MONTY VERSLAAT ROMMEL en verliest het opperbevel Eerste luchtlijn per Helicoptère Muziekonderwijs opdemiddelbareschool De postzegel bestaat honderd jaar Eng. films over ons land met Ned. krachten Italië heeft de primeur TOT DUSVER VERWAARLOOSD TOT SCHADE VAN ONS VOLK Zaterdag 24 Mei 1947 door ALAN MOOREHEAD IN WELLICHT DE LAATSTE klassieke veldslag van Europa overwon Monty zijn grote tegen stander Rommel: de bekroning van die lang, tijd van voorbe reiding, die aan D-day vooraf ging. En op dif moment nam Eisenhower het opperbevel over Eet was geen blijk van wantrou wen in dBritse generaal, het Was in feite niets anders dan wat tevoren was bepaald, maar 'het leverde toch een moeilijke situatie op tussen de beide leger leiders en hun aanhangers. ztjn tijd werd Montgomery's plan uitgevoerd. Op 25 Juli begonnen de Amerikanen hun door braak by St. Ld, het nieuw aange komen Derde Amerikaanse leger, onder Patton, zwenkte naar het Zuid-Westen, Brctagne binnen, ter- Wijl de rest van de Amerikanen in een grote boog door Mayence en Alencon snelden om de Zuidelijke tang om het Duitse leger heen te Vormen. Op dat ogenblik hield do critlek op Montgomery voorlopig op. Maar er was een heel spannend moment, toen de Duitsers een wanhopige en hardnekkige poging deden om de Amerikaanse legers in tweeën te snijden door een doorbraak van hun linies by Mortaln. dat wil zeg gen bij de punt van de fuik. „Dit was een opwindende tijd," aldus Montgomery. „Nu zou blijken of dc vyand stand zou houden en verslagen worden tussen Seine en Loire, of dat hij zou proberen om zijn troepen achter de Seine terug te trekken. Tussen 7 en 11 Augus tus werd hot duidelijk, dat hy be sloten had om de slag om Frank rijk te leveren ten Zuiden van de Seine. Op dio 7e Augustus nl. begon op Hitiers bevel een groot tegen- oifensief met 6 pantserdivisies te gen de Amerikaanse strijdkrachten in de beurt van Mortain. Dc bedoe ling hiervan was om door te stoten tot aan de zee en zo al onze troe pen, die ten Zuiden van Avranches opereerden, af te snijden. Maar de Amerikanen, hielden, met de volle steun van de Tactische Luchtmacht stand tegen deze aanval." DE ONTKNOPING I? N toen kwam de ontknoping -1—van deze grootste slag uit de oorlog in het westen: „Ik gaf de rechterflank van de Twaalfde Ame rikaanse Legergroep de beide Am. legers) order om naar het Noorden, naar Argentan te zwen ken, d.w.z. naar het Zuidelijke uit einde van de fuik en verhoogde te- geliik dc intensiteit van dc Britse en Canadese aanvallen tegciv Falai- se, de Noordelijke punt van de fuik. Het was een wedloop geworden om de Duitse strijdmacht tussen Falaise en Mortain in de fuik op te sluiten. Intussen werd de vijand ge weldig bestookt uit de lucht. Fa laise viel de Canadezen op 16 Aug. In handen, de Amerikanen bereik ten Argentan en nu begon een ge weldige stryd bij de smalle opening van de fuik, waardoorheen de Duit sers op alle manleren hun troepen nog naar buiten probeerden te krij gen." In een laatste grote poging slo- ten de Geallieerden deze opening af. hun luchtmacht vernietigde de vijand in de fuik en de rest van de Amerikanen snelde naar Parils naar de Seine en naar het Oosten van Frankrijk. Dit was het einde. Het was vermoedelijk ook de laatste van de klassieke veldslagen in Eu ropa. De verwoesting was ontzettend. De landwegen werden versperd door geweldige opstapelingen van lijken van mensen en paarden, ka potte wagens en boerenkarren. Twintig Duitse corps- en divisie commandanten waren gedood of gevangen, twee andere gewond, irle-en-veertig divisies waren ver nietigd, een half millioen Duitse soldaten uitgeschakeld. Vijftienhon derd tanks en 3500 kanonnen wer den óf vernietigd óf veroverd. Het was een kolossale overwinning. PERSOONLIJKE