Van Alamein naar Tripoli één Just Göbel er was maar zullen wij verzamelen Radio-programma Meer dan 2200 KJ de woestijn Residentie-Tooneel Fransche kunstenaars in Nederland WAT HOE Rijksmuseum HELFT HOEST Charl. Kohier 50 jaar Zijn geheim: HET was weer Göbel die ons in 1912 op 10 Maart aan een 2 1 overwinning op het veel beter spelende België, hielp. De Nedcr landsche achterhoede, bestaande uit Wijnveld en Eoutmy faalde volko men en Just, die door de vele mis sers welke onze backs weg gaven, steeds in moeilijkheden kwam, stuurde ten slotte zijn beide achter- spelers zoo ver mogelijk naar voren, om zoodoende in het penalty ge bied alleen baas te blijven, over de gevreesde Belgische voorhoede. En met succes. Wij wonnen niet 21! JUST GÖBEL had een fabelach tig anticinatic-vermogen. Hy reageerde bliksem snel, doch. lenig als een kat van den eenen hoek van het doel naar den andere en wierp zich resoluut voor de aanstormen de voorwaartsen. Hij had een prach tige, .sierlijke en zeifs klassieke stijl, die allerminst van bravour en virtuositeit gespeend was. Daar naast behield hij in zijn spel cn in zyn optreden een zekere gedistin geerde reserve. Hij was anders dan de anderen. Een oud-internationaal, die- met hem samengesnccld had drukte het eens zoo uit: Göbel was een „cinmaligc" verschijning. Zoo iets komt nooit meer terug." D3ZE uitzonderlijke voetbal figuur is ook in Utrecht geen onbekende geweest. Oude voetbal- enthousiasten zullen hem dikwijls hebben aangetroffen op het oude U.V.V.-tcrrein aan de Willem Ba- rentszstraat of op het Hercules ter rein aan den Amsterdamschen straatweg, waar hij dagelijks eenige kwartiertjes van zijn kostbaren studietijd afnam om tc oefenen. Ge zamenlijk met Jan Vos, Wout Bui tenweg' en met de Engclsche trai ner Warburton werd dan geoefend in het stoppen van op alle afstan den ingeschoten ballen en menig rondje werd dan ook geloopen. Zou in deze dagelijVsche training n'ot het geheim vai ztjn uitzonderlijk prestaties gelegen hebben? Zaterdag 15 Maart 1947 T2 OMMELS positie na Alamein -LV was hopeloos, maar niet kri tiek. Hij kon maar één ding doen... terugtrekken. Dit deed hij dan ook. vechtende en mijnenvelden leggen de. In deze uitgestrekte verlaten heid met ruim 1100 k.m. woestijn achter zich en nog hetzelfde aantal voor zich voordat zij bij Tripoli wa ren, werd de oorlog voor de En- gelschen voornamelijk een kwestie van toevoer Hoe de 'voorraden naar het front te krijgen, ziedaar hrt groote .probleem, dat iederen zet die gedaan moest worden be- heerschte. Vlak vóór Kerstmis bereikte het Achtste Leger Agheila, waar Rom mel geacht werd te zullen stand houden. De Nieuw-Zeelanders maak ten een geforccerdcn marsch dwars door de woestijn een omtrekken de bewoging aan de Zuidzijde en spanden een net voor het leger van de As. maar Rommel wist 's nachts door de mazen te glippen en de jacht ging verder. De psychologi sche uitwerking op de Britten van het feit. dat zij nu het punt, waar twee legers vóór hen waren terug geslagen. voorbij waren was enorm. Nu waren zij er zeker van. dat zij zouden slagen en met Kerstmis zond Montgomery deze boodschap aan zijn troepen: „Het is geweldig, icat we be reikt hebben sinds 23 October, den dag, dat de slag om Egypte begon. Ik heb een Kerstgroet gekre gen uit Hull in Yorkshire, de aardigste, die ik ooit ontvangen heb: „Hooggeachte Heer, deze dient om IJ en de jongens van het Achtste leger een heel geluk kig Kerstfeest te vw^hen Goe de gezondheid, voorspoed en door Gods genade de Overwin ning in 1943. Zorg, dat de Moffen doorhollen, Monty, Mêt de beste EEN ON AFZIENBARE RIJ tanks rolt door de woestijn, op jacht naar dv. vluchtende Duitsche troepen. De foto werd genomen vlak voor den zege vierenden intocht in Sidi cl Barrani in December 1943. Op de voorste tank bevindt zich luit.