Zon, bloemen en bonte kleuren Vliegtuig klaar? KERKELIJKHEID EN ONKERKELIJKHEID Invoering 24-uurs-tijd En nu starten! Radio-programma „Als men mij naar den hemel vraagt, dan vertel ik van Californië" Franciscus van Assisie legt eer in met zijn naamstad Voor een feestje op een Zomeravond Het veldMoemeepriesesje (II) Y' Zaterdag 31 Mei 1947 5 Architect Fledderus in Amerika VIII A LS Ria en Talitha, mijn dochters van zes en drie jaar, naar den hemel vragen, dan vertelde ik tot dusver een mooi verhaal, begrijpelijk voor de kinder ziel. Van een strand, waar altijd de zon schijnt, met draaimolens en ijscotenten en een gouden toeter, waar ze op blazen mogen zonder ophouden tot in alle eeuwigheid. Sindsdien heb Ik door Californië gezworven en als ze nu naar den hemel vragen, dan vertel ik van Cali fornië. Want het is bijna zoover weg en bijna zoo mooiDe schoonheid begint in San Francisco en eindigt bij San Diego of Yuma aan de Mexicaansche grens. CAN FRANCISCO is de eenige stad in Amerika waar de gids niet vertelt, dat dit of dat het grootste of duurste ter wereld is De menschen zijn hier roman tischer, mijn gids vertelt mij, dat San Francisco, als Rome, op zeven heuvelen is gebouwd. Maar het is nier waar. Afijn gastheer, de stedebouwer Prof Delming Tilton, vertelt mij, dat het 32 heuvels zijn. Maar zoo zijn de menschen hier. De zon en de bloemen maken ze zoo. In de woonwijker groeien, als bij ons de liguster, de hagen van roode en Fransche geraniums met duizenden bloemen twee meter hoog en nog in December zijn de daken knalrood cn paars van hibiscus en bougainvillea tusschen eucaliptus en palmen. Blijf daar maar eens nuchter bij. Franciscus van Assisie die zoo van boomen en bloemen hield, legt eer in met zijn naamstad. De Spanjaarden, die van San Diego af noordwaarts kwamen, wisten hoe steden gebouwd moesten worden. Het principe van stedebouw is zoo eenvoudig. Scheidt de gebouwen en wijken naar hun functies. Zoo hebben al deze nederzettingen langs de kust denzelfden een- voudigen opzet, de „mission", het geestelijk centrum, de „presidio", het bestuurscentrum tn de „commercio", de zakenwijk I igs d. „embarcadero", de haven. Alles op voldoend i afstand van elkaar en spijts het feit, dat de Amerikanen over dit „patroon" hun eigen dambord patroon hebben gelegd, blijft tn Frisco, ondanks brand en aardbeving van 1906, de Marketstreet, de oude ver binding tusschen zakenwi k en religieus centrum als een sterke diagonaal overheerschen. Het hoogste punt van de stad is de tweelingheuvel, dien de Amerikanen Twin-Peaks en de nog romantischer Spanjaarden Los Pechos de la Choca. de borsten van de schoone Indiaansche. noemden. Spanjaarden, Mexicanen en Indianen hebben hun beschaving gebracht lang voor dat Amerikanen hier doordrongen. DE naam San Francisco dateert uit 1847. Daarom is er in de menschen veel blijven hangen van wat vroeger was. Zij zijn hoffelijker en vroolijker dan de Amerikaan van de Oostkust. Ze dragen bonte kleeren Ik zelf vond het vanzelfsprekend om er een knalgele broek en vieux-rose shirt met witte bloemen te koopen en te dragen, kleedingstukken waarmee je in Europa als een ongevaarlijke gek zou gekwalificeerd worden, maar waarmee je in de eeuwige zon van San Mateo Valley niet eens opvalt. De vrouwen kleeden zich navenant. In mooie pastelkleuren. Een olijfgroene zijden slobber broek met een groen-geel driekwart zijden jasje ook al met bloemmotie ven was dè dracht van vele vrouwen, zij het dan dat de kleuren wisselden. Een gemoedelijke