Weerschepen Cirrus en Cumulus op weg naar Rotterdam WELVAART VOOR ALLEN Buiten het perk der rede Radio-programma Nederlands aandeel in beveiliging van luchtvaart en scheepvaart Uiterst nuttige organisatie |_r» Schrijvers op hol en in pyjama A- de Wijs-Mouton overleden Scheepstijdingen 2 Donderdag 5 Juni 1947 I* WEE schepen, üle de wel zeer toepasselijke namen van „Cirrus" en 1 „Cumulus" hebben ontvangen, zullen in het kader van de internatio nale wcerberiehtendienst op de Atlantische Oceaan, waaraan ook Neder land zijn deel bijdraagt, door ons land als drijvend weerstation worden ingericht. De beide vaartuigen, die inmiddels uit New Orleans zjjn ver trokken en binnenkort in Rotterdam zullen aankomen, zijn fregatten van de Amerikaanse marine. Ze werden in 1942/43 gebouwd, zijn ongeveer 2000 ton bruto groot en uitgerust met een turbine-installatie van 6500 P.K., waarmede ze een snelheid kunnen bereiken van 20 knopen per uur. De „Cirrus" hoopt men op 1 Juli a.s. gereed te hebben voor de dienst op dc Oceaan; de „Cumulus" blijft als reserveschip voorlopig huiten bedrijf. met een speciale radarinstallatie, waarmede deze ballons ook bij be wolkte hemel kunnen worden ge volgd. Met radio-sondes aan bal lons opgehangen apparaten, die automatisch temperatuur en voch tigheidsgehalte van de lucht re gistreren en radiografisch doorge ven aan de ontvanger op het schip worden de omstandigheden in de hogere luchtlagen onderzocht. De aan boord verzamelde gegevens worden niet uitgewerkt, doch on middellijk doorgegeven aan de hoofdweerstations op het land in Nederland wellicht Schiphol die voor de bewerking en aanslui ting op het grote internationale net voor de uitwisseling van weerbe richten zorgdragen. De gegevens De nieuw ontworpen Atlantische weerberichtendienst is eigenlijk een voortzetting van een militaire orga nisatie van deze aard. die in de oor log is ontstaan. Toen werden ter beveiliging van de stroom bommen werpers. die biina onafgebroken van het Amerikaanse wapenarsenaal naar Engeland vloog, drijvende weerstations op de Oceaan uitge logd ter verkrijging van weerbe richten, die voor de „headquarters" absoluut onontbeerliik waren. Deze organisatie werd uitgebreid en steeds meer geperfectionneerd. zo dat de Amerikanen en Engelsen aan hot einde van de oorlog 22 weer schepen in dienst hadden. Hoewel het werk van deze schepen gevaar lijk was zü hadden ook tot taak raiders of duikboten te ontdekken, terwijl ze dikwijls op vooruitgescho ven posten lagen is slechts één weerschip getorpedeerd tiidens de landing op Sicilië. Toen de vrede kwam werden de militaire weerschepen op twee na uit de dienst genomen. Het lucht verkeer over de Atlantic nam direct een enorme vlucht en onmiddellijk ook werd het ontberen van het mooie waarnemlngsmatoriaal dat gedurende de oorlog verzameld werd, als een ernstig verlies ge voeld. Op Initiatief van de PICEO, Op IHBBi een voorlopige internationale orga- van de Oceaan hebben een zodanige waarde, dat het bijv. het K.N.M.I. te Dc Bilt mogelijk zal zijn de kwa liteit van de weervoorspellingen in belangrijke mate te verbeteren. De weerschepen krijgen nog an dere belangrijke taken te vervullen. Eén ervan ls de loodsing en gelei ding der transatlantische vliegtui gen door een radiodienst, waarmee de Rijksluchtvaartdienst zich be last. Zeven k negen radiotelegrafis ten zullen aan boord van de „Cir rus" worden geplaatstNog een an dere taak van het weerschip kan zijn de eventuele hulpverlening aan in nood verkerende vliegtuigen. Een bijzonderheid is nog. dat de ..Cir rus" zal worden uitgerust met de radio-sonde-apparatuur van het nr„n. K.N.M.I.die het traanfabriekschip nlsatie ter beveiliging van de lucht- I Sede^dienïten hiweiïï vaart, kwam In hot najaar van '46 I goetie diensten bexve2cn te Londen oen conferentie bijeen^ waar, na langdurig overleg, beslo ten werd tot oprichting van een cl\ iele weerberichtendienst op de Atlantische Oceaan. Het werk werd aldus verdeeld, dat Amerika 7 weerstations plus één tezamen met Canada te bezetten krijgt, Engeland twee plus één teza men