Wie hebben Rathenau vermoord? Scheepsmodellen voorkomen fouten Inkoopster moet altijd goed gekleed gaan DE DUITSE UNIFORMZIEKTE ONGENEESLIJK, KLEINGELDZORGEN Bretagne stond klaar, maar Bretonse zege kwam niet Radio-programma Niet de nationaal-socialisten, maar gewone, gewone Duitsers Kruiskerk te Giiineken gerestaureerd Muziekonderwijs op de middelbare school VRAAGSTUK VAN LESLOKAAL EN LEERMIDDELEN j r Klant wordt weer critisch Een beetje leven in de brouwerij Sportsplinters Blauwwit hekkesluiter Internationale race naar Cannes Trifunovic leidt in Zonetournooi Duitse legerleiders staan terecht Speciale KLM-vlucht naar Holland (USA) Het artikel over Rathenau van 8 Juli was voortreffelijk, maar het had één fout en dat was het opschrift. Deze fout is ge wichtiger dan de gemiddelde lezer vermoeden kan. Laat ons de kwestie nog eens bezien. J Historisch. De moordenaars van Rathenau waren geen Nationaal- socialisten. Het waren doodgewone Duitse nationalisten. Heel Duitsland was na 1918 doortrokken van semi- militairc organisaties, waarvan die van Hitier toen nog een van de on belangrijkste was; verreweg de grootste en belangrijkste was de ,,Stahlhelm" niet Hindenburg als ,,Ehrenprasidcnt". Ook de aspirant- bezitter van Huize Doorn, de Duitse kroonprins, speelde er een grote rol bi. Uit deze kringen waren al lang ,voor de aanslag op Rathenau tal van moorden voortgekomen, in het katho lieke Beieren evengoed als in het protestante Pruisen. In Berlijn, wer den Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht ,.auf der Flucht erschos- sen." in Mecklenburg Hans Paasche, in Beieren de links-socialistische mi nisters Eisner en Landauer, twee vooraanstaande schrijvers en dichters. In Zuidduitsland werd ook vermoord Matthias Erzberger, de enige echte en daarom meest verguisde democraat in de katholieke Zentrum-partij. En als student in 1920 las ik op de W C- nuiren van de Universiteit in Munster het bekende vers: ,,Schlagt ihn tot, den Rathenau, Die gottverdammte Judensau!" (het Joodse zwijn). Van de drie dappere professoren, die zich in 1914 in het openbaar tegen de be ruchte professoren-verklaring „Es ist nicht wahr" uitgesproken hadden, was toen alleen nog maar Einstein in Duitsiand. Prof. Nikolai was na een aanslag op zijn leven naar Argentinië geëmigreerd, en de bekende katho lieke paedagoog Friedr. Wilh. Foer- ster had voor de voortdurende bedrei gingen van zijn Münchener studenten de wijk naar Zilrich genomen (reeds in 1921!) 2 Aan de vraag, wie Rathenau vermoord heeft, zit ook een be langrijke politieke kant. In Duitsland voert op dit ogenblik de echte oude illegaliteit een wanhopige strijd tegen de Duitfee reactie. Volgens haar is het nationaalsocialisme niets dan een konsekwente ontwikkeling van de Bismnrckse politiek en de ideologie van de „Alldeutschen"; het Duitse volk zelf heeft zoiets als Hitler" voortgebracht en mogelijk gemaakt. 'Als de schuld niet in dit volk zelf ge zocht en als niet in de ziel van dit volk Hitier" overwonnen wordt, dan zal de wereld morgen weer met een nieuwe BismarckWilhelmHinden- burgLudendorff-variant verrast worden. Voor de Duitse Hindenbour- geoisie echter kan er geen betere schuilplaats bestaan dan achter de leuze: „Hitier ist der schuldige!" Zij zouden eerst vóór, dan met Hit- Ier de overval op Europa voorbereid hebben? Zij zouden de geest van haat en onverdraagzaamheid tegen Joden, socialisten en pacifisten aangekweekt hebben en de idee van het Herren volk? O neen. dat deed Hitler' En het Nationaalsocialisme ontwikkelde de techniek, verdragen als vodjes papier te behandelen en tegenstanders eerst in Duitsland, daarna in heel Europa „auf der Flucht" neer te schieten!! De brave democratische stier vliegt op het rode hakenkruis vlaggetje af en verscheurt het en 'denkt dan dat er iets gebeurd is, ter- Tussen Sluis en Delfzijl Telefoon ln Arnhem is sinds gis teren weer vol-automatisch. Eenvoudiger apparatuur voor automatisch noteren van telefoon gesprekken zal binnen kort worden in gebruik genomen. „Prins Frederik Hendrik", nieuw motorschip, is met goed gevolg in Rotterdam te water gelaten. Tweehonderd katholieke kinderen taan naar kamp, georganiseerd oor stichting „Het vierde prinsen kind". 