Siem van Hoorn ook kampioen op de korte baan Parkkinen wereldkampioen Vereeniging Behoud PDA" begint haar werk Record aantal wedstrijden afgekeurd Radio-programma Onfortuinlijk Barna verloor in Hilversum Auke Veenstra had met pech te kampen Onze rijders stellen teleur Voormalig PDA worde oord van wijding Chelsea werd finaal overspeeld onder getuige DE Stokovsky dirigeer! in Amsterdam Concertgebouworkest in Engeland Krachtsverschil was gering 2 Maandag 17 Februari 1947 Dat Siem van Hoorn een eerste klas rijder is heeft hij Zaterdag morgen op de hanen van de A.IJ.V. opnieuw bewezen in de wedstrijden om liet kampioen schap korte baan provincie Utrecht. In alle wedstrijden werd hij on betwist eerste en veroverde daar mee den kampioenstitel. De Amersfoorter Auke Veen stra, die de derde plaats bezette, heeft in deze wedstrijden met pech te kampen gehad. Zoo viel hij in de beslissing om do tweede plaats vlak voor de finish. Voor al de tijden die hij in de eerste races maakte waren zeer behoor lijk. Helaas kan Veenstra zich niet voldoende trainen. Ook voor deze wedstrijden was 'de belangstelling niet groot. Slechts zestien deelnemers, waar van de helft Amersfoorters, hon den den strijd aan. Ook de beken de 51-jarige elfstedentochtrijder Cor Jongert uit Den Dolder reed mee. Hij verdedigde van 1930 tot 1931 in de nationale ploeg onze kleuren met succes in het buiten land. In 1928 en 1929 was deze stoere rijder houder van den kam pioenstitel der provincie Fries land op dè 500. 1500 en 5000 meter. Op den korten afstand bleek .Ton- gert echter niet meer met de jon geren mee te kunnen. De baan van 1G0 meter moest tweemaal, n.l. in tegenoverge stelde richtingen worden gereden, waarna de gemiddelde tijd voor het klassement besliste. Na den eersten wedstrijd ble ken de volgende deelnemers te zijn geklasseerd: 1. Siem van Hoorn, Wormer- veër, tijd 16 en 16,4 sec. (gem. 16.2 sec.); 2. Auke Veenstra, Amers foort, tijd 16,4 en 17 sec. (gem. 16,7 sec.); 3. II. H. Lantinga, Arn hem, tijd 16,6 en 16,9 sec. (gcm. 16,S sec.); 4. D. Schaay, Amster dam, tijd 16,8 en 17 sec. (gem. 16,9 sec.); 5. E. Bosson, Amster dam, tijd 17 en 17 sec. (gem. 17 sec.); 6. B. Bouma, Amersfoort tijd 17 en 17.1 sec. (gem. 17,1 sec.); 7. H. D. Scheepstra, Amersfoort, tijd 17,5 en 17,6 sec. (gem. 1)7.6 sec.)8. C. D. van Bruggen, Am sterdam. tijd 17,8 en IS sec. (gem. 17,9 sec.). In de tweede ronde plaatste Siem van Hoorn zich opnieuw als eerste, met Lantinga op de twee de en Veenstra op de derde plaats. De rijders Bosson en Bouma maakten denzelfden tijd. Een be- slissingsrit viel in het voordeel van Bosson uit. Tusschcn de rijders Schaav, Bouma. Scheepstra en Van Brug gen werd gestreden om de vijfde en zesde plaats. De Amsterdam mer Schaay behaalde na span-1 nenden strijd de vijfde en Bouma de zesde plaats. De strijd om den kampioenstitel tusschcn de vier beste rijders was niet bijzonder spannend omdat Van Hoorn buiten twijfel de sterkste was. Wel werd hevig strijd geleverd om de tweede plaats tusschcn Lantinga. Veen stra en Bosson. Onze stadgenoot Veenstra kwam jammer genoeg in den voorlaatsten wedstrijd vlak voor de eindstreep te vallen, waar door hij zich de tweede plaats zag ontgaan. In den eindstrijd tus- schen Van Hoorn en Lantinga be haalde eerstgenoemde den kam pioenstitel. De eindstand werd als volgt: 1. S. van Hoorn, 16,6 en 16,3 sec. Int. hockey-programma Het, behoeft wel geen nader commentaar, dat dc groote stag natie in de afwerking van het wedstrijdprogramma zoo langza merhand een ramp gaat worden voor de Nederlandsche hockcy- wereld. Het Bondsbestuur heeft zich dan ook genoodzaakt gezien enkele, ongetwijfeld minder pret tige maatregelen te nemen, waar aan echter, gezien de abnormale omstandigheden, niet te ontko men viel. Zoo is besloten alle be kerwedstrijden voorloopig uit te stellen en de Districtswedstrijden niet te doen plaats vinden als oor spronkelijk de bedoeling