met Noorwegen en Zweden, Frankrijk één en België en Neder land tezamen één. In totaal zijn er dus dertien drijvende weerstations. Het Nederlands-Belgisch weersta tion komt te liggen op 47 graden noorderbreedte en 15 graden Wes terlengte, d.i. ongeveer op de lijn Land's End (Zuidwestelijke punt v. Engeland) Azoren. vlak voor de Golf van Biscaye. De dienst zal voorlopig duren van 1 Juli 1947 tot 1 Juli 1950, waarna de werkverde ling opnieuw onder het oog zal wor den gezien. Hoogstwaarschijnlijk zal Nederland dan door zijn groter geworden aandeel in de luchtvaart twee schepen in dienst moeten stel len. Vandaar, dat thans, nu de ge legenheid open is ze heel goedkoop t< krijgen, twee schepen zijn aan gekocht. De instelling van oen Atlantische wcerberichtondienst is van een niet te schatten betekenis èn voor de luchtvaart en voor de scheepvaart en de meteorologische stations in West Europa. Een meteorologische dienst kan slechts goed werken, in-» dien mon over een zo groot mogelijk aantal «rogevens ontleend aan waar nemingen beschikt. Eon blik op de kaart toont aan, dat de Atlantische Oceaan, juist het gebied, dat zo'n grote invloed heeft op het weer in West Europa, als het ware een uit test rekt vacuum vormt wat betreft de meteorologische waarnemingen. Het stationneren van dertien weerschepen zal dus het „vacuum" opvullen met alle daaraan verbon den grote voordelen, Het werk aan boord Aan boord van een weerschip zul len in de eerste plaats weorKumiijee waarnemingen worden gedaan. Op de „Cirrus" zullen vijf waarnemers van het K.N.M.I. te De Bilt worden g. -laatst, die met deze dienst wor den belast. Door het oplaten van loodsballons kan men richting en snelheid van de hoogtewinden bepa len. De „Cirrus" wordt uitgerust Op 1 Juli begint het Men zal alle mogelijke moeite doen de „Cirrus" op 1 Juli. de da tum. waarop de Atlantische weer berichtendienst officieel begint, voor haar taak gereed te hebben. Het Rjjk heeft dc Rotterdamse re derij Van Nievelt Goudriaan Co. opgedragen voor de exploitatie van het schip te zorgen. De „Cirrus", die een nautische bemanning van ca. dertig koppen krijgt, zal bij aan komst in Rotterdam slechts zijn uit gerust met een radar-installatie. In de haven zullen door het K.N.M.I. de meteorologische instrumenten en door dc Luchtvaartdienst de radio- Installaties worden gemonteerd. Hoewel nog geen definitieve af spraak met onze Zuiderburen ia ge maakt. ligt het in dc bedoeling, dat de Belgen en Nederlanders afwis selend een maand het hun toegewe zen station bezet houden. Kosten verantwoord Een leek zal zich wellicht afvra gen of de kosten (deviezen!), die een dergelijke onderneming met zich brengt, wel volledig verant woord zijn. Dit is zonder twijfel wèl het geval. Experts hebben berekend, dat de kosten dubbel en dwars wor den terugverdiend, doordat de pre mies der assurantiemaatschappjien zullen worden verlaagd. Overigens, het voordeel van het zeer belang rijk verhogen van de veiligheid van de luchtvaart is moeilijk in geld uit Tussen Noord- en Zuidpool Oborkcllnor is tocli voordeliger \oor me, dacht een bedrijfsleider v?n een g-'oot hotel te New York, die 100.000 dollar per jaar ver diende. HIJ heeft zijn baantje op gegeven na eerst zichzelf tot obor- l-.ellnflr ii* het restaurant van bet zelfde hotel ie hebben benoemd. 11 il verdient nu viermaal zoveel aan fooien. De heer John Mac Mallan uit Ku'ipstad kwam mei zijn bootje Ui een school sardines terecht. Hij gebruikte een sardine als nas en toen hij uithaalde, kwam er een walvis naar boven, dio teza men nicj het ans, duizenden an dere sardines opslokte. Daar hij niet van walvisvlees hield liet de lieer Mac Malluan cie walvis tezamen met hengel en alles schieten. Op de velden met suikerbieten r,e Heronne-Je-Binche strijken de laatste dagen hele zwermen neer van een soort vliegon, waarvan de herkomst onbekend is. Zij hebben hei vooral op de jonge planten ge munt, die onmiddellijk begonnen te kwijnen. Vele akkers Zijn al kaal gevreten. Maarschalk Mannerheim, oud- president van cje Finse republiek vjorde op 4 Juni zijn 