STEDELING, wat wordt er van uw stad? „Van (Dak" 75 jaar BETUWE: Ruïnes in bloeiende bongerds Voor '60 honderdduizend woningen Radiovoordrachten vragen grondige voorbereiding Over stoere Nederlanders en slavernij in Indonesië 22f£ - -Ü Van zwart stedelijk barbarisme naar groen stedelijk landschap door J. P. Kielrooy Samenstellerdeed aan taal", gelijk Bartjens rekende Pers in USA prijst en schimpt za&-. Plaatwalserij te Veteen werkt weer Zaterdag 17 Mei 1947 7; P)E revolutie begon in de oorlog. ■L-/ In Amerika, in Rusland en in West-Europa kwamen drie ideolo gieën tot één conclusie: aan het pro ces van stedelijke samensmelting moet een einde komen, dit product van industrialisatie en liberalisme. Enorme industrie-concentraties vallen in kleine bedrijfsgemeen- schappen uiteen, juist in het kapi talistische Amerika. Structuurloze, lichtschuwe steenmassa's, ten on rechte steden genaamd, gaan onder de hamer. Ruimte wordt er gescha pen. De huizenzee maakt plaats voor gedifferentieerde open bebouwing: een waardige compositie van door groen omsloten wijken. Het snelver keer zal gekanaliseerd worden in boulevards o m deze wooncentra heen. Recreatie zal niet langer het vergeten gezicht zijn van de grote stad. Het doet ons Nederlanders goed te horen, dat onze steden in het buiten land hoog aangeschreven staan. Ik denk hierbij aan het Internationaal Stedebouwkundig Congres te Has tings van vorig jaar. Daar prezen vele inleiders, onder wie de Engelse ben om achter onze trotse en deftige Prinsegrachten de miserabele slop pen te ontdekken. De keerzijde van de niet geheel verdiende ..groene medaille" is. dat de eensgezindheid en strijdbaarheid ontbreekt, die al leen in hoge nood geboren wordt. In onze stadskernen vindt men nog wat ongerepte historische schoonheid, doch het meeste is op een brutale en storende manier ver minkt bij pogingen om aan de ver anderde eisen tegemoet te komen. Onze buitenwijken zijn een even brutale verminking van de stad. Uit het prototype van de renaissance- woning destilleerde men een een heidswoning, die in eindeloze reek sen herhaald werd. Hoewel de ver nieuwde techniek en het moderne comfort andere eisen stellen, nam men de vorm over <en hoe!) maar niet het functionalisme. Het idee, dat het individuele huis n de stad als bouw- ïenheid heeft afgedaan begint zich nu echter te verbreiden. Om der wille van de schijn-on- afhankelijkheid onzer etage-woningen, breid den onze steden zich als een olievlek uit. Meestal kwam dat neer op roofbouw ten koste van het omrin gende natuurschoon. Zo werd het wonen in een stad tot een noodzake lijk kwaad, dat slechts gecompenseerd werd door het ontbreken van dorpsgeest en provin cialisme. HET WERKEN DE STAD DER TOEKOMST... in het een- trum hoge torengebouwen, waarin de kantoren zijn ondergebracht, daar om heen flat-gebou wen in maximum acht lagen er tussen door parken, gazons, hoog gaand geboomte vrij heid, zon en lucht voor ieder mensZo stelt Le Corbusier zich voor dat de steden van morgen zullen worden gebouwd. minister van Stedebouw, Amster dam als een voorbeeld van een ..groene stad". Daar tuurden hoge autoriteiten bewonderend naar de maquette's van het nieuwe Rotter dam. Maar hierbij werd aan een vergelijking gedacht met New York's waanzinnige hemel-bestorming en met het stedebouwkundig barbaris me dat Engeland van de vorige eeuw erfde. En dat tempert onze trots. Uï Ir Amerika bracht Philips na de be vrijding de nieuwste in zichten op het gebied van industriële organi satie mee terug. Daar werd b.v. onlangs, pro testerende arbeiders ten spijt, een enorm fa briekscomplex in een grote stad verwisseld