Rommel opnieuw Mout tegenstander |omery s Welken weg volgt geluid door de atmospheer Aam den vooravond van D*day Radio-programma Zomerfestival PURGACEEH MONTY'S DUBBELGANGER Nieuwe haardrachten: veel variaties Zoo maar een foto: Weersomstandigheden hebben sterken invloed Probleem nog niet opgelost Zaterdag 26 April 1947 A AN den overkant van het Ka- ■a A naai gebeurde er iets, wat een meevaller was voor de Geallieer den: Hitler had Hommel uitgekozen als den man voor den laatsten slag tegen zijn vijand uit de woestijn, Montgomery. Het zou moeilijk zijn zich een gunstiger ontwikkeling voor de Ge- alieerde zaak voor te stellen. Rom mel was nooit opgewassen geweest tegen Montgomery in een slag van groote afmetingen; impulsief en ongedurig als hij was, raakte hij zijn evenwicht kwijt als de strijd lang duurde. Hitier zoowel als Rommel het meerendeel van het Engelsche en Amerikaansche publiek trouwens evengoed hadden een volkomen verkeerde opvatting over den aard van den strijd, die op komst was. De ineenstorting van de Maginot- linie en van zoovele andere verde digingslinies in den oorlog had htm niets geleerd. En evenmin hadden zij het fundamenteele onderscheid begrepen tusschen dezen oorlog en dien van 1914'18. met name het feit, dat ditmaal, nu zooveel nieuwe wapens werden gebruikt, de aan valler althans in het begin alles voor had op den verdediger. Von Rundstedt, Montgomery en nog een paar andere beroepsmili tairen hadden dit terdege gesnapt; zij hadden de lessen van Rusland en de woestijn goed geleerd, zij wisten, dat iedere verdediging beweeglijk en op diepte berekend diende te zijn. Een optrekkende vijand moest aangevallen worden en verslagen in het open veld. Geen enkele kustlijn zou even snel in elkaar zakken als de Maginotlinie. De slachting op het strand, waarvoor men in Enge land en Amerika zoo bang was, zou nooit plaats vinden om de dood eenvoudige reden, dat de werkelijke slag niet daar zou worden geleverd, maar in het binnenland. ROMMELS FOUT OMMEL, de impulsieve, met Hitler, die hem op zijn eigen impulsieve wijze voortdreef, achter zich, zag niets van dit alles. En dus deed hij precies datgene, wat Mont gomery in Engeland in de soortge lijke omstandigheden van het jaar 1940 had probeeren te beletten: hij concentreerde zijn heele verdedi ging in de kuststreek. Alles hing voor hem af van den Atlantschen muur. Het Duitsche leger had een muur-complex ontwikkeld; die muur moest het houden. Tevergeefs protesteerde Von Run- stedt, dat dit precies dezelfde fatale fout was, die de Franscl.cn in 1940 hadden gemaakt t hun Maginot linie, aan het doorbreken waarvan Rommel had meegeholpen. Tever geefs drong hij er op aan om de Geallieerden rustig te laten landen en ze vervolgens, wanneer hun plannen duidelijk waren geworden, te verslaan b.v. bij de Seine of mis schien nog verder terug bij den Rijn Hitler en Goebels waren vastge- sloten om de bases van hun geschut en van hun vliegende bommen in Frankrijk te beschermen. Als z(] maar een klein beetje meer tijd kregen dan zouden zij Londen ver woesten. Daarom moest de invasie worden teruggeslagen nzn de kust. En wanneer Rommel op zijn Atlan- tischen Muur bij Calais stond te kij ken naar Dover, over dat smalle water heen, dan was hij tuk om den strijd te beginnen. CAMOUFLAGE T N Engeland had Montgomery de -1- zijde gekozen van hen, die zich verzetten tegen een landing in de eerste maanden van 1944. Hy wei gerde beslist om in beweging te komen voor alles gereed was, voor dat alle spoorwegen waren inge schakeld, alle goederen aanwezig in de havens, de olieleidingen en de Mulberryhavens compleet waren en de laatste tanks uit Amerika zou den zijn afgeleverd. Er werden heel uitvoerige sche ma's opgesteld om den vijand en zyn spionnen en waarnemers te misleiden. Zoo werd b.v. in Kent een reeks van camouflage-kampen opgericht