Goede en belangwekkende sport Gebrek aan tempo was oorzaak van nederlaag Prinselijk Paar woonde de gehele middag bij Outsider won op de Cauberg Heerenveen en Ajax nemen de leiding Verrassende zege van Slijkhuis Matte strijd Nederlanders te Londen uitgeschakeld Races te Amsterdam Sprint voor Schulte S.V.V. is er bijna Goede prestaties van onze zwemsters Competitie-uitslagen 2 Maandag 23 Juni 1947 Olympische dag (Van onze sportredacteur) T k verzoek U thans het monument te willen onthullen". Nau- jjlwelijks had Prins Bernhard deze woorden uitgesproken of onder het spelen van het Wilhelmus zakte langzaam en statig de nationale driekleur, die het op de zuidelijke tribune van het Olympisch stadion aangebrachte monument, ter ere van de ge vallen sportmakkers, tot nu toe aan het oog onttrokken had. Een treffend moment, dat niet naliet op alle aanwezigen een diepe indruk te maken. Het was een mooi begin van een uitstekend geslaagde Olympische dag, met zeer belangrijke sportflit sen, die jammer genoeg een minder fraai slot kreeg, doordat It.-kol. baron Sirtema van Grovestins bij het ver laten van het stadion, voor de Mara- thon-tribune, door een onverwachte beweging van zijn paard op het ce ment werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. Jammer dat door dit incident een zwarte schaduw viel over de overi gens vrij zonnige eerste Olympische dag si de wereldoorlog. Het be gon al niet de opening. Juist had de klok onder het scoringsbord half twee aangewezen cf de poorten on der de Marathontoren, waarop fier de N.O.C.-vlag, blauw met witte let ters, wapperde, opende zich en een fleurige stoet van vaandels en vlag. gen stroomde binn.n, gevolgd door éen bijna onafzienbare rij van turn sters en turners, die in hun turnklee- ding, waarin het wit en zwart over heerste en ''e enkele lichtblauwe costume- fel afstaken, vulde het mid denveld. Vrede en Vrijheid Was het winder d. het K.N.G.V. voor deze dag de, we zouden haast zeggen symbolische serie vrije oefe ningen Vrede en Vrijheid had uitge kozen? Reeds tal van malen hadden wij deze serie in <t< ter en kleiner verband zien uitvoeren, maar nog nimmer zagen wij haar ro voortref felijk en gelijkmatig uitgevoerd. Dit beloofde iets goeds voor het verdere gedeelte en het ging ook verder steeds crescendo. Het was d alle deelnemende sportbroeders en -zus ters geïnspireerd waren door de aan wezigheid van het prinselijk paar en daarom hun beste beentje hadden voorgezet. Vanaf de opening totdat het laatste numm.r was afgewerkt, woonden Prinses Juliana en Prins Bernhard de gehele dag bij en tel kenmale 'ren zij vol lof c; het geen onze Nederlandse sportbeoefe naren deze middag te zien gaven. Of wij nu de athletiek, het wielrijdèn of de ruitersport nemen, van elke tak van sport werd iets bijzonders gede monstreerd. Alleen de prestaties ^van onze voetbal!. :s v' On v .'l even" uit de toon. Doch hierover op een an dere plaats meer. Fanny onweerstaanbaar Het was vanzelfsprekend dat bij de dames-athlet.n Faniy Blankers-Koen weer een klas op zich zelf vormde. Van haar vermoèiende reis naar Oslo, waar zij zulke triomfen vierde, was niets te bespeuren en op haar „slof jes" won zij de 100 meter in 12 se conden, haar rivale, Gerda Koudijs. t/jo seconde achter zich latende. Bij de herei stelde van Osta wat teleur. Hij kreeg geen schijn van kans tegen de coming-man Klein van Vlug en •Lenig, die over de 100 meter 11 se conden deed. Van Osta moest met de vijfde plaats genoegen nemen. Deze Olympische dag had, behal ve de uitstekende sport die te zien werd gegeven, nog iets bijzonders, doordat zich onder dc vele deelne mers ook nog buitenlanders bevon den, die zich uitstekend geweerd hebben. Zo won de Belg H. Kunnen de 400 meter voor de AVer Blok, terwijl O. Linden uit Zweden op de 800 meter Frits de Ruyter verraste, door bij het luiden der bel plots naar voren te schieten en zodoende De Ruyter uit te schakelen. Met een seconde verschil schoot de Zweed