Gesprek mei Sc'naroff Euripides op de planken den Russisch en regisseur Vana en Gisele Farkas wereldkampioen Grootsche plannen voor 1947 bestendigd nieuwe radio UW VOORJAARSKLEEDING .ÏXeÖWtl" Bewonderaar van ons land Anti-semitisme bij „De Hoop" NB SST EN KOOKPANNEN VRIJ VAN PUNTEN! J. POULEIJN Plaatst een BRANDPUNT Brandpunten 4 Maandag 10 Maart 1947 V T N den Utrechtschcn schouw- A burg liep Zaterdagavond j.l. de première van een Russisch stuk. n.l. „Een maand op het land" van Toer- genjef door de Tooneelgroep Come- dia. Deze voorstelling is geregis seerd door den Russischen tooneel- leider Scharoff, die beter dan cenig ander de sfeer waarin dit werk ge bracht moet worden zal kunnen be palen. Toen des morgens vrpeg de generale repetitie ging, gespeeld in de authentieke decors, hebben wij de gelegenheid aangegrepen Scha roff te spreken, die terstond bereid bleek ons eenige oogenblikken te woord te staan. Wat ons in dit onderhoud zoo frappeerde was zijn herhaaldelijk uitgesproken bewondering voor on ze Nederlandsche tooneelspeelkunst en den achtergrond daarvan: den wil om ondanks onze verarming cultureel geen duimbreed te wijken. Scharoff wilde geen namen noemen hij noemde er tenslotte toch een, maar wij verzwijgen hem omdat dit in zijn lijn ligt maar hij raakte niet uitgepraat over het hooge ge halte van onze tooneelvertooningcn. Hij wees op Driekoningenavond, hij wees vooral ook op Tartuffe, waar van hij de schoolvoorstelling in on zen schouwburg had bijgewoond. Indertijd had hij al eens met Rika Hopper s ensemble gewerkt, hij trof nu Rika Hopper weer bij Comedia. Vijf voorstellingen had hij hier te lande meegemaakt, en het niet ver staan van de taal had zijn waardee ring allerminst geschaad. Bovendien prees hij ons tooneel- svsteem. In Italië, waar hij sinds '34 werkt en waar men prachtig tooneelspel ziet. kent men eigenlijk geen vaste gezelschappen. Daar vormen een paar spelers een kern, die voor een bepaald stuk een aan tal andere spelers vragen mee te werken. Zoo'n combinatie duurt naar gelang het stuk succes heeft of niet; gemeenlijk niet langer dan vijf maanden. Zoo komt men eigen lijk nooit tot het stabiele ensemble- spel, dat in Rusland zoo hoog in aanzien staat en dat hier te lande het peil bepaalt. Bovendien, zoo verzekerde hij nogmaals: wat hebt u uitstekende spelers en. speciaal ook, voortreffelijke zeggers. Ik overdrijf niet T K overdrijf niet," zei Scharoff 1 met nadruk. Men heeft ge zegd, dat ik de Hollanders wiide vleien. Geen sprake van. Ik heb geen behoefte aan het maken van complimenten, daar ben ik ook te oud voor geworden. Het is mijn eer lijke overtuiging. De groote roman tische tooneelspelers van vroeger, de „sterren" zijn uitgestorven, maar daarvoor in dc plaats is een reeks jonge, intelligente acteurs gekomen met wie ik graag te maken heb, die hun taak ernstig opvatten en dat is heel belangrijk. Zij werken niet alleen, zij denken ook. Ik ge loof dat het onderwijs van de Too- neelschool zyn vruchten rijkelijk af werpt. Ik heb geloof in het Hol- landsch theater. Uw land is maar' klein, het heeft niet meer dan 9 millioen inwoners en dan toch een zoo grooten rijkdom aan goede, zeer goede gezelschappen... Wie hier binnenkomt, krijgt altijd het gevoel van een sprookje. Men waant zich in een poppenland, kleine huisjes, smalle straten, maar daar komt in eens zoo n lijvige, gezette Hollander naar buiten, blond van haar. iemand die weet wat hij wil... Dat doet een buitenlander zoo eigenaardig aan." Zijn loopbaan WIJ vroegen Scharoff naar zijn loopbaan ..Ik ben begonnen bij den grooten Russischen leider Sta- nislafsky. Men heeft mij directeur van het Moskouer Künstler-Thea- ter genoemd. Dat ben ik nooit ge weest. Dat waren grooteren dan ik, met wie ik mij niet mag meten. In 1919 ben ik uit