PROBLEMEN VAN RHENENS STADSKERN Herstel van Wageningen ARNHEM Poging tot nieuwe bebouwing in het oude rhythme d. zuiderhoek Hoe het was, 1 Geteisterd Nijmegen wordt een en is, en worden zal Voorbeeld van voortvarendheid en doorzettingsvermogen Vlaamse huis der W.B. te Antwerpen EENS ONZE HOOP EENS ONZE WANHOOP (x)cd iwdiq Ia: 4 Zaterdag 17 Mei 1947 A/"OOR allen, die de ontwikke- v ling van de bouwkunst hier te lande volgen, is „Rhenen" een begrip geworden. Ilct is verwe ven met vele herinneringen aan de bezettingstijd en alles wat ons toen bezighield. Aanvankelijk werd de in Rhenen toegepaste wederopbouw vorm beschouw d als de duidelijke manifestatie van de „Delflsc School" en werd als zo danig aan felle critiek onderwor pen, evenals de overeenkomstige bouwsels in de andere wederop bouw gebieden van de Gelderse Vallei. Nu, op enige afstand ge komen van deze ook voor ar chitectengemoederen bewogen jaren kan het van betekenis zijn, de aandacht opnieuw op Rhenen te vestigen. Meer en meer nadert de bouw van het plaatsje de staat, waarin architect C. Pouderoven het zich heeft voorgesteld, toen hij spoedig na de rampzalige Mei-dagen van '40 het wederopbouwplan ont wierp. Bp het planologisch deel van zijn werk hij was niet alleen stedëbouwkundige maar ook su pervisor over de bebouwing bleek de grootste moeilijkheid wel, het gebrek aan ervaring dat de Nederlandse architecten hadden op het gebied van projecteren ener geheel nieuwe stadskern. De keuze van deze stedebouw- kundige vond zijn grond in de door verdediging van de hier gevolgde werkwijze aan te voeren. In het bijzonder is het gunstig dat door het handhaven van het verkeer door de stad, de gericht heid van alle stadsdelen gelijk blijft. Dit bewerkt een grote dui delijkheid en orde. Verder heeft de ontwerper liet verloop der nieu we rooilijnen op een zeer gevoe lige wijze bepaald, zodat nieuwe zeer aantrekkelijke doorzichten ontstaan, terwijl hij met de niveauverschillen in deze stad voor Nederland soms ongewone ef fecten wist te bereiken. De holle zijde van de oude bocht in de weg bleef grotendeels ge spaard en functionneert thans als een der wanden van de pleinach tige verbreding. Opvallend is dat hier gezocht werd naar een bijna glijdend geleidelukc overgang, ter wijl de Cunera-toren zo goed als niet meespeelt in dit hoofdcircuit van de stad. NVas het niet moge lijk geweest door een opeenvolgen van ruimten meer verrassing in de hoofdweg te bewerken? Onwil lekeurig komt hier weer Zierikzee in herinnering evenals dp rol die daar de toren in het. stadsbeeld speelt. bebouwing en kunnen het ver dwijnen der oude rustige schoon heid slechts te meer betreuren. Vooral wanneer men achtereen Scherpenzeel, Rhenen en Wage- ningen ziet met daartussen nog die eindeloze reeks verspreide Wederopbouwgevallen, alle met dakkapellen, raam- en gootdetails, luifeltjes en voordeuren, en deze getooid met het ons zo vertrouwd geraakt kunstnatuursteen, ogen schijnlijk alles afkomstig uit het zelfde vormen-arsenaal, dan voelt men deze als leeg en gemanië reerd, en groeit de zekerheid dat deze „school", die toch de Delftse school niet is, haar tijd heeft ge had. In dit verband kan het stads gezicht, dat Jan Weissenbruch eer tijds in het oude Rhenen schilder de, een positiever indruk opleve ren. Deze verstilde huizen, met hun uitermate bescheiden hou ding zouden waarlijk verbouwe reerd zijn geweest wanneer zij ge weten hadden, voor welke archi tectuur ze thans plaats hadden moeten maken. Het behoeft nauwelijks verwon dering te wekken, dat het karak ter der achtergevels in de nieuwe bebouwing veelal dichter bij het beoogde doel aanlandde. Hier voel de men zich minder geroepen an deren te overtreffen en