Wanneer nichtjes en neefjes politie agente spelen... PURGACEEM Specialiseeren, of van den nood een deugd maken O Nieuwsuitzendingen worden slecht verzorgd Radiografisch contact met agenten-te-voet Radio-programma dan komt het wel in orde /V/ AAST mij ligt een heel stapeltje babbel-brieven, die nodig beantwoord moeten worden. Doordat we de vorige week zo'n groot verhaal hadden, was er geen plaatsje meer over, om nog wat over die brieven te schrijven. Film over Rotterdam draait in Londen Robot-mijnwerkers in Rusland? Voor philatelisten: Georgette Hagedoorn naar Kopenhagen Geheimen van „walkie-talkie" en „handy-talkie" Eerst veel kosten, dan besparing Weer een kruiswoord I) Shocp Dcnuiema HELPT 'HOEST i&ów. Valkenburg krijgt een dierentuin 4 Zaterdag 19 April 1947 Mijn „neven" had ik nog iets willen vertellen over het maken van een Indianenhoofdtooiscl. Maar ook daarvoor was geen ruim te meer. We gaan nu vlug de achterstand inhalen en ive beginnen met: BEB v d S te B. die een erg grap- pig gedicht over een poes op stuurde. Bep zou het lijn vinden als dat gedichtje in de kinderkrant kwam te staan. Dat wil ik wel doen Bep, maar dan moet je me even pre cies opgeven in welk boekje het staat en door wie het is gemaakt Bron- vermelden noemen we dat. Je mag nu eenmaal niet zonder meer iets uit een boek overnemen en in de krant zetten. Schrijf me volgende week dus even een briefje, waarin je me ver telt van wie het gedichtje is. Tot een volgende week Bep en zeg tegen Jan, dat zijn oplossing goed was. Na Bep en Jan v d S komt Ria v A te U aan de beurt. Dat is nog eens een lang raadsel, zeg Ria. Ik vind hem erg aardig. Kijk maar steeds goed in de krant, want zo gauw er plaats is, geef ik je raadsel aan alle neefjes en nichtjes op. Huiswerk Adrl van D en Gerrie J. allebei uit A., schreven bij hun oplossing nog een klein babbeltje. De ..dames" heb ben het o, zo druk met hun huis werk. Maar ik vind het toch fijn van jullie, dat je nog even tijd hebt kun nen vinden, om een brief te pennen, al is ie dan nog zo klein. Het verhaal van de snoepachtige Wiesje ligt ongeduldig op een plaats in de krant te wachten. Elly S te U. Ik heb zo'n idee. dat je het verhaal zelf gemaakt hebt. Schrijf my dat eens uitvoerig, want het is met jouw verhaal eigenlijk precies hetzelfde als met het poesengedicht van Bep. jullie hebben beiden de herkomst (bron) van verhaal en gedicht niet vermeld. Leni G uit Z, schrijf je mij nog eens wat over de logeerpartij in de Paasvacantie? De boerderij Nog steeds heb ik geen adressen van nichtjes gekregen, die op een boerderij wonen. Er kan van de ruil- logeerpartij, jij naar de boerderij en het vriendinnetje van de boerderij naar Zeist, tot nog toe niets komen. Maar wie weet krijg ik nog wel eens een brief van een nichtje, die graag een week bij jou komt logeren in de zomervacantie en omgekeerd. Verlies de moed maar niet. Leni! En nude puzzlel V ie helpt er mee? JIM, zit in de stad A gevangen. Hij zou er wel graag uit willen, maar dat kan niet. want steeds als hij pro beert de stad te ontvluchten loopt hij tegen een politie-agent op. Waar om Jim zo door politie-agenten be waakt wordt weet ik eigenlijk niet precies. Ik geloof, dat hij aan de kat z'n staart heeft getrokken. De hoofdcommissaris van politie heeft z'n politie-agenten in de stad ook erg hard nodig. Daarom wil hij er zo weinig mogelijk op wacht zetten. Hij bekijkt dc plattegrond van de stad eens goed en zegt boos: „Voor die lastige Jimmle moet ik weer vijf van mijn agenten missen". Toevallig was ik juist bij den Hoofdcommissaris. Ik Het ideale Laxeermiddel Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, woonde de eerste vertooning bij van een film over Rotterdam en zijn haven in het lilmtheater van de