als eerste door de finish. Een aantrekkelijk nummer vormde de 1500 meter, waarin onze record houder Slijkhuis het op moest nemen tegen de Zweed Persson. Tot op de laatste 150 meter lag Persson nog aan de kop. Doch toen kwam plots Slijkhuis zo onweerstaanbaar naar voren, dat zijn geweldige eindspurt de Zweed te machtig bleek. Met de tijd van 3 min. 56'-/io seconde ging onze kampioen als eerste over de streep. Cor Bijster in vorm De sprintwedstrijd over 550 meter was al even enerverend. Nadat Bijs ter, van Gelder en de Engelse kam pioen Harris zich zonder veel strijd voor de finale hadden geclasseerd, werd de beslissende rit er één, waar in onze sprintkampioen van 1946 be wees in uitstekende conditie te ver- TUINKALENDER MAANDAG 23 JUNI. Een sierlij- ktt bontbladertge wingerd, afkom stig uit China, is de Ampelopsis he- terophylla elegans. Eigenlijk is ze een klimplant, doch in de bloemen winkels is ze alom als potplant ver krijgbaar. Door haar fraai gesikkel- de bladeren en mooie afhangende rode ranken is ze ais potplant voor de vensterbank of voor een sei van bijzondere decoratieve waarde. Door de bloemisten wordt ze ook veel in bloemenmanden gebruikt. In het volle licht komen de fraaie bladeren en ranken des te mooier tot ontwikkeling. Des winters wordt ze in een vorst vrije kamer gehou den. Ze verliest dan haar blad en gaat in het voorjaar weer uitlopen. S. L. keren. Uit derde positie, op een ge geven moment nog wel geheel inge sloten. wist Cor Bijster toch met een formidabele eindspurt zich eerste te plaatsen. Doch de middag bereikte toch wel het hoogtepunt toen de crème de la crème van onze ruiter sport voor een pakkend slot zorgde. Een springconcours bezit steeds een aparte charme en sfeer. En ook nu werd dit in hoge mate bereikt, niet alleen dat uo^r c' meeste deelnemers voortreffelijk ruiterwerk werd ten beste gegeven, doch ook doordat hier een keurcollectie van onze her stellende rijpaardenstapel aanwezig was. welke Het zien dat alle factoren aanwezig zijn, die de verwachting rechtvaardigen dat Nederland weder om hard bezig is om zijn plaats in de internationale ruitersportwereld weer in te nemen. Van de negen deel. nemers wisten er niet minder dan vier het lang niet gemakkelijke par cours zonder fouten af te leggen en alleen de snelle tijd, welke majoor J. A. de Bruine op Tabouret van het parcours had gemaakt, deed hem eerste worden. Het was daarom dubbel jammer dat een ongelukkige val het slot een ietwat somber karakter moest geven. Maar ondanks dit betreurenswaardige ongexal kan het Nederlandsch Olym pisch Comité op een uitstekend sport festijn terugzien, waarmede zij de meer dan vijftigduizend toeschouwers een kostelijke sportmiddag heeft be reid. Tot slot nog dit: voor de organi satie niris dan lof. Hoe kan dit ook anders als de algemene leiding in handen was bij... Karei Lotsy? De uitstagen 110 M. horden; 1. J. Zwaan (AAC) 15.4 sec.; 2. v. d. Sijpe (Belgie) 15.5 sec. 100 m dames: 1. Fanny Blankers- Koen (Sagitta) 12 sec.; 2. Gerda Koudijs (Victoria). 100 m: 1. Kleyn (Vlug en Lenig) 11 sec.; 2 Blok <AV 1923). 400 m: 1. Kunnen (België) 49.6 sec 2. Blok (AV 1923). 800 m: 1. Linden (Zweden» 1 m. 53 9 sec: 2 De Ruyter (AV 1923). 1500 m: 1. Slijkhuis (AAC) 3 min. 56.4 sec.; 2. Persson (Zweden) 3 min. 57.3 sec. 4 X 100 m estafette dames: 1. Cele bes (Den Haag) 50.7 sec.; 2. Sagitta (Amsterdam) 4 x j00 m estafette heren: 1. AAC (A'dami 43.8 sec.; 2. Vlug en L^n:g (Den Haag). Sp» mtwedstrijd 550 meter: i C. Bijster, Haarlem (laatste 200 meter 12 4/5 sec.). 