TRIOMF VOOR Montgomery was dit bo vendien nog een persoonlijke triomf, zo groot als een mens hier op aarde maar kan verwachten. Want nu was de lange worsteling tussen hem en Rommel over. Nadat hij de legers van zijn tegenstander had vernietigd en zich over de hele linie diens meerdere in bekwaam heid had getoond, had Montgomery ook nog de voldoening om het einde van Rommel te aanschouwen. De Duitse veldmaarschalk werd n.l. ge troffen door kogels uit laag vlie gende jagers in het dorp Sainte Foy de Montgomery, midden in het toneel van de slag. De clan Mont gomery was naar zijn geboorte plaats gekomon om zich te wre ken. Typisch voor Montgomery's gees tesgesteldheid is het, dat hij van dit ogenblik af alle belangstelling voor Rommel verloor. Het portret, dat boven de tafel in ztjn kampeer auto hing, (hij had 't er bij Alamein voor het eerst opgehangen) werd weggenomen en door een van Von Rundstedt, de nieuwe tegenstander, vervangen. Hij praatte niet meer over Rommel, hij dacht zelfs niet meer aan hem. Hy maakte geen bedevaart vol leedvermaak (wat toch misschien begrijpelijk zou zijn geweest) naor dc plaats, waar zijn aarts-rivaal getroffen was. En toen maanden later de officiële bevesti ging van de Duitsers kwam, dat Rommel dood was, had Montgome ry daar geen commentaar op; het was eenvoudig zo, dat hij Rommel al lang niet meer als zijn gelijke beschouwde. TELEURSTELLING MAAR voor Montgomery's om geving was de dood van Rom mei zo echt datgene, wat de over winning af maakte. Na zoveel twij fel en na al die maanden van wachten was het een hoogtepunt. Monty had verricht wat hij beloofd had en meer dan dat. Zijn plan was perfect geweest. Hij had zijn groot ste slag geleverd, hij had zijn wil aan honderdduizenden mannen op gelegd, hy had deze geweldige le germacht gehanteerd alsof zil een simpele compagnie was. En nu was hij volstrekt meester van het slag veld en de weg lag nu open naar de „genadeslag". Op dit tijdstip in Augustus liet Eisenhower aan Montgomery we ten, dat hij het opperbovel moest neerleggen. Eisenhower zelf nam nu do leiding van de operaties op zich en voor Monty bleef alleen de minder belangrijke functie van be velhebber van de beido Engelse le gers over. Het spreekt vanzelf, dat deze tyding voor Montgomery een bittere teleurstelling moest zijn, zij ontnam hem alle vreugde aan de overwinning. Voor ledereen was het een moei- iyk ogenblik. Eisenhower deed niets wat niet tevoren was geregeld. Het had van hot begin af vastgestaan, dat hij de opperbevelhebber was on dat hy op een goed moment naar Frankrijk zou ovorsteken om de teugels zelf in handen te nemen. Er zat niets van onheusheid, laat staan van jaloezie in de wy'ze, waarop hij de leiding van de ope raties overnam, integendeel, hy maakte het duidelijk, dat ook In het vervolg Montgomery's advie zen over de algemene gang van de operaties te velde door hem zeer hoog zouden worden gewaardeerd. KON NIET ANDERS I?ISENHOWER meende, dat hij J—'niet anders kon handelen dan hij deed. Er waren nu vyf Ameri kaanse legers in actie tegen twee Britse. De Amerikaanse generaals weigerden eenvoudig om langer onder Monty te staan, (nog afge zien van de stemming in het Con gres en in de Amerikaanse publie ke opinie!) zy zagen dit eenvou dig als een kleinering van hun be kwaamheid. Bovendien, men had juist met het oog op deze situatie een Geallieerd Hoofdkwartier inge steld en by die gelegenheid was Montgomery niet aangewezen door de Engelsen als de tweede in het Opperbovel, die positie had lucht- maarschalk Tedder gekregen. Wanneer Monty dus de plaats van Eisenhower en Tedder bleef inne- THf 8ATTI! O' NORMANDY Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft de Engelse Eagle-Lion film maatschappij een