hier is soms sprake van een fraai samen spel van ommuringen, tuinen en achterpaden. OP het marktplein van een ge schonden stad, één van de vele in Nederland, steunt en kreunt de motor, die een automatische boor in beweging brengt. Ook elders ruimt men nog resten op. Het is in Nijme gen waar reeds 500.000 m3 puin is opgeruimd, een hoeveelheid waarvan men zich moeilijk een voorstelling kan maken, maar lezers, die in Nij- niegen bekend zijn zegt het misschien iets dat van dit materiaal een cylin der is te bouwen met een grondvlek zo groot als het Keizer Karelplein en zo hoog als de St. Stevenstoren. Drie maal over heeft Nijmegen in de oorlog te lijden gehad: bij het zware bombardement op 22 Februari I 1944, bij de bevrijding in September 1944, alsmede gedurende de 7 maan den dat Nijmegen in de frontlijn lag. Daarbij waren 2200 mensenlevens te betreuren, in totaal werden er 2655 HOE HET WASEen deel van de binnenstad van Nijmegen zoals we het voor de oorlog kenden (boven) HOE HET IS... Hetzelfde stadsgedeelte, na het bombarde ment van 22 Febr. '44 (midden) EN WORDEN ZAL Zo denkt men zich de weder opbouw van het centrum der Karelstad (onder) STRA/TJE IN OUD-RHENEN (Naar een schilderij van Jan Weissenbruch) omstandigheid, dat Ir. C. Poude- ro\en de schoonheid der oude Ne derlandse stadjes bestudeerd had en bv. met de toenmalige direc teur der Prov. Planologische Dienst in Utrecht een grondige studie had gemaakt van Zierikzee. Onwillekeurig komt men dan ook bij de beschouwing van het tot stand gekomen werk in Rlie-, nen tot een vergelijking met del schoonheid van Zierikzee. liet karakter van Rhenen staat of valt met de Cunera-toren. Blepf deze in het eerste torment vrijwel onbeschadigd, de laatste worste lingen hebben hem deerlijk geha vend. Niet eerder is het stadsbeeld compleet of deze toren moot her steld zijn. In het oude stadsplan werd de weg rlie bij het be naderen van de stad steeds op de toren gericht was met een sier lijke boog om de Cunera heen ge voerd. De bebouwing lag (gelijk in Zierikzee) als klein speelgoed onder tegen de toren. Na rijp be raad werd besloten de grote, rijks-1 weg door de stad te handhaven, maar dan sterk verbreed. Poude-j roven heeft de door de Rijkswater-1 staat hiervoor vereiste breedte van 17 meter gretig aanvaard en zelfs! gedeeltelijk tot een pleinachtige verbreding van meer dan het dub bele opgevoerd. In tweeën geknipt "LJEÏ gevolg was onvermijdelijk *een scheur door de oude kom.. Rhenen is dan ook evenwijdig aan de rivier als het ware in twee helften geknipt Dat hierdoor veel van de schoonheid in het oude plan verloren moest gaan spreekt vanzelf. Niettemin is er veel ter Critiek "LJET is niet te verwonderen, dat x de critiek over deze nieuwe gevels losgebarsten is. Wie zich met foto's van de oude toestand de stemming van .bet vroegere Rhenen in herinnering brengt, kijkt ongetwijfeld verwonderd naar wat hier thans voor in de plaats is gekomen. Ir. Pouderoven heeft uiterst consciëntieus het schema van de perceelsgewijze tot stand gekomen architectuur be paald. Met nauwgezetheid heeft hu een grote, zorgvuldig uitge zochte groep architecten de uit gangspunten bijgebracht, waaruit dit stadsbeeld moest worden opge bouwd. Het resultaat bleef beneden ieders verwachting. Op zichzelf is vaak geestig, een enkele maal vrijwel iedere gevel aanvaardbaar, zelfs mooi. Naast elkander gereid worden zij echter vermoeiend en opdringerig. Dit is een studiepunt voor onze arcilecten. Ieder der Rhenense winkelhuizen bv wil te veel .een goede beurt" maken. We missen de argeloosheid in deze .dn de stedebouw is het aesthetische slechts een factor uit vele". ..Een plan dat rekening houdt met het dijnamische van de stad en