Bel de A.D.D.A. op! Hadden de Engelsen Narvik kunnen veroveren? Wij vervoeren „frontafval" Prof. Piccard gaat duiken Spoedige hervatting van de onderhandelingen nodig Een jarige krijgt een hondje Radio-programma 2 Rapporten van Britse admiraliteit gepubliceerd „Warspite" in actie 8000 meter onder zee Maar het verhaaltje heeft een staartje IJ/ET liefst zou ik een hond op mijn verjaardag willen heb- El ben." zei Nico van Dillen tegen zijn vader en moeder toen zij hem naar zijn verlanglijstje vroegen. De avond voor Niek's verjaardag gitig vader wat verderop in de straat naar een vriend van hem. die drie aardige terriers had. Eén ervan zou Nico krij gen. Dat was al heel lang afgesproken, maar Nico wist er nog niets vanaf. iai.iii..i..||illlllM ZOEKLICHT op de WERELDPERS Woensdag 23 Juli 1947 Volgens de bevelvoerende officier van de Britse vlootstrijd krachten, die op 13 April 1940 dat is vier dagen na de bezet ting door de Duitsers - de vijandelijke oorlogsschepen en kunstversterkingen bij de Noor se haven Narvik aanvielen, fs uitsluitend het gemis van ge oefende landingstroepen de oor zaak geweest, dat Narvik toen niet door de Engelsen is ver overd. In een gepubliceerde bijlage bij „The London Gazette'*, waarin rap porten zijn opgenomen, die aan de admiralitet zijn gezonden door officieren, die aan de eerste en tweede slag bij Narvik op 10 en 13 April 1040 hebben deelgenomen, schrijft admiraal Sir Willam Jock iWhitworth (destijds vice-rftlmiraal). Het gecombineerde effect van het gedaver der 22 centim. kanonnen van de „Warspite", dat werd weer kaatst door de hoge rotsen van de fjord, van het springen 'der zware granaten en van het zien ondergaan van hun in lammen gehulde sche pen, moet ontzettend voor de vij andelijke troepen zijn geweest. Zulk een effect is natuurlijk niet van blijvende aard en het was mij duidelijk, dat ik, om er volledig van to kunnen profiteren een ge oefende, georganiseerde strijdmacht had moeten hebben, die onmiddel lijk na de zeeslag hal kunnen lan den, ik geloof^ dat zulk een strijd macht er in geslaagd zou zijn zich zo sterk bij Narvik vast te zetten, dat de verovering van de stad slechts een kwestie van tijd en van de aanvoer van versterkingen zou zijn geweest. De rapporten betreffende de bei de operaties zijn kort na de slagen aan de admiraliteit voorgelegd. Ka pitein H. T. Layman, die voor zijn prestaties als bevelhebber van de torpedojager Hotspur in de eerste slag van Narvik de orde van ver dienste heeft gekregen, rapporteer de. dat de resultaten moeilijk te schatten waren en dat deze eerst na verloop van tijd volkomen dui delijk zouden worden. Hij voegde hieraan toe: Het is waarschijnlijk, dat twee of drie tor pedojagers van de vijand buiten gevecht zijn gesteld en dat acht koopvaardijschepen zijn gezonken. Voorts is aan de kaden en haven hoofden door het kanonvuur enige schade toegebracht. Aan onze zijde werd de Hunter tot zinken gebracht, de „Hardy" buiten gevocht gesteld cn de „Hotspur" zwaar beschadigd, het verschijnen van onze flottille te midden van een sneeuwstorm op de dag, nadat Je Duitsers de stad hadden bezet, moet hun een schok gegeven hebben, het moet alle plan nen van de vijand voor het vgrs.