British Coun cil in Londen. De film, die ver toond werd op initiatief van de Anglo-Netherland Society, is geti teld „On which they depend" en loopt bijna 40 minuten. Frank Philips, de bekende omroeper vin de B.B.C. sprak dc teksten bij de- zo rolprent, die de geschiedenis behandelt van het ontstaan en den groei van de havenstad Rot terdam. Burgemeester Oud sprak over de beteekenis van de haven voor het Rijnbekken en zeide dat de haven 11 weer alle verkeer kon verwerken, dat naar haar toe ging of van haar uitging. Volgens „Moscow News" zul len in de Russische fabrieken voor mijn-machinerieën op groo- tc schaal „mechanische mijnwer kers" worden geproduceerd, die elk het werk van 30 geschoolde kolendelvers kunnen doen. Het ministerie voor de Ooste lijke mijndistricten heeft mede gedeeld, dat tegen 1950 300 van deze machines in de Oostelijke kolenmijnen In gebruik zullen worden gesteld Elke machine zou een combi natie zijn van drie onderdeelen, nj. een houwmachine, een breekmachlne en een laadinstal- lat ie, die gesynchroniseerd zijn en automatisch werken. kreeg een beetje medelijden met hem en ging ook eens nadenken. En eindelijk had ik het gevonden hoor. Luister maar eens wat ik den Hoofd commissaris voor stelde. ..Mijn nichtjes en neefjes, mijnheer v E. zijn erg pienter. De plattegrond van de Stad A zet ik in de krant en zogauw ik een brief van een van mijn nichtjes of neefjes heb ontvan gen, kom ik weer bij J. Misschien weten zij wel, hoe je met minder den vijf man toch alle wegen, die de stad uitvoeren, kan afzetten." „Dat is een idee", rei de Hoofdcommis saris. Nou, en nu zit ik met de gebakken pe ren. Tenminste, daar zou ik mee zitten, als jullie me niet helpen. Maar ik ben er wel bijna zeker van, dat voor 30 April brieven met de juiste oplos sing voor my in de bus gestopt wor den. Het komt hier dus op neer; Jimmy wil de stad uit. Op hoeveel kruis punten moet je nu een agent zetten, zoodat Jimmie nooit uit de stad kan ontsnappen. De oplossing kunnen jullie weer insturen naar de redactie van Krab beltjes en Babbeltes. Vergeet vooral niet duidelijk je naam, adres en leef tijd in je brief te zetten. Indiaantje spelen PROBEER bij den kruidenier ge ribd karton te krijgen. Lukt dat niet. vraag dan eens bij den boek handelaar. Ben Je eenmaal van dit soort karton in het bezit, knip er dan een reep af van ongeveer 50 cm lang en 4 cm breed. Je moet dat zelf nog maar eens om je „bol" passen. Stop nu de kippenveren, die je bij een poelier wel kunt krijgen, op ge- In Hollywood werden het afge- loopcn jaar meer dan 200 films ver vaardigd, dat is iets meer dan de helft van de gewone productie. De Synode van de Duitsche Evangelische Kerk zal in Mei voor de eerste maal bijeenkomen. Het Vaticaan heeft zich uitge sproken tegen de verfilming van Vol taire's „Candida", welke de Fransche regisseur Marcel Carne in Rome wil de doen plaats vinden. Voltaire staat namelijk op den index. Krabbeltjes en Babbeltjes j lijke afstand in het karton. Naai of plak de uiteinden van de band vast. „Net echt" staat het als je de veren met wat olieverf kleurt. Zorg ervoor, dat je met de draad van de veer meestrijkt. Dus van de pen (schacht) naar de kant. Nog mooier is het, als je op je rug ook nog een dubbele rand geribd karton met veren hebt hangen. Deze rand kun je weer be vestigen aan de band die om je hoofd zit. Misschien heeft moeder nog wel een klein lapje goed, dat zij om het korton kan naaien. Vraag moeder maar eens! Verder kan je van stevig dik karton nog een bijltje knippen of snijden. Indianen noemen dat een tomahawk. Met wat vergulsel er op lijkt het dan weer reuzen echt. Veel plezier jon gens. Een getekende oplossing werd in gestuurd door Barend v d Brink uit N. Wat een £yne tekening is