Schreieder vertelt bijzonderheden over „Englandspiel" Veel bloemen en geschenken voor jubilerend Z.U.T. Euwe wint Stadsparochieën besloten Tridium Expositie van Oosterse tapijten in cTOude Lanteern „Leven en dood" Herdenkingsavond V.C.J.C. Alles verliep schitterend en geheel zonder storing" Anderhalf jaar dezelfde code Raad node accoord met salariëring gemeente-personeel 2 Maandag 19 April 1948 Zonder Uitvallers Terug" verrichtte pionierswerk in onze stad De Amersfoortse Wandelsportvereniging „Zonder Uitvallers Terug" vierde Zaterdag haar vijftienjarig bestaan met een zeer druk bezochte receptie en een vrolijke feestavond, die beide in Amicitia werden gehouden. Bloemen in alle soorten en kleuren werden er 's middags in de foyer aangedragen, waar de reci- piërende bestuursleden vele handen hadden te drukken en wer den toegesproken door afgevaardigden van wandelsportvereni gingen uit Amersfoort en vele andere plaatsen. Uit de vriende lijke woorden bleek de grote waardering voor het pionierswerk, dat de jubilerende vereniging voor de Nederlandse wandelsport heeft verricht. Die sympathie bleek overigens ook uit de cadeaux en de schriftelijke en telegrafische gelukwensen die in grote getale binnenkwamen. Vrolijke feestavond in „Amicitia" Vooral de secretaris, de heer Bos huizen en z\jn echtgenote werden in de huldiging betrokken. De heer J. W. van Eist, oud-voorzitter en ere lid, roemde de onontbeerlijke mede werking van de dames der leden. De heer Ruitenberg van „Wilhel- mina" herinnerde aan de tijd, dat zijn vereniging de enige wandel sportclub in Amersfoort was. Hoe anders is het geworden sinds Z.U.T. werd opgericht en hoeveel is sinds dien de wandelsport vooruit gegaan! Spreker noemde Z.U.T. een van de beste wandelsportverenigingen in ons land. De heer Van der Kolk van „Trek vogels" bracht het pionierswerk van de jubilerende vèrertfging in herin nering. Vele clubs hebben hun be staan aan Z.U.T. te danken, zo zei hij. De heer Senden van de Neder landse Wandelsport Bond prees de opvoedende kracht, die steeds van Z.U.T. Ls uitgegaan. Hij dankte het bestuur voor de steun, die de bon den van de jubilaresse mochten on dervinden. De jeugdleidster, mej. Van der Eist bood, mede namens haar ouders, een nieuwe vlag aan. Ook de burge meester, de heer Molendijk, gaf blijk van zijn belangstelling. Van ,jde volgende verenigingen voerden nog afgevaardigden het woord: WSV Ons Belang, HVC, Keientrekers, RDZ Zeist, WIK La ren, Amersfoort^ Wandel Comité, ABvLO, SGWB, Excelsior Utrecht, Kievit Bussum, Tippelaar Veenen- daal, Pers. Voetbal Ver. Centrale Boekhouding, EHBO Amersfoort, WSV Meursing, SOS, St. Joris, SS VU Utrecht, De Tippelaar Culem- borg, Irene Amersfoort, WNSA, NSP Hilversum, Politie Sportver eniging Amersfoort, Federatie van Personeels Verenigingen, WV. De sprekers voegden veelal bloemstuk ken of aardige cadeaux by hun warmgetekende speeches. DOS Leusden en de WSV J. van Boekhoven te Utrecht, hadden bloe men gezonden. Schriftelijke of tele grafische gelukwensen waren bin nengekomen van: Amersfoortse Boys, DJW Utrecht, Olympia, Op Stap Vreeland, VOG Nijkerk, Korf balver. Soesterkwartier, Donar, DJT en DVT Hilversum, Terre Neuve Utrecht, Neveda Veenendaal, Ab couder SC, Pyramide Kanters. Aus- terlitz, WSV Saestum, „Willem van Noort" Utrecht, Nooit te Ver Zeist, Matora Hilversum, KVVA, APWC, Soester Politie SV, WHV Zuilen en Neptunus. Ook van de