was. n.l. in de vier districten en zes wed strijden in totaal. Er wordt nu een Districtsdag georganiseerd en wel op 23 Februari a.s. te Bilthoven op de velden van S.C.H.C. Het programma luidt:11.30 uur: NoordenWesten; OostenZui den; 14.30 uur: winnaar N-W winnaar O-Z; verliezer N-Wver liezer O-Z. Voor de Nederl. Elftal-Commis sie kunnen deze wedstrijden een goede gelegenheid bieden om een overzicht tc krijgen van het pro minente spelersmateriaal in ons land. zulks met het oog op het in ternationale programma, waar voor op 30 Maart a.s. de eerste wedstrijd moet worden gespeeld tegen België, zoowel dames als heeren te Brussel. Op 20 April spelen de heeren te Parijs tegen Frankrijk, op 4 Mei te Amstel veen do dames tegen Frankrijk en op 11 Mei te Amstelveen de hee ren tegen België In verband met de dames-wed strijden zit natuurlijk de Keuze commissie dames ook niet stil. Bereids werden twee elftallen sa mengesteld die op den eersten Za terdag. waarop dc velden weer bespeelbaar zullen zijn, een wed strijd tegen elkaar zullen spelen. In elftal I is Utrecht vertegen woordigd door mevr. Heirsch (Kampong), in eftal II door mej. Huese (S.C.H.C.). WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IJSHOCKEY In de eerste ronde van dc we reldkampioenschappen ijshockey, die te Praag zijn begonnen, zege vierde Oostenrijk met 102 over Polen. (gem. 16,5 sec.); 2. H. H. Lantinga, 17,4 en 17,6 sec. (gem. 17,5 sec.); 3. Auke Veenstra, 17,3 en 17 sec. (gem. 17,2 sec.); 4. E. Bosson, 17,7 en 17,3 sec. (gcm. 17,5 sec.); 5. D. Schaay, 17,1 en 17,2 sec. (gcm. 17,2 sec.)6. B. Bouma, 17,3 en 17,7 sec. (gem. 17,5 sec.). Na afloop van de wedstrijden maakte dc voorzitter van de Amcrsfoortschc IJsverceniging, de heer Caarels. den uitslag bekend cn feliciteerde Siem van Hoorn met het behaalde succes. Tevens bracht hij dank aan allen die dit sportfestijn deden slagen. Dc nieuwe kampioen bracht den voorzitter namens de rijders den dank over voor de goede or ganisatie cn de buitengewoon gulle ontvangst die hen in Amers- voort werd bereid. TERUG IN BEKENDE OMGEVING. Vice-admiraal Byrdleider Van (te Amerikaansche expeditie naar de Zuidpoolgezeten voor zijn kacheltje in de hut, gelegen nabij het Little America campDe pijp welke hij rookt, is die, welke hij hier in 1935, tijdens de tweede expeditie, achter Het. (lJ Dankzij een schitterende overwinning op de 10.000 meter tegen Farstad P) E laatste maal voor den twee- den wereldoorlog werd het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats in Helsinki gereden 11939) en het was Vaseniüs, die tien den titel behaalde. In den oor log in de Fm gesneuveld, maar zijn landgenoot Lasse Parkkinen heeft ervoor gezorgd, dat het wereld kampioenschap in Finsche handen bleef dank zij zijn schitterende overwinning op de 10.000 meter te gen zijn grootcn concurrent Far stad, die ha drie afstanden met een flinken voorsprong de leiding had veroverd. JAN LANGEDIJK bezette dc tiende plaats in het algemeen klassement, dezelfde plaats van Kees Broekman tc Stockholm in de Europeesche kampioenschappen, maar hierbij dient tc worden aangc- teekend, dat Langedijk een matige 5.000 m. op den eersten dag had gereden en dat zijn tijd in de 10.000 m. op den tweeden dag weinig vol doening kon schenken. Indien men bedenkt, dat van de 26 ingeschre ven rijders slechts vijftien in dc eindrangschikking voorkwamen, dan zal het duidelijk zijn, dat dc prestaties van Langedijk en Buyen in deze wereldkampioenschappen, een tiende en een twaalfde plaats, niet meer dan matig mogen worden genoemd. Moeilijke opgave De 1.500 m. leverde een goede zege op voor Farstad in 2 min. 21 sec., waardoor hij zijn voorsprong op Parkkinen in het klassement nog weer vergrootte, want de laat ste deed 1,1 sec. langer over den af- Gr. Brittannië tegen Rest van Europa Onder voorzitterschap van den FIFA-vieepresident, de heer Ft. W. Seeldrayers (België) kwamen te Brussel" dc