1 Augustus: Eenden jacht geopend In Batavia op de eerste dag der actie Het Probleem van de Liefde Moord ie de Ree Morgeel Radio-programma 2 Nauw verbonden met de natuur Rood-witte vlaggen zijn uit de stad verdwenen De sfeer van Djogja - door EDGAR ALLAN POE Donderdag 31 Juli 1947 Vreemde onrust komt over enige duizenden landgenoten fi*EN vreemde onrust is in enige duizenden landgenoten gevaren. Gewe- ren u-orden voor de zoveelste maal nageziende rubberlaarzen wor- der nagekeken, riemen en ander leerwerk worden gecontroleerd en krij gen met de leren laarzen een extra smeerseltje. Eenzelfde onrust is over de kond \omendie iedere beweging zijns meesters met aandacht volgt €•- als deze hel geweer ter hand neemt een korte roffel met zijn staart slaat. Wat betekent deze merkwaardige spanning bij mens en dier? Is het dan zulk een aangenaam en spannend werk zijn medeschepselen te do den? Want dat toch is volgens veler mening de betekenis en het doel van de jacht tamme lokeenden h-ilen en gierend omlaag suizen, Zij kunnen genieten van onbeschrijflijk mooie zonsop gangen boven ons heerlijk water land. Weer anderen laten hun trou we hond de rustige rietkragen door zoeken, om later de gesprongen eenden, die in de vlucht zijn ge stuit, te zoeken en ter hand te bren gen. Jammer, dat de plaatsruimte be let van dit alles te verhalen. Echter geenszins om reclame te maken voor deze mooie sport! Als wij tenminste dit woord gebruiken mogen. Want ware do jacht slechts sport, aan wel ke schepselen Gods ten offer vallen, zij zou niet te verdedigen zijn. De jager weet dit en behoort dit te we ten en daarom is zijn taak niet al leen bet wild te bemachtigen, doch voor alles het wild te beschutten en te verzorgen, opdat de natuur niet verarmt. Nauw verhonden met de natuur, heeft de ware jager meer eerbied voor het geschapene dan menig ander. Scoieters en aasjagers kunnen wij missen al: kiespjjn. Geen misbruik Nu Da de bevrijding het aantak jachtaktebouders ontstellend is toe genomen, voor een deel met lieden, die aangelokt door te hoge wild- prijzen slechts roofbouw plegen, heeft de minister van landbouw in overleg met Je minister van justi tie dit jaar strenge eisen gesteld voor de afgifte van jachtakten en bepaald, dat ieder, die 'n jachtakte ontvangt, moet hebben aangetoond in de gelegenheid te zijn een aan eengesloten veldje van tenminste 40 ha, waarin een cirkel beschreven kan worden met eon straal van ten minste 150 m, to bejagen. Voor zui vere waterwildjacht, indien op het terrein geen ander wild van bete kenis voorkomt, is echter 1 ha vol doende. Voorts zal er streng op wor- 1 Augustus! De eendenjacht ge opend! In de regel Raat de eenden- jacht even na half Juli open. De lange cn barre wiotei is oorzaak geweest, dat de broedtijd later dan anders begonnen is en bet is dus rationeel de jachttijd voor de eenden later te doen aanvangen. Wanneer de jacht opengaat moeten de eenden jaagbaarzijn, d.w.z. goed kunnen vliegen en voldoende wild braad opleveren. Zo is dan nu de opening op Vrijdag 1 Augustus ge steld. Laat ons een enkele momentop name van de eendenjacht maken. Ginds op het veld staat een mens tegen een der niet erwten opgetaste ruiters geleund, dio in lange rechte rijen op de akker staan. Met welbe hagen rookt hij zijn pijpje en zijn spiedend oog glijdt langs do hemel, die reeds avondtintcn begint te ver tonen. al is de zon nog niet achter de kim gedaald. Zyn luw zit naast hem en laaf eveneens zijn blikken rondwaren, doch verkent bovendien met zijn gevoelige neus de omtrek. Nauwelijks hoorbaar Eensklaps wecrkl nkt een nauw- lijks hoorbaar gesuis. Sneller dan de gedachte beseft d© :r>ai» van wel ke kant het komt; een vlugge blik en dan drukt hij zich tegen de ach terzijde van de ruiter. Met een kort fluitsignaal waarschuwt hij zijn makker, die aan de andere zijde van het veld staat. Het gesuis neemt snel toe en wordt fluitend van toon. Zes eenden gieren met duizeling wekkende snelheid omlaag en wil len, een boog