en een compleet seinsta- tion van een legergroep zond aan één stuk door belichten in code uit, om den indruk te geven, dat de invasie vandaar uit zou worden ge dirigeerd en dat de landing in de buurt van Calais zou plaats vinden. (In werkelijkheid had Monty zijn hoofdkwartier buiten Portsmouth en zat Eisenhower mijlen ver weg in Kingston). In Liverpool ontdekte de Engel sche Inlichtingendienst een tooneel- speler, die bijzonder veel op Mont gomery leek, n.l. een zekeren luite nant Clifton James van het Royal Army Pay Corps. Hij werd naar Londen gehaald en deed een week lang niets anders dan met Montgo- mer rondreizen, waarbij hy al diens gebaren en maniertjes de han den achter den rug bij het loopen, het knijpen van zijn linkerwang, de gespannen blik op den man af, de strakke houding van zijn hand. en zoo voort nauwlettend bestu deerde. SCHIJNBEWEGING OEN hij zijn rol onder de knie Uit den Boekenmolen Revue der dichters De dichter Sail ie Pinkhof was een der velen, die als Jood ge grepen en naar de Duitsche concen tratiekampen werd overgebracht. Het gruwelijke bestaan, de gore werkelijkheid en de infernale ver schrikking. van deze oorden heeft hij in den laten zomer en in het na jaar vastgelegd in verzen. welke werden geschreven op gebruikte enveloppen en op W.C.-papier, en die thans door De Bezige Bij te Am sterdam werden uitgegeven onder den alles zeggenden titel Bergen B e lsen. Een navrante en onverbiddelijke toon komt ons tegemoet uit de ver zen van Herman Koolh ov e n, gebundeld in Aanvaarding (Uitg. C. A. J. van Dishoeck. Bus- sum). Deze gevoelige verzen zijn kantteekeningen bij het oorlogsge beuren: verzen van hunkering, van nauw verkropte opstandigheid, van striemende verontwaardiging. H. A. Gomperts ontleende den titel van zijn verzenbundel Van verlies en dood (Uitg. J- M. Meulenhoff te Amsterdam) aan één van zijn gedichten, dat handelt over de vogels van verlies en dood. die hem al menig lief ding hebben ont nomen. Het zijn liederen in een vaak luchtigen speelschen toon, waarach ter toch de melancholie schuil gaat. W. F. Hermans, die een der vruchtbaarste redacteuren van Cri terium is en aan zijn blad zoowel verzen, proza als critieken bijdraagt, verzamelde zijn gedichten in den bundel Horror Coeli. welke bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam ver scheen. Er stijgen kreten op uit deze verzen, die de neerslag zijn van een gespleten en geteisterd hart. De dichter is iemand, die worstelt in deze wereld, een gepijnigde en zijn gedichten bevatten menig Surrealis tisch beeld. Is men soms geneigd zijn werk met een gevoel van af keer op zij te leggen, deze bundel bevat regels van een sterke verbeel dingskracht, oprechte angst en span- i ning. Veel gepolijster en gaver zijn de Sonnetten van Ad. den Besten in zijn bundel Dubbel Leven (Uitg. J. M. Meulenhoff te Amster dam). Hij „verschanst zijn hart ach ter de verzen, die hij zich vergaar de". Maar zijn eigen persoonlijkheid komt nog niet voldoende tot uiting, zijn eigen ontroering verbergt zich achter een gaven literairen vorm, waarvan het klimaat soms herinne ringen wakker roept. Hoe boeiend ook, men zou meer inspiratie wen- schen. Margreeth Woltjes verza melde een reeks eenvoudige verzen in Het vreemde hart (Uitg. „Holland", Amsterdam). Een eerlijke stem die rechtstreeks uit het hart komt en die uiting geeft aan wisse lende stemmingen, een hart, dat de vertwijfeling kent en de zekerheid. Onze lezers kennen de verzen van Frouwien van der Voore n Kuyper, waarvan er een aantal in ons blad werd gepubliceerd. Zij heeft thans een deel van haar ge dichten, waarmee zij ook de eenvou dige lezers tracht te bereiken, die gewoonlijk geen gedichten lezen, ge bundeld onder den titel „October- rozen". (Uitg. H. Veenman en Zo nen, Wageningen.) De aard van deze verzen, waarin zij zingt van de vreugden van