-generaal Freyberg, een der kundiaste bevel/tel onder Monty voornaamste, ja de eenige toevoer haven van de' Engelschen op dat oogenblik. Nu was ze bijna 1000 k.m. van Benghazi af en de Nijl was nog eens zoover daarachter, terwijl ze tot Tripoli nog ruim 300 k.m. hadden af te leggen. Montgo mery geeft toe, dat dit het moment was, waarop hij bijna den moed liet zakken. Het risico was heel groot, want in de woestijn kon een overwinning nu eenmaal plotseling in een nederlaag verkeeren In de vooruitgeschoven positie, waarin zij zich bevinden, ieder oogenblik bloot gesteld aan een grooten vijandebj- ken aanval, kon gebrek aan water en aan benzine het leven kosten aan tienduizenden van zijn mannen. Montgomery stond voor de keus: of heel snel Tripoli bereiken oi c-in- keeren. Hij verlangde voorraden voor 10 dagen van zijn chefs van de intendance. Dezen zeiden, dat dit onmogelijk was. omdat Benghazi onbruikbaar was geworden. Waar om dan Tobroek, 400 k.m. verder terug, niet als toevoerhaven gebrui ken, vroeg Montgomery. Omdat dit te ver weg was, kreeg hij ten ant woord. omdat er geen voldoende vervoermiddelen waren voor dezen zooveel langeren afstand, een week rijden voor een legervrachtauto. Toen liet Montgomery de helft van zijn leger achter, het 10de leger- DE SNELHEID, waarmede Rommel tenslotte de bcenen nam voor Mont gomery na den beslissenden slag bij El Alamein in October 1912. stelde den bevelhebber van het zegevierende achtste Engclsche leger voor moei lijke raviiailleeringsproblemen. Gelukkig bracht de RAF veelal uitkomst door met transportvliegtuigen voortdurend de noodige benzine en levens middelen aan te voeren, waardoor den vijand geen gelegenheid geboden werd op adem te komen. Een topprestatie daarbij was het aan den grond zetten van een volledig uitgerust trocpenondcrdecl in een gebied, dat 1,1 de vuurlinie lag. wenschcn van een meisje uit Yorkshire, die haar jongen in waren. Tripoli viel precies 3 maan den na Alamein en op dat oogen blik was Montgomery bijna 150 da gen in de woestijn. In Tripoli richtte hij zich tot zijn troepen: „Mannen, eens te meer dank ik jullie uit den grond van mijn hart." Allan Moorehead, Montgomery (Nadruk verboden). Buiten de Haagsche Kunststich ting om zal het Residentic-tooneel blijven bestaan, met Dirk Verbeek cn Cor v. d- Lugt Melsert in de lei ding. Het gezelschap blijft geves tigd in Den Haag, maar heeft een pied a terre in Dc Kleine Komedie te Amsterdam. In verband met de première, welke de Fransche film „Les in fants du Paradis" in het Amster- damsche Alhambra-theater op 28 Maart zal beleven de galapre mière vindt 2? Maart plaats zullen de hoofdrolvertolkster Ar- letty en dc regisseur Marcel Car- ne naar Nederland komen. Jean Louis Barriult. die in de ze film als tegenspeler van Ar- letty optreedt, komt van 2 tot 9 Mei naar Nederland om in den Haag, Amsterdam en Utrecht de pantomine tc spelen welke hij' in de film vertolkte. Tevens zal hij ten tooneele brengen „Confi dences". Het trio Marijane en Noel Noel, die in het Passage-theater te 's Gravenhage zullen optreden, zijn in de Residentie gearriveerd. en Voor philatelisten hef Achtste leger heeft." Zou ik jullie een beleren Kerst groet kunnen zenden dan die van dit meisje uit. Yorkshire?" Critiek moment EN weer spoorde hij zijn mam en aan om op te schieten naar Tripoli. Maar in de eerste week van Januari kwam voor de tweede maal in den veldtocht het weer de As tc hulp. Een hevige stoirn bracht cr-n aantal schepen tot zie ken in de haven van Benghazi, de ZONDAG 16 MAART HILVERSUM I 301,5 M. 10.00 Kerkdienst. 