Montgomery komt met zichzelf in het reine Carmen Mory Clara Meyer-Wichmann, een begaafde vrouw spionne en avonturierster Evenwicht maakt plaats fanatieke energie Ster rijst tweemaal zoo snel als vroeger voor Niet altijd de kous op den kop Zij stierf 25 jaar geleden Zie den onzienlijke Radio-programma SPLINTERTJE vertelt uit zijn jeugd' Reeds in 1938 ter dood veroordeeld 9Ylaohd onder getuige Prof. dr. L. E. J. Brouwer Prijzen en opdrachten voor componisten 2 Februari 1947 VIJF maanden lang bleef Mont gomery alleen in het groote leego hub in Portsmouth; hij kwam slechts voor zijn werk de deur uit- Dat werk deed hit »cdc- ren dag met groote nauwkeurig, heid, stiptheid en toewijding en dan... ging hij naar huis terug. Vrienden had hij niet. Zijn zus ter Una en andere familieleden probeerden hem tot andere ge dachten te brengen, hem uit zijn eenzaamheid te halen. Zonder re sultaat, behalve dan dat bil hoos werd en ze de deur wees. Hij wil de eenvoudig met rust gelaten worden, hij had niet de minste be hoefte met iemand te praten over wat er gebeurd was. Zelfs vlak na het gebeurde, toen hij van Burn- ham terugkwam bil de ma noen. vres, verdiepte hij zich aanstonds met de andere officieren in de mi litaire problemen, die aan de orde waren. Met geen woord sprak hij over het verlies, dat hij net had geleden en juist vanwege dit strakke masker van onverschillig heid had niemand den moed hem een blijk van meeleven te geven. Als er zoo iets als een mysterie in Montgomery's leven is. dan moeten wij bet vermoedelijk zoe ken in deze donkere maanden van het jaar 1937. Niemand weet pre cies, wat hij gedacht en gedaan heeft in die lange uren, dat hij al leen in huis was met zijn zoon. Heel duidelijk is echter wel. dat hij hard heeft moeten vechten om weer met het leven verzoend te raken. Periode van verzet 'y IJN huwelijk had precies 10 jaar geduurd en hij was te gen de vijftig. Voor iemand, die echt religieus was kon deze tra gedie maal* één les betcckenon: de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen. Maar Montgomery's geest was actief, ja agressief 011 daarom kon hij zich niet neerleg, gen bij deze volkomen nederlaag, waartegen hii niets, maar dan ook absoluut niets kon doen. Maandenlang hield deze worste ling aan. Wanneer hii later een toespeling maakte, op deze perio de uil zijn leven, dan zei hii kort af- „Mijn huwelijksleven was vol maakt. de dood van login vrouw een verpletterende slag. waar ik niet dan met groote moeite en heel langzaam bovenuit ben geko men.'' Tenslotte kwam hij toch met zichzelf weer in het reine. 7.00 is werelds loop nu eenmaal en op het eind van het voorjaar 193S kwam hij uit zijn afzondering te voorschijn. Oppervlakkig bekeken maakte het den indruk, alsof hii eenvou digweg de meest voor de hand liggende keus had gedaan: hij zou „Om kort te gaan", zei drPlui zer, U kreeg dus NIET de kous op den kop!" Èn daarmede damde hij der. woordenvloed in ran een uiterst spraakzame Vriendin van zijn vrouw, die geweldige verhalen vertelde over een recent bezoek aan België, waar zij ja te kust en ie keur kousen had kunnen koopen, kcusen, die men zich zonder punten kon aanschaffen. Mevrouw Pluizerdie onder het verhaal steelsche blikken had ge worpen op haar eigen beenbekleed selswelke de sporen vertoonden van een vaak gehanteerde naald, luisterde aandachtiger dan haar manWant die hadterwijl de woor denvloed over hem heen kabbelde, ^«innrinoo>iiininnritiiiuiiiuuiiiunimmnnmmffliii| S Zaterdngsche i puzzle al lang weer iets ontdekt om zijn puzzle-vriendinnen en -vrienden voor te zetten. Vluchtig was nl. de prijs van de kousen Ier sprake ge bracht. En zonder zich een oogen- bhk rust te gunnen had de bezoek- srer gezegd, dat zij even veel gul dens voor drie paar Jcousen had moeten betalen als Zij paren kousen voor f 48.zou hebben gekregen- Wellicht begreep ze zelf niet, dat ztj in raadselen sprak. Maar dr. Pluizer begreep het best. ja hij re kende meteen zelf uit, hoeveel die kousen per paar in België gekost hadden. Wie rekent dit ook uit? OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizon taal: 1. Astronoom; 5. Bataillon; 9. Ge zag; 11. Rogge; 13. Leed; 14. Dene marken; 15. Elbe; 10. Tip; 18. Slaap kamer; 20. Kat; 21. Avee; 22. Elbe; 28. Genève; 25. Konstabel; 20. Enk- huizen; 27. Voormalig; 30. Schate ren; 33. Ec; 34. Gedwee; 35. Lij; 30. Urk; 37. De; 38.