Kuifvogel (in 'n bloemetjesjurk) glimlacht tegen Kroes Onder water varen fascineerde talloze uitvinders Radio-programma Amsterdams plantsoenen en parken vragen zorg Ons volkskind heeft beter onderwijs nodig Alexander de Grote als eerste duiker Luctor et Emergo' Neerlands eerste onderzeeboot 5-Mei-prijs aan jonge toneelspelers Vrees voor felevi sie „Nazi"-ideologie Scheepstijdingen 2 Vrijdag 20 Juni 1947 Veertig jaren onderzeedienst DE HOLLAND Vlll een door John P Holland ontworpen onderzeeboot. TT ET IDEE om langer onder water te kunnen biyven dan de 1 lucht in de longen toelaat heeft de mens de eeuwen door ge fascineerd en bezig gehouden. Het Brits Museum bezit een oeroude plaat, waarop een gekroond orst staat afgebeeld, zittend in een vat vervaardigd van doorzichtig materiaal. Men heeft goede reden aan te nemen, dat deze gekroonde figuur Alexander dc Grote moet voorstellen. Hij zit met zUn vat een eind onder water en boven hem drüft een schip met vele opvarenden, waaronder ook Alexan der's gemalin, die een naar het inwendig van het vat lopend touw in de hand houdt. Alexander de Grote was een zeer ondernemend mens en stond bekend om zijn experimenten op dit gebied. Wellicht mogen w(j hem als dc eerste duiker ter wereld beschouwen! Latere kroniekschrijver uit de oude geschiedenis, Anstoteles bijv., maken eveneens gewag van toestel len. heel pnrritief natuurlijk, die het de mens mogelijk naken -"'er dan normaal onder liet wateroppervlak te toeven. Eerst in de zeventiende eeuw is er sprake van een werkelijk onder water varend schip, dat men met een beetje goede wil als een voorloper van de huidige onder zeeboot zou kunnen beschouwen. Het betreft hier het vaartuig, dat de veelzijdige Alkmaarse uitvinder Cor nells ürehbel heeft geconstrueerd. Zijn schip, voortbewogen door twaalfroeiers, zou op u: Theems, on der water varend, een tocht hebben gemaakt van Westminster naar Greenwich. Wel geen technisch probleem heeft de Uitvinders in zo'n grote getale in actie gebracht als het onder water varend schip. In de loop van de 18e en 19e eeuw duiken -1an in het ene dan in het andere land ontwerpen op. Hoe vernuftig ook, in de pracüjk schoten de ontwerpen echter in technisch opzicht tekort, zodat menig uitvinder met zijn schip, waaraan hij soms jaren ploeterde, wel onder de golven veidween, r aar nimmer meer aan de oppervlakte kwam. De Amerikaan John P. Holland is dc constructeur geweest van de eer ste onderzeeboot, die aan behoorlijke technische eisen bleek te voldoen. Hij bouwde verscheidene proto-ty- pes. eerst een heel kleintje, de „Hól land 1" geheten, voortbewogen door een trapmcchanisme, later grotere uiteerust met benzine-motoren en electromotoren voor de vaart onder water. Ik worstel en ontzwem De Britse Admiraliteit, conservatiel ais zij was, had in het begin niet veel met de onderzeeboot op en ook de Nederlandse marine-autoriteiten twij felden aan de bruikbaarheid van het nieuwe marmewapen. Zo gebeurde het, dat de bouw van de eerste Ne- dcranose onderzeeboot of „onderzee- torpedoboot" zoals men zo'n vaar tuig toentertijd noemde, op initiatief van een particuliere maatschappij, de bekende werf van „De Schelde" te Vlissjngen tot stand kwam Toen de minister van Marine de toezeg ging deed, dat als de boot aan de gestelde eisen zou voldoen, hij de overname door de Staat zou bevor deren, werd op 1 Juni 1904 ,de kiel gelegd. De boot kreeg de naam: „Luctor et Emergo", de spreuk dus uit Zeeland's wapen: Ik worstel en ontzwem. Het is inderdaad een wor stelpartij geworden, want de nog in December van hetzelfde jaar gehou den proeftocht werd een crandioze mislukking! De speciaal hiervoor uit Amerika overgekomen manschappen waren stuk voor stuk knappe tech nici doch als zeelui bleken zij niet opgewassen tegen de bijzondere nautische eisen, die het varen in het zeegebied rondom onze kusten aan VRIJDAG 20 JUNI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Praat U rustig verder. 