11.45 „Het kerklied in de orgelmuziek'. 12.15 „In 't Bocckhuys". 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.30 Apologie. 13.45 Gemengd koor. 14.20 Uirechtsch Stedelijk Ork. 14.45 „Het Atoomge vaar. een sprookje,of werkelijk heid?" 15.00 Utrcchtsch Stedelijk Ork. 15.20 „Vloeibaar goud". 16.U5 „Probeer het eens met naastenlief de". 16.30 Zickenlof. 17.00 Kerk dienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Het Spangenskoor. 19.48 „Op wien valt het oog van dc Kcuzecommis- Sie" 20.15 „De Zilvervloot". 21.15 „De man d\e Donderdag was". Luisterspel. HILVERSUM II 115.5 M. 10.00 Zondaghalfuur. 10.30 Kerkdienst. 12.00 „Parijs 1947 12.30 De Zon dagclub. 12.40 Gemengd koor. 13 00 Nieuws. 13.50 De spoorwegen spre ken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Omroepkamerorkest. 15.30 Ge mengd kpor. 15.45 Filmpraatje. 36.00 ..The Skvmasters". 16.40 Sportflitsen. 17.30 Oome Keesje. 18.15 Sport. 19.00 Radiolympus. 19.30 „De camera obscura". 20.15 Opera „Ballo in Masehera". 21.15 „Dornbey en Zoon". Hoorspel. 21.50 „De speeldoos". 22.10 „Cartc Blanche". MAANDAG 17 MAART HILVERSUM I 301.5 M. 9.30 Zangrecital. 10.00 Londensch Sym phonic Ork. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianospel. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.45 Familiebe richten. 12.00 Orgelmuziek. 13.15 Fluit. hobo. klarinet, hoorn, fagot en piano. 14.20 Rhapsodiascxtet. 15.30 Dameskoor. 16.00 Bijbelle zing. 16.45 Orgelconcert. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Sportuitslagen. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijd krachten. 19.45 Ten behoeve van den Landbouw. 20.08 Het Radio Philharmonisch Ork. 21.15 Vcrmo- gensaanwasbelasting. 21.35 NCRV- Kwartet. HILVERSUM II 415,5 M. 9.50 „Arbeidsvitaminen". 10.35 Uit Fransche opera's. 11.00 „Op den uitkijk". 11.15 Clarinet en piano. 12.30 „In 't spionnetje". 12.35 Staf muziekcorps. 13.50 Pierre Palla, or gel m.rn.v. Geert de Boer. tenor. 34.20 „Z.-Afrikaansche Poëzie". 14.40 Blokfluit en piano. 1505 „Bonbonnière". 17.00 Balalaika klanken. 17.30 „The Skymasters". 18.15 Disco-promenade concert. 19 05 „Elck 't Syne". 19 45 Inlei ding tot muziekbegrip. 20.05 „Ra- dioscoop". 22.15 Amsterdamsch Vocaalkwartet. corps werd naar Benghazi gediri geerd en de voertuigen ervan wer den ter beschikking gesteld van dc intendance voor den langen trek tusschen Tobroek en het front. Montgomery wachtte tot hij voorraden voor precies 10 da- en bij elkaar had cn toen viel hij Rommels stellingen bij de Wadi Zem Zem aan (15 Jan.) Hij wist. dat, als hij er niet in slaagde om den 25sten Januari in Tripoli tc zijn, het uit was met zijn Achtste Leger. Zijn onrust verbergend gaf Montgomery een nieuwe opwekking aan zijn troepen. „Niets heeft ons kunnen tegenhouden sinds den slag om Egypte, niets zal ons nu kunnen weerstaan. Op naar Tripoli!" Het ging weer precies als bij Ag heila Terwijl de helft van zijn zwakke leger een omtrekkende be weging door het Zuiden maakte door on geloof elijk moeilijk terrein, waar de voertuigen over ravijnen cn door drijfzand heen moesten, nam Montgomery zelf de leiding van den stoot, die de andere helft van zijn troepen bij de kust toe bracht. De doorbraak aan beide kanten naar Tripoli kwam op 23 Januari, toen er dus nog net twee dagen over waren. Het keerpunt elkaar was het een bij Alles fantastische overwinning. Na jaren van nederlagen was Alamein het keerpunt van den oorlog ge worden. En nu was dit succes be zegeld door een tocht door de woes tijn van meer dan 2000 km. een tocht, zooals geen enkele generaal nog ooit had gemaakt. De verliezen waren ongeloofcJijk gering, hoewel sommige van de beste aanvoerders. Harding o.a., gewond of