Zomerse dag op 't strand honkbal sport van de belangrijke seconde postzegel: een nakomertje Geen plaatsvervangers voor de microfoon! Zomer: dat bete kent vaeantië, zwemmen eri..i schoolreisjes M Hèt zomerspel voor voetballers Met een rugzak e n een goede bui stap je de bus in De Verovering'van het luchtruim 4 Zaterdag 5 Juli 1947 ENIG wandelaar zal 's zomers op z(jn avondwandeling wel eens lang een sportveld z(jn gekomen. En wellicht heeft h(j ook een moment stilgestaan en gekeken naar een aantal zwaargehand- schocnde en twee zwaar-gemaskerde lieden die met intense aandacht een balspel speelden, dat voor de toeschouwer niet zeer vertrouwd was. Vaag achter in zijn herinnering stond hem iets bij over een kranten- of tu"d- schriftfoto, die een beeld gaf»uit een honkbalwedstryd. De avondwande laar keek daarna met iets meer interesse naar de nijvere lieden op het veld en naar het geestdriftige groepje supporters. Maar veel begreep hjj niet van de zin van him inspanning en daarom liep hjj door. maakt ten opzichte van honkbal een zeer slechte beurt. Slechts Utrecht kent één vereniging, n.l. D.O.S.. die met twee negentallen aan de competitie deelneemt. En met succes: beide teams staan mo menteel ongeslagen bovenaan in hun afdelingen. Amersfoort kent zelfs geen enkele club. terwijl in Zeist een combinatie van leraren en leerlingen van de middelbare scholen honkbal beoefent. Men ziet het. Honkbal is nog niet in tel. De oorlogsjaren hebben natuurlijk de groei en bloei van het honkbal in de weg gestaan. Na de hongerwin ter bleken bij de meeste verenigin- Honkbal heeft zich in Nederland moeizaam een plaats moeten ver-# overen, zoals iedere zomersport in' het wel zeer eenzijdig geïnteres seerde sportlievende Nederland een harde strijd heeft m'oeten voeren. Er is lang en breed gepraat over de juiste zomersport voor de voetbal lers. Aanvankelijk hadden vele ver enigingen een athletiek-afdeling aan hun club verbonden, doch dit onderdeel kwijnde en stierf een geruisloze dood. Enkele ver enigingen richtten een cricket afdeling op. Deze sport floreer de bij die clubs qua prestaties, doch tot een massadeelname» van de voetballers kwam het niet. Het ?en de slaghouten in de noodkachel- jes verdwenen tc zijn, terwijl het handschoen- en projectiëmateriaal zo versleten was, dat er van een normale team-uitrusting gein spra ke meer was. Thans echter zijn de voorraden via Amerika weer aardig aantal kijkers bleef eveneens be- I }n orfle cn is men met hernieuwde trekkelijk gering; in tegenstelling Uver aan de slag geslagen. Niets tot, Engeland, waar tienduizend™ enoUinrnnn^ hd«-n. dc honkbal wedstrijden tc-bezoeken. dagenlang de cricketgrounds bewo nen. bleef het hier beperkt tot een handjevol eonnaisseurs De gemid delde voetballiefhebber was zo mers niet op de velden te zien. maar sprong een gat in de lucht als de wedstrijden voor de Zilveren Bal de competitietijd Inluidden. De meeste voetballers lagen 's zomers op hun rug- in *het gras de komende competitie 'af te wachten en schop ten bij tijd- en Wijlen een balletje om toch maar wat om handen tc hebben. Noord-Holland staat er wat dat betreft beter op. Daar heeft honkbal het pleit gewonnen, daar wordt in Mei door honderden het vijfje" in de kast gelegd en komen de honkbalbat I het, ..hout" heet dat in honkbaljargon het venij nige balletje cn de handschoenen voor de dag. Daar tijgen Zondags duizenden naar hun favoriete club en daar staan Wilders en Schijvc- naar en talrijke andere be"ko,nde voetballer^ in de typische knie broek, zwaaien het bat. lopen de race van hun leven naar het zo be geerde honk dat veiligheid bete kent of gooien een in het veld gesla gen bal fel en nauwkeurig haar een honkbewakér om de runner de pas af te snijden en, hem ontmoedigd naar het bankje langs de kant te rug te sturen. Want honkbal is enerverend. Er is een felle concentratie no dig om een bal van 18 m. afstand