bevolking, die van blijheid en prettige dingen houdt. Daarom hebben ze ook sinds jaren her een verordening, dat er geen be graafplaatsen in de stad mogen zijn en zoo is Colma, de doodenstad ont staan. Want begraafplaatsen, evenals aula's waar gestorvenen opgebaard worden, zijn particuliere ondernemin gen in Amerika en daarom is Colma, de voorstad volgepropt met begraaf plaatsen, showrooms voor grafstee- nen, steenhouwerijen en organisten, alles ten dienste van de dooden van een millioenenstad. Een particuliere onderneming moet natuurlijk reclame maken, dus zijn de wegen door de dooden. stad vol met neonreclames, waar van sommige in meterhooge letters vermelden, da- hier een „real nice bureal", een echte fijne begrafenis, wordt gegeven. Grofheid, die door moeder natuur met groote palmen weer goedgemaakt wordt. Ook de inrichting van de begraaf plaatsen is veelal van een weldadig aandoende bescheidenheid. Bronzen plaatjes met grooter dan 21) x 30 cen timeter half verscholen, plat in het gras, geven de plaats aan waar de gestorvene rust. UREN kun je door San Francisco's Chinatown zwerven. Ik heb ge boft. Ik kwam er op den dag en den nacht van Tsjang-Kai-Tjeks verjaar dag. De hoofdstraat is Grant-Avenue een Hoogstraat, Veenestraat of'Kal- verstraat met een exotisch tintje, maar de schoonste wegen ter wereld zijn altijd de zijwegen. In alle straten was het feest. Op een getimmerte op een pleintje werd tooneel gespeeld. Volkomen onbe grijpelijk. Tusschen iederen zin die door de spelers gezegd werd, sloeg een orkest van zes man oorverdoo- vend op bekkens en trommels. Er stond een groote. dikke Chinees voor met zijn armen te zwaaien. Toen ik hem vroeg, wat het spel verbeeld de, haalde hij zijn schouders op: „Ik weet het niet, maar ik heb reuzen plezier". Chinatown is niet gevaarlijk meer. De geheime organisaties zijn opge heven. De smalste steegjes met de vreemdste luchtjes kun je doordwa- len bij dag en hij nacht, je stuit altijd wel weer op een vriendelijk glim lachenden Chinees, die een winkeltje drijft in bamboespruiten, lotusworte len, platgeslagen gerookte Canton- neesche eenden, paling en inktvisch, of misschien zit hij alleen met zijn San Francisco's Chinatown vrienden Mah-yong te spelen, maar hij wijst je den kortsten weg naar huis. Een avond in Chinatown is niet volledig zonder een bezoek aan enkele Chineesche tempels, maar ook hier is het ..huis des Heeren" tot een huis van koophandel geworden. In de hall worden souvenirs en kunstvoor werpen verkocht en achter het altaar van T'ien Hou, de godin van den hemel en van de zeven zeeën, voorspelt Chung-Wah. mijn gids, mij met een leepen glimlach voor eén kwartje de toekomst. Als je dan de rest van den avond doorbrengt in wat thans netjes het „International Settlement" heet en vroeger „Barbary Coast" dan heb je ook de zeemans- wijk gezien, waar vroeger bij Spider Kelly's en Lew Purcell's door negers de „Turkey Trot" werd gedanst tot het ochtendgloren, maar thans om 12 of 1 uur de deur op slot gaat en de straat wordt gestoffeerd door honderden witte mutsjes van matrozen, die met zware slagzij hun schip weer op gaan zoeken. De vreemdeling, als wel de San-Franciscaan, eindigt dan zijn avontuur bij Fishermanswharf. waar de blauw witte booten van de krabbenvisschers in de lagune drijven, de masten zachtjes wiegelend in het maanlicht. Daar, langs de haven, onder bontgekleurde zonne dekken, staan groote kookpotten. Je zoekt de vetste krab, zeeslak, oesters of duimdikke garnalen uit; ze worden gekookt