voorzitter en secretaris van den Britschen voetbalbond, de heeren M. Rous en G. J. J. Graham en het FIFA-comité, belast met dc keuze van de ploeg, die op 10 Mei te Glasgow tegen Groot-Brittannië in het veld zal treden. In de eerste plaats werd beslo ten den naam van den wedstrijd te wijzigen in dien van „Groot-Brit tannië tegen de rest van Europa". Alle spelers, die de rest van Europa vertegenwoordigen, zullen op 5 Mei te Amsterdam bijeenko men en den zesden Mei in Rotter dam een oefenwedstrijd spelen te gen een Nederlandsch elftal. Dien zelfden avond nog zullen de spelers, hetzij per boot hetzij per speciaal vliegtuig naar Engeland vertrekken en op 7 Mei in Troom (Schotland; arriveeren. De wedstrijd zal op 10 Mei om 15 uur in Glasgow worden gespeeld. Dc Britten spelen in donkerblauwe shirt, witte broek en roode kousen, het team van de „rest van Europa in lichtblauw shirt, witte broek en witte donkerblauw gestreepte kou sen. Int. Skiweek te Chamonix Een buitengewoon spannende strijd tusschcn drie Noren en een Zweed bracht sensatie onder de tienduizenden toeschouwers, die getuige waren van de beslissing in het skispringen. De Noor Schjelderup zegevierde tenslotte met een sprong van 64,5 m., die tezamen met ziin eerdere presta tie van 63 m., hem in totaal 231,8 punten opleverde. Zijn landgenoo- tcn Ruud en Thrane belandden op de 2e cn 3e plaats, terwijl de Zweed Karlsson de rij sloot. De Zwitser Niklaus Stump heeft met een puntenaantal van 457,7 p. dc eerste plaats bezet in de klassieke combinatie-langlauf cn skispringen. Tweede werd de Zweed Sven Israelsson met 446,45 p. en derde de Fin Sihvonen met 426,3 punten. Punt wint te Uithoorn J. Punt uit Amsterdam heeft den 30 km. schaatsenwedstrijd, die onder auspiciën van den Ijs bond Hollands Noorderkwartier georganiseerd werd door de IJs club „Amstel" uit Uithoorn, na spannenden eindspurt tegen 3 zijner concurrenten met enkele onderdeelen van seconden gewon nen. De uitslag luidt: J. Punt (Amsterdam) 1 uur 17 min. en 46 sec.; J. Schipper (Alk maar) 1 uur 17 46,5 sec.; C. M. Backer (Nieuwer Amstel) 1 uur 17 46,8 sec. Dames (eveneens 30 km.): Nel Nijssen (Hoofddorp) 1 uur 33 min. en F. Kortbeek (Amers foort) 1 uur 40 min. 45 jaar krachtsport Op Zaterdag 29 Maart zal de Utr. Krachtsportver. „Olympia" het 45-jarig bestaan officieel her denken. In de middaguren met een recqfptie in hotel Noord-Brabant, des avonds met een internationalen worstelwedstrijd van de jubilaresse tegen de sterkste Belgische ploeg van het oogenblik, n.l. „De Kracht meters" uit Antwerpen. stand. De situatie was nu zoo, dat Parkkinen tenminste 21 seconden sneller moest zijn dan Farstad op de 10.000 m., wilde hij het wereld kampioenschap kunnen behalen, een prestatie, waartoe men den Fin on getwijfeld in staat achtte. Er kwam nog bij, dat Parkkinen en Farstad op de tien kilometer tegen elkaar moesten rijden omdat zij resp. 1 en 2 op de 5.000 waren geworden. Aan vankelijk zag het er niet naar uit, dat Parkkinen met zulk een groot verschil van z(jn tegenstander zou winnen. Immers na 4.000 m. kwam Farstad met precies 6 sec. achter stand langs de tijdopnemers en na 5.000 m., dus op de helft van den afstand, was deze achterstand nog maar 9 sec. Alles was dus nog mo gelijk, maar de Fin bleef met zijn keurige stijl, alhoewel sommige ronden wat nerveus rijdend, steeds meer uitloopen, terwijl de kleine Noorschc gcwichtheffcr toch niet over voldoende uithoudingsvermo gen beschikte en zeker niet over een zelfde prachtige techniek om dezen strijd met kans op een goed resultaat te beëindigen. Na 6400 m. was de achterstand opgeloopen tot 13 seconden en met elke volgende ronde kwam Farstad meer achter, 15, 17, 18 en zelfs 20 seconden. Vier ronden voor het einde was Parkki nen wereldkampioen want toen be droeg zijn voorsprong reeds 24 se conden, 'welke tenslotte tot onge veer een halve minuut werd ver groot. Zoo behaalde Parkkinen het