ere-voorzitter, jhr. van der Goes, was een gelukwens binnengekomen. Het oudste lid van Z.U.T., de heer Van 't Walderveen uit Hoevelaken, bood eveneens zijn gelukwensen aan. Feestavond Na deze prettige receptie ging het op het lustrumgeest, dat 's avonds in de versierde schouwburgzaal werd gehouden, extra vrolijk toe. Vooraf sprak de# voorzitter, de heer Th. Kley, nog over de afgelopen vijftien Noteert U even GRAND: Gejaagd in de nacht (18 jr.) 14 30, 18.30 en 21 u., Zo. 13.30 16, 18.30 en 21 uur. CITY: Het gevangen hart (alle lit.) 14.30, 18.30 en 21 u. Zo. 13.30, 16, 18.30 en 21 u. REMBRANDT: Grootpa is zo dom nog niet. Vooraf: Pioniers in ge vaar (alle lft.) 14.30 en 20 u., Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 19 APRIL: Vergadering Bond v. Bedrijfsautoverkeer, 's-Prinsenhof 20 u. Ned. Ver. v. Handenarbeid, le zing Dirk de Leeuw, Kweek school 20 u. 20 APRIL: „Prins Bernhard Stich ting" m.m.v. dhr en mevr. Clin. ge Doorenbos, Amicitia, 20 u. Hanze avond, St. Rechten, 20 u. 21 APRIL: Feestavond A Z en P C, 20 u. Herdenkingsbijeenkomst „Kin- derzorg", St. Joriskerk, 14.30 u., na afloop receptie in 's Prinsen hof. Alg. Ledenverg. „Groene Kruis" Frank's Hotel, 20 u. 22 APRIL:'Feestavond tractie-pers. N.S., Markthal, 20 u. Toneeluitv. „De Eemspelers" met „De Baas in huis", Amicitia, 20 u. EXPOSITIE Oosterse Tapijten e.d. 3 t.m. 25 April. Opening 15 u. door mevr. H. E. s' Jacob. 10—12. 14 Pieck, werkdagen 1012, 1417 —17 u. Zo. 14—17 u. 'Tentoonstelling werken Adr. en 1921 u. 't Consthuys St. Joris. „STICHTSE HEUVEL": Zaterdag en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (The New Dutch Swingers) DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur Zond. mid. 1518 u. (Orke3t „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat. Zon. en Woensd. dansen OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks rullen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd. avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u. DL Vrijd. ook 19-22 uur. jaar. De jeugdjaren noemde hy ze, die zo goed zyn verlopen, doordat er een kern was die de vereniging trouw bleef en waaromheen zich steeds een groep jongeren heeft ver zameld. Zy samen hebben Z.U.T. groot gemaakt. Hartelijk dank zei hy de actieve wandelaars voor hun clubliefde. Enkele heel trouwe leden werden speciaal gehuldigd. De heren J. W. van Eist en de heer J. W. ter Wolbeek ontvingen de aan het ere lidmaatschap verbonden oorkonde, de heer Boshuizen 15 jaar lid kreeg een bureaulamp ten ge schenke. De heer J. Kelder ont ving voor zyn steun aan de ver eniging een kist sigaren. Hun echtgenoten ontvingen prachtige bloerpea. Toen verdween de heer Kley van het toneel en Willy Alfredo en de andere leden van zyn cabaretgezelschap kwamen ex- voor in de plaats. Tot half twaalf brachten zy een programma van zang, dans en muziek smakelijk ge lardeerd met allerlei zotternijen van de sneldichter Willy Afredo zelf. Daar was dan allereerst Cas van Dyk, de bekende radio-tenor, die vooral de dames in ven-ukking bracht. Enthousiasme van ander al lure verwekten de twee Medwilo's, waarvan de een nogal komiek deed en de ander een aardig nummertje tapdansen weg gaf. En de drie Da- mary's twee accordeons en een guitapr maakten de feestgangers aan het zingen. Tegen twaalven be gon het werk voor Bert Kamperman, die de leiding van het bal had, waar voor het orkest van Jan van Loo de muziek