beschri|\ende, tussen de crwtenruiters invallen. Dan be speuren zij do tweede jager aan het einde van het stuk en iflfct grote vaart werpen zij zich weer omhoog Eén eend schijnt een ogenblik in de lucht t© be\rieztn, laat kon en nek hangen en valt, voortijlend op haar vaart, met een boog naar de aarde. Eén wijkt terzijde uit vier andere komen steeds klimmend op onze. eerste vriend aan. die als uit steen gehouwen wacht. Dan vliegt het ge weer aan de wang, een kort rukje omhoog en het schot is eruit; dan zuigt het geweer zich vast aan de vliegrichting van een tweede eend; met oen snolle zwaai wordt de eend achterhaald en gepasseerd on op het moment, dat het geweer bijna steil omhoog wijst, valt het tweede 6cbot. Een ogenblik later valt de eerste eend kor* voor de voeten van de schutte en even later slaat de tweede met het peluid van een voet bal in de tarwe. De bond is niets ontgaan. Op het bvel: „apport!" springt hij over de sloot en spoedig komt -hij uit hot dichte gewas te voorschijn met de eend los in zijn vang. Dan zet hij zich neer voor zijn baas en laat do zware bout !n de eronder gehouden hand vallen. Een prijzend woord en van vreug de kwispelend loopt hij even rond. l5an wordt weer gewacht op de dingen die komen zullen, want ob servatie in de vorige avond beeft geleerd, dat de eendon hier de val hebben en by tienwïllon de kroppen tot berstens toe met erwten komen laden. Op de plassen Ditissfechts één tafereel. Anderen bejagen de eenden aan de plassen, als zij in de vroege morgen op de Zigeunerkoningin ter aarde besteld Honderden Zigeuners uit geheel Australië zijn kort geleden naar Sydney gekomen voor de begrafe nis van de koningin van de Sterio- stam der zigeuners, de 75-jarige mevrouw Mary Sterlo. Onder onafgebroken gebabbel, nadat volgens het aloude gebruik wijn over de kist was uitgegoten eu zilveren munten in het graf wa ren geworpen, werd de zigeuner- koningin te rusten gelegd op het Rookwoodkerkhof te Sydney. Het lichaam van de koningin, In kostbare zijde gewikkeld was acht dagen lang In een rouwkamer te Sydney opgebaard geweest in een cederhouten vergulde kist, die ver sierd was met zilverkleurige orna menten volgens do begrafenisonder neming was deze kist, die groter dan normaal was, een van de duur ste die in Jaren te Sydney waren vervaardigd. Op de dag van de begrafenis ver zamelden tal van zigeuners zich in de rouwkamer om bij het Ujk te zingen en te weeklagen. Een vrouw rookte een lange pyp tussen haar snikken door en een man dronk met lange teugen uit een fles, ter wijl zyn tranen op de kist druppel den. De rouwstoet werd voorafge gaan door het plaatselijke fanfare korps, dat de zigeuners voor deze gelegenheid hadden afgehuurd. Alle juwelen en sieradon der overleden koningin waren in de kist gelegd. Toen de kist in het graf werd neergelaten, goot een vrouwelijk lid van de stam er een fles wijn op leeg en op een gegeven teken wierpen allen zilveren munten in lieten zich ln het graf zakken om het graf. Verscheidene aanwezigen de kist te kussen. den toegezien, dat van do akte geen misbruik wordt gemaakt om de wildstand te vernietigen. Er is dus geen sprake van toewijzingen door commissies of door veie ambtena ren, doch de jagers worden gedwon gen door onderling overleg en door ruiling tot een betero verdeling der jachtvelden te komen. Daar kleine re stukken niet mogen worden be jaagd, kunnen doze feite!y< alleen toevallen aan hen, die ermede bun terrein kunnen completeren en inet name ook aan de kleine jagers is daardoor een kans geboden als nooit te voren om een redelijk \eld je te vormen, waarin zij wild kun nen sparen en dat zij kunnen ver zorgen. „Ruilverkaveling" In enkele strekca heeft reeds een ware „ruilverkaveling" plaats ge had, omdat samenwerking thans fil ler belang is. Natuurlijk is de rege ling lang niet volmaakt en zij zal wellicht 'n menig opzicht gewijzigd moeten worder. maar het is in ieder geval verheugend, dat van over heidswege wordt ingezien, dat bet behoud