Onderwi j zerssalarissen belangrijk omhoog Leger des Heils won zijn vreedzamen strijd Drees' en Lieftinck's werk zeer gewaardeerd Eerste „kayo"-overwinning BEB VAN KLAVEREN Indonesisch wantrouwen in Nederlandsche plannen Radio-programma Zegenrijke arbeid gedurende zestig jaar Grootsche viering Ontmoeting met een oud-leerling Dr. Leipoldt overleden Van Maarsseveen ontmoet veel critiek Maximum thans na 20 jaar Berekening sterk vereenvoudigd Baksi slaat Woodcock van Maar... Jan de Bruin bokste de mooiste partij tegen Jan Nicolaas Aan wie komen de plantages? 2 Woensdag 16 April 194-7 Van een specicilen verslaggever T-T ET Leger des Heils is in ons land in de eerste da gen van zijn bestaan nu juist niet met enthousiasme begroet. Een weerslag daarvan vindt men nog in de dagbladen van dien tijd. Justus van Maurik schreef zelf: „Het Leger des Heils zal hier geen belangrijke overwin ningen behalen, en 't zal te be zien zijn, of het zijn aftocht eer vol zal kunnen dekken." Maar dat was toch niet zijn laatste woord, later erkent hij: „Het werk, de daden van het Leger des Heils verdienen nu ieder weldenkende steun en waardee ring." Hij, die alle kroegen van Amsterdam kende, getuigde dat wat de politie niet gelukte door eenvoudige mannen en vrouwen werd gedaan en wat hij ervaar- de bij een Kerstmaaltijd in het Paleis voor Volksvlijt bracht hem op de knieën. T nderdaad, het Leger des Heils J- heeft zijn vreedzamen strijd ge wonnen. Er is in den loop der jaren meermalen gelegenheid geweest daarop te wijzen. Het mag nog eens geschieden nu men zich gereed maakt om op Hemelvaartsdag het zestigjarig bestaan te vieren. Er zal wel geen Nederlander zijn, die den zegenrijken arbeid van het Leger niet kent, hetzij dat hij er kennis mee maakte door de straatevangelisatie, hetzij dat hij bewondering heeft ge kregen voor het uithoudingsvermo gen en de toewijding van de solda ten, die de felste kou trotseeren bij de Kerstpotten. Misschien ook heeft hij het leeren kennen door het maat schappelijk werk, dat hij in vele vor men kan ontmoeten. Ter gelegenheid van het diamanten jubileum zal op 8 Mei, 's middags om Commissioner J. Allan chef slaf uit Londen 3 uur, in het American hotel in Am sterdam een receptie worden gehou den. De groote dag is echter de He melvaartsdag. Dan zullen uit alle dee- 3er. van het land de heilsoldaten naar de Apollohal in Amsterdam stroo men, waar de herdenkingssamen komst onder leiding zal staan van Commissioner J. Allan, chef-staf uit Londen. Er zullen jeugdbijeenkom- sten plaats hebben in Krasnapolsky, waar Neèrlands Lcger-pionier, kolo nel Q. J. Govaars zal spreken, en in de Apollohal; er wordt een défilé ge houden en op 18 Mei zal een reeks samenkomsten in liet Concertgebouw worden gehouden, waarin het aan deel van de Nederlandsche officieren in het werk der zending zal worden herdacht. Plannen Evenals op andere terreinen des levens staat men ook bij het Le ger des Heils voor de taak van den wederopbouw en bovendien van uit breiding van het werk. Zoo wil men op dezen bijzonderen herdenkingsdag voorstellen om zoo spoedig mogelijk vijftig nieuwe korpsen te openen. Binnen afzienbaren tijd zal het evan gelisatieschip „Tébe" weer zee kie zen met het doel om in ver van de gevestigde Leger.centra gelegen dor pen en steden, de mogelijkheid te onderzoeken, om ook daar het Le- gerwerk te beginnen. In den aan staanden zomer zullen in stad en dorp tent-campagnes worden gehou den en met auto's, luidsprekers en andere moderne middelen zal het Leger zijn boodschap brengen. Bij zondere aandacht zal worden gewijd aan de jeugd, vooral die tusschen 1525 jaar. Om de „ongrijpbare" jeugd te be- Teiken wil men in de voornaamste steden jeugdclubhuizen