het leven van eiken dag een morgengroet, een bloem, de veilige beslotenheid van het ouderlijk huis of van wat ons als volk beroerde, wordt inderdaad uit stekend getypeerd door het kleenge- dichtje van Gezelle. had, werd James uitgerust met de garderobe van den generaal, zijn alpino, zijn battle dress met de lintjes, zijn niet bont gevoerde vlieg jas. Hij ging per vliegtuig naar Gi- T braltar en landde daar op het vlieg- ve,d tcn aanschouwe van de fascis tische spionnen, die in dien tijd als kraaien neerstreken bij den Spaan- schen grens, een halven k.m. weg. Een comité van ontvangst op het vliegveld gaf aan het gebeuren nog meer relief en James reed vervol gens door de nauwe straatjes van Gibraltar naar de won ine van den gouverneur. Daar werd hy ontvan gen en onthaald alsof h>: werkelijk Montgomery was. Den volgenden dag verscheen James weer op het vliegveld en vloog naar Algiers, waar hij den Geallieerden opperbe velhebber, generaal Maitland Wil son, in zijn hoofdkwartier opzocht. En toen... verdween hij. De bedoeling van deze verkleed- party was duidelijk, nl. om de Duit- ft .-vi DE ACTEUR CLIFTON JA MES, de dubbelganger van Mon- tg, maakte in 1944 een „inspec tiereis" in het uniform van den veldmaarschalk om de Duit- schers op een dwaalspoor te brengen wat het tijdstip en het operatieterrein van de geallieer de invasie betreftHij bezocht Gibraltar, AlgiersEgypte, waar hij voor het oog van de spionnen der As, met het noodige ontzag werd ontvangen, en ondertus- schen legde Monty, in zijn hoofd kwartier bij Portsmouth, de laatste hand aan het invasieplan. schers te suggereeren. dat men ze op grooten schaal er tusschen had genomen, want dat de invasie niet in Noordwest-Europa zou komen, maar in het Zuiden via de Middel- landsche Zee. Ingewikkelde scheeps bewegingen en andere misleidende manoeuvres dienden om deze idee te versterken en men hoopte, dat deze truc de Duitschers er toe zou brengen om althans eenige troepen in het Zuiden te houden. Toen James in Engeland terug keerde, werd misschien niet ten onrechte voorgesteld, dat hij voor zijn werk beloond zou worden met hetzelfde salaris als Montgo mery. Het Departement van Oorlog was hierdoor nogal geschokt, maar tenslotte betaalde het James inder daad uit op die basis, zij het dan ook alleen voor die dagen, dat hy werkelijk de uniform van Montgo mery had gedragen. GOED PLAN IN Engeland werd de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen van de expeditie. Eisenhower en de bevelhebbers kwamen biieen in de Kathedraal van St. Paul om te hoo- ren, wat de leiders van den aanval over de definitieve plannen te zeg gen hadden. Admiraal Sir Bertram Ramsay, legde als woordvoerder van de ma rine den nadruk op de vele risico's, welke de expeditie in het Kanaal JTïE haarmode heeft weer eenige wijzigingen ondergaan. In Hol ly wood, dat op dit gebied nog ui eens den toon aangeeft worden tuccr korte kapsels gepropageert. De lengte Van het haar, zegt men daar, behoort te contrasteeren niet de lengte van de rokdus hoe langere rokken, hoe korter het haar. De nieuwe Engelsche hoeden eischen ook een eenvoudig glad kapsel met aan den onderkant wat losse krullen. In Parijs is het echter heel an ders. Daar wordt het haar weer hoog gedragen, met het voorhoofd geheel' vrijgelaten. Men maakt veel 'gebruik van losse vlechten, die om 'het. hoofd gewonden worden in al lerlei vormen. Soms maakt, men er complete tulbanden van, een krake ling of zeeschelp. Kleine bloemen, juweelen, sierspelden, en veeren, komen bij deze kapsels zeer van pas. Wat vindt U van dit kapsel? De schoone op ons plaatje draagt pen krans van kunstblaren op haar vlechten; een ideale dracht voor een prouw met een goed profiel. Omdat het haar vaak uit het ge zicht en hals wordt weggetrokken zijn de oorbellen en halssieraden meer in tel dan ooit. kon loopen. Luchtmaarschalk