80ste ver jaardag. Vier politieagenten zullen dig en nacht de wacht houden bij het ■400 jaar oude schilderij van Jan van F.yck ..De madonna met haar kind" in een 'museum te Brugge, C4een enkele verzckeringsmait- schappij wilde het schilderij voor het gewenste bedrag van 2.300.000 dollar verzekeren. Het Amerikaanse ueerschip Mc. Cullochwaarop de Nederlan ders A. B Buyense, drs. Vesseur en Loos drie maanden hebben dienst gedaan, voor d kade te Argentia V w Foundland). He Nederlandse weerschepen „Oir- rus'' en „Cumulus" zijn van het zelfde tyne. De „Mc. Cuuoch" heeft een kanon op de voor plecht. omdat het levens dienst doet. als kustwachtschip. te drukken. De lezer bepale zelf: wat is een mensenleven waard? Men kan immers geen geld genoeg uitgeven om het vliegen veiliger te maken! Een direct voordeel hebben de luchtvaartmaatschappijen, wan neer do piloten bij de oversteek over de Oceaan gebruik kunnen maken van de meest gunstige winden. Kor ter durende vluchten betekenen het meenemen van minder brandstof en méér nuttige lading. Tenslotte zal het uitzenden van een weerschip Nederland in staat stellen het oceanografisch onder zoek, waaraan sinds de expeditie in 1932 met de „Willebrord Snellius" eigonlgk niets meer is gedaan, weer op te vatten. Dit wetenschappelijk exploratiewerk is van groot belang voor scheepvaart en visserij. Be denkt men, dat ook dc gewone scheepvaart over de Atlantische Oceaan in belangrijke mate door de weerschepen zal worden gesteund, dan kan men ervan overtuigd zijn, dat het geld voor een Atlantische gische navigatie! EEN ZOÖLOGISCHE SENSATIE van dc eerste rang vond dezer dagen in de dierentuin te Stockholm plaats. Een grote python, de tijgerslang Irene'heeft eieren gelegd, een voor in gevangenschap levende python een grote zeldzaamheidMen denkt, dat zulks gedurende de laatste vijftig jaar slechts eenmaal in Europa is voorgekomen. „Irene" wikkelt zichzelf rond haar eieren. Idealen worden nagestreefd op Int. Handelsconferentie te Genève Een vlot verloop van de wereldhandel is - om met voor zitter Wiliam Clayton te spreken - nog wel geen garantie voor een blijvende wereldvrede, maar men kan toch ge voegelijk zeggen, dat de vrede moeilijker zal zijn te hand haven, als ook de internationale uitwisseling van goederen niet tot een oplossing wordt gebracht. Zonder Rusland WAN de staten, die oorspronke- V lijk zouden deelnemen heeft de Sowjet-Unie zich direct terugge trokken. Zy is daarmede haar prin cipe trouw gebleven, om zich uit sluitend te beperken tot internatio nale samenwerking op politiek gebied- Door het uitvallen van de Sow jet-Unie werd de mogelijkheid ge schapen hetgeen verschillende deelnemers niet erg zal spijten) dat de kapitalistische staten onder el kaar tot een regeling van de han delsbetrekkingen konden kómen. Het in sommige Amerikaanse kringen naar voren gebrachte plan om een kleinere UNO in het leven te roepen, waarvan slechts de Wes telijke staten, dus niet de zgn. „volksdemocratiën" van Oost-Euro pa deel uitmaken, schijnt derhalve op het gebied van de economische samenwerking kans van slagen te hebben. Van de staten van het „Oostelijk blok" werd slechts Tsje- choslowakjje uitgenodigd, dat de in vitatie aannam en daarmede duide lijk deed uitkomen, dat Praag alles in het werk stelt om de band met het Westen niet te verbreken en zelfs pogingen doet om zich op economisch en handelspolitiek ge bied meer en meer naar die zijde te richten. Het Europese continent is te Genève verder slechts door Frankrijk. Noorwegen en de Ne derlands-Belgisch-Luxemburgse tolunie vertegenwoordigd. Hot zwaartepunt ligt bij het Britse Im perium, dat is vertegenwoordigd door het moederland, de vier Domi nions en India, terwijl uit Amerika afgevaardigden van de Verenigde Staten, Brazilië, Chili en Cuba aan wezig zijn. China en de Libanon (de laatste in plaats van Turkije) maken de 17 staten vol. Halen V.S. bakzeil TNDIEN het uitsluitend de bedoe- A ling was geweest te komen tot hot vaststellen van een ontwerp voor het Handvest, dan zou de com missie van voorbereiding vermoede lijk