Mohammedaanse humor: de zet van Abd-el-Krim Mussolini'sStaatsvijand nr. 1' Argusogen spieden horizon af En het slaperige Westen lacht als een boer met kiespijn „Gebluste vlam" laait op SIR ANTHONY EDEN VIJFTIG JAAR D' Geen schip gaat de Waterweg in of uit of „Dirkzwager" ziet het Ontstaan van een typisch bedrijf Radio-programma Woensdag 11 Juni 1947 Als het waar is. dat sportiviteit een bij uitstek West-Euro- pese eigenschap is, laten we dan eerlijk bekennen, dat de oude Riff-Kabyl Abd cl Krim er een duchtig beroep op doet. De zet, die hij uitgehaald heeft, door op zijn dooie gemak het schip, dat hem van Reunion naar Zuid-Frankrijk moest brengen (van een onaangenaam naar een aangenaam ballingoord) te verlaten, net precies waar hij het liefste wilde zijn, moet men kunnen waarderen, al moet men daarnaast direct erkennen, dat die zet, vooral in deze tijd. enorme gevaren met zich brengt. Het is ergerlijk gezien van westerse belangenpolitiek uit, zon der moderne ethiek dat Engelsen en Fransen vaak zo kort van memo rie willen zijn. Want welk een moeite heeft men dertig, vijf-en- twintig jaar geleden met Abd el Krim gehad! De Spanjaarden kon den hem er niet onder krijgen, met geen geweld; aan hun nederlagen demonstreerde de kleine primitieve hoofdman uit de hete, onherbergza me bergen, hoe zwak Spanje In die dagen was. Hij, en hij alleen, wist gedaan te krijgen, dat de Spaanse koning Alfonso XIII en Primo de Rivera zich lieten prikkelen tot een grootseheeDse actie tor onderweroing van het Riff. maar Abd el Krim hakte zoveel Spanjaarden in de pan, dat 's konings positie voorgoed ondermijnd bleef. De Spanjaarden moesten zegevie ren, anders liep de positie der Fran sen in net woelige nabije Marokko gevaar, anders zouden hot onbe trouwbare Algiers en het schijnbaar- ingeslapen Tunis ook weer pacifica tie-acties noodzakelijk doen worden. Daarom sprong de „grote Marianne" de vernederde'Spanjaard bij en na een moeizame veldtocht werd het resultaat bereikt, dat Abd el Krim het hoofd In de schoot legde. Als een lam liet hij zich naar Réu- nion vervoeren. Lyrische Franse reisverslaggevers, spraken er in hun verslagen van, „dat de vlam van het Riff-verzet voorgoed was geblust. Abd el Krim hangt in een hoek. heeft last van rheuma; zijn meege nomen vrouwen vervelen hem; het is hem allest eveel; düc en vadsig verkwijnt hij; de zwarte hoofdman der kale, hete bergen, is binnenkort niet meer!" Zin voor humor Daarom mocht hij na enige tijd verhuizen. En ook toen gedroeg deze rasechte Noord-Arikaanse muzelman zich, zoals de zönen van Moham med zich hebben te gedragen in* ge vangenschap: lijdelijk, apathisch, de bewakers op een dwaalspoor bren gend. De echte Arabier slaapt echter, in gevangenschap nooit in. Iedere minuut van de dag en van de nacht houdt hij zich gereed zijn tijger sprong te doen. Ein deloos ge duld heeft de profeet hem geleerd te oefenen en als hij een waar achtig voor beeld voor de zijnen wil zijn. heeft hij dat geduld. Bovendien kennen de echte Ara bier en Ara- bierengenoot de onschat- bare waarde van de humor: een hel denverhaal zonder humor is geen goed verhaal; een heldendaad blijft van mond tot mond gaan, als de echte volkshumor het de moeite van vertellen waard maakt. Daarom is Amin el Hoesseini, de moefti in rétraitef!), in weerwil van zijn raadselachtige onbetrouwbaarheden, toch een held, omdat hij de „giaurs" (de Christenhonden) er zo kostelijk heeft tussengenomen. Daarom wordt koning Faroek steeds meer held (en steeds meer een waarachtig candi- daat voor het in de laatste twintig jaren onvervuld gebleven khalifaat- schap). omdat hij kwasi-machteloos toch zijn huis en hof ter beschik king stelt van de politieke Tijlen Uilenspiegel der muzelmaanse we reld. En ook Abd el Krim heeft door kalm van boord te gaan en bij Faroek naar binnen te wandelen en thans guitige vraaggesprek ken toe te staan héél Noord- Afrika mee, want het