ovcrseasbranche de opdracht gegeven een aantal kor te filmpjes van eigen bodem te ma ken. De productie-leider van deze filmpjes zal de heer Paul Kijzer, di recteur van het Krlterlon theater te Amsterdam zijn. Het ligt in het voornemen 'n drietal documentaires te maken, geheel zonder studio-op namen t.w.: „De ballade van de boer", naar een gedicht van Weru- meus Buning, „Dorp aan de grens", „Portrait of a Dutchman" (de Neder landse titel van deze film is nog niet bekend), en een filmpje genaamd „Een heldenleven of de dagdroom van een miezerig mannetje". In de film, „Portrait of a Dutchman", zal de Nederlander worden uitgebeeld zoals hij in werkelijkheid ls, en niet zoals men hem vaak ln het buiten land voorstelt. Het scenario en do regie zullen berusten bij de heer H. M. Jozephson en C. A. Hugenot van der Linden. De montage zal verzorgd worden door Rita Roland. Neder landse cameramen. Nederlandse componisten en Nederlandse musici zullen aan deze filmpjes hun mede werking verlenen. Als de filmpjes een succes biyken, zullen zij behal ve in Nederland ook in het buiten land worden vertoond. Op een receptie in Den Haag vóór zyn evrtrek naar Zuid-Afrlka heeft Jan Grcshoff op het crote belang van wederzydse culturele Interesse gewezen en van het feit dat aan eon der Ncd. universiteiten oen hoog leraar in de Afrikaanse taal benoemd zou worden. IVIJ PLAATSEN bij dit verhaal van do strijd in Normandië nog maals de kaart van de krijgsverrich tingen. In het centrum, tussen Falai se en Argentan, het toneel van de grote slag, die over het sucCes van de geallieerde invasie besliste. men, dan zouden zowei de Ameri kaanse pers als het Engelsche Par lement net nodige daarover te zeg gen hebben. (Nadruk verboden) Wij weten nu, dat dit niet het einde van Rommel is geweest wij zullen onze lezers binnenkort in een serie artikelen van het werkelijke einde van de Duitse veldmaarschalk op de hoogte brengen Voor philatelisten: TN het middelpunt van de belang. k stelling der postzegelverzame laars in de gehele wereld staat de viering van het 100-jarig bestaan van het postzegel ln de Verenigde Staten. Enkele weken geleden reeds vestigden wij de aandacht op dit voor de philatelistische wereld zo belangrijke evenement, maar thans zijn we in staat meer bijzonderheden hierover te geven. Hot postwezen in de Unie, zo be scheiden begonnen in 1789 waren er 75 postkantoren (thans 41.792) heeft een enorme vlucht genomen. 95.000 brievenbestellers in 5.000 ste den en meer dan 32.000 bestellers op het platteland bezorgen hed'-n ten dage de post aan 8 millioen families of aan 30 millioen personen. Dag in, dag uit vliegen postvliegtuigen bijna 1 millioen mijl met hun lading van 6 millioen poststukken. In de afge lopen 100 jaar zyn in Amerika meer dan 650 milliard gegomde postzegels gedrukt. Daaronder bevonden zich 316 herinneringsuitgaven. Meer dan 90 van de inkomsten komt momenteel uit de verkoop van postzegels, gezegeld papier en de verhuur van frankeermachines. Be droegen deze inkomsten in 1847 860.380, in 1945 was dit bedrag ge stegen tot 8 1.300.000.000. Het aan tal behandelde poststukken klom van 124 millioen in 1847 op 38 mil liard in 1945. Al met al dus wel de moeite van een passende herdenking waard. En dit geschiedt dan ook op groot scheepse wijze. We memoreerden reeds de grote Internationale Phila- telistische Tentoonstelling, die van 1725 Mei in het Grand Central Pa lace te New York gehouden wordt en op welke tentoonstelling een contin gent van 25 der meer dan 700 in zenders bestaat uit „vreemde" deel nemers, waaronder die uit Engeland, België. Egypte en sommige Britse koloniën wel de belangrijkste zyn. Het herinneringszegel van 3 c., dat in verband met deze herdenking op 17 dezer werd uitgegeven, het