reeds verleden jaar hiermede zijn klaar gekomen en zou er nooit een conferentie in Genève hebben plaats gevonden. Maar deze com missie kroeg nog andere opdrachten te verwerken en wel het uit de weg ruimen der tolgrenzen en de bevor dering yan het afsluiten van han delsverdragen, respectievelijk op heffing van beperkingen, zoals quo ta, meestbegunstigingsclausules etc die een intensieve ontplooiing van het handelswcreldverkeer in de weg staan. Maar hierbij kwamen direct de oude tegenstellingen tussen de Verenigde Staten en het Britse Im perium naar voren, d.w z. tussen de landen van het Sterling-gebled, die onderling door een systeem van preferentiële rechten zijn verbon den. Hier speelt dus in de eerste plaats een politieke factor van be tekenis een rol. Enerzijds voelt Groot-Brittannië er niets voor om al te afhankelijk te worden van de Ver. Staten, waar men opnieuw een economische crisis verwacht; an derzijds willen de V.S. de vroeger door president Roosevelt gedane belofte niet nakomen, om hun tol- (Van een Zwitserse correspondent) Gematigd optimisme gerecht vaardigd. ondanks Ruslands af zijdigheid. Eerste stap op do lange weg naar de verre einder, waar „vrije toegang voor leder tot de schatten der aarde" en „welvaart von- allen" wenken. De internatlonle handelsconfe rentie welke Genève wordt ge houden, heeft tot taak deze „inter nationale uitwisseling van goede ren" te organiseren... Groots werk waarvan onzettend veel afhangt. De duur der conferentie is met het belang In overeenstemming. Men praat er te Genève al van 10 April af en men zal bliiven praten tot eind Augustus toe. Het publiek ech ter denkt „laat maar praten", het is blasé van cqnferenties en geen wonder: er zijn er al te veel mis lukt sinds het einde van de oorlog. Reeds het pogen is schoon en welk pogen is schoner dan hetwelk beoogt dc wereldhandel te redde ren? Niettegenstaande alle afkeer van gepraat cliënt er dus toch aan dacht te worden besteed aan deze conferentie, welke nog „slechts' dient als voorbereiding van een vol gende, nog belangrijker wereld handelsconferentie. Idee Roosevelt In de Brits-Amerikaanse cre- dietovereenkomst van December '45 werd vastgelegd, dat de beide sta ten, het initiatief daartoe zouden nemen voor een wereldhandelscon ferentie en een wereldhandelsorga nisatie. die ook zou openstaan voor niet-leden van de UNO. Doel dezer organisatie was om te komen tot vermindering en opheffing van de tolgrenzen, speciale invoercontingenten, re geling om alle gebieden der aarde, waar belangrijke grond stoffen worden gevonden, voor een ieder toegankelijk te stel len, maatregelen voor gezamen lijke staatsaankopen, controle op de internationale syndicaten enz. Dit zjjn allemaal punten, welke reeds in het Atlantisch Handvest van 1941 waren vastgelegd en waarvoor In het bijzonder presi dent Roosevelt heeft geijverd. grenzen, die hoger zijn dan van welk land ook, te verlagen. Teneinde uit deze impasse te komen, heeft president Tru man eind Februari geprobeerd om de Gordiaanse knoop door te hakken. Hjj vaardigde een verordening uit. waarbij werd bepaald, dat alle toekomstige handelsverdragen van de Ver enigde Staten met een andere staat een zogenaamde „Escape clausule" moesten bevatten. Dit achterdeurtje, want anders kan men het nauwelijks noemen, geeft beide partijen de moge lijkheid orn hot verdrag te an nuleren, indien een verder handhaven van zulk een over eenkomst de binnenlandse eco nomie „onverantwoordelijk zware schade" zou berokkenen. Deze veiligheidsklep kan mis schien voor het halsstarrige Wash ington aanleiding worden om het eens te proberen met een verlaging van de tolmuren, omdat men het ItE BAKKERS OLYMPIADE is Dinsdag te Amsterdam geopend. Een van de inzendingeneen grote bruidstaart, ondergaat dc laatste bewerking (P.) Uit de boekenmolen En ongefiltreerde en niet te stui ten stroom van gedachten, een aantal ledepoppen, die deze stroom spuien ziedaar een boek, dat „Gebroken horizon" heet (G. W. Breughel, A'dam) en dat geschreven werd door Bert Schierbeek, die hiermede zelfs na zijn eerste werk „Terreur tegen Terreur" een grote stap ach teruit doet. Eén voorbeeld uit de ononderbro ken reeks van dwaasheden: de Haag se majoor van politie van Rijcken- voorde tuurt in een zakspiegel. waarna het verhaal verder gaat: „Plotseling schrok hij. De spiegel trilde in zijn hand. Zijn eigen ge laatstrekken verbleekten, langzamer hand schoof een vrouwengezicht over het zijne. Hij stak een sigaar op en liet de rook in dikke slierten voor het blinkend metaal drijven. Het hielp niet. Steeds duidelijker werd het andere gezicht. Opeens viel het uit zijn handen. Clara", zuchtte hij. Weemoedig als een hond, die de maan wil likken, rekte zijn hals zich naar het glas-in-lood raam. De Ne derlandse leeuw speelde dom met zijn zeven pijnen, als was hij blij, dat de oorlog afgelopen was". Vol eerbied voor eigen kunnen, en dus ongeremd en zonder humor, waarvan immers het diepste fundfv ment zelfspot is, tracht Schierbeek vergeefs de individuele en collectie ve geestelijke problemen in het na oorlogse Nederland te beschrijven. In Ary den Hartog, van wie na verscheidene romans en toneelstuk ken („Vrouwen naar Jacatra". „Ope ratie geslaagd", enz.) thans door A. W. Sijthoff, Leiden, is uitgegeven „Intermezzo in Batavia", herkent men onmiddellijk de geroutineerde vakman die, ook al zou hij zien hoe de Nederlandse leeuw met zijn pij len speelt en een hond de maan tracht te likken, niet er aan zou denken dit alles met droog zand te lijmen aan een majoor van politie, die een gezicht uit zijn handen laat vallen. Evenwel: er is meer voor nodig om een roman te schrijven dan de ze ene negatieve verdienste, welk „meer" evenals in het geval Schierbeek betekent: „minder". Want ook Den Hertog blijkt op hol te zijn geslagen, en het is slechts zijn grotere ervaring, die hem al thans nog enigszins in toom houdt en hem behoedt voor de sprongen buiten het perk der rede, welke zijn kunstbroeder Schierbeek maakt. Sterk herinneren het eerste en derde deel van „Intermezzo in Ba tavia" aan Melis Stoke's „Zoutwa terliefde", waarin eveneens telkens een der hoofdpersonen het woord neemt om zichzelf en anderen te analyseren. Doch wat Salomonson hiermede bereikte een scherpe en humoristische karaktertekening zal men bij Den Hertog vruchteloos zoeken- het blijft een ongeselecteor- de verzameling van wel is waar pre tentieloze. maar weinig krachtige en soms slordige opmerkingen, waaruit men de toestand in het pas bevrij de Indonesië nauwelijks en de karakters der Europeanen, die deze toestand scheppen en beleven, hele maal niet kan afleiden. Ongetwij feld ls dit boek beter dan „Gebro ken Horizon", maar uit beide blijkt wel heel duidelijk, dat het niet iedereen gegeven ls, reeds nu de verschuivingen, welke zich na de tweede wereldoorlog op elk gebied voltrekken, te beschrijven. Bevredigender is het om zich be zig te houden met Ferdinand Lau- gens novellen, die hij onder de titel ..In pyjama" <J. M. Meulenhoff, Adam) verzamelde, en waarin hu mor en geest zich speels mengen rnet de toch altijd aan de eerste verwante tragiek en melancholie. Een openbaring kan men dit boekje niet noemen: daarvoor schrijft Lau- gen te veel „volgens recept", en ge bruikt hij te veel bekende puber visioenen in zijn beschrijving van kinderlijke fantasieën, dromen en van de ongerijmdheden, die ieder mens op de bewustzijnsdrempel tus sen waken en slapen (en dus in pyjama') voor de geest* zweven. Niettemin is het zeer de moeite waard zich niet alleen de angsten en vreugde van het kind. maar ook de schrikbeelden en het plezier van de volwassene te laten voorzetten door een schrijver die ook zelf in pyjama gekleed gaat, doch gelukkig zijn po sitieven bij elkaar houdt. Tussen Sluis en Delfzijl Hilda Bongertman, ex-stewar dess van cle K.L.M. is door het tri bunaal in vrijheid gesteld, 7000 van haar vermogen werd ver beurd verklaard en de kiesrech ten werden haar voor het leven ontnomen. Een goede vondst deed een Franse spoorwegarbeider in een wagon waar in 1040 Nederlandse vluchtelingen mee werden ver» voe.'d. 11|j vond een pakket mei juwelen 'er waarde van 36 mil- lioen francs. De 13-jarige A. Fransen uit Deurne is op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen en op slag gedood. Minder gelukkig wa« ook de 39-jarige loodgieter A. G. van der Weele uit Den Ilaag. Hij was be zig met de reparatie vin een af voerpijp, waarbij hij een schemer lampje gebruikte. De man kreeg de .