85-jarige P. Traas geraakte bjj Goes in een koeienput én verdronk. B. en W. van Amsterdam stellen voor aan wensen van minister O.K. en W. t.a.v. zevende faculteit tege moet te komen. Dr. Beel en V. A. Valkow, Rus sisch ambassadeur, zitten in ere- comité Tsaar Peter-herdenkings feesten te Zaandam. Raad van beroep voor perszuive ring wordt spoedig benoemd. Secre taris is mr. J. B. W. P. Kickert, Surinamestr. 3. Den Haag. Internationale studentenkampen worden van 17 Juli 19 Augustus in jeugdherberg te Vaals gehouden. In Zaanstreek vindt uitvoerig on derzoek naar malaria plaats. Zondagmorgen arriveren 451 man van K.N I.L. per s.s. „Volendam". Naar schatting komen in totaal 15.000 terug. Valuta-smokkelaars J. J. van Geelen en J. Koster uit Amsterdam kregen straffen van acht en v\jf maanden. In wollenstoffenfabrlek A. van Spaendonk te Tilburg is 350 m. wol len stof gestolen. Daders gearres teerd. Graaf van Parijs, Franse troon pretendent, is na kort verblijf in Amsterdam naar Lissabon vertrok ken. (Ingt zonden mededeling) Die grijze draden in Uw haar maken U oudl Geef Uw haar de natuurlijke, volle kleur terug door een Grisex-kuur van 3 weken. Grlsex Is kleurloos, dus géén verf en het enige afdoen de middel, dat door voeding van de pigment-arme haarwortels (haarbalgen) de natuurlijke haar kleur herstelt. - Vraag eens een brochure aan Fa. Heule Zn. Prinsengracht 484 - Amsterdam. snelwerkende haarkleur-hersteller wijl de eigenlijke tegenstander met een glimlachje op zij springt. Dc kleine schaar van werkelijk be wuste Europese Duitsers zal op de duur bezwijken onder de taak van de heropvoeding van het Duitse volk. Terwille van zich zelf zal Europa hen materieel en moreel moeten helpen. Eerste vereiste daarbij is, dat ons de problemen helder en duidelijk voor ogen staan. H. Herbers. Geestelijk leven1 Op 13 October 1944 werd de prachtige Kruiskerk van de ge- meenton Ginneken en Bavel door een Engcl.s bombardement op in de nabijheid gelegerde Duitsers getroffen en zwaar beschadigd. Onlangs werd zii na restauratie onder leiding van ir. A. J. van der Steur in een plechtige samen komst door de kerkvoogdij aan de kerkeraad overgedragen. De president kerkvoogd, P. H. Tu- tein Nolthenius, de (sinds kort) emeritus-predikant, ds. B. tor Haar Romany, en het synodelid ds. H. J. F. Wcsseldljk voerden het woord. De restauratie kostte met enigA uitbreiding f 142.000.—, waarvan het Rijk waarschijnlijk f 100.000 zal betalen. De kerkelijke gemeen te bracht f 18.000 bijeen aan vrij willige bijdragen en sloot daaren boven een lening. Ginneken heeft een van onze mooiste ker ken en de gemeente is het ge bouw waard. Dit kan helaas niet altijd worden gezegd. ODERNE schcops- bouwers laten wei nig of niota aan het toe- avï over. Met diverse mo dellen van het te bou wen schip worden in slecpt&nks en windtun nels velerlei proeven ge nomen om de meest gunstige vorm van schroeven, roeren, romp, opbouw en schoorstenen vast te stellen. Door een verkeerde vorm van een schoorsteen bijvoorbeeld kan het gebeuren, dat de uitlaatgassen tydens dc snelle vaart van het schip op de dekken te recht komen in plaats van op het water achter het vaartuig, een ver schijnsel, dat vooral op passagiersschepen bui tengewoon onaangenaam is. Op do foto kan men zien hoe „Schoorstoen- proevon" worden gono- men mot het model van een ontworpen schip van de Union Castleline. Hot scheepsmodel staat op gesteld in een windtun nel en do rook, die via een buis in do tafel door de schoorsteen wordt ge blazen, maakt men door middel van een speciale verlichting duidelijk zichtbaar. Door het op zetten van verschillende types modclschoorstenen kan men bepalen by wel ke schoorsteen do rook op de meest gunstige manier over het