2. R. Harris, Engeland. Achtervolging 4 K.M.: 1 Gissel De nemarken) 5 min. 33 4: 2. J Har- mans, Amsterdam. Springconcours: 1. MaJ. J. A. dc Bruine op Tabouret in 1 min. 2. Lt. kol. baron Sirtema van Grovestmi 1 min. 1 sec. Tsjechen winnen verdiend van een experimenterend bondselftal Het hoofdnummer van de Olympische dag was vanzelfsprekend de voet balwedstrijd tussen het Nederlands Bondselftal tegen de Tsjechen. Het is een verdiende overwinning voor de Tsjechen geworden, verdiend vooral door het betere positiespel, de uitstekende balbehandeling en de weerga loze snelheid van de gehele ploeg. Juist dat gebrek aan tempo was fnuikend voor onze ploeg, waarvan de spelers voortdurend iets te laat waren. Overigens was dit een wedstrijd met experimenten. We hadden eigen lijk zitten popelen op het debuut van Faas Wilkes als rechtsbuiten. Het is helaas niet doorgegaan, omdat Rijvers ziek was en dientengevolge' enige mutaties in de aanvalslinie werden aangebracht. Nu werd aan Roozcn de eer gegeven, om op de rechtervleugel te opereren' en we moeten er dadelijk aan toevoegen, dat dit een misluk king is geworden, alle inspanning en goede bedoelingen van de Haarlem mer ten spijt. Op deze plaats was hij zo onwennig aan het schutteren, bleek hij zo vaak weer af te dwalen naar de plaats, waarop hij altijd zijn lauweren geoogst heeft, dat de deba cle hem na de rust weer op de cen tervoorplaats bracht en toen lukte het beter. Voor de rust was Van Onselen middenvoor en we vonden, dat hij het er maar matig afbracht. Het was dan ook een zichtbare verbetering, toen hij met Roozen van plaats wis selde. Beider spel werd hierdoor in de tweede helft gevaarlijker. De zwakte van onze ploeg lag trou wens weer in de voorhoede, die bij de vele kansen het goede schot miste. Wilkes speelde linksbinnen en het dient gezegd, dat er van hem weinig kracht uitging. Hieraan zal de stren ge bewaking, die hem door de Tsje chen werd opgelegd niet vreemd zijn geweest, maar Faas was zeker niet de ster van het veld. Slechts enige malen zagen we flitsen van zijn voet- balcapacïteiten, maar'werkelijke ko gels kon hij niet lossen. Wel liet hij enige fraaie passes zien. Achterhoede op dreef De kracht van óns elftal lag in de achterhoede, waarin Schijvenaar en Möring een sublieme partij vertolk ten. De E.D.O.-man was de pijlsnelle Danko, een der sterren van het veld, voortdurend te vlug af door zijn juiste opstelling en zijn juiste timen. Möring speelde in het onschadelijk maken van de Tsjechische aanvallen een hoofdrol. Uiteraard was hij genood zaakt, tegenover de snelle «agressie van de Tsjechen zijn heil in een stug ge verdediging te zoeken, maar dit deed hij dan ook prima. Zijn schadu wen wan de gevaarlijke middenvoor Cejp (A.C. Sparta) heeft heel wat geraffineerd opgezette aanvallen doen stranden. Het afwisselend korte en open spel der Tsjechen was immers geraffineerd door de listige afgeme ten combinaties met lage ballen en de enorme snelheid der beide vleugels. Onze jongens speelden vaak hinder lijk hoog, waarmee de Tsjechen wel raad wisten. Een eresaluut ook voor De Vos van het Nijmeegse Quick, die goede staaltjes liet zien. Vooral zijn vechtlust dwong bewondering af. De beide kanthalfs vonden we maar ma tig. Engel, die trouwens te licht was voor deze felle wedstrijd, liet de ge vaarlijke Pajkrt teveel vrij en v. d. Steent die De Vroet verving, is als experiment ook al met geslaagd. Ten slotte nog Kraak, die aan de beide goals niet veel kon doen. Zijn verde digen was weer uitstekend en speciaal zijn opstellen en plukken van hoge ballen voorkwamen meerdere doel punten. AI was het spel der Tsjechen sneller en over de gehele linie beter, toch zijn ze ons niet meegevallen. Ze leverden aantrekkelijk spel, hun pro ductiviteit was evenwel gering. De beide doelpunten waren geen gewel dige schoten, maar het gevolg van slimme aanvallen, die besloten werden met tamme balletjes. Zeer vele kan sen hebben ze gemist door gebrek De Vries lapte Voorting bij de amateurs Van eer. speciale verslaggever) Wielrenners hebben met renpaarden gemeen,dat men zelden van te voren kan zeggen, wie de course gaat winnen. Er worden wedden schappen afgesloten op Schulte, Middelkamp, Seyen, Schellingcrhout maarop een na de laatste ronde trekt een kleine Limburger er op de kop van de Caubprg tussen uit. Op eens horen we van de „speaker", dat Janssen is