Britsche weekbladen mochten 2 weken niet verschijnen... ...en hebben daardoor acht o, maal zooveel lezers Zwavelpreparaten belangrijk voor griepbestrijding Duitschers lieten zich vaak gemakkelijk bedriegen zijn wij Gorgelen is niet ongevaarlijk Vermaarde filmhelden in Amsterdam Van Ledden Hulsebosch, die morgen 70 jaar wordt, over zijn ervaringen Lages slikte veel Radio-programma 2 Woensdag 19 Maart 1947, zyn socialistischcn confrater. In plaats van een oplaag van 50.000, wat beteekent rond 250.000 lezers, heeft de „New Statesman" deze veertien dagen allicht vier millioen lezers bereikt. M electrischen stroom te bespa ren heeft de regeering het ver schijnen van de vijfhonderd week bladen, die in T geland bestaan, gedurende twee weken verboden. Het zou moeilik zijn de schorsing van sommige slachtoffers van de zen maatregel tragisch or» te vat te»:. Het weekblad van het brou wersgilde, een aantal peuterige spe- cir,irM-che blaadjes, komieke en populaire uitgaven, dragen tenslot te weinig bij tot de verhooging van het cultureele peil der Engelsche bevolking. Er bestaan evenwel oenige week bladen. die voor het staatkundig en geestelijk leven van Engeland van hooge beteckenis ziin. Men onder- schcide, om te beginnen, tusschen Zondagsbladen en weekbladen. Zon dagsbladen, zooals „Observer" en „Sunday Times", verschijnen als gewoon dagblad, met het nieuws van de laatste vier-en-twintig uur, doch slechts éénmaal in de week. Zij zijn niet verboden. De weekbla den evenwel zijn echte periodieke nitgaven. die een overzicht geven van de afgeloopen week. Gewoon lijk zijn ze op Vrijdagavond te koop. Vast model r)E weekbladen houden zich steeds aan een vast model: overzicht van de belangrijkste ge beurtenissen van de week in vorm van afzonderlijke alinea's, politieke hoofdartikelen, een dagboek van Londensche gebeurtenissen, letter kundige essays, boekbesprekingen. Het oudste en waardigste van de weekbladen is de „Spectator", een rechts conservatief blad, waarvan de hoofdredacteur Wilson Harris liberaal is. Zeker de helft van de vaste medewerkers van de „Specta tor" is links georiënteerd. De „Eco nomist" is vrijzinnig, d.w.z. dat re dactie en bestuur het kapitalisti sche stelsel aanvaarden, maar met zooveel „geplan". dat de conserva tieven er het hoofd over schudden. Over de socialistische „New States man" aanstonds meer. Dan is er de „Tribune", links so cialistisch, van wat minder hoog cultureel gehalte dan de andere groote weekbladen en voor zoover het kan, in eenvoudiger taal ge schreven Uniek in ziin soort is ten slotte „Time and Tide", het blad van Lady Rhondda, weduwe van een kolenmagnaat. die gedurende wereldoorlog I voedsclcontroleur was. Dit blad is conservatief èn fe ministisch. vxooceooooooco: Hoog peil DEZE bladen staan vademen bo ven de allerbeste Nederland- sche weekbladen, want zo weten de regels van de hoogste journalistiek met de cischen van het zuiverst in tellectualisme te vcrcenigen. Zoek in geen dezer weekbladen het soort hoofdartikelen, dat onze Nederland- sche weekbladen ontsiert en waarin in 2000 woorden gezegu. herhaald en opnieuw gezegd wordt wat for- scher en vooral duidelijker in 800 woorden had kunnen geschreven worden. Ook vindt men er niet het ellen dig flauwe en z g. onpartijdige niet concludeeren. dat het werk van ze kere hoogernstige progressieven in on? tand ontmant. Wat deze bladen geven is leiding, verantwoordelijke en verantwoorde leiding. Ze zijn niet bevreesd zich de vingers te branden, want zo durven leven Ze houden niet steeds een slag om den arm, omdat ze te bang zijn mis schien ook wel eens ongelijk te heb ben Niets heeft ons land meer noo- dig dan een weekblad volgens En- gelsch model, in plaats van de on telbare los denkende, nooit richten de, bangerig-hol phraselogiseerende vellen papier, die bij U voor week bladen doorgaan. Toch leest men! ^[u verschijnen deze uitstekende bladen twee weken na elkaar niet. Maar of ze nu zwijgen? In mijn vorige brief teekende ik U Engeland op zijn smalst. Nu kan ik U, 'en wel naar aanleiding van de zelfde kolencrisis, Engeland op zijn