Moskou weggegaan en ofschoon ik van Rusland houd, ik ben te oud geworden om er nog weer terug te keei'cn. In 1922 was ik leider van een afdeeling van de Moskouer Künstler in Praag. Dat heeft twee jaar geduurd. Daarna kwam ik in Parijs en van hieruit maakten wij onze tournée, twintig jaar geleden, door uw land. In 1927 werd ik Oberregisseur in Düssel- dorf en verbonden aan de groote tooneelschool, door Elise Dumont gesticht. Dat duurde vijf jaar. Toen Hitier kwam ben ik verdwenen, en sinds '34 werk ik in Italië en ben leider van een groote school in Ro me, waar 120 personen in de too- neelkunst worden ingewijd. Ik krijg al telegram op telegram om weer gauw terug te keeren. want het eindexamen moet in Juli gehouden worden met een zestal verschillen de voorstellingen voor het publiek. In den herfst kom ik dan weer naar Holland, waar men m\j gevraagd heeft ook in de Tooneeischool te werken, ofschoon dat, gezien de uitnemende krachten die hier zijn ik denk o a aan Cruys Voor- bergh en Cor Hermus eigenlijk niet noodig is." Twee ongelukken TOEN Scharoff zei, dat hij te oud was, om naar Rusland te rug te gaan, voegde hij er nog aan toe: „Ook ben ik niet zoo heel ge zond meer." Hij heeft n.l. in 1941 in Rome een ernstig autobus-onge luk meegemaakt, waarbij vijf pas sagiers om het leven kwamen hij zelf werd ernstig gewond en onder vindt daarvan nog altijd de gevol gen. Bovendien was ook de oorlog in Italië verre van prettig. In 1934 maakte hij ook een verkeersonge luk mee. Hij zat toen in een auto met zijn goeden vriend Cialente, een groot Italiaansch acteur, die met Scharoff samen was. toen deze in het Rika Hopper-theater werkte De auto werd aangereden, Cialente was op slag dood Scharoff was slechts licht gewond. Weer op ons land en zijn cul tuur terugkomend, zeide hij onze beschaving te bewonderen. En, ter- vijl hij rondkeek op ons tooneel en zijn arm uitstrekte naar boven: ..Wat 'n prachtig tooneel! In It a lié heeft men wel nieuwe theaters, tnaar daar is alle aandacht besteed lan de zaal en het tooneel is ver waarloosd. Hier niet, en het is on gelooflijk. dat kleine steden als Hil rersum en Arnhem evenals Utrecht zulke prachtige moderne gebouwen hebben." W(j stelden nog één vraag: „Heeft u geen moeilijkheden met de taal. Als regisseur moet u toch op de fijnste nuances, de klemtonen etc. kunnen letten." „Ik versta uw taal", antwoordde Scharoff „en bovendien is mijn mu zikale gevoel een wegwijzer." Het gesprek mocht niet te lang duren. Scharoff had reeds 35 dagen gerepeteerd; hij zou zeker nu nieuwsgierig zijn de kroon op zijn werk te zien. Zoo nu en dan was een van de jongere acteurs hem al eens komen lastig vallen... Hoe moest zijn haar? Kleurde de Russische blouse goed?... Scharoff gaf, op vaderlyken toon eenige aanwijzingen. „Sympathieke iongen" zei hij, toen de ander zich had omgedraaid. Het maakt den indruk, dat dit contact voor de leden van Comedia een feest is... Stijlvolle vertooning van „Alkestis" RUIM drie en twintig eeuwen geleden entte Euripides realiteit en menschelijkheid op de Grieksche tragedie. Hij was de modernste en verlichtste dich ter van den trits van groote Grieksche treurspelschrijvers. Hij richtte zijn blik niet alleen naar de godensagen maar ook naar zijn tijdgenooten en zijn zin voor de werkelijkheid, zijn nauwgezette waarneming en weergave van hun menschel ij ke zwakheden maakten dat hij door zijn medeburgers maar spaar zaam werd gewaardeerd. Zijn „Alkestis", waarvan de Stich ting Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneelgezelschap Zaterdagavond in den Amsterdamschen Stadsschouw burg de première heeft gegeven, heeft in Euripides' dagen, als vierde stuk in een reeks, de plaats van het saterspel ingenomen, hoewel het ondanks het blijde slot niets heeft van een comedie. Men kan