achter schip strykt. Wanner binnen afzien bare tyd het nieuwe pas sagiersschip „Willem Ruys" voor de Lloydka- de te Rotterdam ver schijnt, zullen de in spe ciale stroomlijnvorm ge bouwde schoorstenen op vallen. Ook hier werd het model aan de hand van talrijke windtunnel- proeven bepaald en wel zodanig, dat men op de achter de schoorstenen gelegen grote sportdek- ken geen hinder van de uitlaatgassen der acht Dieselmotoren zal onder vinden. TUINKALENDER DONDERDAG 17 JULI. De maanden Juli en Augustus vormen het tijdstip, waarin bepaalde bloe men voor winterbouquetten worden gedroogd. Hiervoor Romen o.a. de Hcfichrysum of stroblocm en de Sta- tlee in aanmerking. In gedroogde toestand behouden deze. geheel hun prachtige natuurlijke kleurenMen snijdt ze bij voorkeur op een zonni ge dag als dc bloemen goed droog zijnVervolgens bindt men zc in dunne bosjes en hangt deze op een droge plaats, zoals b.v. onder een open afdak of voor een open zolder' raam, waar zc in do wind kunnen drogen. 7e mogen niet in dc zon drogen want dan zouden zc ver kleuren. Men hangt zc met dc bloe men naar beneden. Na ongeveer een maand kunnen ze volkomen droog zijn en gereed voor het gebruik S. L. tekort aan krachten i Geleidelijke DE vraag werd gesteld of in verband met het leerkrachtenvraagstuk geleidelijke invoering van het muziekonderwijs, op de middelbare school niet te verkiezen ware geweest boven de vrij plotse linge algemene invoering waartoe de regering beslo ten had en tevens werd de vraag te berde gebracht of de scholen op zó korte termijn de noodzakelijke voorbereidingen voor het nieuwe vak zouden kunnen treffen. De practijk heeft de eerste vraag reeds beantwoord en daarmee onze zienswijze beves tigd: van bevoegde zijde werd ons medegedeeld, dat men door het hui dige tekort aan leerkrachten ge noodzaakt was tot geleidelijke in voering over te gaan. Hierdoor wordt ook de tweede vraag gewij- zigt in die zin, dat voor de mees- derheid der scholen de eis vervalt „zich op korte termijn" voor te be reiden. Ongetwijfeld is dit gunstig voor de degelijkheid van de maatregelen, die men nu wat rustiger kan treffen. Eerlijk gezegd hielden wij ons hart vast bij de gedachte, dat men deze uiterst belangrijke stap. die de in voering van muziekonderwijs toch ongetwijfeld is, zou doen met min of meer geïmproviseerde middelen! Er zijn twee goede Nederlandse gezegden, nl.: „Een goed begin is het halve werk" en ..De eerste klap is een daalder waard." die beide in hoge mate toepasselijk zijn op de huidige situatie. Muzikale outillage Het is onze vaste overtuiging, dat naast de persoonlijkheid van de leraar, ook de outillage van de school van beslissend belang is voor het slagen van de opzet. En deze outillage stelt ons voor moeilijkheden, die zelfs in een nor male tijd zeker niet in een hand omdraai opgelost zouden kunnen worden, maar die thans belangrijk vermeerderd zijn door de algemene materiaalschaarste. Het lokaal waarin de muziekles sen worden gegeven moet zodanig gelegen zijn, dat de andere klassen geen hinder van burengerucht" on dervinden, dus zover mogelijk ver wijderd van de andere lokalen Eventueel zal men op een systeem van geluidsisolatie zijn aangewezen, juist ook omdat het voor de muziek les van groot belang is, dat er zo min mogelijk geluiden van buitenaf kunnen doordringen. Tot de eenvoudigste middelen be horen wandbetimmering (b.v. met celotex of treetex) en dubbele ra men. Voor enige honderden scholen be tekent dit een aanzienlijke hoeveel heid isolatiemateriaal en glas. Als men dit overweegt en men denkt aan de moeilijkheden van de weder opbouw. dan durft men niet meer te praten over voorziening op korte termijn. De vraag of het gymnastieklokaal voor de muzieklessen te gebruiken is, kan men in het algemeen ontken nend beantwoorden. De grote, vaak koude ruimte mist ten enenmale de sfeer waarin het nieuwe vak van meet af aan ge plaatst dient te worden; de stem klinkt er vaak hol en al moge het gymnastieklokaal