gesneuveld M U w ij, vandaag te beginnen, elke veertien dagen de gele heid hebben om eenige plaats ruimte te wijden aan onze dier bare hobby, de philatelic, zijn wij in staat, zij het dan ook zonder ia alle mogelijke technische dé tails af te dalen, eens kennis te nemen van hetgeen het postzegel- verzamelen den verzamelaar, maar ook den leek biedt en van hetgeen rnet het postzegelvcrza- .aieicn allemaal in verband staat, zooals d© wijze van verzamelen, het specificecrcn op watermerk en tanding en last not least het lezen van de catalogus. Ook dit laatste is voor velen een heele kunst en cr zijn heel wat verza- meliars die bewust of onbewust, met „moeilijke" gevallen, zitten en 1'eel dikwijle meenen een aardig srukje in hun bezit te hebben, dat achteraf blijkt een heel ge woon zegel te zijn, alleen, omdat het in \ergelijking met liet dure exemplaar een miniem verschil in tanding vertoont, of omdat het watermerk een kleine afwijking aanwijst. Een voorbeeld van het eerste geval is, bv. de 4 ore grijs van /weden 1872. In de tanding 14 is dit zegel ongeveer 50 maal zooveel waard als precies hetzelfde zegel r.iet de tanding 13. Hier speelt het goede gebruik van de tandingme- ter dug een groote rol. Een voor beeld \oor het tweede geval is dc uitgave ter gelegenheid van oo Postzegel tentoonstelling te Herlijn in 1030. Dezo zegels ver- toonen als watermerk een gesty- .«•erde adelaar en zijn tamelijk hoog in prijs. In hetzelfde jaar verscheen dezelfde serie, dus de zelfde waarden in dezelfde uit voering en kleur, maar met het b -kende „ruiten"-watcrmerk, wel ke serie zeer aanmerkelijk min der waard is. TX/TAAH laten we niet direct met de „moeilijke vragen begin nen, doch systematisch ons lijstje afwerken. En. zooais hierboven al gezegd, zullen we beginnen met het onderwerp; Wat zullen v.e verzamelen en hoe zullen wc By het Rijksmuseum te Amster dam zijn bevorderd tot conservator mej. M. A. Heukensfcldt Jansen en dr. R. van Luttervelt. Mej. Heu kensfcldt Jansen is als opvolgster van Mej. C. Hudig belast met de leiding van de afdecling Kunstnij verheid, dr. R. van Luttervelt (vroeger wetensch. assistent van het Centr. Museum) is de leiding van dc afdeehng Geschiedenis te land en ter zee opgedragen. Ten onrechte hccrscht de meening, dat het Rijksmuseum gesloten is. Slechts dc tentoonstelling van de verzameling C. v. Pannwitz is in verband met het gebrek aan brand stoffen tijdelijk voor het publiek niet toegankelijk. Eén vleugel in het gebouw, nl. de Drucker-uitbouw, ingang Hobbe- mastraat is nog verwarmd. Daar is een keuze-tentoonstelling „Uit eigen bezit" te zien, met o.a. het ge heel nieuw* ingerichte 17e eeuwsche poppenhuis. verzamelen? Er ziin vele philate listen. die „alles" verzamelen, vooral onder de jeugd. Er zijn ue laatste jaren tegen dit ..alles" verzamelen groote bedenkingen gerezen en terecht. Immers, kon den in de prille jeugd van onze liefhebberij alle toondertijd uitge geven zegels gemakkelijk in een flink schrift „geplakt" (èn dit letterlijk, helaas) worden, bij het zien van den omvang der cata logi der laatste 30 a 40 jaren laat men dit denkbeeld wel varen en gaat incn zich meer cn meer op wspecialiseeren" toeleggen. Nood gedwongen. zou ik haast zeggen, want, laat het zijn. dat dc prac- tiik deze specialisatie noodzake lijk maakt cn laat liet zijn. dat men op deze wijze sublieme re sultaten bereikl. in het verzame len van „alles" zitten toch zeer zeker elementen, die ten voor- deele spreken. Maar daarover in een volgende beschouwing. D. E. J. MULDER. .De hoogste tijd, heerenr ONS LAND KENDE VELE GOEDE DOELVERDEDIGERS, MAAR (Ingezonden rncdcdeehna) Charlotte Kohier Niert morgen l.aar vijftigsten verjaardag. Dc