19.15 Tango-orkest. 19.30 „Wercldtraglek en Christelijk geloof". 20.05 Planovoordracht. 20.30 „De verhouding van Christen dom en cultuur". 21.30 Buitenlands weekoverzicht 21.45 Amateurs zet ten hun beste beentje voor. 22.15 „Swing en Sweet uit Hollywood. 23 00 Nieuws. 23.15 Symphonlsch V rijdagavondconcert HILVERSUM II: 19 00 Nieuws. 19 15 Appèl voor de ex-politieke ge vangenen. 19.30 Geestelijke liederen IC. 15 „Handelsverdragen". 20.05 „De Stemvork". 20 15 Concert door het Residentie Orkest. 22.00 Vra gen aan voorbijgangers. 22.30 Nieuws. ZATERDAG 21 JUNI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.15 Orgelspel. 8.-43 Opgewekte morgen- klanken. 9.30 Gram.muz. 10.00 Mor genwijding 10.35 Bep Tjomsma, piano. 11.00 Voor de arbeiders. 11.45 Familieberichten. 12.00 Kon. Militaire Kapel. 13.00 Ned. Strijd krachten. 13.30 Miller Sextet. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Om- roep-orkest. 15.00 Van boek tot boek. 15.15 Symphonic-concert. 16 00 Klacht en aanklacht. 16.15 Kinderen horen niet op straat! 16 45 Gerard Meyer, viool; Herman Kruyt, piano. 17.00 Sport. 17.15 „Coro Belmonte". 17.30 Om en na bij de twintig. 18.00 Nieuws. 18.15 Een kwartier walsmuziek. 18.30 Ned Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7 00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuwe. 8.15 Gram.muz. 10.00 Klein, klein kleu tertje10.15 Engelse en Ameri kaanse orkestmuziek. 11.00 „De Zonnebloem". 12.03 Liederen van Nederlandse componisten. 12.30 Dansorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 „Welk boek? Een goed boek!" 13.20 Dansorkest. 13.45 Filmkwartier. 14.00 Omroep kamerorkest. 14.30 „De Toneelkijker". 11.45 Omroep kamerorkest. 15 00 Jongeren, wan delen! 15.15 Relais uit de Agnieten- kapel. 15.15 KRO-Kiosk. 16.00 In ternationaal theekransje. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 „De Wigwam". 18.00 Piano en orgel. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.30 Buffalo Bill. de bemanning-van een onderzeeboot srelt. Onderzeedienst geboren Dat per slot van rekening nief lang na dit fiasco toch de geboorte van de Onderzeedienst in de annalen der Koninklijke Marine kon worden op getekend is te danken aan de luite- nant-ter.zee P. Koster. Hij booi aan onder zijn leiding een Nederlandse onderzeebootbemanning te oefenen met welk plan én de Ma rine én de Scheldewerf accoord gin gen. Hij wist zijn mensen, waaronder ook een viertal employó's van „De Schelde", vertrouwd te maken met dt ietwat zonderlinge nukken van dc „Luctor ct Emergo" en aldus slaagde hij erin verscheidene proeftochten te ondernemen, die een volkomen be vredigend verloop hadden. De eerste onderzeeboot was er en wat voor één' De avonturen er mee beleefd zouden een boek kunnen vul len. Vergeleken bij een onderzee- hoot van thans was de O. I nog zó gehrekkip dat men diep respect moet hebben voor de marinemensen, die het waagden m t het „spaarvar ken" zee te kiezen. Een toch met de O. I. van Den Held* naar Hoek van Holland bijv. gold in die dagen niet zonder reden nis een bijzondere prestatie. De gasolii.emitor - Diesels waren er nog niet! - en de tandrad overbrenging op de schroefas mank- ten zo'n I eide is sr takel, dal men het tot op grote afstand op de wal kon horen. Men kan zich voorstellen, dat het birnen de schuit helemaal een heksenketel moest zijn geweest en alleen officieren met een Sten torstem liet lawaai konden over schreeuwen. Ondanks alles heeft de O. I. de Ma rine onschatbare diensten bewezen. Zi{ immers leverde, zowel in tech nisch als in nautisch opzicht, de eer st. kostbare ervaringen met een ge heel nieuw en ingewikkeld marine wapen op. Strijd Deze oorlog wikkelde ook de (Jn- derzeedienst der Koninklijke Marine in een jarenlange, verbitterde strijd tegen de schepen en vliegtuigen der /.smogendlicdcn. Op