bijzonder geschikt zijn voor de schoolconcerten, dan is het toch zeker niet de ideale werk ruimte voor kleinere groepen. Het echte muzieklokaal dient naar gelang de omvang van de school 20 tot 50 leerlingen te kunnen bevatten. Een eenvoudige wandversiering zal er toe kunnen bijdragen dat het lo kaal een eigen sfeer bezit. Centrale discotheek Van de requisieten is een goede piano wel het meest noodzakelijk. Voor muziekleer, solfège, analyse enz. Is de piano een onontbeerlijk hulpmiddel. Een gramofoon, liefst met electromotor en pick-up, zal on schatbare diensten kunnen bewij zen, als men tenminste de beschik king heeft over een deskundig sa mengestelde discotheek. Wij achten het instellen van een centrale disco theek, welke volgens een rouleer systeem de gramofoonplaten uit leent. de beste en vooral de meest economische oplossing. Indien deze centrale discotheek tevens zou oeschikkcn over de be treffende partituren, die gelijk met de platen zouden circuleren, dan zou dit over de gehele linie een be langrijke bezuiniging betekenen. Tot de iets luxueuzere wensen behoort het bezit van een goede epi diascoop, die het klassikaal behan delen van partituren, de bespreking van notenvoorbeelden en plaatwer ken uitermate kan vereenvoudigen. Over de verdere leermiddelen zul len wij thans niet spreken, omdat de voorziening daarvan waarschijn lijk veel geringere moeilijkheden zal opleveren. De lezer zal echter gelegenheid te over gehad hebben om tot de con clusie te komen, dat het muziekon derwijs op de Middelbare School een grondige voorbereiding eist. waarbij alleen uitvoerig overleg en nauwe samenwerking tussen over heid, onderwljsautoriteiten en mu- De vrouw en haar werk Het kost heel wat moeite, een inkoopster van een groot magazijn te pak ken tc krijgen. Een druk leven! Collecties zien in binnen- en buitenland, fabrikanten bezoeken, besprekingen. En zit je eenmaal tegenover xo'n za kenvrouw, dan wordt ze nóg achtervolgd door telefoontjes en binnenwan delende verkoopsters. Bovendien laat zc maar weinig losZakengehei men, weet U! Eén ding is opvallend: een slecht geklede inkoopster zie je nooit. Goed zittende kleren zijn haar uni form. net als voor de dokter z'n wit te jas. voor de rechter zijn toga. Ze letten ook altijd en overal op snit en stof en of dc kleren goed gedragen worden. Zelfs in de trein kunnen ze het niet laten! Een interessant vak. waar een be hoorlijke dosis mensenkennis aan te pas komt. „Wét is in 't volgend sei zoen het moest geschikt voor de klanten? Is dit héél exclusieve japon netje. niet iets speciaals voor Me vrouw X? Zal dit artikel gaan?" Deze laatste vraag komt alweer hier en daar opduiken. De inkoop legt niet meer opalles beslag wat er maar te krijgen is. De klant wordt alweer critisch. een gunstig teken, en voor de mensen van hét vak prettiger dan het uit-de-handen-trek-systcem! Iedereen, die inkoopt, is er wel eens naast, maar een vaak twintig jarige ervaring als verkoopster, een aangeboren „feeling" en grote vak kennis. zorgen ervoor, dat het niet dikwijls gebeurt. In de grote confectie (mantels, japonnen) zitten weinig inkoopsters. in dc kleine confectie 'blouses, rok ken. lingerie) weten de mannelijke collega's even goed als de vrouwen sici tot bevredigende resultaten kan leiden. Indien er echter wordt gezorgd voor een voldoende aantal „right men in the right places" en er wordt ruim aandacht geschonken aan een doeltreffende voorbereiding zoals we die hierboven hebben geschetst, dan zal de naderende muziek-inva- sie op de middelbare school de grondslag kunnen leggen voor de nederlaag van een der grootste vijanden van het Nederlandse cultu rele leven: net muzikaal-analphabc- tisme van een groot deel van onS volk. JOHAN PATIST „Beechcralt Bonanza", één-moto- rig vliegtuig, dat per KLM-constel- lation naar ons land is gebracht, heeft op Ypenburg met goéd gevolg oefvlucht gemaakt. Ir. Mlilscnlegel is rykspluimvee consulent in Groningen en "Friesland geworden. Koningin