verzorgde. Het tridium, dat gehouden werd op 15, 16 en 17 April en geleid werd door de Zeereerw. Pater Pil len, werd Zondagavond besloten met een feestavond in het K.A.B. gebouw. In de overvolle en prachtig ver sierde zaal werd het woord ge voerd door de voorzitter van de K.A.B., de heer G. A. Alders, de geestelijke adviseur, Kapelaan Van de Anker en door de voorzitter van de feestcommissie de heer Alb. Heyman. Hierna werd aangevangen met een zeer gevarieerd programma waaraan medewerkten de voor drachtkunstenaars Rien Nout en Cees Griffioen en de zangeres Tilly van der Werff, met aan de piano Joop Stringa, die liederen zong van -Brahrps, Willem Pijper en Hans Schauwman. Terwijl er voordrachten werden opgevoerd van Albert Kuyle, Guido Gezelle, H. v. Wermeskerken en met groot suces „Polletje Piekhaar" van Wil lem van Iependaal. De spelers ver wierven een langdurig applaus. Coos van de Velde' leidde het bal dat deze avond besloot. Brandweer had 't druk Een politieagent die surveil leerde in de omgeving van het Bel gisch Monument, merkte Zondag middag een bosbx-andje op. Door zyn actief ingrijpen hoefde de brandweer, die inmiddels ter plaat se was verschonen, geen dienst meer te doen. Ongeveer 16 M2 hak hout ging in de vlammen op. Langs de spoorbaan Amers foortUtrecht ontstond Zondag door onbekende oorzaak een bos- en heidebrand. De brandweer te Soest slaagde erin de brand to blus sen. Een oppervlakte van 200 M2 ging verloren. In Frisia stichtte een knaaoje brand ln een aangrenzend bos. On geveer 50 M2 struikgewas ging ver loren Jeep slipte op de brug in Hogeweg Toen de bestuurder R. van een jeep uit Utrecht op de brug van de Hogeweg door het gladde wegdek zijn macht over het stuur kwijt raakte en slipte had een aanrijding plaats met een vrachtauto bestuurd door de Amersfoorter B. De mate riële schade was gering. R. uit Utrecht, die achter in de jeep zat, raakte gewond aan zyn hoofd. De man werd naar het St. Elisa- bethsgasthuls vervoerd. De leek noemt ze Perzische tapijten, maar dc „Perzen" vormen slechts een groep. De tapijten komen uit dat deel van Aziè, dat zich van Klein-Azië uit strekt tot Turkestan. De stammen, die aan landbouw deden, maakten ze niet, omdat de vrouwen op 't land werkten, en de mannen rentenierden... Maar in de veeteelt-stampien, waar de mannen kudden hoedden, en de vrouwen weinig omhanden hadden, legden ze zich, met de schapenwol die ze in overvloed von den, toe op 't knopen van tapijten. Het centrale motief werd de gebedsnis, de „misrab" uit de moskee, de heiligste plaats van 't leven. Later, als men 't motief zelf niet goed meer begrijpt, krijgt het de functie van ornament, maar de oude vorm ls toch nog terug te vinden. Het lampje, dat men in de top wel aantreft, verzinnebeeldt de rei niging, en zo hebben alle figuren en ornamenten hun zinrijke oorsprong. De tentoonstelling in d Oude Lan teern, geeft gerede aanleiding zich te verdiepen in de schoonheid van weefsel en lenoop (in "t dichtste tapijt 6000 knopen per vierk. decimeteri) in de ontwikkeling van het zuivere mlsrab- kleed tot „kolommenkleed", in de eigenaardigheid van het z.g. kerkhof- kleed, ln het ontstaan van het wolken- bandraotief, en in de oorsprong van het „tranenmotief". Eigenlijk is dit laatste niet anders dan het stempel of de hand tekening van de Shah, die niet schrij ven kon. maar zoals wij een kruis tekenende zijn vuist drukte in de inkt China