grootaardigst vertooncn De Engel- TU1NKALENDER WOENSDAG 10 MAART. Ver- schillende groenblij vende planten en hloeihecstcrs hunnen ook zeer goed in kuipen op een terras, op een balkon of elders worden gehou den,Van de groenblijvende planten komen hiervoor o.a. Ir Aucuba en Buxus in aanmerkingVerschillen de Coniferen, zooals Thuya, Taxus en Cypressen worden eveneens voor dif doel gebruikt. Een uitstekende en rijkbloeiende kuipplant is reeds van oudsher de Hortensia. Even eens dient het rood bloeiende hees tertje Spiraea butnalda Anthony Wateree in dit verband vermeld te ■worden en de vaste plant Yucca filatnenlosa. In het voorjaar kan men deze planten nog wel in een kuip zettenHiervoor moet goede 'humusrijke aarde worden gebruikt. S. L. Een miniatuur radiozendstation ter grootte van een vinger werd ge demonstreerd op een bijeenkomst van het instituut van Radio Inge- nieurs in New York City. Ter be- sparing van ruimte zijn leidingen enz. aan den buitenkant van de lamp bevestigd De microfoon wordf verbonden aan een knopje nabij de bovenzijde der lamp. De lampvoet is bevestigd met de batterij. De b>J- behoorende ontvanger is nauwelijks mooter dan het zendapparaat. (P-) Onze Londensche medewerker prof. dr. G. J. R"nicr verhaalt in dit artikel hoe het mogelijk is dat de lezerskring der groote Engelsche weekbla den. ondanks het feit dat deze twee weken niet mogen verschij nen, achtmaal zoo groot is als normaal. Ook vergelijkt hij het karakter dier bladen met dat van onze weekbladen, welke ver- gelijkinu ten nadecle van de onze uitvalt BBC hielp ook schen widen hun weekbladen lezen en ze kunnen ze lezen. Van dag bladen van elke politieke richting hebben de hoofdredacties der week bladen uitnoodigingen ontvangen om in hun pagina's gedeelten van hun artikele te plaatsen. Neem als voorbeeld de „New Statesman" het socialistische week blad. dat steeds onafhankelijk, voortdurend met Iedereen overhoop ligt. niet het min3t met de arbei derspartij zelf. Het dagboek van zijn hoofdredacteur Kingsley Mar tin verschijnt gedeeltelijk in de links-conservatieve „Observer", ge deeltelijk in het ultraconservatieve avondblad van de persmagnaat Bcaverbrook, de „Evening Stan dard". De onafhankelijke „Sunday Pictorial' drukt ook een artikel van de „New Statesman" en de li berale „News Chronicle", een dag blad, geeft ook al gastvrijheid aan De B.B.C is ook in de bres ge sprongen. Tweemaal, op Vrijdag avond, heeft zij drie kwartier ter beschikking gesteld van de hoofd redacteuren der vjjf weekbladen. Onder leiding van een onpartijdigen voorzitter hebben zij de gebeurte nissen der afgeloopen week naar eigen inzicht bcsprokèn. Opvallend was daarbij de zwakheid van de eenige conservatief, Lady Rhondda, die al het pijnlijk bekrompenc van haar partij aan den dag legde. Zij kwam met de oude klacht të voor schijn, dat de Engelschcn tegen woordig gebrek lijden, dat buiten landers het materieel beter hebben dan Engelsehen, en, al zei ze het niet speciaal, ze gaf toch wel te verstaan, dat het feitelijk aan de socialistische rcgcering te wijten was. Haar bydrtage was ongetwij feld stevige propaganda v:ór de re geering. Het was eigenlijk verkeerd, voor deze vijf leidende bladen onder de vijfhonderd verboden uitgaven geen uitzondering te maken. Do regee ring heeft het niet aangedurfd. Er zijn al meer dingen, die zij niet heeft aangedurfd en ze heeft daar meer van te lyden dan van de ge volgen van daden die ze wel heeft aangedurfd. Schipperen is soms wijs en cr bestaat bij de Engelschen een aangeboren neiging tot schip peren. Maar tegenstanders, die om hun laatste voorrechten strijden en die geen scrupules kennen, is het op den duur beter rustig hun gang te gaan. „Doe wel en zie niet om- De Nedcrlandsche cameraman heeft over gebrek aan belangstelling van de zijde der Indonesische jeugd niet te klagen (P.) T EDER van ons hetzij persoon- ■*- lijk of bij overlevering her innert zich de groote griepepidemie in 1918'19 Aan de Spaanschc griep, zooals de influenza toen ge noemd werd, vielen tallooze, ook jonge menschen ten offer. Bij velen bestond do