10 Reuzentelescoop bestrijkt afstand van milliard lichtjaren Komt er een nog verrassing? „Oeroeg"-geheim ontsluierd VAN NELLE Een millioen maal gevoeliger dan het menselijk oog Bouw deze zomer gereed Spiegel der wereld Goud is niet safe De moordenaar van A. M. de Jong weer in Nederland HELLA S. HAASSE De studenten in de Nationale Reserve Kerknieuws Gunstige aspecten voor onze handel met Duitsland Radio-programma Donderdag 15 April 1948 3 T N fiet zonnig Califomië mot zijn kristalheldere atmosfeer staat op een 1800 meter hoge heuvelrug gelegen op 120 m^Ien van Pasedena een wonderlijk bouwwerk, een rond gevaarte gekroond door een reus- aohtige koepel van 42 meter doorsnede. Onder dit bolvormig dak wordt koortsachtig gewerkt aan de installatie van de grootste teles coop ter wereld met een reflector van 508 c.m. middellijn, een kunst matig oog, dat een millioen maal gevoeliger is dan het menselijke. Van de zomer komt deze doorvorser van het heelal, wellicht het grootste technische wonder dezer eeuw, gereed. Als door een geheim zinnige hand bewogen zal dan do koepel zich draaien, het middendeel zioh opensplijten. Door deze sleuf staart de telescoop naar het hemel ruim en legt op de fotografische plaat vast, wat op een afstand van een milliard lichtjaren te zien is... rium van Mount Palomar een ant woord kunnen geven op het raadsel van het uitdijend heelal bijv. of de bouw en samenstelling der sterren stelsels buiten ons eigen melkweg stelsel. De sterrenkundige wereld wacht met spanning op de hemel- foto's van Mount Palomar, die dat staat nu reeds vast stof zul len leveren voor een uiterst moei lijke studie van tientallen jaren. Kostbaar stuk glas Het grootste en tevens kostbaarste stuk glas ooit door mensenhanden vervaardigd is de reflector, die on derin de telescoop staat opgesteld. Voor het maken van deze ruim vijf meter grote glasschijf werd een speciale fabriek gebouwd. Het gie ten van de eerste holspiegel in Maart 1934 mislukte, doordat deel tjes van de chamotte gietvorm aan de oppervlakte van de gloeiende glasmassa kwamen drijven. In 1934 echter slaagde men er in, in zeven uren tijds een tweede holspiegel zonder enige verontreiniging te gie ten. Het afkoelen van het vloeibare glas moest om spanningen en bars ten te voorkomen zeer langzaam ge schieden en nam daardoor een vol jaar in beslag. Ook het slijpen tot op een honderdmillioenste milime- ter nauwkeurig duurde een jaar. De afstand, die hot licht in een milliard jaren aflegt, is zo oneindig groot, dat wij er ons eigenlijk geen voorstelling van kunnen maken. Wanneer men erin slaagt, die af stand werkelijk te overbruggen, zal de reflector reageren op licht, dat duizend millioen jaren geleden, of wel toen op onze aardbol nog absoluut geen levend organisme te bespeuren was. van zijn plaats van oorsprong kwam. Dit doet ons beseffen, dat tijd, plaats en afstand, die wij op onze nietige aarde als absoluut vaststaande dingen beschouwen, in het he melruim toch maar een betrekke lijk begrip vormen. De vele theorie- en, die het scherpzinnige mensen brein omtrent de bouw van het he melruim wist op te stellen, vermo gen niet de even talrijke raadselen, waarvoor de wetenschap zich nog steeds gesteld ziet, op te lossen. Mogelijk zal het nieuwe observato- Twee technici controleren de hol spiegel van de grootste telescoop ter wereld. Het glas^vordt gesteund door een caatvormige constructie, die op de foto duidelijk te zien is. De Telescoop Het telescoopgeraamte, waarvan in het benedenste gedeelte de 20 ton zware reflector hangt, is een stalen constructie van 18 meter lengte en door dr. C. D. J. Brandt NAARMATE de 18de April, de datum van de Italiaanse ver kiezingen, dichter en dichterbij komt, wordt het spannender, of de Sowjet-Unie nog een zet zal kun nen en willen doen, om de stem ming ten gunste van het volksfront te beïnvloeden. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit, dat dit nog gaat gebeuren en bovendien kun nen wij ons ook niet indenken, waarin zo'n zet zou kunnen be staan. Eén mogelijkheid is, dat Moskou afziet van zijn aandeel in de door Italië op te brengen herstelbetalin gen, maar aangezien de mogendhe den van het Westen ditzelfde reeds lang geleden hebben gedaan, zal het effect hiervan niet erg groot kunnen zijn. Wij zouden zelfs wil len zeggen, dat de Sowjet-Unie wel mal zou zijn als zij in de gege ven omstandigheden met dit voor stel kwam. Een andere gunst, die de Russen zouden kunnen bewijzen, is, dat zij zich zouden uitspreken voor een teruggave van de koloniën aan Ita lië. Maar dit zou niets nieuws zijn, want zij hebben het reeds gedaan. En het feit, dat de Poolse regering kort geleden verklaard heeft met de Russische opvatting ten deze in te stemmen, kan op het Italiaanse kiezerscorps weinig indruk hebben gemaakt. HET begint er inderdaad op te lijken, dat de Sowjet-Unie in de campagne voor deze by-election between East and West tussen tijdse verkiezing tussen het Oosten en het Westen), zoals men de Ita liaanse verkiezingen niet onaardig heeft genoemd, een paar slagen is achter geraakt en dat er weinig kans voor haar is om deze achter stand op het nippertje nog in te halen. In plaats van „zijn" kiezers in Italië iets te bieden, heeft Moskou hun integendeel in de afgelopen paar dagen zelfs tot tweemaal toe iets moeten weigeren. En wat! Eerst is de toelating van Italië tot de UNO voor de tweede maal door het veto van Gromyko onmogelijk gemaakt. En vervolgens heeft het de voorstellen van het Westen in zake de hereniging'van Triest met Italië van de hand gewezen. Beide beslissingen komen weliswaar niet onverwacht en iedere Italiaan met enig politiek inzicht moet kunnen begrijpen, dat de Sowjet-Unie niet anders kon handelen, omdat zij in een dwangpositie was gemanoeu vreerd, maar dat neemt niet weg, dat elk van beide weigeringen en vooral beide tezamen zich heel ge schikt propagandistisch laten uit buiten. Ondertussen vragen wij ons wel eens af, of men de betekenis van deze en dergelijke dingen niet schromelijk overschat. Zouden er nu, twee of drie dagen vóór de verkiezingen werkelijk nog zoveel Italiaanse kiezers zijn, die voor het doen van hun keuze zo'n stootje van buitenaf nodig hebben of zelfs maar kunnen gebruiken? Dit is trouwens een vraag, welke wij ons- naar aanleiding van alle verkie zingspropaganda van het laatste moment al zo vaak hebben gesteld. Haalt b.v. zo'n papiertje; dat men bij de ingang van het stembureau de kiezers in de hand stopt nu werkelijk iets uit? Welnu, het kan best zijn, dat men er in Moskou net zo tegenover staat als wij en dat men er daarom niet aan denkt om vóór Zondag nog met de een of andere coup te voorschijn te ko men. Het o bservatorlum van Palomar, waarop de aandacht van alle sterre- kundigen ter wereld is gericht. G meter doorsnee met een gewicht van 115 ton. De gehele kijker, die op een apart, diep in de rotsen ver ankerd, fundament rust, is zo fijn uitgebalanceerd, dat zij, ondanks haar totale gewicht van 450 ton, door een electrische motor van slechts een halve paardckracht in alle richtingen bewogen kan wor den. Tijdens de waarnemingen, die urenlang kunnen duren, wordt de telescoop automatisch op het te observeren sterrebeeld gericht ge houden. Het instellen van de teles coop geschiedt door middel van weer andere, kleiner telescopen. Met het blote oog kan niet worden geobserveerd; de waarnemingen ge schieden uitsluitend fotografisch met speciaal daarvoor geconstrueer de fotoapparaten. Het observatorium zelve telt twee verdiepingen en wordt overdekt door een koepel van 900 ton rustend op 32 wielen. Op de begane grond zijn de kantoren, een fotografisch laboratorium, installaties vóór de luchtverversing en de bibliotheek ondergebracht. De eerste verdie ping wordt