zijn sociale inhoud, dat bijdraagt tot de vereen voudiging van de gemeen schapsstructuur is verre te verkiezen boven een kunst matig schoon plan". W. F. Geyl B. Sc. IN de Meidagen van 1940 werd Wageningen voor 'een derde deel verwoest. In de eerste jaren der be zetting herrees Wageningen met een nieuw centrum, de uitgebrande 14de eeuwse Ned. Herv. Kerk werd weer opgebouwd. In 1943 en 1944 werd de stad door luchtbombardementen ernstig getroffen, van de dag der luchtlandingen op 17 Sept. '44 af tot aan de bevrijding werd Wageningen wederom frontstad en lag steeds onder hevig granaatvuur. Wederom werd ernstig schade aan gebouwen toegebracht- de Duitsers bliezen kort voor hun aftocht de torens der N.H. en R.K. kerk op, grote hotels gingen in vlammen op, de watertoren werd vernietigd, enz. enz. De jaren 1940 1945 zullen als een periode van bloed en tranen in de geschiedenis der ge meente blijven voortleven; vele men senlevens gingen verloren en een on noemelijke waarde aan onroerend en roerend goed werd vernield, bescha digd of ontvreemd. Terstond werd de wederopbouw der stad met kracht ter hand geno men. Dank zij de ervaring der aan nemers en de gemeentelijke diensten en bedrijven, in 1940 opgedaan, ge schiedde het herstel in een. gezien de omstandigheden vrij vlot tempo en Wageningen was een der eerste getroffen steden, vaar het stadsbeeld een aanzien kon worden gegeven, dat op het eerste gezicht van het nor male niet belangrijk afweek. Woningbouw vordert OFSCHOON in de afgelopen twee jaren door alle bij de weder opbouw betrokkenen op soms hart grondige wijze gemopperd is, moet thans worden erkend, dat, rekening houdend met belemmerende factoren van ajlerlei aard, waarvan de mate- riaalschaarste het grootste probleem vormt, de wederopbouw in vergelij king met elders niet onaanzienlijke vorderingen heeft gemaakt. De ere diensten in de beide beschadigde ker ken konden worden hervat dank zij aangebrachte noodvoorzieningen, de schade aan de op enkele uitzonderin gen na gespaard gebleven gebouwen der Landbouwhogeschool kon zoda nig worden hersteld, dat de colleges weer een aanvang konden nemen. Ook de andere scholen werden gelei delijk weer in gebruik genomen. Het enorme complex van de N.V. Zomer en Keuning, voor de tweede maal binnen 5 jaren verwoest, werd herbouwd en enige maanden geleden opnieuw in gebruik genomen, wat algemeen werd beschouwd als een schitterend staaltje van voortvarend heid en doorzettingsvermogen. ZO ZIET HET PROJECT van ar chitect Pouderoyens voor de her bouw van Rhenen er uit. Ook de nieuwbouw werd aange pakt, daar de woningvoorziening een steeds moeilijker probleem werd. De aanvragen óm woonruimte over schreden begin van dit jaar de 700 en er werdgeconstateerd, dat er meer dan 300 woningen door 2, 3 of zelfs 4 gezinnen werden bewoond. Door de bouw van 50 noodwoningen werd reeds vorig jaar enige verlich ting verkregen en intussen zijn 8 wo ningen aan de Vanenburgstraat, waarvan de fundamenten reeds eer der werden gelegd, hun voltooiing genaderd. Voor „crepeergevallen" zijn z.g. bungalows aan de Veerweg gebouwd en eind Juni komen 18 ar beiderswoningen aan de Postjesweg gereed. Deze maand worden nog 32 arbeiderswoningen aanbesteed en 16 kleine en 8 grote middenstandswo ningen staan hiervoor op de nomina tie, waarmede dan liet bouwvolume voor 1947, zijnde 22800 M3 zou zijn verbruikt. Gunstige perspectieven AANGEZIEN echter Wageningen een hogeschoolstad is, waar een toenemende studentenbevolking spe ciale eisen stelt aan de woningruimte en voorts door uitbreidingen van de Hogeschool (alleen van de L.H.S. wachten 100 gezinnen van professo ren, lectoren en docenten op toewij zing van woonruimte), is juist dezer