vrees, dat ook deze oorlog eindigen zou met een dergelijke ramp Vooral het tc- rugkecren van groote groepen ge deporteerde arbeiders cn overleven den uit de concentratiekampen heeft de vrees voor epidemieën ge rechtvaardigd. Waarom deze zijn uitgebleven, zal wel nooit verklaard worden, zoomin als te verklaren is. waarom de griep in verschillende perioden verschillende complicaties vertoont. In 1918 stierven de slachtoffers van de griep allen onder dezelfde verschijnselen: longontsteking met algemccne vergiftigingsverschijnse len, waarbij het hart het opgaf. In latere i -»n ging de g-iep of Influenza, die vrijwel elk jaar ons en onze buur- Luntieene„bsCZ0Cghet- Medische brief paard met ver- van schijnselcn in de ooren en 5. JOLE5 - Arts bijholten, dan weer stonden darmklachten op den voorgrond en sprak men van buikgriep. Van longontsteking werd niet zooveel meer gemerkt. Virus-soorten Het is wel zeker, dat we telkens met een andere influenza virus (smetstof) te maken hebben Hoe veel soorten er bestaan, is nog niet bekend, een groot aantal heeft men echter reeds kunnen onderscheiden. Het is merkwaardig, dat elke epi demie haar eigen complicaties heeft. De verklaring van dit ver schijnsel zullen we aan de weten schap moeten overlaten. Wat ons interesseert is, hoe we ons het best tegen deze aandoeningen kunnen weren en nu is het wel zoo, dat ieder van ons zijn zwakke plekken heeft en meestal ook wel kent. Behoort U tot het type met ge voelige ooren, neus of keel, dan moet U zich dubbel hoeden voor contact met groeppatiënten tijdens 'n epedemie die speciaal die organen aantast. Begint U zich grieperig te voelen, wees er dan dubbel voor zichtig mee. ga onmiddellijk naar bed en wacht niet met den dokter te roepen tot het al tot ernstige complicaties gekomen is. De tegen woordige geneesmiddelen grypen namelijk een dergclyk virus zoo stevig aan, dat verwikkelingen voorkomen kunnen worden. Bij het begin van griep, als neus- en keelholte vol infectiekiemen zit ten, wil men nogal eens graag gor gelen. Dit nu is niet altijd onge vaarlijk. Van de keelholte loont bei derzijds de Eustachiaansche buizen naar het middenoor. Door krach tige gorgelbewegingen wordt de in gang van deze buis open gerekt en vinden de ziekteverwerkers hun weg naar het middenoor open. Ook by het jonge kind, waar die buis kort en relatief wyd is, komt de middenoorontsteking gemakkelijk tot stand door infectie, die in de keel haar oorsprong heeft. Het is niet mogelijk, de keel af doende te ontsmetten Veel pogin gen daartoe werden reeds onderno men. Vroeger allerlei gorgeldrank jes, tegenwoordig keelontsmetten- de tabletjes. Het gorgelen heeft het boven beschreven bezwaar, boven dien bereikt de gorgelvloeistof de keel nauwelijks, zooals door proe ven met een klcurmiddel is aange toond. Keeltahletjes De in den mond opgeloste tablet jes worden langs een middenpaadje doorgeslikt cn hebben dus ook wei nig werking op de wanden van de keelholte, nog minder op de neus holte, die vol infectiekiemen pleegt tc zitten. Daarom is het bij een eenigs- zins ernstige griepinfectic wel zaak, het bloed zoo spoedig mogelijk te wapenen met krachtige afweerstoffen. zooals die tegenwoordig in dc sul- graten bestaan. Dit zijn chemische stoffen waarvan zwavel een belangrijk bestanddeel vormt. Overal, waar de ziektekie men door den wand van de lucht wegen in het bloed trachten te dringen, wordt hun daardoor een halt toegeroepen. Het zelfde geldt voor darminfec ties, waartegen een dergelijk mid del bestaat. Aan den anderen kant zijn deze tabletjes geen dropjes. Ze hebben bezwaren, tasten met alleen ziekte kiemen, maar ook in sommige ge vallen onze organen aan. Men grijpe daarom niet op eigen houtje naar de „tabletjes", ook al 7,(j. -ze vrij in den handel, zooals dat tegenwoordig nogal eens ge beurt. Men late liever de keuze van het middel over aan den doktor, die beter het voor en tegen kan afwe gen. Twee welbekende filmsterren uit Hollywood zijn op een vacan- titrc!6 in Amsterdam aangeko men: Robert Taylor, die thans 30 jaar is. met zijn drie jaar oudere echtgcnoote, Barbara. Stanwyck. Zij