Van VALKENBURG naar PARIJS ALS OUDERS VAN ELKAAR GAAN Samenwoning: een ernstig probleem Radio-programma Drie belangrijke herdrukken Zonder geluk vaart geen Tour-renner wel Desgranges zag er niet veel in.... - Hoe meer zielen hoe minder vreugd... Verzetspensioenen te laag geacht 2 Dinsdag 24 Juni 1947 Door de zes provinciën-koers, die een uitste kende reclame is geweest voor de wielersport hebben honderdduizenden benoorden de Moerdijk eens kunnen kennis maken met het puikje van onze wegrenners. Misschien hierdoor is de belang stelling voor wat zich in Valkenburg heeft afge speeld groter dan anders. Immers op de Cauberg werd na een machtige strijd waarin het uiter ste werd gevergd, de koning van de Nederlandse wegrenners gekozen. En van de kampioenschap pen gaan we meteen naar de Tour de France, die Woensdag begint. Het zyn wel hoogtijdagen voor de wielersport SYLVAES MAES winnaar '39 Direct na afloop van het Cauberg- criteriuni vertrokken de Tour-renners Seyen, de Korver, Jansen, Schellin gerhout en Vooren naar Parijs, waar zich de zesde man van het dappere Hollandse ploegje, Albert van Schen. del zich bij hen heeft gevoegd. Wij hebben reeds in ons interview met André de Korver laten uitkomen, wat de Tour de France, die na acht jaar onderbreking weer voor het eerst gereden wordt, betekent. Velen die zich de rit van '39 niet meer zo goed herinneren, zijn wellicht van mening, dat dit kleine troepje Hollanders kansloos zal zijn in de „crème de Ia crème" der Europese wegrenners. En daarom is het misschien niet on dienstig om ten einde het tegen deel te bewijzen ons geheugen nog eens op te frissen. Toen de Tour de France van '39 begon had de organisator de oude heer Desgranges, die inmiddels is overleden, niet veel vertrouwen in het Hollandse troepje, doch het leek wel alsof zij cr de eerste dag de beste al op uit waren om hem van die dwaling te genezen. De grootste prestatie van de eerste etappe leverde Janus Hellemons door na bijna 120 kilometer alleen weg te sprinten en gedurende niet minder dan 30 kilo meter alleen weg te blijven. Pas op bevel van Piet Moeskops gaf Helle mons zich tegen z'n zin weer aan 'tpeleton over. Deze eerste etappe werd gewonnen door de Fransman Fournier, maar de zesde binnen ko mende was reeds een Nederlander: L a m b r i c h t s. In de tweede etappe was het weer Lambrichts. die van zich deed spreken door achter Romain Maes met slechts 24 sec. verschil als tweede te arriveren in de tijdrit van Cacn naar Vire. In de derde etappe, van Rennes naar Brest, heeft het maar weinig gescheeld of deze was geëindigd mei een Nederlandse overwinning. An- toon van Schendel zat in een troepje van vier vluchtelingen, die op 48 kilo meter van de finish waren ontsnapt. Een lekke band, die van Schendel dwong drie maal van z'n fiets te stappen, wierp roet in het eten. In de vierde etappe deed Albert van Schendel een ernstige Bijzonder Hof vonnist H. G. Looze uit Delden, die aan tal Joden, ondergedoken in zijn boerderij, aan dc Duitsers uitlever de, hoorde voor Arnhems Bijzondere Gerechtshof doodstraf tegen zich eisen. Melchert Schuurman, musicus, opperhopman-zangleider der N.S.B., vrijwilliger Oostfront en vermoede lijk verrader van kapitein J. Werk man* stond te recht m Amsterdam. Els: v\jftien jaar. Mr. W. do Bouter, tijdens de be zetting corps-chef Zwolse politie, is tot levenslang veroordeeld. A. J. M. Bakker, oorspronkeiyk schilder, pro-Duits, daardoor later verrader. Waffen-SS-er, pleger van zedendelicten en daarvoor door Duitsers veroordeeld, opgesloten in strafkamp voor SS-ers by Dantzig. ranselde daar eigen kameraden. Eis te Amsterdam: twaalf jaar. (Eis laag, zeker omdat hy alleen SS-ers ranselde. Red.) DINSDAG 24 JUNI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Reportage- dienst. 19.15 Viool en piano. 19.15 Opvoering arbeidsproductiviteit 20.00 Nieuws. 20.15 „Der Rosenka- valier" van Richard Strauss. 21.20 Toeristische miniaturen. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.30 „The Sky- masters". 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Philadelphia Symphonie Orkest. HILVERSUM II: 19.00 Nieuws. 