waar je bij staat en je neemt ze zelf mee naar binnen om ze op te -eten, terwijl je uitkijkt over de Golden Gate van San-Francisco, stad van schoonheid en romantiek Stad om terug te komen. Rein H. Fledderus. E laatste weken hebben weer duidelijk de waarheid gede monstreerd van de uitspraak, dat „ons klimaat wel goed is, maar het weer zo slecht". Doch plotseling schijnt het weer te gaan bewijzen dat het ook zijn milde ogenblikken heeft, en verschaft ons werkelijk een zeer genereuze portie zonne schijn. Je moet hier eigenlijk altijd op alles zijn voorbereid maar wij betwijfelen toch, of de vrouwen, die een week geleden nog in winter mantels liepen te huiveren, zo'n vooruitziende blik hebben gehad, dat haar zomerkleding al geheel in orde is. Ook dit jaar zal het verzor gen van onze zomergarderobe gro tendeels bestaan uit opknappen en veranderen, doch de meeste vrou wen zullen de verleiding niet kun nen weerstaan tenminste éen nieu we jurk aan te schaffen. Het model dat wij hierbij afbeel den, is geschikt voor haar, die een jurk zoekt die bij zomerse tempera tuur gedragen kan worden, wanneer iets gekleders dan een katoentje of een imprimétje wordt vereist. Hoe eenvoudig ook, is deze jurk toch volkomen up to date. Kleine aangeknipte mouwtjes; de rok is wijd, doch de ruimte op ingenieuze wijze verdeeld, en kleine draperieën vormen een originele garnering. (Denk er om, dat de rokken wat langer zijn; de mode-ontwerpers blijven op dit punt onverbiddelijk). De rok verheugt zich in een bij zonder grote belangstelling. Plooien zijn heel modern, scherpe plooien in linnen jurken, ongeperste plooien vaak tot onder de heup vastge- strikt in zijden japonnen. Ook geplisseerde rokken staan plotse- ling zeer in de belangstelling. In Turkije is een sigaret een sigaret In Turkije is een sigaret een siga ret en niet, zoals in vele Europese landen, een te hoog gewaardeerd ruilmiddel. De reden is, dat er voldoende goede turkse sigaretten tegen de prijs van 35 piaster (ongeveer 36 c.) per 20 te krijgen zijn. Maar bezoekers uit andere lan den staan nog meer verrassingen te wachten. De straten van Istanboel zijn vol van de laatste modellen der Ameri kaanse auto-industrie. Verder zijn er volop Amerikaanse vulpennen van het laatste, duurste en elders bijna niet te krijgen type te koop. De prijs is ongeveer dezelfde als in Amerika met dit verschil echter, dat ze in Istanboel werkelijk t% krijgen zijn. In Taxim's, een van de beste nachtclubs van de stad. is het eten prima en de ster van het cabaret is een Indiaan uit Mississippi, die met zijn fraaiste keelgeluiden de Ameri kaanse manieren bezingt. Maar in de kleine straatjes, die naar de haven lopen, gaan nog steeds man nen, die vrachten van IOC kilo en meer op hun rug torsen. Bijna alle werk wordt nog met de handen ge daan en ook alle laad- en loswerk- zaamheden in dè haven gebeuren op die manier. Behalve Packard Clippers, die ge ruisloos door de straten rijden, zie je ook dik geklede, zwaar ge schoeide soldaten van het Turkse leger van meer dan een millioen man. Peze mannen krijgen hun werkzaamheden gehonoreerd met 75 cent per maand. Hun generaals krijgen iets meer dan een Engelse sergeant. De bekende danser Indra Ka- madjojo vertrekt 1 Juni naar Ko penhagen, om aldaar met zijn Indo nesisch gezelschap gedurende eni^e weken op te treden. Hierna gaat hij op tournée ui>or Zweden en Noor wegen. Verantwoordelijkheid der „tellers' bij invulling formulieren DOOR Mr. H. B. J. WASLANDER li GEEFT de officiële e toelichting