naam van deze actrice, die een aantal voortreffelijke rollen heeft grereeerd, zal wel in hoofdzaak verbonden blijven aan haar voor drachtskunst. waarmee ze dui zenden heeft ontroerd, geamu seerd, gesticht, meegesleept. Over de vraag of haar vorm van declameercn principieel ver dedigbaar is. blijft veel tc praten zij kon, dank zij haar tempera ment en vitaliteit, alle bedenkin gen overwinnen en tot bedenksels terugbrengen. Laten wij zeggen, dat zij een nieuw genre heeft geschapen. ONDER de vele groote voetbalfiguren die ons land in den loop der jaren heeft voortgebracht neemt die van onzen nationalen doelman, Just Göbel, wel een zeer vooraanstaande plaats in. Het aantal spelers dat de Nedcrlandsche kleuren heeft verdedigd is zeer groot. Velen van hen zijn echter in het vergeetboek geraakt, figuren die niet meer tot de verbeelding spreken. Maar toch zijn er enkelen die in de herinnering zijn blijven hangen en die iedereen kent, ja zelfs zij die zich nog nimmer voor voetbal hebben geïn teresseerd. Zulk een figuur is Just Göbel! dagelijks oefenen t-TET"is een bekend feit. dat ons -1- -1- land vele goede doelverdedi- gers heeft gekend, maar de sym pathieke Arnhemmer, die blijkbaar het keepen in hot bloed zat. is wel de geniaalste van allen geweest. Geboren in 1891 trok hem zooals zooveel schooljongens de voetbal sport aan. Reeds spoedig blonk hij in zijn club Vitesse uit en trok hij de aandacht van hen. die toen waakten over het Nederlandsche voetbal. Op twintig jarigen leeftijd viel'hem de eer tc beurt om op 19 Maart 1911 te Antwerpen tegen dc Belgen het Nedcrlandsche doel te Göbel, gereed om een door den Belg Dc Veen ingekopfen bal on schadelijk te maken. Bok de Korver trekt al een benauwd gezicht wed strijd België—Nederland op 9 Maart 1913 tc Antwerpen 3—3). verdedigen. Het zou het begin zijn van een glorieuze voetballoopbaan. Hij was in den tijd van 1911 tot 1920 de allergrootste figuur van ons voetbal, in dien zin, dat hij tijdens deze jaren noch binnen, noch bui ten onze grenzen zijn gelijke had, hetgeen van geen enkele andere Ne derlandsche speler gezegd kan worden. Bok dc Korver, Mannes Francken, Dé Kessler, Jan Vos, Bakhuis. Smit allen blonken welis waar uit op onze velden en werden ook daarbuiten genoemd, maar in den tijd dat zij hun lauweren oogst ten, was cr altijd nog wel een Hon gaar, en Oostenrijker, een Tsjech Onze serie „Sporffiguren van voorheen en thans" vervolgen wij ditmaal met één van Neder- lands meest populaire, maar te- j vens meest bescheiden voetballer Just Gobel, die twee en twintig maal op succesvolle wijze 't doel van ons nationale elftal heeft verdedigd. tUlUETON DOORCRAIG RICE •VERTALING. ADA KAMPERS 20 Archie probeerde tijd te winnen en zei onschuldig: „Hè?" Brigadier O'Hare keek naar Ar chie, "zag dat zyn geweten hem plaagde en gooide het over een anderen boeg. '.Heusch, ik geloof niet, dat je weet hoe laat het was, toen je die schoten hoorde". „O nee?" zei Archie, uit zijn tent gelokt, „we weten het wèl!" „Nou, dat zusje van je wist het anders niet, want ze vertelde het verkeerd". Archie vóélde zich bij „dat zusje van je". „Ik wil wedden, dat jij het ook niet weet", zei de brigadier. „Ik wed van wèl", zei Archie verontwaardigd. De stem in zijn binnenste, die „verrader" had ge fluisterd werd naar een verren uit hoek van zijn brein teruggedron gen. Hier lag zijn kans om April en Dinah belachelijk te maken en zijn nieuwen vriend te toonen, dat hij een mèn was. „Ik weet het lekker ook!" „O ja?" zei de brigadier onge- loovig. „Wanneer was het dan?' „Het Archie hield op en probeerde een laatsten halven drop pel door het rietje te krjjgeYi. De brigadier zat tusschen hem en het raam in en langs