het weeï ge worden Barend. Ik vind deze nog mooier dan de vorige. De olifant heeft een ereplaatsje aan de muur gekregen. Barend, Barend, wat kan je toch geweldig tekenen! De gelukkigen Jan v. d. Steen uit B., Rietje S. uit A. en Corrie B. uit U. zijn de winnaars van de cyfer-puzzle. TANTE ANS. DE groote stroom van nieuwe postzegels, die al sedert jaren aanhoudt, heeft ertoe geleid, dat de ihilatelisten gingen specialiseeren. Jen zag aan den eenen kant, dat het onmogelnk was, alle nieuwe uit gaven over ae geheele wereld by te houden, maar wilde anderzijds zijn liefhebberij niet opgeven. De' eenige weg was dus, wilde men een verza meling aanleggen, die eenigszins de moeite waard was en waarvan het album niet te veel open plekken vertoonde, dat men een Bepaald land of een bepaalde zegelgroep by den kop nam en hiermede verder ging werken. Een land, dat bij de „wereldver zamelaars" zeer in trek was en nog steeds is, is de Vereenigde Staten. De U.S.-posterijen toch, die reeds in 1869 de eerste „plaatjeszegels" het licht lieten zien, zijn in den loop der jaren daarmee doorgegaan en nog steeds verschenen elk jaar in groo- ten of kleinen getale keurig uitge voerde exemplaren met allerhande afbeeldingen. In het jaar 1940 be reikte men een record met de uit gave van liefst 42 nieuwe zegels en ook voor het jaar 1947 staat heel wat op het programma. De parade werd inmiddels op 11 Februari jl. geopend met een in licht violette kleur uitgevoerd ze gel van 3 c., dat herinnert aan het feit. dat de groote Thomas Alva Edison op dien datum 100 jaar ge leden geboren werd. Ook een lucht postzegel in de tot nu toe onge bruikelijke waarde van 5 c. ver scheen in afwijkende teekening, ter wijl in dit type waarden van 10 c., 15 c., 25 c. en hooger 6f reeds in omloop gebracht zijn óf binnenkort tegemoet kunnen worden gezien. Nationaal-Parkserie OK de Amerikaansche indu strie, de landbouw, de veeteelt, de mijnbouw, de bouwkunst, het transport-, verkeer- en bankwezen zullen dit jaar door middel van een speciale uitgave bedacht worden, terwijl ook nog een tweede „Natio- nal-Park"-serie zal verschijnen, nu met afbeeldingen van de Niagara- vallen, de ..Redwoods" van Califor- nië, Pike's Peak in Colorado, Mount Rainier in Washington State, Great Stone Face in New Hampshire, Petrified Forest of Arizona, Pain ted Desert in New-Mexico, Jack son Hole in Wyoming, Great Salt Lake in Utah, Carlsbad Caverns, the Natural Bridge in Virginia, the Dismal Swamp in North Carolina en de Devil's Elbow in Missouri. Naast een afbeelding van Mount Rainier (hierboven reeds vermeld) komt ook de Grand Canon in Colo rado nogmaals te voorschijn. Een heele film van natuurmonumenten dus. De interesse der verzamelaars zal zich echter hoofdzakelijk con- centreeren rond een herinnerings- blocje, dat zal worden uitgegeven ter gelegenheid van de Centenary Philatelic Exhibition, die in Mei a.s. te New York gehouden wordt en welk blocie herdrukken zal vertoo- nen van de 5 en 10 c. 1847 (Yvert Nos. 1 en 2), de eerste algemeenc uitgaven van de Vereenigde Staten dus. Den vervaardigers van de „First- dav covers" staat heel wat werk te wa'chten en ook de albumfabrikan ten zullen in hun vuistje lachen. Want niet alleen de Ver. Staten zullen ons met kwantiteit en kwali teit komen verrassen, maar ook tal van andere staten zullen zich niet onbetuigd laten. En voor de we reldverzamelaars eenige uitzon deringen daargelaten is een en ander niet bij te sloffen. De slot som is dus: specialiseeren! D. E. J. MULDER. KLEINE PROBLEMEN DEZER DAGEN Waschklachl „Meneer, kunt U niet eens iets schryven over het feit. dat by de wasscherijen zooveel goed weg raakt", vraagt één onzer lezeressen, „ik heb, in twee maanden tijd, al drie sloopen, een