19.20 Amusementsorkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Dc gewone man zegt er 't zijne van. 20.20 „Louise". Ope ra. 21.40 Radio Philharmonisch Orkest. 22.30 Nieuws. 22.55 „Vaders dagboek". 23.00—24.00 Sympho- nisch concert. WOENSDAG 25 JUNI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Morgen wijding. 10.20 „Onze keuken". 10.35 Pianorecital. J1.45 Familieberich ten. 12.00 Vaudeville orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Miller-sextet. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Omroepkamerorkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op be zoek by zieken. 17.30 Volksherstel. 17.45 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 9.50 Apalachia. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Sopraan en tenor. 11.30 Continental Quintet. 12.15 „Sangh en spel". 13.00 Nieuws. 13.15 Scala-Sextet. 16.15 Kinder stemmen. 17.45 Het ryk over zee. 18.00 Land- en Tuinbouw. 18.20 Va- cantietips. 18.30 Radiovolksuniver- sitcit. NED. HERV. KERK Beroepen te Westkapelle (Zee land) J. G. Panhuise te Druten en Leeuwen. Aangenomen naar: Ben- ncbroek, VV. M. Maas te Kuinre (Ov.). Bedankt voor: Erichem: H. van Arkel te Gelselaar; Jaarsveld en Gouderak, C. C. Kerkx te Op en Neder Andel Tietjcrk (Fr.), toez., M. J. ten Burggenkato te Zegveld. gooi naar de lauwerkrans, maar een fljnke zwieper in de bocht door de Zwitser Litschi en weer ging de kans verloren. Gommers uit dc rit De vijfde etappe is niet zo best voor de Hollanders verlopen. Ze hebben pech gehad, veel pech zelfs, lekke banden en gebroken spaken cn het ergste was, dat Gommers met zoveel achterstand aan de finish verscheen, dat de controle reeds ge sloten was. In Royan waar de eerste rust dag was wachtte de Hollanders een grote verrassing. Hier lagen niet minder dan duizend brie. ven op hen te wachten, van familie leden en bekenden, maar ook van onbekenden, die de renners aan spoorden om vol te houden. Ho pen wij, dat het nu weer zo zal zijn. In Royan zei ook Desgranges, dat de Hollanders hem honderd procent waren meegevallen. In Bordeaux was het de beurt aan André de Korver om te laten zien waartoe de stoere Rotterdammer in staat was. Veertig kilometer voor het einde zagen z'n landgenoten hem wegspurten en weer ging Holland met de tweede plaats strijken. Van Bordeaux naar Pau is moor dend zwaar geweest, maar onder de slachtoffers, die terug naar Parijs moesten, waren geen Hollanders. In het eerste traject was Toon van Schendel vierde en in het tweede Lambrichts vijfde. Seyen moet opgeven Toen kwam Pau-Toulouse, de ge vreesde Pyreneeën-etappe. Nog voor dat de eerste berg, de Aubisque, ver overd was, had Holland z'n tweede man verloren. Niet door uitputting, maar door stom ongeluk. Door dc gladheid slipte Seyen tegen een volg auto en de Limburger kwam zo lelijk te vallen, dat hij niet verder kon rij den. Zonder deze pech was onze ploeg compleet in Toulouse aangeko men, hetgeen men niet van alle an dere ploegen kan zeggen. Het meest Tussen Sluis en Delfzijl Water eist slachtoffers Twee jonge mensen verdronken in de Maas en in het strandbad te Venlo raakte aan vijfjarig jon getje te water. Men vond het kind pas nadat het bad gedeeltelijk leeg gelopen was. Het knaapje bleek overleden. Een 11-jarige jongen viel bij Al phen a. d. Rijn van ae pont en zonk onmiddellijk. Zyn lyk is later opge- dregd. Het geweer sprong uit elkaar van de kersenkweker J. van Reekum te Meteren, toen hy op een koppel vo gels schoot. Dc man werd dodelijk gewond. Elfhonderd repatrlërenden uit In donesië arriveerden te Amsterdam met de schepen „Nieuw Holland" en Tal *sse" Nationaal fonds voor bijzondere noden zal. na opheffing van Neder lands Volksherstel een deel der taak van N.V.H. overnemen. Voorzitter A.N.W.B. werd P. F. Zimmerman uit Rotterdam, als op volger van H. P. J. Bloemers. Philips gaat in Sittard een fa briek voor radio-buizen bouwen. De eerste steen is gelegd. Utrechtse H> potheekbank en de Dordrechtse hypotheekbank zyn een fusie aangegaan. Luchtvrachtdiensten over de At lantische Oceaan. De American Overseas