% r- ren van de toegangen in de war hebben gestuurd en bet heeft Je weg geëffend voor onze volgende aanvallen. Commandant gedood Kapitein Lavman bracht hulde aan het initiatief en de strijdvaar dige geest, getoond door de aan voerder van de kleine uit vijf tor- ledojagers bestaande strijdmacht, .;apitein B. A. W. Warburton. com mandant van de tweede torpedoja- ger-flottille. die in het verlooo van de strijd dodelijk werd gewond, toen een gianaat ontplofte op de brug van zijn schip, de „Hardy". Nadat in strijd met de aanvan kelijke berichten was vernomen, dat' de vijand Narvik nog «n zijn macht had, zond kapitein Warbur ton de volgende, hoogst dringende, boodschap aan de admiraliteit: Noren delen mede, dat Duitsers Narvik nog in handen hebben. Er zijn ook zes torpedojagers en een onderzeeër en in de haven kunnen mijnen zijn gelegd. Ben voornemens met aanbreken van dag aan te val len. hoog water. Layman deelde mede, dat niet om toestemming tot aanvallen noch om verdere instruc ties werd gevraagd en stelde voor, dat deze boodschap van wijlen ka pitein Warburton Lee in de anna len van de Britse geschiedenis zou worden opgetekend. In zijn rapport betreffende de tweede slaer bij Narvik -deelde vice- admiraal WKïFworth mede, dat de strijdkrachten, die voor deze ope ratie onder zijn bevel waren ge plaatst, bestonden uit zijn vlagge- schip „Warspite1* en de torpedo jagers „Bedouin", „Cossack", „Es kimo", „Punjabi", „Hero", „Ica- aus". „Kimberley", „Forester'' en Foxhound". Van 'het vliegdekschip „Furious" werden vliegtuigen de lucht in ge zonden om aanvallen te doen op de verdedigingswerken van het eiland Baroy, op Romness, op de oorlogs schepen in Ballangen en op de ha ven en batterijen te Herjangs en Narvik. In een beschrijving van de onder nomen actie deelt Whitwortb mede, dat vijf van -de Britse oorlogssche pen. nadat vier vijandelijke torpedo jagers waren vernietigd, de Rom- bank Fjord opvoeren, waar zich volgens de rapporten drie vijande lijke torpedojagers zouden hebben teruggetrokken. De vijand opende het vuur met kanonnen en torpedo's en van de „Eskimo" werd de hoeg door een torpedo weggeschoten. „Cossack" beschadigd De Cossack werd beschadigd en op het strand gezet in de baai van rw' Narvik en van de „Punjabi" werd een ketel onklaar gemaakt. De admiraal heeft er een ogen blik aan gedacht, manschappen te doen landen om -de stad te over meesteren, maar gevangen genomen officieren deelden mede, dat zich in do fjord verscheidene Duitse onder zeeërs bevonden en men nam waar, dat uit Westelijke richting 12 vij andelijke vliegtuigen naderden. Afgezien hiervan zag ik in, dat ik het lot zou tarten, als ik aan het einde van lange en zware da f n een groep van minder dan 200 ver moeide marim'ers in het veld zou brengen tegen een strijdmacht van niet minder dan 2000 Duitse be roepssoldaten, al moest dan ook het gevecht van de dag invloed hebben gehad op het moreel van 'de vijand. Admiraal Whitworth verklaarde, dat, toen de Britse strijdkrachten zich terugtrokken, zeven vijande- 1 gke torpedojagers en een onder zeeër waren vernietigd en zich geen vijandelijke oorlogsschepen meer to Narvik bevonden. „Ik ben er van overtuigddat Narvik door een rechtstreekse aan val kan u-orden genomen cn dat (Ingptonrfen mtn/f-deHngen) •ten beursvrlnd vroeg ik: zeg wat vin-je. Moet ik kopen? Hij zei, wat begin je. De enige Tip, Die veilig is. Flip, Dat is die van Bootz, heus dan win Je. Inz. de Hr B. S te A'dam ontv. 1 ties TIP Een u>eten»chappelljk opgeboutcd produet t SNEL BRUIN VETVRIJ. AFWASBAAR VEILIG DOOR LICHTPILTERS KOEL OP DB HUID UlHöü&ti ZOIOTEBRAXD CHKME F 1.15 per tube N V. Koninklijke Phormacoutlscho Fabrieken v/h BROCADES-STHEEMAM A PHARMACIA men bij het landen geen ernstige tegenstand heeft te vrezenBet is mijn meningdat de landingsstrijd krachten slechts gering behoeven te zijn, maar dat :,J moeten worden gesteund door force