dagen het bouwvolume zodanig uit gebreid, dat voorts kunnen worden gebouwd 50 arbeiderswoningen en 24 middenstandswoningen. De per spectieven zijn thans verre van on gunstig. Intussen is met de herbouw van de watertoren een begin gemaakt en ook de stichting van een nieuwe gas houder is ter Jiand genomen. Binnen kort wordt ook een begin gemaakt met de herbouw van de verwoeste sigarenfabriek „De Vrede". De herbouw van de hotels vlot niet. Alleen hotel „Nol in 't Bosch" is hersteld. De vooruitzichten ten aanzien van materiaalvoorziening zijn. naar we van gezaghebbende zijde \crnemen, niet ongunstig. Glas en verf blijven I schaars, wellicht komt enige verbe- I tering in de tweede helft van het I jaar, doch steen komt binnenkort vrij 1 en ook de houtaanvoer neemt toe. Van" de 8000 M2 glas. dat in Wa geningen nodig was, is 2500 M2 dank zij de sympathieke Ruiten Troef- actie aangebracht kunnen worden; hiervan is echter slechts 500 AA2 per manent bruikbaar. Teneinde het wederopbouwperso- neel van elders een betere huisves ting te geven, is het voormalige kan toorgebouw van de gebr. Zomer en Keuning tot ..arbeiderspension" inge richt, plaats biedend aan 80 personen en komt dezer dagen gereed. Op Zaterdag 10 Mei werd onder grote belangstelling van de zijde van uitge\ers, boekhandelaren en letterkundigen in Antwerpen het Vlaamse Huis der bekende Ned. Uitgeversmaatschappij „De Wereld bibliotheek" geopend. De heer W. Ekelers, schepen van onderwijs te Antwerpen, sprak zijn waardering voor het werk der W.B. uit. Spreker zeide. dat indien verbroedering tussen Noord- en Zuid-Nederland niet zou slagen, een samengaan van volkeren wel ner gens ter wereld mogelijk zou 'ijn. Verder voerden o.a. het woord de heren Lode Baekelmans, voorzitter der Vereniging van Vlaamse letter kundigen en de literator Ernest Claes. Door het bestuur der Ned. Or ganisten Vereniging werd een ad viescommissie voor orgelbouw in het leven geroepen om kerkbestu ren. kerkeraden enz. van voorlich ting te dienen bij bouw en restaura tie van kerk- en concertorgels. Een zevental competente organisten, te vens grondig bekend met de veelzij dige orgelbouwproblemen nam zit ting in deze commissie, waarvan als secretaris optreedt de heer W. Zorgman te Velp, Tromplaan 3, tel. 353. Thans een stad, welke „niets meer te bieden" heeft. A RNHEM, bestuurs- en verkeerscentrum, garnizoens- en industriestad... x Arnhem, vacantieoord aan Rijn en Veluwezoom met zijn bossen, par ken en plantsoenen Arnhem, eens onze trots, eens onze hoop, eens onze wanhoop. Wat zijn na twee jaar van opbouw de vooruitzichten voor deze stad, die in één dag wereldbekend en in zeven maanden verwoest en leeggeplunderd werd? phaan, karton, en hout geleden werd. Of, zoals Arnhems burgemeester, de heer Ch. G. Matser, die ons omtrent dit alles inlichtte, opmerkte: „Schijn bedriegt Veel bereikt, maar VEEL is sedett de bevrijding tot stand gebracht en hard wordt er gewerkt, maar het behoeft geen be toog dat wat bereikt werd onder de tegenwoordige omstandigheden zeker niet in overeenstemming kan zijn met de moeite en kosten die cr aan wer den besteed. Het materiaal is slecht, en de weinige goederen die de Arn hemmers zich konden aanschaffen (cr is 75% van alle huisraad verloren gegaan) zullen binnen enkele jaren weer vervangen moeten worden. Ook de financieringsregeling is on voldoende: behalve \oor degenen, die een schade van minder dan 3000. hebben geleden, (welke in elk geval voor 75100% zal worden uitge keerd) komt het voor de gedupeerden er op neer dat zij met een schuld van twee-derden der herstelkosten een n.euw huishouden of een nieuw bedrijf zullen moeten beginnen Veel critiek is eveneens uitgeoefend op de Schade Enquête