openen, waar gelegenheid zal worden geboden tot ontspanning, studie, sport. enz. Het eerste zal te Amsterdam worden ge opend. Met de inrichting en de ex ploitatie van een dergelijk jeugdcen- TU1NKALENDER n'oexsn ic, ir> apïïil - Jo.jmnsrhp KschJnorns' Acer japoni cutn en At er val ma turn behoor en vej tot de allerfraaiste bi ad heest es. Zoovel door de fijne, diep ingesne den bladeren als door de Tochtige gele. bruine en pi/rprrronde finten tijn deze heesters van groote deco ratieve vaarde. Doordat vele soor ten slech's klein van afmeting blij- ten zijn dez' ook rear geschikt roo, tuinen van bepa kten omvang Mev tan ze vej aan den btnfenkapt van ten heesterorden pla.nt.rn O' ergens in een gazon De kleinste erempla- ren worden ook vel in rolstuinen gebruikt De aanplan'ing kan thans nog geschieden Ook pleegt men deze fraaie heesters wel dis kuip- plant ie gebruiken. S. L. Kolonel G. J. Govaars pionier in Nederland trum is 80.000 gemoeid. Voorts denkt men aan een trainingcentrum voor jeugdleiders te Lunteren, waar van de kosten worden geschat op een ton, en aan twee ideaal gelegen zo merkampen. Oorlogsschade De schade, die tijdens de bezet ting aan eigendommen van het Leger des Heils werd toegebracht, bedraagt in totaal 3.475.489,75. In Rotterdam zal het herstel van de ge leden verliezen zooveel vragen, dat het uitbreidings-programma voorloo- pig naar de toekomst moet worden verschoven. De bouw van nieuwe zalen zal daar een millioen vorderen, de oprichting van een nieuw tehuis voor vrouwen en kinderen 350.000; een industrieele inrichting en een nachtasyl voor mannen 450.000 en een hotel voor werkende mannen en vrouwen 250.000. Ook zijn er plannen om het maat schappelijk werk, dat reeds in 35 centra wordt verricht, uit te breiden over de provincies Groningen, Over- ijsel, Friesland, Zeeland en Drenthe. Deze plannen omvatten o.m. door gangshuizen voor vrouwen, inrich tingen voor crimineele jeugd, tehui zen voor ongehuwde moeders, enz. Van al deze plannen hebben A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzit ter van het jubileumcomité, waarvan Prinses Juliana eere-voorzitster is en waarin o.m. de ministers Beel, Drees, Van Maarsevecn en Neher zitting na men en de commandant Charles Dur- man, op een persconferentie in de William Booth Kweekschool in Am stelveen verteld. Kolonel G. Lebbink gaf een overzicht van het werk in Indonesië en de pionier-kolonel Go vaars sprak een bewogen en trouw hartig woord over zijn kennismaking met het Leger en den arbeid in d'e eerste jaren. Kris-kras door de wereld Luitenant-Generaal Sir Philip Christison, leger commandant in Schotland, heeft in Edinburgh onthuld, dat hij toen hij de over gave van den Japanechen opper bevelhebber op Java accepteerde, een oud-leerling ontmoette. ..Generaal Yamamoto," zei Sir Philip, „kwam mijn hoofdkwar tier binnen, vergezeld door een tolk. Ik zei tegen hem „Yamamo to, vertel mij alles omtrent die nonsens, die je in Indonesië hebt bedreven." ,De tolk wilde gaan spreken maar ik duwde hem op zij en zeide tot Yamamoto: „ik ken je en jij weet, wie ik ben en ik weet, dat jo zeer goed Engelsch spreekt." Yamamoto hoog toen zijn hoofd en zei: „Generaal, mijn schaamte is groot. Ik hoopte dat U mij niet zou herkennen." Yamamoto kwam naar Enge land omstreeks 1930 om een cur sus van twee jaar in het Britschc leger te volgen en gedurende 6 maanden was hij kapitein bij mijn staf. Treinramp Ten gevolge van een explosie in een Italiaanschcn express-trein, bij Bari, zijn meer dan 60 perso nen gewond, van wie 1 naar ge vreesd wordt, doodelijk. De ex plosie zou zijn veroorzaakt door een explosieve stof. die illegaal door een passagier werd vervoerd er. per ongeluk is ontbrand. Onder de tram Opnieuw heeft de Amsterdam- sche tram een slachtoffer ge- ejscht, toen Dinsdag de 72-jarige P. van K. onder een bijwagen van lijn 24 graakle en op slag werd gedood. Ontvlambaar Vele Duitsche vrouwen te Lue- ncburg hebben plotseling haar klceding in vlammen zien opgaan en pijnlijke brandwonden opge- oaan. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat zij op de zwarte markt coupons hadden gekocht van een stof, die was vervaardigd uit het zeer explosieve schietkatoen. Dit materiaal was waarschijnlijk ge stolen uit Britsche magazijnen. „Leenmannen" Te Dar-es-Salam (Tanginjika) zijn in verband met een onderzoek naar moorden gpleegd door „Leeuwmannen" (medicijnman nen) in 't district Singida, 61 in- heemschen, mannen en vrouwen, garresteerd. 35 gevallen van moord zijn aan de politie mede gedeeld. DE Zuid-Afrikaansche, en daar door, in ruimeren zin, dc Ne derlandsche literatuur, l\jdt een gevoelig verlies door het overlijden op 67-jarigen leeftijd van den dich ter Chr. Louis Leipoldt. Den laat- sten tijd trad hjj wel minder als dichter op den voorgrond, en werd zgn kunst, die een zeer ongelijk ka rakter droeg, overvleugel door jon geren die een wijdere stemkraeht bezitten, een feit is, dat zijn naam blijft verbonden aan de renaissan ce en verjonging, welke de Zuid- Afnkaanjsche dichtkunt in het be- fin van deze eeuw doormaakte, nkele verzen, speciaal uit den bundel „Oom Gert vertel" zijn on vergankelijk door een ontroering, die spontaan in klank en rhythme is overgegaan. Een reis door Insulinde maakte hjj vruchtbaar dom- be schrijvende poëzie, die niet licht zal worden vergeten. Ook schreef hjj tooneelstukken. In den Boerenoorlog was Leipoldt dagbladcorrespondent. Daarna stu deerde hij medicijnen in Londen. In den oorlog 1914'18 was hij lid van den Generalen Staf van Louis Bo tha. Hij schreef ook in dc Engelsche taal en liet een niet voltooide bio grafie na over Paul Kruger. Dc voormalige commandant van het vroegere concentratiekamp Auschwitz, Rudolf Hocss, is Dins dag te Auschwitz opgehangen. nft&QuS t Voor het eerst werd met een Miles „Aerovan"-vliegtuig in Engeland tarwe van de lucht uit gezaaid. Deze proefneming welke beter re sultaten afwierp dan men verwacht had, vond plaats in verband met den doorweekten grond en de reeds groote vertraging in het zaai-pro- gramma van dit jaar, (P.) Enkele weken geleden heeft het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie een getrouwe weerspiegeling van ons volk naar haar oordeel over eenige ministers in het kabinet-Bccl gevraagd. De enquêteurs van het Gallup- instituut zijn begonnen met de vraag: „Vindt U dat minister Drees goed werk of geen goed werk ver richt als minister van Sociale Zaken?" Gelijkluidende vragen stelden zij over de ministers Lieftinck, Mansholt, Huysmans en Van Maarseveen. MINISTER DREES, van Sociale Zaken, heeft de beste pers: 43 Goed werk, T-TET SCHOOLBLAD" heeft een extra-nummer gewijd aan »AX de nieuwe regeling voor onderwijzers-salarissen. Het stelt in de eerste plaats vast. dat de berekening daarvan een be langrijke vereenvoudiging zal ondergaan. Tot nu toe moesten, om tot het netto-loon te komen, de volgende correcties worden aan gebracht op het bruto-loon. Er af: kortingen van 10 en 5 pet., pensioen-bijdragen, loonbelasting, standplaats-aftrek en onge- huwden-aftrek; er bij: vaste toelagen, tijdelijke toelagen en over bruggingstoelagen. Al deze rompslomp gaat thans verdwijnen, er worden thans voor alle salarissen vaste bedragen vastgesteld. Belangrijker dan de vereenvoudi ging in de berekening is de verhoo ging, die de onderwijzerssalarissen /lillen ondergaan. Het maximum salaris wordt nu na twintig (in de oude regeling na