honkbalwedstrijden Reeds nu vindt een vaste groep be zoekers de weg naar de honkbal wedstrijden. Wat in Amsterdam kan, waar honderden de verrichtin gen van de honkballers met inte resse gadeslaan, kan ook in Utrpcht en omgeving. Doch een eerste ver eiste is, clat de verschillende voet balverenigingen in Utrecht. Amers foort en andere belangrijke sport centra uit onze provincie de moge lijkheid onder het oog zullen zien om te geraken tot een bloeiende honkbalafdeling. De sport van de belangrijke seconde" verdient hetï RAAK! Met ï-iiskundige zekerheid is de hal het verre veld ingezonden. Direct hierna begint de race op leven en dood naar het eerste honk. Voor philatelisten Neerlands eerste DE nieuwe 6 en 10 ets postze gels, die thans, als voorlopers var) een gelieei nieuwe Nederlandse uitgave, langzamerhand in omloop kómen, doen ons enigszins terug denken aan de eerste Engelse ze gels, die óp 6 Mei 1840 voor het qerst officieel verkrijgbaar gesteld werden in de waarden 1 penny zwart ven 2 penco blauw. De beelte nis van Koningin Victoria, de np deze zegels voorkomt, was afgeleid van de zg. „City-medaille", t^ie, ter .gelegenheid van de ifrtopht van de koningin in Londen op Loid- Mayorsdag, 9 November 1837, door de chef-graveur van de Koninklijke Munt, Wyón. vervaardigd was." De tekenaar Henrv Corbould. maakte naar dit model de tekening, die ge. Aan dc luidspreker TV/TEN kan zich indenken, dat ±yi iemand het ver kan brenden. zonder dat hij de gave van het woord he7.it. Zijn Verdiensten lig gen op heel ander gebied. We den ken aan een van onze-meest be kende sporthelden, die gedurende een 'reeks van jaren zeer succes vol is geweest. Aan zijn bekend heid ontleende hij het voorrecht vele rftalen voor de microfoon te n.ogen vertellen van zijn ervarin gen. Het was echter, geen onver deeld genoegen. zei s, voor de ware sportliefhebber, mogen wij veron derstellen. De eindeloos vele taal- en stijlfouten waren hinderlijk. Ilejt ietwat platte dialect viel op. om maar te zwijgen van het irrite rende 'gestotter en de vele herha lingen. Men was het hierover bij de bewuste omroepvereniging ook roerend eens. En toch vroeg men hem herhaaldelijk voor dé micro foon te komen, omdat het" grote publiek er op»aandróng. Het aangesneden onderwerp is al zo oud als de radio zelf. Vooral In Engeland en Amerika heeft men veel aandacht besteed aan de oplossing van dit vraagstuk. Uit gaande van het standpunt, dat er naar radio alleen maar geluisterd worden kan. dat dus alleen de óren van belang zijn en alle té ontvangen suggesties, impulsen en-impressies via dit medium*tot stand komen, redeneerde rhen als volgt: Als dan alles van de oren komen moot en het complex van factoren, dat in het', werkelijke leven geldt om zich een mening omtrent iets te vormen volledig uitvalt, dan moet het bnze taak zijn om alleen maar causerieën door te laten, die aan zo hoog mo gelijke eisen voldoen. Dat wil zeg gen: Ze moeten goed gesteld zijn, een eerste klasse zinsbouw hebben en'met de juiste intonatie worden uitgesproken door een prettig aan doende stem. Mislukte proef TY/F EN heeft die proef genomen. -1-Men heeft personen aange steld. die beroepshalve de voor drachten en causerieën hielden De belangrijke seconde: Wie is er eerder, de runner of de bal? over een 42 cm. brede rubber- plaat te werpen, keihard en liefst niet een misleidende „curve", er is snelheid nodig om een fractie van een Seconde eerder op het veilige honk ic duiken dan dc bal de honkwach- tcr bereikt, men behoeft een vlijmscherp reactic-vermogcn om een in het veld gestopte bal zonder een seconde oponthoud naar de juiste man te werpen. De spanning comprimeert zich bir honkbal telkens na een slag.: de ademloze spanning tijdens het af wachten of een hoog geslagen bal zal worden gevangen, het zich red deloos verlorèn voelen als het honk te ver blijkt of als tijdens een mo ment van verslapte aandacht