herinneringsblocje van 5 en 10 c. dat op 19 dezer verscheen en ook het zegel op het speciale luchtpostcou vert. dat 21 Mei verkrijgbaar werd gesteld, dragen alle. naast voorstel lingen, welke de ontwikkeling van het verkeerswezen sinds 1847 de monstreren, de portretten van George Washington en Benjamin Franklin, de grondleggers van de Amerikaanse onafhankelijkheid. Deze portretten kwamen ook al voor op de beide eerste uitgaven der Urne in 1847. D. E. J. MULDER Een 9-jarige Toscanini De 9-jarige Italiaanse dirigent Pierino Gamba werd gisteravond in het Palais de Chaillot door bijna 3000 bezoekers toegejuicht by zyn eerste optreden voor het beroemde „Orchestes des Con- certs Lamoureux" te Parijs. Na Schubert's Onvoltooide rezen niet alleen de toehoorders maar ook de musici als één man op, om het frêle maar gedecideerde knaapje in zijn zwart fluwelen pak toe te juichen. De knaap 5 dirigeerde zonder partituifr en gaf by de repetities met krach- tlge stem zijn aanwijzingen. waarbij hy niet aarzelde om de- zelfde maat twee of drie keer te laten herhalen. De orkestleden vergaten zijn leeftyd al heel gauw en een vlolist verklaarde: „Deze jongen heeft de stijl van Toscanini. Aan het slot van het concert bestormden vele bezoekers het podium, om Pierino de hand te kunnen drukken. Een klein meisje maakte een buiging voor hem, terwijl een oude heer hem een doos bonbons aanbood. De j kleine Pierino zei maar niets anders, dan dat hij „dol op mu- ziek" was. Zijn moeder voegde er zachtjes aan toe: „Maar hy houdt ook erg veel van spaghet- tl." (Van onze luchtvaartmedewerker) Wij vernemen, dat binnen kort de eerste luchtlijn geo pend wordt voor de lielicoptè re, het vliegtuig dat zowel een horizontale als een verticale schroef heeft en daardoor loodrecht kan opstijgen en landen. Italië heeft de pri meur. En om nog nauwkeuri ger te zijn; het ia de stad Rcg- gio, die het initiatief nam tot dit merkwaardig experiment. Reggio heeft in de oorlog heel wat beleefd uit de lucht. Eerst waren het de Duitse luchtdoel- batterijen, die aan de rand van het stadje hun vuur tegen de Amerikaanse bommenwerpers uit braakten, later, toen de geallieer den reeds de „overstap" van Tu nis naar Sicilië gemaakt hadden, waren het de Duitse jagers, die een beschermende „paraplu" bo ven de stad vormden ter dekking van hun troepen, die over de Straat van Messina terugtrokken. Reggio wordt alleen door de nauwe zee-engte van de oude stad Messina gescheiden en met on^- zetting zagen de Italiaiion, hoe de Amerikanen een luchtbrug bouw den over de Straat, zo stevig, dat liet wel een zonsverduistering leek. Dat was om de geallieerde troepen veilig over de Straat te brengen, toen de landing op het Italiaanse vasteland werd uitge voerd. Nu is Reggio zo overtuigd ge raakt van dè toekomst van het luchtverkeer dat het zelf het voor beeld geeft door een luchtdienst niet helicoptcres over de Straat naar Messina in te lulden. Voor een dergelijk verkeer is dit toestel ook Ideaal. Beide stad jes liggen in bergland en hebben dus weinig mogelijkheid om een groot vliegveld aan te leggen. De zware viermotorige toestellen van dit ogenblik zullen er dan ook nimmer kunnen landen on dalen. Wel de helicoptère, die maar een paar vierkante meter grond no dig heeft. Met dit Italiaanse voorbeeld voor ogen zouden ook de Zwitsers kunnen beginnen mot hun bergstadjes op het verkeer aan te sluiten. En in Nederiand kan men kleine locale verbindingen over het water tot stand brengen met dit vliegtuig; zo zouden de Zeeuwse eilanden op doelma tige wijze door de lucht met elkaar verbonden kunnen worden en b.v. de steden Ant werpen en Vlissingen. Wij wachten nog steeds op de verklaring van K.L.M.