wereldkampioenschap tegen een concurrent, die den wedstrijd van zijn leven reed, want deze haalde niet minder dan 50 seconden van zjjn persoonlijk besten tijd af. Goede vorm zoek Langedijk reed de 1.500 m. in 2 min. 27,4 sec., de snelste tijd van alle Nederlanders in dit seizoen, maar kwam toch niet verder op de zen afstand dan tot de zestiende plaats. Voor de 10 km. had hij een schema opgesteld van 17 min. 58 sec. maar hij bleef ver boven dezen tijd, kwam zelfs dicht in de buurt van dien van het kampioenschap van Nederland te Rotterdam, het geen wel bewijst, dat de Langendij- ker nog lang niet zjjn vorm van 1V2 maand geleden heeft terugge kregen. Buyen werd vijftiende op de 1500 m. iri 2 min. 30,3 sec. en reed de Langedijk en Buyen in Noorwegen Op 19 Febr. zullen Langedijk en Buyen aan wëÖstrijdqji t,e Kongs- berg deelnemen en op 20 Febr. te Hoenefoss. Alle andere rijders zullen morgen per trein naar Ne derland tcrugkeeren, met uitzon dering van Kees Broekman, die per vliegtuig morgen om 3.30 od Schiphol arriveert. Teegelaar kampioen 2e klas driebanden Dc wedstrijden om het Natio naal Kampioenschap tweede klas se driebanden werden Zondag middag beëindigd. Teegelaar uit Leiden behaalde den titel met 5 gewonnen partijen en een alg. ge middelde van 0,586, waarmede hij tevens naar de eerste klasse pro moveert. Ook Kruithof en Van Aken gaan naar de eerste klasse, daar zij beiden een alg. gemiddel de boekten, dat boven 0.500 ligt. De eindstand ziet er als volgt uit: 1. Teegelaar (Leiden) 5 6 0,586 2. Kruithof (Barendrcgtj 5 5 0.505 3. Van Gooi (Dorst N.B.) 4 6 0.435 4. Van Aken (R'dam) 3 6 0,517 5. Loohuizen (Wassen.) 3 5 0,491 6. Van Mook (Dorst N.B.) 3 6 0,472 7. Van der Keyl (A'dam) 3 4 0.449 8. Van Dillen (A'dam) 2 4 0,387 10.000 m. 12 seconden langzamer dan Langedijk. Het ijs was in prima conditie, het zonnetje probeerde den geheelen middag door de mist heen te ko men, het was verder bladstil. Het Bislet-stadion bleek volkomen uit verkocht te zijn. Dc koning, de kroonprins en diens zoon, prins Ha- rald, woonde de wedstrijden bij. Het eindklassement voor de vier afstanden luidt: 1. Lassi Parkkinen, Finland 196.872; 2. Sverre Farstad, Noor wegen 197.345; 3. Aake Seyffarth, Zweden 199.175; 4. Reidar Liaklev, Noorwegen 199.547; 5. Yngvar Karlsen. Noorwegen 199.680; 6. Henry Wahl, Noorwegen 200.275; 7. Kalevi Laitinen, Finland 201.098; 8. Ladislav Kolar, Tsjecho-Slowakijc 202.652; 9. Johnny Cronshcy, Enge land 204.147; 10. Jan Langedijk, Nederland 204.878; 11. Martti Tuo- mi, Finland 206.627; 12. Herman Buyen, Nederland 208.510. In een vergadering van ex-poli tieke gevangenen van het voorma lige P.D A. te Amersfoort is men Zaterdagmiddag in het Volksge bouw na een voorbereidende actie in 't orgaan „Op Korte Gtolf" tot de oprichting gekomen van een Vereeniging Behoud P-D-A. In een duidelijk betoog zette de initiatiefnemer, de heer J. H. Scheps uit Den Dolder uiteen, dat men na de smakelooze geschiede nis met den Hollandschen Schouw burg te Amsterdam zeker niet kan gedogen, dat aan ons volk de rao. gelijkheid wordt ontnomen van het voormalige concentratiekamp Amersfoort een plaats van wij ding en herinnering te maken- De terreinen en barakken waar zoo veel onnoemelijk leed is geleden, doch waar men ook dc kleino vreugde en diepe kameraadschap heeft gekend zijn nu in gebruik van het Nederlandsche leger. Overleg is dus noodig met den Mi nister van Oorlog, die na een in terpellatie van den heer Scheps in de Kamer niet ongenegen bleek deze kwestie te hestudeeren. Met deze vergadering en de daar na georganiseerd te voeren actie kan men echter ongetwijfeld meer bereiken, dan een interpellatie van een Kamerlid waarvan men helaas altijd eerst de politieke kleur ziet en dan pas de vertegen woordiger van het Nederlandsche volk, zoo zeide de heer Scheps- Wij willen ons land niet overdekt Van de Engelsche velden NIET minder dan 21 van terreinen leagueclubs in