nog wel de sporen van het saterspel terugvinden in de dronkcmans-scène van Heracles. Euripides heeft de oude sage van Alkestis, die, wanneer haar man Ad- metus moet sterven en niemand in zijn plaats wil heengaan, zichzelf ten offer biedt, vrij bewerkt. De schrij ver laat haar dit besluit niet nemen als jonge bruid, maar als gerijpte vrouw, moeder van twee kinderen, waardoor het dramatisch conflict een nog dieper en menschelijker accent kreeg. De S.T.A R T. heeft onder regie van Louis Saalborn van dit spel een fraaie, en stijlvolle vertooning gege ven. waarbij er kennelijk naar was gestreefd de breedte en de voorname allure van het klassieke gebaar te paren aan een bewogen menschehjk accent. Aarzelend begin De eerste scène bleef wat „sta tisch" en de handeling aarzelde op gang te komen. Eenige bekorting zou iiier verbetering kunnen brengen, maar misschien ook dat deze al. te bespeuren valt als het tempo, na in speling van het stuk, wat wordt ver sneld. Ongetwijfeld zal dan de heele voorstelling aan kracht winnen. Loudi Nijhoff speelde de titelrol, waardig en met de vereischte nuan ces, zoo nu en dan ook wel bewo gen, maar over het geheel toch wel wat cerebraal, waardoor ook de Ad- metus van Jacques Snoek nog niet heelemaal uit de verf kwam. Een sterke stijging kwam er in den twist tusschen Admetus en Pheres, zijn vader, door Jo Sternheim prachtig hartstochtelijk gespeeld. Ook in de tooneelen voor en na de begrafenis had Snoek fraaie momenten. De Heracles van Van Dalstim had in zijn verschijning iets van een ba- rokken bacchus, sterk dynamisch en expressief in zijn bewegingen. Lo van Heilsbergen (de Dood) wist zich niet altijd voor pathetiek te vrijwa ren. Het koor van grijsaards werd geleid door Louis van Gasteren. In den tiant van dc gedanste koren der Grieken was het ook nu bewegings koor. Het bereikte vaak prachtige groepecringen. welke aan beeldbouw. werk deden denken (Rodin). Som mige bewegingen verslapten echter dc spanning. Van Gasteren, die fraai ontroerend spel gaf, was niet altijd even duidelijk. Of was dit de acou- stiek der >.aal? (Ook enkele andere gedeelten waren onduidelijk). Imposant decor Louis Saalborn had een sober, im posant decor ontworpen, waarbij de langstrekkende geprojecteerde wolken in den aanvang dadelijk sterk sfeer schiepen, alsmede prachtige costuums. De muziek van Jo Juda was illustratief, geestig ook en altijd dienend. De half-goden droegen sug gestieve maskers \an P. Gregoire. Dc tekst van Eric v. d. Steen lag goed in het gehoor. Het publiek was sterk geboeid en enthousiast. J. v. S. ROTTERDAMSCH STUDENTEN- TOONEEL De tooneelafdeeling van het Rot- terdamschc Studenten Corps heeft gisteravond ten besluite van het lustrum de eerste Nederlandsche opvoering gegeven van William Sa- royans comedie „Time of your life". Gestuwd door de oorspronkelijke opvattingen van den regisseur Paul Steenbergen werd deze opvoefthg in den feestelijken nieuwen Rotter- damschen schouwburg en in aan wezigheid van o.a. den burgemees ter, een groot succes, waarin ook de vertaalster van het stuk. Caro van Eyck, met bloemen deelde. Het bestuur van de Koninklijke Amsterdamsche Roei- en Zeilvor- eeniging „Dc Hoop" verzoekt ons te willen mededcelen: De gedurende de laatste weken gepubliceerde berichten aangaande hef heerschen van een geest van anti-semitisme in den boezem van ,Dc Hoop", hebben bestuurders van deze vcrceniging de overtuiging ge geven dat deze berichten een ver keerd licht werpen op de sfeer in de vcrceniging. Zij stellen er daar om prijs op, het volgende te verkla ren: Introductie geweigerd Voor een feestje heeft een lid een introductie voor een hem onbekend Joodsch meisje geweigerd. Hiervan hoorde het bestuur eerst eenige da- gen later. Van toegang weigeren aan dc zaal is geen sprake geweest. Eén