Sir Trafford Leigh Mallory, die, net als Ramsay trouwens, spoedig den dood zou vinden, sprak ook heel so ber over het grillige zomerweer buiten de Engelsche kust. Maar Montgomery praatte weer even zeker als altyd. Staande voor een groote liggende kaart, waarop hy nu en dan bepaalde punten met zijn handen aanwees, verzekerde hij, dat het plan in alle opzichten goed was. Faze na fazo schetste h(j Ie posities, waar heen hy zijn troe pen in de drie maanden na D-day hoopte te brengen. ALAN MOOREHEAD, Montgomery. (Nadruk verboden). ZATERDAG 26 APRIL Avondprogramma HILVERSUM I: 39.00 Viool en piano. 19.30 Voor de rijpere jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 \V eerpraatje. 20.08 Dingen van den dag. 20.15 Mc- tropole-Orkest. 20.45 Hoorspel. 21.15 En nuOké! 22 30 Socia listisch commentaar. 22.45 „De Stem des Volks". 23.00 Nieuws. 23.15 Hobbv-Hoek. 23.30—24.00 Nachtvoorstelling. HILVERSUM II: 19.00 Nieuws. 19.15 Vaudeville Orkest. 19.45 „Banden die binden". 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Ac tualiteiten. 20.20 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 „Muzikale tombola". 23.20 „Vaders Dagboek". 23.00 Nieuws. 23.25— 24.00 „Grepen uit Fransche Ope ra's". ZONDAG 27 APRIL HILVERSUM I: 8.18 BBC Sym- phonie-orkest. 8.45 Zondagmorgen- melodieën. 9.30 Men vraagten wij draaien! 10.30 Kerkdienst 12.00 Gram.platen. 12.30 De Zondagclub. 13.15 Pierre Palla, orgel en Gerard van Krevelen, piano. 14.05 Boeken halfuur. 15.45 Filmpraatje. 16.30 Wat vrouwen op het hart hebben. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 18.15 Sport. 19.00 Radiolympus. 19.30 Wim Ibo's cabaret „De Came ra Obscura". 20.45 „Paul Vlaande ren contra „De Markies". 21.15 Tos- ca. 22.30 Muziek mozaïek. HILVERSUM II: 8.30 Kerkdienst 11.30 Piano, viool en cello. 12.15 „In 't Boeckhuys". 12.30 Lunchconcert. 13.15 Lunchconcert. 14.45 „Zal de atoomkracht een vloek of een zegen worden?" 15.00 Pianoduo. 16.00 Herinneringen aan bekende solisten der Italiaansche Opera in Neder land. 18.30 Zang en orgelspel. 19.45 „Wie wordt kampioen in afdeeling IV?" 21.00 15 Minuten Albert Sand ler. 21.15 „De zwarte tulp" (I). 22.40 Kareol Septet. 23.15—24.00 Radio Philharmonisch orkest. MAANDAG 28 APRIL Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM 1: <.00 Nieuws. 8.15 The Masqueraders. 8.45 Halló Orkest. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Orchestre de la Société des concerts du conservatoire. 9.45 „Arbeidsvita minen". 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 10.35 Fluit-recital 11.00 „Op den uitkijk". 11.15 Fran sche operette muziek. 11.45 Fami lieberichten. 12.00 Fred Hartley and his Music. 12.30 „In 't spionnetje". 1300 Nieuws. 13.15 Het Renova Septet. 13.50 .Druïden-Land". 14.20 Zuid-Afrikaansche poëzie. 14.40 Herman Blazer, cello en Pierre Pal- la, piano. 15.00 „Bonbonnière 16.30 „Grepen uit de opera". 17.00 „The Skymasters". 17.45 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 La Chorale des Professeurs de la Ville de Paris. 18.30 Ncdcrl. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 8.15 Het Nederlandsch kamerkoor. 8.30 Morgenconcert. 9.15 Ochtend bezoek bij onze jonge zieken. 9.50 Eine Alpensinfonie. 10.30 Morgen dienst. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.35 Pianorecital. 12.00 Stafmuzickcorps. 12.25 Populaire orgelbespeling. 12.45 Stafmuziek corps. 13.15 „Hollandia Sextet". 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Een vroolijke noot. 15.00 Noord Nederlandsen Strijkkwartet. 15.45 Minneapolis Symphonie Orkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Kameror kest. 17.25 „Hoor je het verschil?" 17.45 Nico v. d. Linden's Kinderkoor 18.00 Sport. 