-zijde over haar inzichten en plannen ten aanzien van de helicoptère. Een helicoptère, het wonderlijke vliegtuig, dat loodrecht stijgen en dalen kan. Met dergelijke toestellen zal een vaste luchtlijn van Reggio met Messina worden onderhouden. FEUILLETON [DOOR CRAIG RIC£«VERTALING; ADA KAMPERSJ 75 „Onze theorie ls, dat Mrs. San- ford onder haar particuliere papie ren iets kan hebben gehad, dat iemand kon compromitteren, als U begrijpt wat ik bedoel. Dus die per soon. wie hij of zij ook is, kan het huis van Sanford zyn binnengeslo pen en die papieren gevonden en vernietigd hebben. Als dat gebeurd ls, dan heeft die persoon alle pa pieren moeten wegnalen, want ler- wyl de politie het huis bewaakte, kon hy natuuriyk niet wachten om ze uit te zoeken. Dus dan heeft hij ze allemaal moeten verbranden om dat hij de papieren, waar hy geen belang bij had. niet kon bewaren, want als hy dat deed, dan zou iemand ze kunnen vinden en dat zou hem compromitteren, begrypt U?" „Jc bent een heel verstandig klein meisje", zei Mr. Holbrook goedkeurend. Hij stond op, liep naar de deur en begon weer van voren af aan met zyn zakdoek: uit zijn zak halen, zyn voorhoofd afve gen, dc zakdoek netjes opvouwen en hem weer in ziin zak steken. „Dank jullie wel voor de limo nade. Het was heel verfrissend". „Het was niets geen moeite", zei DJnah beleefd. Ze liepen met hem mee de veran da op. Daar bleef hy staan met de actetaa in znn hand en keek naden kend naar ae villa van Sanford. „Als ik er maar zeker van kon zijn", zei hy. „Zoekt U dan nog 's", opperde April. „De politie", zei hH. „Ze wilden helemaal niet meewerken. Het huis wordt bewaakt. Ik kan toch niet „O ja?" zei Mr. Holbrook. Plot seling keek hy haar dreigend aan. „Ik neem niet aan, dat je zou ver onderstellen dat Ik langs een lat werk zou klimmen en in het huis van wylen Mrs. Sanford inbreken. Dat zou absoluut tegen de wet zyn!" „Natuurlek", gaf April toe. „Dat zou werkelyk onwettig zyn". „Zo ls het nu maar net", zei Mr. Holbrook. Toen keek hij haar arg wanend aan en zijn ogen vroegen: „Steek Je soms de gek met me?" Een lange blik op Aprils gezicht en zijn ogen werden zachter. Hy glimlachte onpartydig tegen alle drie en zei: „Dank jullie heel vrien delijk voor de limonade. Daaag". Ze riepen hem goedendag. Dlnan en Archie wilden weer in huis gaan, maar April fluisterde: „Ps3sst. Wacht eens!" Ze wachtten. Mr. Henry Hol brook liep tot halverwegen de trap, bleef toen stilstaan, keek op, liep een paar treden terug en riep: „Zeg jij, kleine meid April hing over de leuning en zei met een b^driegiyk lief stemmetje: „Roept U mij „Ja. Ik ik weet niet goed meer Hy aarzelde en begon weer naar zijn zakdoek te zoeken. „Dat latwerk Aan welke kant van het huls zei je ook weer „De Noordkant", zei April. Ze sjilpte het haast. „O ja, de Noordkant. Nogmaals bedankt. En daag". Deze keer liep hy het trapje he lemaal af en bleef maar een keer staan om een nadenkende blik op de villa van Sanford te werpen. Dlnah wachtte tot hij hen niet meer kon horen en barstte toen uit: „April! Wat bezielt Je! Als hij gaat proberen tegen die latten op te klimmen en in dat huis te komen, dan zal de politie hem zeker gry- pen! Ze zullen hem arresteren!" „Dat zou me niets verwonderen", zei April. „Maar April! Ze zullen hem ln de gevangenis stoppen!" „Dat hoop ik zei April. „Stel je voor! Verstandig klein meisje. Hal lo, kleine meid! Dank je, kleine meid. Dag kleine meid. Ik zal hem krygen". „Hu kleine meid", riep Archie spottend. April dook naar hem. Hy dook vlug weg achter Dinah. ,.Hou alsjeblieft op, baby's", zei Dlnah. „In de eerste plaats zullen jullie moeder hinderen terwyl ze aan het werk is, en in de tweede plaats moeten we werkelyk eensge zind zijn". „We moeten eensgezind z(jn, of het gaat verkeerd met ons alle maal1', zei