Commissie, die bin nen enkele maanden zijn onderzoek, althans wat de huizen aangaat, zal hebben beëindigd. Men dient hierbij echter niet te vergeten dat oneerlijk heid bij de aangifte niet denkbeeldig Groot waren de moeilijkheden die moesten (en nog moeten!) worden overwonnen moeilijkheden, waar van de bewoners der steden die niet I in het gevechtsterrein hebben gelegen en die niet aan hevige bombarde- inenten uit de lucht zijn blootgesteld I geweest, vaak slechts een flauw be- grip hebben. Bij volkomen ontbreken van voed selvoorzieningsapparaat, hygiënische middelen, transportmateriaal, enz., werd in Mei 1945 begonnen met de opbouw de opbouw van een stad waarvan 12% der huizen geheel ver woest en slechts 1 onbeschadigd gebleven was: een stad, waar voor honderden millioenen guldens schade werd geleden. Wie thans door Arnhem komt. is spoedig geneigd te zeggen: „Het gaat hier wel weer". Maar hij ziet niet wat zich afspeelt achter de op het oog zo solide, zij 't ook enigszins haveloze gevels der huizen; hij heeft geen idee van het nijpend tekort aan meubelen en huishoudelijke voorwerpen; hij is zich niet bewust wat het betekent, indien 95.000 mensen moeten samen wonen in 15.000 min of meer her stelde woningen, hij weet niet dat slechts ruim één derde van de 350.000 M2 vermeld glas op afdoende wijze is vervangen; het is hem on bekend, welk een koude in de afge lopen winter hier achter dit cello- gebouwen verwoest, waaronder 2200 woningen. Voorts werden er een vijf tal gemeentelijke gebouwen, vijf ker ken, twee kloosters, een vijftal thea ters .en scholencomplexen vernield. De kosten, welke uit het herstel voortvloeien, zullen alleen voor de gemeente al een bedrag van onge veer 30 millioen gulden vorderen. Voor het herstel van de stad is een plan ontworpen, dat reeds geëxpo seerd werd en dat op de grote ten toonstelling Novum van 715 Juni opnieuw te zien zal zijn. De radicale vernieuwing, welke de stad vraagt maakt het natuurlijk mo gelijk de plannen systematisch op te zetten en aandacht "te wijden aan een weloverwogen nieuwe indeling. Men is er daarbij welbewust van uitge gaan de cityvorming, welke zich in alle grote steden openbaart, te bevor deren. In de binnenstad komen win kels, openbare gebouwen, bedrijven, enz. Niet ver van de Grote Markt is een nieuw centrumplein gedacht, dat afmetingen zal hebben van 110 x 70 m., waar het centrum van vertier is gedacht. Het vraagt een bebouwing van hedendaagse allure, aan de noordkant café's met terrassen en monumentale siermasten, voorts ma gazijnen en een of twee filmtheaters. Stratenplan behouden IN de omgeving van het raadhuis is een aanzienlijke oppervlakte voor gemeentelijke diensten gereserveerd, en voor de ontbrekende schouwburg zal wellicht een plaats gevonden kun nen worden buiten het centrale ver woestingscentrum. De gehavende historische monumenten: Raadhuis, St. Stevenskerk. Waalse kerk. Broer- straatkerk en Belvedère zullen wor den gerestaureerd. Andere monumen ten zijn dank zij de voorzorgen van de Rijkskunstbescherming behouden. Waar deze monumenten het stads beeld beheersen heeft het plan zich beperkt tot ondergeschikte wijzigin gen van de oude rooilijnen, zodat het typische stratenplan kon worden be houden. Het stadsdeel aan de Waal kant, waarvoor voor de oorlog al een saneringsplan was ontworpen, is in het wederopbouwplan opgenomen en door de verwoestingen kon dit sane ringsplan doeltreffender aan de bo venstad worden verbonden dan vroe ger het geval was. Het stationsgebouw zal geheel worden vernieuwd met behoud van de bestaande perrons en reizigers tunnel. De inrichting van het Stations plein wordt geheel herzien. Zo zal er o.m. een overdekt station worden in gericht