is na bezoek aan Drente uit Assen vertrokken. Vandaag vertrekken 550 Neder landse emigranten met de „Indra- poera" naar Zuid-Afrika. te beoordelen of een schort goed valt. een mouwtje te kort. een hals to wijd is. en toen indertijd bii de dameshandwerken de parelsteek in de mode kwam, leerden de heren die ook even gauw, voorzover ze met dat artikel te maken hadden. Van wit katoen met kantjes tot lila en fraise kunstzij voor pyama's cn ondergoed, heeft jaren geduurd. De inkoopsters hebben alle mode schommelingen veel intenser meebe leefd dan wij cn voor een klein gedeelte zelf helpen bepalen door haar aankopen, die in de zeer grote bedragen lopen. „Wijst U er toch vooral nog eens op. dat de mensen teveel mopperen over onrechtvaardige verdeling", zegt een chef-inkoopster (zij is tevens hoofd over de verkoopafdeling). „Voor beide systemen, nl. ..wie het eerst komt, het eerst maalt", of: „oude klanten het eerst", is iets te zeggen. Het is niet zo gemakkelijk en de winkelier krijgt altijd de schuld!" ....Nee, geert nieuw snufje op onderjurkengebied, maar een kort dans japonnetje uit Amerika. De harmonica-plooien zijn op het lijfje vastgestikt en vallen beneden de ceintuur open. Zou dat er bij de klanten ingaan of zouden ze het „te gewaagd" vinden?. EEN REISJE LANGS DE RIJN. (Slot). Natuurlijk is het onmogelijk voor een reizend verslaggever, steeds zijn Indrukken te staven met vele voor beelden. Ik heb echter getracht uit alle lagen Duitsers te spieken te krijgen, om zodoende een zeker opi nie-resultaat samen te stellen, met in de marge de eigen bevindingen. Als ik nu, na mijn uitvoerige beschrij ving van dc reis langs de puinsteden wil besluiten met enkele indrukken, moet het eerst worden opgemerkt dat de Duitser nog altijd zijn uni form liefheeft. Iedereen draagt er kleding uit de tijd. dat er zegevie rend door de straten werd getrokken en in de kasten hebben de onder scheidingstekens zo zij niet ten offer vielen aan de souvernirjacht van de geallieerden de beste plaats. Maar op straat verschenen weer andere mooie pakjes, met de zelfde tressen, sterren en ordetekens Een gewone trambestuurder ziet er uit als een generaal, met epauletten, gouden en zilveren sterren en een balk op de kraag somtijds als dc man heel hoog is. Toen ik een burgemees ter daarop wees. zij de edelachtbare: De Duitser houdt van zijn pakkie. Het ene uniform heeft ons land „nie- der gebrennt" het andere zal het moeten opbouwen. Zonder pakkie. werkt de Duitser niet. In welk huis men ook binnen treedt. overal hangen foto's van mannen en vrouwen in Uniform; al leen de prentjes met de pakjes van Nazi-groepen zijn verdwenen. Vuil cn onverzorgd Een ander ding. dat opvalt als men door het Duitse land reist althans in de Britse zóne is, dat geen en kel. maar dan ook geen enkel station netje werd gespaard. Daaruit kan men zien. dat de bombardementen op de duur zeer effectief werden en dat bet lamleggen van verkeersaders, be langrijk tot de overwinning heeft bijgedragen. Slechts in het plaatsje Breyell. even voorbij het totaal plat gebombardeerde München-Gladbach staat het „Bahnhof" er tamelijk fris bij. al zijn er vele malen rocket-ty phoons op neergedoken. Duitsland ziet er verder vuil en onverzorgd uit wat geen wonder mag heten. Men besteedt weinig tijd aan mode en opsmuk, behoudens dan de best-gesitueerde klassen van het volk cn die sexe, die er altijd op uit is om veroveringen te maken. Maar ook de niet geschonden straten zien er vuil uit. Overal groeit onkruid. Tussen de rails op de spoorbanen staat het soms decimeters hoog. Ner gens is er verf om de boel wat op te kalefateren en arbeidskracht en werklust ontbreekt om nog maar iets op te poetsen. Het eitje voor Krupp Opvallend is verder, dat er enkele grote objecten, zoals de I. G. Farben. zijn blijven staan, hoewel een kind ze had kunnen opblazen zoals een oud-piloot me vertelde En men voegt er aan toe: het is geen wonder, dat het „Kapital" heeft gesproken, dat