van een matige wildstand, voorzover met het landbouwbelang verenigbaar, een nationaal belang is. Vermelden wij nog, dat van 1 Augustus af geschoten mogen wor den de gewone wilde eend en de houtduif, die niet tot he* wild be hoort, doch in de broedt jd door do Vogelwot wordt besc1 "rmd. Op 15 Augustus gaat do jacht open op de talingen, slobben en do andere zgn. „halve eenden" en op de watersnip pen. 1 Septemher volgen dan de patrijzen en de rest van het kleine wild op 1 October. De jacht ou her ten. die gedurende de bezetting zeer geleden hebben, wordt dit jaar niet geopend, terwijl thans gedu rende een weck reebokken mogen worden geschoten, terwijl in Janu ari veertien dagen de jacht op ree- geiten wordt geopend. (Ingezonden mededeling) prstf*' A kef** - Ti s;-JM Na enige ogenblikken van volkomen spanning het wachten op het opvliegen, het bepalen van afstand en -ichtcndan schieten, tot drie maal toe C'.rcct achter elkaar. De h ond apporteert. Zie hier de buit.,.. (Van onze correspondent) BATAVIA, 22 Juli 1947. HET langverwachte militaire op treden van de Nederlandse troe pen is een feit geworden. De span ning in Batavia was de laatste da gen gestegen tot het kookpunt. Men voelde dat er iets stond te gebeu ren. Geruchten over het aftreden van generaal Spoor en niet bevestigde verhalen over vernielingen, die de T.R.I. zou uitvoeren op de hoog vlakte bij Bandoeng deden er de stemming niet beter op worden. Ook de zeer kleine groep voorstanders van de regeringspolitiek in dit land werd het steeds duidelijker, dat slechts een dramatische koerswijzi ging van de regering Sjarifoeddin nog uitkomst kon brengen. Het isolement van het republi keinse regeringscentrum, Djogja, heeft niet weinig tot deze ongeluk kige gang van zaken bijgedragen. Immers wat in de cosmopolitische sfeer van Batavia aannemelijk en billijk leek, werd in Djogja als een aanslag tegen de vrijheid en zelf standigheid van de Republiek be schouwd. Als de geschiedschrijver zich later een objectief beeld zal willen vor men van wat er zich nu onder onze ogen heeft afgespeeld dan zal hij er verstandig aan doen zich goed in te werken in de sfeer van Djogja. In ieder geval is de teerling ge worpen en wij kunnen slechts hopen, dat het voor de Nederlandse rege ring ongetwijfeld moeilijke besluit niet zal leiden tot een verbreken van de eeuwenoude band tussen Nederlanders en Indonesiërs. Beide landen zouden cr een onherstelbaar verlies door lijden. Uur van operatie N. HET v/as opvallend stil in de an ders zo drukke straten van Batavia, die Zondagavond van de 20ste Juli. Reeds tegen een uur of tien lagen de boulevards en pleinen verlaten. Het leven leek verstild en slechts het gesjirp van de krekels en het karakteristieke geluid van de tokeh was hoorbaar. Om ongeveer half elf werd deze onnatuurlijke stilte plotseling verbroken. Een aan tal militaire trucks reden met grote Letterkundige richtlijnen door Prof. W. A. P. SMIT belicht door S. Vestdijk en Jean ne van Schaik-U illink in hun roman „De Overnachting" (Uitg. Ent. Querido, A'dam '47) EEDS meermalen is ons geble- ken. hoe belangrijk de plaats is. die Vestdijk onder de moderne Nederlandse prozaïsten inneemt. Telkens weer komt men met hem in aanraking, hetzij rechtstreeks (door zijn eigen werk), hetzij indi rect (door zijn invloed). Voor een evenwichtige ontwikkeling en een veelzijdige bloei van ons proza zou het intussen zeer te wensen zijn, dat zijn dominerende persoonlijk heid een natuurlijk tegenwicht vond in een prozaïst van even groot allu re. maar vin heel andere geaard heid. -Sedert de dood van Arthur van Schendel, die in de laatste tijd zijn hoogtepunt trouwens reeds voorbij was, is daarvan echter geen sprake. Misschien zou op de duur iemand als Rogier van Aerde vcor wie ik een volgende maal Uw aandacht hoop te vragen een der- gelijk tegenwicht kunnen gaan vor men, maai voorlopig is hij daaraan toch niet toe en blijft Vestdijk on der onze romanciers de onbetwiste meester. Enige tijd geleden