^ In; 39 KRO; 41. Nabootsing; 15. Serie; 40. Lapaz; 47. Minister: 48. Horloge; 49. Maretak; 50. Pannekoek; 51. Fantasten. Verticaal: 1. Athlctiek; 2. Reeds; 3. Naad; 4. Miserabel; 5. Boerhave: 0. Avon; 7. Logee; 8. Negentien; 9. Ge; 10 Geul; 11. Rede; 12. el; 17. Pannekoek: 18. Scharlaken; 19. Rechtmatig; 20. Kei zerrijk; 23. Geurig; 24. En face; 27. Vuurschip: 28. Re; 29. Gewoonlijk; 30. Sensitief; 31. El; 32. Noodzaken; 40. Violen; 42. Almelo; 43. Normenj 44. Namens zich gaan wijden aan de opvoe ding van zijn zoon en voor de rest zou hij zijn carrière in het leger voortzetten. Zoo leek het. maar in Werkelijkheid had zich een veel ingrijpender verandering voltrok, ken. Hot evenwicht was uit zun leven verdwenen, de onevenwich tigheid van voor zijn trouwen was er weer en tegelijk daarmee een geweldige, hii oognnblikkcii haast fanatiek aandoende energie. In hel leger zou hij in ieder geval geen nederlaag lijden. Van <lii ©ogenblik af rijst zijn ster zoo mogelijk nog tweemaal zoo snel als vroeger. Hol is alsof Montgomery het eind al voor zich ziet, alsof hii in zichzelf altijd maar weer dit ccne herhaalt; „vooruit, vooruit, nooit ophouden, p.ooil verzwakken, laat ie nooit meer door iets anders leiden dan door je verstand; er is een toe komst, iets veel hoogers. dan waarvan je nog ooit gedroomd hebt. vooruit, vooruit!" Waardeerirïg van Wavell T N 1938 werd Montgomery's bri- gade uitgekozen voor invasie manoeuvres in het Zuiden van Engeland. Zij deed uitstekend werk. Montgomery kwam in dut pas bii generaal Wavcll. toen be velhebber van het Zuidelijk dis trict, die zich in deze bewoordin gen over hem uitliet: „Brigadier Montgomery is een van de helderste koppen, die wij in de hoogste rangen hebben, iemand, die zijn troepen voortreffelijk kan trainen en alles wat hij doet met enthousiasme doet. Zijn prestaties bij de oefeningen met gas van dit jaar stonden op zeer hopg peil. Ilij beeft ceuige van de gebreken van iemand, die enthousiast is: hii is nu en dan ongeduldig en hij kan niet uitstaan, als dc dingen niet zoo vlug gedaan kunnen worden als hij zou willen of hij als hij te maken krijgt niet hersens, dio minder vlug en helder werken dan de zijne.'' Dit was een groot compliment van een zoo goed menschenkenner als Wavell was. Overigens was het hier een kwestie van "twee uitersten, die elkaar aantrokken- Wavell. de humanist, de man van studie met een ongelooflijk geduld en 'n ongelooflijken tact had maar één ding gemeen met den hoeki- gen en ongeduldigen brigadier, dat ook hij in opstand kwam to gen do oude opvattingen over drillen en een groot voorstander was van het individueel® initia tief. Van Wavell was de uitspraak afkomstig: „De soldaat moet voor de eone helft ecu gangster en voor dc andere een geveltoerist zijn" en ook: „jullie moeten voor '11 paard op stal zorgen .alsof het 500 pond waard is 011 er in het veld op rij denalsof het geen halve kroon waard is-" Opnieuw Palestina IN beginsel waren deze twee be roepsmilitairen het volkomen eens met elkaar- Trouwens behal ve Wavell begonnen ook andere figuren van betcokonis in het le ger, zooals Alan Brooke b.v-, in den toogewijdon en geestdrift!een trainer van de gelo brigade een raspanrdje en een heel bruikbaren geveltoerist te zien. Het conflict