is een voorval waar echt-mohamme daans om te lachen is, d.w.z. „monkelend, met vele knipoog jes, en met zachte vergenoegde keelgeluiden". Er wordt gebrouwen! Plotseling heeft hij geen rheuma meer. De weelde van het schone land huis met de 42 vertrekken heeft niets aantrekkelyks meer voor hem. Gevaarlijke vondst 5 De arbeiders, die bezig zijn de tramrails op de Zijpepoort te Arnhem weg te breken, verlieten Vrijdag overhaast <'e plaats van hun arbeid, de omgeving werd door de politie afgezet en op het terrein verscheen de mij nop- j ruimingsdienst. bij het demon- s teren van een wissel had men een grote vliegtuigbom gevon- den, waarop een landmijn was gemonteerd. IIet .gevaarlijke pro- jrctiel is weggenomen. En dan te bedenkendat twee jaar lang een zeer a uk verkeer deze plek is gepasseerd! Zijn vrouwen zijn mee uitgestapt en heus niet op haar eentje doorga- reisd. Het gehele Franse reisplan is in de war en Abd el Krim is in weerwil van zijn 67 jaren fris als een kemphaan. Hij belooft Frank rijk buitengewoon veel last te be zorgen. En wie doet er wat aan? Niemand. De dagen van het verbre ken van politieke betrekkingen of van een eenvoudige casus belli, om dat een van de twee partijen bele digd of bij de neus genomen is, zijn voorbij. Het Westen berust er in met enig gemecsmuil c» gepruttel en berekent alleen „wat het allemaal weer kosten zal." Ondertussen zwelt de machtsposi tie der mohammedanen aan de Oude Wereldzee buitengewoon, en aange zien zij het Westen menige kunst hebben afgekeken en bovendien vóór alles vrijheidslievende moham medanen zfjn, kan men nog heel wat verwachten. Eén naam is nog steeds niet genoemd: Franco. Juist Franco zal van Abd cl Krim redivivus de meeste last hebben. En aan gezien iedereen Franco wel iets onaangenaams gunt, waardoor zjjn positie zwakker wordt, zit cr nog een kant aan de zaak. die ên Parijs èn Londen tamelijk rustig houdt, maar Cairo des te actiever laat zijn, daar In de vleugel van bet paleis. En ook de grote centrale Moham medaanse universiteit, waar de hele islamietische wereld in de leer gaat, straalt: de keer der tijden is geko men!; eindelijk laat men de groten voelen, dat de kleintjes hun positie ven nog goed bij elkaar hebben. De Islam lacht. En niet als een boer. die kies pijn heeft; dat is voor het Westen weggelegd. Jaartallen Temidden van zijn vrienden kan de Riff-Kabyl, die eens droomde van een sultanaat over Marokko de volgende herinneringen ophalen: Hoe hij in 191!) zijn verzet begon, omdat hij zich beledigd voelde door een Spaans officier, hoe hij in 1921 bij Anuel de Span jaarden de eerste nederlaag toe bracht; hoe hij 20.000 hidalgo's in het zand deed bijten en generaal Silvestre tot zelfmoord dwong. boe een man als Lyautey door zijn toedoen met pensioen moest gaan, hoe Pétain, thans zelf 'n gevange ne op het Isle d'Yeu hem op de knieën kreeg, "nadat Abd el Krim's ruiters gemaraudeerd hadden tot on der de muren van Fez, "hoe de wereld in 1926 dacht, dat het voorgoed uit moest zijn met Abd el Krim. Thans is het 21 jaar later. Met een door de Fransen ge charterd Australisch schip, de Ka- tomba, keerde de balling van Reu nion terug, waar hij geen kranten mocht lezen en waar hij geen radio mocht horen. Hij had het stoffelijk overschot van zijn moeder bij zich. twee levende vrouwen en elf leven de kinderen. Doel van de reis was Villcneuve Loubet, bij Cannes, of bij Nice, al naar men wil. Maar vreemd: in Port Said stond een Pullman klaar, die hem naar Cairo bracht, hem en al de zijnen en al zijn babage. En een paar dagen te voren was er uit Alexandrie een kruiser vertrokken, do Emira Fawzia, om de hongersnood in Tunis te lenigen met graan. Geen gewoon vrachtschip, neen een Egyptische kruiser. Voor de Fran sen om uit hun vel te springen, want nu wordt de mohammedaanse humor toch wel wat al tc grimmig. j. W. DÉ BOER De radioluisterpost in Maassluis vangt de door de gezagvoerders