nagenoeg alle zeeën ter wereld en in li.: bijzonder in de Oost-Aziatische wateren heeft de Onderzeedienst onder uitermate gevaarvolle omstandigheden succes volle gevechten geleverd. De Onderzeedienst der Koninklijke Marine Ik denkt In deze dagen zijn \eertig jarig bestaan. Engelse en Noorse collega's, wapenbroeders uit de oorlog, brengen een bezoek aan de basis. Vandaag beleeft de Onder zeedienst een hoogtijdag. Dan zal op de basis Waalhaven door Koningin Wilhelmina een monument ter ere van het in de oorlog gesneu velde onderzeebootpersoneel worden onthuld en zal de Koningin tevens de Onderzeedienst met de hoogste mili taire onderscheiding eren door aan de commandant, dè luitenant ter zee der eerste klasse J. F. van Duim, de Willemsorde vierde klasse te over handigen. Van onze correspondent In één van zijn speeches in de ge aieenteraad heeft een Amsterdams wethouder de plantsoenen de lon gen van de stad geuoemd. En om dat hij meende, dat Je bevolking van zijn stad ruim en zuiver moet kunnen ademhalen, gaf hij zijn af deling Beplantingen ruime opdrach ten. De toevallige en speciaal daar voor gereserveerde open plekken ui het hart en aan dc rand van Am sterdam kregen hun groen en b!o°- men. De ijverige magistraat ging zelfs zover, dat hij een projet liet maken voor een berg aan de Am- stel. „Klein Zwitserland" is de hoofdstad intussen nooit geworden Van het groen is in de oorlogsja ren veel onder de bijl gevallen. Het Vondelpark moest gesloten worden omdat het er naar uitzag, dat a'* leen het beeld van de dichter, waar naar het genoemd is, rechtop zou blijven staan. Nu is Amsterdams rootste park in reparatie. De bun kers, welke de wandelaars aan de hoofdingang er aan herinnerden, dat ze niet in do vrije natuur ronddool den worden afgebroken. Gazons en nieuwe wegen zijn in aanleg. Vernieuwing betekent meestal tege lijk aanpassing aan liet heden. Zo ook in ons voornaamste ontspan- nings- en recreatiecentrum. De au toweg dwars door het park van Overtoom naar Van Baerlestraat welke West met Zuid en Oost zal verbinden, is weldra gereed. Bos bij 't station De stadskinderen zullen als zij werkelijk ver van liet gewoel en de drukte willen zijn in het Amster dams Bos moeten vluchten. Ook een schepping van de bovengenoemde stadsbestuurder. Daar aan de Am- stelvccnse weg dicht bij het Stadion heeft Amsterdam nog een buitenver blijf, waar ook de vacantiegangers in eigen woonplaats met volks-, ruiterspelen, demonstraties met po litiehonden en zomeer bezig gehou den zullen worden. Voltooid is het Amsterdams Bos niet, waarin ook een openluchttheater zou worden ebouwd. Het onderhoud van de beplante ruimten, welke oorspronkelijk be bouwd zouden worden, zoals de open plek op de Dam en de vlakte aan het Froderiksplein. waar het nieuwe stadhuis zou verrijzen, eist met het herstel van de uit brand- stoffeunood beschadigde perken veel en werkkracht. Do bespuiting van de bomen aan de Amsterdamse rachten tegei» de rupsenplaag is daarbij vergeleken een zij 't even nuttig en dankbaar, doch dor kar weitje. Het Initiatief Comité Amster dam houdt zich intussen met nieuwe plannen bezig en be reidt een rosarium met het ver- zetsmonument als middelpunt in het Weteringplantsoen voor. Bovendien heeft het zijn keuze laten vallen op het Buiten LJ tot Muiden en Pampus als plaatsen voor natuurgenieting. De Stichting van Nederlandse to neelspelers hoeft de „5 Mei-prijs'' in gesteld. Deze houdt in, dat jaarlijks aan ten hoogste 3 jonge acteurs en 3 jonge actrices f 250. - zal worden uitgekeerd. Om voor deze bekroning in aan merking te komen moeten de gega digden door hun prestaties een op vallend blijk van hun talent hebben gegeven. Zij mogen ten hoogste vijf jaar aan het toneel zijn en moeten minder dan f 4000.per jaar ver dienen. Bovendien moeten zij aan gesloten zijn bij de Nederlandse Vereniging van Toneelspelers, voor zover