heb ik (naar aanleiding van de verschijning van „Stomme getuigen") getracht het eigenaardige karakter van zijn werk te typeren; mijn conclusie luidde toen: „de koude objectiviteit van de zuiver wetenschappelijke werker is voor hem kenmerkend. Zijn werk is bijna altijd zeldzaam knap, maar het mist elk spoor van mededogen en persoonlijke belangstelling voor zijn objecten". De nieuwe roman, die hij tezamen met Jeanne van Schaik-Willing schreef, bevestigt opnieuw deze conclusie, zonder ver der in enig opzicht een verrassing te brengen. Het is niet de eerste maal, dat Vestdijk in samenwerking met een ander een roman-in-brieven schreef. In 1936 verscheen Heden ik. mor gen g ij, waarbij de dichter Mars man zijn partner was. Dit experi ment heeft toen tot een mislukking geleld: Marsman werd door Vest- dijks felle en uitdagende analyse van het „geval" te zeer op de ach tergrond gedrongen dan dat van een evenwichtige compositie nog sprake kon zijn In De over nachting heeft een dergelijke overvleugeling van de partner zich niet voorgedaan. Jeanne van Schaik krijgt cr, meer dan indertijd Mars man, haar kans of liever: zij weet zich, romancière als zij Is, sterker te doen gelden dan deze, die ook in zijn roman-concepten in we zen toch altijd lyrisch dichter bleef. Volgens het apergu op de omslag dat blijkbaar door de auteurs zelf werd opgesteld, hebben zij hier een poging willen wagen, om een ana lyse te geven van de verschillende aspecten der liefde: „verre van te pretenderen, dat deze staalkaart dor liefde volledig zou zijn, hebben zij toch de illusie, van de voornaamste vormen, waaronder liefde tussen man en" vrouw zich voordoet, gewag te hebben gemaakt". Tegen de ach tergrond van deze bedoeling moet men dus het korte overzicht van de inhoud zien, dat ik hier volgen laat. Overzicht van de inhoud Line Brose. studente in het En gels, ontmoet op een vacantiereis in Tirol, twee jonge Nederlanders: de idealistische Egbert van Rheenen en de cynische Justus Breevoort, met wie zij een bergtocht onder- neemt. Zij worden door de nacht overvallen, terwijl bovendien Line van een ijshelling afglijdt en op een richel terecht komt, vanwaar terug keer zonder hulp van een reddings ploeg onmogelijk is. Egbert laat zich dadelijk naar haar afglijden, om haar gedurende de onvermijdelijke overnachting, voordat er hulp komt opdagen, door zijn nabijheid te be moedigen en warm te houden; Jus tus blijft boven om de hulpexpeditie de weg te wijzen. Dit gezamenlijke avontuur heeft beide jongens liefde voor Line doen opvatten. Zij wijst echter beiden of. omdat zij niet tussen hen weet te kiezen, cn trouwt kort daarop on verwacht met de uitgever Marcel Tuyl. Haar huwelijk met hem is moeilijk, Marcel is een decadente fi guur die haar telkens ontrouw is, maar zij vindt een ietwat bitter ge luk in het besef, dat hij haar nodig heeft: „Want dat is het bijzondere in Marcel, dat zijn liefdesavonturen voor hem de noodzakelijke stimu lans zijn om het leven te verkennen. Het resultaat van deze verkenning had een filosofische neerslag van ideeën; die in hem in verband met zijn belevingen werden geboren en waarover hij later met rruj sprak en waarvoor hij begrip bij mij ver wachtte. Ik heb me altijd trots ge voeld als hij me betrok in de gees telijke werking van zijn leven, daarin voelde ik een band. die hem met mij verbond." Door de plotselinge dood van Eg- bert van Rheenen gaat Line zich opnieuw in het verleden verdiepen; zij zoekt schriftelijk contact met Justus Breevoort, die romancier is geworden cn in Parijs woont. Tot zover is de gehele ontwikkeling door Jeanne van Sehaik bepaald, althans door haar beschreven. In de brieven van Justus komt dan ech ter Vestdijk aan het woord. Justus* oude liefde voor Line is door haar schrijven herleefd en be wust stelt hij zich ten doel. haar thans definitief voor zich te winnen. Daartoe moet hij zowel haar roman- tisch-dwepende herinnering aan de idealistische Egbert -als haar bin ding aan Marcel afdoende