twee en twintig) jaar bereikt. Het departement van Onderwijs gaf de volgende voorbeel den van bruto-salarissen: Aanvangssalaris voor gehuwden: z.h.a. m.h.a. Nu (met toelagen) 1916 2032 Nieuw (na 1 Oct '46) ƒ2436 2783 Maximum voor gehuwden: Nu (met toelagen) ƒ3359 ƒ3798 Nieuw (na 1 Oct. '46) ƒ3911 ƒ4577 z.h.a. zonder hoofdacte m.h.a. met hoofdacte. Voorbeelden „Het Schoolblad" geeft nog de vol gende voorbeelden: Een onderwijzer zonder hoofdacte, ongehuwd, acht dienstjaren, stand plaats 3e klasse, kreeg tot 1 Juli 1946 139.88, tot 1 October 1946 170,40 en krijgt na 1 October 1946 183 36 netto per maand. Het hoofd van een viermancschool, veertien dienstjaren, standplaats 2e klasse, gehuwd, twee kinderen boven twee jaar, ontving vóór I Juli 1946 272,52, vóór 1 October 1946 322,70 en zal" na 1 October 345,48 netto ontvangen. Een onderwijzeres aan een ULO- school, zestien dienstjaren, stand plaats Ie klasse, met hoofdacte M.O. Fransch, L.O. Duitsch en Engelsch, ongehuwd, ontving vóór 1 Juli "46 230,03, vóór 1 October 1946 271,12 en zal na 1 October 288,13 netto ontvangen. Van deze bedragen zijn de pensioenbijdrage en de loon belasting afgetrokken. In de nieuwe regeling is de stand plaats-aftrek voor een' tweede klas gemeente 4, voor een derde klas-ge meente 8%. Dc hoofdenmarge be draagt 500 bij niet meer dan zes verplichte onderwijzers (hoofd inbe grepen), 700 bij meer dan ze ver plichte leerkrachten (hoofd inbegre pen). Verder zijn er de verschillende vergoedingen voor bijzondere acten. Reeds in de eerste ronde ging Woodcock tweemaal neer, en toen hem dit ook in de tweede ronde overkwam leek bet dat de strijd snel een einde zou nenen. Hoewel volkomen versuft wilde hij ech ter niet van opgeven weten en hij s'aagde er gedurende liet verdere verloop vin den strijd zelfs in, tien Amerikaan verscheidene malen te raken. In de zevende ronde was de Engelschman ech ter zoó deerlijk verwond, dat de scheidsrechter den strijd ten gun ste van Baski staakte. (Van onzen specialen verslaggever) Wie zou het voor den oorlog gewaagd hebben om de eerste partij na zooveel jaar van Beb van Klaveren op vaderlandsehen bodem in Amster dam te organiseeren De Rotterdammers zouden het hem hun leven lang niet vergeven hebbenI Nu mopperen zij niet eens en gaan gedwee aan de radio zitten luisteren of laten zich met vrachtauto's naar de Amster- damsche Apollohal vervoeren om van deze „come.back" getuige te zijn. Van een sensationeele „come- nieuw beginnen met tellen, pmdat Van Klaveren niet in zijn hoek wilde blijven, doch op den afloop had het geen invloed, want Schoen was een voudig niet in staat om verder te boksen. Hierover was Van Klaveren kennelijk gepikeerd, want Huizenaar moest hem aan z'n broekje erbij trekken om Schoen een hand te gaan geven. Misschien gebeurt (Jat zoo in Amerika, maar Van Klaveren zal weer aan goede Hollandsche ge woonten moeten wennen en dan denken we ook er aan, dat liet geen fair play is om een bokser, die half neer is, nog een na-stoot te geven. een sensationeele „come- back" kan, ondanks de knock out in dc vierde ronde, ternauwernood wor den gesproken. Slechts de manier waarop zal den Amsterdammers en enkelen onzer gebenedijde sladge- nooten bijblijven. Waar Jan Schoen, die nog maar pas in de profschoenen staat, den moed vandaan haalde om het tegen Beb van Klaveren op te nemen, is slechts voor hem een weet. Slechts enkele onverbeterlijke opti misten waagden het om „hup Jan" te roepen, alsof deze Jan ook maar een schijn van kans had. Hij wist zelf wel beter, want het was zijn eenige zorg om de afstraffing zoo lang mogelijk uit te stellen. Daartoe probeerde hij profijt te trekken van zijn „long reach", doch Van Klave ren stoorde er