Airlines nam daartoe het initiatief. Minister Flévez zal van 23—28 Juni Engeland bezoeken en daar oefencentra van leger en lucht macht inspecteren. J. J. H. Esser en negentien ande ren zullen genaturaliseerd worden, als het parlement geen bezwaren heeft. Tien militairen stalen paar dui zend uitrustingsstukken. Straffen: variërend van een jaar en acht maanden onvoorwaardelijk tot vier maanden voorwaardelijk. frappante was wel, dat Félicien Ver- vaecke. die jaren achtereen de heer ser in de bergen was geweest, moest opgeven. De etappe Toulouse-Montpellier bezorgde ons weer een tweede plaats. Het was Toon van Schendel, die als tweede de eerste etappe van deze rit beeindigde. Aan de Cóte d'Azur, op de Col de la Turbie deed de Korver weer eens van zich spre ken door in een moordende hitte en tegen een steille helling op dertien kilometer achterstand op de leiders in te lopen. In de beruchte Alpen-etappe D/gne- Brlanson is de winnaar van de Tour, Sylvaer Maes naar voren gekomen. Dc bestorming van de Col d'Allos, de Col de Vars en de Col d'lsoard is een zegetocht ge. worden voor dc Belgen, maar.... zij had het kunnen zijn voor de Hollanders. Physiek waren zij te gen de Belgen opgewassen, doch om de haverklap stonden zij naast hun fietsen voor een lekke band. De Korver, onze beste man kreeg er vijf en Sylvaer Maes geen één. Pas in de zestiende etappe, van Briangon naar Annecy - op 't laatste traject van St. Maurice naar Annecy mocht Toon van Schendel het ge noegen smaken de eerste prijs in de wacht te slepen. Zonder chauvinistische overdrij ving mogen wij zeggen, dat het Nederlandse troepje in '39 tegen aller verwachtingen in een uitstekend figuur heeft geslagen, een resultaat, dat ons de moed geeft om de ko mende Tour de France met vertrou wen tegemoet te zien. [Mm Aantrekkelijk ensemble in wit en zwart.... al zal de pantalon met zijn wijde, tamelijk korte pijpen menige Hollandse vrouw afschrikken. Maar het wijde, tuniek-achtige jak, dat haast een japon op zichzelf is. staat ook mooi op een rok ie van dezelfde zwarte stof. Let U eens op. hoe mooi het appliqufi van zwarte kant is aangebracht. „Deugt de Jeugd niet?" Banale huwelijkssluiting vaak oorzaak Het kind de dupe ii. De kans op een echtscheiding be gint reeds bij de keuze van de le vensgenoot. dus vóór er van een huwelijk sprake is; voert die keuze later inderdaad tot echtscheiding dan wordt daarmee bewezen, dat geen van beide partners voldoende voorbereid was voor de taak om met de ander samen te werken cn tot 'n behoorlijk huwelijksresultaat te geraken. Menig huwelijk komt niet tot stand, omdat de een of de ander hoopt een levend wezen te hebben gevonden met wie hij (zij) het leven wil delen, doch het komt tot stand onder omstandigheden die niets te maken hebben met dc persoon van de ander. Veel van die „omstandigheden" taten zich als volgt omschrijven: „het verlangen, om .indelijk een eigen thuis te hebben", „het hebben van iemand, naar wie men 's avonds wel wil terug keren", „het verlangen een voornamer positie in te nemen in de kleine wereld zijner omgeving", „het verlangen naar geld", „dc. wens niet langer alleen te blijven, of voor zichzelf alleen te ezelen", „het onlesbare verlangen naar kinderen", enz., maar dat zijn allemaal meer oorza ken dan redenen, die nimmer op zichzelf alleen zullen leiden tot een gelukkig huwelijk. Dikwijls verhinderen al deze kwesties de mensen die eigenlijk kilometers van elkaar afleven wat hun innerlijk betreft, om voor het oog, uit elkaar te gaan. cn daarom blijven zij uit sleur hij elkaar wonen onder ccn cn hetzelfde dak, hoewel zij reeds lang in feite gescheiden zijn. Oorlogshuwelijken In tijden van oorlog bestaat er altijd een hausse in huwelijken, maar dc meeste worden voetstoots, zomaar-ineens, gesloten, of „omdat het zo leuk is getrouwd soldaat-en-soldaten-vrouwtjo te zijn", of „uit vrees, dat men zal over schieten na de oorlog, als er dan een mannentekort zal zijn", of „omdat men bang is in normale tijdon geen man-naar-z'n-zin te vinden"; dit zijn allemaal overwegingen die niets uitstaande hebben met het innerlijk van de