tusschen Joden en Arabieren in Palestina had inmid dels scherpere vormen aangeno men. Er moesten twee divisies heen onder hevel van generaal Haining Eén daarvan werd toe vertrouwd aan een energieken. kleinen Ier, Richard O'Connor en de andere, de achtste, kreeg Mont gomery. Dit was een geweldige sprong naar boven. Wavell's com mentaar over den nieuwen cenc- raal-major uit Portsmouth was: „dat is cr een. die het uitstekend zal doen." Haastig trof Montgomery de noodige maatregelen voor zijn zoon. Voor de laatste maal sloot hij het eenzame huis af en met zijn oogen strak vooruit, als een paard met oogkleppen, ging hij scheep naar Palestina. Alan Mooreheod Montgomery. (Nadruk verboden! Tc Haarlem is in den ouder dom van 57 jaar overleden de be kende looncelschrijver Gerard Nielcn, die groote bekendheid verwierf door zijn talrijke stuk ken voor het dilettantentooneel. DEN 15en Februari is het 25 jaar geleden, dat op 32- jarigen leeftijd Clara Meyer- Wichmann overleed, een van de begaafdste vrouwen die ons land in het eerste kwart van deze eeuw op juridisch gebied heeft bezeten. Zij was de dochter van een Utrechtsch hoogleeraar en stu deerde alhier van 19081912 in dc rechtsgeleerdheid. Haar groote begaafdheid en rijke persoonlijk- heul bleken reeds vroeg en haar aanzien onder de studenten leidde toi haar verkiezing tot president van de Utr. Vrouwelijke Studen- tcnverecniging. In 1912 promo veerde zij op een proefschrift ge- I Dr.J.C. Brandt Corstius I schreef voor ons dit herdenkings-artikel titclcl „Beschouwingen over de historische grondslagen der te genwoordige omvorming van liet slrafliegrip". een onderwerp, dat en reeks van studies inluidde nr.', liet strafrecht, waarin zij tnig uitmuntte dat zij. nau- Ujks 9 jaar oud. op de voor dracht werd geplaatst voor hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid te Amsterdam. Vrouwenbeweging Clara MeyerWichmann is een zeer geziene figuur geweest in de Ncderlandsche «sn Internationale vrouwenbeweging, waaraan zij haar beste krachten heeft gewijd. Daarnaast hield zij meermalen voordrachten in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Van 191G1922 was zij hoofdcommies van de gerech telijke statistische afd. van het Centraal Bureau voor de Statis tiek in Den Haag. Tot groote ontplooiing kwam haar werk ten aanzien van de problemen van misdaad, straf en maatschappij. De vele studies, voordrachten en artikelen over deze onderwerpen zijn na haar dood uitgegeven in de bundels „Mensch en Maatschappij" (1923), „Bevrijding" (192-1), Inleiding tot de Philosofie der Samenleving" (1925), „Misdaad. Straf en Maat schappij" (1931) en „Vrouw en Maatschappij" (1936). Dc waarde van haar belangrijke werk ligt niet uitsluitend in de scherpzinnige behandeling van de vraagstukken van strafrecht en maatschappij In haar harmoni eerde een groote filosofische scho ling met een sterke humaniteit, een schroomvallig benaderen van ae verschijnselen met een onbe vangen radicalisme. Zeer gewaardeerd als zij werd in de kringen der feministen en juristen aarzelde zij niet voor het Socialisme te kiezen en groote belangstelling te koesteren voor het anarchis me. Breede geest Zij deed dit niet een breedheid van geest, die haar ver buiten de gevaren van het doctrinaire en het sectarisme hield. Wie met" haar in aanraking kwam of haar werken las, herkenden bij welk verschil van opvatting ook. on middellijk de grootheid, die haar eigen was. Nog heden zijn haar geschriften, zoowel die over de behandeling van den misdadiger, als die over het Marxisme of over de plaats van de vrouw in de maatschappij, een lectuur die tot denken inspireert en geenszins achterhaald is door latere stu dies over deze onderwerpen. Te vroeg overleed Op 15 Febru ari 1922 een groote Nederlandsche vrouw. Haar dood was een ver lies dat. toen diep