onzer bestuursleden, hier over opgebeld, deelde mede, dat „De Hoop" geen Joden toe laat, Dit antwoord zou juist ge weest zijn. indien hij had ge zegd. dat voor den oorlog een dergelijke tendenz bestond Vastgesteld kan worden, dat in het verleden onze vcrceniging leden van Joodschen bloede telde en ook thans nog telt. Stelt men hiernaast, dal li|dens den oorlog Joden die el ders verjaagd waren, toegang tot dc vcrceniging verschaft werd en de Ic den afzonderlijk hun steun aan Jood- sche landgenooten gaven, dan kan men moeilijk volharden in de be wering. dat men hier te doen heeft met een vcrceniging. die een broei nest i5 van anti semitisme en fas cisme De bestuurders stellen er dan ook prijs op. het volgende vast te stel len: a. Zij maken geen verschil lus schen Jood en niet-Jood b. Nieuwe leden worden in de ver- eeniging opgenomen volgens rege len. in de statuten gesteld, waarin geen sprake is van cenigerlei discri minatie. De berichten hebben ook binnen den kring der vereeniging opzien bebaard omtrent de vermeende hou ding van bestuurders ten opzichte van het in de pers besproken voor val. Dit is de reden, dat het bestuur gemeend heeft, in een buitengewone nlgemeene ledenvergadering. één dezer dagen te houden, deze kwestie te moeten bespreken. Enkele aanteekeningen Bij deze verklaring willen wij enkele aanteekeningen maken: Het bestuur geeft toe, dat voor den oorlog een anti-semitische ten denz bij „De Hoop" te constateeren viel. Deze bekentenis werpt op zichzelf reeds een scherp licht op de volkomen on-Nederlandsehe ver houdingen in deze vereeniging. Dat deze tendenz nu nog niet geweken blijkt o.i. overduidelijk uit de houding van „één der leden" en het antwoord van één der bestuursle den. Wij nemen aan. dat niet alle leden aan deze kwaal lijden (het geen zou kunnen blijken uit de me- dedeeling, dat „leden afzonderlijk" steun aan Joodsche landgenooten verleenden), maar dat zegt niets over den geestestoestand van de meerderheid der leden. Tegenspraak In de verklaring komt o.i. een tegenspraak naar voren. Ondanks de anti-semitische tendenz telde de vereeniging „in het verleden" leden van Joodschen bloede. Hieruit spruiten drie vragen: 1. Verstaat het bestuur onder „het verleden" de periode voor den oorlog? 2. Hoe valt dit lidmaatschap te rijmen met de anti-semitische tendenz? 3. Hoe was de houding der vereeniging ten opzichte van haar Joodsche leden? Weiden die als volwaardig be schouwd Wij vermoeden echter, dat dit verleden was het moment, waarop het clubhuis van de Joodsche roei- vereeniging „Poseidon" door de Duitschers in 1940 in beslag werd genomen. De mededeeling. dat tij dens den oorlog Joden, die elders verjaagd werden, toegang tot de vereeniging kregen, duidt in deze richting. De bestuurders stellen vast, dat zij geen verschil maken tusschen Jood en niet-Jood. Minstens één van hen maakt hierop een uitzondering. Discriminatie Nieuwe leden worden opgenomen volgens bepaalde regelen, schrijft het bestuur. Dit houdt op zichzelf reeds een discriminatie in. Niet iedereen kan dus lid worden. Het hangt er nu maar van af hoe deze „regelen" worden uitgelegd. Indien dit geschiedt op de wijze, waarop „één der bestuurders" dit ongetwy- feld zou doen. dan lijkt dit toch verdacht veel op rassen-discrimina tie. Het spijt ons te moeten vaststel len, dat de verklaring van het be stuur ons geen zekerheid heeft ge schonken dat „De Hoop" vrij is van den volkomen Duitsch aandoenden anti-semitischen geest. En dat voor een vereeniging. die het praedicaat „Koninklyk" voert. Wij weten dat deze „tendenz" niet in overeenstemming is met de opvattingen van onze lands vrouwe. Ernstige blaam De S T.A.Il.T. <jaf in oen Amster damschen Stadsschouwburg een stijlvolle opvoering van het drama vail Euripides „Alkestis". Loudi Nijhoff