neutrali seren. Hij doet dit. typisch Vest- dijkiaans, niet zozeer langs positie ve, als wel langs negatieve weg: meer door de kracht van zijn argu menten, dan door die van zijn lief de. Uitgaande van dc zekerheid, dat Line steeds van hèm gehouden heeft, ook al is zij zich daarvan niet bewust geweest, dwingt hij haar door een meedogenloze analyse van haar huwelijks- en gevoelsleven, tot het tiekken van de consequenties en het doen van de onafwendbare keuze. Hij ontmaskert (met weinig kiese middelen) Marcel als een per verse bedrieger, die in zijn „beken tenissen" aan Line niet uit reële ervaringen, maar slechts uit zijn fantasie putte om zodoende „van de werkelijkheid geen last te heb ben"': deze figuur, wiens huwelijks verhouding mot Line toch al gecom pliceerd en decadent genoeg was, wordt dus nadrukkelijk nóg gecom pliceerder cn decadcnter gemaakt. Geen wonder dat Line hem verlaat Een scheiding cn een huwelijk met Justus volgen. Knap, maar toch onbevredigend Vinden wij in dit verhaal nu wer kelijk de „voornaamste vormen waaronder liefde tussen man en vrouw zich voordoet"? Maar de normale, zo men wil de banale, vorm dan? Of moeten wij aannemen dat deze vertegenwoordigd wordt door de liefde tussen Line en Jus tus? Dat is toch nauwelijks aan vaardbaar. Want is Line na haar tienjarig „huwelijk" met Marcel nog wel blijvend tot een dergelijke nor male liefde in staat? En heeft zij gelijk, wanneer zij ten slotte toe geeft dat Egbert een naïeve dilet tant was en dat achter het cynisme van Justus de werkelijke idealist schuilt, die „als kunstenaar en den ker, gehoorzaam de duisternis door vorst en doorworstelt om misschien als het mag. ooit bij dat lichtend doel te komen"9 Wij raken van dit alles niet overtuigd en vragen ons bezorgd af. hoe het met het „nor male" huwelijk van Line en Justus zal gaan op dc duur. Symptomatisch is. dat De over nachting. hoewel in de eerste helft van 1946 geschreven, zich tus sen 1926 en 1939 afspeelt. Want het is typisch een roman uit dc sfeer van vóór de wereldoorlog: ongetwij feld een knap boek. waarin mooie bladzijden voorkomen (vooral de dagboekbladen van Lino over het avontuur in de bergen», maar dat toch niet bevredigen kan. Daarvoor is het te weinig verzorgd (soms zelfs slordig) van stijl, en vooral daarvoor wordt het leven er te een zijdig en dus te klein gezien. In het Vlaamse tijdschrift D 1 e t- sche War an de en Belfort schreef Dr. Oskar van der Hallen onlangs met betrekking tot de mo derne literatoren: „Het menselijk „geval" is in hun werken ogen schijnlijk zuiver aangevoeld, maar in feite is het dank zij de pimente- ring bijvoeging van gepeperde kruiden, Sm.), dat hun schepping de indruk verwekt van het dui- zendgestaltig. onvatbaar, raadselach tig. nutteloos Leven". Geldt dit ook niet hier? A. Vestdijk: ..Het eeuwige te laat", uitg. Contact, Amsterdam 1946. Amsterdam, 1946) Ondanks het uitgeversjaartal 1946 is deze bundel eerst onlangs ver schenen. Hij bevat acht dialogen in Platonische trant, waarin de 60- jarlge Arminius voor en met zijn 30-jarige vriend Godard ondogma tisch cn spelenderwijs filosofeert over het begrip: tijd. Uitgangspunt is de stelling: „De mens is gebonden aan het telaat, en daarom begint hij, in zijn allervroegste ontwikkelings stadia. enig besef van de tijd tc krijgen. Niet omdat hij de tijd kent, wordt hij zich bewust te laat te zijn. maar juist andersom". Aan de hand van vaak alleraardigst gevon den anecdotische voorbeelden wordt dit „rctardistisch wereldbeeld" steeds verder opgebouwd. Het uit gesproken hoogtepunt vormt de uitvoerige, analyserende en inter preterende. bespreking van het be kende mythologische verhaal over Prometheus, Epimetheus en Pan dora. Vestdijk bewijst met dit boekje eens te meer zijn grote eruditie en het gemak waarmee hij een nieuwe vorm hanteert. Bovendien maakt hij telkens treffende opmerkingen, die de moeite van een nadere overwe ging waard zijn. In hoeverre hier echter, zoals het apergu op de om slag