alleen enige aanduiding ten aanzien van de interpretatie vin bet woord „behoort", dat wil niet zeggen, dat de woorden „kerkge nootschap" en „godsdienstige ge meenschap" wèl alleszins duide lijk zijn. Intussen worden de moeilijkheden, die bij het woord „kerkgenootschap" zouden kun nen rijzen, goed omzeild door de opneming van de term „gods dienstige gemeenschap". Er zal m.i. echter aan moeten worden vastgehouden, dst er alleen een „godsdienstige gemeenschap" is. wanneer er een organisatorische band bestaat. Een niet-georgani- seerde theosoof, anthroposoof of spiritist zal de eerste vraag met „neen" moeten beantwoorden; hij zal zo min „theosoof", „anthropo. soof" of „spiritist" kunnen invul len als anderen „Christelijk". „Protestant". „Gereformeerd". „Katholiek" of wat dan ook. Men moet de volledige benaming geven van de godsdienstige ge meenschap. waartoe men behoort, óf de afkorting, aangegeven op de achterzijde van de omslag, die bij de tel formulieren wordt gevoegd. Bij de volkstelling van 1930 was duidelijker dan thans tot uitdruk king gebracht, dat men tegelijker tijd lid kan zijn van een kerkge nootschap en van een godsdien stige gemeenschap. Merkwaardig is, dat de toelich ting niet spreekt over „kerkge nootschap", noch over „godsdien stige gemeenschap" maar over „kerkelijke gezindte". Moet daar uit worden gelezen, dat men ou der „kerkelijke gezindte" zowel bet kerkgenootschap als 1e gods dienstige gemeenschap heefi wil len begrijpen? Men zou het vooral uit de tweede zin van de Inlich ting „wenst men beslikt n!Ht meer tot een kerkelijke gezindte te worden gerekend, dan vuile men „neen" in" kunnen lezen Niettemin komt het mij voor. dat men bedoeld heeft aan de bevol king zelf over te laten wat ie Ier voor zich onder „godsdienstige ge meenschap" wil verstaan. M mr cJan zal dus degeen, die weliswaar niet tot r.en „kerkelijke gezindte" wil worden gerekend, maar wel tot een „godsdienstige gemeen schap" anders dan de tweede zin der Toelichting, strikt geno men. zegt de eerste vraag inet „ja" moeten beantwoorden. De lezer ziet, eenvoudig is dit allerminst. De bedoeling van deze artikelen echter is een aanspo ring te geven dat door alle be trokkenen met de beantwoording ei nst wordt gemaakt. Het gevaar van beïnvloeding „Doop a,lc betrokkenen"; dat zijn niet alleen de „getelden". maar ook de „tellers". In het al gemeen zal de bevolking zelf in s aat kunnen worden geacht en dan ook op haar recht moeten staan de telformulieren zelf in te uilen. Maar er zijn enkele ge- In zijn tweede en slotartikel ontleedt Mr. I. B. J. Waslandcr de begrippen kerkgenootschap, godsdienstige Gemeenschap kerkelijke qezindle en wjjst ten slotte op het gevaar van be ïnvloeding cn ten nzien daar van op de qrote verantwoorde- Igkheift van teller en anderen, die de getelden behulpzaam moe ten zijn bij het invullen der for mulieren. OP een avond dat de zon n°g gloeiend boven de horizon stond, kwam er een grappig ko nijntje in de buurt het rode Uaproosj-paleisje. Daar klopte het met ziJn mollige pootjes tegen de blaadjes. Dadelijk daarop sprong het bliadje open en een meikever tje riep: „Wie is daar?" „Het ko- nijnenvadertje." „O, wat is er van je dienst?" „Och lief kevertje zou ik Prinses Maja even mogen spre ken," smeekte het konijntje. „Ja, hoor, ik zal haar even roepen," zei het kevertje en weg was hij. Even later kwam Maja te voor schijn, „Ha Vader Lepus. wat kom jij doen zo vroeg nog in de avond." „O Prinses Maja ik kwam u om raad vragen, er zijn bij ons twee