gebruikt voor de elec trische contróle-kamers en recre atiezalen. Op de tweede verdieping staat do telescoop opgesteld. Aan het bouwontwerp van deze super-telescoop werd reeds in 1928 op initiatief van dr. George Hale begonnen Het gold een geheel nieuw project, zodat, eer met de eigenlijke bouw kon worden begon nen, jarenlang aan de oplossing van talrijke vraagstukken moest worden gewerkt. Dit geschiedde aan de hand van diverse schaalmodellen die men van de te bouwen telescoop had vervaardigd. Men heeft berekend, dat de totale kosten vijftien millioeh dollar zul len belopen, een bedrag, dat men gaarne wilde spandéren om voor de astronomische"" wetenschap geheel nieuwe wegen te openen. Conversie Nederlandse Staatslening Op 5 April heeft de minister van Financiën reeds in zijn radiorede medegedeeld, dat ter conversie van de 33\^% Nederlandse staatsle ning 193S thans nog groot 1.2 milliard een nieuwe 3lening zal worden uitgegeven en dat aan hen, die hiervan geen gebruik zou den willen maken, een tweede be- leggingsmogcHikheid zal worden feopend door de uitgifte van een 0-jarige .3lening. Inmiddels is het prospectus van beide leningen gezamenlijk groot 1.500 millioen verschenen en zal evenals de inschrhvingsbiljetten van 15 April af ten kantore van de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel kosteloos verkrilg- baar zijn. Houders van schuldbewijzen der 33J,j>% Nederlandse Staatslening 1938, die aan aflossing de voorkeur geven en hiervan vóór 3 Mei bij de inleveringskantoren hebben kenni3 gegeven, zullen per 1 Juni 1948 voor het bedrag van het ingelevordé schuldbewijs de tegoedschrijving op een lossingsrekening ontvangen. Het uit aflossing verkregen bedrag kan worden tqgoedgeschreven op vrije rekening. Nieuwspalet ln Zwitserland houdt men :ich thans met het vraagstuk bezig o/ het wel aanbeveling verdient grote hoe- vetheden goud op te slaan. Zoals men weet heelt Zwitserland na Amerika het meeste goud ter uxreld. Maar dat wil niet zeggen, dat de Frankdie op het ogenblik nog „harder" is dan de dollar, ook safe is. De hoge levens standaard, en dit in de eerste plaats, het gebrek aan grondstoffenzijn in feite aanleiding, dat in het eedgenoot schap reeds over devaluatie wordt ge sproken. en dat men in Bern in overweging neemt in plaats van het edele metaal grondstoffen op te slaan. Gebleken is namelijk, dat juist het goud sinds 1939 aan waarde heeft ver loren (ca. 41%). terwijl de prijzen van alle andere metalen, aanzienlijk zijn gestegen. Op 54-jarige leefttfd is overleden Christmas Möller, leider van de conservatieve partij in Denemar ken. Hij organiseerde na zijn ont snapping in 1942 naar Londen van daar uit het Deenso verzet. O Uit de Sovjetzone zijn grote hoe veelheden valso distributiekaar ten naar Blz.o- niö gesmokkeld om daar de voedsel voorziening te ontwrichten. O Van de voormalige Duitse vloot la 350,000 ton (bijna de helft) toege wezen aan Engeland. Nederland krijgt 48.000 ton. O De Britse uit voer naar Amerika zal in 19-18 gro ter zijn dan aanvankelilk werd ver wacht. Voor de handel op de Sov- 1et-Unie zijn behalve wat betreft de levering van stalen rails, geen ver plichtingen aangegaan. Vijf Slo- wenen, die te Ljubljana terecht staan. hebben bekend, gegevens te hebben verzameld over de Joego slavische strijdkrachten ten behoeve van de Amerikaanse geheime dienst. O In Moskou zijn de eerste tien kilometer van de ondergrondse ringspoorweg om de hoofdstad ge reedgekomen. Moskou-radio heeft een derde uitzending gewild aan do cumenten over het voorspel tot de tweede wereldoorlog. Hierin wordt vooral critielc geleverd op Georges Bonnet die in 1938 minister van buitenlandse zaken in Frankrijk werd. O In de mnd. Februari kwa men 1447 huizen gereed; het aan deel dat Utrecht aan deze tak van de wederopbouw heeft is 43, of wel 3O De „Johan van Oldenbarne- vcldt" is te Priok aangekomen. Het schip vertrok op 17 Maart in het kader der versnelde gezinshereni ging uit Nederland met 1.292 pas sagiers, van wie 825 volwassenen en 467 kinderen. Spanje leverde hem uit Onder zware begeleiding werd gisteren de moordenaar van A. M. do Jong, do ex-S.S.