in de titelrol Hockey Hoe verloopt competitie 1947—1948? Het besluit van den Kon. Ncd. Hockey-Bond om de competities 19461947 eerst het volgend seizoen af te werken is een zeer ingrijpende maatregel, die echter door de Ne derlandsche hockey-wcreld met vol doening is ontvangen. Van een nor male afwerking van de competitie zou toch niets gekomen zijn en in Mei wenschen nu eenmaal vele clubs van hockey over te gaan op de zo mersporten. In zijn algemeenheid vereischt het besluit overigens nog wel eenige toelichting. Zoo lezen wc in Hockcv Sport, dat, het nu plotseling beëin digde seizoen volgens seizoen zal worden voortgezet met inachtneming van dc volgende richtlijnen. In alle eerste klasse competities zal een volledig programma worden afgewerkt. In het. Westen en Zuiden za dus geen splitsing in bovenste en onderste helft worden gemaakt maar een volledig uit- en thuis-program- ma worden afgewerkt. Uitgegaan wordt van de competitie-standen per 1 Februari 1947. Elftallen, die nu reeds kampioen of zonder een enke verliespunt zijn, promoveeren wel naar een hoogere afdeeling en zullen volgend seizoen dus een normaal programma hebben af te werken. Een uitzondering hier op wordt gemaakt voor het dames elftal van Wageningen. dat slechts twee wedstrijden speelde. Overwogen zal nog worden of het aanbeveling verdient thans de drie promotie-afdeelingen in het Westen bij de heeren tot twee afdeelingen te combineeren, zooals aanvankelijk ook de bedoeing was voor dit sei zoen. Voor de le en Prom. klasse-elf tallen zal nog een bckercompetitic worden uitgeschreven om den Am sterdam-beker (heeren) en den Dr. Exalto beker (dames). Inschrijvingen hiervoor sluiten 11 Maart. Dc wed strijden om den Tresling-beker (hee ren) en Amsterdam-beker (dames) worden afgewerkt. Voor de ondcrafdeelingcn wordt nog een andere regeling getroffen, de jeugdcompctities gaan. wanneer terreinen weer bespeelbaar zijn, gewoon door. Wij zijn ietwat uitvoerig op deze kwestie ingegaan omdat \vy alleen reeds het feit, dat door wie ook Joden den toegang tot een feest avond van „De Hoop" wordt ge weigerd en het commentaar, dat één der bestuurders daarop gaf. een blaam achten op den zuiver-Neder- landschen geest van vrijheid en ver draagzaamheid. Eén ding hopen wij, dat het er in de buitengewone alge- meene ledenvergadering warm zal toegaan. Red. - De tweede-dirigent van het Concerigcbouw-orkest. Hein Jor dans, i* uitgenoodigd om op 2 en 3 April clc uitvoeringen van de Mat- theus-passion in de Groote lverk te Delft te leiden, gegeven door het Rott. Philh. Koor en het Rott. Phil- harmonisch orkest. Ondanks het winterweer zijn op Walcheren de eerste kieviten al weer gearriveerd. Tegemoetkoming reis- onkosten nijverheids onderwijs De minister van 0. K. en W. maakt bekend, dat ouders of ver zorgers van jeugdige personen met behoorlijken aanleg, die een opleiding aan een van rijkswege gesubsidieerde dagschool voor la ger nijverheidsonderwijs (am bachtsschool, industrie- en huis houdschool, vakschool) voor het schooljaar 1947/1918 niet kunnen bekostigen, in aanmerking kun nen komen voor een tegemoetko ming in de reiskosten en de kos ten van boeken en leermiddelen. Aanmelding voor 1 April 1917 voor scholen, die omstreeks 1 April aanvangen en scholen, die met 1 September beginnen aan melding voor 1 September. Rehabilitatie gevraagd van ds. H. de Cock De heeren dr. M. H. A. v. d. Valk, te Rotterdam, ds. J. Fokke- ma te Delft, ds. B. Sluiter, te Midlum (F.), dr. W. Volger, te Amsterdam, mr. W F Schokking le Amsterdam cn mr. A B Roos- jen, te Amsterdam, hebben zich lot de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk gewend met, het verzoek ds. Hendrik de Cock, in 1834 Ned. Herv. pred. te Ulrurn. posthuum te rehabiliteeren. Zij basceren hun adres op het geschrift