ander, overwegin gen die leiden tot de ontstellende toeneming van huwelijksverbrekin- gen zodra de oorlog voorbij is. Want dergelijke verbintenissen, vaak gesloten nadat men elkaar am per heeft leren kennen in een paar dagen, kunnen noch dc scliok ver dragen van enige tijd niet bij elkaar tc kunnen zijn (de frontdagen), noch de grotere schok van het plot seling weer bij elkaar komen (front- verlof), welke tijdelijke hereniging menigmaal tragisch gecompliceerd wordt, doerdat de mannelijke part ner dc gevolgen draagt van in de strijd betrokken te zijn geweest (verwondingen, e.d). De hereniging van twee zulke vrcemdcn-voor-elkaar loopt meestal uit op ccn elkaar wederom ontmoe ten onder totaql andere omstandig heden. of. om het eens anders tc zeggm: bij jchril. meedogenloos daglicht, bij een wreed licht waarin alle teleurstellingen cn gebreken vei scherpt worden; in ieder geval is het een heel ander licht dan toen men elkaar voor het eerst ontdekte. door dr. LYDIA SICHER, M.D., Ph. D. cn toen het de- beide betrokkenen „schemerig werd voor de ogen, zó opgewonden voelden zij zich, ter wijl om hen heen heel dc maat schappij op zijn kop stond". Opmerkelijker zijn de echtschei dingen van paren die reeds geruime tijd lief cn leed gedeeld hebben, dus in een huwelijk voortleven, dat hun beiden eerst gewenst cn voldoening- schenkend toeleek. In veel van die gevallen is er niets gebeurd, dat be schouwd zou kunnen worden als een „geschonden vertrouwen", of als een „verstoring", ontstaan doordat een van beiden meer is gaan gevoe len voor een derde. Zeer dikwijls zijn het louter factoren van buiten af, verbonden met de levensstijl van een van beiden, waardoor ccn band verbroken wordt, die de andere partner nog steeds, bewust of onbe wust, voor zichzelf geldig acht. De rang bijvoorbeeld, die ccn man bekleed heeft toen hij voor zijn land vocht, en die hem dikwijls meer deed lijken dan zijn burgerbaantje hem veroorloofde, kan hem cn' zijn vrouw een plotseling huwelijk be zorgen, dat zich naderhand vanzelf oplost. Ook kan iemand soms een talent ontwikkelen, waardoor er langza merhand ccn roep van hem (haar) uitgaat, waarbij dc andere levensge noot in de schaduw blijft en niet langer behoort tot het levens-actief doch tot het levens-passie/ van FEUIllETON (DOOP CRAIG RICE «VERTALING. ADA KAMPERS j 100 „We hebben Mr. Sanford gevon den", zei brigadier O'Hare puffend. „In do struiken achteraan de oprij laan van zfon eigen huis. Hy heeft er nog niet lang gelegen. Ik heb Flanagan bii hem gelaten om hem to bewaken Bill Smith sprong op en gooide bijna zijn koffiekopje om. „Ver moord?" „Bijna", zei brigadier O'Hare. „Aangeschoten. Maar ik denk toch wel, dat hij blyft leven. Laten we eerst maar een ziekenauto laten ko men en dan het hoofdbureau opbel len". Marian sprong op en zei: „D&ér is de telefoon". April stormde de keuken in, sis te: „Kom mee!" en troonde Dlnah cn Archie mee de achtertuin in. On derweg naar de oprijlaan van San- ford legde ze uit, wat er gebeurd was. Toen: „Archie. Er is een sme ris bij hem. Kun j(j hem vlug weg- krygen?" „Vast!" zei Archie. Hy dook de struiken in. Dlnah en April renden het grasveld van Sanford over en liepen voorzichtig de oprijlaan af. Aan het eind ervan stond een agent naast een onheilspellend stil lig- fende gestalte, die met een deken edekt was. Plotseling klonken er vreselijke, schrikaanjagende kreten uit de struiken. De agent schrok op, draaide zich om en vloog weg in de richting, vanwaar het geschreeuw kwam. April en Dinah holden naar de gestalte met de deken erover heen. Wally Sanford deed zjjn ogen open en keek de twee meisjes aan. Dpei. Zyn gezicht was heel bleek. „U bent niet vermoord", zei April. „Brigadier O'Hare heeft het zelf gezegd. U bent alleen maar aangeschoten. Maakt U dus maar niet ongerust". „Alles la in orde met U", fluister de Dlnah. Hij probeerde te spreken, kon het niet, sloot zijn ogen en opende ze toen weer. „Kalm aan maar", zei Dinah. „Luister", kreunde hy. „Luister. Jullie tweeën. Nu weet ik het. De man, die Flora vermoord heeft Zijn ogen vielen weer dicht. „Ja?" hijgde