doet, gesproken kan worden van „een kleine cultuurphilosophie", laat ik in dit verband in het mid den. Het komt mij voor, dat de pro blemen daarvoor te spelend en ter loops worden aangeroerd. Vestdijks retard istisch wereldbeeld is meer een geestig vernuftspel dan een con sequent doorgedachte levensvisie. Ook hier blijft deze auteur zichzelf gelijk: knap, koel en op een af stand. Daarin ligt zyn kracht zowel als zijn beperktheid. Populaire kanarie overleden De trouwste kanarie Van 'Je Engelse koning, en de enige ai zijn soort die het gehele Engelse volkslied kon fluiten, is op ruim 15-jarige leeftijd gestorven. Het dier heeft grote bekendheid ver worven toen hef in 1937 op een dierententoonstelling in het Crystal Palace het %>Goi save the king" ten gehore bracht. FEUILLETON (Vrye bewerking) Dit neemt alle twijfel van ons dat de oude dame eerst haar dochter vermoord zou hebben om daarna de hand aan zichzelf to slaan. Dit ls een zuiver problema- tischo gedachte, want Madame L'Espanaye zou er zeker niet do kracht toe gehad hebben om het lichaam van haar dochter zo ver de schoorsteen in te duwen en boven dien is het gezien haar eigen ver minkingen uitgesloten, dat zij zelf moord gepleegd zou hebben. De moord moet derhalve door een derde of door derden verricht zijn. En aan dezen behoorden de stem men die men in dc boze conver satie beluisterd heeft. Laten wij nu eens even stilstaan bij dc getui genverklaringen en dan alleen bij wat men over die stemmen wist te vertellen. Wat is jou daarbij nu als zeer byzonder opgevallen?" Ik merkte op, dat men het er wel iswaar over eens was, dat de zwaro stem die van een Fransman was, maar dat men totaal verschillende opvattingen had over de schrille, of, zoals een van do getuigen het uit drukte: dc hese stem. „Juist", zei Dupln, „maar je ver geet het belangrijkste. Over die schrille stem la hot merkwaardige, het bijzondere, niet dat men het er niet over eens was, maar dat een Italiaan, een Engelsman, een Span jaard, een Fransman, en een man uit Amsterdam, de stem beschrij vende, haar verklaarden als „van een vreemdeling" tc zijn. Ieder was er voor zich zeker van, dat het niet de stem van een landgenoot was. De Fransman zegt: „Het was een Spanjaard" en dat hij sommige woorden zou hebben kunnen onder scheiden als hjj maar do Spaanse taal machtig was geweest. De Am sterdammer meent, dat het een Fransman was, maar zelf verstaat hij geen Frans, behalve een paar vloeken. Hij werd immers met be hulp van een tolk verhoord. De Engelsman zei met een Duitser te maken te hebben, maar hy spreekt goen syllabe Duits. De Spanjaard beweert by hoog en bij laag dat het een Engelsman was, maar oordeelt op de intonatie van de stem. om dat hij zelf geen Engels spreekt. De Italiaan daarentegen houdt het op een Rus. doch hij heeft nog nimmer een woord in de Russische taal ge sproken. Een tweede Fransman is het niet eens met zijn eigen land genoot. want hij beschuldigt een Italiaan. Nu, hoe zeer ongewoon moet die stem dan in werkelijkheid geweest zijn? Aangezien mensen van v\jf grote Europese stammen cr niets, maar dan ook niets be kends in opgevallen ls. Nu zou jij beweren, dat het de stem van eèn Aziaat of een Afrikaan moet zijn geweest. In de eerste plaats zijn er noch veel Oosterlingen, noch veel Afrikanen in Parijs, maar behalve dat moet je je aandacht eens even richten op nog drie opmerkelijke punten. Een van de getuigen noemt de stem „eerder hees dan schril". Twee anderen beschrijven haar nis snel en onregelmatig. Geen woor den, geen geluiden, die op woorden leken, werden door een der getui gen als verstaanbaar beschreven". „Ik weet niet", vervolgde Dupin, „welke Indruk mijn uiteenzetting op je fantasie gemaakt heeft, maar wat ik naar voren breng is op zich zelf voldoende om argwaan te krij gen welke onze gedachten over dit mysterie ln geheel nieuwe banen moet leiden. Daarover zal ik nu niet verder uitweiden, doch laten wy ons eerst eens verplaatsen naar de kamer waar het misdrijf ge