beseft, heden wordt herdacht in eerbied voor haar buitengewone persoonlijk heid en haar werk. Voor den Zondag f N de bekende Penguin-scrie pu- A bliceerde George R. Stewart een novelle „Storm", geheel geïnspi reerd op den metereologischen dienst. In deze dagen, nu een ieder uit krant en radio de vervulling van zijn dooi-wenschen tracht af te lezen, een merkwaardig actueel boekje. Ergens in dit boeltje wordt de merkwaardige opmerking ge maakt: wanneer we een zeekrab, die 4>ver den bodem der zee kruipt, een waterdier noemen, is het dan wel juist, den mensch, die over de aarde gaat, bij de landbewoners in te deelen. Zooals die krab wel op den grond, maar toch in het water leeft, zoo de mensch wel op de aarde, maar in dc lucht. De lucht tellen we zoo niet. Die is gratis ter beschikking. Maar op het oogen- blik, dat de atmosfeer om ons heen het zou begeven, zouden we jam merlijk omkomen. Dat, wat je niet ziet, maar wat jc omringt, is het eigenlijke. Lucht zie je alleen maar, wanneer die in beweging komt, in verschijnselen als de storm zelve. Deze gedachte hield me bij myn treinlectuur deze weck even vast. Het was toch zoo dwaas niet, dat Paulus in dcnzclfden geest spreekt van een geestelijke atmosfeer, die ons leven bepaalt, wanneer hij zegt: „We hebben niet een strijd tegen vleesch en bloed, maar tegen de geestelijke boosheden in de lucht". De ongeziene krachten, die ons le ven beslissend beïnvloeden. Wel dwaas de materialist, die niet ver der kijkt dan de aarde en de stof. Wel gezegend de mensch, die „ver lichte oogen" heeft gekregen, die de dingen van het leven is gaan doorzien, en die niet alleen weet van deze atmosfeer, wanneer de baro meter op storm staat. En gelukkig de mensch, die door dit leven gaat als ziende den Onzienlijke! V. D. M. Meer belangstelling voor Indonesische studenten De algemet-ne studentencommissic voor overzeesche gebiedsdeelen 'racht de opname van Indonesische studenten binnen de stuclentenorga- lisaties te bewerkstelligen, ook wanneer zij daartoe financieel niet in staat zijn. Om door het gchecle land dit idee te propageeren en de kennis Van In donesië te vergrocten, organiseert het comité een cyclus van een zes tal colleges/die in alle universiteits steden van het land zal worden ge houden. De lezingen zullen worden inge leid door drs. L. van Dijk, die zal spreken over de beschavingsont wikkeling in Indonesië 111 sociaal en juridisch opzicht. Bij beschikking van den min. van Binn. zaken is op grond van de desbetreffende bepalingen van bet zuiveringsbesluit 1955 ontslag uit zijn functie verleend, gerekend met ingang van IC» Aug. 1944 aan 11. Jordans, 2e dirigent van het Muastrichtsch Stedelijk Oikest. ZONDAG 16 FEBR. HILVERSUM I 301,5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.45 Kerk lied in dc orgelmuziek. 10.45 Kerk dienst. 12.15 „In 't Boeckhuys". 12.30 Lunchconcert. 13.45 Uit onzen muziekkalcnder. 14.00 „Gooische Kring". 15.45 Opera- cn operette programma. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.18 Sportrepor- tage. 20.15 Nederlandsen kamer koor. 20.45 Vastenavondviering. 21.15 „Een klein Reisoponthoud". Luisterspel. 22.35 Kamerorkest. HILVERSUM II 415.5 M. - 8.00 Nieuws. 8.30 Voor het platteland. 9.15 Geestelijk leven. 10.30 Kerk dienst. 12.40 Dameskoor „Arti" 13 50 De spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Muziek Mo zaïek. 15.05 Filmpraatie. 16.40 Sportflitsen. 17.00 „Het nieuwe vers". 18.00 Nieuws en sport. 18.15 Sport. 19.00 Radiolympus. 19 30 Ca baret „De Camera Obscura". 20.15 „Fidelio", opera. 21.15 „Dombey en Zoon", hoorspel. MAANDAG 17 FEBR. HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 9 30 Klarinetquintet. 10.00 Zangre cital. 11.15 „Van oude en nieuwe schryvers". 11.45 Familieberichten. 13.20 Orgelbespeling. 14.20 Holan- da-Sextet. 16.15 Pianorecital. 