Engeland zijn vandaag afgekeurd, een record voor dc afgeloopen 15 jaar en het is mogelijk nog nimmer voorgeko men, dat er, zooals heden het geval v.as. in Londen slechts een wed strijd (derde divisie') plaats vond op een Zaterdagmiddag. Op verschillende terreinen had men de sneeuw laten liggen, omdat hierdoor een beschermende laag ge vormd werd op de ijskorst, maar die laag beschermde blijkbaar niet voldoende tegen verwondingen bij vallen, waardoor eenige spelers ge dwongen werden het veld te verla ten Sommigen speelden echter, alsof zij het beste grasoppervlak te hun ner beschikking hadden, zooals bij voorbeeld Stoke City. dat Chelsea, zoodanig overspeelde, dat het bin nen 10 minuten een 40 voorsprong genomen had op de Londenaars. Mei rust stond het reeds 6—1 voor Stoke City, welk aanvallers atta queerden zooals zij wilden. Sellars, Óimston (2), Peppitt (2) en Baker scoorden in de eerste speelhelft voor Stoke, Machin voor Chelsea. In de 2e helft werd niet meer ge doelpunt. De belangrijkste wedstrijd in de eerste divisie, die tusschcn Black pool en Preston Northend, werd een groot succes voor Blackpool, dat in drie minuten tijds door Dick twee doelpunten scoorde en daar later twee van Mortensen aan toe voegde, de internationaal Finney van Preston nam een strafschop, die echter prachtig gehouden werd. Wel schoot hij later tweemaal ge weldig hard tegen de paal, maar tot doelpunten kwam Perston vanmid dag niet. De internationaal Mannion sueel- de weer een groote rol in de over winning van Middlesbrough over Belton Wanderers en hij scoorde eer. uitstekend doelpunt. De leidende groep is thans als volgt: Wolves 37 punten uit 26 wod- strijden. Blackpool 36 uit 30, en Middlesbrough 35 uit 28. De uitslagen luiden: eerste divisie: Blackburn RoversDerby County 1—1 Blackpool-Preston North end Ea erton—Sunderland Mid dlesbroughBolton Wanderers PortsmouthAston Villa Stoke CityChelsea Tweede divisie: Birmingham CityCoventry City BuryMillwall BuryMillwall Luton TownChesterfield Newcastle Unitod Southampton Plymouth ArgyleLeicester City Swansea TownNewport County 4—0 4—2 3—1 3—2 6—1 2—0 0—2 1—1 1—3 4—0 5—1 Voor den start van de zesaaagsc/te wielerwedstnjden in net z>poi ipaiew te Antwerpen kijken de Nederlandsche wielrenners Schulte en Boeyen, (HQ samen een koppel vormenhun spulletjes nog eens goed na. (IJ) Feuilleton TYloohd door Anthony Berkefy 94 EZE vloeistof, zoo zei zij, zou natuurlijk niet anders dan een sterk purgeermiddel zijn. maar de ge volgen er van zouden juffrouw Sin clair versterken in haar overtuiging, dat Lynn een poging tot vergiftiging had ondernomen, indien zij tege lijkertijd de historie van de apothe- kersbezoeken te hooren kreeg. Daar om zou het ook aanbevelenswaardig zijn, aldus voegde zij er aan toe, iemands aandacht in de omgeving te trekken, zoodat deze zou kunnen ge tuigen, dat de majoor iets in juffrouw Sinclair's koffie gedaan had. En op die wijze werd ik in de zaak ge mengd. Nu, Benson, die zag. dat al deze voorbereidingen in zijn eigen voor deel moesten zijn en die Judith geen oogenblik van het najagen van eigen belangen verdacht, keurde zonder aarzeling alles goed cn op korten ter mijn werd hef plan in werking ge steld. Elk détail was van te voren door Judith in de hersens van Ben son gehamerd, zelfs het feit. dat hij de kellnerin moest roepen om haar zijn leege koffiekopje te geven. Ju dith. die voorgaf, dat zij een wakend oog op alles wenschte te houden, zou zich als serveerster verklecden en in deze hoedanigheid een glas kirsch, een likeur, waarop juffrouw Sinclair dol wa? en die Benson moest bestel len. serveeren." ,Dat was erg riskant", merkte lady Milborne nadenkend op, „die meisjes kennen elkaar allemaal en een nieuw gezichf moef onmiddellijk de aan dacht getrokken hebben." „Er was natuurlijk een risico, maar dat, was niet zoo heel groot. Een van de kellnerinnen sprak haar inderdaad aan. maar zij had haar verhaaltje