April, „ja?" Hy opende z(jn ogen weer tot een heel klein spleetje. „Was was de man die het losgeld betaald heeft. Hy was haarZyn ogen violen weer dicht en gingen niet meer open. Dinah boog zich over hem heen. „Hij leeft", fluisterde ze. „Hij is al leen maar buiten kennis". In de struiken klonk geritsel. „De smeris komt terug", siste April. „Weg!" Ze stoven de oprijlaan op. Juist toen ze bij het hek waren kwam Archie achter een boom vandaan. Ergens in de verte floot de agent. Bill Smith, brigadier O'Hare en moeder vlogen de voordeur uit luist op het ogenblik dat de drie kleine Carstairs by de achterdeur waren gekomen. Toen Dinah weer op adem was gekomen ging ze mechanisch ver der met dé vaat en zei: „Dat was op het nippertje". „Hoe vonden jullie m'n ge schreeuw?" zei Archie trots. „Prachtig", zei Dinah. „Je moest me soms horen brul len". zei Archie. „Hé April!" April antwoordde niet. Ze ging op een keukenstoel zitten en steunde haar kin in haar handen. „April!" zei Dinah. „Hou'en jullie je snater, kinde ren", zei April. „En zanik niet aan m'n hoofd". Ze zag er verward en een klein beetje ongelukkig uit. „Want ik moet dénken". HOOFDSTUK 26 „Flanagan hoorde zeker de schreeuw van een uil", zei briagdier O'Hare. Moeder keek hem en Bill Smith stralend aan. „Enfin, U hebt in ieder geval Uw Mr. Sanford. En wat zou U nu denken van een kop je verse koffie? Binnen de twee se conden heb ik ze klaar". „Ik heb al koffie gezet", riep Dl nah uit de keuken. „En hier is ze al". Ze bracht het blad binnen. April en Archie achter haar aan, ogen- schyniyk om de suiker en de room te dragen, maar in werkelijkheid om een indruk van de situatie te krijgen. De kleinste der gemeenschappen waaruit de samenleving bestaat is het gezin. De kleinste, maar ook: de belangrijkste! Want het is als lid van een gezin dat de mens moet leren de samenleving te dienen opdat de samenleving ook hèm kan dienen; het is als lid van een gezin dat hy zyn eerste, vaak beslissende schreden zet in het pakhuis van geesteiyke goe deren, dat hij moet verlaten voorzien van een hoeveelheid gevoel en ver* stand in redelijke verhouding. Niet alleen in stoffelijk, maar ook in geestelijk opzicht dient dus het gezin te kunnen leven onder omstandigheden die zo gunstig mogelijk zijn, en deze voorwaarde werpt onmiddellijk een der ernstigste na-oorlogse problemen op: het probleem der samenwoning .■■■••■■IIIIMMMItllllllilllllllllllMNMINIIC In nevenstaand artikel stellen 5 wij een vraagstuk aan de orde S dat reeds geruime tijd de gemoe- E deren bezighoudthet vraagstuk i der volkshuisvesting. In een vol- S gend artikel hopen wij onze lezers te kunnen inlichten over E de methoden en richtlijnen, die bij het oplossen van dit vraag- 3 stuk door de overheid worden gevolgd. de langzamerband-berocmd-gewor- dene. Menige vrouw die haar man ge schraagd heeft door de moeilijke béginjaren heen en die dikwijls, juist tengevolge van die harde jaren, haar aantrekkelijkheden heeft inoctcn offeren en de gelegenheid gemist heeft zichzelf verder te ont wikkelen, ziet zich aan de kant ge schoven op het ogenblik, dat haar man een positie bereikt waaraan in zijn ogen een nieuw prestige ver bonden is. welk prestige hem slechts verleend kan worden door een nieuwe levenspartner, dus door het „afdanken van dc oude, getrou we levensgezellin". IJdclhcidsprikkels Aan de andere kant ondervinden veel mannen, die zich afgebeuld hebben in een werkkring die hun niet aanstond, maar die zij aanhiel den om hun vrouw een meer dan behoorlijk bestaan tc verzekeren, dezelfde teleurstelling als moeder- de-vcrwendc-vrouw op hen gaat neerzien, omdat ZIJ „een tc fijne dame is geworden voor zo'n een voudige werkezel". IJdelheid cn de jacht naar aanzien zijn maar al te vaak „de derde in het spel" bij een partij die slechts voor twee spelers oedoeld is. Weer een andere factor is, dat de ervaring van onafhankelijkheid, door menige vrouw in oorlogstijd ver worven. een zo „gunstige economi sche onafhankelijkheid" is. dat zij daaraan dc „moed" ontleent vaar wel te zeggen aan dc soms zeer slechte omstandigheden welke zij vroeger „verdroeg", cn