do bepalingen van deze beroepsvereniging dit toelaat. Voor het jaar 1947 bestond de jury uit de heren: dr. B. Hunnin- gher, J. H. Carpentier Alting, en Hans van Meerten, die do prijzen voor de eerste maal hebben toege kend aan de dames Elisabeth An dersen, Loes Hensen en Annie de Lange en aan de heren Cas Baas, Ton Kuvl en Ton Lutz. In het Paleis der Academie te Brussel is onder voorzitterschap van Mgr. Cento, apostolisch nun tius, het vierde internationale ka tholieke filmcongres geopend. De heer van Zeeland, voorma lig eerste minister, hield een toe- spraak, waarin hij wee.s op het het belang van de film voor de toenadering der volkeren. In het Provinciaal Paleis te Brussel is onder voorzitterschap Van de heer Dutillieu, het Inter nationaal Congres van het Film bedrijf geopend. De heer Th til. voorzitter van de vereniging de:* Luxemburgse filmexploitantcn verzocht tijdens het verloop der besprekingen er bij do regeringen op aan te dringen niet te spoedig over te gaan tot bet invoeren der televisie daar dit de belangen der filmexploitantcn zou schaden. De voorzitter van de Ncd. Bios coop-Bond verklaarde, dat het da taak van het filmbedrijf is in do eerste plaats-te waken voor het behoud van de vrede. Tussen Noord- en Zuidpool I De Egyptische journalist Fathi el Rarali, is in hongerstaking ge gaan als protest tegen het ver schijningsverbod dat de regering tegen zijp pro-socialistiech week blad heeft afgekondigd. Zolang zijn hongerstaking duurt zal hij dag en nacht in de club van de persvereniging blijven. liet boterrantsoen zal volgens een goed ingelichte bron in Dene marken, met ingang van 1 Juli tot 5 gram per dag verminderd worden. Het tegenwoordige rant soen is 1 kilo per maand. Aan het bericht wordt toegevoegd, dat de reductie in boter door 'margarine zal worden vervangen. Inmiddels heeft de invoering van de vleesrantsoenering met 1 Juli de eerste sinds 1922 felle kritiek uitgelokt bij do slagers, die voornemens zijn protest verga deringen te beleggen, omdat z.j zeggen, dat zij daardoor gedwon gen worden extra personeel aan (e stellen. Radio Moskou deelde mede. dal een lid van de bemanning vin een Russische walvisvaarder bij de Aleoeten een walvis van 90 ton Harpoeneerde. Een enkel bO( van de walvis is 7 meter lang. Een Constellation clipper van de Pan-American Airways met 21 dagbladredacteuren en -uitgevers aan boord, die voor het eerst een passagiersvlucht om do wereld onderneemt, is op het vliegveld Londen Airport gearriveerd. Een der vier motoren van het toestel raakte onderweg van bet vlieg veld Shannon naar Londen Air- port onklaar. Voor velen is het geluk afhanke lijk van een plotselinge erfenis, van de honderd-duizend of de ontdek- 'king van een verborgen schat. Het onwaarschijnlijke schijnt altijd heerlijker dan het werkelijke. Daarom is het maar goed. dat de mogelijkheden om gelukkig te zijn dichterbij liggen. Ook hier geldt menigmaal: hij zocht naar z'n paard en zat er op. Zo zal *edereen onmiddellijk toe geven dat een belangrijke voor waarde voor levensgeluk is. dat men zich in z'n dagelijks werk op z'n plaats voelt. Niets is ongeluk kiger dan elke dag te arbeiden in het besef, dat er een vergissing in het spel is en men eigenlijk ergens anders behoorde te werken. Hoe veel onlust en teleurstelling na de bevrijding Zijn het gevolg geweest van de omstandigheden, dat tallo zen de banden met hun werk niet op bevredigende wijze konden aan knopen En het behoort tot een van de verschijnselen die wijzen op te rugkeer van normale omstan digheden. dat die band nu wel is ontstaan. Het Nederlands In stituut voor Opinie-Onderzoek legde onlangs de mensen de vraag voor: -..Voelt U zich in Uw werk op Uw plaats?" 