tafellaken, vijf zakdoeken, een theedoek en een paar stofdoeken minder terug: ge kregen dan ik gezonden heb. Voor dat ik mijn kuidigen „waschbaas" had stuurdo ik mijn spullen naar een andere, en ook daar had ik de zelfde onplezierige ervaringen. Ik kan U zeggen, dat dit zoekraken mij niet voor een klein, maar voor een heel groot probleem stelt. De vorige wasscherij bood mij f 25.vergoe ding voor weggeraakte kleeren, maar wat heb ik daaraan? Om nieuw goed te kunnen koopen heb je niet alleen geld, maar ook textielpunten noodig, en ook daarvan hebben wij niet bepaald te veel. Nu zult U zeg gen: wasch Uw lakens enz. zelf, maar heusch, daar heb ik geen tijd voor Ik heb vier kinderen, waarvan do jóngste een half jaar is. Het is inderdaad iedere week een niet go ring financieel offer wat ik brengen moet om de wasch buiten de deur" te doen, doch zelf kom ik er niet toe. Als het zoo doorgaat zal ik wel moeten, maar dat betcekent dat ik, ook 's avonds, geen vrije minuut meer overhoud. Mijn meeste \rien- dinnen hebben dezelfde klacht als ik". Wat moeten wij hieraan nu nog toevoegen? Het briefje van onze le zeres spreekt duidelyke taal, niet- waar? Bij de „handy-talkie" praat dc agent als het ware uit zijn hand; hieraan is die ietwat vreemde naam van het toestel ontleend. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana zal de Nederlandsche chansonnière Georgette Hagedoorn met haar bege leider Pierre Verdonck, enkele voor stellingen geven in Kopenhagen. Aan den luidspreker Als gevolg van het papiergebrek blijft veel goede copie op de rcdac- tie-tafel van onze dagbladen liggen. Noodgedwongen kunnen dus de kranten slechts zeer ten deelc vol doen aan den niet te verzadigen nieuwshonger der lezers. Maar er is een tegenwicht: De radio! Juist nu de dagbladen slechts uitkomen met een klein krantje, waarin de belang rijkste zaken moeten worden sa mengeperst. is de „radio" een ware uitkomst. Hier gécn papiergebrek; hier nieuwsberichten, acht maal per dag. Welke mogelijkheden, welk een paradijs in de oogen der journalisten. Men kan aannemen, dat het aan tal luisteraars rond anderhalf tot twee millioen bedraagt. Het is dus begrijpelijk, dat wc onze volle aan dacht schenken aan een program ma-onderdeel van zóó groote betee kenis. Wc hebben dat langen tijd ge daan en stelden ons daarbij op het standpunt, dat het allerbeste nau welijks goed genoeg is voor den luis teraar. We vormden ons een oor deel en vroegen bovendien dat van velen, wier meening ons belangrijk lijkt. Dat oordeel luidt vernietigend: volstrekt onvoldoende. Zoowel wat betreft de redactie, als qua nieuws- lezing is dit uiterst belangrijke pro gramma-onderzoek een „doorn in het oog" van velen. Voor wat het uitspreken van het nieuws betreft: er zijn eindelooze versprekingen en verkeerde beklem- tooningen. Men constateert voort durend een t« snel spreken, een plotseling wisselen van verleden naar tegenwoordigen tijd, hetgeen uiterst vermoeiend is. Het geheel geeft een indruk van onverzorgd heid, slordigheid en nonchalance. Gc wilt een enkel voorbeeld? Men spreekt van „koempóélan", in plaats van „kóémpoclan"; men kort TUINKALENDER ZATERDAG 19 APRIL. Som- mifje éénjarige zaaibloemen kunnen ook zeer qoecl voor de aanplanting op zomerperken worden gebruikt Flier voor komen o.a. in aanmerking: de lage roode Leeuwenbekjes of Antirrhinumde roode of rose Phlox Drummondi en de lage dub bele oranje of gele Africaantjes (Ta. getes patula nana). Deze kunnen in het laatst van April buiten worden gezaaid. Om de planten wat vroe ger tot ontwikkeling te krijgen, kan men ze thans ook in een broei bak of in een kistje onder een glas ruit uitzaaien. Zeer geschikt voor perken is ook de roode of rose Go- detia. Deze kan men begin Mei bui ten uitzaaien