diens-gewel digen elleboog kon Archie de straat zien. Buiten op het trottoir stonden April en Dinah als gekken met hun armen naar hem te zwaaien. „Meisjes! Snertmeidcn!" Toen maakte April een teeken, dat „fa- j miliesolidaritcit" bcteekende en Dinah voegde er één bij. dat hij wel honderd, wel duizend keer aan ta fel had gezien en dat beteekende: „Mondje dicht". Het rietje in het' glas maakte een onsmakelijk ge luid. Archie gleed van de kruk af. Toen zei hij: „Het was precies half vijf. Want April was net naar bin nen geweest om te kijken of het tijd was voor Dinah om de aardappelen op tc zetten. Nou. dag hoor. Ik moet nou naar huis!" „Half vyf?" zei de brigadier half tegen zichzelf, terwrjl hij zijn voor- hoodf fronste. En toen: ,.Hé, vriend, wacht eens even! Lust je nog een glas?" „Nee dank U" zei Archie, „ik ken mijn maat". Dinah en April stonden in de laan naast Luke op hem te wachten. Dinah greep hem bij een arm en April siste: „Wat-moest-ie-van- je?" „Och zei Archie en liep waggelend weg, „hij wou alleen maar weten hoe laat het was, toen we de schoten hoorden en dat heb ik hem verteld". „Archiezei April. „Ik heb hem verteld, dat het half vijf was. Want dat iy net was we zen kijken of het tijd was om de aardappelen pp te zetten. Dat is al les". Dinah en April keken elkaar aan. „Oh Archie", zei April, „jij kam- pioen-bangmaker!" Ze sloeg een arm om hem heen. En Dinah sloeg aan den anderen kant een arm om hem heen en gaf hem een zoen op zjjn wang. Archie krijschte van schrik en rukte zich los. „Bah!" zei hy, „laat dat. Ik ben nu een man. en ik heb een vriend, die p'litie is". April keek naar Luke en kneep haar oogen half dicht. „Een spion bedoel jc!" Toen keek ze Dinah aan en zei: „Jij gaat met Archie naar huis en ik zal het met hem wel in orde maken". „Ik hocya het", zei Dinah. Archie ^protesteerde verontwaar digd. Dinah pakte hem ip zijn kraag en zei: „Vooruit. Die vriend van jou. die eruit ziet als een van de politie is een spion, da's vast. En dat weet je heel goed". „Och", zei Archie Hij wist het. „Nou goed dan", zei hij, „ik ben weer eens voor den gek gehouden". April en Dinah, giebelden. „Ar chie", zei Dinah ernstig, „ik zal dat geld, dat ik opgespaard heb voor een pocderdons, gebruiken om voor jou dat waterpistool te koopen, dat je wou hebben. En nou naar huis". Ze keek April aan en zei: „Maak het nou goed in orde met hem. Maar denk eraan, dat je op tijd thuis bent om de groente voor van avond te wasschen". April rilde aanstellerig en zei: „Zanik nou niet over groente was schen op een oogenblik als dit!" Ze wachtte, tot ze er zeker van was, dat Dinah en Archie uit het gezicht waren. Toen duwde ze wat aan 'r haar, trok het kraagje van haar blousie recht en liep noncha lant bij Luke binnen waar brigadier O'Hare met een ongelukkig gezicht in een leeg kopje zat tc staren, waar eens koffie in gezeten had. Ze dacht aan alles wat ze van plan was geweest tegen hem te zeggen over spionnecrende schurken, die profiteerden van argelooze kleine jongetjes. Dat waren dingen, die Dinah en misschien zelfs Archie goed gekeurd zouden hebben. Maar toen ze den brigadier daar zoo zielig zag zitten kreeg ze een beter idee. Trouwens, ze vist nog niet, hoeveel Archie hem verteld had. Ze liep vlug naar dc kruk naast brigadier O'Hare en zei verdrietig tegen Lukc: „Ik zou wel graag een glas moutbier willen hebben, maar ik heb maar een dubbeltje. Dus U moest me maar een glas coca-cola geven". „Geen coca-cola meer", zei Luke. April zuchtte tragisch: „Nou, dan maar een glas Victoria-water April zat een seconde of vijf stil. Toen draaide zc als toevallig haar hoofd om en haar gezichtje verhel derde door een uitdrukking van blijde