Schacht op het Amerikaanse hoofd kwartier de financiële lakens uit deelt en Krupp in het internerings kamp elke morgen zijn eitje nog' krijgt, terwijl er van alle Duitse schepen de namen werden veranderd behalve die van Hitiers financier Kirschdorf. Maar ik schuif deze op merkingen op de rekening van de mij inlichtende Duitsers!. Het zou niet de eerste leugen zijn, overigens Opmerkelijk zijn ook de in Duits land rondwarende geruchten, dat er nog steeds in Rusland en Polen ge vochten wordt door ontsnapte en nog nimmer gevangen genomen Duitsers, waarbij zich anti-bolsjewisten ge voegd zouden hebben. Maar hoe deze geruchten het ijzeren gordijn kunnen passeren is me een raadsel, al zwe gen dc Britten, die ik daarover in formeerde. geheimzinnig. Een andere gewaarwording in Duitsland is het gebrek aan het kleine geld. Een geldkwestie Papieren marken zijn er genoeg maar de Pfenningstukken zijn prac- tisch niet in omloop. Dit zou daarin liggen, dat in Oostenrijk al het geld werd vernieuwd, behalve de zinken en nikkelen stukken, die dus en in Duitsland en in Oostenrijk hun waar de behielden. Nu schijnt er geld naar Oostenrijk gesmokkeld te worden, omdat er daar voor de Pfennigjes meer te krijgen is dan in de schrale Heimat. Wie van onze Nederlandse Bank deviezen krijgt, betaalt voor de Mark als ik goed ben ingelicht 20 tot 25 cent. In Rotterdam kan men soms Marken „zwart" krijgen voor vijf cent. in Lobith voor tien cent en in Duitsland voor vijftien cent. Heeft ccn schipper echter averij opgelopen, die in de Ruhr hersteld moet wor den. en betaalt hij daarvoor een aan tal Marken, dan berekent de Engels man aan onze Bank per Mark f 1.25. Dat noemt de varensgast, met de vork schrijven en onze regering heeft dan ook geadviseerd reparaties zo veel mogelijk in Holland te doen plaatshebben. Rest nog te vertellen, dat het pa pieren-tijdperk nog lang niet voorbij is in Duitsland en dat het stempeltje waarvan er zovelen tijdens ons verzet werden vervalst nog in zwang is. Hij die in verschillende zónes moet verkeren, heeft een extra tas nodig voor alle formulieren, on danks accoorden tussen de Wester se bezetters. En ook de reporter moest de spraakzame Brugman te hulp roepen toen er op al zijn be scheiden, een stempeltje ontbrak. Het kostte moeite om weer naar huis te gaan en waarlijk, men ver langt er naar. nadat men ren korte spanne tijds in dit armzalige land. met zijn afschrikwekkende puinho pen en mensenmisère heeft vertoefd. Bij Venlo, op de grens, gaat het horloge een uur terug, maar het land is daar tien jaren op de Duitse tijd voor. Donderdag 17 Juli 1947. Tour de France (Van een speciale verslaggever) Woensdag vielen slechts twee op merkelijke feiten tc constateren. In de eerste plaats dat het geen Breton was die de etappe won, hoewel ge heel Bretagne klaar stond een Bre tonse zege toe te juichen en Robio en de zijnen gezworen hadden te rij den, dat do vonken er af vlogen. In, de tweede plaats dat het Tarchinl was die triompheerde. de Zwitser, die in het begin van do tour 7.0 ho peloos achteraan bungelde, dat men dacht dat hij zou opgeven. Nauwelijks was St. Marturain be reikt op 10 km. van het startpunt Les Sables of Bourlon, Leveque, Massal, Teisseire en Bonnet reden zich los van het poleton. Bonnet viel spoedig af. Toen zij enigo hon derden meters waren uitgelopen kreeg do wispelturige Viètto het in zjjn hoofd het nok eens te proberen tot stomme verbazing van vriend en vijand. Samen met impanis, Volpi, Remv joeg hij achter de vluchte lingen aan met het gevolg, dat ook zijn groepje loskwam. Een derde groep bestaande uit Seliotte, Bram- billo, Orecl en Feruglio zette toen op haar beurt de achtervolging in on liet het gros eveneens achter zich, maar toen ontketende het hoofdpeleton er>n verwoede jacht en een k.m. of vijf verder waren alle weglopers werd in een grote groep opgelost. Onmiddellijk na de ravitaillering te Pont Chateau werd het tempo opgevoerd en even daarna rukten veertien vijftien