van dr. W. Volger: Dc leer der Ned. Herv. Kerk. waarin hij aange toond heeft, dat in de ambtsver vulling van Hendrik de Cock, geen overtreding van eenige re glementaire bepaling is te ont dekken. Zooals bekend is Hendrik de Cock in 1834 uit de Hervormde Kerk gegaan cn de stichter gewor den van de „Afgescheidenen", waarvan er later velen uitweken naar Holland in Michigan. Tafeltennis f) E wereldkampioenschappen ta- feitennis, die een gedwongen rustperiode van acht jaren moesten doormaken, zijn de afgeloopen week te Parijs geëindigd. Een volmaakte organisatie is nauwelijks denkbaar en dit was het in de Fransche licht stad ook niet. Indien men oogen heeft voor deze moeilijkheden, dan moet men volle waardeering heb ben voor het vele en nuttige werk dat werd verricht. De mogelijkheid bestaat voor Ne derland om in 1950 of 1951 de we reldkampioenschappen hier te lande te organiseeren. De financiën zul len hierbij natuurlyk de grootste rol spelen. Het is te hopen dat de Nederlandsche Tafel Tennis Bond plannen kan smeden waardoor een dergelijk prachtig tournooi gehou den kan worden. De commissaris buitenland van den N.T.T.B. zag zich j.l. Vrijdag morgen op het I.T.T.F. Congres in het bestuur van den wereldbond ge kozen. Na deze vergadering vond ten stadhuize te Parijs een officiee- le ontvangst plaats, waarby zeer hartelijke woorden werden gespro ken. Misstanden Het I.T.T.F. bestuur zal voor de volgende kampioenschappen (welke te Londen zullen worden gehouden) eenige moeiijke kwesties moeten oplossen. In een vorig artikel spra ken wij reeds over de verraderlijke services van diverse spelers. Zelfs de wereldkampioen Milo Vana be zondigde zich hieraan. Men wil nu de serveerders laten serveeren op een wijze, waarbij elk effect met de vingers uitgesloten is, n.l. den bal op de platte hand leggen, laten val len of opgooien en dan serveeren, waarbij uiteraard alleen effect met het racket kan worden gegeven. In vergelijking met de andere spelers was het opvallend hoe eenvoudig de services van de Nederlanders waren. De wereldkampioene 1938 Pritzi en Pagliare met Ehrlich in hun on derlinge partij, bezondigden zich Jaarvergadering KNAU GROOTSCHE plannen van het bestuur der Koninklijke Neder landsche Athletiek Unie om in 1947 een geheel nieuw werkplan ten uit voer te brengen, waarin vooral aan dacht wordt geschonken aan de jougdathletiek en een breed opge zette propaganda-actie is verwerkt, leken Zondagmiddag tijdens de jaarlijksche algemeene vergadering der Unie in Krasnapolsky te Am sterdam, aanvankelijk in rook te zullen opgaan. Een bestuursvoorstel tot afschaffing van het b-lidmaat- schap (dat der gemengde sportver- eenigingen dus) ondervond nl. uit de distrieten Friesland. Zeeland, Groningen, Drente en Zuid-Holland grooten tegenstand en werd na langdurige discussies, waarbij voor al de nieuwe voorzitter van de N.T.C., de heer D. J. Willink, zich zeer scherp tegen de tegenstanders van het voorstel uitliet, ten slotte verworpen, hoewel het 39 stemmen vóór en 25 tegen kreeg. Daar voor een reglementswijziging echter een meerderheid van tweederde der stemmen is vereischt en deze 39 stemmen voor niet werd bereikt, zullen dc gemengde sportvereni gingen lid van de Unie kunnen blij ven. Niettemin zal er op worden aangedrongen, dat ook deze b-leden zoo spoedig mogelijk als specifieke at hletiek-vereenigingen zelfstandig lid van de Unie zullen worden als a-ledcn. Hoewel contributieverhoogingen het bestuur wat ruimer armslag zullen geven in 1947, is de algemeene prijs stijging, waarmede ook de „Unie huishouding" heeft tc kampen, zoo groot, dat bijv. van het plan om den Finschen coach Valste te enga- geeren, niets kan komen. Belang rijke punten van het nieuwe werk program der propagandacommissie zullen, voor zoover dit financieel