voor een serie vyftig- manswerkplaatsen op 't platteland. Het gemor week voor 'n nog onge kende levensvreugde. Gezondheids toestand en arbeidslust namen toe - HET WONEN ONS land bleef de schande be spaard van de „zwarte steden", die Engeland berucht maken. Dat komt omdat hier de industrialisatie niet zo'n catastrophale omvang aan nam. Men hooft echter slechts een voorliefde voor zijstraatjes te heb- Le Corbusier, de schilder-ar chitect, heeft op het denken en doen zijner collega's grote in vloed gehad. Zijn ideeën nemen een wijdse vlucht. Bij voorkeur laaf Le Corbusier zijn gedachten gaan over stads uitbreiding en wegenaanleg. Deze foto toont hoe hij zich het ver keer door de stad der toekomst voorstelt. Voetgangers gelijk vloers. langzaam verkeer (fiet sen, oaardentractie) op de eerste baan, doorgaand snelverkeer op de bovenste. wat voor de groot-industrieel de doorslag gaf de productie steeg en de bedrijfsonkosten daalden. In stede, dat duizenden arbeiders tien tallen kilometers per dag per trein, tram of bus aflegden, waren het nu de directeuren, die per auto tussen hun fabriekjes heen en weer toer den. „Terug naar het land" is geen idealistische leuze meer. maar dom weg „efficiëncy". Ook bij de over heid ontstond in de oorlog een stre ven naar decentralisatie. Zo komt het nieuwe centrale giro-kantoor te 's-Gravenhage in het hart van een woonwijk te liggen. Alleen instellin gen. die veel bezoek trekken uit al le delen der stad zullen uiteraard in het centrum van een stad op hun plaats blijven. HET UITGAAN DE jeugd van de straat" is het ideaal van ouders, automobi listen. politie en G.G.D. Maar zo lang niet iedere buurt een eigen parkje, en iedere wijk een eigen park met sportveld en „indianen- terrein" bezit, blijft dat een illusie. Op een zelfde basis dienen kleuter en lager-onderwijs over de stad ge distribueerd te worden. En als ten minste geen snelverkeerswegen dwars door wijken heen leiden, dan kan zelfs de verkeersagent bij de kleuter-oversteekplaats achterwege blijven. Pas als ieder stadsdeel een eigen groot ontspanningsoord bezit met bos, water-partij, zwembad, rocibaan en sporttterreinen is de tijd rijp voor een stadion. Deze instel ling heeft men intussen noch in Rotterdam noch in Amsterdam ren dabel kunnen maken. In het stadscentrum dient zich het „echte uitgaan" te concentreren. Naast opera, première-schouwburg en concertzaal is daar de plaats voor één vierde i.p.v. drie-vierde der ci nema's. De rest. de familie-biosco pen. horen thuis in de woonwijken. Het avond-verkeer zal er niet min der intens om worden, maar inte gendeel aan grootsteedse sfeer win TAAL EN REKENEN zijn van oudsher zoniet de geliefdste dan toch de belangrijkste vakken op de Nederlandse scholen. En in beide heeft zonder de andere tiendui zenden onderwijzers een woord te na tc spreken dc onderwijswe reld een „kei" opgeleverd zijn 22ste voor dc tweede rang. op zijn zes en twintigste werd hij hoofdonderwijzer. Schoolopziener C'allcnfels spoorde hem aan ook dc eerste rang te halen, maar Van Dale koos een andere richting: in 1859 deed hij examen wiskunde, in I8o0 Engels, in 18ol Duits, 111 1862 Met de matador op rckengcbied natuurkunde in 1983 landbouwkunde doelen wij op Willem Bartjens, die .Mies op eigen houtje en met eigen, het begin oer 17de eeuw school- schamele schoolmcestcrsmiddclcn. Alsof deze negen examens nog niet voldoende waren leerde de autodi dact ook Latijn, Gotisch en Middel nederlands. P^OOSTELOZE ruïnes in de Be tuwe geven nu alleen nog maar de plaats aan, waar eens welvarende ooboerderijen met hun brede gevels op- nen. Funest voor de sfeer der