b" de vloot- strijdkrachtendie aan de strijd bij Narvik hadden deelgenomenof door overeenkomstige strijdkrach ten van de vloot. De Britse verliezen in deze strijd hebben 28 doden en 55 gewonden bedragen, terwijl de verliezen van do vijand zwaar moeten zijn ge weest, daar elke van hun torpedo jagers een bemanning van 280 kop pen had. De nieuwsberichten betreffende In donesië worden door talrijke be langstellenden, die zich voor de krantenbureaux hadden verzameld, met intensieve aandacht gevolgd en besproken Machinist in oorlogstijd Nieuw-Guinea ziet er op een af stand verleidelijk groen ijit, grote vlakten op de berghellingen zien er uit alsof ze met mals groen grss bedekt zijn. Wij hadden reeds maanden lang met ons hos pitaalschip heen en weer gevaren langs de kust, het nieuwtje was er danig af en we lieten ons onge paste woorden ontvallen over dit deel van het Engelse en Neder landse imperium. Onze taak was voorlopig patiën ten te halen van Biak, deze waren door vliegtuigen daar gebracht, wij moesten naar de grote hos pitalen in Finchhafen (Nw.-Gui- nea). Met motorboten en landinge vaartuigen kwamen onz© possa- sierg langszij en in een grote hak werden ze aan boord gehesen, de ziekenverplegers distribueerden ze over de zalen en na enige uren waren we volgeladen met men selijke wrakken; alles ging „vlug en efficient'^ Koelietaak De verpleegsters, die op de heenreis een gemakkelijk leven hadden, werkten nu als koelies bij een temperatuur, welke ver \an aangenaam was. In de regel waren we zo volgeladen dat ook de dekken en luiken onder do zonnetent in gebruik waren. Dit had tot gevolg dat de machinisten alleen nog in hun hut en de ma chinekamer kwamen; de eetzaal was natuurlijk een automatische maar niet aangename excursie, als men op een dek vol gewonden kijkt. Na enige maanden wenden we ook hier aan. In Nieuw-Guinea aangekomen 'meerden w© lang6 d© steiger en een lange rij ambulance-auto's kwam voorrijden, allen zaten een centimeter dik onder het stof en niemand waagde zich op de wal tenzij men naar de Suartes Mas ter-store moest om kleren te ko pen. Wanneer de laatste auto wegge reden was werden d© zalen schoongemaakt, water en olie ge laden en èén of twee dagen later waren we weer gereed voor een reis naar Biak. W. H. KIEWIET. NED HERV. KERK Beroepen en aangenomen naar Grijpskerk, J. A. Quak te Den Hel der: Diemen, H. W. Hielkema te Hellendoorn; Onstwedde, toez. A. L. van der Smit te Waspik. Beroepen en aangenomen naar Niehove (Gr.) J. Wieger. zend-leraar te Groningen. Aangenomen naar: Wfjckel, C. Th. Niemeijer teBirdaard. Bedankt voor Scharnegoutum en Nieuwkoop C. Th. Niemeijer te Birdaard. Winscho ten (evang.) J. Kramer te Nieuw- Buinen. TU1NKA LENDER WOENSDAG 23 JULI. Niet al- leen de onkruiden, doch ook sommi ge zaaibloemen gaan zich zelve zaaien en krijgen een volgend jaar vaak ontelbare nakomelingen. Hier toe behoren o.a. de Goudsbloemen en de Korenbloemen. Alle twee zijn een sieraad voor een tuin en leveren bo vendien uitstekende snijbloemen. Wanneer men echter de zaadknop pen na de bloei laat zitten, vallen de zaden op de grond en komen het volgend jaar tot ontkieming. Van daar hun reputatie, dat men ze nooit meer kwijt, raakt. Dit laatste is natuurlijk niet erg, domen kan van het mooie ook wel eens te veel krijgen. Daarom is het, raadzaam om de zaadknoppen reeds tijdig uit de planten te verwijderen. Men ver- zuime dit nietS. L. 99 99 nnOOT zijn het me- degevoel en de verknochtheid van de mens tot het dier, zelfs in tijden van de groot ste spanning en hoog ste