17.25 Muzikale zending. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Sportuitslagen. 18.15 Sportpraatie. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Onder de NCRV-Leeslamp. 19.45 Ten behoeve van den land bouw. 20 08 Omroeporkest. 21.00 „Beroepskeuze". HILVERSUM II 415.5 M. - 7.00 Nieuws. 9.50 „Arbeidsvitaminen". 10.35 Piano-recital. 12.00 „Boite matelots". 12.30 In 't spionnetje. 12.35 Stafmuziekcorps. 14.05 Kerk orgelconcert. 15.00 „Bonbonnièrc". 16.30 „Grepen uit de opera". 17.30 The Skymasters". 18.15 Disco- Promenade-coneert. 19.05 „Elclc 't syne". 20.05 „Radioscoop". 22.10 Paul Godwin, alt-viool, Isja Rossi- can, piano. 22.45 „Wat leeft cr on der onze studenten". 23.15 Dutch Swing College. door W. Meuldijk 273. Mijn grootvader cn ik begaven ons naar de eetzaal, waar in het midden een tafel stond met het lekkersle eten, opgediend in het mooiste ser vies, dat je je maar denken kunt. Langs dc muren stonden slaven gereed met schalen en kannen, om nog meer lekkernijen fè brengen, als we niet ge noeg hadden, „Grijze grootvader", zei ik: „Gij zegt, dat er in dc stad welvaart en rust heerscht en gij hebt dat vernomen uit den mond van den listigen Inklvleccus. Maar hoelang is het geleden, dat ge zelf in dc stad poolshoogte genomen hebt, „Ah", zei grootvader: „Dat is twintig jaar gele den. Toen was alles nog in orde; waarom zou Inktvleccus liegen?" „Omdat" zei ik: „Dezelfde Inklvleccus zoojuist in den tuin tegen Knokrinius sprak over hongersnood en oproer!" Mijn grootvader geloofde me niet. „Onzin", zei hij: „Hoe kan er nu hongersnood zijn. De boeren bebouwen toch hiln akkers, alles groeit toch op tijdl" „Tjaja", peinsde ik hardop: „Maar ik denk toch, dat ik morgen zelf eens in de stad ga kijken. Ik ben er nog nooit geweest en ik vertrouw dien Inktvleccus niet." Mijn grootvader schrok en zei dat >k wachten moest, tot ik een volwassen prins was cn voorloopig alleen in de bergen mocht wandelen. Maar mijn besluit stond vast. Toen den volgenden dag de zon opkwam trok ik een oud pak aan en verliet liet, paleis onopgemerkt door een achteruitgang. Vastbesloten begon ik de af daling naar dc stad. Ik wilde de menschcn, waar- overtik regeeren moest, wel eens zelf zien.... „Mijn grootste misdaad was mijn te groote intelligentie..," CARMEN MARIA MORY, bijgenaamd de „Zwarte Engel van Ravensbrück" vanwege haar gitzwarte haar, heeft zich /Maandag schuldig hooren verklaren door het tribunaal, dat belast is met het berechten van de beulen van het zoo beruchte vrouwen kamp. Ondanks het feit, dat zij ter dood veroordeeld werd, was Carmen Mory echter nog opgewekt genoeg, om aan een Associated Fress-verslaggever een interview toe te staan, waarin zij hem belevenissen vertelde uit haar sensationecle spionnage-carrière. TIJDENS het interview kwam de Britsche officier weer ter sprake waarmee Carmen, naar zij gedurende liet heele proces heeft beweerd, verloofd is geweest. „Laten wij niet over hem «spre ken, wilt U? Het is een Britsch officier. Denkt u niet, dat. ik hem thans tegenzin z.ou inboezemen nu ik tot oorlogsmisdadigstcr ver klaard ben. beschuldigd, mij te hebben gedragen als een lid van de S.S.? Hij was zoo charmant, zoo aardig tegen mij". Carmen Mory is 40 jaar oud, doch men zou haar niet meer dan 34 geven. Zij 2ci peinzend, dat zij cr altijd naar had verlangd na haar huwelijk in Engeland te wo nen. „Ik houd erg veel van het Engclsche landschap. Ik rijd goed paard en tennis graag. Een klein dorp in Sussex, Surry, Kent of Yorkshire is een schoonc droom r.a de acht jaar. die ik in vuile concentratiekampen in Frankrijk en Duitschland heb doorge bracht". Carmen Mory vertelde de ge schiedenis van haar wonderlijke carrière, vanaf haar jeugd in het Berncr Oberland, waar haar va der, dr. E. E. Mory, een sanato rium had, lot en met den oorlog, tijdens