-er Van Gogb, per K.L.M. van Parijs naar Schip hol overgebracht, waar hli werd overhandigd aan de Rijksrecherche om vervolgens ln het huls van be waring to Amsterdam van zijn reis uit te rusten en over zijn daden na te denken. De ex-S.S.-er, die ln Spanje was opgespoord, Is op ver zoek van de Nederlandse justitie aan ons land uitgeleverd. Zoals men weet heeft Van Gogh in samenwerking met Bemhard, die reeds eerder gearresteerd werd. op Maandagavond 18 October 1943 op laaghartige wijze A. M. de Jong ln zijn villa te Laren vermoord. Deze Silbcrtanne-moord ge schiedde onder de supervisie van de chef van de Slpo te Amsterdam, de beruchte Willy Lages. Zaterdag 16 October was de in het Gooi zo beruchte N.S.B.-er en jodenjager Njjland geliquideerd en als repre saille hiervoor werd A. M. de Jong neergeschoten. Nederlands hockeyteam tegen Frankrijk Het Nederlands hockey elftal, dat Zaterdagmiddag 24 April in het Wagener stadion te Amstelveen tegen Frankrijk speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair); achter; De Looper (Hilversum) en Drijver (Leiden); midden: Derckx (De venter), Loggere (Laren) en Lang- hout (Hilversum): voor: v. Heel (HHYC), Bolsius (Tilburg), Brom berg (HHYC), Kruize (HHYC) en Esser (Togo). Op een uitzondering na, de ver vanging van Boerstra door Bolsius, is het elftal ongewijzigd gebleven na de succesvolle wedstrijden tegen Wales en tegen België. De vertegenwoordigende ste delijke ploeg te Brno heeft met 4-1 van ADO uit Den Haag gewon nen. Schrijfster van het Geschenk Boekenweek 1948 IN een officiële bijeenkomst in liet Internationaal Cul- 1 tureel Centrum, Paviljoen Vondelpark te Amsterdam heeft de Commissie voor de Propaganda van het Neder landse Bock hedenmiddag bekend gemaakt wie de auteur is van de novelle „Oeroeg", die als Geschenk van de Boekenweek 194S werd uitgegeven. In een gesprek, dat u>e met de prijswinster hadden, vertelt zij ons van haar ervaringen vóór de ontsluiering van het geheim. Zwijgen viel moeilijk Duizenden leesgragen hebben zich en anderen tijdens en nn de Boekenweek deze vraag gesteld. Veronderstellingen zijn op losse en meer gefundeerde gronden op- en weer verworpen. Het was dit keer niet gemakkelijk het raadsel op te lossen, maar het moeilijkste had het de auteur zelf. Nu is de zwijg plicht haar opgelegd, want Oeroeg heeft een schrijfster, opgeheven. Hclla Haasse, dc zesde uit de reeks van negentien aan ons ter keuze voorgelegde namen, kan rui terlijk verklaren, dat zij zich zelfs in de penibelste momenten van de domme heeft gehouden en zij stelt cr een eer *n» omdat iedere vrouw nu eenmaal zo gauw bij de genus loquar wordt ingedeeld. „Het is wel een merkwaardige gewaar wording, zegt ze, als in alle boek winkels je eigen werk je toegrijnst. Ik heb het een paar keer bij de aankoop van een boek cadeau ge kregen. Eenmaal gaf de boekhan delaar mij „Oeroeg" met de op merking, dat het wel van S. Franke zou zijn. Van hem was bekend, dat hij in Indië geweest was. Toen ik nonchalant, als volkomen zon der belangstelling voor de prijs vraag, mijn schouders ophaalde, voegde hij er aan toe; u kunt er honderd gulden mee winnen. On der mijn kennissen, hier in Baarn heb ik er niet veel, was niemand, die er enig idee van had, dat ik de prijswinster was. Trouwens tot nu toe heb ik voornamelijk gedich ten een bundel „Stroomversnel lingen" en Balladen gepubli ceerd. Ik heb enige toneelstukken geschreven misschien gaat er één binnenkort bij de Plankcniers, het amateurtroepje in het Gooi- en cabaretliedjes. Om voor het toneel te werken is een voortdurend con- tabt met de artisten nodig. Nu ik buiten woon