op zee verzonden telegrammen op, die onmiddellijk aan belanghebbenden worden doorgegeven KLEINE PROBLEMEN DEZER DAGEN Scheer-perikclcn „Is het waar dat do Nederland se officieren een buitenlands z.g. Gilelte-gleuf-ficheerapparoat (wat een woord!) krijgen", vroeg het Tweeder Kamerlid Van «den Born de minister van Oorlog. „Ja", heeft deze geantwoord. NuAvelt in ons, naar aanleiding van bovenstaande vraag en het antwoord daarop, een nieuw© raag op: „Ken officier is oen hoger soort soldaat, die in het algemeen van betere uitrustings stukken wordt voorzien. Zijn die buitenlandse gleuf-ecbeer-appara- ten plus de bijbehorende mesjes dus beter dan de Nederlandse?" Ik zie de minister treuzelen met zijn antwoord. Zegt hij „Neen", dan krijgt hij misschien last met de officieren, omdat die dan op z'n best even goede scheer-apparatcn krijgen als de dood-gewone solda ten. Zegt hij „Ja", dan krijgt hJJ onenigheid met de Nederlandse schecrapparaten fabrieken en de idem scheermesjes-industrie. Hier wordt een Salomo's ant woord gevraagd. The right honourable ROBERT ANTHONY EDEN wordt morgen 50 jaar. Een verbluf fend jong man dus als men in aan merking neemt, dat hg reeds een zo belangrijke carrière achter de rug heeft. Hij werd 12 Juni 1897 in Windlestone. Durham, geboren, ge noot zijn opvoeding gedeeltelijk in Eton en werd daarna student in Ox ford, waar vol trots het belangrijke Christ Church-college hem als een van zijn alumni vermeldt. De eerste wereldoorlog opderbrak zijn studie: als majoor, gedecoreerd met het Military Cross kwam hg uit Frank rijk terug en zette zijn studie in de Oosterse talen tc Oxford voort. In 1922 beëindigde hij deze studie met „first class honours", dus cum lau- dc. Nog in hetzelfde ïaar werd hij als conservatief candidaat tot lid van het Parlement gekozen voor het district Warwick and Leamington (ten Z. van Coventry). Zijrt be kwaamheid en zgn belangstelling voor de buitenlandse politiek deden hem in aanmerking komen voor particulier parlementair secretaris van de minister van buitenlandse zaken Austin Chamberlain. Van 1926'29 bekleedde hij deze oost, die hem geen salaris, maar wel een enorme ervaring op het gebied der internationale politiek opleverde. De verkiezingen van 1929 maak ten Labour tot de slerkste party in het Lagerhuis en Mac Donald vorm de zjjn tweede ministerie. De zorg der conservatieve leiders werd nu: te bereiken, dat hun partij bij de volgende verkiezingen de meerder heid zou verkrijgen. Een sociaal program was daarvoor onmisbaar, doch de naderende economische cri sis maakte het geld schaars en de enige manier om het te vinden, was door drastisch te bezuinigen op de militaire uitgaven. De verzwakking der nationale veiligheid zou men dan moeten compenseren door te steunen op de collectieve veiligheid, die de Volkenbond kon bieden. Afkeer van oorlog EZE overwegingen maakten de jonge Eden bijzonder geschikt als specialist der conservatieve par ty op het gebied der buitenlandse politiek. Hy was bezield met een grote afkeer van de oorlog en was overtuigd, dat het in de toekomst mogelijk moest zijn. internationale geschillen door vreedzaam overleg uit de weg te ruimen. Aan deze op- yattingen had Eden het te danken, dat hij in 1931 by de vorrhing van een Kabinet op breder basis, be noemd werd tot onderstaatssecreta ris voor buitenlandse zaken. Hy raakte, vooral ook door de Ontwa- door Ch. H. van AKEN peningsconfcrentie van 1932, in Vol kenbondskringen steeds meer be kend. maar hij moet juist in die da gen. toen Duitsland door «le wil van Hitier de Volkenbond verliet, toch ernstig aan de verwezenlijking van het ideaal der collectieve veiligheid zyn gaan twijfelen. Nog meende de Engelse regering, dat er door onderhandelingen iets te bereiken viel; Eden werd de aange wezen man geacht om met Hitier te praten en om hem meer autori teit te verschaffen, werd hy als Lord Privy Seal in het kabinet op genomen (1931). Met Sir John Si mon, de minister van buitenlandse zaken, zou hij naar Berlgn gaan, welk bezoek door een diplomatieke verkoudheid, die Hitler voorwendde na het bekend worden van de En gelse bewapeningsplannen, moest worden uitgesteld. Enige tijd later vonden de besprekingen op uitno diging van Hitier toch plaats; Si mon keerde na afloop ervan terug, Eden deed nog een rondreis via Warschau. Moscou en Praag, raak te overspannen en moest rust hou- den. Mislukking in Strcsa HET is niet overdreven te bewe ren, dat het voor Engeland rampzalig was, dat Eden door deze ziekte verhinderd was dc conferen tie van Stresa bij te wonen. Hij zou zeker niet hebben nagelaten, de Abessijnse kwestie naar voren te brengen, wat men nu vermeed om de verbindende eensgezindheid van het „Stresa-front" tegen de Duitse herbewapening niet te verstoren. Mussolini begreep echter, dat deze Engelse struisvogelpolitiek ,een te ken van zwakte was en zette zjjn Abessynse avontuur door. Eden had nog getracht door een reis naar Rome een compromis tussen Italië en Abessynië tot stand te brengen, maar het enige resultaat was, dat hy en de Duce elkaar voortaan als staatsvijand no. 1 beschouwden. In December 1935 na het aftre den van Hoare werd Eden minister van buitenlandse "zqken, eerst on der Baldwin, daarna onder Neville Chamberlain. De eerste had geen belangstelling voor buitenlandse politiek, de tweede had geen inzicht in die materie. Eden heeft het ruim 2 jaar uitgehouden onder toenemen de internationale spanning met [Tm Tussen Noord- en Zuidpool (Van onzen Rotterdamsen correspon dent) TN een klein, grys geschilderd huisje, dat. staande aan het eind van de Nieuwe Waterweg, een riant uitzicht biedt over dc groengrijze deinen de zee, spieden dag in dag uit Argusogen dc horizon af. Een flauw zicht baar rookpluimpjc aan dc gezichtseinder neemt allengs de vormen aan van een schip. Eerst de masten, dan de schoorsteen, dan de bredere vlek van de rompdc aarde is rond moet U weten! „Even kijken", zegt de man met de lange zeekijker, „een Victory- schip met een schoorstecnband van de Black Diamond Lines. Dat is de Union Victory, een Amerikaan, komt van New York en Antwerpen en is bestemd voor Van Nievclt Goudriaan in de Mcrwehaven". Het schip is nog te ver weg om zelfs met een kijker dc naam te kunnen ontcüferen, maar het getrainde oog van de man op dc uitkijkpost ontdekt in 90 van de 100 gevallen de identiteit aan het uiterlijk van het schip. Onmiddellijk gaat het aankomstbericht via een eigen telefoonlijn naar „Het Iloofd" in Maassluis en daar komt het ingewikkeld, doch nauwkeurig werkend appa raat in beweging, waarmee Dirkzwager's Schcepsagentuur nu al driekwart eeuw lang uiterst nuttige diensten bewgst aan het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg! Chamberlain te schermutselen over wat hij noemde ,.de methode der buitenlandse politiek". In een be ginselstrijd tussen een oude en een jonge man. waarvan de eerste be zeten was door de gedachte, dat ge varen moeten worden vermeden door onderhandelen en niet moeten worden uitgelokt door een starre houding, heeft in Engeland de jonge man slechte kansen. Eden had bo vendien het nadeel, dat hy aan zijn buitenlandse politiek geen kracht kon by zet ten door te wijzen op de Britse militaire macht. Breuk met Chamberlain 7 O kwam in Februari 1938 het ogenblik, waarop de dunne draad, die Chamberlain en Eden nog byeen hield, knapte, toen de eerste minister in het gezicht van de be zetting van Oostenrijk nogmaals voor pressie van Hitier terugweek. De Italiaanse en Duitse pers juich ten over de val van Eden, die voor hen het symbool der collectieve vei ligheid was geweest; de Engelse kranten betreurden zijn aftreden, omdat men voelde, dat hij het gelijk aan zijn zijde had. Lang bleef hy niet buiten de re gering: de Tweede Wereldoorlog maakte hem achtereenvolgens tot minister van de Dominions, van oorlog en