bin- doken uit de zee van vruchtbomen, nenstad is echter het creëren van die met hun bloesempracht op het een cultureel centrum in een buiten- ogenblik de ganende leegten voor wijk. zoals men nu in Den Haag be- ecn gedeelte aan het oog onttrekken 00gt' j Hier en daar waren de bewoners zo HET VERKEER gelukkig om een stukje van hun oude home primitief te herstellen en op- XJ ET intensieve snelvervoer. dat 1 nieuw in te richten. Maar deze gc. T -L postkoets, sjees en aapje ver- vallen zijn sporadisch, in de meeste 1 van 42 kleine, eenvormige huisjes: vangen heeft, eist ecn gehele her- gevallen bleven de puinhopen onaan- noodwoningen, die aan een groot ziening van het verkeesnet Men kan geroer(j liggen en de kelderresten. 1 aantal gezinnen onderdak Zouden niet volstaan met enkele incidentele VQj wafer en vuj|t steken schril af kunnen verschaffen, doch afkgekeurd moesten worden. Toch maakt het onmogelijk spoedig een oplossing te vinden voor het urgente woningprobleem. Na de bevrijding bleek \riiwel geen enkel huis onbe schadigd en ook het herstel van klei ne beschadigingen bracht veel zor gen en overleg met zich mee. Dit was Ochtcn - "CV EN buiten de stad, op een oude -L-' vuilnisbelt, verrijst een complex meester in Amsterdam en later Zwolle was Hij schreef diverse re kenboekjes, maar zijn „meester proef" was toch wel zijn „Cijfe- ringhe", waarvan dc beide delen resp. in 1633 rn lo37 verschenen. Zij weerstonden dc tand des tijds, want moer dan 200 jaar na hun ver schijning werden zij nog herdrukt en op de vaderlandse scholen ge bruikt. liet laatst in 1848. Voorwaar een feit, dat meester Bartjens' re kentalenten overtuigend illustreert! Bartjens' taalkundige evenknie is bijna twee cn ecn halve eeuw na hem geboren: op 15 Februari 1828 stroom vloeide het werk onder zijn Eén stroom Vóór zijn dertigste jaar begon Van Dale te publiceren, boeken cn artikelen over <lc Nederlandse taal cn over dc geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen. HU was inmid dels ook tot archivaris van Sluis benoemd. In ecn ononderbroken aanschouwde in ecn eenvoudige I urgcrwoning van het Zeeuw s- Vlaamse stadje Sluis Johan Hen drik van Dale het levenslicht. Op zijn zestiende jaar deed Johan exa men voor onderwijzer vierde rang en werd ondermeester aan dc lage re school, waar hij tien jaar tevoren handen vandaan, als wist hij dat het voor hem slechts kort dag zou zijn. Op 44-jarige leeftijd stierf hij, 111 hetzelfde jaar dat zijn „Nieuw Woordenboek der Nederlandse l aai" van de persen rolde. Juar op jaar werd het herdrukt en hoeveel handen reiken ook thans nog dage als leerling de eerste klas was bin- lijks naar ecn Van Dale? nen gestapt. In zijn vrije uren studeerde ondermeester, nog bijna een kind, Waarom juist thans een artikel de gewijd aan „de man van het woor denboek"? Louter cn alleen omdat ijverig door. Op zijn zeventiende hij stierf op 19 Mei 1872, precies jaar slaagde hij voor dc derde rang. driekwart eeuw geleden volgent op zijn twintigste voor Frans, op Bartjens. M. G. Emeis Jr. Aan de luidspreker doorbraakjes en aan de rand van de stad de automobilist om stadssnel- heid verzoeken. Of hem adviseren om maar verder met de tram te gaan, zoals onlangs een onzer bur gemeesters betoogde. Het snelver keer laat zich niet muilkorven, wel kanaliseren in een net van boule vards om de wooncentra en winkel buurten heen. De haastige automo bilist zal liever een omweg maken, dan dat hij zich dwars door een wijk met spelende kinderen en win kelende huisvrouwen heenwurmt. Het basisplan van Rotterdam opent goede perspectieven op dit gebied al vraagt men zich af of de