en een gezin heb ls het proza de makkelijkste vorm om me te uiten. Daarom ben ik van plan daar mee door te gaan". Hella Haasse blijkt het motto, dat zij koos voor haar inzending van „Oeroeg", Soeka Toelis Ik hou van schrijven trouw te wil len blijven, al begeeft zij zich op andere paden dan die haar oor spronkelijk, na de toneelschoolja ren en haar toneelspeelsters-loop baan, tot de toneelschrijfkunst voerden. Louis' laatste gevecht Joe Louis en Jersey Joe Walcott hebben de contracten, getekend voor een return-ontmoeting om de wereldtitel zwaargewicht op 23 Juni a.s. in het Yankee stadion te New York. Op 5 December van het vorige jaar behaalde Louis een kleine puntenoverwinnlng op Joe Walcott, een beslissing, die heel wat stof heeft doen opwaaien. Louis heeft verklaard, dat dit ge vecht, onafhankelijk van de uitslag, zijn laatste zal zijn. Engelse League De resultaten van de Woensdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Aston Villa-Blackbum Rovers 3-2 D. County-Wolverhampton W. 1-2 Everton-Chelsea 2-3 Tweede divisie: Chesterfield-Southampton 0-1 New Castle United-Fulham 1-0 In de derde divisie verloor Bour nemouth met 0-1 van Queens Park Rangers. In de te Den Bosch gehouden jaarlijkse vergadering van de Ned. Bridgebond is o.m. besloten tot de instelling van een meesterklasse. Vertegenwoordigers zullen gezon den worden naar het Europese Bridge-tournooi dat in Kopenha gen zal worden gehouden. „Mijn waarde juffrouw, probeer uw r eUllLeton gevoelens te beheersen. Ik beschul- dig niet." Hij boog tegen juffrouw ff* Brent. Ik hoop, juffrouw Brent, KlCine dat u niet beledigd bent door mijn aandrang, dat wij allen gelijkelijk neffertjeS onder verdenking staan?" - - - - Emily Brent breide. Zij keek niet DOOR AGATHA CHRISTIE op. Op koele toon zei zij: „Het denk- -beeld.* dat ik ervan beschuldigd zou 36 Hij zweeg. Rechter Wargrave richtte zich nog steeds op dezelfde scherpe, zure manier tot Armstrong: „Ik neem aan,^ dokter Armstrong, dat een vrouw "lichamelijk in staat zou zijn geweest de slag, die de arme Macarthur gedood heeft, toe te brengen?" De dokter antwoordde kalm: „Vol komen in staat gegeven een ge schikt wapen, bijvoorbeeld een gum mistok. rubber staaf of stok" „Daar zou geen buitengewone krachtsinspanning voor nodig zijn?" „Helemaal niet." Rechter Wargrave kronkelde zijn schildpadnek. Hij zei: „De twee andere gevallen zijn het gevolg van het toedienen van een of ander ver gift. Niemand zal willen bestrij den. dat dat gemakkelijk kan ge schieden door een persoon met een zeer geringe lichaamskracht." Vera riep boos: „Ik denk, dat u gek bent." Hij richtte zijn ogen langzaam op haar. Hij had de koele blik van een man. die gewend is de menselijke natuur op een goudschaaltje te we gen. Zij dacht: „Hij bekijkt me als als een willekeurig exemplaar. En deze gedachte was een volkomen verras sing: „Ik beval hem niet erg!" Op afgemeten toon zei de rechter: worden het leven van een mede mens genomen te hebben om niet te spreken^van drie medemensen is natuurlijk volkomen belachelijk voor iemand, die mijn karakter maar enigszins kent. Maar ik be grijp volkomen, dat wij allen vreem den voor elkaar zijn en dat in die omstandigheden niemand zonder be wijs van verdenking ontheven kan worden. Er is, zoals ik gezegd heb, een duivel onder ons." De rechter concludeerde: „Dan zijn wij het daarover eens. Niemand kan op grond van karakter of po sitie buiten beschouwing gelaten worden." Lombard vroeg: „En Rogers?" De rechter keek hem vast aan: „Wat bedoelt u?" Lombard, antwoordde: „Volgens mijn mening i3 Rogers vrijwel uit geschakeld." Rechter Wargrave merkte op: „Inderdaad? En op welke gronden?" Lombard zei: „Ten eerste heeft hij er de hersens niet voor. Ten twee de was zijn vrouw één van de slachtoffers." De zware wenkbrauwen van de rechter gingen nogmaals de hoogte in. Hij zei: „In mijn tijd. jonge