weggevlucht en 40 seconden voorsprong hoeft. Maar ach ter hem zit de koning van de weg Gerrit Schulte, de winnaar van de MPM-koers, Seyen, de grote Middelkamp en men glimlacht om de „kans" van Janssen. Doch het wonder voltrekt zich. Hij blijft niet alleen aan de kop, doch zijn voorsprong groeit van seconden zeifs tot minuten. Nog even is er twijfel als er in do verte drie renners snel naderbij komen, men hoopt nog op een vinnige stryd, doch het is er geen, want de twee, die Janssen over de eindstreep vergezellen, zijn Kuipers en Bakker, die elk nog een ronde voor de boeg hebben. Veertien maal door de amateurs en negentien maal door de profs moest de Cauberg „genomen" worden, aleer de kampioenen bekend wer den. Hier ziet men de renners stam pend op hun racekarretjes de berg beklimmen. aan schotvaardigheid. De grote waar de van de ploeg schuilt in de homo geniteit. Het spelverloop Wat het spelverloop betreft, kun nen we zeggen, dat de eerste helft vegend T: gat, w; overwegend zien gaf, waarna de Nederlanders in fsjechische aanvallen te de tweede helft qua agressie domi neerden. Na 5 minuten reeds scoorde rechtsbinnen Planicky uit goed sa menspel met linksbinnen Pajkrt (0— 1). Wilkes kreeg hierna een prach tige kans om gelijk te maken, doch zijn keiharde schot strandde op de rug van een Tsjechische verdediger. Bij een vrije schop even buiten het strafschopgebied was alle hoop ge vestigd op Stevens van Volewijckers. In plaats van een kogel werd het een lauwe voorzet, waarmee Balassi wel raad wist. Kraak kreeg het nogal druk en hij kweet zich uitstekend van zijn taak. Roozen speelde te ver terugge trokken en verder bezondigde hij zich aan slecht plaatsen. De Tsjechen za gen evenmin kans, om te scoren en zo kwam de rust met 0—1. In de tweede helft, toen Wilkes rechtsbinnen. Roozen midvoor en Van Onselen rechtsbuiten gingen spelen, vlotte het beter. Er kwam meer gang in de Hollandse aanval en er was sprake van een overwicht onzer land genoten. Het duurde echter nog 34 minuten, voor er een doelpunt kwam. Groeneveld, de linksbuiten van Haar lem, maakte zich handig vrij, en gaf door aan de snel reagerende Roozen, die keeper Schafer. een uitstekende, lenige doelman, van dichtbij passeer de (11). Groot was de vreugde in het Hollandse kamp, onweerstaanbaar drongen onze landgenoten op en er dreigde een berucht kwartiertje te ontstaan. Groeneveld. Van Onselen en Wilkes vuurden kogels af, maar Scha fer was op zijn qui vive. Het doel punt kwam aan de andere kant, toen er bij een gevaarlijke aanval een schermutseling ontstond, waarvan de snelle Danko profiteerde en de bal in het uiterste hoekje schoot (12). Deze goal kwam slechts-5 minuten na de gelijkmaker. De Hollanders pro beerden liet nog weer, Roozen viel uit, werd vervangen door v. d. Tuyn, maar het lukte niet en zo kwam het einde met een kleine, doch verdiende zege voor de Tsjechen. Wat deden de eerste klasse rsy Kampioenschap van Neder land 4—3 6—7 2—1 AjaxBlauw Wit M.V.V.Heerenveen N.E.C.—B.V.V. Eerste klasse Disrtict V EmmenVelocitas (besl) LeeuwardenH.S.C. 0—3 3—1 Geslagen! De Tsjechische linksbuiten Danko is doorgebroken. Afgeme ten zet hij de bal voor het Nederlandse doel en Kubala passeert met een strak schot Kraak, die verslagen op de grond ligt. Lawntennis Aangezien Van Swol en Minkel in de halve eindstrijd met 6—4. G—2 van de Australiërs Bromwich en Pails verloren, werd de eind strijd tussen genoemde winnaars en Falkenhurg (V.S.)—Kramer (V.S.) gespeeld, die op hun beurt met 6—S. 6—2, 6—1 van de Austra liërs Long en Geoff Brown won nen. Het was een hele eer voor Ne derland. dat Rinkel met miss Querticr de eindstrijd kon berei ken en het was wel heel jammer, dat zij tenslotto van dc Roemenen Tenacescu en Mevrouw Rurac moesten verliezen (6—3. 