gigantische verkeersmachines. die men daar ontwerpt, niet iets te veel van het goede zijn. Doorgaand verkeer dat zonder enige vertraging een stad wil pas seren kan best geheel om de stad heen geleid worden. Hier hoeft men. niet zoals in New York. een uur te rijden om een parkeer-gaat- je te vinden. Maar als het aantal auto's weer onbeperkt is zal ook het n1fkfair~»yjaffewtukK ?r*Sair worden j ken voor de wederopbouw, die over- Dit zal naast de bestruding van op- d„,a stoppingen on ongevallen eveneens j '"L I t, a al de volle aandacht opeisen. waard met kracht ter hand wordt genomen. Desondanks bieden dorpjes als Opheusden, Kesteren. Echteld, Och tcn en Doodewaard nog een droef geestig beeld. Een der vele trieste hoekjes in Ticl. tegen het frisse groen der omgeving. Op andere plaatsen klinkt echter liet kloppen van houweel en bikkel, die door vakkundige hand gedreven, steen voor steen weer geschikt ma- HET IDEAAL M orde in de chaos te scheppen zijn structuur plannen op lange termijn onvermijdelijk. Met een doeltreffende hiërarchie "an sloop-, doorbraak- en herscheppingsprojec ten kan men in etappen naar deze uiteindelijke structuur toewerken. Door het instellen van een bouw- verbod lang voordat men ter plaat se tot afbraak overgaat, vermiidt men de zotte situatie, dat men be halve sloppen ook recente bouw werken moet slopen. Om die reden bleven de doorbraken steeds even kostbaar als benepen. Alleen door tprtftrpn a:p opÜpp\ verwoest was van te voren doorkruising van het geneel verwoest was, afbraakplan onmogelUk te maken 1 ,ieeft men echter opgebouwd en op- zullen straten en wijken rijp voor nieuw in gebruik genomen, evenals de sloper en een onbekrompen sa- een ketelhuis en een fruitloods van nering worden. een der jamfabrieken. Bovendien is Zo effent men de weg van het 19e Weinig te zien OOK Tiel, dat vooral in de bin nenstad zwaar werd beschadigd, heeft een geheel nieuw en modern bouwplan gekregen, doch een bui tenstaander merkt van de uitvoering hiervan maar bitter weinig. Alleen het puin vindt hij opgeruimd. De wa- eeuwse stedelijke barbarisme. dat van de stad een mensen-machine maakte, naar een organisch, stede lijk landschap Voor mij ligt een artikel van de hand van een der vaste medewer kers \an een onzer grootste dag bladen. Het betoog is glashelder, de woordkeuze zeer verdienstelijk, de stijl eenvoudig en kernachtig. Het getuigt van vakmanschap, beheer sing van de taal, het staan boven de te verwerken stof. Die zelfde scribent is tevens een onzer vaste radiosprekers. Hier praat hij over het zelfde onderwerp als waarover hij in de krant schrijft. Maar welk een groot verschil valt hier vast te stellen. Waar bij het geschrevene een pikante stijl het betoog kracht bijzet, is voor de ve len, die belang stellen in de door hem behandelde onderwerpen, het luisteren een voortdurende erger nis omdat die zelfde meneer voor de microfoon bij practisch elke zin, die hij zegt. voortdurend stottert en hapert, in herhalingen vervalt, dik wijls zondigt tegen stUl- en taalre gels en bijna geen enkele zin tot een goed einde brengt. Het luiste ren wordt op die manier tot een verschrikking en vele malen was ik er getuige van, dat liefhebbers van het onderwerp, dat hij behan delde, toch de knop van hun toe stel een "«ruk gaven, om maar ver lost te zijn van de inderdaad meer dan primitieve voordracht, die eigenlyk een les is in: „Hoe het niet moet". Er is absoluut niets aan gelegen om deze vagelijk aangeduide per soon, van wie we weten dat hij een deskundige is op zijn gebied, voor het forum onzer lezers „te pronk te zetten". Het gaat ons slechts om het geval! Te