April met dodelijke ernst. „Vraag April, excuus", zei Dinah streng. Archie riep: „Hé, kleine meid, het spijt me. dat ik je kleine meid ge noemd heb". „Vraag Archie excuus", zei Di nah nog steeds streng. April zei: „Jammer, dat ik mis sloeg Archie. De volgende keer sla ik je hoofd achterstevoren", „Hu. hu, hu", zei Archie. „Baby's", zei Dinah. „Alsje- bllèft!" „wy zyn nog steeds vrienden", zei April. „En omdat we nog steeds vrienden zijn, laten we daarom naar de overkant lopen en 's kyken of Luke ons een moutbier wil poffen. Het is al een uur geleden, dat we ontbeten hebben!" „Reuze!" zei Archie. HIJ «kwam met een vaartje achter Dinah van daan en was al halverwegen de trap voor Dlnah kon zeggen: „Ja, dat geloof ik wel". Een uur later slenterden ze op hun dooie gemak terug de weg op. Luke had ze gepoft voor Twee moutbier de persoon, een zak olie nootjes en drie klonten kandij. Het stalletje aan de overkant van de straat had ze een tros druiven, een zak pruimen, drie perziken en een pakjo kauwgom gepoft. Nu was alleen het kauwgom nog maar over. Het gewone twistge sprek had plaats gehad over de verdeling van de vyf stukjes kauw gom in drie geiyke delen. Hot was ongewoon vriendelijk geëindigd. Na het moutbier, de olienootjes, kandfl- klonten, druiven, pruimen en per zikken was geen van de drie kleine Carstalrs in een vechtlustige stem ming. (Wordt vervolgd) 'TUJDENS de behandeling van de A Onderwijsbegroting in de Eerste Kamer was het een moment van his torisch belang toen Minister Gielen zijn voornemen bekend maakte om reeds in de volgende cursus muziek onderwijs als verplicht vak in het leerplan van de middelbare scholen te doen opnemen. Men behoeft geen ingewijde te zijn om te weten dat het in ons land geenszins heeft ontbroken aan pogin gen om de muziek een plaats in de algemene opvoeding der jeugd te geven. De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst heeft steeds haar voi le aandacht aan dit vraagstuk -r- dat in een cultuurland als het onze geen vraagstuk zou mogen zijn! gewijd en zij heeft haar doelstelling, welke bij haar oprichting in 1829 werd geformuleerd als „de Toon kunst in de Nederlanden door alle mogelijke middelen te bevorderen" nooit verzaakt. Een enigszins volledig overzicht van dit wanhopige geploeter door middel van adressen, audiënties, con ferenties en voortreffelijke rapporten blijvc de lezer bespaard. Het zij vol doende te constateren dat men menig maal meende iets te hebben bereikt, waarna de betrokken minister aftrad en men met zijn opvolger van voren af aan moest beginnen. De concrete resultaten bleven vrij wel nihil! Het is dus te begrijpen dat men ook thans geneigd was de toe zegging van Minister üielcn „met een korreltje zout te nemen." Toen deze echter bij de opening van het Letterkundig Congres in het Concertgebouw te Amsterdam zijn voornemen niet slechts bevestigde maar bovendien mededeelde dat de plannen door de Ministerraad waren goedgekeurd was alle twijfel verdwe nen en besefte men dat hier een be slissing was gevallen van vérstrek kende betekenis. Om de draagwijdte van deze be slissing te kunnen beoordelen dient men zich te realiseren hoe het met de algemeen-muzikale opvoeding (niet het muzikale v a k-onderwijs) in ons land tot nu toe gesteld was. Toestand thans Men kan de toestand van het mu ziekonderwijs in Nederland zonder overdrijving zeer ongunstig noemen. Naar schatting geniet sleéhts tien procent van onze jeugd degelijk muziekonderwijs. Aangezien een ze kere mate van maatschappelijke wel stand nodig is om te kunnen toetre den tot die kleine kring van bevoor rechten moeten de minder-gesitueer- den genoegen nemen met muziekon derwijs van twijfelachtig gehalte of met wat de lagere en middelbare school hen