klaar. Zij vertelde zonder aarzeling, dat zij juist dien dag in dienst was genomen om op de hotelkamers te serveeren cn dat een van de gasten haar opdracht gegeven had, een ken nis van hem. die in de lounge zat, een likeur te brengen. De politie is dit onlangs te weten gekomen, maar op den dag van de misdaad dacht nie mand aan dit voorval, dat zoo on schuldig leek. En de rest geschiedde op de ma nier, die ik al eens aan Uw broer be schreven heb", vervolgde mijnheer Chitterwick niet zonder trots en gaf opnieuw een verslag van zijn theorie, hoe het vergif was toegediend, de sporen uitgewischt. Pruisisch zuur in het lecge koffie kopje gedaan en het verraderlijke buisje in juffrouw Sin clair's hand gedrukt. „En heeft U Q1 dien rijd geweten, dat Judith de daderes was?" vroeg lady Milborne vol bewondering. „Oh. neen. Ik moet bekennen, dat ik langen tijd juffrouw Goole ver dacht heb. Maar het vraagstuk van het motief liet me niet met rust. Ik kon niet verklaren, waarom juffrouw Goole den dood van juffrouw Sin clair gewenschf zou hebben. En met Benson stond ik voor dezelfde moei lijkheid. Ik verdacht er hem al heel vroeg van, dat hij de man moest zijn, die zich voor den majoor had uitge geven, maar ik geloofde niet. dat hij de moordenaar was. Het zou immers dwaasheid geweest zyn om juffrouw Sinclair te vermoorden, voodat zij haar testament veranderd had. Het was zuiver een eliminatie-methode, die mij naar Judith Sinclair leidde en zelfs toen was ik nog niet geheel ze ker van mijn zaak. Eerst de kwestie met die foto's verdreef allen twijfel. Zij was de eenige, die wisj waar Mouse en ik deze hadden gebracht. Zij had Mouse daarover voorzichtig uitgehoord. Zij was natuurlijk te ver standig om ze zelf uit mijn naam af te halen en zocht daarvoor een bood schappenjongen uit, die graag een extraatje wilde verdienen. Toen ik op mijn geklop op haar deur geen ant woord kreeg, was ik er bijna zeker van, dat zij er op uit was. om zich van de foto's meester te maken". „Had U die foto's noodig voor een identificatie?" „Ja. ik had twee vergrootingen la ten maken, een van Judith en een van Benson. Maar de zaak bereikte haar climax toen zoo snel, dat dit deel van het werk in handen van de politie js overgegaan." „En die was in staat Judy te iden- tificeeren als de vrouw, die op den dag voor den moord een kamer in Piccadilly Hotel nam?" „Ja Zij verkleedde zich daar als serveerster, zooals ik al veronder steld had." ,Maar de politie is er niet in ge slaagd om uit te vinden, hoe zij aan het vergif kwam, is het wel?" Wordt vervolgd) zien met snorkende monumenten, doch enkele plaatsen van wijding „opdat men niet vergete" zullen er moeten komen. Daarvoor deze actie Behoud P.D.A. Do inleider opperde de mogelijkheid in éón van de barakken die herziening behoeven een gedeelte van de bestaande oorlogsdocumentatie onder te brengen en voorts een aantal bijzondere gebeurtenissen in bet kamp zoo getrouw mogelijk te reconstueeren. Uit de vergadering kwamen ver scheidene meeningen naar voren die tenslotte vorm vonden in twee voorstellen. Het voorstel van den beer A. W. den Boer uit Ou de wa ter om tc komen tot dc oprichting van een Vereeniging Behoud PDA vond tenslotte een groote meerder heid. Het voorstel van den secre taris van de Ned. Ver. van Ex- Politieke Gevangenon. den heer Bakker, om deze kwestie onder te brengen in een commissie van de ze vereeniging kelderde. Tenslotte kwam men tot de voorloopige formatie van het. be stuur van de Vereeniging Behoud P-D.A. bestaande uit do volgende leden: Mr. B. Stomps, Heemstede; Mevr. L. van Overeem, den Haag; H. Brouwer, Veencndaal: J. W. Bakker, Axel; A. W. den Boor, Oudewater; J. H. Scheps. Den Dol der en J. M. La Chapelle. Biltho ven. Dit bestuur zal de actie gaan voeren on hoopt bij de bonafide Nederlanders activiteit tc kunnen wekken voor het behoud van een oord dat inderdaad niet voor an dere doeleinden mag en kan ge bezigd worden. DINSDAG 18 FEBR. HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 9.00 Uit onzen muziekkalender. 