18.30 Metropole-orkest. Naar het A.N.P. verneemt, zal dit jaar een muziek, en theaterfesti val worden gehoudou afwisselend te Scheveningon en te Amsterdam. Het Scheveningsche aandeel vindt plaats van 16 tot en met 29 Juni. De kern \an dit festival zijn de opvoeringen van „Der Rosen ka valier" van Ri chard Strauss, dat speciaal voor het Kurzaaltooneel in scène is gebracht door prof. dr. Lothar Wallerstein met medewerki. van zangeres sen) van de Weensche Staatsopcra van de Metropolitan Opera van New-York. De Amerikaansche diri gent Wolfgang Martin zal daarbij het Utr Sted. Orkest dirigeeren. In do symphonische omlijsting van de 3 voorstellingen van „Der Roscnka- valier" op 16, 19 en 24 Juni, nemen het BBC-symphony orkest onder leiding van Adrian Boult op 26 Juni, het Concertgebouw Orkest op 21 en 28 Juni, het Residentieorkest op 17, 18, 20, 23, 25 en 27 Juni en het Utr. Sted. Orkest op 22 en 29 Juni hun plaats in met bijzondere programma's. In den Stadsschouwburg te Am sterdam zullen gala-opvoeringen worden gegeven van Shakespeare's „Richard de Derde", „Driekoningen, avond" en van Euripides' „Alcestis" op 4,5,18,19,25 en 26. Juni. De Ned_ Opera geeft galavoorstellingen van Hoffmann's „Vertellingen van Offen bach", van Mozart's „De Ontvoering uit het Serail" en van Verdi's „Don Carlos" en wel in den Stadsschouw burg op 3. 6, 17, 20, 24 en 27 Juni. Inaezovdev medprteelino [Het ideale Laxeermiddel] RANKE WOLKENKRABBERS met vroeg morgenlicht op de flanken tegen een diepblauwe lucht en ontelbare auto's gepar keerd op een plein: New York in de lente. Maar liet is niet alles wolkenkrabber wat op Manhattan slaat, zooals onze foto zien laat: de woonhuizen op den voorgrond, vier tot zes verdiepingen hoog, met ijzeren balcons en droogende wasch aan den gevel, doen denken aan Amsterdam op haar leelijkst. Na de ontploffing bij Helgoland Y) E ontploffing bij Helgoland, waarnaar zoovelen op verzoek van het K.N.M.I. geluisterd hebben, de meesten tevergeefs, heeft weer de aandacht gevestigd op het on derzoek naar de wyze waarop het geluid zich door de atmosfeer voortplant. Reeds verscheiden ma len heeft ons land aan dit onder zoek medegewerkt. De eerste maal tijdens het beleg van Antwerpen in den eersten wereldoorlog in 1914. Behalve het gebied van hoorbaar heid in Zeeland, W.-Brabant en Limburg dat tot 100 km reikte, ver toonde zich toen een tweede zone, met rinkelende ruiten, buiten een cirkel met ongeveer 160 km straal in het Oosten van ons land en even daarbuiten. Binnen deze twee cir kels werd niets vernomen. Derge lijke verschijnselen deden zich nog herhaaldelijk tijdens dien oorlog voor, o.a. bij den grooten zeeslag ten Noorden van ons land, toen de tweede zone omstreeks bij 200 km lag. Op internationaal verzoek is la ter tweemaal in ons land een op zettelijke ontploffing te Oldenbroek teweeggebracht voor geluidswaar nemingen; de eerste was het aller eerste geval in de geheele wereld. Dit was in 1922 met een proefla- ding van 1000 kg cn een definitieve van 5000. De tweede in 1932 ge bruikte viermaal een lading van slechts 300 kg. In beide gevallen is het geluid tot ver buiten ons land gehoord, de eerste maal wellicht in Oostenrijk tot 900 km. De tweede maal, toen men gevoelige regi- streertoestellcn opstelde, is met ebicd lat zU zekerheid tot ver in Duitschland geregistreerd. Als voorbeeld druk ken we hier een in Februari 1933 in Hemel en Dampkring gepubli ceerd kaartje af. Waarnemingen met het oor zijn door punten, die met registreertoestellen met een cirkeltje voorgesteld. Opvallend is het geringe directe geluidsgebied ten Noord-Oosten van Oldcbroek daarentegen werden aan drie kan ten Westen, Zuiden en Oosten in het buitenland waarnemingen ge daan, in Duitschland zelfs tot 500 km. Tusschen de beide cirkels (stip pels) met 145 en 215 km straal werd ook met het oor daar geluld gehoord. Geen evenredigheid Reeds uit deze uitkomsten volgt, heid bestaat tusschen de hoeven- dat er in het geheel geen evenredi