62 antwoordde: Ja; 20 Nee. Had men deze vraag twee jaar ge leden gesteld, het antwoord zou veel minder gunstig hebben ge luid. Het onderwijs is hierbij nauwer betrokken dan men op het eerste gezicht zou denken. Wie in zijn jeugd onderwijs heeft gehad, dat een behoorlijk aantal mogelijkhe den bood, zodat zijn persoonlijke aanleg een kans kon krijgen, die mag zich gelukkig prijzen. Een zeer gedifferentieerd onderwijs, zoals wij DE uitnodiging van de burge meester om vanavond in „Het altijd dorstende hert" te ko men neem ik aan", dacht Kroes- baard, terwijl hij verder de stad in wandelde, „het kan daar best gezellig worden". Iloge. groenende bomen en bloeiende heesters in de verte trokken zijn aandacht. Dichterbij gekomen zag Kroesbaard, dat ze een soort bos vormden. Het was omheind met een puntig Ijzeren hek, maar toch kon je binnen ko men, want ojj de paden, die met heel fijne kiezel bedekt waren, drentelden oude heertjes, die in druk gesprek gewikkeld waren, terwijl wat verderop kinderen vrolijk speelden. Midden in het hek was een bi ede poort en daardoor stapte Kroesbaard naar binnen. Hij be sloot onder een prachtige rozen struik even te rusten want bij was danig moe geworden van zijn urenlange tocht door de stad. Met VOOR DE KINDEREN een zucht van verlichting strekte hij zijn beentjes uit on liet zich languit in het frisse gra6 rollen. Zo tuurde hij naar de hemel, waar pluizige witte wolken over scho ven. Het duurde niet lang of hij sliep. MAAR niet rustig! Hij had e allervreemdste droom: hij een hij zat weer op Parelglans, maar die zag er wonderlijk uit. De libell© had rood-geverfde lippen en jo kon een machientje diep in zijn buik heren brommen. Nu en dan gin gen zijn vleugels langzamer en dan moest Kroesbaard een sleu teltje uit zijn zak halen om Pa relglans op te winden. Eén keer zelfs bleef hef sleuteltje in zijn zak vast zitten, zodat het een paar tellen duurde voordat Kroes baard het er uit had gehaald. Het é-cheelde maar een haar of ze FEUIll ETON [POOR CRAIC RlCE>VêRTAUMC: ADA KAMPERS j 97 Dlnah snoof en zei niets. „En", zei April, „laten we dat verband van je enkel af halen voor we thuiskomen en moeder het ziet en weten wil, wat er met je gebeurd is". Het kostte nogal wat moeite om het verband er af te krjjgen en ze konden het er maar niet over eens worden, hoe het moest. April leen de Archie's padvindersmes en pro beerde het opzg stuk te sneden. Dat ging niet. Dinah opperde te probe ren de pleisters los te weken met van dat goedje, waarmee je nagel lak kunt verwtjdoren. Maar April herinnerde haar er aan. dat ze dat niet hadden. Tenslotte greep Archie geërgerd een eind van het verband en gaf er een flinke ruk aan. Dinah gilde maar een keer. Toen was het verband eraf. Dlnah trok haar ski sokje en haar schoen weer aan en ze Hepen naarr huls. „Hou op met hinken", fluisterde April toen ze de veranda aan de voorkant van het huis over liepen. „Het is een gewoonte geworden", zei Dlnah met een verdrietig stem metje. „Ik zal mijn hele verdere le ven wei bljjven hinken en het is al lemaal jouw schuld". Ze gingen in huis en liepen vlug naar de keuken. Op de tafel stond een grote citroenpudding Ük WÊPHHHaf te koelen met dikke* heerl^k bruine meringue. Op het fornuis stond de rollade, klaar om in de oven te worden gezet. HU rook verruk kelijk! Er naast stond een schotel mot anrdappelpurée, en o heerlijk heid aller heeriykheden, op een laag pitje stond uiensoep te sudderen. April snoof verrukt en zei: „Hcer- lUk!" Jenkins, Inky en Stinky zaten op de keukenvloer smachtend naar het fornuis te kyken. De ingrediënten voor een heerlijke sla stonden in het vergiet in de gootsteen. De biscuitjes waren gevormd en klaar om gebakken te worden. „April", zei Dinah verrukt, „nu is hij zo goed als gevangen". April fronste haar voorhoofd: „Luister 's! Is dat niet de wasma chine?" Ze luisterden. Het Wès de was machine. En ln de achtertuin floot moeder „Het schuurtje van mijn tante", luid en vrolijk. Ineens iets vreselijks vermoedend vloog April de achtertuin ln, terwijl Dinah en Archie op