meer lust het ons niet zijn naam te noemen, omdat hij niet de énige is. die zich op de geschetste wijze voor de microfoon pleegt te uiten. We constateren slechts, dat brede lagen onzer luisteraars zich zeer terecht steeds ergeren aan de slordige behandeling van het onderwerp, waar het gebruik van eenvoudige spreek taal. maar dan grondig voorbe reid. dus op schrift gesteld, de enige juiste methode is. Improviseren In het besproken geval is er na melijk sprake van improviseren. We menen: de moeilijkste der ..mi crofoonkunsten" die er is. Afgezien van het feit, dat er maar weinig mensen zijn die deze kunst ver staan en de aangeduide heer heeft die gave beslist niét lenen slechts een reportage of een ver slag zich daar voor. Men mag overi gens van een spreker, die geregeld voor de microfoon verschijnt, ver wachten, dat hij van te voren de nodige aandacht aan zijn onder werp besteedt, de stijl zorgvuldig overweegt, zijn woorden feilloos kiest en dat hij hetgeen hij te zeg gen heeft in spreektaal doet!én kort!met weglating van alle franje. In dit geval zouden twee uur voorbereiding de voordrachten aan Indien een auto-fabrikant zijn wagens bouwt, zoals zijn vader het voor hem deed. dan worden deze onverkoopbaar. Als een bouwer zijn huizen bouwt, gelijk zijn betover grootvader het deed. dan neemt men daar wel genoe gen mee. Daarom zijn onze woningen, qua vernuft en accomodatie. zo achterlijk ver geleken bij auto. vliegtuig en oceaanstomer." M. J. Luthman waarde doen winnen. Al spoedig zou een brede schare van tevreden luisteraars worden gekweekt. Ge zoudt de zelfde persoon, die U nu zo ergert, dan leren kennen als een vlot spreker met goede stijl en woordkeuze. Dat is de échte man! Degeen die ge voortdurend hoort is de ware niet. A. R. men vorig jaar begonnen met de bouw van 38 middenstands- en 38 arbeiderswoningen, waarvan er nu zes gereed zijn. Ook aan de herbouw schenkt „Wederopbouw" de aan dacht, doch het tekort aan materiaal wonen de mensen er. bij gebrek aan beter nog, zij het dan onder de meest ellendige omstan digheden. De bodem be vat scherpe zuren en de materialen zijn slecht, zodat de bewoners niet alleen te kampen hebben met vocht en schimmel, doch ook met kou en brokkelende muren en zolderingen. Intussen hebben de betrokken in- instanties verbeteringen toegezegd: het blijft evenwel een open vraag of deze afdoende zullen zijn. Een volledig verwoeste kerk met een afgeschoten toren, een ingestort dak en een uitgebrand schip en het bordje met het sarcastische opschrift „Dit was Ochten" duiden reeds op de aard der vernielingen in dit dorpje. Terecht overigens, want van 196 woningen meer dan de helft van het totaal aantal is nog slechts het fundament de herinnering aan de vroegere glorie. Veel verbeterd TOCH vordert men ook hier met de wederopbouw, al is het dan in een langzaam tempo. De rode daken van de nieuwe huizen steken fleurig uit boven het groen der bomen, zo dat de sombere aanblik van een jaar geleden op een afstand aanmerkelijk is gewijzigd. Nog dit jaar zullen alle reparaties als de materiaalvoorzie ning niet slechter wordt worden aanbesteed. Helaas kan men dat in Opheusden, waar 42 procent van het aantal wo ningen met de grond gelijk werd ge maakt, niet zeggen. Tegenover 251 verwoeste huizen vermeldt het we- deropbouwschema slechts 28 perce len in aanbouw. In de Betuwe en in de Bommeler- Zoeklicht op de wereldpers DE financiële redacteur van de New York Herald Tribune. Ray mond L. Hoadley, schreef dat „s'ocre Nederlanders door harde arbeid een gunstiger „beleggingsklimaat" in de U.S.A. scheppen dan vrijwel enige andere Europese