FEUILLETON (poor craig rice •vertaling: ao* kampers i 53 April sloeg weer een bladzij om, keek naar de foto, knipte met haar vingers, floot eens en zei: „Wat een schepsel!" De foto was geteekend Harriet Holbrook. „Als Mr. Holbrook dit ooit zag", hijgde Dinah, „dan zou hij zoo goed als dood zijn". „Hij moet het gezien hebben", zei April. Ze begon er een beetje kwaadaardig uit te zien, „hij moet geweten hebben, dat Mrs. Sanford dit had. Daarom probeerde hij in dat huis te komen, nadat ze ver moord was. Omdat hij niet kan toe laten, dat iemand weet dat zyn dochter danst met alleen maar een paar pauweveeren en een snoer kralen aan". Dinah tilde de foto op en zei: „Er is nog meer". Er was nog een half dozijn brief jes, de paar eerste in paarsen inkt, alle in hetzelfde onregelmatige handschrift. In iederen brief werd om geld gevraagd. „de tandarts zegt, dat ik een heel nieuw bovengebit moet hebben, dat een hopp geld zal kosten en je weet, dat ik ver wacht binnenkort een baantje te zuilen krijgen, dus als je me tot zoolang iets kunt leenen daar ik geen antwoord van je heb ontvangen, vraag ik me af, of mijn laatste brief aan jou soms zoekgeraakt is. De tan den zullen moeten wachten, maar ik ben drie maanden huur achter en de huisbaas heeft me nog tot Dinsdag den tijd gegeven om te betalen. Als je me ter- wille van onze oude vriendschap iets kunt leenen, Floor, stuur het me dan per luchtpost, want het is al Zaterdag De brieven hadden alle één ding gemeen: geen enkele ervan scheen beantwoord te zijn. De laatste was met potlood en op goedkoop geli nieerd papier geschreven. als je me telegrafisch 25 dollar zou kunnen overma ken, per adres Leger des Heils te Tenslotte was er een klein, mee lijwekkend knipseltje. Het was het bericht, dat Vivienne Dane, vroe ger cabaretière, op een klein ka mertje in een huurkazerne, zelf moord had gepleegd. Dinah smeet den heelen boel op het bed. Ze was buiten zich zelf. „Zoo'n mensch! Ze liet die Vivienne al haar vuile werk opknappen en de kastanjes uit het vuur halen en ze stuurde haarze keek de brieven nog eens door „ze stuurde haar in totaal honderd en tien dollar en beloofde haar een baantje in Hollywood, dat waar schijnlijk heelemaal niet bestond. En toen ze wist, wat ze weten wou, beantwoordde ze niet eens de brie ven van dat arme schepsel". „Word nou niet kwaad", zei April. „Je zult moeder nog wakker maken". „Ja maar mijn hemel!" zei Dinah. „Als ik aan die Vivienne denk en aan Mr. Holbrook en Mr. Desgran- ges en aan „Bedaar nou maar", zei April. „We moeten nog een heeleboel meer doorkijken". Dinah onderdrukte een snik en bedaarde. April pakte het volgende stuk van de verzameling. Het was een glimmende foto van achttien by tien. Het leek, of de foto met blitzhcht was genomen en dat de personen, die er op stonden, er vol komen door verrast waren. Er za ten twee knipsels aan vast. April staarde naar de foto en zei toen: „Oh o! Dinah, kijk eens!" Dinah keek, slaakte een kreet en zei: „Mr. Sanford!" „Met een beeld van een meisje!" zei April. De foto was genomen bij den ar- tisten-uitgang van een schouwburg. Wally Sanford was in avondklee- ding." Het meisje had lang, donker haar en een lief, jong gezichtje. Ze droeg een lang, licht avondtoilet en een" bontcapetje. Ze konden ieder willekeurig knap paartje geweest zijn, dat een avondje uit ging, be halve dan het feit, dat ze beiden niet alleen geschrokken, maar be paald angstig keken. Dinah keek eens naar de knipsels. „Was do geheimzinnige „Mr. San derson medeplichtig by de ont voering van Bette LeMoe". door Marian Ward. Twee dagen geleden verliet de knappe Bette LeMoe onder da verend applaus het tooneel van den schouwburg, waar ze de hoofdrol in een tooneelstuk had vervuld. Het publiek riep haar weer terug en er moest vele ma len „gehaald" worden. Daarna ging ze naar haar kleedkamer en maakte