de te- rugweg naar het honk werd afge- ulovl.,cll R| sneden en men zich ingesloten en ran ailloriteiten of beroemdheden. CPDetoelhouwer beleeft evenveel I die a's uitgesproken slechte, spre- Dlezier als de spelers. Als küksoel kers bekend stonden en die er is het aantrekkelijker dan cricket 1 overigens zelf om moesten varzoe- omdat er voor de gemiddelde kij- ken. Na enige tijd heeft men toen ker meer directe actie is. Wat cri- een enquête gehouden om het cket voor de Brit betekent, is het oordeel van dc luisteraars te ver honkbal (base-ball) voor de Ameri- nemen. Toen bleok iets eigenaar- kaan. En aangezien in Amerika al- (figs les in hot groot geschiedt bouwde Mcn ha(, zich inderdaad ver. men daar enorme Tjase-ball-stadions waar gemiddeld 60.000 opgewonden Yankees hun favoriete Bills en Joes toejuichen. Ofschoon de bakermat van het Nederlandse honkbal in Amsterdam en Haarlem te vinden is. waar reeds meer dan vjjf, en twintig jaar deze sport wordt beoefend, maakt tegen over deze t^vee steden het verdere gedeelte van ons land een zeer droe vig figuur. De laatste jaren is mén ook in Rotterdam tot de overtui ging gekomen, dat honkbal een bjj uitstek geschikte sport voor voet ballers is. Maar onze provincie TU1NKA LENDER ZATERDAG 5 JULI. Uw Aza- lea's, Cyclamen en Primula\ die thans 'Op een licht beschaduwde plek ergens buiten slaan, zijn weer tqt volle groei gekomen. Ze vormen nieuwe bladeren en nieuwe sten gels en bereiden zich reeds thans voor op de bloei van de komende winter. Aan de Azalea's moeten zich bovendien - ook nog bloemknoppen ontwikkelen. Laat het deze planten daarom in de zomer aan niets ont breken. Houdt de aarde goed voh- tiq en gee}t Ze mt en dun wat mest Aan de Azalea's wordt na Augustus geen mest meer toegediend. De Aronskelk kan In de zomer ook buiten worden gehouden. In de maand September gaan de planten weer naar binnen, S. L» heugel over de. goedé zinsbouw en de goede informatie van de ver vanger, maar- ondanks het f.eit, dat men wist. dat een vervangen© een slechte stem had en een dik wijls abominabele voordracht (want anders zou hij'niet vervan gen zijn), bleek men de suggestie niet te kbnncn en te willen mis sen. die alleen maar kan afstra len van de autoriteit zelf On danks al zijn fouten en gebreken bleek men hem liever te horen dan z.elfs de'allerbeste plaatsver vanger. Daarom is deze proef, zowel in Engeland als in Amerika, dan ook geheel mislukt Ondanks het feit. dat radio zich alleen maar „horen laat "V blijkt tOch wel degelijk de prikkeling onflrf' fantasie méé het oordeel te bepalen. Men zoekt ach ter de luidspreker, de ware bfon. Zo goed als men een bepaalde figuur in het werkelijke leven ac cepteert mqt alf zijn fouten en ge breken, doet mén dat ook voor de microfoon, mits" hu zich beperkt tot zaken, die het gebied bestrij ken waarop hij expert is. De luisteraars blijken terecht een soms zelfs slechte herinnering aan het origineel meer op prijs te stel len dan de mest vlekkeloze imi tatie. Hawaï de 49ste staat \an de Ver enigde Staten. Het desbetreffende wetsontwerp is door het .Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. Een internationaal Joods congres zal van 12 tot 20 Augustus te In terlaken gehouden worden, waar aan afgevaardigden uit veertig landen zullen deelnemen. graveerd werd door Charles en Frederic Heath en de zegels wer den gedrukt door de fa. Perkins, Bacon en' Petch. Hét Engelse voorbeeld werd •spoedig in de andere landen nage volgd. Er'waren echter ook landen, die np' hun zege!