soms uit laf heid verdroeg. Problemen die slapen zolang het tredmolcnlevcn rustig voortkabbelt, kunnen wakker worden en dan kun nen zij krachten oproepen die een huwelijksband verbreken die in feite geen band was. Herael-en-aarde „Huwelijken worden in de hemel gesloten", men neemt dat woord graag in de mond. Maar dc aarde schijnt huwelijks- ontbindingen en echtscheidingen te begunstigen. Slechts een veel beter ontwikkeld soort mensen, mensen dio elkaar kennen, elkaar begrijpen en waarde ren, cn die voorzien zijn van ccn diep sociaal bewustzijn, zal kunnen waar-maken dat het huwelijk een ceuwigheidstaak is voor twee: dat het huwelijk ccn uitdagende cis bevat om samen de weg te gaan. die slechts voor twee alleen bestemd is. En dat deze weg slechts met suc ces gegaan kan worden, als de ge kozen partner werkelijk declgenoot- in-Alles is en niet een willekeurig wezen waar men voordeel uit kon slaan len eigen balei (Slot volgt). In tegenstelling met de bewoners van veel andere landen is de Neder lander die zich in het openbaar gauw belachelijk waant, sterk ge bonden aan het gezinsleven; sterk gebonden aan de plaats waar hy zich ongestoord en onbespied kan bewegen: zijn huis. En moet hi1 dit huis delen met een ander zelfs met zijn beste vriend dan voelt hy dit als een inbreuk op zijn vrij heid dan kost hem dit een ge deelte van de levensvreugde die juist in het gezinsleven, juist by de opvoeding van een nieuw ge slacht, zo onontbeerlijk is. Tegenstellingen Wy schreven: „ziin beste vriend" en dit is het geval, waarin nog de minste schade wordt aangericht. Maar in de regel zyn het volkomen vreemden: mensen met andere op vattingen, interessen en godsdien sten; mensen die veel ouder of jon ger zyn; mensen met- en mensen zonder kinderen; mensen vaak uit verschillend milieu, die worden ge dwongen kamers aan elkaar af te staan of van elkaar te accepteren, voor de huisvrouw het ergste van alles! gezamenlijk gebruik te maken van trappen, gangen, bergplaatsen, badkamers, keukens. Nu zou men kunnen vragen: .wat hindert dit alles?" immers: do oorlog heeft ons geleerd ons te schikken en ook hen. die onder ge heel andere omstandigheden leven dan wy zelf, te beschouwen als ge lijken. Maar dan moeten wij beken nen: zo ver zijn W\j nog niet! De controversen jong- oud, wel- of geen kinderen, deze of gene gods dienst, waarvan trouwens de eerste twee geen verwondering behoeven te wekken, zyn onoverkomelijk ge bleken, en ook het verschil in milieu blijkt nog geenszins te zyn genivel leerd. Wel is het zeker niet altijd waar dat de meer gegoede zich ver heven voelt boven de minder bedeel de, en dat deze laatste zich kleiner denkt dan zijn met meer intellect of aardse goederen gezegende mede mens, maar in elk geval blijft het feit bestaan dat het tussen beide categorieën van Nederlanders niet botert omdat hun leefwijze nu een maal verschillend is en omdat hun belangstelling nu eenmaal op een ander terrein ligt. En by een toch zo précaire instelling als de samen woning dient hiermede terdege re kening te worden gehouden. Taak der overheid Aan deze psychologische bezwa ren. die men geval voor geval naar verkiezing kan uitbreiden, en die niet van boven af kunnen worden overwonnen, maar waaraan slechts door 't publiek zelf kan worden tege moet gekomen, moeten worden toe gevoegd de practische nadelen der samenwoning, zoals de vaak be krompen woon- en slaapgelegen heid, het reeds eerder genoemde ge zamenlijk gebruik van een gedeelte der beschikbare ruimte en het on derhoud daarvan, het inrichten van badkamer als keuken, het bereiden van maaltijden in de woonkamer, ontbreken van bergruimte, enz. En het zijn deze nadelen die wor- Moeders haar was enigszins uit zijn fatsoen en de roos, die erin stak hing treurig scheef. Maar ze had blozende wangen cn haar ogen schitterden. Bill Smith zag er ademloos uit en keek een beetje onbehaagiyk. Brigadier O'Hare leek volkomen rustig. Hij keek stralend naar de drie kleine Carstairs in het algemeen en goedkeurend naar de schortjes van Dinah cn April en zei: „Moeder aan 't helpen, hè? Zo noort het ook". Hij draalde