jonge konijnenkindertjes geboren cn nu hebben we geen bedje of wiegje voor ze; wat moeten we nu doen." „Weet je wat," zei Maja opge wekt: „Maak je daar geen zorgen over, wij zullen wel voor dat wiegje zorgen. Ga jij nu Tnaar vlug naar vrouw en kindertjes en tob niet langer over de wieg." Verheugd ging het konijntje naar huis. Een paar dagen later kreeg de konijnenfamilie het wiegje thuis bezorgd. „Weet je wat 'k nu eens doen ga." zei moeder konijn. „Ik ga Maja eens met de kindertjes opzoeken." „Ja dat moet je beslist doen." zei vader konijn. Zo zien jullie dat Maja altijd vriendelijk en behulpzaam voor iedereen was. Iedereen in de buurt hield ook heel veel van haar. Op een keer dat Maja alleen aan het wandelen was door het bontgekleurde veld hoorde zij een gepiep. Ze liep nog een eindje ooor tot ze bij een grote koren- was geweest om hem te verzor gen, toen hij zijn vleugel had be zeerd. „Dan wil ik naar haar toe," zei Prins Julius beslist. Nadat er weer een tijdje verlo- Voor de kinderen éIhK Ci ii Aan de luidspreker TU1NKALENDER ZATERDAG 31 MEI. - Snijd ot pluk de snijbloemen in Uw tuin reeds vroeg in de morgen. Ze bevat ten dan meer vocht dan overdag als ze reeds uren door de felle zon zijn beschenenDe kenmerken van rijpheid voor het snijden der bloe men zijn zeer verschillendRozen worden gesneden ov het tijdstip, dat de knop zich gaat openen. Pa pavers worden eveneens als ont luikende knop gesneden. Gladiolen snijdt trien zodra de onderste bloe men van de tros zijn geopend. De overige naar boven gelegen knop pen openen zich naderhand teel de vaas. Bij Dahlia's is het echter geheel anders. Hierbij wacht men totdat de bloem geheel open is. Een onrijpe Dahlia zal zich later niet verder openen. Met al deze bijzon derheden houde men wel rekening. i S. L. Enige dagen geleden werden we opnieuw getroffen door een on volledigheid in onze tijd-aandui- ding voor de microfoon, die tot talloze vergissingen aaDleiding kan geven. Het betrof in dit geval da bekendmaking van het tijdstip van aankomst van een mailsto mer met evacué s. Het schip zou „om 6 uur" aankomen. Voor de er bij betrokkenen betekent zo'n berichtje het in beweging zetten van een machtig raderwerk. Zij van de distributiedienst moeten op tijd aan de haven aanwezig zijn; het transport der zieken maakt het noodzakelijk, dat de desbetreffende ziekenhuizen op tijd verwittigd zijn; allerlei soor ten van transportmiddelen moe ten ingeschakeld worden en zo zijn er vele dingen meer. We zijn er rfiot van op de hoog te of de gewraakte aanduiding tot enigerlei moeilijkheid aanleiding heeft gegeven. Wèl staat het voor ons ..als een paal boven water", dat de desbetreffende vermelding van de tijd van4 aankomst voor tweeërlei uitleg vatbaar is; men kan er mee bedoelen de vroege morgen- of de late middaguren, We weten, dat men in de dage lijkse omgang gewend is geraakt aan de zo even aangeduide me thode; dat men vastgeroest als men is aan de bij-aanduiding: vanmiddag om zó laat, of van avond om die en die tijd dit niet als hinderlijk ondervindt; dat men iemand die 6preekt in vier en twintig-uurs-tijd zelfs een klein beetje een „aansteller" vindt. Voor wat de „radio" betreft, behoort alles ondergeschikt te zijn aan uiterste duidelijkheid. Veelal zegt men voor de micro foon er ter verduidelijking bij: vanmiddag omof: vanavond omHoe véél meer voor de hand liggend zou het zijn, als men het voorbeeld volgde van bijv Engeland, Frankrijk en Bel gië, waar men al jaar en dag ge wend is zich zowel voor de