{* het portret van hun vorst of vorstin .niet konden afbeelden om de eenvoudige reden, dat zij geen souverein bezaten. Dit wag hv. het geval met de landen van het Zwitserse Eedgenootschap, waarvan het kanton Ziirich het En gelse i oorbeeld in 1843 volgde met de. uitgave van 2 zegels, de 4 en de 6 rappen, in cijfertekening. Ook het kanton Genève was er vroeg bij cn liet in hetzelfde jaar een zegel van 5 centimes het licht zien, ech ter in wapentekening. Ei- waren dus een drietal „stan daard-typen", liet staatshoofd het cijfer en het wapentype. In verband hiermede is het wel aardig, epn? beknopt na te gaan hop wij in dit opzicht hier te lande 'geva'cn zijn na het afkondigen van het K.R. van 12 Ntivember 1851, waarmfede de ,.dag der invoering van liet gebruik van postzegels" np 1 Januari 1852, dus 12 jaar na de proefneming in Engeland, bepaal! werd. De correspondentie, in 1851 ge voerd tussen de minister van Fi nanciën en de voorzitter van/ het Muntcollége, bewijst ons, dat men hier dacht aan de invoering van zegels v^n het eerstgenoemde stan daard-type, want aan de Koning •werd het volgende verzoek gedaan: „Vermits de postzegels in som mige opzigten de plaats eener munt vervangen, heeft men op het voetspoor van Engeland in bjj na alle. landen het horstbeeld van den souverein, of in républie ken, .zooals in Amerika en in Ffankrijk, een aodere beeltenis, tot type gekozen. Het zij mij ge oorloofd, mitsdien Uwer Majes teit? vergunning te vragen, om ook hier te Lande Hoogstderzel- vèr beeltenis op de bedo'elie ze gels te mogen plaatsen." En zo geschiedde het, dat de heer J. W. Kaisér, die in latere ja ren directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam werd, de eer te beurt viel een uitstekende 'gelijkenis van Kóning Willem III te raaken naar een boetseersel van de bekende kunstenaar N. Pieneman, welke gelijkenis prijkte op de eerste Ne derlandse postzegels van 5, 10 en 15 ets. die, voorzien van posthoorn- watermerk, van 1852 tot 1864 in koers 7.ijn geweest, „toen een ander type, eveneens-met het portret van de Koning, zijn intrede deed. D. E. J. MULDER. Nederlandse zege te Henley De grote sensatie van de tweede dag op de internationale roeiwed- strijden te Henley was het uitscha kelen van de houders van de Grand Challenge Cup. Leander. door Jesus' College. Cambridge, waarbij de Can- tabs met een halve lengte zegevier den in 7 minuten 20 seconden. - Jesus College, die in Maart van dit jaar head of the river werd. komt nu tegen Ruder Club Zurich Delftse sport had veel zwaardër strijd tegen Thames Rowing Club en was gedwongen al zijn krachtreser ves te verbruiken om de overwin ning met driekwart lengte te kunnen behalen, in een tijd, die vier secon den langer was dan die van de over winnende Zwitserse'ploeg. Delftse sport komt nu tegen Kingston Ro wing Club. De Amerikaanse Skiffeur Kelly, die met heel zijn, familie is overgekomen en door zijn vader ge- coached wordt en die oök tal van voedingsmiddelen, zelfs drinkwater, uit de Verenigde Staten heeft 'meege nomen, had ook vandaag oen gemak kelijke overwinning voor de Diamond Sculls. Hij komt nu in de halve eihd- striid tegen de Brit Bushnell. Nader meldt men ons dat de acht vah de Delftsche Sport te Henley de-halve eindstrijd van de grand challenge cup'heeft gewon nen-dóoj Kingston r.r, met an derhalve lengte te slaan Koninklijk be of" op Wimbledon De Koning en koningin van Enge land zullen heden de wedstrijden te W'ünbledon, bijwonen, onder meer de eindstrijd Heren-enkelspel tussen de Amerikanen Tom Brown en Jack Kramer, die r^ar verwacht wordt in straight sets winnen zal. aangezien hij nu al viermaal zonder set te ver liezen van Brown gewonnen heeft. Dit is de eerste maal sinds 1926, dat de huidige koning Wimbledon zal bezoeken, waar hij in genoemd jaar als Hertog van York met Sir Louis Greig in het herendubbelspel uitkwam. Aan de ronde van Zwitserland, die van 1G—23 Augustus gehouden wordt, zullen de volgende renners deelnemen: F. Pauwels (Kieldrecht), B. H. Schellingerhóudt (Zaandam), en B. Frankem <St. Niklaas. België». A AN de Neder- landse stranden, waar de kleding zorgvuldig soms al te zorgvuldig in het oog wordt gehouden door ge meentebesturen met vaak weinig vlotte opvattingen, heeft nooit dié naaktcul- tuurgeheerst die men in