de voet volg den. Onderaan het trapje van de veranda bleef ze staan en zei met een stem, waarin duldelUk ei'gernis klonk: „Moeder!" „O, daag", zei moeder. „Het was zulk mooi weer en ik had wat tijd over en daarom besloot Ik de oude kampdekens te gaan wassen. De laatste zitten nu ln de wasmachine. Willen jullie me helpen ophangen?" „Maar moeder", zei Dinah. „Uw nieuwe manicure". Moeder staarde haar aan. Haar mond viel open en ze zei: „Dat was Ik helemaal vergeten". Ze keek naar haar handen en de drie kleine Carstairs volgden haar blik. De dure manicure was volko men naar de maan. HOOFDSTUK 25 Het is maar gelukkig, dat Estelle U een flesje bnpassende nageilak heeft verkocht zei April streng. „Eerlijk moeder, op Uw leefthd!" „Ik ben nog jong- genoeg om rou ten te maken zei moeder heel dee moedig. „Het spijt me heel erg en ik zal het nooit meer doen". „Zit U nu stil", zei April vinnig. Ze bekeek haar werk critisch. „Het wordt zo goed als nieuw". „Je bent een engel om die nagel lak er voor me op te doen", zei moeder, „en Dlnah is een engel om de dekens verder op te hangen. Eerlijk, ik was het helemaal verge ten, dat mUn handen pas gedaan waren. Het was zulk mooi weer „En U had net zo'n zin om de de kens te gaan wassen", zei April. „Ik ben nog dankbaar, dat U geen zin had om de vloeren te gaan verven of zoiets. Ik heb nog nooit zo'n on- practisch iemand gezien". Marian Carstairs zei: „April, zou den jullie meer van me houden als ik practischer was? Omdat ik pro beer practisch te znn?" April maakte de laatste nagel af. „We zouden niet meer van U kun nen houden", zei ze langzaam. Al was U ik weet niet wat. En bljjft U nu daar zitten en raak niets aan voor die nagellak goed droog is". Moeder spreidde haar vingers uit. bleef doodstil zitten en zei ne derig: „Ja juffrouw". „En krijg tenminste een week lang geen zin om nog meer dekens te wassen", zei April en begon de speldjes uit moeders haar te halen. „Nee juffrouw", zei moeder even nederig. ,,En beweeg Uw hoofd niet, ter wijl ik Uw nieuwe kapsel uitkam zei April. „Of ik word verschrikke lijk boos". Ze borstelde een lok haar over haar vinger en zei: ..En ne U moet vanavond by het eten Uw mooiste housecoat dragen. Die zachtrose met dat kant om de hals". Hoe moest ze moeder in vredes naam vertellen, dat Bill Smith kwam eten „Nou eh zei moeder. „Maar ik moet toch koken. Ik zou er wel 's vlekjes op kunnen kry- „U bent voor vandaag klaar met koken'V zei April. „De rollade staat tc braden en de jus staat op de tweepit, de sla is klaaii de soep kan zo worden opgedaan, de aardappel- purée staat m de oven en Archie is bezig de tafel te dekken". Ze stak een laatste speldje in moeders haar en deed een stap terug om haar werk te bekijken. Zelfs in de oude rose flanellen kimono en met haar vingers als waaiers uitgespreid terwyi de na gellak droogde en met haar gezicht bedekt met cold cream zag Moeder er beeldig uit." Aprils adem stokte en ze zei: „O, Moeder!" „Wit: O Moeder?" zei Marian. (Wordt vervolgd) waren neergestort, omdat Parel glans niet meer vliegen kon. Voordat Kroesbaard er op ver dacht was vlogen ze rond de hoof den van do' poppen-damee in de étalage. Die riepen nu hartelijk: „Hiep. hiep, hoera, lang leve ko ning Kroesbaard" en daarbij schitterden bun ogen zo fel als dó bliksemlamp van de fotograaf Henk de Heer. Kroesbaard schrok er van, maar een kalme stern, welke op die van Kuifvogel leek, zei: „Schrik niet. Majesteit, de dames maken een paar plaatjes voor de krant". I./ 80ESBAARD keek om en in- derdaad. daar stond Kuifvo gel, gekleed in een roze japon met bloemetjes. Hij hief zijn han den in een bevallig gebaar om hoog, glimlachte, rnaar bewoog zich niet. Parelglans vloog rond Kuifvogels hoofd en Kroesbaard riep: „Hoe gaat het met Ansje?" Kuifvogel glimlachte alleen maar, doch bewoog geen vinger. Uit een hoek van dc etalage kwam Aneje aanhuppelen, ze