zich mooi voor den jongen man, die by den artisten- uitgang stond te wachten. Haar kleedster getuigt, dat ze bijzonder veel werk van haar kleeding en make-up maakte, en dat ze in een bijzonder gelukkige stemming scheen te zijn. Vroo- lyk in zichzelf neuriënd liep ze de deur uit, en haar „begelei der" begroette haar teeder. Ze liepen het steegje door naar het trottoir. Plotseling kwam een auto den hoek om glijden. Ten aanschouwe van een menigte schouwburgbezoekers dwong een gewapende man Bette LeMoe in de auto te stappen. Haar „bege leider" verdween onder de me nigte. Vandaag heb ik de kamenier geïnterviewd, die Bette LeMoe hielp haar lievelingspapon aan te trekken en den portier, die haar, misschien wel voor den laatsten keer, goedenavond wenschte, toen ze den schouwburg verliet. Beiden vermeldden den naam van Mr. Sanderson. Een zekere Mr. Sanderson had Bette LeMoe ver scheidene kecren bezocht; hy had haar vele geschenken ge stuurd en haar vaak opgebeld. Er schijnt geen twyfel te be staan, of deze zelfde Mr. San derson. die haar begeleidde op haar laatsten gang van den schouwburg Daar was het knipsel afge scheurd. Maar er was er nog een: (Wordt vervolgd). heid ontploffende stof en het ver nomen geluid. In Engeland en Duitschland had men ook al lang vastgesteld, dat vrij geringe hoe- wï^RKÜiïDlëË"KR3NiËK j door PROF. DR. E. VAN [VERDINGEN j veelheden voldoende zijn, en in En geland heeft men reeksen van goed geslaagde proeven gedaan met ge schutvuur van enkel zware kanon nen, meestal 15 inch, maar soms ook slechts 10. Het heeft dc vak- menschcn dan ook niet verwonderd, dat bij Helgoland zoo weinig ge rucht is vernomen; zelfs in Cuxha- ven op ongeveer 60 km was men verbaasd over het matige geluid. Men moet aannemen dat b(j de snel heden boven dc geluidssnelheid die hier ontstaan bijna alle energie in een stootgolf wordt omgezet en het geluid niet veel meer wordt dan een donderslag. Velen weten wel, dat het geluid nabij de bron sterk onder den in vloed staat van weersomstandighe den. Een naar boven toenemende wind belet dc voortplanting tegen den wind in; een toeneming van de temperatuur naar boven, zooals 's nachts en in hoogedrukgebieden veel voorkomt, bevordert de voort planting in alle richtingen. In het geval van 15 December 1932 was de wind Zuid-West en toenemend naar boven, zonder toeneming van de temperatuur naar boven, vandaar het ontbreken van alle direct ge luid naar het Westen. De beperktheid van het gebied van directe voortplanting, ook in gunstige richting wat den wind be treft, wordt verklaard doordat de normale afmeting van temperatuur met de hoogte de stralen omhoog doet krommen. Tweede zone's Wat de abnormale tweede zone's betreft is men het er tegenwoordig over eens, dat het geluid vry hoog in de atmosfeer doordringt, maar daar door een of andere oorzaak naar de aarde teruggebogen wordt. Dit wordt ook bevorderd doordat by de ontploffing de stootgolf tot vry groote hoogte doordringt en eerst daar het meeste geluid wordt gevormd. Men verschilt echter nog van meening over de oorzaak van de ombuiging. Vandaar dat de hoogte waarop de stralen zouden omkeeren naar de theorieën varieert van 10 tot 100 km. De eerste verklaringen (v. d. Borne en Alfred Wegener) gingen uit van een toenemen van de geluidssnel heid door het overwegen van lichte gassen (waterstof, helium of zelfs het hypothetische geocoronium) in de hoogste atmosfeerlagen. Blykens berekeningen van schrijver dezes moest men om tot 160 km te komen een omkcerhoogte van omstreeks 100 km aannemen. Nadat in het licht is gesteld, dat die veranderde samenstelling in strijd is met wat men uit poollichtwaarnemingen en uit hoog uit de atmosfeer verkre gen luchtmonsters weet. is deze verklaring algemeen verlaten. Een andere verklaring, die de stralen ongeveer op de hoogte der stra tosfeer (±10 km) door