ton publiceerde een vergelijking van de winters sinds 1205, en z\jn histo- Prof. Dr. E. VAN EVERVINGEN Ingezonden mededeehng) Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 37 cent. - Bij drogisten. WEERKUNDIGE KRONIEK door Het is ons een bijzonder voor recht te kunnen aankondigen dat, te beginnen met vandaag, op geregelde tijden in ons blad een weerkundige kroniek zal ver schijnen van Prof. van Ever ding en, oud-hoog leeraar te Utrecht, was van l'JOö lot 1938 hoofddirecteur van hel Koninklijk Meteorologisch Insti tuut te De Bilt en geldt in bin nen- en buitenland als een der meest vooraanstaande deskundi gen op 't gebied der weerkunde. alleen onbeteekenende dooiperloden van een paar dagen meegenomen zijn na de eerste 14. Ten slotte be paalde men dit karaktercijfer voor Den Helder, De Bilt en Maastricht. Geheel bevredigend is deze metho de niet, zooals uit de twee eerste wintertjes ditmaal ook bleek, maar het is toch wel aardig dat dc beide eerste malen ondanks dc. fel inzet tende vorst de Elfstedentocht niet kon doorgaan, en nu eerst na ruim 14 dagen vorst. Blijven we alleen bij De Bilt, dan zijn al de evengenoemde winters strenger geweest dan deze tot dusver! Tot aan den I2en Februari was nu het karaktergetal 116, dit van 1942 liep tot dicht bij de 300 en de zwakste, 1917 had 148. Er kan dus nog wat bij komen eer deze win ter onder de „upper ten" sinds de oprichting van het KNMI meetelt. Op het oogenblik wordt de vierde aanval voorbereid men lette dus on het weerpraatje 's avonds, dat der. 12den nog geen verandering aanstaande achtte. Later hopen we iets over het ont staan van de hooge barometerstan den in het noorden te vertellen, die tijdelijk ons zeeklimaat in een land klimaat hebben omgetooverd. door Anthony Berkely 92 MIJNHEER Chitterwick keek be sluiteloos „Wilt U het werk'»- lijk weten? Het betreft U persoonlijk, in zekeren zin. en misschien vindt U dat onaangenaam". „Vertelt U het toch maar". „Wel, ik denk. daf de oorzaak van het geheele complot moet worden ge zocht in het feit, dat Uw broeder op haar verliefd was. Ik veronderstel, dat hij daf altijd geweest is, maar toen zij trouwde was hij te jong om serieus te worden genomen". „Oh!" Lady Milborne was kennelijk diep onder den indruk van deze mededeeling, want haar gezicht ver bleekte. „Maar dat is eenvoudig ver. schrikkelijk. U bedoelt, dat zij. indien niet alleen juffrouw Sinclair, maar ook Lynn uit den weg werd geruimd, een goede kans had om hertogin te worden?" „De practische zekerheid om her togin te worden", verbeterde mijn heer Chitterwick haar. „zij speelde om een hoogen inzet". „Hoe gemeen". Het gesprek stokte een oogenblik, maar lady Milborne herstelde zich spoedig en stelde een nieuwe vraag. „Dus daarom moest die Benson zich voor Lynn uitgeven?" „Ja, volgens de bedoelingen van Ju dith ten minste. Hijzelf veronderstel de natuurlijk, dat hij het om een ge heel andere reden deed". „Ik heb dat nooit goed begrepen. Vertel me het heele complot, mijn heer Chitterwick, van hei begin af". Mijnheer Chitterwick verorberde een paar happen: de voorbereidingen van zijn gastvrouw hadden doel ge troffen. Hij was met langer verlegen en tot praten bereid ...Wel, de zaak begon mej de verschijning van Mary Goole Zij is, zooals U weet, een be roepsmisdadigster en een handige ook. want zij weet een uitstekend ge bruik van de waarheid te maken en liegt slechts in uiterste gevallen De geschiedenis, die zii hoofd-inspecteur Moresby en mij bij onze eerste ont-" mocting in hei hotel vertelde, was waf de feiten betreft juist en daarom werd zij in het begin door niemand verdacht Toen zij die betrekking bij juffrouw Sinclair aannam, volgde zij haar gewone methode, die hierop neerkwam, dat zij bij rijke oude da mes in dienst ginfe. met