in de jaren 19401945 opnieuw van buitenlandse zaken. Bovendien was hij van 1912 af Lea der van het lagerhuis. Nog is het te vroeg om zijn betekenis in dc oorlogsjaren geheel naar waarde te schatten; wij weten slechts, dat hij door een eindeloos aantal reizen zich op de hoogte kon stellen van de situatie in tal van hoofdsteden en dat zyn conclusie over die situa tie luidt „dat er een aantal moei lijke kwesties op de wereld zijn, waarvan sommige een verontrus tend karakter hebben". Hoopvol klinkt deze uitspraak, daterend van viak voor zijn aftreden als minister in Juli 1945 niet. Hg moest aan zjjn opvolger" Bevin, met wie h\j in de maanden vóór de Lagcrhuisverkie- zingen steeds nauw contact heeft gehad de oplossing van tal van schier onoplosbare problemen over laten. Inmiddels blijft hij in de Engelse politiek een machtige factor; hy was een der weinige conservatieve leiders, die in Juli 1945 herkozen werden en nog steeds biyft niet on mogelijk de verwezeniyking van Baldwin's wens, dat Eden eens En- geland's eerste minister zou worden. De atoomonderzoekingen in de Verenigde Staten hebben repdg 2500 millioen dollar verslonden. De stikingen der mijnwerkers daarentegen nog geen volle 700 millioen. Dus liever stakingen dan atomen! Het fantoom Hitler heeft een lang leven! Het Gallup-onderzoek heeft uitgewezen, "(lat 45 pet. der Amerikanen gelooft, dat Adolf cog altijd leeft. Honderdjarige dames zijn meest al niet zo erg fit meer. Een uit zondering vormt evenwel miss Florence E. Dolph, een Ameri kaanse, die te Brussel woont. Tot verbizing van de journalisten, liet zij zich van de Jeuning van de trap naar beneden glijden. Voorbijgangers in liet Zwitserse stadje Rorschach ontdekten in de vroege morge'n een klein meisje, dat zich met eon urm in een dak goot vastgekneld hield terwijl het lichaam onbewegelijk in de lucht hing. Direct werden \oorzorgen genomen om een ongeluk te voor komen. Mei) spande een groot zeil op straat en enkele manner, klommen via een balkon op het dak, daar het huis gesloten wis. Toen het de mannen gelukt was om het» meisje het, dakkamertje binnen te trekken, ontwaakte het. De kleine slaapwandelaarster kwam met de schrik vrij. Iets dergelijks viel voor te Lon den. Een waardige, damo toet grijs haar wandelde in nachtge waad door de straten. Zij begaf zich naar het gemeentehui* van Hornsey, een voorstad. Daar maakte een politieagent haar voorzichtig wakker, liet haar in een auto stappen en bracht haar naar huis. SIR ANTHONY Elegant diplomaat FEUILLETON jbiie Êeine. i&eufeifyeS... I DOOR CRAIG RlCE> VERTALING AQA KAMPERS j* 89 Ze snoot weer haar neus. „Ik hield niet echt van hem of zoiets. Dat weet Cleve." Cleve hield haar hand stevig vast en zei: „Dat hebben we al uitge praat, weet je wel?" Ze knikte. „O Cleve, ik houd zo veel van je." ..Vertel hem dat maar onderweg naar Las Vegas," zei April. „Vertel óns nu over Mrs. Sanford." „Ga verder." zei Cleve kalm. „Ze hebben het verdiend alles over deze zaak te weten. Tenslotte, als zij er niet waren geweest..." ..Nou," zei ze. „hy hg ver afgoodde me zo'n beetje. Ik had het niet moeten doen, maar »k moedigde hem aan. En toen o kyk het zat zó. Ik dacht, dat ik misschien door hem Mrs. Sanford die dingen die brieven en zo afhandig zou kun nen maken. Maar hij had zyn eigen ?lan. Hy hg begon over trouwen o praten." „Ik geloof niet, dat dat de be doeling was," zei Cleve, „maar we begrijpen het. Van zijn kant beke ken is het heel begrijpelijk. Ieder een, die meer dan een keer naar je heeft gekeken..." Ze begon weer te huilen cn hij diepte een schone zakdoek op. Zo was het niet. Hef was omdat ik ik een veelbelovende jonge atrice ben, en omdat ik waarschijnlijk eens een massa geld zal verdienen ik bedoel ik zou een heleboel verdiend hebben, als ik niet had be sloten te gaan trouwen en er mee uit te scheiden. O Cleve!" „Waarom trouwt U niet met de Niagara Waterval?" vroeg April