pleegd ls". „Wat zullen wij er eerst zoeken? De weg waar langs de moordenaars toegang verkregen. Het is niet moeilijk te veronderstellen, dat geen van ons beiden aan bovenna tuurlijke gebeurtenissen in dit ver band 'gelooft. Madame noch made moiselle L'Espanaye werden door geesten vernietigd. De daders van het misdrijf waren stoffelijk en ont snapten op een materiële wijze. Maar hoe? Het is duidelijk dat de moordenaars in de kamer zijn ge weest waar mademoiselle L'E. ge vonden werd en dat zij er nog wa ren toen de buren dc trappen be klommen. Hoogstens waren zij in de voorkamer, maar dat maakt geen verschil uit, omdat beide ver trekken door een niet afgesloten deur verbonden waren, doch van de buitenkant ontoegankelijk. De politie heeft de vloeren opengelegd en de zolderingen en ze onderzocht de muren zo zorgvuldig, dat het ze ker is, dat er geen geheime deuren of gangen waren. Laten we ons dan keren naar da schoorstenen. Deze zijn van de gewone breedte doch hoewel zij onderaan wat wijder zjjn kan er van boven naar beneden, dus van het dak naar de kamer, hoogstens een grote kat doorheen. Dus ook de schoorstenen schakelen wy even uit. Wat overblijft zijn de ramen. Door die aan de straatzijde zou niemand hebben kunnen ont snappen zonder door de menigte buiten gezien to worden. De moor denaars moeten derhalve door die van de achterkamer weggekomen zyn. Daar zijn twee ramen, een er van is geheel toegankelijk terwijl het onderste deel van het tweede niet zichtbaar is door het hoofd einde van het zware bed. dat er te genaan staat. Maar het eerste raam was van binnen uit solide vergrendeld. Met grote kracht kon de politie het nog niet opschuiven. Maar ook het andere raam waarbij men niet zo gemakkelijk kon ko men, leverde gelijke moeilijkheden op. Het was verzegeld met een ste vige pin, eveneens van de binnen zijde. Do politie redeneerde, dat de moordenaars toch door een van de ramen ontsnapt moesten zijn, maar daarna zouden zy dus de vensters van de binnenkant uit verzekerd moeten hebben, en dat zou alleen maar mogelijk zyn als deze ramen zodanig geconstrueerd waren, dat zy zich automatisch vergrendelen. Tot deze gedachte moest men wel komen.' Nu heb ik, toen wy er gis teren waren, nauwkeurig de ramen onderzocht en vond daar by het vol gende. De politie had geprobeerd de ra men op te schuiven en bevonden, dat het niet mogelijk was en toen zij zag. dat bovendien nog de pin nen ln het hout zaten, concludeerde zij, dat een uitgang door een van de ramen onmogelijk moet zyn ge weest. (Wordt vervolgd) snelheid in allerlei richtingen door Batavia. Zwaar bewapende militai ren stonden als schimmen opeenge pakt en klommen bijna geruisloos naar beneden als het gevaarte dat hen vervoerde tot stilstand kwam. Onder hun camouflagejassen bolden de ongelijke vormen van stengun of karabijn als een luguber teken van hun zending. De republikeinse gebouwen der stad werden door de Nederlanders overgenomen. De ope ratie N verliep vrijwel zonder strub belingen. De rood-witte vlag van de republiek werd naar beneden ge haald en het personeel werd in de meeste gevallen de toegang tot het gebouw ontzegd. Toen Maandagochtend de Batavia- nen naar hun werk gingen, zagen velen tot hun niet geringe verba zing wat er in de afgelopen nacht was gebeurd. Zo vernamen zij welk een dramatische loop de gebeurte nissen hadden genomen. De radio had reeds bij de aanvang van haar programma om zes uur in de ochtend in een extra nieuws-uitzending mee gedeeld, dat om twaalf uur 's nachts Nederlandse troepen de demarca tielijn hadden overschreden, maar- een radio is in het na-oorlogse Batavia nog een luxe-artikel en dus hadden slechts enkelen via deze weg het nieuws vernomen. Tc weinig nieuwi DE zenders van radio Repoeblik Indonesia op het Koningsplein te Batavia waren om half acht die Maandagmorgen weer in de lucht, maar nu met de nieuwsberichten van radio Batavia. Verschillende leden van het republikeinse perso neel boden aan te blijven werken voor