hebben hun intrek genomen in hotel Pays Bas, dat de noodige voorzorgsmaatregelen had getrof fen ter bescherming der populaire gaston tegen het eventueel wat al te uitbundige enthousiasme van jeugdige bewonderaars. Gedachtig aan het laatste bezoek \an Ro bert Taylor aan Amsterdam in 1936. toen bonderden meisjes, die uit vele deelon van ons land naar ,dc hoofdstad waren gekomen om hun favoriet in levenden lijve te zien, den filmheld on het Leid- sche Plein omzwermden cn hena voor het bemachtigen van een souvenir d" knoopen van zijn pak rukten, is bij dit bezoek de noo dige geheimhouding betracht.. Op 13 Mei 1039 traden Barbara Stanwyck cn Robert Taylor in het huwelijk Hollywood beschouwt dit huwelijk als bijzonder goed. Op zichzelf is bet een uitzonde ring. wanneer in Hollywood een film-huwelijk na acht jaar nog niet is verbroken. Zij hebben een aangenomen zoon, die thans 13 jaar is. Zondagmiddag stond het film echtpaar aan een aantal journa listen een interview toe, waar Taylor lachend vertelde, hoe hij Zaterdag met zijn vrouw in Vo- lendam werd rondgeleid door een inheemschen gids. die hem niet herkende en vol vuur aan mevr. laylor verhaalde hoe tallooze be roemde Amerikaansche touristen het dorpje reeds eerder hadden bezocht. Onder dc namen, die de gul6 daarop noemde, kwam ook me van Robert Taylor voor, waar op Barbara Stanwyck met ge veinsde verbazing uitriep. „Wer kelijk? en hoe zag hij er uit?" Natuurlijk kwam het gesprek ook op de films. Barbara's laatste film is ..The other Love" waarin zij met David Niven do hoofdrol len vervult. Dc Europecschc pre mière daarvan zal op 26 Maart in Londen worden gegeven en door net echtpaar Taylor, dat 3 dagen van te voren naar Engeland hoopt te reizen, worden bijgewoond. Op 28 Maart kceren zij dan per boot naar Amerika terug. Taylor's laatste film is „Undercurrent". „Hebt u beiden wel eens samen in con film gespeeld?" vroeg een der journalisten. Mevrouw Taylor glimlachte bevestigend, en voegde er aan toe: „Twee maal. nog voor we getrouwd waren, in 1936 in ..His brother's Wife" cn een jaar later in „This is my Affair" Maar ze waren verschrikkelijk slecht, ik hoop, dat u zc niet ge zien hebt." Als eenig commentaar op dc vraag hoe de Amerikanen over de steeds scherper wordende concur rentie der Engelsche filmindus trie denken, antwoordt Barbara Sanwyck: „Die concurrentie is heel gezond", en Taylor voegt daaraan toe: „Maar we maken ons er nog geen zorgen over". „Mijn eigenlijke naam is Sar- lington Brugh", vertelt hij voorts en voor zoover hij weet is hot laatste gedeelte een Ncderland- sehe naam. Zeker is. dat hij Ne dcrlandsche voorouders heeft ge had. (Van onzen spccialcn verslaggever) TAONDERDAG wordt C. J. van Ledclen Hnlsebosch, de speur- der die in zijn laboratorium tientallen misdadigers ontmas kerde, zeventig jaar, maar hij wil het niet weten en is dus niet thuis dien dag. Ën drukte wil hij er heelemaal niet van zien, zoodat het eenige moeite kostte om hem iets te laten vertellen. Want eer lijk gezegd, hij houdt niet van journalisten, nog minder van foto grafen en de microfoon, die tijdens een persgesprek zijn huiskamer werd binnengedragen, moest worden losgeschroefd, want voor een omroepgesprek voelt hij nog veel minder. Toch heeft deze zeventigjarige, die de laatste tien jaar jonger schijnt te zyn geworden, zich laten verleiden om iets te vertellen over zijn bezigheden van de laatste ja ren. „Ja", begon hy zijn verhaal, „ik heb tijdens den oorlog voor de Duit schers gewerkt. Toen zc me riepen, heb ik gezegd, dat het mijn plicht was omdat iedere Nederlander, die in hun handen was gevallen, een behoorlijke Nederlander moest zyn. Het begon met twee jongens, die in de petroleumhaven moesten schilderen en daar benzine hadden gestolen. Niet om zich te bevoor- dcclen, maar om er de camouflage- verf mee te mengen, omdat die na elke regenbui weer verdwenen was. „Of dat mogelijk was?" vroeg de president van het gerecht mij als getuige-deskundige. „Weet U dat dan niet?" vroeg ik hem. „En we ten de andere hecren dat niet? Ik kan hot me met indenken, want