man. hebben verscheidene mensen voor mij terecht gestaan wegens moord op hun vrouw en zij zijn schul dig bevonden ook." „O, dat geef ik u toe. Moord op een vrouw is heel goed mogelijk bijna een natuurlijk verschijnsel, zouden wij kunnen zeggen. Maar niet dit soort moord! Ik kan aanne men, dat Rogers zijn vrouw ver moordt, omdat hij bang was. dat zij een zenuwinstorting zou krijgen en hem zou verraden, of omdat hij het land aan haar had gekregen of om dat hij op een andere vrouw ver liefd is. Maar ik zie hem niet in de gedaante van de krankzinnige heer Manth, die begint met zijn eigen vrouw te laten boeten voor een mis daad, die zij samen hebben begaan." Rechter Wargrave zei: „Om te be ginnen neemt u aan, dat iets. dat u alleen maar van horen zeggen hebt. een feit zou zijn. Wij weten niet, of Rogers en zijn vrouw wel samen opzettelijk hun werkgeefster ver moord hebben. Dat kan een valse verklaring zijn geweest, alleen maar afgelegd om Rogers in een zelfde positie te brengen als ons. De schrik van mevrouw Rogers gisteravond zou hebben kunnen voortvloeien uit het feit, dat zij begreep, dat haar echtgenoot geestelijk van streek was." Lombard antwoordde: „Nu. goed dan. N. I. Manth is één van ons. Wij komen allen in aan merking." Rechter Wargrave merkte op: „Mijn bedoeling is, dat wij geen uit zondering kunnen maken op grond van karakter, positie of waarschijn lijkheid. Wat wij nu moeten nagaan, is de mogelijkheid van een uitzon dering op grond van de feiten. Om het eenvoudig te stellen, is er onder ons één of zijn er meer personen, die onmogelijk cyaankali aan An thony Marston hadden kunnen toe dienen, of een te grote dosis van een slaapmiddel aan mevrouw Ro gers, of die niet de gelegenheid had den de slag toe te brengen, welke generaal Macarthur gedood heeft?" Het vierkante gezicht van Blore klaarde op. Hij boog zich naar vo ren. „Dat is verstandige taal, mijn heer!". zei hij. „Zo hoort het! Laten wij dat nagaan. ^VTet betrekking tot de jonge Marston geloof ik niet. dat dit iets oplevert. Men heeft al de mogelijkheid geopperd, dat iemand van buiten iets in zijn glas heeft gedaan vóór hij het voor de laatste maal vulde. Iemand die in de kamer was, kon dat nog veel gemakkelij ker doen. Ik kan mij niet herinne ren, o Rogers in de kamer was, maar wij konden het allemaal ge daan hebben." Hij zweeg even en vervolgde toen: „En die vrouw van Rogers? De mensen, die het eerst in aanmer king komen zijn haar man en de dokter, zij konden het gemakkelijk gedaan hebben Armstrong sprong op. Hij trilde. ,,ïk prostesteer dit is een onge hoord schandaal! Ik zweer, dat de dosis, die ik de vrouw gegeven heb, volkomen „Dokter Armstrong." (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling HELLA S HAASSE die haar motto ,£ocka toclis" (ik hou van schrijven) Iron tv wil blijven. Zoals het secretariaat van de Nederlandse Studenten Raad mee deelt, is de reden, dat de generale staf een beroep op de studenten heeft gedaan, om als eersten deel uit te maken van de Nationale Re serve, dat de studenten in hun ver schillende verenigingen zo goed als allen georganiseerd en zoodoende dus gemakkelijk te bereiken zijn. In verband met de wenselijkheid de Nationale Reserve zo spoedig mogelijk op de been te brengen, ligt het voor de hand de studenten hierbij het eerst in te schakelen. Zodra echter uit alle groepen der bevolking de vrijwilligers geoefend zijn, worden de studentencorpsen opgenomen in het geheel en be schouwd als elk ander onderdeel van de nationale reserve. DRUKWERKEN VOOR DUITS LAND Sinds korte tild z;1n in het we derzijdse verkeer met de Britse zone van Duitsland alle soorten van gc- drukto stukken Lm, 2 k g. ter ver zending toegelaten. De PTT-kantoren verstrekken alle nadere inlichtingen. SPAREN PER GIRO Met ingang van 1 Mei zal het weer mogelijk zijn, spaargelden te gireren naar de Rijkspostspaar bank, voorlopig