mi crofoon als in het leven van alle dag uit te drukken in de 24 uurs- tijd. Men zou het publiek e alvast aan kunnen wennen, door in de kranten deze tijd-aanduiding eveneens uniform in te voeren. A. R. Moeder Konijn met haar wagentje voor de tweelingkonijntjes schoof een vogel zag liggen. Het was een merel. „Wat scheelt er aan, waarom kijk je zo treurig," vroeg Maja. „Ach lief Prinsesje ik moest voor de bloemenprins uit een ver land, een boodschap hier in de buurt doen, maar ik kwam te vallen en bezeerde lelijk mijn rechterveugel." „Steun maar op mij dan gaan wij even naar mijn paleisje toe, daar komt nooit een mensenwe zen, dus lig je rustig en zal ik je verbinden." Ze bracht de merel naar haar paleisje toe en legde bem onder een grote margriet. Toen de me rel verbonden was vertelde hij, dat hij er op uit moest voor Prins Julius om 'n heel mooie vrouw te zoeken, want hij wou gaan trou wen. Ja, dat begreep Maja wel. Ook werd de merel voorgesteld aan de bloemenmeisjes, die heel vriende lijk voor hem waren. Na een poosje toen de Merel weer beter was zei hij: „Lief Prin. sesje Maja, u wordt wel bedankt voor de goede zorgen, maar nu moet ik heus weer naar huis te rug. Het Prinsesje was wel een beetje bedroefd dat ze de lieve merel weer moest laten gaan. Maar de Merel dacht; „Ik weet alleen dat Prinses Maja de mooi ste is en niemand anders. Dit vertelde de Merel aan Prins Julius en ook hoe vriendelijk ze Prinses Waja op haar trouwdag met de bloemenmeisjes pen was en niemand meer in het bloemenveld was geweest, tikte iemand tegen de blaadjes van haar paleisje aan. Ze sprong op en deed open en daar stond :ne warempel de merel. „Dag lieve Merel," zei Maja verheugd, „kom je me weer eens opzoeken?" „Ja maar ik breng ook nog iemand mee. En daar kwam een heel knappe Prins op haar af. Eerst schrok ze een beetje maar al gauw was ze daar overheen. Prins Julius zou een paar dagen blijven en Maja ontving hem heel gastvrij. Maar toen de dag aan gebroken was dar de Prins weer weg zou gaan zag hij er tegen op om te vertrekken, want hij was heel veel van Maja gaan hou den. Hij vroeg Maja of ze met hem wilde trouwen dan zou hij haar over een poosje komen halen. Ze kreeg een prachtig paleisje helemaal van kristal. Ja, Maja wilde wel. op een voorwaarde dat ze haar bloemen meisjes mee naar het verre land mocht ne men en dat de brui loft hier gevierd zou worden bij alle lieve vrienden. Dat vond Prins Julius best en verheugd ging hij weg om Maja over een paar dagen te komen halen. Toen de tijd aangebroken was dat de Prins Maja zou komen ha len, werden er veel toebereidselen gpmaakt voor de bruiloft. Alles moest prachtig gevierd worden. Alle feeën, dieren en bloemenelf- jes werden uitgenodigd. Tor iiep in de nacht duurde hei feeöt en toen vertrok Prinses Maja met haar Prins naar het verre land een nieuwe toekomst tegemoet. TV/TARTIEN en Rijk zitten in het 1 gras en zijn druk bezig met vouwen. Ik zal jullie eens haarfijn vertellen wat zij eigenlijk doen. Van blaadjes uit een oud schrift maken zij vliegtuigen. Ze hebben er al heel wat gemaakt, maar die van Martien kwamen in de dakgoot terecht. Ze gingen zo lekker hoog! Rijk mikte ze nogal eens in de tuin van mijnheer Van Beusekom en dorst ze niet „op te vissen," want mijnheer Van Beusekom werd gloeiend nijdig als een meisje of een jongen door zijn prachtige tuin ren de om een bal of een vliegtuig te zoeken. Dus waren Martien en Rijk druk bezig om een nieuwe voorraad te maken. Pakken jullie nu ook een oud