het buiten land kon zien. Het toppunt is bereikt door het Bikini-bad pak, dat zo'n sum miere bekleding vormtdat zelfs de afbeeldingen daar van voor Hollandse ogen ongeschikt zijn.. Maar ook m het buitenland is een re actie gekomen, en langzamerhand her overt de strandkle ding verloren ter rein. De Franse mo deontwerpers ver kondigen de opvat ting, dat ook de Strandmode weer vrouwelijker moet worden. Zoals de afbeel ding van onze mo dieuze baadster aantoont, betekent dit geenszins, dat wij weer een had- mode A la 1900 krijgen! Over haar twezdelig wit wollen badpak draagt zij een marine-blauwe short en een bolero, die de schouders bedekt, cn vair voren wordt toegeknoopt. Het middel mag bloot blijven. De bolero wordt gemaakt van wit- met donker blauw bedrukt linnen. \'an dezelfde stof is de voering van de witwol- len mantel, waarin onze baadster naar zee wandelt. Haar verdere be nodigdheden draagt zij hij z{ch in een'tas van dezqlfde stof als bolero en voering. \joor wat koelere dagen is een broek ontworpen, die lot evert be neden de knie reikt, en gecombi neerd wordt door, een lange puVo- ver, liefst met fel 'gekleurde dwarse strepen. Korte, gephsseerde rokjes kunnen de short vervangen. Kr zijn zelfs ensembles ontwor pen, die uit zoveel onderdelen be staan, dat van een uiterst luchtig zonnepak een avondjurk kan wor den gemaakt. t Keiis genoeg, al zal de Neder landse vrouw zich nog tot een en kel nieuw onderdeel moeten be perken! vhcantie nadert! Nog een paar weken en het schooljaar zit er weer op. Voor de zesde klas- sers die door gaan leren brengf de Zomervacantie- een grote verande ring. Oei. wat voelen, we ons ge wichtig als we de boeken gaan ko pen voor de nieuwe school. En wat (Ingczonde'rt mededeling EAU DE COLOGNE zijn die agenda's prachtig voor Mulo, H.B.S., Gymnasium of Ly ceum. Hè, dat is nu toch eens heel wat anders dan zö'n gewoon huis- werkboekje van de „lagere". Na de examenklas gaan we met een vaart je naar de broertjes "en zusjes dié nog een paar klassen lager zitten. Het belangrijkste blijft natuurlijk de overgang, maar dan heb je ook nog het Schoolreisje. Jongens, jongens wat zullen we een pret heb ben! Eén dag voor de grote gebeurte nis drukt de onderwijzer ons op het hart, dat we vooral vroeg naar bed moeten gaan. want de volgende dag moeten we fit zjjn. Ik ken een meisje, dat graag wat leutert voor het naar bed gaan, maar de dag Voor het schoolreisje wist ze de weg naar bed om zeven uur al te vinden. Ik ben er zieker van,-dat Zij de enige niet is. De rugzak wordt uit zijn veilige plaatsje op de zolder gehaald. „Kom ouwe jongen verstop je niet zo ver", zeg de jongen of meisje. ..Pa rug zak" wordt daarna met veel zorg aan de waslijn gehangen, want morgen moet hij fris en.klaar zijn- voor d.e grote reis. Voor dat klaar -z ij n zorgt moeder. Met ie neus er bovenop sta je te kijken hoé de bo terhammen of kadetjes (voor deze bqzondere dag) ingepakt worden. Nil nog een kroesje en niet te ver geten, een badpak, met dit heerlijke weer. Ja, en dan hoort er vanouds door Rinko- Wiersma PROF. LOUT JE. Leerlingen van de Grafische school uit Utrecht, welke 40 jaar bestaat, brachten een bezoek aan Haarlem. Bij het standbeeld van Laurens Jansz. Coster werd de uitvinder der Boekdrukkunst sym bolisch tot prof. honoris cap sa in de typografie benoemd. Aan de voet werd een krans gelegd.'.De bïil com- pieteerde het geheel. (II) De uitvinding van de luchtballon Van al die vliegapparaten, die. hoe kunstig ook geconstrueerd," tot nog toe hardnekkig bleven weige ren om met hun makers de Tucht in te gaan. werd plotseling de aan dacht afgeleid door de in werkelijk heid opzienbarende ontdekking van de luchtballon door de gebroeders Montgolfier. De familie Montgolfier was afkomstig uit de stad Ambert in Auvergne. waar de voorouders van de gebroeders als aanhangers vqn de Hugenoten destijds zwaar te Jijden hadden gehad van de gruwe len van de BartholomeUsnacht. De familie werd onteigend en haar kost baarste bezit, een papiermolen, werd' in brand gestoken In het begin "tier achttiende eeuw blijken de Montgol- fiers weer eeh nieuwe papierfabriek te bezitten te Annonay.