een deskundige moet allerlei proeven nemen om te zoeken, waarmede hij verf kan aanmengen, nu er geen olie meer is. Maar il< kan „intellec tueel zoo ondervoede" jongens als deze twee niet kwalijk nemen, dat zij het gaan probeeren, als zij eiken morgen hun werk van den vorigen dag door den regen zien weggewas- schen. Want dat lijkt me ook niet zoo prettig. „De moffen trapten er in", zegt de heer Van Ledden Hul sebosch. „en de knapen werden vrijgesproken". „Broeiende wol" De enorme brand, bij het station Weesp, in een voddenpakhuis, wek te de razernij van den bezetter. Zij spraken direct van sabotage en hun eerste dreigement was, dat half Weesp maar moest worden platge brand. Mr. H. A. Wassenbcrgh van de Amstcrdamsche Rechtbank, waarschuwde mij direct dat er een deskundig rapport moest worden gemaakt om repressailles te voor komen en in zijn gezelschap trok ik er heen. Het brandde als een fakkel en iedereen was doodsbang voor hetgeen zou volgen. Lages zelf was aanwezig en hij tierde over deze sabotage. Het zag cr slecht uit, die eerste oogcnblikkcn. Pratend met het publiek hoorde ik, dat een loodgieter dien dag op het dak had gewerkt. Ik liet hem halen en begon met hem tc verze keren, dat hij geen gevaar liep, om dat de brand beneden was begon nen, maar hij moest me vertellen waar het lek had gezeten en dat teekenden wij precies aan op een plattegrond. Een uur later hoorde ik, dat er nog een getuige was, een stokdoovo, oude baas, die een „brooilucht" had geroken. Hem haalden wij midden in den nacht uit zyn bod voor een verhoor. Hij had inderdaad gevonden, dat het zoo broeierig rook. Toen maakte ik myn rapport. Lokwater was door het dak gedro pen en terecht gekomen op een be tonnen vloer, waar het niet weg kon. Zoo waren de balen wol nat geworden en gaan broeien. Dat was de oorzaak van den brand, consta teerde ik en Lages nam cr genoe gen mee. „Maar wat zou je gerappor teerd hebben als je wist, dat er al twee keer in een week brand was geweest?" vroeg mr. Was- senbergh. En de heer Van Led den Hulsebosch antwoordde lachend: „Wat moet je in zoo'n geval rapportcercn, als je weet, dat wol niet broeit?" Dat wis ten de moffen gelukkig niet! Menschenlevens Bepaald dreigend was de situatie in Hilversum, toen de Duitscher Schützcndorf een kogel in den arm had gekregen op het terrein van het herstellingsoord „Hcideheuvel". Dertig gijzelaars, van wie de meeste artsen waren, werden gearresteerd en vijftien zouden er worden afge maakt, als niet binnen een week dc dader bekend was. Toen hebben mr. Wassenbcrgh en ik onze huh) aangeboden by het onderzoek. Er was n.l. verdenking gerezen tegen Schützcndorf, dat deze zichzelf had gewond om aan verder dienst doen te ontkomen. Ik kreeg beschikking over twee patroonhulzcn, en kon aantoonen, dat deze afkomstig wa ren van twee verschillende geweren en zeker tien dagen geleden waren afgeschoten, dus lang voor deze „aanslag" werd gepleegd. „Breng me do kleeren van den schild wacht", zei ik, „dan schieten wc op". En ze kwamen! Toen heb ik in mijn laboratorium naar stille ge tuigen gezocht en ze gevonden ook. Myn conclusie was, aat Schützen- dorf inderdaad op zichzelf had ge schoten, terwijl z'n arm rustte op De Nederlandsche politie-dcskuudi- ge dr. C. J. van Ledden Hulsebos, die in verband met. het onderzoek op hef gebied der criminaliteit groote bekendheid verwierfzoowel in binnen- als buitenland, hoont op 20 Maart o.s. zijn 7Ostcn verjaardag te vieren. Dr. van Ledden Hulsebos met zijn onafscheidelijke pijp. aan het werk in zijn laboratorium te Amsterdam. P.) EEN" bekend spreekwoord zegt: in den nood leert men zijn vrienden kennen! In de bittere jaren die achter ons liggen hebben velen <lc waarheid van dit woord kunnen .oetsen. Teleurstellingen, maar ook onverwachte vriendelijkheid en op rechte belangstelling vielen ons ten .leek Met is misschien de ware i iendschup. die in benarde lijden haar ontstaan heeft gevonden: \:icndschap, die immers gebaseerd is op medeleven en altruïsme. Jaren lang leefden wij, minder dan anders, buiten het verband van ons gezin. Langzamerhand