nood. Boe groot het verzet kan zijn wan neer hef dier wordt aangerand bleek, toen de Duitsers verorden den, dat de honden moesten worden ingele verd. Wie op straat op een Voor een dier kriVek moment zich van a'.les af durft te maken met de bewering dat het toch maar een dier is, wordt direct opzij ge drongen door een hulp vaardige menigte. Be hulpzame handendat hun ook de medicus getuigen, zijn niet al tijd deskundige han den. Hoe dikwijls wordt op straat of op de weg niet een hond of kat overreden waar zelfs tot hulp bereide voor bijgangers geen raad mee weten! Boevele zwervende beesten lo pen er u' in een gro te stad rond wier lot, als zij in toestand van vervuiling en verhon gering zijn geraakt, niemand zich wil aan trekken. Dc Amsterdamse af deling van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vie ren gart een eerste hulp voor dieren in ver schillende delen van de stad oprichten. Een aantal dierenvrienden heeit de cursussen reeds gevolgd waarin hun het verbinden van gebroken poten of de verzorging van bij een ongeluk opgelopen ver- wondinocn worden on derwezen. Op bepaalde adressen zal men ma teriaal gereed hebben, dat voor directe ver pleging van het hulp behoevende dier nood zakelijk is. 1 30 km. PARCOURS 2 40 km. PARCOURS 3 rn 50 km PARCOURS 4 o 55 k m PARCOURS D GENEESKUNDIGE HULPPOST AFSTAND VAN t 5 k m. (Van onze Brusselse correspondent) De beroemde Belgische professor August Piccard, die zich naam ver wierf als onderzoeker van de hogere luchtlagen in de stratosfeer, maakt thans voorbereidingen in tegenover gestelde richting. Hij is namelijk van plan in de Golf van Guinea te „dui ken". Prof. Piccard met zijn mede werkers (acht Belgische en twee Franse geleerden) hopen een diepte te bereiken van 6000 meter. Dat zal dan vijf maal het huidige wereld record bedragen, dat op naam van de Amerikaanse oceanograaf William Beebe staat. De geleerden hopen om beurten expedities te maken en daarvan uit voerig rapport uit te brengen. Zij ma ken de reis naar de tot nog toe on bekende diepten in een duikerklok. Het spreekt van zelf dat deze van zeer bijzondere constructie moet zijn en in de eerste plaats weerstand moet kunnen bieden aan de ontzaglijke druk, afwisselend naar de diepte waarop geopereerd wordt. Vernuftige instrumenten stellen de onderzoekers daarbij in staat om al hetgeen daar in die grondeloze" diepten leeft en beweegt niet alleen waar te nemen, maar ook te fotograferen. Ze zullen kunnen ademen en in een draaglijke temperatuur verblijven. Uit eigen kracht is de duikerklok in staat te rijzen en te dalen, ze wordt niet geleid door een kabel en de ge leerden nemen samengeperste lucht mee. Men heeft met alle denkbare moeilijkheden rekening gehouden, maar men verwacht dat er nog on voorziene moeilijkheden zullen optre den. Het is immers onmogelijk alles te voorzien, vooral niet waar hier tot dusver onbetreden paden worden be wandeld. Drijvend laboratorium De expeditie is volmaakt toegerust. Haar leden hopen straks op velerlei vragen antwoord te kunnen geven: is het waar dat de zeespiegel stijgt en de ijskappen in de Poolgebieden ge leidelijk smelten; gaat de wereld een nieuwe ijstijd tegemoet; worden de vele vragen met betrekking tot de Golfstroom nu nader tot hun oplos sing gebracht. Verder zitten de aardrijkskundigen, de plantkundigen, de dierkundigen niet minder dan oceanografen te wachten op bijzonderheden. Ook vele pracli- sche kwesties over visgronden, ha ringscholen e.d. zullen aan de resul taten van deze expeditie worden ge toetst. Een speciaal voor de