en dan uitdunnen. S. L. „Tandjong Priok" af tot „Tand jong", terwijl „Priok" het juiste is. Verder: Ankara, inplaats van Ankara; Noord-póól i.p.v. Nóórd- nool; Mac Kereth voor Mc Kèrcth. Wat dunkt U van we schrijven phonctisch róópij inplaats van roepie, als men het heeft over dc bekende Britsch-Indische munt-cen- heid? Eindelooze versprekingen, in plaats v. „rucksichtlos", „ricksicht- los", voor „wielrenner" „wielren", men maakt van „kampioensclub" „kampioensclub-ploeg", men wisselt „vóór" met „dóór" enz. Dc schuld ligt waarschijnlijk niet bij den nieuwslezer. We moeten aannemen dat deze zijn best doet. Dc schuld berust bij diégenen, die onvoldoende beseffen, dat eenige millioenen menschcn geregeld luis teren naar het belangrijkste pro gramma-onderdeel: het nieuws! Spoedige verbetering is geboden. A. R. (Van onzen specialen verslaggever T/|/ ANNEER het Rijk nog eens „een f linken duikin de schat kist wil nemen is de Nederlandsche politie voornemens naast de radio-telefonische verbinding tusschen hoofdbureaux en rijdend materieel ook de agenten-te-voet uit te rusten met soort- gelijke apparaten, n.l. met de walkie-talkiealias de „sprekende rugzak' en met de „handy-talkie" (meer populair „handjepraat" genaamd agent als het war© uit z'yn hand, zooals op de foto duidelijk is te zien hieraan is de naam „handie- praat" ontleend. De .,handy-talkie"-agent kan met zijn instrument weer ver schillende onder zijn bevel staande agenten bereiken door dit ver-doorgevoerd radio-tele fonisch systeem kan dus binnen twee minuten een bevel van den commissaris alle agenten hebben bereikt. Deskundigen schatten, dat de aanschaffingskosten van de appara ten er na een jaar zijn uitgehaald door de enorme besparing aan per soneel, materiaal, heen en weer rijden, enz., enz. In do practyk werd deze apparatuur reeds eenige malen met groot succes gebruikt, o.a. bij den „Oranje-stertocht" naar Baarn. Verwacht mag worden, dat Ia Technische Verbindingsdienst van de Nederlandsche Politie binnen kort een groot aantal van deze in strumenten aan de corpsen van Rijks- en gemeentepolitie ter be schikking zal kunnen stellen, zoo dat gecombineerd met het ontwor pen polifie-radiosysteem, een uitge breid politie-radionet ontstaat. De president van Brazilië Dutran heeft bij decreet de organisatie „communistische jeugd" voor zes maanden verboden. Deze partij werd opgericht aan den vooravond van een proces tegen de communistische partij wat heftige reacties uitlokte. Het zyn vreemde toestellen, die „sprekende rugzakken" en „handje, praatjes", trouwens net als hun ge populariseerde namen. Wat zij zijq en wat er mee gedaan kan worden: een voorbeeld zal dit duidolyker maken dan een technische beschrij ving. Ter gelegenheid van het veertig jarig regeeringsjubileum van de Ko. ningin werd een groote praalwagen optocht georganisoerd. Militairen en politie-agenten zorgden voor de afzetting van de route en om de zoo veel meter was een man geplaatst. Hoofdinspecteurs en inspecteurs hadden op verschillende centra hun commandoposten en vele motoror donnansen zorgden voor het over brengen van de instructies der sec tiecommandanten, die weer over fiets- en voetkoeriers beschikten voor het doorgeven van de mede- deelingen aan de agenten. Zeker, het ging best zij het met inschake ling van heel veel personeel en met enorme inspanning. Een ander voorbeeld zal worden gegeven bij het vijftigjarig regee ringsjubileum in September 1948. Militairen en agenten zullen de afzetting van de route verzorgen. Hoofdinspecteurs en inspecteurs hebben weer commandoposten, doch ditmaal in jeeps. Alle comman dojeeps zyn radio-telegrafisch ver bonden met het hoofdbureau van politie. Hier zetelt de dienstdoende commissaris achter zijn bureau, ter