echter uitsluitend voor bijschrijving op een reeds be staande vrije inleggersrekening. EN NU,.. EEN KOPJE Scheepstijdingen Abbekerk, 13 April van Aleppcy naar Colombo; Alchiba, Bahia BlancaNederland, pass. 13 April Fernando Noronha; Alderamin, BasraRotterdam, 14 April te Bombay; Averdijk, 14 April van Rotterdam te Galveston verw.; Axeldijk, 13 April van Philadelphia te New York; Cottica, Amsterdam —West Indië, 13 April van Madei ra; Maaskerk, 13 April van Tacrradi te Accra; Madoera, ColomboLon den, pass. 13 April Nerim; Meer kerk, ShanghaiRotterdam, 12 April van Colombo; Melampus, Li- verpoolJava, 13 April van Suez; Malickerk, 13 April van Freetown naar Dakar; Oranjefontein, Kaap stadAmsterdam, 13 April van Antwerpen: Rijnkerk, 14 April van Mozambique te Beira; Stad Haar lem, IJmuidenCasablanca, pass. 13 April Finisterre; Boissevain, 10 April van Batavia naar Hongkong; Lindekerk, LondenPerzische golf, 12 April van Suez; Molenkerk, 13 April van Japan te Roterdam. 13 April nm.; Nieuw Amsterdam, 14 April v,m. van New York te Rot terdam; Veendam, 13 April, 15.40 Uur van Rotterdam naar New York; Willem Ruys, RotterdamBatavia, wordt 15 April om 14 uur te Port Said verwacht. (Pass. 13 April 10 uur Kaap Bon). Zuidenkruis, Bata- via-Rotterdam, pass. 13 April 6 uur kaap Guardafui. Alcor, 12-4 van Bahia naar Santos; Algenlb 13-4 van Santos naar Rio de Janeiro; Alpbard 12-4 van Rio de Janeiro naar Montevideo; Alphe rat 14-4 van Sydney te Melbourne verv/acht; Blommersdijk, New York Londen. 13-4 op 90 mijl West van Niton Radio; Salatiga, New York- Java, 13-4 dwars van Port Soedan. TROEPENTRANSPORTSCHEPEN Sloterdijk Java Rotterdam 13-4 van Port Said; Zuidenkruis, Bata via Rotterdam pass. 13-4 uur Kaap Guardafui. Ned. Hort'. Kerk Beroepen te Boskoop (vac. L. A. Snijders) C. G. Wiegers te St. Pan- cras; te Loon op Zand W. L. Tukker te Bleskensgraafte Veenendaal (vac. R. de Bruin) W. de Bruyn te Lexmond. Bedankt voor Delft (vac. J. Fok- kema) L. Kievit to Putten. Geref. Kerken Beroepen te Eellingwolde G. E. Arnold. Evang. pred. te Paterswol- de. Bedankt voor Drogeham G. D. L. Brcderveld te Vlagtwedde, Geref. kerken naar art. 31 K.O. Tweetal te Groningen (6e pred. pi.) E. T. v. d. Born te Amersfoort en dr. H, J. Jager te Voorthuizen. Bedankt voor Middelstum S. de Waard te Maassluis. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-W. (2e pred.pl.) W. Kremer te Apeldoorn en M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gra- venhage-C. Beroepen te Meerkerk H. v. Leeu wen te Tholen. De samenwerking tussen de lap- den van het vijfmogendhedenver- drag, Engeland, Frnnkrljk en do Bcnelux-landen, zal krachtiger worden aangepakt. Als bewijs hiervan moge gelden het bezoek van een Britse economische missie, onder leiding van onderstaatssecre taris van Handel A. G. Bottonloy naar ons land. Tijdens de a.s. 16-landen-confe- rentie te Parijs, zullen de minis ters van buitenlandse zaken der vijf bovengenoemdo landen de ge legenheid waarnemen en aller eerst de vorming van dc consultatieve raad bespreken, alsmede cnigo vraagstukken van economische aard. Dc heer Bottonley, een der be langrijkste handelsmissionarissen van het Britse rijk, deelde ons mede, dat zijn besprekingen hier te lande, ten doel hadden te gora- ken tot een ruimer handelsverkeer. Hij vestigde cr do nadruk op dat er evenwicht, zou moeten komen in de waarde van de goederen welke over cn weer geëx- en geïmpor teerd worden. Het is niet wel mogelijk een toestand te laten bestaan, zo zeide hij, waarbij het ene lnnd goederen van essentiële betekenis ruilt tegen luxe artikelen. Dezer dagen nog schreven wij op gezag van oen Nederlandse autoriteit, dat t.n.v. onze handel (speciaal van groenten) met Duits land cr weinig goeds te verwach ten was. Thans echter kan worden meegedeeld, dat aan Engelse zijde dc verwachting bestaat dat binnen kort dit