echter heeft het leven zich hersteld en onzo belangstelling heeft- zich weer ge licht op de wereld, waarvan ons gezin weliswaar deel uitmaakt, maar die in barre en booze dagen zoo veraf scheen. En onze belangstel ling voor deze wereld vol problemen is intensiever dan ooit. Wij weten. dat wij nog meer offers moeten brengen en dat wij. zonder uitzon de ling. ons steentje moeten bijdragen om te bouwen aan een samenleving, waarin het goed is te leven. Wij huisvrouwen timmeren niet. aan den weg. Wij verrichten geen grootsche daden, waarvan iedereen in den lande spreekt. Ons gezin en ons werk eischen ons volkomen op en vragen soms meer. dan wij in staat zijn te geven. Wij tobben met tekort aan ocrsoneel, met bergen verstelgoeJ, met bonnen en brand, stoffer een klein inkomen in een schrikbarend duren tijd cn piekeren over alle jonge menschen, die hun intree in een weicld vol moeilijk heden moeten maken. Indien wij ons huishouden als op rolletjes doen loopen, d.m leveren «ij ongetwijfeld oen prestatie, maar een verdienste wordt het pas. als wij dit klaar spe len zonder mopperen en klagen. Ons gezin heeft niets aan een huisvrouw, (lie. al presteert zij nog zoovee1, voortduicnd moppert en aanhou dend uit haar humeur is. Dc stemming van de vrouw beïn vloedt sterk de sfeer in het gezin Toon daarom een opgewekt gezicht en laat het niet merken als het te veel dreigt te worden. Menig gezin wordt in dezen tijd gedragen door de dapperheid van do vrouw, groote jongens en meisjes die niet ««ton welken weg zij moeten gaan, zoeken steun en bescherming bij :1c Moeder. Denkt II. dat een vrouw dio bij dc pakken neer zit. geen moed en geen fut heeft, hun dien steun en beschei- ming zal geven? Dc taak van dc vrouw, als ver zorgster van het gezin, is altijd moeiliik geweest, nu mogen «ij haar ontzettend zwaar noemen. Maar niet te zwaar! Wij kunnen onszelf gaan beklager en dan groeien ons de moeilijkheden boven het hoofd. Wij kunnen ook onszelf wegcijferen, onze eigen zorgen niet tellen en dan kunnen ij «at voor een ander zijn. Zoo moet nu onze houding zijn. zoo inoetcn wij leven, mei open oog en oor voor het leed en de zorg van hen die om on? heen zijn. Dan kun nen «ij. vrouwen, tooncn wat we «aard zijn! L. N. I-EUILLETON „O ja", zei (ie brigadier. Hij sloeg zijn notitieboekje dicht en stak het in zijn zak. „Nou weet ik het weer, Henderson. Ik ben blij, dat jullie hen: terug hebben. Zou je nog niet een glas moutblcr met een dubbele portie chocola lusten, jongedame?" April camoufleerde een rilling en zei: „Nee, dank U, commissaris O'Hare". Ze stond op. „Ik moet naar huis orn de groente te was- schen". Er vloog een schaduw over haar gezicht. „Belooft U me. dat U niemand zult vertellen, dat ik het U gezegd heb? Want als moeder het wist Ze zei het zoo hartstochtelijk, dat zelfs de man met het grijze pak, die in het hoekje had zitten dutten, overeind schoot en naar haar keek. „Ik zou cr de grootste narigheid mee krijgen als ze er achter kwam", zei April met bleek en ang stig gezicht. „Ik beloof het je", zei de briga dier. „O", zei April, „dénk U. commis saris O'Hare". Toen liep ze weg, met dramatische waardige houding. Toen zc weg was haalde hij het notitieboekje weer uit zijn zak en keek het nog eens door. Ze was een goed, verstandig meisje. Hy had er negen van zichzelf grootgebracht, dus hij kon het weten. Commissaris O'Hare had ze hem genoemd. Nou wie weet vroeg of laat Als hij bijvoorbeeld die Rupert van Deusen zou kunnen opsporen vóór inspecteur Bill Smith een of anderen stommen streek uithaal de Hij klapte het notitieboekje dicht, stak het in zijn zak en liep op zijn dooie gemak de deur uit. Hij was nog geen vijftien secon den weg, of de man met het grijze pak sprong ineens, klaar wakker overeind en zei: „Geef me eens gauw een paar dubbeltjes, Luke'" Hij stopte als oen razende de dubbeltjes in den gleuf van de tele foon aan de muur, tot hij zyn num mer had. „Hier Frank Leeman", zei hij opgewonden. „afdeeling stads nieuws". Toen: „Hallo Joe, luis ter V\jf minuten later was hy nog bezig zijn verhaal in de hoorn te schetteren, en