64). Hun fraaiste overwinning bleef die in de tweede ronde over Menta en mrs. Hopman. Motorbootsport In het kader van de 63ste lus trumviering van de Amsterdamse Universiteit organiseerde de K. N. M. C. gisteren op de Amstel tussen de Berlagebrug en de brug voor de Ceintuurbaan motorbootraces, die tienduizenden toeschouwers trokken. De uitslagen luiden: 400 kg. klasse: 1. K. v. d. Werf (Amster dam). Inboards: 1. J. Kaas (Am sterdam). 2. J. M. Bikker (Loo drecht). Outboards a: 1. G. Vis Jr. (Zaandijk). Outboa^ds c: 1. H. Maarse (Aalsmeer). 2. Hunik (Amsterdam). Handicap inboards 1. J. M. Bikker. 2. J. Kaas. H.nndi- can outboards en 400 kg: 1. K. v. d. Werf. 2. H. Maarse. Keerpunt- wedstrijd inboards: 1. J. AI. Bikker 2. L). Baardse (Aalsmeer). Keer puntwedstrijd outboards:: 1. K. v. d. Werf. 2. E. v. d. Bos (Amster dam). Janssen, kampioen van de profs en onafhankelijken, winnaar van de Cauberg 1947. Had Gerrit Schulte dan op die laatste duizend meter niet meer voldoende kracht om Janssen in te halen...? Om mis schien Sejjen of Middelkamp de kans te geven hem in de eindsprint te kloppen...! Gerrit is niet dom. H\j laat de eer aan Middelkamp of Scijen, maar die bedanken er ook voor. En zo profiteert Janssen van de onderlinge naijver der grote he ren om de kampioenspriis van Val kenburg in de wacht te slepen. Maar zijn prestatie ls er ons niet minder om en zo zal ook wel het oude moedertje uit Elsloo gedacht hebben, dat haar zoon de opge droogde klei van de wangen zoende. En ook Joris van den Bergh kan tevreden zijn, want hij kreeg gister avond de kampioen van Nederland mee naar de Tour de France. VINNIGE STRIJD Werd Janssen dus vrijwel zonder strjjd de kampioenstrui om de schouders geworpen, heel wat vin niger w as de slag. die om de twee de plaats word geleverd. Ruim twee minuten achter Janssen kwam een groep van zes renners aangestormd Zes man, die al enkele ronden bij elkaar waren en elkaar met arends ogen hadden bewaakt Pas twee honderd meter voor de finish brak de hel in deze groep los. Middelkamp en Seijen zij dachten in deze strijd hun slag te kunnen slaan, maar een reus gooide zich naar voren: Gerrit Schulte. Met machtige rukken aan de peda len stoof hij ze allemaal voorbij. Nog eenmaal kromde zich de lange rug en met een duidelijk zichtbare voorsprong sloeg Gerrit al z'n ri valen. Zonder Janssen ook maar iets tekort te willen doen was dit eigenlijk het grote moment van de Cauberg, hier brak de climax, want Schulte toonde plotseling ook in de sprint z'n mannetje te staan. De rest van de troep vloog vrijwel te- geliikertijd over de eindstreep, er werd trouwens voor allemaal de zelfde tijd genoteerd. „STUKKEN EN BROKKEN" Wie bij de steil opgaande kant gestaan heeft, was, zoals leder jaar opnieuw, getuige van de klappen, die de Cauberg onder de renners uitdeelde. Negentien keer die stelle helling tc moeten beklimmen Nog steeds geen overwinningen voor Blauwwit en M. V. V. Heerenveen schijnt boze plannen te koesteren in de ronde om de kam pioenstitel. Nadat eerst in Nijmegen een 2—0 achterstand in een 4—3 zege werd omgezet, herhaalde de Noordelingen dit kunststukje, door in Maas tricht een schijnbaar hopeloze 4—0 achterstand nog in te lopen, ja zelfs de M.V.V.-crs voorbij te streven, om nog met een 7—6 overwinning de moei lijke cn verre reis naar Heerenveen te aanvaarden. ste ontmoeting in de halve competi tie met Emmen en Frisia wist Velo citas met 30 van Emmen te win nen. S.V.V. is er bijna De kans dat Schiedam er een .nieuwe eerste klasser bij krijgt, is thans zeer groot geworden, doordat S.V.V. ook haar derde promotie- strijd tegen V.U.C. wist te winnen. Slechts één puntje scheidt de S.V.V.