natie Amerikaanse zakenlieden, die een jaar geleden naar Nederland gingen, schrokken over de aangerichte ver woestingen en over dc herstelproble men, waarvoor het land zich gesteld Bij meer recente bezoeken waren deze zelfde waarnemers echter ver baasd over het vermogen van dit land om zich te herstellen. Na in bijzonderheden de ernst van de situa tie van Nederland te hebben beschre ven o m. wat betreft het tekort aan buitenlandse valuta, merkte de schrij ver van het artikel op, dat Nederland behalve zijn buitenlandse investerin gen en zijn exporthandel nog een na tionale actiefpost bezit, waarmede weinig andere door de oorlog ver woeste landen zich kunnen meten, namelijk de wil van zijn bevolking om thans hard te werken in de hoop op een betere toekomst. Ecn ander geluid ONDER het opschrift ..geen lenin gen voor het opleggen van sla vernij" schreef de „Chicago Tribune" waard werken op het ogenblik 2000 arbeiders aan het herstel der bestaan de en aan de bouw van 342 nieuwe woningen, waarvan er inmiddels 22 gereed z^in gekomen. Dit beeld is allerminst rooskleurig, evenals het perspectief van de toekomst, die door vele Betuwenaren met zorg tegemoet wordt gezien. WituSlfjf»i WAT in de Meidagen van '40 verwoest is, pleegt men het hart van Rotterdam te noemen. En terecht. Hier heeft zich in dc loop der eeuwen het oude Rotterdam ontwikkeld, hier is de Maasstad groot geworden. Wat er nu nog van over is? Een zindelijke vlakte, met enkele grote gespaarde gebouwen. Daar wande lend kan men zich nauwelijks rea liseren, dat er eens straten waren, De Maasboulevard, zoals vooruitstrevend Rotterdam zich voorstelt, dat hij worden moet. Deze sierlijke hangbrug zal in een niet al te verre toekomst de oevers van de Maas verbinden. met hel verlichte winkels, met slop pen en stegen, ecn gezellige boule vard waar 's zomersavonds de men sen op de caféterrassen zaten. De Rotterdammers weten het zelf nau welijks meer. Zij hebben zich te ruggetrokken in de stadsdelen, die gespaard zijn gebleven en leven daar hun leventje apart. Zo kan men zonder overdrijving zeggen, dat Rotterdam gesplitst is in vier delen: Noord, Zuid, Oost en West. Zqlang die vier niet weer zijn samenge voegd, is Rotterdam geen stad. Het culturele leven heeft hier onder het meest te lijden. Wij den ken niet alleen aan het bezoek aan theater of concertzaal. Aan alle soorten winkels, gezellige café's e.d. die alleen maar in een binnenstad thuis horen, is een schreeuwend ge brek. EN dan de woningnood. Nog al tijd leven mensen in scholen en noodverblijven, die de naam wonin gen niet waard zijn. Vóór 1960, heeft dc wethouder voor publieke werken gezegd, moeten er in Rot terdam alleen 100.000 woningen ge bouwd worden, moeten duizenden winkels en industriegebouwen ver rijzen om de stad bewoonbaar te maken. De plannen liggen klaar. In 1940 reeds is ir. Witteveen begonnen met het kapitale werk een project te scheppen volgens welk Rotter dam opnieuw zou kunnen worden opgebouwd in grootse stijl tot een moderne wereldstad met brede bou levards, wijdse pleinen, torenhoge flatgebouwen. Dadelijk na dc oorlog werden zijn ontwerpen weer ter hand ge nomen. Hoewel er heel wat gewij zigd moest worden bleef de grootse allure gehandhaafd. Thans staat het opbouwplan onder directie van ir. van Traa. Er is ecn begin gemaakt met de verwerkelijking van het planeen paar grote gebouwen (banken) zijn aan het verrijzen, maar de woning bouw stagneert nog door gebrek aan materialen, arhcidskraehten en een financiële regeling, die iedereen hevredigt. Maar in één opzicht is Rotterdam de zware slag al weer te boven en dat is waar de hoofdslag