de paar dubbeltjes waren haast uitgeput. „Ik zei: .Betrouwbare getuige'. Heb je 't? In orde. En het is Van Deusen. Goeie genade, waarom luister je niet? De R. van Roover. de U van Uitzuiger, de P van Plat geschoten. Heb ie 't? Rupert van Luister. De D van Dragonder, dc E van Etymologie, dc U van vloek niet zoo tegen me of ik neem m'n ontslag. Rupert Van Deusen. In orde Hot werd medege deeld door een betrouwbare getui ge, waarvan de naam niet kan wor den genoemd". HOOFDSTUK VI „Goeie Genade", zei Dinah, „nou, ik moet zeggen: jij hebt er ook een heelcn tijd over gedaan om naar huis te komen, zeg!" Ze keek op van de aardappel, die ze zat te schillen. „April, wat mankeert Jou!" April's gezicht had een uitge sproken groene tint. „Dat zal ik je straks wel vertollen", zei ze en maakte dat zc dc keuken uitkwam. Vyf minuten later kwam ze weer terug, bleek, maar niet meer groen achtig. „Ik moet nooit meer dan één glas moutbicr hebben", deelde ze mee, „en slagroom vind ik iets vreeselyks, en ik word altijd misse lijk van chocola. En als je dan drie portie's krijgt Dinah liet de aardappel vallen cn staarde haar aan. „Nee. die is goed! Had ze dan niet besteld!" „Het is het duurste, dat by Luke op dc spijskaart staat", zei April verontwaardigd. „Dacht je soms, dat die O'Hare met een glas Victo- riawatcr van een dubbeltje van me afkwam?" Dinah snoof. Ze was dol op cho cola cn slagroom. „Nou goed, mar telares", zei zc koud. „schrap dc worteltjes en den volgenden keer „Wat O'Hare betreft", zei April, wil ik wedden, dat ik niet nog eens hoef te gaan". Ze zuchtte, haalde den borstel voor den dag en begon met dc worteltjes. „Ik Ze heild op. Misschien zou het niet verstandig zyn Dinah en Ar chie in vertrouwen te nemen over dien ongclukkigen en absoluut denkbeeldigen jongenman, die Ru pert van Deusen heette. Want bri gadier O'Hare zou ze wel eens vra gen kunnen stellen en dan zouden ze misschien hun gezichten niet strak kunnen houden. Tenslotte was zy de eenige, die onder Miss Grubee a leiding by het jeugdtoo- ncel was geweest. „Nou. wat „ik"?" vroeg Archie en keek op van de sla. die hy stond tc wasschen. „Ik ben ik", zei April onver stoorbaar. „en jij bent jy cn wij zijn wy en zy zijn zij cn de onzen dc on zen en een dag is vier-en-twintig uur en een laar is driehonderd-vyf- en-zestig dagen En geef mr nou den groentcnborstel 's, Lord Zeep sop!" „OM" zei Archie woedend. ,.o, el lendig mispunt". H^j vermande zich cn bromde: Hier heb je den groen tcnborstel. haneveer". „Voor jou dan toch altijd juf frouw Haneveer". zei April. „Hou je babies", zei Dinah, ..moeder probeert boven te wer ken". Zc draaide dc kookplaat aan cn zette de aardappelen op. „En luister nou 's. Er ziin nou vier-en-twintig uur voorbij, nee, meer al en we zijn nog geen steek verder". „Niets dichterbij bedoel je", zei April en hield een wortel onder de kraan. „Dichterbij wat?" vroeg Archie. Dinah deed met een klap het dek sel op dc aardappelpan. „Moet je hooren. Gisteren werd Mrs. Sanford vermoord. Wij zouden den moorde naar zoeken, weet je nog? Dus als jullie nous eens met dat geklungel wou'en ophouden en (Wordt vervolgd De Nedcrlandsche wielrenners Schulte en Boeyen wonnen op over tuigende wijze den acht-uren kop- pelwodstrHd „Nacht van Ziirïth". Een opname tijdens de aflossing. Hetzelfde koppel neemt ook deel aan den Zesdaagsche, welke te Pu- rijs gehouden wordt. (P.) den loop van het geweer, 's Maan dagmorgen om negen uur was mijn rapport bij mr. Wassenbergh, om tien uur in Den Haag op het departement en een uur later bij Seyss Inquart. Om kwart over zes waren de gijzelaars vrij! Valsche inkt Maar ook op andere manieren konden wij wat doen. Er moesten menschen „gcariscerd" worden met behulp van inschrijvingen in kerke lijke doopregisters. Die inkt was te maken, de namen konden worden ingeschreven maar dan Dan bevalen de Duit schers, dat van Ledden Hulsebosch een verklaring van echtheid moest afgeven. „Nou", zegt de vergrijsde speurder, „dat kon. Want ik had zelf voor alles gezorgd. En dan is het echt!" Nog glunderend van de napret, vertelt hij hoe hij een