- in het Zui den van Frankrijk en hun zaken gin gen zeer voorspoedig: het papier der Montgolfiers had in heel Frankrijk een uitnemende naam. Reeds dikwijls hadden de gebroe ders Joseph en Etienne gadegesla gen hoe tegen de steil oprijzende ber gen van hun geboortstreek de wol ken onder de invloed van luchtstro mingen daalden en stegen. En nu kwamen ze op het idee om ballons te maken van dun papier, die ze vulden met waterdamp. Soms gin- geó van hyri geboortestreek de wol- lucht in. maar zodra de stoom was afgekoeld werden ze nat ep zwaar en kwamen ze weer naar beneden. Ook proeven met rook genomen slaagden niet, maar toen de ge broeders er eindelijk toe overgin gen om onder een ballon vochtig stro en fijn geknipte wol ie ver branden, steeg de ballonprachtig omhoog. De beide broeders besef ten niet waaraan de ballon zijn stijgkracht' te danken had, ze dach ten dat het verbrandingsproces „electrische" damped deed ontstaan en dat deze de ballon omnoogdreven. Het was echter eenvoudig de lucht in de ballon, die, door de warmte uitgezet, lichter was geworden dan. de omgevende lucht en die daardoor dus met ballon en al omhoog steeg. Joseph en Etienne namen vele proe ven binnenshuis en pas in 1782 wa ren ze zover, dat z.e een van zijde gemaakte ballon tot op een hoogte van honderd meter konden laten op stegen Dit gaf moed tot de voor bereiding van een proef op grotere schaal, maar het werd tóch nog de 5e Juni 1783 vóór de gebroeders er toe overgingen in het openbaar'hun uitvinding te demonstreren. Maar nu was alles ook tot in kleinigheden verzorgd, dè ballon was vanmet papier beplakt linnen vervaardigd en had een middellijn van wel twaalf meter Het gewicht was 215 kg.; om de „electrische" dampen op te wek ken werden bij de brandstoffen ook een 5 a 6 kg nat stro gevoegd mits gaders wat fijn-geknipte wol. Voor de hele streek was deze de monstratie een ontzaglijke gebeur tenis Van alle kanten waren drom men nieuwsgierigen komen opda gen. die met gerekte halzen toeke ken tót het gevaarte eindelijk de lucht inging. De mensen barstten in gejuich uit toen de ballon eerst lang zaam. vervolgens al* sneller omhoog steeg tot op een hoogte van wel 2000 m. om daarna te dalen en neer te komen op een afstand van 4 km. van Annonay. De faam van de ge broeders Montgolfier verspreidde zich over heel Frankrijk en vooral de Parijzenaars waren begerig om het .wonder te aanschouwen. Een der ministers van Lodewijk XVI, de graaf de Bréteuil, bejioemde een commissie, die de Montgolfiers moest uitnodigen om op kosten van Óe Academie van Wetenschappen een ballon-demonstratie in Parijs 'te ge ven. Maar deze officiële commissie werkte veel te langzaam voor' het koortsachtige ongeduld der Parijze naars Een aantal ballon-enthousi asten stak de hoofden bij elkaar, er werd een geldinzameling gehouden, die in een oogwenk 10.000 francs bij eenbracht" Dit geld was voldoende om de gebroeders Robert, een twee tal bekwame werktuigkundigen, on der leiding van de natuurkundige Charles te kunnen belasten met de opdracht eqn ballon te vervaardigen. De gebroeders Robert noch hun lei der "Charles sloegen geloof aan de verhalen over de ..electrische" dam pen van de gebroeders Montgolfier, die volgens hun' mededelingen, ge wone lucht veranderden tot een gas half zo zwaar als de lucht. Charles en de gebroeders' besloten hun bal- lop te vullen met waterstofgas, dat wel veertien maal lichter is dan de lucht Opdat het gas niet zou ont snappen werd de zijde waarvan de ballon werd vervaardigd ondoor dringbaar gemaakt. Binnen 25 dagen was de ballon klaar en 27 Augustus 1783 op het Ghamp de Mars te Pa rijs zou de ballon worden opgelaten. Het was een groot succes. Toen het kanonschot 's middags om vijf uur. losbrandde ten teken dat de ballon op zou stijgen, stonden 300.000 mensen gereed omin toe juichingen uit te barsten. Razend snel schoot de ballon de lucht in. Toen een tweede kanonschot daver de was de ballon al achter de wol ken verdwenen.