expeditie ge bouwd schip is dezer dagen te Tem- sche in België van stapel gelopen. Het is de „Scaldis", een stoomschip van het type „open shelter deck". De leden der expeditie waren geestdrif tig over het schip dat 92 meter lang is en 13 meter breed. Het loopt 10,5 knoop en heeft o.a. een 30 tons laad boom, speciaal voor de expeditie ge bouwd. Het is een drijvend laborato rium, vol instrumenten en apparaten waarmee de ondernemende geleerden vele geheimen aan de diepten van dc oceaan hopen te ontrukken. Het schip maakt eerstdaags een proefvaart naar Zweden, waar de instrumenten aan boord zullen worden gebracht. Daar na gaat de grote diepzee-expeditie beginnen. Tussen Sluis en Delfzijl By schietoefeningen heeft Zon dagmiddag een inwoner van Apel doorn per ongeluk zqn vrouw dode lijk getroffen. 150 vrijwilligers hebben zich ge meld voor hulp bij aardappeloogst ln Noord-Holland. Sleepbootstaking te Rotterdam ls geëindigd. Paus heeft katholieke universiteit te Nijmegen 10.000 dollar geschon ken. Veertig Belgische oud-strijders (19141918) bezochten Harder wijk. Moeder van twaalf kinderen, de 54-jarige mevr. Bekkers-de Vries te Valkenwaard, is door jeep doodge reden. Maximumprijzen voor gTaanstro z\jn verhoogd. Duitse dief, die in Venlo levens middelen stal. hoorde vier jaar te gen zich eisen. Nieuwe rijksweg MoerdijkBreda is waarschijnlijk voor de winter ge reed. Verbond van gerepatrleerden houdt 6 en 7 September congres in Tilburg. F. A. M. Bernefeld (uitstekend Illegaal werker) en 19 anderen wil len genaturaliseerd worden. Wet is ingediend. Vertrouwenslieden Duitse „Ab- wehrstelle" kregen straffen, va riërend tussen 212 en tien jaar. Stemmen uit het buitenland: De Britse bladen geven ondanks hun beperkte omvang (vier pagina s) veel ruimte aan het uitbreken van een gewapend con flict in Indonesië. Met nadruk wordt bericht, dat de Nederlan ders vliegtuigen gebruiken voor hun ..politiële actie". Bijna alle grote bladen wijden hoofdartikelen aan de jongste ontwikke lingen. De toon variëert van bezorgde interesse tot scherpe critiek. De Times heeft woorden van lof voor Sjahrir, voor zjjn opvolger, Sjarifoeddin en voor het geduld van dr. Van Mook en verklaart dan: „De chauvinistische atmosfeer van Djogjakarta heeft overheerst. Er bestaat in Indonesië in sommige kringen een mening, die gekant is tegen elk compromis en men ge looft in die kringen, dat men door de taktiek van voortdurend uitstel toe te passen het geduld van de tegenpartij kan uitputten." De Times vervolgt dan: „De Ne derlandse regering heeft tot nu toe een prijzenswaardige vastberaden heid aan de dag gelegd een her nieuwing der vijandelijkheden te willen vermijden, doch het staat nog te bezien, of het gebruik maken van geweld al moge het gerecht vaardigd zijn door de ernstige en zo lang door de republikeinen vol gehouden provocatie het resul taat zal opleveren, dat de Neder landse regering wenst te bereiken. Al was 't op het ogenblik ge zegd kan worden is, dat een spoedige hervatting van vrede lievende besprekingen de be langen van beide partijen het best dient, maar de stugge ea onsympathieke toon van de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken, die Maandag gepubliceerd is, is niet bepaald geschikt als aan beveling te dienen voor de goe de diensten van Engeland in dr Nederlandse of Indonesische opinie." De Manchester Guardian schrijft: De Indonesiërs dachten, dat de overeenkomst van Linggad- jati met Nederland hun onafhanke lijkheid gaf, maar zij werden ge alarmeerd toen Den Haag probeer de haar eigen uitleg