tempera tuur en windinvloeden wilde laten omkeeren is zoodanig in strijd met het somtyds symmetrische van abnormale* hoorbaarheid, ook vrywel verlaten ls. In Engeland Daarop volgde de verklaring, langen tyd vooral in Engeland ver dedigd, die gebruik maakte van de uit de waarneming van vallende sterren afgeleide onderstelling, dat op hoogten tusschen 30 en 80 km de atmosfeer, tengevolge van warmte-absortie door ozon, veel warmer is dan men vroeger onder stelde, n.l. tusschen 30 cn 100 gr. boven die aan het aardoppervlak; op een ozonconferentie te Oxford in 1936 werd zelfs van 700 gr. warmer gesproken. Whipple in Engeland, die hierover zeer verdienstelijke on derzoekingen heeft gedaan, kwam tot een 40 of 50 k.m. hoogte ea temperaturen die slechts weinig bo ven die aan het oppervlak komen. Vooral in Duitschland is later een theorie opgekomen, die weer de stralen ongeveer op stratosfeer- hoogte wil laten omkeeren door een sooit buigingsverschijnsel. We kun nen hier wegens de ingewikkeld heid van de natuurkundige beschou wingen niet te ver op ingaan, maar I vermelden alleen, dat Kurt Wege ner heeft waarschijnlijk gemaakt: lo. dat het geluid niet uitgaat van het ontploffingspunt. maar van dc geheele honderden meters hooge, ontploffingskolom, waarvan een gevolg is. dat de energie niet af neemt met de tweede, maar met de eerste macht van den afstand. 2o. dat aan de grens van dc stra tosfeer of daaromtrent de geluids- stralen omgezet worden in stoot- golven, die gelykenis vertoonen met de golven die na dc Krakatau-ult- barsting eenige malen om de aarde liepen zonder veel in intensiteit af te nemen; 3o. dat de stralen na terugbul- ging naar dc aarde weer omhoog gaan, eenige malen tusschen aarde en stratosfeer heen en weer kunnen golven en zoo geluidszonen op 200, 400, 600 km. zouden verklaard kunnen worden. Voor deze verklaring zou pleiten, dat men in Engeland heeft gecon stateerd, dat 's winters de voort planting naar het Oosten de voor keur heeft, terwijl dat in den zo mer niet zoo is. Dit wijst op een in* vloed van de sterke Westenwinden, die op stratosfeerhoogte vooral in den winter waaien. Later aankomsÉ In alle theorieën vindt men, dat in de abnormale zone het geluld later aankomt (een paar minuten) dan by voortplanting langs het op pervlak het geval zou zijn geweest. Vandaar dat ccn nauwkeurige tijd opname voor de theorie van veel gewicht is. Men ziet, al is het verschijnsel al lang bekend en waargenomen, op- gelóst is het probleem nog niet. Men mag hopen dat de steeds nauwkeuriger waarneming cn onze toegenomen kennis van de atmos feer ten slotte alle raadsels zullen oplossen. Tenslotte onze persoonlijke waar neming: toevallig in Utrecht ver blijvende op een zeer gunstige waarnemingsplaats, namen wy een tweetal minuten na het voor gewo ne voortplanting berekende tijdstip, een zwak ontploffingsgeluid waar. Eerst uit vergelijking met andere waarnemingen kan blijken, of dit inderdaad een positieve waarne ming is of een geluid van een meer nabij (b.v. op de Leusdcrheide) ver oorzaakte ontploffing. Wij wachten dus op nadere mededeclingen van het K.N.M.I. TUINKALENDER ZATERDAG 20 APRIL. Er gens langs ccn schutting of muur. kan men op een zonnige plek in den tuin ook Sicrpompoenen of Kale bassen kweeken. In Augustus en September vertoonen deze hun prachtig gekleurde en grillig ge vormde vruchten. Zooals men weet worden deze als sicrvrucliten op een schaal of ergens afzonderlijk in de kamer gehouden. V.e kunnen aldaar zeer lang gaaf blijven. Omstreeks half Mei kan men de pitjes buiten uitzaaien De planten houden van een voedzamen, vochthoudenden grond. Ze laten zich zeer goed oij ccn muur of schutting opleiden. De groei is zeer weelderig en daarom is voldoende ruimte gewenscht. Bo vendien moeten ze veel zon heb benSLt

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3