bijbrengt. En dit is bedroevend weinig! In het gunstigste geval leert het kind op de lagere school enkele lied jes zingen en daarmee leert het ten minste de vreugde van het zingen kennen. De middelbare scholen en die van voorbereidend hoger onderwijs heb ben met uitzondering van enkele lofwaardige gevallen van particulier initiatief alle muziekonderwijs uit het leerplan geweerd. De gevolgen van deze situaties zijn in alle opzichten funest. Om slechts enkele te noemen: le. Het Nederlandse volk is voor drie-kwart muzikaal-analpha- b e e t. Het kent weinig of niets van de meest internationale taal, die de taal der muziek ongetwijfeld is. 2o. Het levend contact tussen de scheppende of uitvoerende kun stenaar enerzijds en de gemeenschap anderzijds is ver te zoeken. Het con certbezoek en het particulier muziek onderwijs zijn daardoor uiterst ge voelig voor economische conjunctuur verschijnselen. 3o. De orkesten en vele instellingen voor muziekonderwijs houdt men met subsidies op de been, de Nederlandse componisten en solisten die door ons zeer beperkt „afzetgebied" toch reeds gehandicapt zijn, missen de morele en economische stimulans van een groot, belangstellend, gocd-onderlegd publiek. 4o. De ouders, die in staat zijn hun kinderen goede muzieklessen te doen volgen, moeten zich voor deze ,,luxe"(l) aanzienlijke finantiële of fers getroosten, terwijl zij bovendien door het ontbreken van een algemeen elementaire scholing het volle risico dragen van het al dan niet slagen van het instrumentaal onderwijs. Het overladen leerplan van de middelbare school dwingt vaak tot ontijdig af breken van de muzikale studie. 5o. De muzikaal-ongeschoolde jeugd is over het geheel zeer ontvan kelijk voor de overwegend-ongunstige invloed van de j a z z (en wat hier voor doorgaat). De verslaafdheid aan platvloerse deunen en „schlagers" wijst in de richting van muzikale (dus algemeen-culturele) verwildering. Ons volk muzikaal Nu zal menig lezer ons tegenwer pen dat wij toch het Concertgebouw orkest hebben, dat er vele uitmunten de Nederlandse solisten zijn. Al deze op zichzelf uiterst waardevolle bezittingen zijn ech ter nog geen bewijs voor een g e- z o n d muziekleven. Het bezit van voortreffelijke orkes ten wijst op verfijnde cultuur ln rela tief-kleine kring, de universitaire leer stoelen in de muziek te Utrecht en Amsterdam (V.U.) dragen uiteraard een wetenschappelijk karakter en zijn voor demuzilcale opvoeding van ons gehele volk slechts van betrekkelijk belang. Ook hoort men vaak in kringen die de muzikale achterstand van ons land als nor maal beschouwen dc opmerking dat de Nederlander nu eenmaal niet muzikaal is, zodat van al dat gedok- ter met muziekonderwijs op scholen, met jeugdconcerten enz. toch geen heil verwacht kan worden. Zeer terecht wijst Dr H. E. Becht in zijn voortreffelijke brochure „Waarom Muziekonderwijs" waaraan wij voor deze beschouwing vele waardevolle gegevens ontleenden op de enorme omvang welke de koor zang in ons land heeft bereikt. De stad Rotterdam bezat in 1931 honderd muziekgezelschappen waar van 51 koorverenigingen, een stad als Arnhem met 80.000 inwoners 20 grote en kleine koorvcrenigingen. De gemiddelde bijdrage van koof leden bedraagt in ons land 13,— per jaar. Waar zoveel materiele offervaar digheid en zoveel liefde voor mu ziek aanwezig is kan men zeker niet van onmuzikaliteit spreken. Johan Patist. Tussen Sluis en Delfzijl NEDERLAND IS OFFERVAAR DIG, dat blijkt woer uit de verkoop van de prinsesse-postzegel8-1946. Ruim tien millioen zegels \erkocht de PTT. de netto-opbrengst bedroeg ruim f 290.000. RADIO-PROP AC AND A voor de ze zegels zal daar wel niet vreemd aan zijn, want steeds meer Neder landers kunnen Hilversum goed be luisteren. Op 1 Mei hadden 