wijl de stadsplattegrond voor hem ligt uitgespreid, waarop hij van mi nuut tot minuut dank zij het voortdurend contact met zijn com mandoposten de gebeurtenissen in de stad kan volgen en zoo noo dig direct kan ingrijpen. By elke jeep staat een sectie-commandant met een „walkie-talkic". een draad loos apparaat overeenkomend met de installatie van de jeep, echter lichter en kleiner, dat op den rug als een rugzak kan worden gedra gen. Door de „walkie-talkie" kan worden gesproken roet andere sec tie-commandanten binnen twee drie KM afstand. Deze sectie-chefs beschikken op hun beurt weer over een agent met een „handy-talkie" of „handjepraat", die slechts een spreekafstand bestrijkt van 500 h 1000 meter. Bij de „handy-talkie" praat de llnqezonden mededeelinq) 0ü „Niet altijd moeilijke raadsels geven" is het devies, dat dr. Pluizer sinds het moment waarop hij is be gonnen, in zijn puzzlevaandcl heeft staan. En daarom heeft hij zich vandaag tevreden gesteld met een kruiswoordraadsel eenigen tijd ge leden ontworpen door den 17-jari gen Pluizer Jr. en waarbij alle com- FEU1UETON f DOOR CRAiG RlCE* VERTALING. ADA KAMPERS I 47 „Dat weet ik niet", zei Dinah. „Ik probeer te denken. Misschien schoot de moordenaar den eersten keer mis en probeerde het toen nog eens". ,,Dle twee schoten klonken erg kort na elkaar", herinnerde April haar. „En het is een heel eind van de sofa naar de eetkamer. En het is precies even ver van de deur van de eetkamer naar de blauwe sofa. Natuurlyk, als je op ski's bent Dinah staarde haar aan. „Er wa ren er twee. Twéé!" „We hebben twee schoten ge hoord", zei April. „En we hebben twee auto's hooren wegrijden. Dus er moeten twee moordenaars ge weest zyn. Maar één van hen schoot mis!" Ze keek gissend de kamer rond, haar oogen nalf dicht. „De vraag is alleen maar: wie van de twee?" Dinah raakte er .heelemaal door In de war. Ik kan er geen touw meer aan vastmaken", zei ze. „Ach ja", zei April, „je bent ook altijd slecht in wiskunde geweest. Luister. Twee schoten, twee kogels. De eene heeft Mrs. Sanford getrof fen en de andere het portret van Oom Herbert, in z'n oog. Ze moeten uit twee verschillende revolvers ge komen zyn, tenzij ze afgevuurd zijn door den reus met de zevenmijls laarzen, die met één sprong den af stand van de blauwe sofa naar de eetkamer of andersom heeft afge legd. Zoo moet je 't bekijken, snap je? Alles, wat we noodig hebben, is de twee kogels en de twee revol vers, het aantal graden van de hoe ken, waaronder geschoten werd en de vingerafdrukken". „En we hebben niets van dat al les", zei Dinah triest. „En zelfs al hadden we dat alle maal, dan zouden we nog niet we ten. die de eigenaars van de revol vers waren of waar ze stonden, of van wie de vingerafdrukken waren. Laten we maar naar huis gaan en de vaat gaan wasschen". „Wees toch niet zoo pessimis tisch", zei April. Ze keek peinzend omhoog naar het linkeroog van Oom Herbert. „Als ik nou 's op een stoel klom Er klonken voetstappen in de op rijlaan. Voetstappen van iemand, die hard liep. D© meisjes keken elkaar aan en zochten om zich heen naar een plaats om zich te verstoppen. „De trap", hfo'gde April. Ze vlogen de trap op en bleven op het portaal staan luisteren. „In geval van nood hebben we al tijd nog de latten van den wingerd", fluisterde Dinah geruststellend. „Ssssssst", siste April. De agent stoof het huis in met Archie vlak achter zich aan. Hij greep den hoorn van de telefoon, draaide het nummer van het hoofd bureau en zei: „Hier Mc. Cafferty". Het was een heel jong, heel blozend en op dat moment heel opgewonden agentje. „Vergeet niet ze te vertellen over al die platgetrapte struiken", zei Archie, terwijl hij rond keek om te zien waar Dinah en April zaten. en al die „Hier