renners zich los. Halverwege de steile lange helling achter Redön hadden de vluchtelin gen al een grote voorsprong geno men. Hun groep bestond onder meer uit Tarchini, Kirchen, Impanis, .Seliotte. Mollin, de Breton Goasmat, Diederich, Giguet, Remy, Gold- schmiJt cn Leveque, die om do beurt de kop namen en er een straf vaartje inhielden. Op anderhalve minuut volgde het tweede peleton met Cottur, Bourlon, Gogan, Neri, Bonnet, Gauthier, Teisseire en Tas- sin verder achter hen spurtte do hoofdgroep met de favorieten. Het ging zeer hard, bij de afdeling 60 en 70 km. en op dc vlakke stukken liep het soms tegen de 50 km. in het uur aan. Van het groepje, dat gezamenlijk het eerst Vanoes bereikte, won Tar chini na een serieus duel met Gi- guet, Weilenmann en Schotte, die Zondag 20 Juli zullen te Weert dc wedstrijden plaats vinden om het persoonlijk kampioenschap van Nederland handboogschicten. Tevens is aan deze wedstrijden de selectie verbonden van het twaalftal dat 3 Augustus te Don gen tegen het Belgisch twaalftal zal uitkomen. Zaterdag n.s. zal een NCB elftal. samengesteld uit spelers van tweede en lagere klassen, op het terrein van Kampong te Utrecht, een cricketwedstrijd spelen tegen de Engelse ploeg South-Hamp- stead. Op Zondag 27 Juli zullen op de sintelbnan van het Hilversumse sportpark motorrennen worden gehouden, waaraan vrijwel alle bekende renners zullen deelne men. De traditionele Nieuw Loos- drecht-week. welke georganiseerd wordt door de watersportvereni ging „het Witte Huis" zal dit jaar op 8. 9 cn 10 Aug. a.s. op de Loos- drechtse plassen worden gehou den. In de overdekte bad- en zwem inrichting te Hilversum zullen Zondag nationale zwemwedstrij den worden gehouden, waaraan vrijwel alle vooraanstaande zwem mers en zwemsters zullen deel nemen. De organisatie is in han den van „De Robben". Het Limburgse voetbalelftal zal op 15 Augustus in den Haag het Haagse elftal ontmoeten. Op 17 Aug. wordt in Beringen (België) dc wedstrijd Belg. Limburg—Md. Limburg gespeeld en op 24 Aug. zal dc return wedstrijd plaats vin den. De Nederlandse Borren heeft op de internationale tenniskampioen schappen te Parijs een zege be haald op Grandet (Fr.) met 3—6, 61, 1—6, 61, 6—4. Nederland wordt het zweet-voet- bal moe. dit bleek wel hedenavond in bet Olympisch Stadion te Am sterdam. waar een handjevol toe schouwers getuige was van de laatste thuiswedstrijd in de kam pioenscompetitie van Blauw Wit. De Bossenaren behaalden een ver diende 32 overwinning en nagel den hiermee Blauw Wit op de on derste plaats in de kampioenscom petitie. De uitslagen van de internatio nale ralley via de Alpen naar Can nes zijn: Eerste categorie, meer dan 8 li ter: 1. Burgerkoudt (Nederland) in de La Have, 10 pnt, 2. Van Strien (Nederland) in Ford 20 pnt, 3. Ap- pleyard (Engeland) in Jahguar 50 pnt. Tweede categorie. 2—3 liter: t. Wisdom (Engeland) in Healay 20 pnt: 2. Gatsonide8 (Nederland) in Studebaker 100 pnt, 3. Mutsaerts (Nederland) in Studebaker 230 pnt. In vijfde categorie (750—1100 cc) werd Kruit (Nederland) Fiat 1160 pnt vierde. resp. tweede, derde en vierde wer- 1 den, hij reed deze 286 km. lange etappe in 7 uur 10 min. 7 sec., een tijd, die voor zichzelf spreekt.'Drie minuten later arriveerde de groep van Gauthier, Cogan, die het kop- peleton niet kon inhalen. De hoofd groep kwam ruim 8 mio, na Tarchi ni aan. Vandaag is het rustdag te Van nes en op Vrijdag heeft de belang rijke rit naar St. Brieuo togen het uurwerk plaats, die, nu de Alpen en de Pyreneeën gefaald hebben, antwoord moet geven op de vraag wie dit jaar de tour winnen zal. Of zou hij bang zijn? De 27-jarige Jackie Paterson, de Schotse wereldkampioen vliegge- wicht is enkele minuten voordat de officiële weging zou plaats vinden voor zijn Htelwedsirijd ie Glasgow tegen de 31-jarige Dado Marino van de Philippijnen, flauw gevallenver- moedelijk tengevolge van zijn po gingen om het vereiste gewicht van acht .stone te bereiken. De wed strijd zal daarom voor