9.45 Lichtbaken. 11.45 Familieberichten. 12.03 Pianorecital. 13.50 „Wafelen- feest met bier". 15.30 Alexander Glazoenof programma. 17.15 Kwin tet in de Kamermuziek. 17.45 Het rijk over zee. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 20.15 Carna valsconcert. 21.05 „Het orkest zon der naam". 21.15 Brabant's en Lim- burg's bonte stem. 22.45 Reportage. HILVERSUM II 415,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.45 Boyd Neel strijkorkest. 9.50 „Arbeidsvitaminen". 10.35 Zang van Lotte Lehmann. 11.45 Radio Philharmonisch orkest. 12.30 „Ons platteland". 15.00 „Cavalleria Rus- ticana". 16.30 Hollandsche mar- schen. 17.00 Nederlands beste pia nisten spreken en spelen. 17.30 In terlandwedstrijd Roode Duivels Zwaluwen. 18.30 Erfelijkheid en verantwoordelijkheid. 19.30 Kors Monster, piano. 20.15 Bonte Dins- dagavondtrein. 22.15 Buitenlandsch overzicht. 23.15 „The Skymasters". De Amerikaansche dirigent Leo pold Stokovsky zal op 22 Mei een concert van het Amsterdamsch Concertgebouw dirigeeren. Het eerste gedeelte van de tour- née van het Concertgebouworkest door Engeland en Schotland ia thans besloten. Vrijdagavond laat is het orkest na een reis vol ontbe ringen, maar in de beste stemming, uit het Noorden in Londen terugge keerd. Er ware over dezen tocht, welke plaats vond in de moeilijkste denkbare omstandigheden, een epos te schrijven. Dc vertragingen sche nen. soms eindeloos. Toch slaagde het orkest er steeds in precies op tijd de aangekondigde concorten te geven, Dc tegenslag van het reizen betreft, het stopzeten van electrici- eit en de koude zalen waarin men moest optreden, konden nieji verhin deren, dat het orkest voor de volle honderd procent od dreef was. Met verkleumde vingers en blaasinstru menten, die soms als ijs aanvoelden, spoelde hot orkest in zijn volsten glans en ontlokte het ovatie na ovatie bij het publiek, dat overal een toegift afdwong. Opgetreden werrl in York, New castle, Edinburgh, Liverpool en Leicester voor in totaal elf duizend toehoorders. Verschillende malen werd het orkest op een officieele receptie door de gemeentebesturen verwelkomd. Dc ontvangst in New castle was bijzonder karakteristiek, doordat de Lord Mayor en do She riff in historische costuums waren gestoken, geflankeerd door helle baardiers. Bij het vertrek uit Edin burgh verschenen pontificaal ge kiende doedelzakspelers aan den trein. In Leicester, dat reeds vorig jaar met het. orkest had kennis ge maakt. was het een uitbundig weer zien. Tot zelfs in den trein werd van Beinum achtervolgd om hand- teekeningen. Van de uitgevoerde Nederland sche composities elk programma bevatte er een viel vooral de der de Symphonic van Lóón Orthel in den smaak. RUDOLF MENGELBERG Het lid van den Amsterdamse-hen Gemeenteraad, dc heer Jac. Bot heeft aan B en W vragen gesteld omtrent 'de herbenoeming van Ru- dolf Mengelberg als directeur van het Concertgebouw. De laatste vraag luidt of B en W niet van meening zijn dat deze.benoeming achterwege had moeten blijven en als deze vraaj; bevestigend beantwoord moet wor den. welke maatregelen B en W den ken ta nemen. TUINKALENDER 1? FEBRUARI. De Phyllocac- tus heeft geen fraaie bladeren, doch haar bloei is des te mooier. Bij een goede behandeling kan ze ieder voorjaar of zomer haar prachtige roode, rose of witte bloemen \ver- toonen. In den winter bevindt ze zich in haar rustperiode en behoeft dan slechts weinig water. In het laatst van den winter of in het vroege voorjaar komt ze opnieuw tot ontwikkeling. Er wordt dan weer iets meer water toegediend. Ui/, de puntjes die op de bladeren verschijnen, ontstaan naderhand de bloemknoppen. Na den bloei kan de aarde worden ververscht. In den zo. mor mag de plant wel op een be schut plekje builen slaan. S. L. BARNA heeft den uitwedstrijd tegen Quick met 73 