mogelijk is, echter worden uitge voerd. Met nadruk vestigde voor zitter Paulen er de aandacht op, (lat dit jaar extra inkomsten in den breede zullen worden besteed en ze ker niet speciaal voor de topklasse der athleten zullen worden ge bruikt. Den Thompson-beker reikte de voorzitter ter vergadering uit aan den secretaris-oenningmeester B. Wirtz en den Sauer-beker aan de nationale estafetteploeg der dames, die op 22 Augustus 1946 te Oslo de 4 x 100 meter in 47.8 sec. liep. Dat waren mevr. F. E. BlankersKoen, mej. M. Adema. mei. N. Timmer er. mej. G. S. M. Koudijs. De bestuursverkiezing bracht slc-chts één wijziging doordat dc heer R. Hofman uit Groningen als lid heeft bedankt. In zijn plaats werd gekozen de heer L. B. Ebbin- ga. Technisch goed jaar Aan den vooravond van de alge meene vergadering (verd dc techni sche vergadering gehouden. In zijn openingswoord merkte ir. A. Paulen, voorzitter van dc N. T. C. op, dat het afgeloopen jaar, technisch be zien, een uitstekend jaar is geweest. Omtrent zijn aftreden als voorzitter van de N. T. C. zei ir. Paulen, dat hij deze functie neerlegt, omdat het hem te zwaar wordt en voorzitter van de K.N.A.U. en voorzitter van de N.T.C. te zijn. In zijn plaats werd de hoer D. J. Willink te Haarlem gekozen. Herkozen werden de hee ren P. van der Heyden en W. Pe ters, leden. aan het zgn. „Prikken", d.i. een partij tafeltennis waarin de spelers zich uitsluitend toeleggen op het te rugspelen van den bal en maar wachten op een fout van den tegen stander, wat uiteraard een vrcese- lijk gezicht voor den toeschouwer is. Ook in dit systeem wil men een wijziging brengen. De finales Het was een indrukwekkend ge zicht toen wij het massale Palais des Sports te Parijs binnentraden voor het bijwonen van de finales. Huizenhoog waren groote tribunes opgetrokken en midden in de zaal was een arena gemaakt waarin heel nietig de tafel stond, beschenen door 65 schijnwerpers. Zij, die slechts boven in de zaal een plaats je konden krijgen, moesten met verrekijkers de wedstrijden volgen. Duizenden en nog eens duizenden bevolkten het Velodróme d'Hiver. Op het tournooi en ook in de finale was Gisele Farkas (Hongarije) d e verrassing. Zij sleepte den titel in de wacht door Elisabeth Blackbour- na het falen van Vera Dace in de halve finale, min of meer favo riet voor den titel, in (le finale te verslaan. Elisabeth Blackbourne „sloeg zich dood" zooals men dit noemt. Bij de heeren kwam Milo Vana zegevierend uit den strijd. De Hon gaar Sido (die als trainer voor Ne derland is geëngageerd) bereikte eveneens de finale. Hierin beging hij dezelfde fout als de charmante Elisabeth Blackbourne bij dc da mes en Vana had het niet moeilijk. De uitslagen van de finales wa ren: Dames enkelspel: halve finales: Farkas (Hong.) si. Vera Dace (Eng.) 13—21, 21—18. 21—11. 21— 15 Blackbourne (Eng.) si. Pritzi (Oostenrijk) 2111, 2116. 2119 Finale: Farkas si. Blackbourne 21—15; 21—19; 21—13. Heeren-enkelspel: kwart finales: Leach (Eng.) si. Carrington (Eng.) 21—10; 21—13; 21—15. Pagliaro (Amerika) si. Ehrlich (Polen) 9—4: 21—19; 21—13. Sido (Hong.) si. Haguenauer (Frankrijk) 2123; 21—18; 21—11; 21—15. Vana (Ts. Slow.) si. Soos (Hong.) 2110; 21—10; 21—18. Halve finales: Sido si. Pagliare 21—13; 17—21: 21—6; 22—20. Va na si. Leach 21—10; 19—21; 22— 20: 21—16. Finale: Vana si. Sido 2110; 21—14; 21—9. Dames-dubbelspel: Finale: Da mes Farkas en Pritzi (Hong. Oos tenrijk) si. dames Clouther en Mon- nes (Amerika) 2220; 2114; 21—19. Heeren-dubbelspel: Finale: Vana en Slar (Tsj. Slow.) si. Leach en Carrington (Eng.) 218; 2114; 21—15. GemengddubbelspelFinale: Mej. Farkas en Soos (Hong.) si. mej. Depetrisova en Slar (Tsj. Slow.) 3 9—21; 21—13; 21—18; 21—15. COMPETITIE HOOFDKLASSE Velox—Ned. Llloyd 0—10; TOG Ned. Lloyd 19. Revanche Antwerpsche