droeg een blaad je met een kopje koffie en een glaasje dauw op haar hoofd en morste geen drup. „Hola, die Kroesbaard", riep ze heel oneerbiedig, „wanneer mag ik eens do bloemcnelfjes ziun?" „Je moet vanavond in „Het al tijd dorstende hert" komen, maar heel stil zijn. De burgemeester zal daar met de bloemenelfjes dansen en do schoolmeester gaat alle ruiten stuk schoppen. Maar denk er om, geen woord spreken want anders wordt Sneeuwwitje nooit meer wakker!", zei Kroesbaard. HT OEN zakte een reusachtig ver- grootglas omlaag en daarbo ven zweefde één oog, dat van het profeasortje, on een piepstemme tje zei: „Het was heus geen in sect, moar ik kan het nergens meer vinden. In het „Nieuw Stad- sche Dagblad" staat dat het een kabouterkoning was, maar nu is hij onzichtbaar". Plotseling sprong een klein kabouterpopje omhoog en prikte het professortje precies in zijn oog. Het oude heertje riep „Au, au, niet 'doen", hij wildo weglopen maar de «lippen van zijn pandjesjas bleven vastzitten tussen het portier van Henk de Heers auto. Hij trok en trok. Ansje hielp trekken, Kroesbaard, Parelglans en de schoolmeester hielpen ook mee, alleen Kuifvogel bleef onbewegelijk staan en glim lachte. Plotseling scheurde de pandjesjas in t\yeeën, het profes sortje, Ansje, Kroesbaard, Parel glans, dg meester, de poppen-da- rne9, allemaal vielen ze over el kaar heen en... Kroesbaard schoot wakker. De zon was allang onder en het waö bijna helemaal donker. „Waar ben ik, wat moet ik, hoe kom ik hier?" dacht Kroesbaard en toen. plotseling, herinnerde hij zich dat hij in de mensenstad was en naar het hotel „Het altijd dorstende hert" moest, omdat de burgemees ter hem uitgenodigd had. J. VAN STRATEN TUIN KA LENDER VRIJDAG 20 JUNI. Wanneer er van Uw appel- en perebomen na dc bloei in de voorzomer eèn aan tal vruchtjes afvallen is dat niet ab normaal. Het is een natuurlijk ver schijnsel waarover men zich niet bezorgd behoeft te maken. Indien alle gezette vruchtjes aan dc bomen bleven zitten zou naderhand het ge wicht aan vruchten door de takken niet meer te 'dragen zijn. Het kan echter ook wel eens gebeuren, dat het afvallen der vruchtjes blijft voortduren of opnieuw gaat in treden. In half volgroeide toestand kunnen ze op de grond vallen. In dat geval kan het een gevolg zijn van aantasting door een parasitaire ziekte of door de larven van insec ten. Men raadplege dan een vakman of plantenziektekundige. S. L door dr. J. C. Brandt Corstius dat ook kennen, blijft een onvoor waardelijke eis, vooral wat betreft nijverheidsonderwijs en opleidingen voor allerlei practische beroepen. Zeer nauw betrokken is het onder was bovendien bij de vraag, die het opinie-onderzoek ter zelfdertiid stelde: „Welk beroep wenst U voor Uw zoon of dochter?" Uit de ant woorden bleek overtuigend dat de arbeiders voor hun zonen vooral 't geschoolde vakmanschap wensen, de employé's voor hun kinderen een zelfstandig leidende functie. De drang naar maatschappelijke opklimming werkt gelukkig ook nog op normaal menselijke wijze. En deze antwoorden geven duidelijk te kennen 'dat elk jaar opnieuw dui zenden en duizenden ouders hun kind op school doen in de hoop, dat het er de mogelijkheid zal vinden een goed vakman te worden, een zelfstandig werker. Het is goed hiervan de onomstotelijke bewijzen weer eens onder de ogen te hebben, een krachtige weerlegging van de oppervlakkige bewering, dat „de" ouders onverschillig staan tegenover de school. Natuurlijk zullen zij 't niet zo laten blijken, maar zij ho pen en verwachten ervan dat zij hun kind verder brengt dan zij zelf zyn gekomen. Indirect pleidooi Een volk, waarin zulk een ver langen leeft, toont vertrouwen in de toekomst tc hebben. Maar ook legt het een grote verantwoordelijkheid op het onderwijs. Het vertrouwt er op, dat de school: lagere school, nijverheidsschool, middelbare school, da kinderen het mogelijk maakt