de derde maal worden uitgesteld. Reeds 11 Juni en 9 Juli moest het gevecht worden uitgesteld omdat Paterson last van steenpuisten had. Later heeft de promotor, na overleg met de inspecteur van de Boxing Board of Control, officieel verklaard, dat Paterson niet in staat was zich te laten wegen Het grote zonetournooi te Hlver- sum is begonnen. Twaalf der veer tien spelers zijn reeds gestart, alleen do Bulgaar Alex Tzvetcoff en de Pool Plater hebben in de Russische zone in Duitsland doorreismoeilijk- heden en zullen vermoedelijk eerst vandaag aankomen. De Fransman Tartakower is ziek, in zijn plaats neemt Rossolimo deel, terwijl Pale stijn Focrder de plaats van de Schot Combe inneemt. Dr. Eu we geeft 's avonds een ana lyse over een der beste partijen van de dag. Trifunovic (Yougo-Slavië)O'Sul- livan (Ierland» 1—0; Tzvetcoff (Bul garije)Rossolimo (Italië) 10. De stand na 2 ronden luidt verder: Trifunovic (Yougo-Slavië) l'/j uit 2; Rossolimo (Italië) en O'Sullivan (Ier land) 0 uit 2; Plater (Polen) 0 uit 0. Gisteren is voor een Amerikaans gerechtshof to Neurenberg het proces begonnen tegen veldmaar schalk List, oud-inepecteur-gene- raal der Duitse legerreserves, veldmaarschalk Freiherr Maximi lian von NVeichs. oud-opperbevel hebber der strijdkrachten in dé Balkan, kolonel-generaal Rendu- lic, oud-opperbevelhebber van het 12de leger, generaal Foertsch, ex- bevelhebber van het eerste leger, gener. Felmy. ex-bevelhebber van do eerste divisie bergtroepen, Lanz, ex-generaal der bergtroepen, generaal Dehner, ex-bevelhebber van het reservecorps van het 69e leger, generaal Von Leyser, ex- bevelhebber van het 12c leger bergtroepen, generaal Speider, oud-commandant van de verdedi- gingsstellingen in Griekenland en generaal Von Gleitner, oud-chef staf in Servië. De. openbare aan klager, gcneraal-majoor Taylor, beschuldigde do elf verdachten van alsdaden tegen de mensheid. De K.L.M. bereidt een speciale vluuht voor van Amsterdam naar het nabij Holland (U.S.A.) gelegen vliegveld Grand Rapids. Deze vlucht, Ji§ waarschijnlijk met een Lockheed Constellation zal worden gemaakt, zal 11 Augustus beginnen, zodat men de 12e te Grand Rapids arriveert, vanwaar de 15e de te rugtocht zal worden aanvaard. DONDERDAG 17 JULI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.45 Regerings Voorlichtingsdienst 20.15 De Mariniers! 21.00 In memo- riam Gabriël Pierné. 21.30 „De vaart der volken". 22.30 Nieuws. 23.00 Nieuwe Nederlandse muziek. HILVERSUM II: 19.10 „Europa zingt". 20.00 Nieuws. 20.05 Repor tage. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. 21.15 „De Zwaluwen". Ra diospel. 22.10 Pierre Palla, orgel. 22.30 „In de schijnwerper". 23.00 Nieuws. 23.15 Zone Schaaktournooi en Internationale Achtkampen. VRIJDAG 18 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.30 Frans morgenconcert. 9.30 Zang recital. 10.00 Utrechts Stedelijk Or kest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano-recital. 11.15 Lied-cyclus. 11.30 Piano-recital. 11.45 Familie berichten. 12.15 Canzonetta-sextet 13.00 Nieuws. 13.15 Nederlands Ka merkoor. 13.45 Licht-klassiek con cert. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.00 Celesta-Ensemble. 15.50 Declamatie. 16.20 Het Radio- Koperkwartet. 17.00 Orgelbespe ling. 17.45 Giaconda-Ensemble. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.30 Muziek by het ontbyt. 8.00 Nieuws. 8.18 Opera-programma. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Het Trio Pasquier. 10.00 Morgenwyding. 10.20 „De Regenboog". 10.45 BBC Symphonle Orkest. 11.15 Voor de vrouw. 12.00 Hongaars programma. 12.30 Sportagenda. 12.35 „The Sky- masters". 13.00 Nieuws. 13.15 Vau deville-orkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Het Kamerorkest. 15.10 „Ons volk in zyn dichters". 15.30 Opera „Martha". 16.00 Beroemde Engelse organisten. 17.00 Marinierskapel. 17.3^ Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.40 Piano-duo.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2