hem. Cleve ,lachte, duwde Polly van zijn schouder, droogde haar tranen en zei: ,,Ga verder kindje, vertel alles." „Nou tenslotte vertelde ik Wallie over die stukken die ze over mijn vader had. Hij zei, dat hij zou zien ze voor me te pakken te krijgen als als zij wilde toestemmen in een scheiding en hij met mij kon trouwen. Toentoen wou ze ineens, dat ik by haar zou komen, want ze wou me spreken. Dat deed ik. Ze wilde nog meer geld hebben. Ik gelooi', ja ik weet practisch zeker, dat hij haar al les heeft verteld. Ze zei, dat ze me voor een heleboel geld die brieven zou geven, toestem ming in een scheiding en alles vergeten. Dus zei ik. dat ik Woensdag zou komen en hot geld meebrengen." Het bleef stil. heel lang stil. Ten slotte zei April zaoèitjes: „We luis teren nog steeds." Ineens ging Polly Walker rechtop zitten Ze had geen tranen in haar ogen. haar gezicht zag nog stpeds heel bleek en haar moo haar viel over haar voorhoofd. 1 „Ik ging cr heen om haar bang tc maken,'' zei ze „Ik had een revolver. Ik was van plan haar te dwingen me die brieven te ge ven. Dan kon ik haar en Wallie en al het andere vergeten. Ik kwam daar om ongeveer oh, ik weet het niet precies, maar het-was tus sen half vjjf en vgf uur. Ik zette mgn auto in de oprijlaan en liep naar de deur. Ik haalde myn revol ver tevoorschgn. Ik was niet van plan. haar dood te schieten, maar eeriyk, ik zou niemand dood kunnen schieten, zell's haar niet. Ik wou alleen o, jullie weten het" „Ja hoor, we weten het," zei Dinah vrlendciyk. Ik liep .de huiskamer in. Ik belde eerst, maar niemand deed open. De deur was niet op slot, en Ik liep meteen naar binnen. Ik had de re volver in mgn hand. Ze keek alleen maar naar me, maar ze zei geen woord. Ik richtte de revolver op haar en zei: „Mrs. Sanford „En toen?" drong April aan. „Toen ging alles zo vlug. Ik weet haast niet, wat er gebeurde. Er kwam een man uit de richting van ik geloof de trap. Ik weet alleen nog maar, dat hg mager en donker van uiterlijk was. Hy had een verfomfaaide grijze vllthoed op. Dat herinner ik me nog heel dul- delgk. Hij vloekte cn rende langs me heen deNdeur uit. Mrs. Sanford scheen hem niet eens te bemerken. Toen klonk or ineens een schot. Het kwam bij de deur van dc eet kamer vandaan. Ik zag Mrs. San ford vallen. En de revolver, die ik in mijn hand had. ging zo maar af. Niet op iets gericht, hij ging zo maar af. Ik heb er geen idee van, wat hij raakte, maar ik weet, dat zg het niet was. Ik draaide me om en rende weg. De man met de grgze hoed sprong in een auto. die een eindje verder op de oprglaan stond. Hij reed hard weg. Ik weet niet, waar hij fteen ging. Ik reed de heuvel af naar de zee en parkeerde daar een minuut of wat. En ik dacht dat zy Mrs. Sanford mischien alleen maar gewond was. Ik moest teruggaan. Ik kon voorgeven, dat ik daar net was aangekomen om thee met haar te drinken. Dus reed ik terug. Ik liep naar het huis en belde, net alsof ik daar nog niet eerder was geweest. Ze zweeg even en streek 'r haar van haar voorhoofd weg. „Rupert, mgn vriend," zei April bewonderend. „U gaat trouwen met een vrouw, die „lef' heeft." Polly Walker zei: 'Maar ze was niet alleen maar gewond. Ze was vermoord. Daarom belde ik de politie op." Ze keek Dinah cn April aan en zei: „En de rest weten jullie." Cleve Calahan boog zich naar hen over én zei: „En luisteren jullie tweeën nou 's goed. Over dit ver haal April keek hem met grote ogen aan. „Het is een familietrek. Erfclgk- hcid. Onze Moeder is heel ver strooid. cn dat zyn wij ook. Het spijt me, maar we zijn ieder woord, dat ze gezegd heeft, totaal ver geten." (Wordt vervolgd) Vijf cn zeventig jaar geleden, dat was dus in 1872, begon Ggsbert Dirkzwager, die in Maassluis een exporthandel in fruit had. met het rapporteren van de aankomst van schepen Hij woonde aan het water en als hg door het Maassluische Gat dc verbinding van de Brielschc met de Nieuwe Maas een schip