te geven van de overeenkomst. De loop der ge beurtenissen sindsdien heeft het duidelijk gemaakt, dat de Neder landers voor de Republiek nooit een status op het oog hebben gehad, hoger dan die van de andere on dergeschikte staten, die zij aan het oprichten zijn in de rest van Indo nesië. De publieke opinie in Ame rika en Groot-Brlttannië, aldus de Guardian, zal vijandig staan tegenover het ziin toevlucht nemen tot de wapens. Holland staat op het punt meer in pres tige te verliezen, dan het in macht zal winnen. Het zal voor de Hollanders in de (huidige) omstandigheden moeilijk zijn om hun actie aan de wereld en speciaal aan de wereld van het Ver re Oosten, als iets anders voor te stellen dan als een „koloniale oor log", bedoeld om een groeiende na tionalistische beweging te onder drukken en materieel bezit te her krijgen. De Indonesiërs hebben zich sympathieke steun verzekerd in de Arabische landen en in India. Al Maar dat is nog niet alles! In geval van een ernstig ongeluk zal men ook de ambulancedienst kunnen alarmeren, die een auto paraat heeft om de verder verple ging behoevende dieren naar de dokter te ver voeren. Bet fonds voor de bestrijding van de kosten is al gesticht Er wordt vaak lich telijk de draak gesto ken met Dierendag door hen, die menen, dat de aandacht voor het dier daarmee over dreven wordt. De ko mende 4de October, waarop men hoopt het fonds op solide financi ële bas's gefundeerd te hebbenis van verder strekkende betekenis. De A.D.D.A. Ambulan ce Dienst Lierenvrien den Amsterdam) zal dan als G.G.D. voor de die ren zijn werk volledig kunnen beginnen Krabbeltjes en Babbeltjes Toen vader binnenkwam zag hij. dat moeder hond en kroost het heel best maakten, 't Was wel erg moei lijk voor hem om nu juist de leuk ste eruit te zoeken. Een van de hond jes stapte dapper de mand uit en kwam naar vader toe. Hij likte ver trouwelijk vaders hand en keek met z'n donkerblauwe oogjes vol bewon dering naar de mooie steen in va ders Afrikaanse ring. „Zo oude jongen" zei vader: „vind jij mijn handen niet schoon genoeg?" „Waf waf" blafte het hondje vro lijk. alsof hij zeggen wilde ik vind je wel aardig. En zo dacht vader er ook over. „Kom maar onder mijn jas. mijn hondje, want al is het nu nog zo'n mooie dag in Mei. door Nico mag je nog niet gezien worden". Nico's moeder was zeer verwon derd. toen zij haar man zonder hond je zag. „Waar heb Je nu Nico's ridder?" „Spoorloos verdwenen" zei vader geschrokken. Intussen vond het hondje, dat hij al lang genoeg onder de donkere jas had gezeten en stak parmantig zijn kopje naar buiten om te zien wie nu de nieuwe „vrouw" was. Hannie, het zusje van Nico, kwam met het mandje aandragen, waarin zij zelf een mooi kussen had ge maakt. Dc volgende morgen TV/TET een ruk zat Nico rechtop in 1VJ- zijn bed. Hij had lekker lang geslapen. Hoe laat zou het eigenlijk zijn. Als het nu maar niet zo vroeg was, want dan moest hij zo lang wachten op vader en moeder, die de cadeautjes kwamen brengen. Pje-iep. ging de deur en moeder. Hannie en papa verschenen op de drempel. Wat deden ze geheimzin nig' Zou hij een hond krijgen??? „Waf v/af" hoorde hij opeens. Nu kon hij niet meer naar alle lieve v/oorden van vader en moeder luis teren. Met een sprongetje was hij zijn bed uit en hup. zat hij naast de mand. e „Wat ben je een leuk beest!" riep Nico opgetogen. „Ik zal je voortaan Jerry noemen". Vader, moeder en Hannie keken elkaar eens aan. Daar zat hij nu de jarige. Van opwinding vergat hij he lemaal te bedanken. Hij had zijn hondje ook zo veel te vertellen. „Zal