voor de interlocale buslijnen. Voor de Batavierenweg met zijn prachtige uitzicht over de Ooy is een luime beplante wandelboulevard ont worpen met een bebouwing van hoge fiats en enige vrijstaande herenhuizen. Wij konden uiteraard slechts mel ding maken van enkele onderdelen van het uitgebreide Nijmeegse we deropbouwplan. Het valt op geen stukken na te zeggen wanneer het verwerkelijkt zal zijn, maar men hoopt de achterstand in de woning bouw over tien jaar te hebben inge haald. Een uitzicht dat niet erg hoop vol is voor een stad, waar een ge deelte der bevolking nog altijd in bunkers woont waar geen daglicht komt is, zodat het onderzoek met veel tact moest worden ingesteld. Bij de opbouw is van belang om over de tijdelijke ellende ,.heen te kijken" en met alle mogelijkheden re kening te houden. Hier is voor de overheid een taak weggelegd; ver meden dient ook te worden dat een getroffen stad als Arnhem bij het aanboren van nieuwe welvaartsbron nen, omdat hij „niets meer te bieden heeft", onevenredig wordt bedeeld. „Schijn bedriegt" WAT te Arnhem het zwaarste ge troffen is. zijn de z.g. „kleine industrieën", die zich voornamelijk aan de Rijnkant bevonden. Een ge heel nieuwe wijk waar deze indu strieën een plaats zullen vinden is ge projecteerd in het Oosten van de stad, waar tevens havens zullen worden aangelegd. Uitbreiding der woonwij ken zal zowel in Noordelijke- als in Zuidelijke richting plaats hebben, waarbij men er naar zal streven zo veel mogelijk de stad zijn eigen sfeer te laten behouden. Met deze feiten voor ogen, die ons werden verstrekt door burgemeester Ch. G. Matser, het hoofd van het Bureau Stadsplan, Ir. H. Lammers; de directeur van „Sociale Zaken", de heer N. F. Hartland; dc heer Groe- dat in de kortst mogeli|ke tijd wordt voorzien in de woning nood, die zowel het gevolg is van vernielingen in de oorlog als van de achterstond in de normale bouw van woningen (nodig om de bevolkingsaanwas op te vangen en ter ver vanging van onbewoonbaar verklaarde woningen); dat zo spoedig mogelijk ook andere bouwwerken, welke in de volkshuishouding niet gemist kunnen worden en die door de oorlog verloren gingen, or waaraan afgezien daarvan behoefte mocht zijn ontstaan, worden gebouwd; dat de schaarse materialen daar worden gebezigd, waar zij het meest nodig zijn; dat de geschoolde arbeiders, wooraan een tekort is, daar zullen werken, waar zij het nutliast ziin; dat zo rationeel moqeli|k wordt gebouwd, zodat bepaalde materialen niet verspild en ook niet gebruikt worden, waarvoor beter andere zouden kunnen worden jebezigd, in het belang van deviezenbezuiniging en besparing von schaarse grond stoffen; dat geen schaarse moteriolen worden gereserveerd voor bouw werken, v/elke niet onmiddellijk tot uitvoering komen; dof men geen goed geld verspilt door te bouwen op een wijze, waarvan nu reeds te voorzien is, dat zij binnen afzien bare tijd onhoudbaar zal zijn, doordat onvoldoende rekening wordt gehouden met de eisen van de toekomst; 8 dat elk wederopbouwplan stedebouwkundig verantwoord is; 9. dat elke bouw, zowel op zichzelf als in harmonie met de be lendende bouw en de omgeving architectonisch verantwoord is. 7. nendijk van de S.EC.; het hoofd van de Wederopbouw, de heer J. Jansen, en vele anderen, maakten wij een tocht langs de zwaarst beschadigde gedeelten van de stad, langs de nood woningen, de onafzienbare rijen puin, het door de Duitsers verwoeste Dia- conessenhuis; en toen wij ons door een ongerept Sonsbeek naar de thee- schenkerij begaven, moeten wij on danks het vele. dat hier in twee jaar werd gedaan, toch denken aan bur gemeester Matser's woorden: „Schijn bedriegto

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4