zich niet aan. In elkaar gedoken, elke vezel van zijn nog al tijd prachtig gespierd lichaam tot liet uiterste gespannen, zat hij Schoen achterna, iedere seconcfé gereed voor een tijgersprong. Met korte vinnige hoeken ranselde hij den Amsterdam mer, die reeds in de tweede ronde even op dc knieën ging. In dc derde ronde werd Schoen van de knock out gered door de gong. doch nau welijks was de vierde ronde begon nen of Van Klaveren sprong weer op hem af. Een flitsende rechtsche naar den kaak en Schoen ging als een blok tegen de mat. Tot twee maal toe moést de scheidsrechter op- Spanje's grootste danseres. Mariem- ma, die na haar opzienbarend suc ces in Parijs naar ons land komt. Eén der beroemdste Spaansche pia nisten, Enrique Luzuriaga en de be kende guitarist lictor Viladrich zullen haar begeleiden. (P.) Dit was de tweede knock out voor de pauze, want even daar voor had Harry Bos den Rotter dammer Skippy in de vierde ronde zoodanig in moeilijkheden ge bracht, dat deze het maar raad zaam achtte den strijd te staken. Na de pauze kwam Luc van Dam aap de beurt tegen Pierre Dooren bosch. Nog niet zoo lang geleden waren beiden in de school Huizenaar, nu stond Huizenaar achter Dooren bosch en in den hoek van Van Dam zagen wij den Amsterdammer De Graaf en den vroegeren halfzwaarge- wichtkampioen Jo de Groot. Van deze partij, die net publiek herhaal delijk opsierde met fluitconcerten, is bitter weinig te vertellen. De „bra kes" waren niet van de lucht en meer worstelend dan boksend behaalde Van Dam een weinig eervolle pun- tenoverwinning. Nee, dan hebben Jan de Bruin en Jan Nicolaas het tot slot heel wat aardiger gedaan. Jan de Bruin heeft nu eindelijk ont dekt hoe hij van z'n ouderen naam genoot kan winnen. Technisch is hij de meerdere van Nicolaas en slechts als hij zien ertoe Iaat verleiden om te gaan vechten, zooals in de vijfde ron de even gebeurde, heeft Nicolaas de beste kansen. Gelukkig bcheerschte De Bruin zich later weer, zoodat hij eindelijk het genoegen mocht sma ken in de vierde partij tegen „Haag- sche Jantje" tot overwinnaar te wor den uitgeroepen. 12 Niet goed, 45 Geen oordeel. Zijn bewonderaars vinden hem een harden werker, f linken kerel, strijder voor de arbeiders en noe men verder den kinderbijslag, de ouderdomspensioenen c.d. De critici van minister Drees vinden hein te theoretisch, niet doortastend of zijn ontevreden met de op dat oogenblik nog niet ver hoogde ouderdomspensioenen. El ke politieke partij levert een meer derheid van aanhangers, die hem waardecren, op. Dc P. v. d. Arbeid de meeste (56 do Anti-Rev. liet minste (33 MINISTER LIEFTINCK verricht als minister van Financiën vol gens: 46 Goed werk, 25 Niet goed, 29 Geen oordceL De voorstanders van zijn beleid prijzen de geldzuivrcing (5 en zijn financieole deskundigheid; do tegenstanders verwijten hem de voortdurende blokkeeringen (i% hooge belastingen en menigmaal dat bij „het geld over de balk gooit", „te so'cialistisch is", „ons land naar een catastrophe voert" c.d. Desondanks heeft hij onder de aanhangers van alle poli tieke partijen meer supporters dan critici, hoewel deze tevre den meerderheid hij de Anti- Revolutionnairen en de Partij van de Vrijheid zeer gering is. MINISTER MANSHOLT verricht als minister van Landbouw en Voedselvoorziening volgens Zoeklicht op de wereldpers TN c T hce een interview met „Antara" heeft dr Gani, zooals men weet, verschillende mededeelingen gedaan betreffende de teruggave van de bui- tenlandsche ondernemingen volgens de voorzieningen, getroffen in artikel 14 van het basi^accoord van Ling- gadjati. Hij sprak daarbij o.m. van „vitale" ondernemingen, welke tegen schadevergoeding zullen worden ont eigend. De andere ondernemingen