- ers van het eerste klasseschap. Wordt de laatste ontmoeting tegen Excelsior gelijk gespeeld of verspe len de Rotterdammers een puntje te gen V.U.C., dan is het feest in Schie dam, zoals wel uit onderstaand standje blijkt: S.V.V. 3 3 6 9—1 Excelsior 2 12 47 V.U.C. 33 4—9 In het Oostgn ziet het er voor de eerste klassen al even mistroostig uit De 1—0 nederlaag van Tuban- tia tegen de Zwolse Boyg, kan hier wel eens uiteindelijk van zeer groot belang zijn. Rheden werd uitgescha keld door een 31 nederlaag tegen Rigtersbleek. dat nu behoorlijke kansen maakt op promotie. De volgorde is hier: 3 Met dat al staan de Heerenveners thans aan de kop. Zij moeten mo menteel de eer delen met Ajax. dat op het kantje af Blauwwit er onder kon houden. Ook hier hadden de Ajaxieden een 4—0 vooi-sprong. maar de eindspurt van Blauwwit werd te laat ingezet, zodat de Meer- bewoners nog maar net met de hak ken over de sloot kwamen. Met dit al hebben de Blauw witten, evenals de M.V.V.-ers het zoet der overwin ning niet mogen proeven. B.V.V. stelde enigszins te leur. Hoewel de Bosschenaren tegen N.E.C. een technisch goed verzorgd spel te zien gaven werd het toch nog een 2—1 nederlaag. De tweede Bossche nederlaag in deze kam pioensronde, waardoor de stand thans als volgt is: Heerenveen Ajax NEC. M.V.V. B V.V. Blauwwit 3 1 3 1 2 1 3 1 2 20—16 13—11 12—14 12—15 6— 6 6— 7 Het Groningse Velocitas voelt schijnbaar niet veel voor de onder ste plaats in district V, want de cer- rEUIllETON Heine. (DOOR CRAIG RICE«VCSTAIINC: ADA kampers j 99 „Lieve help, waarom?" vroeg Di nah. April straalde en zei: „Dan kon ik spinnen". Alles gebeurde precies op tijd. Het eten was klaar om te worden opgediend toen moeder beneden kwam en bnna op hetzelfde ogen blik belde Bill Smith. Hij had een pak aan, dat wel nieuw leek en net was zeker, dat hij regelrecht yan de kapper kwam. Onder rijn arm had h\j een grote doos, die hii aan moeder gaf. Van uit de wachtpost achter de deur van de eetkamer fluisterde Archie ver rukte: „Chocolaadjes!" Toen, voordat moeder over de sandwich in de keuken kon begin nen, of hij haar kon bedanken voor de uitnodiging om te komen eten, liet Archie Inky. Stinky, Jenkins en Henderson los "op de vloer van de zitkamer. Toen hot tumult, dat daarvan het gevolg was, voorbij was, en er weer gevaar bestond dat het onderwerp" ter sprake zou ko men, kondigde Dinah aan dat het eten klaar was. De drie kleine Carstairs haddon zorgvuldig van te voren het tafel gesprek ingestudeerd. Nadat ledereen bediend was en de toast de roode had gedaan zuchtte Dinah gelukkig en zei: „O moeder, U maakt de verrukkelijkste rollade die er bestaat". „Hij is heerlijk", zei Bill Smith. Archie ging er vlug op door en zei„U moest 's een van haar bief stukpasteitjes proeven". Even later zei April: „Deze toast is zalig1" Bill Smith begon zijn derde stuk je met boter te besmeren en zei: „De fijnste toast, die ik ooit heb gegeten". „En moeder maakt zulke verruk kelijke beschuitbollen!" zei Dinah! De drie kleine Carstairs zwegen tactvol, terwijl moeder en Bil! Smith over politiek, boeken en films spraken. Zodra het gesprek een brctje stokte zei Archie op een te ken van April: „Hé! Mag ik nog oen beetje jus? Het is de aller-al- lorvcrrukkelijkste jus van de hele wereld". „U ook nog wat jus?" vroeg April, terwtil ze de kom aan Bill Smith doorgaf. „Moeders jus is het neusje van dc zalm". „En haar biefstukjes", zei Dinah. „Die moest U eens proeven. Mmm!" Er was onder het eten één ding, dat Atari an een beetje benauwde. De drie kleine Carstairs gedroegen zich over het geheel al te netjes. Te netjes en te rustig, behalve 'in hun opmerkingen over de bereiding van het eten. Archie's vertrouwde: „Hé, weet je wat?" ontbrak en Dinah dacht er aan: „Alstublieft" te zeg gen toen ze nog een stukje toast vroeg. Maar toen April zei: „Moeder, hebt U die slasaus zelf gemaakt? Hij is gewoonweg verrukkelijk!" En Dinah vlug inviel met: „Natuur lijk. Aroeder maakt altijd zelf de sla aan", begon ze pas argwaan te krijgen. Want niet alleen zijzelf, maar ook Dinah en April wisten, dat zij de sla niet zelf had aange- akt. En ze zag het elle' dat April Archie gaf, maakt. En ze zag het elleboogstoot- je, dat April Archie gaf, vlak vooi zijn schrille stemmetje zei: „Moe der maakt ook mayonnaise, en die is reuzenlekkcr". Toen werd als sluitstuk met een zwierig gebaar de citroenpudding opgediend en Ma rian begon zich ar te