schrift, krantenfamilie, dan gaan we met Rijk en Martien mee doen. Hebben jullie allemaal een recht hoekig stuk papier? Vouw de bovenkant nu langs de zijkanten door de punt van rechts b v\ boven tot bijna links-onder en de punt van links-boven tot bijna rechts-onder te vouwen. We noemen dat diagonalen vouwen. Na iedere vouw leggen we het papier weer open. Keer nu je blad om en vouw het dubbel van onder naar boven en van links naar rechts precies door het kruispunt van de diago nalen. Maak nu het vouwsel, zoals tekening A aangeeft. Tekening B. Tekening C. Tekening A. OP tekening B. worden de punten B. en C. naar A. gevouwen. Tekening C. lijkt nogal ingewikkeld, maar 't valt heus wel mee. AF. vouw je langs AD. daarna weer open leg gen. DF. vouw je langs AD. en ook weer open vouwen. Hierna vouwen we AG. en DG. langs AD. We krij gen nu een driehoekje, dat eigen wijs recht op staat. Dit driehoekje leggen we plat. zodat de punt naar A wijst. Het zelfde doen jullie met de linkerkant. Neem nu een reep papier voor de staart. Aan de ene knippen we een driehoekje uit. Steek de staart met de rechte punt bij D. zo ver moge lijk in het vouwsel. Neem nu je „Fokker" in handen en vouw hem dubbel en ook de vleugels naar links en rechts vou wen. Zo jongens en meisjes het vliegtuig is klaar en nu maar gauw starten. Goede reis!!! 71111 Waar woont Tonny van S. te A., Woesteijgerweg no.? Het boekje van Splintertje ligt voor je klaar. Schrijf mij dus maar eens gauw een briefje met je volledig adres en 0,50 aan postzegels ingesloten. Raad maar raak Wat heeft geen mond en toch tan den? Aan welke kant dragen de scha pen de meeste wol7 Wie slaat zonder handen? Welke keizer had het treurigste leven? uaua^ a> jez pnsaaui fiq }*p -uio '^fJjuajsoo ueA jaziaif 9q 3Q nuBstuajinq ap irey Z •uiex U93 -T TANTE ANS vallen, waarin de „tellers" de for mulieren voor de „geleiden zul len moeten invullen Dit zal het geval zijji wanneer de teller ge gronde aanleiding heeft om to vermoeden, dat de te tellen per sonen daartoe niet in staat zijn of wanneer bijv. bij verafgelegen of moeilijk te bereiken adressen, een tweede bezoek om de formulie ren ingevuld op ja halen nadat ze eerder zijn bezorgd op bezwa ren stuit De instructie, aan de tellers pegeven. bepaalt zulks zeer uitdrukkelijk. Het is intussen wel te betreu ren. dat diezelfde Instructie met geen woord de nadruk legt °P de verplichting van de tellers om zich van èlle beïnvloeding te onthouden, om ookftin die gevallen, waarin zij de Kaarten invullen, die niet anders in te vullen dan volstrekt in overeen stemming is niet de wensen van de getelden. De teller, die meent de getelden tegen hun zin ge lukkig te moeten maken, ver vult zijn taak slecht, vervult liever gezegd 7ijn tank niet. bi) doet de volkstelling feitelijk mislukken. Een soortgelijk gevaar bestaat ten aanzien van die grote groe pen van personen, die wonen of in de nacht van 31 Mei tijdelijk verblijf houden in inrichtingen voor verpleging van zieken, ge- brekkigen en ouden van dagen, in V gevangenissen, be waringskampen en dergelijke. In die gevallen die nen de telformulieren te worden ingevuld „door de gestichlsadrru- nNtratie of door haar tussen komst". Ik ben ervan overtuigd, dat nagenoeg elke ..gestichtsad- rninistratie" de gedachte vreemd zal zijn. zich aan enigerlei un faire beïnvloeding van het resul taat der volkstelling te willen schuldig maken. Niettemin mag toch nog wel eens worden gezegd, dat ook die administraties z.eer bepaaldelijk tegenover de Neder landse volksgemeenschap de plicht hebben er voor te zorgen, dat elk te]formulier voor zover redelijk mogelijk is wordt ingevuld over eenkomstig de wensen van de be trokkene. Moge de komende volkstelling een getuigenis zijn van de een- crachtige wil van tellers en ge telden om een ieder ten volle het zijne te geven. ZATERDAG 31 MEI A\ ondprogramma HILERSUM I: 19.00 „Con Ani ma". 