je nooit vergeten te blaffen als je nodig even een „ommetje" moet maken. Vergeet dat beslist niet. want anders ben je van mama de liefste niet. Ook mag je geen gat onder de afrastering van de tuin door graven, dan krijg je het met vader weer aan de stok. Rozendaal, de buurman zou daar ook kwaad om worden". Nico krauwde met zijn hand door Jerry's vachtje, dat bracht hem op een nieuw idee. Honden moesten iedere week geborsteld en gekamd worden had hij wel eens gehoord. „Geef eens een kam Hannie, dan zal ik hem eens flink onder handen nemen". Maar nu vond moeder het welle tjes. Nee. Niek, kammen doen we buiten. Kleed je dus maar vlug aan". „Oooo", grinnikte Nico opeens ver legen; „Ik heb jullie helemaal verge ten te bedanken voor de hond, dc mand en het mooie kussen". Jerry gaat tellen EVEN later zaten allen aan tafel. Jerry stond bij de stoel van zijn nieuwe baasje te kwispelen. Nico gaf hem een lekker koekje van boter, bloem en eieren. Dat was nog eens iets anders dan honden- brood, dacht Jerry. Op zijn gemakje kuierde Jerry de tuin in. Hé. wat een mooie bloemen waren er Jiier! Hij dacht dat zijn er vast wel duizend, schoon hij van zijn moeder nog nooit tellen had geleerd. Hoor!, daar floot het nieuwe baas je. Gauw maar weer naar binnen. Op z'n jonge-hondjes-draf rende hij de kamer in. Bij de stoel van het baasje draaide hij als een tolletje in het rond en ging toen liggen. Nico was in zijn schik met de hond. Het beloofde een fijne verjaar dag te worden. In het verhaal van Nico cn Jerry zijn 14 bloemennamen verborgen. Proberen jullie nu eens de bloe men op te sporen. Ik zal jullie een voorbeeld geven van de manier waarop de namen verborgen zijn: „Toe Jan je moet naar bed" zei moeder. Jan had niet veel zin, want hij had nog helemaal geen slaap. Klokjes moesten er eigenlijk niet bestaan, dacht hij. Schrijf de bloemennamen in de zelfde volgorde als van het verhaal op een briefkaart of brief. De oplos sing kan tot en met 24 Juli naar de redactie van Krabbeltjes en Babbel tjes gestuurd worden. Doe je best dus jongelui en maak er een mooi bouquet van. NICO TUSSEN ZIJN VRIEND/ES. Hel Iwndje helemaal links is jerry. De twee andere zijn broertjes van hem. Zitten ze niet keurig? Maar welke hond zou dat niet doen, wan neer je na afloop een plakje worst wordt beloofd!. zou die hun geen onmiddellijke hulp brengen, toch kan het een morele creditpost van grootc waarde blij ken te zijn. Weer onderhandelen Twee grote New Yorksche bladen wijden hedenochtend een redactie neel artikel aan de toestand in In donesië. Het komt ons voor, zo schrijft de New York Times, dat in deze rampzalige toestand elke actie van de Veiligheidsraad op haar plaats zou zijn. want, zo voegt het blad er aan toe, wanneer men de oorlog, die thans nog gelocaliseerd is, zich over geheel Java en Suma tra laat uitbreiden, dan zal geheel Azië daarvan de terugslag onder vinden. Het beste moment om een brand tè blussen is by het begin van de brand. De N e w Yo rk Herald Tri bune ls eveneens van mening, dat een oplossing zou moeten worden gevonden door middel van onder handelingen. De goede diensten van de UNO hadden kunnen worden be nut en men zou daartoe nog zijn toevlucht kunnen nemen, zoals pre sident Soekarno heeft verzocht, want, zo schrijft het blad. de Neder landers, die zelf zo van agresssie geleden hebben en wier aspiraties meer in de richting van do vrede gaan, zouden naar de terugkeer tot de confcrentietafel moeten verlan gen. De Gazet van Antwerpen is een der eerste Belgische bladen, die commentaar geven op