welken zij door de Fran- schcn, beschuldigd van spionna- ge. tor dood veroordeeld, door de Duitschers gevangen werd gezet, en de Britten, naar zij beweerde, behulpzaam was bij de jacht °P den voortvluchtigen nazileider Martin Bormann. Haar uit Zwitserland afkom* stige moeder, was door haar eer ste huwelijk Britsche, zei Carmen Mory. Zij zei, dat zij twee Engel- sche haif-broers en een Engelsche halfzuster heeft en twee Zwitser- sche zusters. Tweede Mata Hari Zij vertelde weinig van de re den, waarom zij in 1938 door de Franschen ter door veroordeeld werd. Haar vonnis werd veran derd in gevangenisstraf en uitein delijk werd zij, naar zij beweort, door president Lebrun begena digd. „Men Jiet mij doorgaan voor een tweede Mata Hari", zoi ze. „Doch ik had slechts 'n Duitschcn Gesta- po-agent bespionneerd. die ook tot den Franschen geheimen dienst behoorde. „Ik kan nog steeds be wijzen, dat hij een dubbelrol speelde: voor de Gestapo werkte cn den Frannschman bedroog". Feuilleton door Anthony Berkely 93 TjE voorbereidingen, die Mary Goole trof, getuigen van groote scherpzinnigheid. Als plaats der ont moeting koos zij het Piccadilly Hotel uit. Het is daar nogal rumoerig. Juf- Irouw Sinclair zou zich er niet op haar gemak voelen en uit haar gewo ne doen raken. Bovendien zou zij zon der bril (en juffrouw Goole zorgde er voor, dat zij dien niet. had) slecht kunnen zien, wat haar nog onzeker der zou maken. Aj waf zij had te doen. was den naam van deze plaats in te vullen in den brief, welken juf frouw Sinclair haar aan den majoor liet schrijven, alsmede het tijdstip van de afspraak een uur te vervroe gen. Later vertelde zij Juffrouw Sin clair, dat het de majoor was, die het PiccadiLly Hotel had uitgekozen En dat is werkelijk alles, wat juffrouw Goole met deze zaak verbindt." Mijnheer Chifcterwick leunde ach terover. De gans en het nagerecht had hij zich goed laten smaken en he» wachten was nu op de koffie en likeur. Nadat de kellner dc bestelling had uitgevoerd, nam lady Mllborne den draad van hef. gesprek weer op. „En toen kwam Judith op het»too- neel, omdat Of. neen, vertelt U liever verder, mijnheer Chitterwick. Uw verhaal zoo duidelijk." Mijnheer Chitterwick liet zich niet lang nooden. „Ja. toen werd Judith in de zaak gemengd, omdat Benson niet tevreden was over het aandeel, daf juffrouw Goole hem wilde toe kennen. Zij schijnt van hem geëischt te hebben, dat hij met haar trouwde en liet in de huwelijksvoorwaarden een bepaling opnemen, welke haar van het leeuwenaandeel in den buit zou verzekeren. Onder deze omstan digheden kwam Benson tot de over tuiging. dat het misschien niet on- voordeelig zou zijn. indien hij dubbel spel speelde en eens onderzocht, wat de majoor er voor over zou hebben, indien hij rustig naar Amerika terug ging Helaas, trof hij den majoor, die hem ongetwijfeld de deur uitgezet zou hebben, niet thuis, maar wel me- viouw Sinclair, die hem met onver wachte vriendelijkheid aanhoorde. Of Judith Sinclair al eerder plannen had gemaakt om zich op een of andere drastische wijze van juffrouw Sin clair's rijkdommen te verzekeren, weet ik niet, maar uit de wijze, waar op zij onmiddellijk gebruik maakte van de voordeelen van juffrouw Goo_ le's plan. moet ik dit wel concludee- ren. Zij was het. naar ik achteraf be grepen heb. die er op stond, dat het huwelijk geheim gehouden werd: '-Li nam de dreigementen van juffrouw Sinclair wel degelijk ernstig. In ieder geval sloeg zij onmiddellijk mun, uit deze gelegenheid en nam. voorzoover het Benson betrof, de touwtjes zelf in handen. Benson verzweeg natuurlijk voor juffrouw Goole, dat hij gemeene zaak met Judith maakte. Benson zelf had er overigens niet het flauwste vermoeden van, dat Ju dith's doel moord was. Hij was niets anders dan een onwetend werktuig ln haar kundige handen Ik