zullen op bepaalde voorwaarden aan de rechtmatige eigenaren worden teruggegeven. Dc bond van Indonesische onder nemingsarbeiders (de „Sarboepri") schijnt er anders over te denken. In elk geval is deze bond voornemens den 20sten April a.s. een congres te houden te Solo niet het doel, er bij de republikeinsche regeering op aan te dringen, dat het beheer van de on dernemingen bij de republiek zal blij ven berusten, dat de ondernemingen, door de republikeinsche regeering worden overgenomen, dat onderne- mmgsarbeiders in de verkiezingscom- nïissie zullen worden opgenomen en dat zoo spoedig mogelijk een sociale wetgeving zal worden voorbereid ter regeling van de standaardloonen, den kinderarbeid, de hygiene, de huisves ting, winstaandeel, werktijden enz. In het dagblad „Berita Indonesia" schreef een medewerker, dat wanneer de Nederlandsche administrateurs naar de ondernemingen terugkeeren er zeker moeilijkheden zullen ont staan, indien zij dezelfde mentaliteit hebben als „Romme en andere conservatieven". De schrijver herin nert daarbij aan het feit, dat op Ma- lakka relletjes uitbraken op een on derneming en dat de planters daar door genoodzaakt werden naar Pe- nang te evacueeren. Nederlandsche vrees DE Nederlanders zijn bevreesd voor dergelijke gebeurtenis sen op Java" aldus dc schrijver. „Zij wenschen hun ondernemingen weer te exploiteeren. Het zij zoo! Wij berusten in alle beslissingen van onze regeering, doch wij willen niet langer hoiidsch behandeld worden. Daarom moeten wij ons aaneensluiten en onze vakvereenigingen versterken opdat wij den strijd kunnen aanbinden te gen het internationale kapitalisme". „In de toekomst zullen de dagbla den dagelijks het gehcele Indonesi sche volk moeten inlichten over den strijd, welke gevoerd zal worden tus schen de Indonesische arbeiders en het buitenlandsche kapitaal en indien zekere Nederlandsche groepen hun houding niet veranderen, zijn moei lijkheden onvermijdelijk." In een hoofdartikel schreef hetzelf de blad, dat nu politieke over eenstemming is bereikt ook wel spoedig samenwerking tot stand zal komen op economisch, sociaal en cul tureel gebied. „Dit alles is goed en wel" aldus de „Berita Indonesia" „doch onze leiders mogen nooit de draagkracht van het cultureele peil en de sociale structuur van ons volk vergeten, in dien zij niet willen, dat regeering en volk van elkaar vervreemden; alle te nemen maatregelen moeten derhalve goed overwogen zijn en in overeen stemming zijn met de wenschen van het volk. 36 20 44 12 68 FEUILLETON jjtkie ifteitteifyeS'... [DOOR craic rice «vertaling: aoa kampers] 44 Ze liep voorzichtig het pad af en zei: „Het valt niet mee om die doos in evenwicht te houden." „Mijn zuster," mompelde April, alsof ze in zichzelf praatte, „het toonbeeld van onevenwichtigheid." Ze vonden Wally Sanford gescho ren en gewasschen, met zijn schoo- ne overhemd aan. Hij zat op den rand van de bank zijn schoenen vast te maken. Hij had ook schoo- ne sokken aan. Toen ze het speel huis je binnenkwamen, glimlachte hij flauwtjes tegen hen. Zijn ge zicht was heel bleek, maar hii leek in niets meer op den verschrikten, uitgeputten en bijna hysterischen man. die zich in de struiken verbor gen had gehouden en van gegapte fleschjes melk geleefd had. „Trek in ontbijt, vrind?" vroeg Dinah, terwijl ze de doos neerzette en den inhoud eruit begon te ha len. „Compleet met koffie", voegde April er aan toe en zette de ther- mosflesch neer. „De bediening in dit hotel is prima Kijk 's. de kell- ner brengt zelfs het ochtendblad en sigaretten". „Als U net zoo hongerig bent, als U eruit ziet", zei Dinah, „dan zullen we ons wel omdraaien als U eet". „Ik heb zóó'n honger", zei Wally Sanford, terwijl bij den