vragen, of ze het slachtoffer van een samenzwe ring was. Als een van de kleine Carstairs de pudding prees Alaar het was Bill Smith, die zei: „Jullie moeder maakt de aller-ver- rukkelijksto citroenpudding van de hele wereld". ATarian en hij keken elkaar over rle tafel heen aan. Zijn ogen lach ten. Ze onderdrukte een noiglng tot gichelen en zei: „Je moest m'n pe perkoek eens proeven". De drie kleine Carstairs staar den eerst hem cn toen haar in stomme verbazing aan. Toen de pudding op was (Bill Smith had drie helpers gehad) her stelden ze zich vlug. „Koffie in de zitkamer", zei April. Ze stak de kaarsen op de schoorsteenmantel aan, terw^l Dinah het koffieblad binnen bracht. Zo! Koffie, zacht licht en moeder in die schattige house-coat. Toen joeg ze Archie de keuken In. terwijl z(j en Dinah de rest van de borden en schalen wegbrachten. Archie protesteerde verontwaar digd: „Hé! Ik wil luisteren!" Dinah vouwde het tafellaken op en veegde de tafel af. Toen klaagde ze tegen April: „We hebben die zin er niet ingelast, waarin ik moest zeggen: „Ik geloof dat je je vrese lijk eenzaam gaat voelen als je iedere avond helemaal alleen moet eten". „Ach, wat geeft dat nou", zei April. „Alles gaat toch goed". Zc legde een vinger op haar lip pen en ging hen voor naar de deur van de zitkamer. Dinah en Archie volgden op hun tenen en luisterden. Er klonk een zachte, vriendelijke lach. Moeder's stem: „Heus, BillEn de zijne: „In ernst, Alarian, ik wou je zeggen Toon werd er gebeld. „Ik ga wel even", riep April. Ze liep de zitkamer door cn deed de deur open. „Het zal de krantenjon gen wel zijn". Het was de krantenjongen niet Het was brigadier O'Harc. En hij zag er bezorgd uit. Hij leek buiten adem te zijn. Zijn ronde gezicht was rood. H\j zoi: „Hallo jonge dame. IsToen zag hij Bill Smith en zei: „O, U bent er". April had een blik op het toneel tje geslagen, voor O'Hare het kwam verstoren. Aioeder, die er §noczig uitzag, op dc blauwe sofa. Bill Smith in de grote, gemakke lijke leunstoel, naar moeder kijkend en met die ernstige uitdrukking in zijn ogen. Ze dacht aan alle dingen, die ze brigadier O'Harc wel zou willen aandoen en geen van die dingen was erg aangenaam. (Wordt vervolgd) Rigtersbleek Zwolse Boys Tubantia Rheden 10— 5 3— 2 6—10 Hercules' kansen stagen De kansen dat Hercules in de tweede klasse kan blijven zijn na de wedstrijden in dit weekend aanmer kelijk gestegen. Niet alleen doordat de Utrechters zelf van T.IJ.B.B. met 3—0 wonnen, doch hun grootste concurrent, de Musschen leden een verrassende nederlaag tegen O.N.A., zodat, wet Hercules ook de ont moeting tegen O.N.A. thuis te win nen. de beslissing zal vallen in dc ontmoeting tegen de Musschen in Rotterdam. De stand is momenteel: O.N.A. 3 2 1 4 7—3 Hercules 3 2 1 4 7— 4 de Musschen 3 2 1 4 8— 6 T.IJBB. 33 1—10 Alcmaria Victrix is wederom in de tweede, klasse teruggekeerd De Alk- maardérs wonnen op gemakkelijke wijze van Holland, zodat H.B.C. het het volgende jaar in de derde klasse moet gaan proberen. Hier luidt de rangvolgorde: Alcm.-Victrix H.BC. D.EC. Holland 18— 2 6— 4 5—15 4—11 A.P.W.C schijnt het eveneens ernst te zijn. De Amersfoorters wis ten met 1—0 van de Zilvermeeuwen te winnen, waardoor zij op de beide mede-concurrenten een kostbare voorsprong van twee punten nam, die haar op het einde der competi tie vermoedelijk van veel nut zal kunnen zijn. A.P.W.C 2 2 0 0 4 Zilvermeeuwen 110 Zw. Vooruit 110 veertien keer voor de amateurs was voor menige renner een te zware belasting, niet voor z'n krachten, maar: voor zijn fiets. Legio was het aantal man kernen* ten. Piet van Nek zagen we z'n ketting kapot trappen. Lakeman trok boven op de berg finaal z'n stuur er af achtereenvolgens staak ten Steenbakkers. Verschuren en Pellenaars de strijd. „Veertien keer ben ik dat kr... op geweest," zei dc Pc, toen we hem vroegen wat er gebeurd was, „en dat is welletjes!" Van een andere renner hoorden we. dat hü in de strijd vier fietsen had versleten. Waar