vakmanschap en zelfstandig heid te verwerven. Want een ander middel daartoe is er niet. De cijfers van het opinie-onderzoek pleiten in direct voor een gezond, goed ont wikkeld volksonderwijs. Z(j zijn niet verenigbaar met de overvulde schoollokalen van het ogenblik, noch met het tekort aan leerkrachten, noch «iet bezuinigin gen. die weer hun Intrede doen. Ons onderwijs beantwoordt helaas niet aan de toekomstverlangens van de besten uit alle lagen der bevolking. De wil om vooruit te komen een bewijs van levenskracht is sterker dan de daarvoor aangewe zen mogelijkheid Geen wonder, dat velen hét zoeken langs wegen, die moreel onbegaanbaar zijn. En dat ligt niet aan de inhoud van ons on derwijs. noch aan wie daarin wer ken. Natuurlijk blijven er vele wensen en is het noodzakelijk steeds verbeteringen aan te bren gen. Vele gemeenten in ons land gaven daarbij reeds het voorbeeld. Maar naarmate de moderne tijd aan de schooloverheid meer materiele en finantiële eisen stelt en effen- ciencv vraagt, naar die mate wreekt het zich dat w(j in ons land. tenge volge van de historische ontwikke ling, een veel te dure schoolorgani satie hebben. Geen particulier- of overheidsbedrijf zou kunnen wer ken met zulke grote bedrijfsonkos- ten. die naar verhouding zo weinig resultaten opleveren. Hoewel ruimschoots overtroffen door de militaire uitgaven is de be groting van onderwiis nog altijd een van de hoogste. Zij zal echter zéér opgevoerd moeten worden, in dien men van mening is. dat de welvaart van ons land steeds meer afhankelijker wordt van de kwali teit der hand- en hoofdarbeiders. Het opinie-onderzoek bewijst, dat deze noodzaak en de verlangens der ouders evenwijdig lopen. Een blik op de school van heden doet zien, dat ztj aan deze eis en verlangens niet voldoet. Bij de opvoeringen van het toneel stuk van de Engelsman Somerset Maugham ,.De Heilige Vlam" is het tot incidenten gekomen. Bij de pas sage, waarin een moeder haar door een vliegtuigongeluk ongeneeslijk verwonde zoon vergiftigt, werd uit de zaal geroepen „dat is nazi ideologie". NED. HERV. KERK Beroepen en aangenomen naar Godlinze (Gr.) J L Springer te Baflo. Aangenomen naar: Sloeh- teren, S F Vermeer te Ooaterbie- rum, Schildwolde, toez. O J Hol- stijn te Oostrum (Fr.). Bedankt voor: Goenga, toez. O J Hulstijn te Oostrum (Fr.). Drietal te Amster dam (nieuwe pred.pl.) H A Visser te Watergraafsmeer, J Brons geest te Velsen, Th. A Vos te Meppel. Aangenomen benoeming tot kapt. veldpred. te Steenwijk, J de Jager, cand. hulppred. te De Lier. Alcor 18-6 v Rio Grande do Sul n Sao Francisco do Sul; Boschfon tein 19-6 te Kaapstad verw.; Cari- bia 18-6 te A'dam; Deo Duce 17-6 v Odense n Kopenhagen; Danae 17-6 v Gibraltar n Melilla; Delfsha- ven 16-6 te Montevideo; Edam 16-6 te New York; Gordias 13-6 te New York; Grootekerk 17-6 v Cochin n Fremantle; Hemony 16-6 v Port Soudan n Beira; Ittersum 18-6 te A'dam; Madoera 15-6 v Batavia; Ovula 16-6 v Calcutta n Bombay; Ophir 15-6 v Colombo n Batavia; Oranjefontein 18-6 v Beira n A'dam Ranöfontein 21-6 tc Antwerpen verw.; Roelf 17-6 v Lissabon naar Oporto; Satatiga 17-6 te Bombay; Sibajak 16-6 bij Soerabaja vaar an ker; Streefkerk thuisr. 16-6 dwars v Lissabon; Sumatra 16-6 v Makas sar n Balik Papan; Stad Maas tricht 16-6 v Durban n East Lon don; Stad Schiedam p 17-6 Gibral tar; Straat Soenda 16-6 te Singa pore; Tiberius 17-6 te Paramaribo; Veendam 17-6 te New York; Vul- canus 18-6 v R'dam n Tanger; Wa terman 17-6 v R'dam n Montreal; Ceram 17-6 te Mobile; Dordrecht 19-6 te Rotterdam verw.; Euryades 13-6 te. Batavia; Eemland 17-6 van St. Vincent (C V.) n Amsterdam; Ittersum n Amsterdam was 16-6 40 mijl van Wight; Kelbergen naar Napels, pass. 16-6 Finisterre; Ker- tosono n New York pass. 16-6 Pe- rim; Kortenaer (marinevaartulg) op weg naar Den Helder pass. 17-6 Gibraltar.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2