- Terwijl de toe schouwers zich overgaven aan een vervoering en tot een graad' van op getogenheid kwamen als wellicht nooit tevoren over een honderddui zend-koppige menigte was vaardig geworden, vloog de ballon zijn noodlot tegemoet. Tengevolge vaiv de lagere luchtdruk in de hogere regionen zette het gas zich namelijk snel uit met het gevolg, dat er wel dra een scheur optrad waaruit het gas wegstroomde. Na een reis van drie kwartier daalde, de ballon in de omgeving van Ecouen, tot-ont zetting van de landbouwers, die dachten dat er een duivelsmonster uit d,e hemel kwam vallen. Met mestvorken en dorsvlegels trok men op de leeglopende ballon los en toen de natuurkundige Charles bij het wrak arriveerde, was er van de prachtige ballon niets meer over dan wat.waafdeloze en onbruikbare lappen en vodden. Op 19 September 1783 kreeg Etienne Montgolfier de gelegenheid een prachtige kogelvormige ballon te Parijs op te laten, deze ballon was van linnen vervaardigd en met kleurige waterverf prachtig gede coreerd Koning Lodewijk XVI en Koningin Marié Antoinette behoor den tot de duizenden en duizenden toeschouwers. Er was nog een bij zondere attractie Hij deze opstijging. Als eerste passagiers zouden mee opstijgéVy. een schaap, een haan-en een eend. Toen de ballon tien mi nuten later gedaald was op een mijl afstands van Versailles vond'men de ballon en de korf in het bos van Vaucresson. Het schaap was rustig aan het grazen, de eend zocht kwa kend naar water, de haan echter hoe wel hij töch als behorend tot de fa milie der vogels het er beter had be horen af te brengen, was het leven er bij ingeschoten. Parijs juichte van geestdrift cn Etienne Montgolfier begon dadelijk een nieuwe ballon te maken 20 m. hoog en 116 m. breed.. Die ballon was groot genoeg om menselijke passagiers te kunnen meenemen en dadelijk meldden zich ook al twee liefhebbers namelijk Pilatre de Ro sier en de 'markies d'Arlandes De kóning wijgerde echter toestemming tq verlenen, wel mochten gr een paar ter dood veroordeelde misdadi gers aan worden gewaad Pilatre de Rosier kwam er echter zó fel tegen op. dat de eer om voor het eerst in de lucht te mogen opstijgen aan een paar ter dood veroordeelde misdadi gers zou worden toegestaan, dat de koning zich liet overtuigen en hem en zijn vriend de verlangde toe stemming gaf. En zo stegen op de gedenkwaardige datum 21 Novem ber 1783 voor het eerst een tweetal dappere mannen. Pilatre de Posier en de markies d'Arlandes in een luchtballon op. De ballon dreef op 1000 m. hoogte boven parijs, mil- lioenén gaven het levende bewijs ho^opzienbarend de gebeurtenis wel *wal. Menigeen hield ook zijn hart vast. Maar hoewel hier meer. geluk dan wijsheid in het spel was, liep alles zoiyrier ongelukken' af. Tien dagen later stegen de natuur kundige Charles en werktuigkun dige Robert wederom in een met Waterstof gevulde ballon op. Char les had reeds alles uitgevonden v/at er bij èen gasballon nodig is: een veiligheidsklep om gas'uit te laten, een schuitje, dat aan een net' hing hetwelk de hele ballon omvatte, zak ken met zand als ballast om over boord te werpen als men hoger wil de, stijgen, en nog enkele kleinighe den, die nog steeds gebruikt wor den "bij de ballonluchtvaart. Men daalde behouden in de buurt van Nesles en de Hertog van Chartres: die als Velé andere Parijzenaarste paard de ballon was gevolgd, gaf zoveel blijken van belangstelling, dat Charles voorstelde opnieuw op te stijgen; er .was nog gas genoeg aanwezig om één persoon omhoog te voeren. Weldra ging het gevaarte opnieuw de lucht in, bereikte een hoogte van 4000 