het doel om de vrienden en kennissen van haar werkgeefster fe berooven. zoodra de kans daartoe zich voordeed. Tijdens haar verblijf bij juffrouw Sinclair hoorde zij af en toe over een onbe kenden neef in Amerika spreken, maar sloeg daarop in het begin geen acht Later echter drong het-tot haar door, dat deze neef een man moest zijn. dien zij in Amerika had leeren kennen in de broederschap der mis dadigers. Zij zag nu een uitstekende gelegenheid om gebruik te maken van dezen man. die zelf weinig vin dingrijk was. Zij schreef hem. dat zij een plan had, dat hen beiden rijk kon maken en dat hij daarom onmiddel lijk moest overkomen. Benson kwam prompt. Het plan van juffrouw Goole was op twee feiten gebaseerd. Het eerste was, dat, juffrouw Sinclair's dreigementen van onterving heel wat ernstiger gemeend waren dan de ma joor veronderstelde en zü daartoe ze ker zou kunnen worden bewogen, in dien bet nieuws van majoor Sinclair's, huwelijk haar op een onhandige wijze door den majoor zelf zou worden verteld. Het tweede feit was. dat juf frouw Sinclair hartpatiënte was en niet lang meer \P leven had, zoodat zij. wanneer zij haar testament een maal veranderd had. waarschijnlijk geen tijd meer zou hebben om dit nog eens te doen Het heele plan der per soonsverwisseling ontsproot aan het brein van juffrouw Goole. Haar idle was. dat, Benson, dien zij als een knap imitator kende, zich voor den majoor moesj uitgeven en juffrouw Sinclair het verhaal van het huwelijk op zoo'n wijze moest vertellen dat zij het hem nooit zou vergeven Mary Goole zou wel zorgen, dat deze ontmoeting on der de gunstigste omstandigheden ge schiedde Dat was haar plan Al het overige is van Judith Sinclair. (Wordt vervolgd). Wanneer de duizenden uit het land, die deelnemen aan de Oran- jetocht BaarnSoest, in Baarn of Soest de felicitatieregisiers zullen hebben geteekend. wacht hen. als Jicrinnering aan deze blijde ge beurtenis, een bijzonder aardige verrassing. Alle deelnemérs zullen n.l. een door Prinses Juliana en prins Bprnhard geteekende foto van de kleine babv ontvangen, een foto. gemaakt kort na de geboorte door prins Bernhard, die bet voorne men heeft, zoo spoedig als het mo gelijk is. een serie foto's van bet prinsje of het prin:-esje te maken4 en enkele hiervan voor publicatie vrij te geven. Het geheele Nederlandsche volk zal weldra in de dagbladen en tijdschriften en zelfs in de boek winkels foto's kunnen zien en koopen van ons nieuwe prins ie of prinsesje. Behalve de foto, welke het Oranje-comité BaarnSoest krijgt, zullen n.l. 1 of meer nega- tieven uit deze serie ter beschik king worden gesteld aan de Ne derlandsche vereeniging van foto journalisten. die op haar beurt in samenwerking met andere instan tie- er voor zal zorgen dat iedere Nederlandsche krant gelijktijdig in het bezit zal zijn vai\ deze fo to's. Uitgebreide voorzorgsmaatrege len zijn getroffen om er voor te zorgen, dat de foto's in bet bui tenland niet eerder zullen worden gepubliceerd. De opbrengst van de foto's en de briefkaarten zal wor den gestort in een fonds en dit fonds zal ter beschikking worden gesteld van prinses Juliana, die ,!e gelden zal bestemmen voor een goed doel mensen leren. En toch ben ik er van overtuigd dat de kabouters, ciie toch precies op hele kleine mensjes 1-jken, net zo knap kun nen worden als de mensen". Toen moest Parelglans zijn: mond wel houden, want bij had geen aasje lucht meer over. Hij bad nog nóóit zoveel achter el kaar gesproken. DAN bon ik maar blij. dat. ik eens bij de mensen^ een kijkje ga nemen", zei Kroes- baard. „dan kom ik net zo ge leerd terug als jij". „Poeh", grinnikte de libelle, „U gaat één dag naar do mensen, maar U 'moest er wel honderd duizend dagen blijven om èlles te leren!" „Dat staan Zwamlands wetten