Mc. Cafferty", zei het agentje vertwijfeld, „verbind me vlug door, meneer!" en al die bloedvlekken overal", zei Archie, „en dat mes, dat in dien boomstam zat „Eén oogenblik", zei Mc. Caffer ty in de telefoon, toen hield hij zyn hand op den hoorn en zei tegen Ar chie: „wat voor mes?" „Dat in den boom zat", herhaalde Archie. „Precies waar die vent moet zijn gevallen". Hij zag er kleintjes, bang en bleek uit. „Hebt U het niet gezien?" „Nee", zei het agentje, „maar Juist op dat moment werd hij met het hoofdbureau verbonden. Eenigszins buiten adem deelde hij mede, dat hij een plek gevonden had, waar klaarblijkelijk een moord gepleegd was. Vlak bij de plaats, waar de moord op Mrs. Sanford ge pleegd was, en op een punt, dat met de auto gemakkelijk te berei ken was vanaf den verlaten vijver, waar het lijk van Frankic Riley ge vonden was. Tcnvyl hij stond te telefoneeren, gelukte het April, van hun schuil plaats uit op de trap Archie hun kant uit te doen kijken. Ze gaf hem een teeken, dat beteekende: „Zie hem hier vandaan te krijgen!" Archie antwoordde, door drie vin gers tegen zyn onderlip te leggen, wat zooveel beteekende als: „In orde. Laat dat maar aan mij over!" Mc. Cafferty hing den hoorn weer op den haak. April ging een tree hooger dc trap op en Archie zei met doodonschuldige oogen: „Waarom heeft U ze niets over het lijk verteld?" „Hè?" zei de agent, „wat voor lijk?" „Daarginder", zei Archie en maakte een vage handbeweging. „In de struiken. W3ar ik U gewe zen heb". Hij haalde diep adem en zei: „Doorzeefd met kogels". Mc. Cafferty keek Archie met open mond aan. Toen nam hij den hoorn van den haak en telefoneer de om een overvalwagen. Daarna rende hy de keuken uit en het gras veld over in de richting, waarneen Archie gewezen had. „Dinah, haal 's een mes uit de keuken", zei April. Ze trok een stoel naar het portret van Oom Herbert. „En scniet een beetje op". Dinah vloog naar de keuken, rom melde met bevende handen in den vorken- en messenbak, en keerde terug met 't eerste het boste mes, dat ze gevonden had. Toen ze te rugkwam, stond April al op den stoel aan den kogel in het oog van Oom Herbert's portret te peuteren. April keek naar het mes en zei: „Dat je geen breekyzer meege bracht hebt". „Het isDinah slikte. „Schiet nou op. Alsjeblieft!" „Zit me niet te jagen", zei April. „Zulk soort operaties kunnen soms uren duren", ze peuterde den kogel eruit, stopte hem in het zakje van haar blousie en plakte hem vast met een uitgekauwd stukje kauw gom. Toen keek ze critisch naar het portret. „Hij ziet er vreesclrjk gek uit met dat cene oog. En bo vendien moesten we de politie eigenlijk iets geven, waar ze over kunnen piekeren". (Wordt vervolgd). mentaar overbodig is. Het recept is bekend en dus aan den slag. De omschrijvingen luiden: Horizontaal: 1. Onvast; 5. Kleur; 7. Land aan dc Middellandsche Zee; 8. Deel van een jaar; 9. Voor; 10. Wordt gedragen op Vcrt. 10; 11. Over eenigen tijd; 13. Jaarlijks tc- rugkccrende sportgebeurtenis in Drenthe; 14. Datumboekje; 15. Jongensnaam; 16. Kleur; 17. Verzor gingshuis voor dakloozen; 18. Als; 19. Vuurbestendige stof; 20. Rund: 21. Uitzicht: 22. Is men 's winters lid van; 23. Klein hert; 24. Versna peringen; 25. Eender. Verticaal: 1. Jong schaap; 2. Be gin; 3. Landbouwwerktuig; 4. Eet waar; 5. Welriekend; 6. Achting; Onze Zaterdagsche puzzle 7. Jongensnaam; 9. Muziekinstru menten; 10. Terrein voor winterver maak; 11. Immer; 12. Apostel; 14. Raad; 15. Ergens anders; 17. Radio- onderdeel: 18. Land in Europa; 19. Afzonderlijk; 20. Martcrachtig zoogdier; 21. Klooster; 22. Japan- sche munt. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 3 Damast8 Milo; 9 Emmer; 11 George; 13 P.c.; 14 Namens: 16 Akelei; 18 Te; 20 Garage; 22 Bruin; 23 Roos; 25 Djam- bi; 27 Ree; 28 Ovatie; 30 Nikkel; 32 Opinie; 34 Puzzle; 36 Kat; 38 Remise; 40 Oise; 41 Route; 43 Nevada. Verticaal: 1 Circa-, 2 Rog; 4 Aardig; 5 Aden; 6 Te; 7 Zeist; 10 Moeder; 12 Eiland; 15 Adagio; 17 Keuken; 19 Ekster; 21 Almelo; 22 Beroep; 24 Omtrek; 26 Jekker; 29 Vinger; 31 Inzien; 33 Prima; 35 Unie; 37 Arts; 39 Era; 42 Op, ZATERDAG 19 APRIL Avondprogramma HILVERSUM I 301.5 M. 19.00 Omroep-kamerorkest. 19.30 Uitzen ding voor de rijpere jeugd. 19.45 Rubriek van den wederopbouw. 20.15 Het A.B.C.-Cabarct. 21.30 So cialistisch commentaar. 21.45 „The Ramblers". 22.15 Doodenhuis. „De wachters in de nacht. 22.45 Orgelspel 23.15 Hobby-Hoek. 23.30 24.00 Nachtvoorstelling". HILVERSUM II 415.5 en 218 M. 19.45 „Banden die binden" (II). 20.12 „Wie weet, hoe deze plaat heet?" 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 „Muzi kale Tombola". 23.25 „En een dans je tot besluit. ZONDAG 20 APRIL HILVERSUM I 301.5 M. 8.45 Zondagmorgenmelodieën. 9.30 Men vraagten wij draaien! 10;00 Troelstra's geboortedag. 10.15 Ka merorkest. 10.45 Tuin der poëzie. 11.00 Omroep Dameskoor. 11.15 Kleinkunst. 12.00 Engelsche liedjes 12.30 Zondagclub. 12.40 Meisjeskoor 13.00 Nieuws. 13.15 Musette orkest. 13.50 Spooi-wegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Radio Philh. Orkest. 15.45 Filmpraatje. 16.00 Skymasters. 16.30 Wat vrouwen op het hart hebben. 16.40 Sport. 17.00 G.G.-Cabaret. 17.30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Kerk dienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Waltz Time. 20.45 Paul Vlaanderen. 22.00 Hersengym nastiek. 22.30 Busch-Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.35 Gram.platen. HJLVERSUM II 415.5 M. 9.45 Zondagmorgenklanken. 10.00 Kerk dienst. 11.30 Gram.muziek. 11.45 Kerklied in de orgelmuziek. 12.15 „In 't Boeckhuys". 12.30 Lunchcon cert. 12.55 'Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert. 13.40 Gooische Kring. 16 20 W. J. An- driessen: „De Katholieke Volks party. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Kerk dienst 18.30 Gewijde muziek. 19.30 Nieuws. 19.45 Sport. 20.00 De ge wone man. 20.08 Actualiteiten. 20.15 „De Zilvervloot". 21.15 „Met een kwartje de wereld rond" II. 21.45 Orgelspel. 22.40 Kareol Sep- tet. MTT MAANDAG 21 APRIL Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I 301.5 M. 7.30 Muziek by het ontbyt. 8 00 Nieuws. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 „De Regenboog". 11.00 Vlaamsche schets. 11.15 Frans van der Ven, bariton. 12.00 Orgel spel. 12.35 Jan vogel en zijn accor deonorkest. 13.15 Voor het platte land. 13.20 Metropole-orkest. 11.00 Yehudi Menuhin. 14.30 Voor de vrouw 14 45 „Die Jahreszeiten" v, Joseph Haydn. 16.05 Voor de kleu ters. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Klanken uit de Alpen. 17.45 Ryk over zee. 18.15 Musettc-klanken. HILVERSUM II 415.5 M. 7.S0 Bach-Koralen. 8.00 Nieuws. 8.30 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst, 11.00 Denise Herbrecht. 11.15 Oude en nieuwe schrijvers. 11.35 Piano recital. 12.00 De Berlynsche Onder- wijzerszangver. 13.15 Scala-Sextet. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Van Hoek-Strijktrio. 15.00 Vrooljjko orkestmuziek. 16.45 Elisabeth te Boekhorst-Kolkmeyer. sopraan en Melndert Boekei, orgel. 17.20 „Hoor je het verschil?" 17.45 Het New- Mayfair orkest. 18.00 Sportuitsla- fen. 18.15 Sportpraatje. IACHINE 10 Binnenkort, waarschijnlijk be gin Mei, zal boven aan den Cou- berg te Valkenburg een dieren tuin geopend worden, welke een rijkdom aan exotische en wilde dieren zal bevatten. Olifanten, leeuwen, beren, panters, maar ook apen, wasbeertjes en vele andere Afrikaansche en Australische die« ren zullen er te zien zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4