19.30 Voor dc rijpere ieugd. 20.20 Wim lbo presenteert ,,fn vo gelvlucht". Kleinkunstrevue. 21.45 „The Ramblers". 22 15 De ellcndi- gen. Hoorspel. 22.45 „Breng eens een zonnetje". 23 15 Hobby-Hoek. 23.30 Nachtvoorstelling. HILVERSUM II: 19 00 Nieuws. 19.20 Vaudeville-Orkest 19 45 Volkstelling. 20.20 De gewone man zegt er "t zijne van. 20 30 Lichtba ken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 „Muzikale Tombola 23.1-5 „Vaders dagboek". 23.20 Gemengd koor „Jubilate Deo". ZONDAG 1 JUNI HILVERSUM I 8.00 Nieuws. 8.18 De Moldau. 8 30 Voor de tuin. 8.45 Zondagmorgenmelodieën 9.15 Congres van de bond van volkstuin ders. 9.30 Men vraagten wij draaien 10.15 Strijkkwartet. 10.45 In de tuin der poëzie. 11.00 Man- nenzangvereniging. 11.15 Altijd an ders. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Zangklasse „Noord". 13.00 Nieuws. 13.15 Virtuoso Sextet. 14.05 Boe kenhalfuur. 14.30 Omroeporkest. 15 00 Filmpraatje. 15.15 „Thé-Dan- sant". 16.30 Wat vrouwen op het hart hebben. 16.40 Sportflitsen. 17.00 G.G.-Cabaret. 17.30 Ome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 20.15 Waltztime 20 45 De twee Egyptische dieven. Een serie-hoor spel. 21.15 Schots programma. 21 40 Hersengymnastiek 22 15 Orgel en piano. 22 30 „De lichte toets in de poëzie. 23.15 Metro-pole-orkest. HILVERSUM U: 8 00 Nieuws. 8.30 Hoogmis. 9.45 Orkestmuziek. 10.00 ...„Wij loven U, o God..." 12.00 Werken van J. S. Bach. 12.15 „In 't Boeckhuys". 13.20 Amuse mentsorkest. 1300 Nieuws. 13.15 „Welk boek? Een goed boek!'' 13.20 Amusementsorkest. 13.45 Apologie. 14.05 „De Gooise Kring". 14.45 „Kampvuren langs de eve naar". 15.00 „De Gooise Kring". 15.45 Mannenkoor „Excelsior" 16.20 „Zonnekinderen". 16 30 Ziekenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Het Paas- bergkoor. 18.45 Ned. organisten. 19.15 „Kent gij Uw bijbel?" 19.30 Nieuws. 19.45 Sport. 19.52 Actuali teiten. 20.07 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „De Zilver vloot". 21 00 Kareol Septet. 21.15 „Duinkerken". Hoorspel. 22.00 Ka reol Septet. MAANDAG 2 JUNI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 8.00 Nieuws. 8.18 Gram.muz 10.00 Mor genwijding. 10.20 „De Regenboog". 11.20 Piano-recital. 11.45 Familie berichten. 12.00 Zigeunermuziek. 12.35 Stafmuziekcorps. 13.00 Nieuws. 13 20 Stafmuziekcorps. 13.50 Musette-orkest. 14.00 Jouck Cuperus, alt; Herman Kruyt, piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 Sym- phonie no. 9 in d kl. t., opus 125. 16.00 Voor de kleuters. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.15 Koor- en solo-zang. 8.30 Morgenconcert. 9.15 Ochtend bezoek bij onze jonge zieken. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ealletmuziek uit „Guillaume Teil". 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.35 „Amati-Trio". 12.15 Het koor van de Bach Cantate Club. 12.30 Bach- Cyclus (II). 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Ail Round Sextet. 15.00 Strijkorkest. 15.30 Zangreci tal. 16.45 Cello-recital. 17.15 Aus aller Herren Lander. 17.30 Sport uitslagen. 17.45 „De Varianten". 18.15 Mandolinata.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 5