m. en Charles zag de zon. die van de aarde gezien reeds was ondergegaan, opnieuw aan de kim opduiken om tenslotte Voor de tweede keer onder te gaan (Wordt vervolgd) I Krabbeltjes en Babbeltjes nog wat lekkers bij. maar wat jammer, dat de heerlijkheden op de snoepbon gekocht al in je' maag zijn verdwenen. Dat iS nu ook v/at, denk jc en vader en moeder vinden dat ook zo. Waai'oni zou moeder eigenlek zo stiekum lachen? Zou ze soms toch nog... Nee, dat'kan eigenlijk niet. Gisteren was er visite en toen heeft ze nog op chocólaad- jes getracteerd. Dan maar zonder. Maar 's avonds als jij al heerlijk op „een oor ligt dan, komt er uit één van de geheime plekjes toch nog wat te voorschijn. Je weet het wel niet, want dat merk je morgen pas als ie de eerste boterham in je hongerige maag laat glijden. Ên dan denk je vast „fijn'' en „wat lief", 's Morgens word je wakker, met zo'n vreemd gevoel ergens bij je maag. Nauwelijks ben je aan *t pie keren. waar dat toch van komen kan of het flitst je door je hoofd. „O ja, we gaan op reis." Wat is het al licht buiten. Stel je eens voor, dat moeder Ziel) had verslapen. Maar dat zou een ramp zijn. Ganw je hoofd naar buiten. Reuze stil nog op straat. Zouden ze al weg zijn...? Hé. daar heb je dat eigen aardige gekriebel weer in de streek van je maag. Zo gauw mogelijk pro beer je te weten te komen hoe laat het is. Heel zacht wil je de trap afgaan, maar in je zenuwachtigheid stom mel je de laatste treden veel te vlug af. Nooit^heb je geweten, dat de deur van de huiskamer 2 kon piepen. Nog een paar 6tappcn en dén sta je voor de klok. Je slape rige ogen worden zo .groot als schoteltjes, want op de klok is het kwart over vier. Op weg naar bo- ven hoor je vader en mo.eder pra ten. Zc vragen waarom je al zo vroeg door het huis kuiert en raden je aan om nog rustig wat te .gaan slapen. Rustig, denk je dan bij je zelf. Hoe kan je nu op zo'n dag rustig slapen Eindelijk zit je dan in de bus. Nog' een heleboel raadgevingen van vader en moeder, waar een èlnd aan wordt gemaakt door de chauffeur, die gas geeft. De reis is begonnen. Dc kleine kleuters, die nog niet op school gaan en dus ook nog geen schoolreisje maken, hebben toch ook plezier aan het strand of in een zwembad. Kleine leneke was meegegaan met pappie en mammie naar een zwembad. Terwijl ze aan 't spelen is komt daar opeens een grote bal aangerold. De bal waS bijna net zo groot als Ieneke's beentjes. Wat een grote knots was dat zeg. Ze slaat én trapt de bal. Op een holletje dribbelt ze het grote rollende gevaarte achterna, terwijl ze het uitkraait Van plezier Pappie springt plons in het water als lene ke de bal er in lieeft gegooid. Prachtig vindt ze dat, maar zelf durft ze nOg niet. Dan wordt het bedtijd voor lene ke en ook voor de bal-zegt haar mammie. leneke vindt het wel een beetje gek. ,een slapende bal. maar als ze de bal veilig in de tas ziet liggen gelooft ze het toch. Ze drib belt naar de tas, geeft de bal een nachtzoentje en vraagt: „Kom jij morgen weer met mq spelen en als de bal géén antwoord geeft vertelt ze haar mammie ,,De bal slaapt al, maar de meneer zegt dat ie morgen •terug komt." Raadsels Tot besluit van ons babbeltje ga ik jullie nog wat raadseltjes opge ven. Dit zult ge radëm Oja, zonder fout. Een hoed van ijzer, Van zilver of goud. Niet op een kop, Maar op een top, daar zet men het op, (Een Hpegnivoed Wie rookt zonder pijp en loopt zonder benen? (Een Fietolocom). Bij de dlerkundeles Onderwijzer: „Jantje, hoe noemt men de wezens, dié zowel op het water als op het land kunnen le ven Jantje: „Matrozen, meester 1" Hregnivoed en fietolocom zï|n de antwoorden op de raadsels. Wat het betekent, zou ik jullie wel kunnen vertellen, maar ik wilde het deze keer wat lastiger voor jullie ma ken. Als je de letters in de juiste volgorde zet, kryg je een heel nor maal woord. TANTE ANS.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4