«droom door zich heen en werd gedood. Op 6 Juni hoopt Edo J. Bergs- ma, oud-burgemeester van En schedé en erelid van het dagelijks bestuur van de A.N.W.B. te Arn hem zijn 85ste verjaardag te we ren. FEUILLETON fyu? tf/aitéUfyeS... lOOOft CRAIG RlC6«V£RTAUUC A OA KAMPERS» 84 Bulten op de overloop zei Dinah: „Ze heeft geen woord gehoord van wat we gezegd hebben „Ze heeft inspiratie", zei April. „We kunnen nu niet aan haar hoofd zeuren. Wij moeten het doen. Wij zullen opbellen". Dinah keek bezorgd. „Hoe denk je dat klaar te spelen, zonder uit te leggen, dat we de brieven in het huis van Mrs. Sanford gevonden hebben en zo?" „Laat dat maar aan mij over", zei April. Er moest even over gedebatteerd worden, wie ze zouden opbellen J. Edgar Hoover, de Intelligence Ser vice, het politiebureau of president Roosevelt. Tenslotte werden ze het eens over Bill Smith. April belde de politie op, werd verwezen naar een stuk of vier mensen en tenslotte werd haar ver teld, dat Bill Smith thuis was. Ze bezwoer bij hoog en bij laag, dat het een belangrjjk gesprek was, maar de telefonist van het politie bureau weigerde zijn privé tele foonnummer te geven. „Misschien staat het in het tele foonboek", zei DJnah hoopvol. Er stonden vijf William Smith's in het telefoonboek, maar geen van hen bleek de goede te zijn. Toen kreeg April eén Ingeving en belde brigadier O'Hare op, die wel in het telefoonboek stond. Ze legde uit, dat ze een belangrijke boodschap van haar moeder voor Bill Smitn had. De goeie brigadier, die moge lijke romantiek rook, gaf haar het telefoonnummer. Tenslotte kreeg ze Bill Smith en vertelde hem, wie ze was. Ineens klonk er bezorgdheid ln zjjn prettige stem. „Is alles in orde? Is er iets gebeurd? Je moe der „Er is nog niets gebeurd", zei April, „maar we zjjn bang, dat er iets zal gebeuren. Daarom hebben we U opgebeld. Luister". Ze begon een zorgvuldig geselec-* teerd Verhaal over Pierre Desgran- ges, Armand von Hoehne, Peter Desmond. Halverwege zei Bill Smith haas tig: „Wacht even. Ik wil het op schrijven". Toen moest ze weer van voren af aan beginnen. Ztj en Dinah waren er achter gekomen, dat Pierre Des- granges in werkelijkheid Armand von Hoehne was. Ze vertelde tot ln de kleinste bijzonderheden het ver haal, dat hij aan Dinah had verteld toen zij hem dat in zijn gezicht ge zegd had. Toen voegde ze er aan toe. wat zjj en Dinan daaruit had den afgeleid". „Je bent een wonder", zei Bill Smith. April straalde tegen de telefoon. Als htj had gezegd: „Je bent een verstandig klein meisje", dan zou ze hebben opgehangen. „Zeg, nog 's wat", zei Bill Smith. „Hoe ben je er achter gekomen, dat zijn werkelijke naam Armand von Hoehne was?" Dat was een netelige vraag. April beantwoordde haar voorzich tig en weloverwogen. „Dat weten we van Mrs. Sanford". Zo. dat was geen leugen; en aan de andere kant verraadde het niets. „Hoe is z\j er dan achter geko men „Dat weet ik niet", zei April. „En nu kan ze het niet meer vertellon". Aan de andere kant van de l\jn was het even stil. Toen: „Luister April. Denk eens heel goed na. Heeft Mrs. Sanford je ooit iets over iemand anders verteld?" „Nee", zei April. „Nee, nooit". Dat was ook volkomen waar. „Dat heb je bepaald knap gei daan", zei Dinah bewonderend, na dat ze de hoorn had opgehangen. „Och, dat was niets", zei April bescheiden. ..Laten we een sand wich gaan klaarmaken, ik heb honger'. „Ik ook", zei Dinah. „We zullen een sandwich gaan klaarmaken en dan aan de kip voor het middag eten gaan beginnen". April was bezig een sandwich te besmeren met pindakaas, smeer kaas en dooroverhe-en weer jam, toen Archie de deur in kwam vlie gen. Hjj zag er ademloos, verhit, rood en heel smerig uit. Hij zag het rg- tje potjes op de keukentafel, zei: naar een mes en „Ha!" en greep een stukje brood, ,Was eerst je handen", zei Di nah. „Ach, loop rond", zei Archie. „Dat is gewoon schoon vuil". Hij waste zijn handen en ging weer be ginnen met een nieuw soort sand wich uit te vinden. „Hé, weten jul lie wat?" „We weten een heleboel", zei April, „maar we weten niet wat". „Dinah heeft een cadeautje ge kregen". zei Archie, terwijl hij een zuur uitje nam. „En ik ben deke- tetive. En eten we vanmiddag kip?" „Een cadeautje?" vroeg Dinah „Ja, het staat achter, op de ver anda Er zit bruin papier omheen. En weet je wat?" Dinah stormde de veranda op en kwam terug met een groot pak. „Weet je wat?" herhaalde Ar chie. „Hou je gezicht", zei Dinah scheurde het papier er af. „Oh April!" Het was het schilderij, waar Mr. Desgranges die middag aan bezig was geweest. Het was nog niet af cn rook een uur in de wind naar terpentijn. Maar het was getekend. Tenminste in een hoekje ei-van stonden de letters P.D. En op een kaartje, dat er achter opgeplakt zat. stond: „Voor mijn aardige vriendinnetje Dinah Carstairs". Dinah zette het op een keuken stoel en keek ernaar met verbaas de ogen. „April waarom in vredesnaam „Hó", zei Archie. „Hé, weet je wat Ik ben deketetive". „Jo bent bijna Dick Tracy", zei April, naar het schilderij starend. „Dinah, ik vraag me af „Luister nou", gilde Archie. „Ho, hé, hoor nou es! Dit is belangrijk!" (Wordt vervolgd) Anna de Wijs-Mouton, bekend als dichteres van populaire, beminne lijke levensliedjes o.a. „Meisje, wat heb je in je tasje" is 74 jaar oud in Den Haag overleden. Ook haar talent als boetseerster mag worden gereleveerd. Maurice Maeterlinck voorzitter van de P.E.N.-club Te Bern is het congres van de internationale Pen-Club geopend. De secretaris verklaarde, dat de Pen-Club opnieuw haar krachten aan het tot stand brengen van de eenheid van de wereld der gedach te zal wijden. De dichter Maurice Maeterlinck heeft ondanks zijn ho ge leeftijd, het aanbod, voorzitter van de Pen-Club te worden, aan vaard. Truman wordt slecht betaald'. President Truman verdient 75.000 dollar per jaar. Dat lijkt een vrij behoorlijk salaris, maar als hij zijn federale belasting heeft betaald, bluft cr maar 28.000 dollar over. Van dit bedrag is 24.000 dollar no dig voor onkosten van het Witte Huis, zodat Truman tenslotte niet meer heeft dan 4000 dollar om zgn gezin te onderhouden en zijn belas ting aan de staat Missouri te be talen. Dit heeft de harten geroerd van twee door de staat Missouri afge vaardigde Congresleden, de demo craat Bell en de republikein Reeves, Zij hebben er bij de juridische com missie van het Huis van Afgevaar digden op aangedrongen, de pre sident een pensioen toe te kennen, omdat hjj van zijn salaris niet kan sparen voor de oude dag. Bell betoogde ten overstaan van de commissie, dat de heer Truman „voor niets werkt" en hij heeft een wetsontwerp opgesteld. volgens welke de president een pensioen tot tweederde van zgn gemiddeld salaris zou worden toegekend. Daarbij heeft hg er op gewezen, dat van de 50.000 dollar, die de presi dent clan als pensioen zou ontvan gen, meer dan 25 000 dollar aan be- astingen in dc federale schatkist zou terugvloeien. „Als we zo iets niet doen," aldus Bell, zullen wc voortaan onze pre sidenten uitsluitend uit millionnairs kringen moeten halen." Een andere afgevaardigde heeft ook aan mevrouw Truman gedacht en een amendement op het ont werp voorgesteld, volgens welke de weduwe van een gewezen presi dent 'n weduwepensioen van 10.000 dollar per jaar zal ontvangen. Op het ogenblik is het gebruikelijk, dat bg speciale wet aan do weduwe van een president een pensioen van 5000 dollar per jaar wordt toegekend. Ingezonden mededelingen men: Antilope v. Par, Ardennes V. Antwerpen, Frcdje v. Reykjavik, Ramspater v. Manstad, Berkel v. Stettin. 3. Juni. Rossum v. Gdynia. 2 Juni. Vertrokken: Norden n. MalmÖ, Pacific n. Gothenburg. 3 Juni. Stad Arnhem n. R'dam. Stad Arnhem 3/6 te R'dam. Al- hena 2/6 te. Buenos Aires, Algenib 3/6 v. Antwerpen n. R'dam, Alphe rat 2,6 v. San Pedro n. R'dam, Am* stckhjk 31/5 te New York. Aletta n. Miri 2/6 op 5 N b. en 106 O.I., Boerhaave 1/6 te New Orleans, Ce- ram 31/5 v. Baltimore n. Texas City Gaasterkerk thuisr. 