bovensten pannekoek met boter besmeerde, „dat ik het niet eens erg vind als jullie kijken terwijl ik eet". Toen hjj aan den laatsten panne- koek kwam, greep April de ther- mosflesch en vroeg: „Zullen we U met koffie volgieten?" „Giet me vol met koffie en be graaf me onder de rozen", zei Wal ly Sanford en begon wild te lachen. „Als U daar niet direct mee op houdt, zullen we U met plezier be graven", zei Dinah scherp. Wallace Sanford begroef zijn ge zicht in zijn handen. „Ik ga naar de politie. Ze zoeken me. Ik ga mezelf aangeven. Ik kèui dit niet langer uithouden". „Waar hebt U nu precies klach ten over", vroeg April, „over het eten of over de bediening?" „Over hij keek op „over het wachten. Het verstoppertje spelen. Als een misdadiger. Gesteld, dat ze me in de gevangenis stop pen. Ze kunnen -me daar niet hou den, omdat ik onschuldig ben. Zc zullen cr achter komen, dat ik on schuldig ben. Ze zullen er achter komen wie haar werkelijk heeft vermoord en dan zullen ze me la ten gaan". „En dan kunt U schadevergoe ding eischen voor onrechtmatige vrjjheidsberooving", zei April. „Geen kwaad idee". Ze hield op en zei peinzend tegen Dinah: „Weet je, ik geloof, dat het nog zoo gek niet is. wat hij daar zegt. Misschien was het maar het beste, als hjj zichzelf aangaf". „Hè?" zei Dinah. „Na al die moeite, die we hebben gehad om hem hier te verbergen?" „Waarom laat hij zijn baard niet staan en gaat hjj niet naar „Zuid- Amerika? zei Archie. „Stil", zei April, „ik denk". Ze fronste haar voorhoofd. „Moet je hooren. Stel. dat h\j zichzelf aan geeft. De politie denkt, dat hij den moord gepleegd heeft. Als ze hem eenmaal hebben, dan zijn ze tevre den. En dan kunnen wij ongestoord verder gaan om den echten moor denaar te zoeken. Zonder dat iemand zich ermee bemoeit". Dinah zei langzaam: „Ja, maar stel nou 's dat we den echten moor denaar niet vinden. Wat gebeurt er dan met hèm?" „Dat risico moeten we nemen", zei April. En ze voegde er aan toe: „En bovendienhij heeft een alibi. Hij zat nog in den trein toen wij dc schoten hoorden". „Da's waar", zei Dinah. „Maar het blijft toch riskant". „Ik moet het doen", zei Wally Sanford. „Ik móet!" „Nou misschien begon Di nah. Ineens schoot haar iets te bin nen. „Nee. luister. Wacht tot mor gen. Of misschien tot vanavond. Wilt U dat doen?" Wally Sanford staarde haar aan. „Waarom „Doet er niet toe, waarom", zei Dinah. „Vertrouw maar op ons. Wjj weten wel wat we doen. Blijf hier uit het gezicht, tot we terugko men". „Maar hij fronste zijn voorhoofd „jullie zijn nog maar kinderen. Wat denken jullie dan, dat je kunt doen?" „Wij kunnen maken", zei Dinah beslist, „dat, als U naar de politie gaat. ze geen enkel motief hebben om het U lastig te maken. Geen enkel! Begrijpt U? U zult een alibi hebben en U zult geen enkel motief hebben. En dan moeten ze U weer laten gaan". „Maar künnen j'ullie dat dan?" vroeg Wally Sanford. „Hoe kunnen jullie dat?" „Dat doet er niet toe", zei Dinah vol vertrouwen. „Dat ligt er aan, wat er uit den zak komt' Ten slotte beloofde hjj in zjjn schuilplaats te bljjven. tot ze terug kwamen. Dinah zei! „Ik zal Archie sandwiches en nog een thermos- flesch koffie laten brengen voor twaalf uur. En iets om te lezen. En blijf hier!" Ze gingen naar het huis terug, waar Dinah sandwiches maakte van het overschot van den kalkoen en de thermosflesch weer vulde, terwijl April een armvol magazines bij elkaar zocht. Archie bracht al les naar het speclhuisje, terwiil de meisjes den ontbijtboel in elkaar zetten. „Is 't in orde mot hem?" vroeg Dinah bezorgd, toen Archie terug kwam. Archie knikte. „Hij zit een siga ret te rooken en de krant te le zen". „Het zal wel goed met 'm gaan zei Dinah en ze voegde er aan toe: „Dat hoop ik tenminste". Midden onder het uitspoelen van den kof fiepot hield ze ineens op en zei: „Het zou vreeseljjk zijn, als het uitkwam, dat hij het écht gedaan had". Archie, die de kruimeltjes uit den koekjestrommel had staan op eten zei: „Wie wè,t gedaan had?" „Wie twaalf oliebollen heeft ge stolen, die in de bloembus verstopt zaten", zei April. (Wordt vervolgd) Goed werk: omdat hij al les goed regelt, energiek optreedt, verdeelt wat er is, enz. zegt: Niet goed... omdat hij te veel rantsoeneert, te weinig vrij laat, de boeren te weinig vrij laat, de handelaren niets laat verdienen, enz. heeft geen oordeel. Dc aanhangers van dc Partij van de Vrijheid (36 geen goed werk), de Anti-Revolutionnairen (25 ontevreden) hebben de meeste critiek, de aanhangers van de Partij van dc Arbeid en van de do Katholieke Volkspartij do mees te lof (43 resp. 35 °n poed werk). MINISTER HUIJSMANS' werk is weinig bekend. 20 Meent dat hij goed werkt, dat hij geen goed werk doet, weet het niet. Alleen onder dc Anti-Revolution nairen en de communisten inrit hij een meerderheid tegen zijn be leid. Dc meeste critiek richt zich op de handelsbelemmeringen, de ambtenarij, de Rijksbureaux cn de geleide economie (waar men zijn departement hiervoor verantwoor delijk stelt) in het algemeen. MINISTER VAN MAARSE- VEEN'S werk als Minister van Justitie, ontmoet veel critiek: 37 vindt dat hij het niet goed doet, 20 wel goed, 43 geen oordeel. Bijna alle critiek baseert zich op de behandeling der poiltieke delinquenten, de ontsnappingen van SS-ers, de kwestie Mr. Zaaye? enz. Alleen onder zijn eigen partij- genooten vindt de Minister van Justitie een meerderheid van sup porter (32 goed werk, 24 niet goed). De aanhangers van alle andere partijen zijn slecht over zijn bewind te spreken (percentage „Geen goed werk" bij de Partij van den Arbeid: 44, Anti-Revolu tionnairen: 55, Communistische Partij Nederland: 46. Partij van de Vrijheid: 47). Nadruk verboden" Geen feest Groote. plannen voor de viering Op 21 April van den 21sten ver jaardag van de Engelsche kroon prinses. Elizabeth, zjjn opgegeven in verband met den brandstoffen- nood in Groot-Brittannië. WOENSDAG 16 APRIL Avondprogramma HILVERSUM I 301.5 M. 19.00 Het Ontwerp-Beginsclprogramma van de P.v.d.A. 19.15 Een kwartier met Fred Hartley. 19.30 Cursus „Ons leven en oiis geloof". 20.15 Hedenavond kwart na acht wordt aan uw verzoek gedacht. 21.15 „Schotland" - (Klankbeeld). 21.45 „The Glasgow Orpheus Choir". 22.15 Lichte orkestwerken. 22.30 Actuecle figuren in het huidige denken. 23.15 Op vleug'len van mu ziek. 23.25 „The Ramblers". HILVERSUM II 415.5 en 218 M. 20.05 Het Radio Philharmonisch Orkest. 21.10 „Drie tegen één". 22.30 Essie Ackland, alt, zingt met orgelbegeleiding. 23.0024.00 Har- moniemuziek. DONDERDAG 17 APRIL Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I 301.5 M. 7.30 „Ochtendrhythme". 8.15 Opera Se lecties. 8.45 Pianoconcert No. 2 in C kl. t. opus 18, Rachmaninoff. 9.15 Morgenwijding. 10.35 Ezio Pinza, bas, zingt aria's uit opera's van G. Verdi. 12.00 Vioolconcert. 12.35 „Uit de laars van Europa". 13.15 Het Virtuoso sextet. 13.45 Werken van Amilcare Ponchielli. 17.00 Ka- leidoscoop. 17.30 „The Skymasters" 18.15 Sportpraatje HILVERSUM II 415.5 M. 8.15 „Pluk den dag". 9.00 „Ochtendcon cert". 10.15 Morgendienst. 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Bioscoop orgelspel. 12.03 Cor Coppens, hobo en Jan Nederpclt, piano. 12.30 Lunchconcert. 13.15 Lunchconcert 14.00 Metropole-orkest. 15.00 Fluit- recital. 15.30 Arthur Schnabel pia no. met het Londensch Symphonie- orkest. 16.00 Bijbellezing. 18.00 Or gelconcert. 18.30 Kamerorkest.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2