786.269 Nederlanders een eigen radio-toe stel en waren 477.372 aangesloten bij de centrale-radio (1 April: resp. 773.169 en 475.514). PIEK VAN WINTERHULP (dat is geen adellijke titel!) zal op 16 Juni voor de Bijzondere Raad van Cassatie verschijnen. Hij schijnt de acht jaar, die het Bijzonder Ge rechtshof te Den Haag hem oplegde, te veel te vinden. SCHOUT-BIJ-NACHT J. ALBAR- DA is in de leeftijd von 84 jnar overleden. HET HISTORISCHE „PEPER HUIS" te Enkhuizen wordt inge richt als Zuiderzee-muaeum, opdat i latere geslachten de karakteristieke kenmerken der (voormalige) vissers bevolking kunnen bewonderen of bestuderen. HET DORPJE PETTEN hebben de Duitsers tot historie gemaakt, d.w.z. tot het laatste huis afgebro ken. behalve het lijkenhuis ie. Maar de Pettenaars gaan deze historie af breken en hun dorp opbouwen. De eerste steen is al gelegd. IETS LAGER „op de kaart", in de bollenstreek, heeft men grote moeilijkheden bij teelt en export- Daarom heeft, minister Mansholt eon commissie ingesteld die natuurlijk een rapport gaan samenstellen. TUINKALENDER ZATERDAG 24 MEI Vele ro zen worden des zomers aangetast door de meeldauw of het *g- »wit". De bladeren zijn met een wit schim- melweefsel bedekt. Bij de verschij ning dezer ziekte kan deze nog wor den bestreden door bespuiting met een oplossing van salicylzuur en zeepspirllusMen laat vijf gram sa licylzuur gedurende een etmaal op lossen in een halve deciliter brand spiritus. Daarna voegt men deze op lossing bij vijf liter water, waarin te voren honderd gram gele of groe ne zeep is opgelost. Met deze oplos sing gaat men daarna spuiten. La ter nog eens herhalenHet bestrijdt tegelijk de bladluizen. Eet „wit" kan ook worden bestreden door he spuiting met een 1 oplossing van Californische Pap of door bestuivinn met poederzwaveL S, L. Tussen Noord- en Zuidpool EEN NEGER in Greenville (Zuid- Carolina), beschuldigd van moord op een taxi-chauffeur, is dezer da gen gelyncht. Achtentwintig perso nen werden voor de rechter geleid als schuldigen aan deze lynchpartij, doch allen vrijgesproken. De politie bleek van de plannen op de hoogte te zijn geweest, maar bad niets ge daan om de uitvoering te verhinde ren. Een andere neger, James Brown, in Sylvania (Georgië), die twee blanke vrouwen had aange rand, is tot de electrische stoel ver oordeeld. Na een verhoor van drie uur heeft do jury drie minuten ge delibereerd en James Brown schul dig bevonden. Gedurende de rechts zitting mochten er geen negers in de zaal zijn. IN HET LAGERHUIS had Sir Waldron Withers (Cons.) een moei- lijk ogenblik. Hij vroeg premier Attlee of het niet wenselijk zou zijn, in Engeland oen koninklijke com missie inzake communistische acti viteit in te stellen. Attlee antwoord de ontkennend, waarop Sir Wal dron vroeg, of de minister zich er bewust van was, dat de wortel der hedendaagse moeilijkheden do com munistische invloed is Onder gelach riep de communist Gallacher, dat de minister zich er wellicht van bewust was, dat zon der het communism© de heer Smithers. niets meer te zeggen zou hebben. Onder hernieuwd gelach ver. zekerde Attlee, dat dit niet zo zou zijn, zo lang het onderwem „massa- aankopen" bestaat, (Ook hierover stelt Smithers veelvuldig vragen). Sir Waldron protesteerde bii de voorzitter, maar deze zei: „Sir Wal dron houde het mij ten goede, maar hij lokt zulke antwoorden herhaal delijk uit". IN ENKELE WOORDEN: De kerk van St. James in London zal over een afstand van twaalf meter heeft zich ineen ziekenhuisemfwijp worden verplaatst. Kurt Mathesius, een der voor naamste beklaagden in het proces tegen de bewakers van hot concen tratiekamp Nordhausen, heeft zich in een ziekenhuis te Dachau opge hangen.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4