geloof, dat zij hem geheel onder haar invloed had gebracht, want zonder vragen voerde hij dc instructies uit, die hem bij dieper nadenken toch verdacht moeten hebben toegeschenen. Judith vertelde hem namelijk, dat hij met hef Plan van juffrouw Goole door moest gaan; zij zou wel zorgen, dat hij niet met die vrouw behoefde te deelen en alles zelf kon houden Natuurlijk viel het Judith moeilijk een goede reden te vinden voor het feit, dat zij bereid was de erfenis van haar man in vreemde handen te laten vallen. Maar plausibel of niet, zij ver telde Benson, dat de majoor een ver kwister waSj dat hij haar voortdurend cloeg, dat zij op het punt stond van hem weg te gaan cn dat zij het een schoone wraak vond. indien het geld vbn zijn tante aan zijn neus voorbij ging. Benson raakte zoo onder den indruk van dit verhaal. d3t hij als was in haar handen werd. In de eer ste plaats zette zij hem aan om, als majoor Sinclair vermomd, drie of vier apothekers te bezoeken en daar naar Pruisisch zuur te vragen. Al? reden voor dit eigenaardige verlan gen gaf zij op,"dat het goed zou zijn, indien kon worden aangetoond, dat de majoor plannen had gehad om zijn tante te vergiftigen, daar dan de breuk tusschen hen nooit meer ge heeld zou kunnen worden. Om hier aan nog meer kracht bij te zetten, raadde zij hem aan eenige druppels, ub een buisje, dat zii hem geven zou. in de koffie van juffrouw Sinclair te laten vallen. ("Wordt vervolgd). Bij de bevrijding in 1910 werd Carmen Mory gearresteerd door de Duitschers. Toen zij in Berlijn kwam, werd ze drie weken lang aan een nijptangvorhoor" onder worpen door Reinhardt Hcydrich den „beul van Lidice", die toen de naaste medewerker van Him'mler wa6. „Ik slaagde erin, hem ervan te overtuigen, dat ik niets wist van de activiteit van cle Gestapo in Frankrijk. I-lij liet mij een verkla ring teekenon, dat ik niet. zou trachten Duitschland tijdens den oorlog te verlaten, doch ik deed alles, wat ik kon. om weg te ko men. Ik werd echter door mijn eigen landslieden op de Zwitscr- sche ambassade, collaborateurs, verraden. Ik zal dit Zwitserland nooit vergeven" zei ze. Haar poging om Heydrich om den tuin te leiden, deed haar in Ravensbrück terecht komen, en vandaar in de beklaagdenbank van het Hof voor oorlogsmisdadi gers. tezamen met de S.S'. bewa kers. Boodschap aan Paus Het moest vreemde gedeelte van het verhaal van haar carrière is de bewering, dat zij aan den Paus inlichtingen zou hebben verstrekt over de medische experimenten welke op de gevangenen van Ra vensbrück werden genomen. Zij maakte hier voor het eerst gewag van tijdens ec-n getuigenverkla ring onder eede, en deelde in het interview verdere bijzonderhe den hieromtrent mede. In 1943 had zij door bemiddeling van een katholieken priester volledige bij zonderheden, met afzonderlijke vermelding van de verschillende operaties, doen toekomen aan graaf Von Galen, den bisschop van Munsteh Ongeveer twee 'maanden later, had de bisschop in een preek een aanval gericht tegen de experi menten, zei ze. En later werden cle feiten gepubliceerd in een ka tholiek blad. Het gevolg was. dat ei* in Ravensbrück ec-n grondig onderzoek werd ingesteld naar degene, die de inlichtingen had doen uitlekken. Samen met de Britten Mory betoogde, dat zij na haar bevrijding met den Brit. inlich tingendienst had samengewerkt bij den speurtocht naar oorlogs misdadigers, „ik bracht de zaak tegen professor Gebhardt en nog meer Duitsche artsen, die in Neurenberg beschuldigd worden van liet toepassen van vivisectie op menschcn aan het rollen", zei ze. en „ik gaf ook inlichtingen over de mogelijke verblijfplaats van dr. Slumpfegger, Hitler's lijfarts, en van Martin Bormann" Zij betoogde, dat zij de arresta tie van zes of zeven oorlogsmis dadigers bewerkt had, In dien t'jd bad zij. naar zij zeide. samen gewerkt