de ont wikkeling in Indonesië. Het blad wijst er op dat de Nederlandse re gering de laatste stap slechts nood gedwongen heeft moeten doen en is van mening, dat de Nederlanders eigenlijk te lang geaarzeld hebben met op treden. Het legt er verder de nadruk op, dat de politiemaatre gelen, waartoe men thans besloten heeft, niets te maken hebben met een koloniale oorlog en het geeft zijn lezers nog eens een uiteenzet ting over het accoord-wan Linggad- iati en van de gebeurtenissen, die tot het sluiten van deze overeen komst hebben geleld. De Gazet spreekt de hoop uit, dat de veld tocht in Indonesië niet lang zal du ren, daar deze in dat geval nood lottige gevolgen zou kunnen heb ben. Het blad wijst in dit verband op de nauwe banden, die sedert de oorlog tussen Nederland en België zijn ontstaan en die in de Benelux hun uitdrukking hebben gevonden. Tenslotte spreekt het blad de ver wachting uit. dat het nieuwe bemid delingsaanbod van Anglo-Ameri- kaanse zijde een spoedig staken van de strijdhandelingen in de hand zal werken en dat een oplossing zal worden bereikt, die zowel Neder land als Indonesië volledig zal be vredigen. Moeilijk te begrijpen •Het Parijse dagblad „Le Monde" spreekt er zijn verbazing over uit, dat de Nederlandse regering geen ander middel dan het gebruik van geweld gevonden heeft om zijn ge schillen met Indonesië te regelen. In een hoofdartikel merkt het blad op, dat moeilijk te begrijpen is hoe Den Haag het Brits-Amerikaanse aanbod voor bemiddeling heeft kun nen weigeren. De Nederlandse beslissing om uiterste maatregelen te treffen wordt ernstig genoemd. Het blad beweert verder, dat de Indonesiërs geacht moeten worden in staat te zijn een tegenstand te bieden die niet onder schat mag worden. WOENSDAG 23 JULI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 Land en tuinbouw. 19.30 Het actueel geluid. 19.45 's Nachts gaat de telefoon. Radioschets. 20.00 Nieuws. 20.15 NCRV-Kwartet. 20.45 Wereld-jeugdconferentie te Oslo. 21.15 Radio Philharmonisch Orkest, 22.30 Nieuws. 23 0024.00 Geva rieerd avondconcert. HILVERSUM II: 19.00 Noodvoor ziening Ouden van Dagen. 19.15 Het nieuws uit Indonesië. 19.30 In specteur Onderwys en Volksontwik keling. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Residentie-orkest. 21.15 Het andere Duitsland. Radio scrap-book. 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Zon© Schaaktournool. 23.25—24.00 Gra- mofoonmuziek. DONDERDAG 24 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 9.00 Russische orkestwerken. 10.00 Eer ste kwartier. 10.15 Morgendienst. 11.00 Ziekenbezoek. 12.03 Pablo Casals, cello. 12.30 „Fantasia". 13.00 Nieuws. 13.20 Welk boek?, 13.25 „Fantasia". 13.45 Vrouwen- varia. 14.00 „Hollanda-Sextet". 14.40 Voor de vrouw. 15.30 Piano recital. 16.00 Bijbellezing. 17.00 Ge mengd omroepkoor. 17.30 Omroep orkest. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.30 Gevarieerd ochtendconcert. 8.00 Nieuws. 8.15 „Ochtendrhyth- me". 8.45 Concert voor strijkorkest 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvi taminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 11.00 Luchtig programma. 11.20 Opera- en operettefragmen ten. 12.30 „In 't spionnetje". 13.00 Nieuws. 13.15 Les Gars de Paris. 13.45 Bioscooporgel. 14.20 Brahms Concert. 16.00 U kunt het geloven of niet! 16.05 Reprises. 17.00 Ka- elidoscoop. 17.20 Wat wil je wor den? 17.30 „The Skymasters". 17.50 „Wij slaan op de Tong-Tong". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Orgel en piano.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2