de Nederlanders. Hierover ls tot nu toe nog geen beslissing ge nomen. Ook de telefooncentrale ver anderde van eigenaar al bleef het meeste personeel op zyn post. Voor de argeloze telefoneerder was het anders vreemd toen hij 's morgens in het Hollands werd toegesproken door een telefoniste, die hern ver telde, dat hij sprak met de centrale Weltevreden. Gisteren was het nog Djakarta. De electriciteitsvoorziening der stad; die toch al niet schitterend was, is ernstig gestoord. Enkele centrales zijn nog steeds in handen van de T.R.I. en de directie van het electriciteitsbedryf hoopt er het beste van. Er wordt met man en macht gewerkt om in ieder geval de essentiële instellingen doorlopend van stroom te voorzien. De burgerij moet zich echter offers getroosten en hele wijken zitten 's avonds in het donker. Het is dan ook te hopen, dat de centrales onbeschadigd uit de strijd te voorschijn komen. Anders zou de lichtloze periode in Batavia wel eens ongedacht lang kunnen duren. De Batavianen hebben rustig ge- reageeid op de jongste gebeurtenis sen. Het werk vindt normaal voort gang en slechts hét stilzwijgen van de militaire autoriteiten over het verloop der acties wekt nogal wat bevreemding en critiek. Iedereen vraagt dan ook voortdurend naar nieuws. Hopelijk komt het spoedig en zal het ons moed geven de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien. Slechts vreedzaam overleg zal de breuk weer kunnen helen. Wan neer zal Sjahrir weer op het toneel verschijnen. DONDERDAG 31 JULI' Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.45 Voorlichtingsdienst. 20.00 Nieuws. 20.15 De Mariniers! 21.00 Melodieus verzoekprogr. 21.30 „De vaart der volken". 22.30 Nieuws. 23.00 Boedapester-Strijkkwartet. 23.2024.00 „Tegen middernacht". HILVERSUM II19.10 Zomer Confetti. 20.00 Nieuws. 20.05 Reizen naar het buitenland. 20.15 Concert gebouworkest. 22.00 „In de schijn werper". 22.30 Pierre Palla, orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Zone Schaak- tournooi. 23.25 Orkest Piet van Dijk. VRIJDAG 1 AUG. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.30 „AugustusVac an tie maand". 9.00 Mineapolis Symph. Orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zangreci- tal. 11.45 Pianospel. 12.00 Fritz Kreisler. 12.15 „Holanda-Sextet". 13.00 Herdenkingsdienst. 14.40 Fluitrecital. 15.15 „Van alles wat". 16.00 Declamatie. 16.20 Domstad Strijkkwartet. 17.00 Piano-duo. 17.20 „Voor het diner17.45 „All Round Sextet". 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws. 7.30 Muziek b(j het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.18 Opera-progr. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Lichte Morgenklanken. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 „De Regenboog". 10.45 Sopraan en piano. 11.05 Philharmo- nisch orkest van Londen. 11.30 Or gelspel. 12.00 „The Skymasters". 12.30 Sportagenda. 12.35 Pierre Palla. orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 The Rhythm Club. 14.00 Kook kunst. 14.20 Mozart-Concert. 15.10 Ons volk in zijn dichters. 15.30 Mid dagconcert. 17.00 Koorzang. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.20 Dr. Jan v. d. Tempel 70 jaar, 18.30 Metropole orkest. TUIN KA LENDER DONDERDAG 31 JUU. Rulnt een eeuw geledenwerd in Sussex in Engeland een nieuwe pruim ge* wonnen die later een zeer grote be kendheid zou verwerven. Het Was de pruim Reine Victoria, die in de tweede helft van Augustus wordt geplukt en thans nog °en der meest gekweekte soorten ls. De vruchten, van dit soort zijn rood van kleur groot van afmeting en goed van smaak. Ze is rijkdragend en zelffer- Hel* Dit laatste betekent, dat voor de vruchtzetting et eigen stuifmeel kan volstaan. Door al deze hoedanigheden verdient deze pruim voor de aanplanting in parti culiere tuinen ook bijzondere aanbe veling. WH men eerst <le vruchten eens leren kennendan bestaat daar voor binnenkort, in de pluktijd vol op gelegenheid. S, L

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2