verloren. Door dezen uitslag hebben de Utrechters thans één punt achterstand op Quick en Ncdlloyd. A.s. Zaterdag komt Nedlloyd op bezoek bij Huberts c.s. en liet is geenszins denkbeeldig dat Quick uit tegen A.M.V.J. één of twee punten verspeelt, zoodat er in deze hoogste tafeltennisklasse in Nederland nog van alles mogelijk is. Vergezeld van een groot aantal supporters trok Barna naar Hilver sum. Op bepaald ongelukkige wijze gingen verschillende partijen verlo ren. G. A. v. Osnabrugge en K. L. Huberts, die beiden slecht op dreef waren, verloren ieder een partij na een 2018 voorsprong! Het was een wedstrijd met nauwelijks eenig krachtsverschil, doch op kritieke momenten ging de winst juist naar den Quickspeler. K. L. Huberts en N. Hogendoorn wonnen ieder één partij en samen het dubbelspel. In verband met het feit dat dc A.M.V.J.-speler W. v. Zoelen mee het Nederlandsch team in Assen moest spelen werd de ontmoeting A.M.V.J.Velox uitgesteld. Wifra stelde zich, ten aanzien van de on derste plaats, volkomen veilig door T.O.G. in eigen home een sprekende 28 nederlaag toe tc brengen. De stand in de hoofdklasse is: Quick 11 16 Barna 11 15 Nedlloyd 10 14 Sparta 10 13 A.M.V.J. 10 12 Wifra 11 9 T.O.G. 10 3 Velox 9 0 U.T.T.C. onderaan U.T.T.C. 2 belande definitief op de onderste plaats in de Overgangs klasse. Met 91 werd verloren van Never Down (J. Romp redde de eer) en met 82 verloor dit team van U.T.T.C., waarbij W. Romp van G. v. d. Brink won. Tuindorp verloor met 2—8 van Well Shot. J. C. W. Dieterich, die geweldig op dreef was, won de twee partyen, w.o. een zege op den Gelderschen kampioen v. Breemen! Met ingang van heden is de com petitie voorloopig stopgezet, in ver band met de Utrechtsche kampioen schappen. De wedstrijden voor do Utr. Kamp. vastgesteld voor den nationalen feestdag, worden ver schoven naar Zaterdag 22 Februari a.s. in de U.T.T.C.-zaal. Op 26 Fe bruari a.s. wordt te Utrecht de lan- denwedstryd NederlandDenemar ken gespeeld. Competitie-uitslagen Hoofdklasse; T.O.G.—Wifra 2—8; Quick—Barna 7—3. Overgangsklas sen: Groep I: TuindorpWell Shot 2—3; Never Down—U.T.T.C. 1 9—1. U.T.T.C. 2—U.T.T.C. 1 2—8. Groep 2: Batswingers 2Eendracht 19; D.V.S.Batswingers 3 82. Groep 3: D.V.S. 2—Luto 4—6: Netbal— Luto 4—6; Netbal—A.V.G.A. 0—10. Ie klas: Barna 4Tuindorp 2 30—0; B.T.T.C.—Barna 3 0—10; 2e kl. A: Barna 5Velox 3 82; U.T.T.C. 3—B.T.T.C. 2 10—0; Zeist 1Tuindorp 4 91; 2e kl. B: Velox 4Demka 1 55; Rivendi 2Tuin dorp 5 9—1; U.T.T.C. 4—V.R.A. i 0—10; 3e kl. A: Velox 5—UPTTS 2 4—6; UPTTS 2—Tuindorp 6 10—0; 3e kl. B: SS VU—Iduna 3—7; UD 2 Zeist 4 46; Barna 6VRA 2 100; 3e kl. C: Tuindorp 7v. d. Meiden 2 010; Tuindorp 7Over 't Net 3 73; Velox 6Barna 7 0—10; Iduna 2—PVH 1 0—10; 3e lcl. E: Demka 3Tuindorp 8 91; ETTC 3—Jaffa 2 3—7; 3e kl. F: TOP 3—UPTTS 4 6—4; 3e kl. G: PVH 3—Jaffa 4 0—10; Demka 4— Zeist 8 64; Jaffa 4—Jaffa 5 9—1. Utrechtsche schakers winnen Gisteren werd te Utrecht de schaakwedstrijd voor de hoofd klasse van de K.N.S.B. tusschen Utrecht en Amersfoort gespeeld, die door Utrecht met SV2 tegen Amersfoort ll/> punt is gewon nen. De uitslagen luiden: Utrecht Amersfoort Mr. E. SpanjaardJ. C. Markx 1—0; H. J. van SteenisS. van Zijl 1—6; G. W. van VlotenJ. Sandbrink Zz—Vfc; L Visser— J. A. Uding Jr. 1—0; A. den Hartoog— mevr. F. Heemskerk 10; drs. G. A. H. M. WesselsA. Geudeke 10; G. J. M. HofsommerA. Huisman 10; A. K. G. Reur- slagL. A. van Ilamersvelt 10; .1. .T. van SantenN. Bakker 10; A. HendriksJ. Ober 01. De finale in dc Europeesche (Westelijke) zone om den tafel- tennis-bcker is te Parijs door Frankrijk met 3-2 van Engeland gewonnen. Do Zwitser Gerschwoilor be haalde te Stockholm, ondanks een zeer kleinen puntenachter- stand op den Amerikaan Button, den wereldtitel kunstrijden voof heeren. De 18-jarige Barbare Scott uit Canada behaalde h<$l wereldkampioenschap voor dam* met S73.4 punten.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2