Zesdaagsehe Zaterdagavond werd in het Ant werpsche Sportpaleis een koppelwcd- strijd over 100 km. gehouden, die met deelneming van vele prominente kop pels, bedoeld was als een soort revan che van de onlangs gehouden zes daagsehe in Antwerpen. De wedstrijd werd gewennen door het Belgische koppel Kint—Van Steenbergen in 1 uur 3 min. 33.4 sec. Op de tweede plaats kwamen hun landgenooten ThijssenDepauw, evenwel zoodicht achter de winnaars, dat de jury een sprint noodig achtte om te kunnen uitmaken, wie dc eerste plaats toe kwam. Deze sprint werd door Van Steenbergen voor Thijssen gewonnen. Schultc en Boeyen brachten het niet verder dan een vierde plaats, ter wijl Pellenacrs en Middelkamp negen de werden met twee ronden achter stand. 'u, U HBBT HEM /tNWHAND! tn korten leert U boe •een auto volkomen te beheersen GARAGE H.BLOM MU'JRHUIIE» T/O NEP Zooals het nu gaat, duuit het nog negen jaren voor ieder zon eigen radio heeft. Maar toch kunt U snel, goed en goedkoop Uw hebben met onzen schriftoUi- ken cursus „Radkopractük'' voor zelfbouw. Zend ons deze advertentie als drukwerk cn U ontvangt het uitvoerig pros pectus. proefles cn proefbouw- plaat, tegen f l._ rembours. ERIK SCHAAPER RADIO c.v. Bierstraat 4.4a Den Haag. zo •J»"0'";,Vol»- ~"v t. VC.ho doof jf 9A WJ2J2A die 'i heeft Zoojuist ontvangen: VAN ORIGINEEL „ZWEEDSCH STAAL" Onverslijtbaar en absoluut roestvrij 22 cm 24 cm 26 cm 11.70' 13.75 16.55 28 cm 19/75 Speciaalzaak in huishoudelijke artikelen Utrechtschestraat 44 AMERSFOORT e, VCsho L. ,,5 kta.. l"k' IS TIJDIG GEREED wacht niet tot de groote drukte komt Kunt U het zelf niet komen bren gen dan belasten wij ons ook gaar ne met het afhalen. Lang wachten brengt teleurstelling. Uw kleeding is goed verzorgd bij Stoomververij en Chem. Wasscherij Krommestr. 61 Tel. 5468 VERKWIKKING brengt onze stcunschoen en steunzool aan vermoeide en afgetobde voeten. LANGESTR. Voetverzorger 78 - Tel. 6252 TE KOOP AANGEBODEN Te koop: 5 j. blouses, leeft. 12 jaar 2 p j.schoenen m 35 Fr Halsstr. 53. 383S TE HUUR GEVRAAGD 2 vrienden zoeken een kost. huis Socsterkwarticr of om geving Br onder no. 3813. bur. van dit blad. PERSONEEL GEVRAAGD Hulp in de Huishouding gc_ vraagd- Goede behandeling, v Geet, Leusderweg 262. 3814 RUILEN Ruilen, gabardine damc^re. gcr.jas, v.o. te koop aangebo_ den event ook ruilen voor babv.uitzet. Br. no 3841 bur. van dit blad. Ruilen: V.o. nieuwe danves- trui voor in roeden staat zijn. Je petroleumkachel. Gevraagd: NTet dienstmeisje voor dag en nacht in Bussum. Aan te mel den B W._laan 180 3839 WONINGRUIL Woningruil: Am-sterdam Amersfoort Aangeboden: Ruime vrije bovenwoning te Amsterdam (Noord) op mooicn stand, bevattende 2 kamers, keuken, bo\en 2 groote slaap, kamers, zolder met 2 zolder kamertjes cn kelder 15 Ml, bu voorkeur aangeboden voor een ambtenaar, tegen dito wo ning in Amersfoort. Br. no. 3837 bur. van dit blad. Woningruil: BredaAmers. foort omg. Ginnikcrweg, be vattende 2 kamers, keuken, gang en op eerste verdieping j kamers cn zolder, huurprijs f 30.p. m.. voor soortgelij ke te Amersfoort Br no. 3340 bur. van dit blad LESSEN Engelsch: Voor de conver satie vlotte moderne methode. Opleiding L.O., M.O. A cn Mcrcurius. Privaat, en club- lessen. Spoed cursus voor ex. posanten Jaarbeurs. Br no. 3835 bur. van dit blad DIVERSEN Vrije Evang. Gem Dinsdag avond 8 uur. ds. Joh. v. Pe- tegem van Hilversum in de Doelen, Havik 37 3758 „Fleurcitc". atelier \oor ar. tistiek handborduurwerk. Ons werk loeft en munt uit door fijnheid Billijke prijzen. Spoe dig gereed. Geopend van l1'? 3 uur Zuidsingel 35. tel 3521. 3836 Kleermakerij P J Kikkert. Bernulfusstraat 35 Deze maand kunnen wij weder cou pons in verwerking aannemen alsmede keer- en reparatie, werk 3804

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4