probleem tezamen met dc Ver. Staten in voor ons gunstiger zin zal worden geregeld. Dief cn diefjesmaat Een zekere J. S.. ambtenaar bij de Centrale Dienst voor In- en Uit voer te 's-Gravenhage. dio reeds wegens malversaties was ontslngen, block bij zijn vertrek van bovenge noemd bureau een aantal formulie ren te hebben medegenomen, die hli tegen betaling van hoge sommen valselijk ten gerieve van Nederland se importeurs invulde, die hierdoor veel meer goederen tot hun beschik king kregen, dan waarop zij volgens de offieiölj; voorschriften recht had den. De economische recherche heeft de zaak in onderzoek. De Im porteurs zullen worden vervolgd wegens gebruikmaking van vals heid ln geshrifte of als heler van onrechtmatig verkregen formulie ren. POST VOOR PALESTINA In verband met de huidige toe stand in Palestina zal voorlopig gcon verzending meer plaats vinden van al dan niet aangetekende stuk kenanders dan per luchtpost en van postpRkkotten voor geadres seerden in Palestina. Behoudens nader bericht zal voorts de luchtpostverzending van corrcspondontie voor Palestina nfi 13 Mei niet meer plaats vinden. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Zang, 19.15 Volksmuziekschool, 19.45 Regc- ringsuitzending, 20.Nws, 20,05 Echo van dc dag, 20.15 Gr. muziek, 21.— Voordracht, 21 20 Philh. ork,, 22.20 De West-Europese Unie, 22.35 „De Speeldoos", 23.Nws, 23.15 The Skymastcrs,' 23.4524.Zang en pianoduo. HILVERSUM II: 19.— Nws, 19.15 Leger des Heils, 19.30 Actualiteiten, 19.45 Gr. muziek, 19.55 Bachkoraah 20— Nws, 20.15 Steravond, 21.30 Familie competitie, 22.— Symphq- nie orkest, 22.15 De vaart der vol ken, 22.35 Pianospel, 22.45 Avond overdenking, 23.— Nws, 23.15 Mu- sica Nova, 23.45—24.Slolaccoord. Morgen HILVERSUM I: 7— Nws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gr. mu ziek, 8.— Nws. 8.18 Operettefrog- menten, 9 Lichte morgenklan ken, 9.30 Strijkkwartet, 10.— Mor genwijding, 10.20 Zang. 10.30 Voor de vrouw, 1045 Viool en piano. 11.05 Voordracht, 11.25 Orkostcon- cert, 12.Gr. muziek, 12.30 Weer- praatje, 12.33 Sport, 12.38 Orgelbe speling. 13.— Nws. 13.15 Vaudevil. Ie orkest, 14— Kookkunst, 14.20 Pianospel, 15.02 Ons volk en zijn dichters, 15.22 Gr. muziek, 16.— Kamerorkest; 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.— Orgelspel, 17.20 Wij en de muziek, 18.— Nws. 18.15 Accordeonmuziek, 18,30 Strijd krachten. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.15 Pianomuziek. "30 Gr. muziek, 8.— Nws. 8.15 P He dag. 0.— Mor^ genconcert. 9 Waterstanden, 9 35 Schoolradio, 10.35 Operette muziek, 11.— De Zonnebloem, 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Orkestmuziek, 12.03 Gr. muziek; 12 30 Weer- praatje; 12.35 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; 13 20 Lunchconcert; 13.50 Van man tot man; 14.00 Nederlands Glorietijd perk: 14.30, Calvet Kwartet; 15.15 Symphonie orkest; 15.40 Ballet muziek; 16.00 Gr. muziek; 17 00 Na schooltijd: 17.15 Orkestmuziek; 17.45 Wat het buitenland leest; 18.00 Zangkoor: 18.30 Oude melo dieën; 18.-50 Actualiteiten. TUINKALENDER 16 APRILErgens langs een schut ting of muur kan men op een zonnige plek in de tuin ook Sicrpompocnen of Kalebassen kweken. In Augustus en September vertonen ze hun prachtig gekleurde en grillig gevormde vruch ten. Als 'sleevruchten schikt men ze altijd nog op een schaal waar ze lang gaaf kunnen blijven. Omstreeks half Mei kan men de pitjes buiten uitzaaien De planten houden van een voedzame en vochthoudende bodem. Ze laten zich zeer goed bij een muur of schut ting opleiden. De groei is weelderig en vereist dan ook voldoende ruimte. En... veel zon! In verband met visa-moei lijkheden heeft de Tsjechoslowaak- se Voetbalbond zich genoodzaakt gezien de landenwedstrijd tegen Luxemburg, die Zondag a.s. te Luxemburg gespeeld zou worden, af te gelatten.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3