zag aankomen, waarschuwde hij per telegram zijn handelsvrienden te Rotterdam. Zo ontstond heel simpel Dirkzwager's rapporteerbu- reau. De doorgraving van Hoek van Holland kwam tot stand en met de stijging van het scheepvaartverkeer door deze mooie open vaarweg naar de zee. groeide Dirkzwager's Scheepsagentuur mee, zich aanpas send bij de steeds hogere eisen, die aan het bedrijf werden gesteld. Dirkzwager behoorde tot de eersten in Nederland, die de telefoon in toepassing bracht. In 1881 zorgde de Bell Telefoonmaatschappij voor een directe telefonische verbinding tus sen de kantoren te Maassluis ert. Hoek van Holland. Twee jaar latei' kwam de eigen lijn met Rotterdam tot stand. Snelle berichtgeving Een snelle en foutloze be richtgeving is een eerste ver eiste voor een bedrijf als dit. Een schip kan maar niet zon der meer de haven binnenval len. Dat zou een janboel wor den. die handen vol geld kost. Het netjes tevoren aankondigen van dc komst van een koop vaarder betekent, dat dc ruim twee uren, die hü nodig heeft om van De Hoek naar Rotter dam op te stomen, gebruikt kunnen worden om alle denk bare maatregelen te treffen, die een snelle behandeling van het schip verzekeren. Elk inkomend schip vergt gemid deld 40 telefoongesprekken. Een moderne telefooninstallatie wikkelt deze zó snel af, dat er nagenoeg geen verschil béstaat tussen het tijdstip, waarop het vaartuig in De Hoek wordt gesignaleerd en het ogenblik, waarop dit aan de vele belanghebbenden, als de haven dienst. rivierpolitie, cargadoor of rederij shipchandlers, wordt be kend gemaakt. Bij het bereiken van deze snel heid spreekt natuurlijk ook de rou tine van het personeeH dat voor 70 procent langer dan 25 jaar in dienst is. een duchtig woordje mee! Zo heeft bijv. de chef-telefonist G. Das er 44 jaar op zitten en weet dus zo zoetjes aan wat hem te doen staat. Een wandelende scheepvaartvraag baak is hij, niet meer en niet min der! Andere taken Behalve het rapporteren van sche pen. heeft Dirkzwager's Scheeps agentuur nog een menigte andere taken te verrichten. Een radiolui- sterpost in Maassluis, dog en nacht In bedrijf, zorgt voor het prompt telefonisch doorgeven der opgevan gen scheepstelegrammen. een klei ne motorboot. „Rapporteur" gehe ten, brengt instructies aan boord van langs varende schepen, men verstrekt inlichtingen omtrent het zicht op de rivier, betaalt loods gelden voor alle inkomende en uit gaande schepen, die later met de rederijen worden verrekend, waar schuwt sleepboten als een schip aan de grond mocht lopen, kortom het verricht alle mogelijke diensten, die een vlot functionneren van het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Y^terweg bevorderen. 'Ook de administratie is een be langrijk onderdeel van het bedrgf. Uitgebreide statistieken worden aangelegd, terwijl de scheepsbeve- gingen met inbegrip van alle bij zonderheden van jaren her worden bewaard in een archief, dat een be trouwbare inlichtingenbron vormt voor een ieder, die met de scheep vaart te maken heeft. De tijdsomstandigheden lieten hèt door de oorlog ernstig geschonden bedrijf niet toe, het vijf- en zeven- Tussen Sluis en Delfzijl Miss Margaret Bondfield, raad geefster van dc Engelse koning is onlangs door de Koningin in audiëntie ontvangen. Van. 12 tot 14 Juni wordt in het Indisch instituut te Amsterdam een buitengewone vergadering be legd ter gelegenheid van het 76- jarig bcetaan van do Nederlandse Vereniging voor psychiatrie. De minister van onderwijs, kunsten cr. wetenschappen zal do ope ningszitting bijwonen. Een internationaal congres zal op 3 en 4 September a.s. te Den Ilnag worden georganiseerd door do Stichting Nederlands Instituut voor clectro-warmte cn electro- cheniio. Do Amsterdamse politie heeft een van de drie hoofddaders van het grote aantal texticldiefstallon in het havengebied gearresteerd. Deze bood op do zwarte markt een pakje zeep aan. Bij deze transactie werd