ader van de stad Dulseert: de haven. dat de Nederlandse regering een Amerikaanse lening hoopt te verkrij gen voor de wederopbouw van Indo nesië. Van Mook, de luitenant-gouver- neur-generaal van de opstandige be zitting, die voornemens is binnenkort een bezoek aan Amerika te ^rengen, denkt ongeveer 300 millioen dollars nodig te hebben. Java, Sumajfn cn de Indonesische eilanden, die zich ver zetten tegen de pogingen van de Ne derlanders om de vooroorlogse sla vernij te herstellen, produceren vele artikelen welke Amerika nodig heeft. Het herstel van het economische leven van deze eilanden, zou een gunstige invloed hebben op het econojiische leven van de U.S.A. De U.S.A. zullen echter geen voordeel hebben van het verstrekken van een lening aan Ne derland voor de herovering van In donesië. Om economische en politie ke redenen moet er ten behoeve van Indonesië geen lening worden ver strekt voor de onafhankelijkheid van dit gebied stevig is gevestigd. Mo reel zou het verkeerd zijn en prac tisch zou het geld waarschijnlijk wor den verspild aan militaire avonturen. Indien de Nederlanders, nadat zij aan Indonesië onafhankelijkheid hebben verleend, hun investeringen in de vroegere koloniën wensen uit te brei den, dan zouden zij in de U.S.A. on partijdig worden behandeld. De Ne derlanders, die het departement van financiën om een lening verzoeken, worden er om gegronde redenen van verdacht, dat zij in het geheel niet voornemens zijn terug te betalen wat zij hebben ontvangen. De Nederlanders hebben in Ameri ka activa, welke als onderpand zou den kunnen dienen voor vrij omvang rijke leningen, doch waarschijnlijk niet voor een lening van 300 millioen dollars. De Nederlanders hebben waarschijnlijk meer belegd in Ameri kaanse spoorwegen dan enige andere Europese groep. Zij bezitten een groot aantal aandelen van de New York Central en zelfs nog meer aan delen van de illinois Central. De ge broeders Boissevain te Amsterdam zijn de vertegenwoordigers van de Nederlandse beleggers in de Illinois Central. De heer A. Boissevain. de financiële adviseur van dc Nederland se ambassade in de U.S.A. is onlangs gekozen tot bestuurslid van dc Chi cago Rockisland om het woord te voeren voor zijn landgenoten, die be langen hebben in deze spoorweg maatschappij. Zijn officiële positie wijst op de nauwe banden tussen de Nederlandse beleggers en de Nederlandse rege ring. Indien de Nederlanders hun be langen in Amerikaanse spoorwegniaat schappijen, olie-maatschappijcn enz., waarvan het Koninklijke huis een aanzienlijk gedeelte bezit, wensen te belenen, om winsten te behalen in het onafhankelijke Indonesië, dan zal men tot een schikking kunnen komen, an ders niet. Dit geluid uit de Amerikaanse pers is in zoverre interessant, dat het weer eens bewijst, hoe weinig soms wordt gedaan om de werkelij ke toestand te doorgronden. Over Linggadjati wordt bijvoorbeeld niet gesproken. De samenwerking in Oost Indo nesië wordt eveneens buiten be schouwing gelaten. Het schijnt, dat de voorlichting in het vooruitstrevende Amerika nog wel iets te wensen overlaat... De plaatwalserij van de hoog» ovens bij Velsen zijn heden in ge* bruik gesteld. Geiyk men weet Pakhuizen zijn hersteld, nieuwe ka- hadden de Duitsers de installatie demuren Bebouwd of ,n aanbouw. naar Duitsland overgebracht, Het buitenland Belooft het niet. ""i r>j .1. j vonden is. Minister dr. Huysmans maar Rotterdam telt in de scheep- heeft met een korte rede dit enor- vaart weer mee. tn dat is veel ge- mo bedrijf, dat van zo grote bete* wonnen. kenis is voor ons land, heropend.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 7