verrassing. „Hé, brigadier O'Hare. Wat leuk LT te ontmoeten". Brigadier O'Hare keek haar aan en onderdrukte een opwelling om haar een pak rammel te geven. Hy dacht echter juist op tijd aan de psvchologie. Hij straalde en zei: „Wel, wel! Het is dc jongedame Luke kwafn terug cn zei: „Jam mer genoeg ook geen Victoria- water meer". „O, nou ja", zei April ongelukkig, „geef me dan maar een glas wa ter!" „Zeg", zei brigadier O'Hare. als of het hem ineens te binnen schoot, „zou je niet een glas moutbier van mij lusten?" (Wordt vervolgd en Uruguayer of een Brit, die het evengoed of nog beter deed dan zy. Een Harrv Denis, en Caldcnhovcn, en van Heel waren in hun bosten tijd op het continent zonder rivalen, maar Engeland en Schotland had den altijd spelers van gelijk of nog grooter formaat. Met baard en snor GÖBEL echter was tien jaren lang onbetwist de primus interpares. Hy was de speler, die door het stoppen van de meest on houdbaar lijkende ballen, zoo op de verbeeldingskracht van het groote publiek werkte en zich daardoor een groote populariteit verwierf. Doch Just Göbel was wars van alle huldebtoon, bleef steeds de be scheiden Arnhemmer. Eens moest hij zich zelfs vermommen en met val- sche baard en snor na één van zijn internationale wedstrijden, onopge merkt zijn plaats van bestemming bereiken. In Engeland is het zelfs cbeurd dat het publiek, in de wol ken over zijn phenomenale presta ties, hem op de schouders in triomph wilde ronddragen, een unie ke geste voor een zoo verwend voet balpubliek als het Britsche, tegen over een vreemdeling. Göbel werd toen direct een plaats in een prof-team aangeboden, maar tot veler teleurstelling in Engeland gaf hij er als medical-student" de voorkeur aan door te studccren. TWEE en twintig maal van 19 Maart 1911 (België-Nederland) tot 31 Augustus 1919 (Noorwegen Nederland te Oslo) heeft Göbel in het Nedcrlandsche doel gestaan. In die tijdperk was" hij slechts in 1914 te Kopenhagen absent hetgeen ons toon waarschynl"k de zege heeft gekost. Zyn eerelijst zou overigens TUINKALENDER ZATERDAG 15 MAART. De Magnolia wordt, wel eens de aristo craat der bloeihcesters genoemd. Ik weet niet waaraan ze deze kwalifi catie te danken heeft. l)och in ieder geval is het een prachtig bloeiende heester. Reeds in April vertoont de Magnolia Stellata haar mooie, sneeuwwitte bloemen. In Mei Volgt dc bloei van de Magnolia Soulan- geana met tulpvormige bloemen 'n rose of purperroode kleuren. D't laatste soort kan wel 0 meter noog worden en vraagt wat meer ruimte. Ze verlangen een vochtigen grond. De verplanting geschiedt met een kluit aarde om de wortelsDit kan thans nog geschieden. S.L. Jus/ Göbel, dc beste doelverdcdiger dien Nederland ooit neeft gehad. nog grooter zyn geweest, zonder de vijf oorlogsjaren waarin geen lan- denwedstrijden werden gespeeld. Tal van malen heeft hij de Oranje- ploeg voor een nederlaag behoed. Tijdens de Olympische spelen in Stockholm op 29 Juni 1912, stopte hij in de match tegen Zweden, bij den stand 33, kort voor het einde een strafschop, waarna wij in de verlenging wonnen. Eigen baas En dan niet tc vergeten den groo ten strijd op Houtrust tegen de En gelschen. de eerste zege van een officieelNcderlandsch elftal op de grootmeesters der voetbalkunst, waarin Göbel ook weer een zeer groot aandeel heeft gehad. Just Göbel, die zijn club Vitesse altijd trouw gebleven is en thans als arts voor inwendige ziekten te Arn hem is gevestigd, zei in tegenstel ling met zooveel andere voetbal- grootheden het wedstrijdleven vaar wel op een oogenblik, dat hij nog op zeer groote "hoogte stond en nog beschikte over al zijn merkwaar dige voctbalvermogens.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4