1/6 v. Fremantle. Hermos 1/6 te Curagao, Jupiter 2/6 te Paramaribo. Kerto- sono 2/6 .v. Port Swettenham n Halifax, Kamerlingh Onnes 1/6 te Batavia. Leerdam 31/5 te Boston, H. M. Linge 4/6 te R'dam verw. Mod joker to 2/6 te Genua, Mapia 30/5 v. Honolulu n. Los Angeles, Merwede uitr. p. 2/6 Oucssant, Ro bert Fruin 1/6 te Singapore, Sal- land thuisr. p. 1:6 Fernadno No- ronha. Slbajak uitr. p. 2/6 Perim, Sweelinck 2/6 v. Antwerpen n. Rot terdam. Talisse thuisr. p. 1/6 Kaap Guardafui Taria n. Melbourne 2/6 op 27 N.b. en 127 W.I., Zeeman 2/6 te Lobio, Zonnewjjk 1,6 v. Colombo n. Madras. Theseus 1/8 te Malta. Scheepstijdingen (waarin opgeno men Lloyd's berichten): Deo Duce 2/6 te Kopenhagen: Socrates 30 5 te Valparaiso, Delft 2/6 te Para maribo, Ary Scheffer 2/6 te Lissa bon. Hercules 2 6 te Istanboel, Tarakan p. 1/6 Gibraltar, Maetsuy- cker 2/6 v. Port Said, Oranje-Fon tein 2/6 te East London, Boschfon tein uitr. 3/6 v, Southampton, Be- tana Bentenan, Taboelan, Tapa- toean, Tiliwang en Tarcmna 2 a *<- Batavia. Agatha 1/6 v. Fladjoe n. Miri. Tiba 3 6 te R'dam, Alhard 2,6 te Rio Grande. Arkeldijk n. R'dam p. 3/5 Bermuda, Adinda 27/5 v. Do ver n. Manilla. Barendrecht 2/0 v. Port Said n R'dam, Delfshaven 1/8 v. Victoria Braz. n. Rio Grande do Sul, Douro 27/5 te Curagao, Johan v. Oldenbarnevelt 1'6 te Sabang, Bengkalis 1/6 v. Madras n. Colom bo Berkel 1,6 v. Stettin n. Zaan dam, Congostroom 30/6 te Sao Tho- mé. Citula 1/6 op 3 Z.b. en 40 O.I., Gorilla n. Abadan 1/6 op 25 N.b. en 57 W.IEdam 1/6 te Antwerpen, Erasmus 1/6 v. Genua n. Port Said, Erinna n. Ras Tasnura 31/5 op 19 Xb. en 38 O.I.. Ittersum 31/5 te Savoiia, Kota Baroo uitr. p. 315 Pantellaria, Kota Inten uitr. p. 1/6 Gibraltar, Lely 1/5 v. Antwerpen n. Z.-Amerika, DONDERDAG 5 JUNI Avondprogramma HILVERSUM I: 1905 Radio Strip. 19.15 De Radio Volksmuziek school. 19.45 Regeringsvoorlich tingsdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Met de microfoon bij20.15 Ra dio Philharmonisch Orkest. 21.10 De duivel in de fles. 22.45 Vraagge sprek met Eduard Verkade. 23.00 Nieuws. 23.15 Dc Dutch Swing Col lege 23.30 Licht avondconcert. HILVERSUM XI: 19.00 Nieuws. 19.15 „Hoe staat het in Indië?" 20 05 Strijkorkest van Willy Busch. 20.35 „De Christelijke staatsschool op de vr(je Christelijke school in verleden en toekomst". 21.30 „De vaart der volken". 22.30 Nieuws. VRIJDAG 6 JUNI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 800 Nieuws. 8.18 Operaprogramma. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Jo hannes Brahms. 10.00 Morgenwij ding. 10.45 Cello en piano. 11.15 Voor de vrouw. 11.45 Familiebe richten. 12.00 Frans Lunchconcert. 12.30 Sportagenda. 12.35 Skymas- ters. 13.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla, orgel. 11.00 Kookkunst. 14.20 Prokoficff-concert. 15.10 „Ons volk in zijn dichters". 16.00 Orgelspel. 17.00 „The Ramblers". 17.30 Muzi kaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. S.30 Gevarieerd morgen concert. 10.30 Morgendienst. 12.00 Stafmuziekcorps. 13.00 Nieuws. 13.15 Vioolrecital. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11 40 „Voor elck wat wils". 15.30 Scala-Sextet. 16.00 Declamatie 16.30 Rotterdams Strijkkwartet. 17.15 Zangrecital. 18.45 „Het evangelie in Esperanto. TUIN KA LENDER DONDERDAG 5 JUNIDe zo. genaamde Sierkool, ook wel ge naamd Dessertkool is een koolge- was, dat uitsluitend als siergewas wordt gebruikt Ze heeft de vorm en groeiwijze van boerenkool, doch op de bladeren ontwikkelen zich in de nazomer en herfst zeer mooie kleurencombinaties van rose, kar- mijn, paars, wit, rood enz. Doordat de sierkool winterhard is, leent ze t'ch zeer goed om in de winter als decoratieve plant tussen heesters, op borders of perken en zelfs bloembakken te worden geplant. De sierkool kan thans, in de aan vang van Juni, nog worden ge zaaid In het najaar unrd. ze in de siertuin of in de bloembakken uit- geplant, S. L.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2