Joodsche vrouw, die 'n ouden zwei-ver bereid had gevonden om te zweren dat hij haar vader was, verdere bewijzen verschafte. Hij nam vingerafdruk ken van den man cn zijn dochter cn zond die naar een vingerafdruk- deskundige met het verzoek de bloedverwantschap tusschen de af drukken vast te stellen. En ik kreeg een rapport zoo overtuigend, dat lk hot zelf haast zou hebben geloofd. Gevaren waren er natuurlijk ook. Eens ben ik door rechercheur Beek man van huis gehaald voor een on derzoek. maar bij mijn komst in de Euterpcstraat bulderde Lages my toe, dat ik gearresteerd was, omdat ik onzichtbaren inkt" had geleverd aan een student, die correspondeer de met Zwitserland. Ik heb Lages bij die gelegenheid uitgelachen om zijn naïef optreden. „Als privaat docent behandel ik met myn stu denten juist de vcrvalschingen van documenten en ik hob den man, dien U bedoelt een beetje bijgewerkt, omdat hij wegens ziekte wat achter was. Mag dat dan niet?" Lages trok bij cn hot slot was, dat we oen sigaret rookten en hy me met zijn eigen wagen Hot thuis brengen. Maar die student is helaas niet te ruggekomen. Na den oorlog Na den oorlog heeft dc heer Van Ledden Hulsebosch op verzoek van mevrouw Overeem medegewerkt aan dc identificatie van slachtoffers uit het kamp Amersfoort, In het eerste massagraf, «lat gevonden werd, trof men 49 dooden aan op wier borst linnen strookjes zaten met een bijna vergaan nummer er op. Die nummers konden op het la boratorium bijna geheel worden ge reconstrueerd en dc lijst van gcfu- sillcerden, door mevrouw Van Over eem tijdens de bezetting van de Duitschers „gegapt" leverde verder uitsluitsel. Doch bovendien bleek de heer Van Ledden Hulsebosch in staat de papperige papiermassa uit de zakken van slachtoffers zoo danig te bewerken, dat het vergane closetpapier weer een leesbaar briefje werd. Harden, splitsen, drogen, ontsmetten, opblceken, ont cijferen. fotografeeren. Dat alles was noodig, maar week in week uit leverde hy briefjes en identificatie- materiaal Nog ontroert hen: de dankbaarheid van familieleden, wien hij de laatste briefjes van hun verwanten kon bezorgen. „Nooit heb ik van iemand een hand gehad zooals toen", zegt hij peinzend. De zeventigjarige werkt nog steeds. Alleen hij neemt geen bui tenwerk meer aan. En hij verheugt er zich over, dat hij nog een stu dent kan opleiden, om zijn werk voort te zetten. „Mijn leven lang was mijn werk overdag mijn genot en 's avonds was het myn liefhebberij. Ik werkte aldoor, vaak totdat „het parle ment" er iets van zei. En mevrouw Van Leddon Hulsebosch lacht. Maar zij kent elke bijzonderheid van het werk van haar man en zij noemt namen, al hij even aarzelt. Een speurder, die na vijftig jaar nog woont in het huis waar hij geboren is, oen man gelukkig in zijn werk cn rijk in zijn ervaring. Dat is dc heer C. J. van Ledden Hulsebosch. DONDERDAG 20 MAART HILVERSUM I 301.5 M. 10.15 Morgendienst. 10 15 Orgelmuziek. 11.00 Dc Zonnebloem 11.45 Fami lieberichten. 12.30 Lunchconcert, j 2.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert. 13 45 Voor de vrouw. 15.15 BBC- Radiokoor. 16-15 Omroeporkest. 17.30 Lichte Discoklankcn. 18.00 Jan van Wecldcn. orgel 18.30 Ne dcrlandsche Strijdkrachten. 10.00 Nieuws. 19.45 Rcgeeringsvoorlich- tingsdienst. 20.00 Nieuws. 20.08 Zangavond. 21.30 Met bank en plaat. 22.00 Nieüws. 22 30 Kamerorkest. HILVERSUM II 415.5 M. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Zvvccdschc liedjes. 10.50 Kleutertje luister'. 11 15 Uit de wereldpers. 12.30 „In 't spionne tje". 12.55 Gerard van Krevelen. 13.00 Nieuws 13.15 Metropole ork. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Cesare Trio. 16 30 Spaanse he muziek. 17.00 Kaleidoscoop. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 The Skymas- ters. 18.45 Sport. 19 05 Variaties, Mozart. 19.15 „Indië spreekt 19.30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.10 Radio Philharmonlseh Orkest 21.15 „De jacht op Bob Vrolik- Luisterspel. 21.45 Op de drempj van dc Lente. 22.45 Nederland in wereld. 23.00 Nieuws.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2