met staf sergeant A. A. Martin, van den Britschcn inlich tingendienst. Deze ongetwijfeld schrandere vrouw, journaliste, muziekrecen sent!?, taalkundige en spionne, be ëindigde het interview met de verklaring: „Het is mijn grootste misdaad geweest, dat ik te intelligent was". TUINKALENDER 15 FEBRUARI. Een zeer rijk bloeiende klimplant., die thans of not7 in hei vroege voorjaar kan worden geplant is de Clematis', vooral de groolbloentige trekken door de prachtige kleuren der bloe men de aandacht. Mooie soorten zgut do blauwe „The Presidentde roode „Ville de Lyonde purper „Gr pst/ Queen" en de violette JackmanniDe Clematis houdt van een goeden, pareuzen cn koe len grond. De kleinbloemige Clema tis pan ieulat i, die wit bloeit ërr een zware afmeting kan bereiken, gedijt ook wel in de halve schaduw. S. L. Woensdag 19 Februari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn. dat prof. dr. L. E. J. Brouwer, hoogleeraar in de verzamelingsloer, do functie leer en do axiomatiek aan do Universiteit van Amsterdam, met lof het doctoraat in de wis- en natuurkunde verwierf. Wanneer Nederland zoowel op wiskundig als op wtjsgeerig ge bied thans een plaats onder de groote mogendheden inneemt, dan is dit ongetwijfeld voor een be langrijk deel te danken aan den arbeid van prof. Brouwer en zijn volgelingen, onder wie in de eer ste plaats dr. A Heyting moet worden genoemd. De Min. van Onderwijs, K. cn W., hoeft in 1946 aan een aantal Nedcr- landsche componisten als blijk van waardeer! ng voor hun werk en ter aanmoed'ing daarvan prijzen toe gel: end. Het betreft de volgende componisten en werken: Sem Dres den (concert voor piano en orkest); Rudolf Eschor (suite piano Arcana Musac Do na); Oscar van Hemel (ballade voor orkest): Hans Henko- mans (concert voor fluit en orkest); Anthon van der Horst (symphonic); Ja:. Mul („Egmond onthoofd", voor gemengd koor on kamerorkest); f.eon Ortliel (derdo symphonic); Willem van Otterloo (Divertimento voor koperblazers): Herman Strate- cier (Maria-antiphonen voor ge mengd koor en blaasinstrumenten); Ilcnry Zagwijn („Jaarkrans". 12 gezangen a capella op gedichten van Guido Gezelle). Voorts zijn aan de volgende com ponisten opdrachten verleend: Hcn- riette Bosmans, cyclus liederen op Noderlandschcn tekst voor zang en piano: Andries de Braai, compositie voor orgel: Jan Ingenhoven, compo sitie voor blaasinstrumenten, ka- mermuziekzetting: Piet Ketting, compositie v. mannenkoor a capel la* Willem Landre. compositie voor mannenkoor a capella; Manus Mon nikendam, oratorium; Robert de Roos, cyclus liederen op Ned. tekst voor zang en piano. Gigli niel naar Engeland Naar de dochter van den Italiaan-1 chen tenor, Benjamino Gigli onlangs beeft medegedeeld, zou haar vader 14 Februari op grond van zijn con tract naar Engeland vei'trekken. In het Lagerhuis is echter op 6 Febr. door een lid de vraag gesteld of het den minister van binnenlandsche zaken bekend was, dat Gigli in 1943 een boek heeft geschreven, getiteld: „Waarom ik fascist ben". De Minis ter heeft toen geantwoord, dat hij de zaak zou onderzoeken, opdat, in dien het feit wordt bevestigd stap pen tegen Gigli kunnen worden ge daan, wanneer hij in Engeland zou aankomen. Naar thans te Rome bekend is geworden, zal Gigli niet naar Enge land vertrekken. Weer een Engelsche froep in ons land In Mei komt een Engelsch too- neelgezelschap in ons land, n.l. het vermaarde Bristol Old Vic Compa ny. Gespeeld worden King Lear van Shakespeare, SchoCfl for Scandal van Sheridan, en „Inspector Ealls" van Priestley. Dc technische dienst van de NZHTM is in samenwerking met de sneeuw- ploegen begonnen met hei sneeuw vrij maken van de trambaan Am- sterdam-Monnikeriïtam-Edam. Een d» r vele sneeuwbanken op het tra ject wordt weggegraven. (P.)

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2