zich om cn keek nu Moeder met stra lend gezicht aan. „Dat is de juiste manier om kinderen op to voeden. Ik heb„U hebt er waarschijn lijk negen van U zelf grootge bracht, zei Moeder, „en U weet er alles van." Ze probeerde 'r haar weer in orde to brengen, maar slaagde er alleen maar in het nog erger in do war te maken Bill Smith grinnikte. „Of je bent helderziende, óf htf heeft je er ais 's over verteld," zei hy. Zyn gezicht werd ernstig. „Ik moet nu toch wer kelijk naar het Hoofdbureau. Zo gauw ik deze koffie op heb Brigadier O'Hare keek de door kaarsen verlichte kamer eens rond en toen naar Marian Carstairs' rose housecoat en het pasgoknipte haar van Bill Smith. „Vergeet het", zei hy. „Laat hem tot morgen wachten. Hy is niet zwaar gewond en als hy een goede nacht rust heeft gehad zal hij beter pra ten. U hebt de man te pakken. Rust dan nu ook uit en wees er bli1 om." „Maarbegon Bill Smith, terwijl hij zyn voox-hoofd fronste. (Wordt vervolgd) den vergroot door omstandigheden waarover ons vele klachten berei ken omstandigheden waarvan da verbetering niet de taak van het pu bliek. doch van de overheid is. Wel ke zijn deze omstandigheden? Natuurlijk moeten wij alles wat ons dienaangaande ter ore komt met de nodige reserve beoordelen, doch waar wij zelf hebben kunnen constateren is het een feit dat de woonruimte zowel in Utrecht als in andere plaatsen op een wel zeer wil lekeurige wijze verdeeld- en gevor- derd wordt. Hoe is het bijv. mogelijk dat in één van twee volkomen ge lijke, aan elkaar grenzende huizen elf en in het andere vier perso nen wonen, en hoe valt het te ver* klaren dat er, wat het aantal bewo ners betreft, soms niet het min ste verschil bestaat tussen de huizen van beter gesitueerden en van arbeiders, die zoveel kleiner zyn dan de eerste? En is het juist dat de woningen op stel en sprong dienen te worden ontruimd ten be hoeve van vrijgelaten N.S.B.-crs; of om kort te gaan; schuilt er waar heid in de door het publiek gekoes terde vrees dat dit alles te maken heeft met het beoordelen van de één boven de ander: met „vriendjespo litiek?" Wij weten dat de overheid voor schier onoverkomelijke moeilijk heden staat, en wij zyn er van over tuigd dat hy zijn uiterste best doet, deze moeilijkheden te overwin nen. Maar wy weten ook dat het hier gaat om het gezinsleven, dat wil zeggen: om de toekomst van ons volk TUINKALENDER DINSDAG 24 JUNI. - In d* moestuin is de oogst van doperw ten,. tuinbonen, kropsla en bloem kool in volle gang. Vele andere ge wassen bevinden zich in hun groei periode en vragen de nodige ver zorging, Van de stok bonen worden de ranken bij de stokken opgeleid en losjes met raffia vastgezet. Bo nen zijn links windende planten en groeien met hun rankzn tegen de zon inTomatenplanten worden in de tuin thans tok bij stokken opge leid. Men "verzuima niet om da zij- scheuten, die zie»» in de bladoksels ontwikkelen, steeds te blijven ver wijderen. Zomerwortelen worden op 4 a 5 centimeter uitgedund, late bieten op 15 centimeter en ramenas op 20 centimeter. Daardoor kunnen deze gewassen zich beter, ontwikke len. Ten slotte spreekt het van zelf dat men de onkruiden ook voortdu rend. blijft bestrijden. S. L. „De leiding van de staat" mr. dr. M. v. d. Goes van Naters. UITGAANDE van de stelling, dat de politieke problemen van deze tijd om een wetenschappelijk gefundeerde oplossing vragen, on derzoekt mr. dr. M. van der Goes van Naters in zijn boek: ,,De leiding van de Staat", waarvan de tweede druk verscheen bij Querido's uitge vers-maatschappij. de samenwer king. wederzijdse beïnvloeding en taak van Kroon, regering en verte genwoordigende lichamen. Hij komt tot de conclusie, dat het gehele re geringsstelsel meer de vormen moet overnemen van de naamloze ven nootschap. waarbij de ministers de taak van directeuren vervullen (da gelijkse bewind voering), terwijl het gereconsti-ueerde parlement func- tionncert als raad der commissaris sen. d.w.z. de algemene lands- (bc- drijfs-)politiek uitstippelt en contro le uitoefent. In een naschrift wijst mr. Van der Goes op de ernstige cultuur-ver nietigende tendenzen