hij op hccterdaad betrapt cn opgepakt. In dc uitkijkpost te Hoek van Hol land bespiedt de man van Dirk zwager de Jw- en uitvarende sche penoverdag met een kijker en des nachts met behulp van een sterk zoeklicht (rechts op de tafel) tigjarig bestaan met veel feestge druis te herdenken. Hoe de zaak weer op te bouwen is de groje vraag, die allen bezig houdt. De plannen zijn er. Zowel in De Hoek als_ in Maassluis zullen de ietwat onooglijke onderkomens vervangen worden door nieuwe gebouwen, welker architectuur de aard van het bedrijf zal weerspiegelen. Moge men in deze nieuwe behuizing minstens zoveel werk te verzetten krggen als voor de oorlog het geval was. Dan immers is alles weer goed èn met Dirkzwager's Agentuurmaat schappij èn met het uitgestrekte Rotterdamse havengebied en met geheel ons land. WOENSDAG II JUNI Avondprogramma HILVERSUM li 19.00 Lezing. 19.15 Jan Corduwener. 19.30 „Ons leven en ons geloof". 20.0U Nws. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Re sidentie-orkest. 21.15 Hoorspel. 22 15 „Mag dat zo maar?" 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nws. 23.15 Op vleug'len van muziek. 23.25 Sport. 23.45 Avondklanken. HILVERSUM II: 19.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.45 Gr.pl. 0.00 Nws. 20.05 NCRV Vo caal-kwartet. 20 25 Geschiedenis van cle Romeinse beschaving. 20.45 Orgelconcert. 21.15 Omroeporkest. 22 15 Emanuel Feuermann, cello. 23.30 Nws. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Gr.pl. DONDERDAG 12 JUNI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nws. 7.15 Gymn. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nws. 8.15 „Ochtcndrhythmc". 8.45 Gr.pl. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Gr.pl. 9.45 „Arbeidsvitaminen". 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Luzerner Kinderkoor. 10.50 Kleutertje, luis ter! 11 00 Vergeet U het niet? 11.20 Gr.pl. 11.45 Familieberichten. 12.00 Het Metropole orkest. 12.30 In 't spionnetje. 12.35 „Creolen-progr." 13.00 Nws. 13.15 The Romancers. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.20 Pierre Palla orgel; Johannes v. d. Moren, zang. 15.00 Voor zieken en gezonden. 15.20 „Klimop". 16 00 U kunt het gelo ven of niet! 16.05 Reprises. 17.00 AVRO Kaleidoscoop. 17.20 De va- cantie komt in zicht! 17.30 „The Skymasters". 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.30 Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nws. 7.15 Gymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Ed win Fischer, piano. 8.00 Nws. 8.15 „Pluk de dag 9.00 Symphonie no. 5, J. Sibelius. 9.30 Pol.berichtcn. 9.50 Gr.pl. 10.00 Leger des Heils. 10.35 Morgendienst. 10.45 Don Ko- zakkenkoor. 1100 ,.De Zonne bloem". 11.45 Le Cid, Balletmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Benno Moisei- witch, piano. 12 30 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Welk boek? 13.25 Or kest zonder naam. 13.15 „Van de hak op de tak". 14.00 Bondsdag van de Bond van Meisjesverenigingen op Geref. Grondslag in Nederland. 15.00 Non-stop, gr.pl. 35.15 Viool- rccital door Dulei Ouwerkerk. 16.00 Bgbcllezing. 1G.45 Cinderella-En semble. 17.30 Pianoduo. 17.50 Rijk over zee. 18 00 Populaire orgelbe speling. 18.45 A Surrey Suite. TUINKALENDER WOENSDAG 11 JUNI. Het be. gieten van de bloemen en planten in de tuin geschiedt bij voorkeur \s avonds. Indien men overdag in de blakendehete zon gaat gieten, vet" dampt een deel vgn het water op de mulle, droge, wat me grond door dc zonnehitte. Giet men daarente gen in de avond dan zal hel water zonder deze verdamping in de gmtul wegzakken en aldaar de planten geheel ten goede komen Wanneer men de bloemen cn plan ten overdag besproeit krijgen de waterdruppels op dc bladeren de uitwerking van een handglas. Al- flus kunnen er dan brandvlckken on I het gebladerte ontstaan. Daarom giet men ook liever des avonds. 1 S. E.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2