z'n eigen fiets was aanbeland, wist hij niet. Er werd weer alom gemopperd Reeds na een paar ronden zagen de ren ners er uit. alsof ze een modderbad hadden genomen. De regen had van de „lös" Limburgse vla gemaakt en het leek wel alsof ze stuk voor stuk een schoonheidskuur moesten on dergaan... Er zijn dan ook voor de zoveelste keer stemmen opgegaan om voor de nationale kampioen schappen, ten einde een zuiver beeld te krijgen van de krachtsver houding, een vlak parcours te kie zen en niet de enige berg op te zoeken, die er in ons land te vinden is. HULDE VOOR DE VRIES Bij de amateurs is al evenmin veel spanning geweest. Hier waren het Voorting, De Vries, Van Beek en Blankenau, die al spoedig aan de kop gingen. Laatstgenoemde verdween uit de strijd en het over gebleven drietal had in de zevende ronde een voorsprong van 2 min. 20 sec. toen ook Van Beek losraakte. De Vries en Voorting bleven over en pas in de sprint, toen Voorting last kreeg met z'n derailleur, werd de Vlaardinger winnaar. Wij vermelden nog even de eind uitslagen: Profs: 1. Janssen (Elsloo) 4 uur 55 min. 22 sec. over 186 k.m.; 2 met 2 min. 10 sec. achterstand Schulte (Den Bosch); 3. Pauwels (Utrecht) 4. Seflcn (Maastricht); 5. Aliddel- kamp (Kieldrecht), 6. v. d. Zande (Halsteren) 7. Vooren (Beverwijk) allen dezelfde tijd; 8. op 4 min. 45 sec. De Ruyter (R'dam): 9. 5 mnl. 25 sec. v. d. Voorde (Hulst); 10. op 5 min. 38 sec. Lambrichs (Bunde). Amateurs: 1. De Vries (Vlaardin- gen) 137 k.m. in 3 uur 37 min. 54 sec.; 2. Voorting (Haarlem) zelfde tild: 3. Smit. Antwerpen op 8 min. 30 sec.; 4. Sieveking (A'dam); 5. Haiders (Vaals); 6. Duyf, Zaandam Zwemmen Op de gisteren in zwembad Crai- loo gehouden kringkampioen schappen van de kring Gooi van de K.N.Z.B. won de „Robben", de club van Jan Stender. alle num mers op een herennummcr na. On ze schoolslagdames maakten het nummer 100 meter schoolslag tot een prestatie van wereldformaat. De tijden van de vier Robben- dames waren op dezo zware 50- meter baan zeer. goed. Nel van Vliet won in 1 min. 22.8 sec. Wil Haverlag werd tweede in 1 min. 24.S sec. Mary Laven derde in 1 min. 26.8 sec. en Joke Kreuning vierde in 1 min. 28.8 sec. Afd. Utrecht K.N.V.B.: 2e klasse A: Sparta (L)Avance 31. 2e klasse D PVCV—DSO (U.) 3—0. Res. Ie klasse A: WIJ 2Zwal. Vooruit 2 01; Rcs. 3e klasse A: RUC 3Zwal. Vooruit 3 32. WATERPOLO Dames: le klasse: DWR IRob ben I 1—3; HDZ I—DWR I 0—0; HZPC I—UZSC 1 uitgest. 2e klasse IJ 1Neptunus 1 23; 3e klasse Gouwe I—WZC 1 1—1; AZC 1— DKR I 0—8. Heren hoofdkl UZSC I—Zlan 1 0—6: HZPC 1—SVH 1 2—4; UZSC 1JJ 1 2—2. le kl.: Merwede 1— RZC 1 6—1; Meeuwen 1—DKR 1 8—2. Res. Hoofdkl. UZSC 2—Zian 2 0—7; IJ 2—UZSC 2 3—4; HVGB 2—SVH 2 2—6. Rcs. le kl.: Zwem- lust 2—RZC 2 (RZC n.o.); AZPC 2RZC 2 24. 2c klasse: Zwem- lust 1—Aegir 1 1—0; AZC '82— Brandenburg 1 12; Brandenburg 1Zwemlust 1 51; Forel 1 Zwemlust I 51 Neptunus 1Tri ton 1 160, Res. 2e kl.' Robben 3 DKR 2 4—2; WZC 2—Forel 2 5—3. 3e klasse PCG 1—UWV 1 (UWV n.o.); WZC 1BRB 1 8—0. Res. 3e kl.: Brandenburg 2UZCS 5 4—1; UZSC 5—AZPC 3 2—1. KORFBAL Kampioenschap van Nederland PSV—Vada 8—3; VKC—Rigters bleek 2—2. Éeslissingswedstrijd le klasse NH Blauw Wit—Westerkwartier 35 HONKBAL Overgangsklasse: DWSRCH 9 17; ABCDe Spartaan 6—6; HHC 2HFC 10—17. Tweede klas se APGS—Shel 15—8: VVGA 2— DOS 5—7; THB—ABC 2 10—15; DWV—EHS 4—11. CRICKET Kampong—LCC: door Kampong gewonnen met 40 runs. Kampong 86 runs. LCC 46 runs. Hercules—UW: gewonnen door UW met 26 runs. Hercules 67 runs, UW 93 runs. SCHC—UD eindigde in een draw. SCHC 120 voor 6. UD 157 voor 6. Ook R.U.C.'s kansen stegen aan merkelijk. Dc tweede ontmoeting te gen Victoria leverde de Hoograven - se club wederom twee kostbare puntjes op, zodat de ontmoeting te gen Nijenrodes de uiteindelijke be slissing zal brengen, zoals uit het volgende ranglijstje blijkt. R.U.C. 3 2 0 1 4 Nijenrodes 2 1 1 0 3 Victoria '30121

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2