van onze tijd, welke een snel en duidelijk ant woord vragen. Ook de organen der nationale gemeenschap hebben hier bij een functie: het verwezenlijken van een nieuw publiek bestel, dat door nieuwe geestelijke inhoud ge schraagd wordt. Dit ziet mr. Van der Goes thans als de hoogste taak der leiding van de staat. „Sociaal-economische or dening" Ed. van Cleeff. OOk van Ed. van Cleeffs belang wekkende boek „Sociaal-econo mische ordening", verscheen een tweede druk (bij: Van Loghum Sla terus' uitgevers-maatschappij). Hoe wel de eerste druk reeds in 1939 uit kwam heeft Van Cleeff gemeend geen wijzigingen in zijn boek te moeten aanbrengen, omdat de inner lijke eenheid, welke het geschrift bij zijn verschijnen kenmerkte, plaats zou kunnen maken voor een zekere disharmonie. Ed. van Cleeff noemt zijn boek een ideologisch-sociologische be schouwing van religieus standpunt Uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp „invoering van een buitenge woon pensioen aan verzctsslachtof- fers cn hun nagelaten betrekkin gen" blijkt dat zeer vele Kamerle den. hoewel zij de indiening van deze wet toejuichen, ontevreden zijn over dc uitkeringen, welke h.i. te laag zijn. Zij zij., het mCt de Stichting 19401945 eens dat. als de wet ongewijzigd aanvaard wordt, een belangriik deel der verzorging voor rekening van particulieren blijft. uit bezien. In het voorbericht van deze tweede druk zegt hij. dat het op het ogenblik soms schijnt alsof West-Europa zou moeten kiezen tus sen een individualistisch-kapitalis- tisch stelsel type Amerika enerzijds en een autoritair-communistische orde type Rusland anderzijds. Daar om acht hij het van groot belang dat men zich realiseert dat sinds lang, zij het veelal ongemerkt, een com plex van internationale Chris- telijk-socialeL bewegingen aan het groeien is. een „internationale van gelovigen", welke ook over een eigen ordenings-ideologie is gaan beschikken en die de weg kan wij zen naar een orde. welke z.i. in alle opzichten boven de beide genoemde stelsels is te prefereren. Hij pleit er voor dat „een nieuw motieven-complex het oude ver vangt; planhuishouding, hervorming en betere verdeling moeten op eco nomisch gebied dc doeleinden zijn, de (maatschappelijke) structuur moet worden tot die van een welge ordend organisme, sociale opvoeding is op alle terreinen gewenst, strate gische strijd moet zoveel mogelijk worden vermeden. Dit alles om het ontstaan van een betere, meer zui vere, meer God-welgevallige orde te doen groeien". „SexuoloRlc in de prak tijk" B. Premsela. SLECHTS weinige Nederlanders zullen de goede bedoelingen van de sexuoloog B. Premsela ontken nen: het bevorderen van meer ge luk in het huwelijksleven. Over de wijze waarop dat moet geschieden kan men met de schrijver op onder delen van zijn betoog van mening verschillen, wij zijn er zelfs zeker van dat bepaalde groepen vele me thoden geheel cn al zullen verwer pen, welke hij in „Sexuologie in de praktijk" propageert. Desondanks '.uilen zelfs deze laatsten moeten toe geven: Premsela zegt over de sexuo- logische moeilijkheden, het angst wekkende wanbegrip cn het onstel- lend gemis aan nuchtere kennis t.a.v. sexuologische problemen be hartigenswaardige woorden op een rustige wijze, welke geheel vrij is van enige vorm van sensatie, die op dit levensterrein licht mogelijk is. Dit boek nog eens doorbladerend komen wij steeds sterker tot de over tuiging. dat het mislukken van vele huwelijken geweten moet worden aan de uiterst gebrekkige wijze, waarop de meeste ouders hun kin deren op sexueel gebied voorlichten. Zeg niet: „Dat was vroeger zo!" Voor wie met open oog cn warm begrip met jonge mensen uit zijn naaste omgeving spreekt blijkt het iedere dag weer: op dit terrein ligt vrijwel nog alles braak. Nog steeds gaan jonge mensen sexueel schier onvoorbereid het huwelijk in. met alle ernstige consequenties daarvan. Daarom wensen wij Premsela's bock, ondanks de enkele bezwaren, welke wij er tegen hebben, in handen ze ker van alle verloofde paartjes. (Uit gever is A. J. G. Strcngholt). J. Vées.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2