niet toe", bromde Kroe6baard, een beetje teleurgesteld, ,,'t is erg jammer, ik mag slechts één dag blijven. Maar weet je wat. als w© terug zijn benoem ik jou tot mijn minister van buiten-bosse zaken"< „Mij niet gezien," lachte Parel glans, „en dan zeker de hele dag onder een knoestige wortel zitten regeren? Laat mij maar vliegen! Maar ik wil U wei vaak komen opzoeken om wat goede raad te geven". „Top", riep Kroesbaard. „maar pa<? op, daar zijn de huizen". Tjocp. daar schoot Parelglans verder de hoogte in. boven de hoogste daken der stad. Kroes baard keek aan alle kanten om zich heen: huizen, huizen en nog eens huizen, die van elkaar ge scheiden waren door brede of smalle, rechte of kromme straten. Hier en daar zag Kroesbaard een sloot, maar Parelglans wist hem te vertellen, dat de mensen die een gracht noemden. „Maar ze ruiken net zo vies als de sloten", zei Kroesbaard. „Erger", mopperde. Parelglans, „en de mensen vinden ze nog mooi ook. Geef m:j maar de wijde hei, waar 't zo heerlijk ruikt, waar je de helo dag honing kunt snoepen, zonder dat de bloemen boos worden." En hij begon te*i zingen: „Libellen zweven boven de hei „Van bloem tot bloempje, vrolijk x en vrij. „De zon staat hoog, de 2on staat laag „Libellen zweven altijd graag". „Wat is dat voor een liedj vroeg Kroesbaard. „ik ken hef niet". „Och. een oud schoollied ie", antwoordde Parelglans en vloog naar een heel hoog puntig huis („Dat noemen de mensen een toren. Majesteit"), waarop hij' zachtjes neerstreek. (Wordt vervolgd» ,?N' Duitschlands agressie In het artikel van „Clamatort* over Duit-chlands agressie is on der het kopje „Wereldrevolutie" al een zeer storende fout geslo pen. In den aanhef stond: „Cla- mator betoogt in dit artikel, dat z.i. liet Duitsche Jodendom, de militaire kaste en industriemae. naten hun groeten invloed ver loren hebben-'* De aandachtige le zer zal wel vermoed hebben dat het moest zijn „het Duitsche Jon- kerdom enz." Een auto van de firma Sluys, tabakshandel to Kampen is over het ijs van Kampen naar Urk ge komen. Er bevonden zich nog enkele onbetrouwbare plekken in het ijs, maar de auto is daarover heengestoven. Gelukkig ziin er momenteel op Urk geen ernstige zieken en dat is een verblijdend verschijnsel op bevolking van ongeveer 5000 zielen. Circa 80 vrij williger? zijn thans bezig om den zoogenaamden Kamperdiik eenies zins in orde te rnaken, zoo%t a-s. Zaterdag de te verwachten 50 vrachtauto's zonder gevaar over den dijk naar LTrk kunnen komen. Dc bevolking maakt zich op om deze auto's feestelijk te ontvan gen. ZATERDAG 15 FEBR. HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 9.00 Uit onzen muziekkalender. 9.45 Mufciek van twee piano's. 11.45 Be richten uit Indonesië. 12.03 Viool recital. 13.00 Strijdkrachten. 13.45 „Tooneel en film''. 14.15 Engelsche les, 15.15 Debutantenconcert. 15.45 KRO-Kiosk. 16.00 Stichtsch Kamer orkest. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Buffalo Bill. 19.45 Nederlan ders in Duitschland. 20.30 Lichtba ken. 21.00 L'Education Manquée. Operette. HILVERSUM II 415,5 M. 7.00 Nieuws. 9.00 Philharmonisch Sym phonic Orkest. 10.20 Radiofeuille- ton. 11.00 Voor de arbeiders. 13.15 Het Sweelinck-kwartet. 14.00 „Het Nederlandsche lied". 14.15 Sport- praatje. 14.30 Werken van Berlioz. 15.30 Van boek tot boek. 15.45 Huismuziek. 18.15 Operette-pro gramma. 19.00 Pianorecital. 19.30 Voor de rijpere jeugd. 20.15 En nu Oké. 21.30 Socialistisch commentaar. 22.15 „De kakatoe'". Sprookje. 22.45 Orgelspel. 23.15 Hobby-Hoek. Tusschen Deal en Dover in Enge land is een kwart millioen ton rots gesteente in zee gestort. Men meent, dat deze instorting een gevolg i# van Duitsche beschietingen tijden* den oorlog en de strenge vorst.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2