neemt op een gegeven moment de techniek over, en verrijkt aan de andere kant de motieven-wereld weer evenals de kleur. Aanvankelijk zijn 't uitsluitend natuurlijke (plantaardige) verven die gebruikt worden, en die welhaast onvergankelijk zijn. Alleen voor 't zwart wordt een metaal-oxyde toegepast, dat de wol aantast van daar de plekken „opgevreten zwart". Toen de anllinekleuren uit Europa doordrongen en deze de oude techniek aantastten moet er een Shah geweest zijn. die een straf tegen het gebruik ervan afkondigde: de rechterhand kon worden afgehakt. Toen Europa steeds meer tapijten afnam is de oude eerzame huisvlijt ver anderd in een dodelijke huls-industrie (omstreeks 1S50) waarbij tal van exem plaren tegelijk werden afgelëverd. De tentoonstelling omvat zowel ech- Adri Pieck exposeert ln het Consthuys St. Joris van de heer G. G. Veenendaal exposeert Adri Pieck#uit Maartensdijk. Het zijn in hoofdzaak schilderijen, naast enkele pastels en tekeningen. Haar werk, dat zichzelf in de loop der jaren gelijk is gebleven, is in hoofdzaak ge- inspireerd op het landschap en oude, schilderachtige architectuur (kerkjes, bruggen, stallen etc.). Zij stoffeert haar landschappen, waar de zware wolkenluchten contrasteren tegen het felle groen, of de lichte bloesenr af steekt tegen donkerder ondergrond, tegenwoordig vaak met koeien, die zij vrij scherp waarneemt, en meermalen in kudden bijeenzet. Ook wel ziet men figuurtjes van boeren en boerin nen, die be'drijvig zijn op 't land of die met de witte Eemnesser kap pen 's Zondagsmorgens devoot ter kerke gaan. Tot het beste op deze expositie reken ik de kleine doekjes Wilgen bij water en het spontaan geborstelde Herfstwind door het bos, zomede het §rote doek daartussen met goudgele loemtakken voor een donkere huis gevel. C. A. S. te Perzen als Kaukastsche en Chinese tapijten uit de 18e en 19e eeuw: als zodanig is zij niet alleen aesthetisch boeiend, maar ook leerzaam om de ver schillen te vergelijken. Verbluffend mooie kunstvoorwerpen uit Perzië, Syrië etc. luisteren de ex positie op; oude Damascustegels, luis terrijk smeedwerk etc. de enorme uitge zaagde en gegraveerde beker, de su blieme pauwen, de Syrische schotel). In een vitrine bevindt zich nog een zeldzaam exemplaar van dc Koran en een Perzisch handschrift, met 59 goud- gehoogde miniaturen rijk geïllumineerd. De bedoeling is, wanneer deze ten toonstelling afloopt, een bizondere overzichtstentoonstelling te arrangeren van het aardewerk van wijlen Lanooy met de tapijten als achtergrond. C.A.S. Zondagmorgen hield de heer M. G. Warffemius, lid van het Hoofd bestuur van het Verbond, voor de afdeling Amersfoort een causerie over het onderwerp „Leven en dood". Spreker behandelde dit, een ieder van ons te eniger tijd bezig houdende, probleem op onderhou dende wijze, daarbij uitgaande van biologische waarnemingen. Wij kunnen kenmerken van het léven signaleren, zoals beweging, voe ding, voortplanting, ontbinding, en bij de hoger ontwikkelde levende wezens: bewustzijn. Behalve het bewustzijn zijn deze eigenschappen echter ook in bepaalde vormen bij de dode materie aanwijsbaar. Alle leven is gebonden aan de stof, maar niet alle stof noemen wij levend. De vraag, hoe het leven ontstaat, heeft lange tijd de wetenschappe lijke wereld in beroering gebracht, maar staat thans niet meer in het centrum van de belangstelling. Het antwoord luidt tegenwoordig, dat leven ontstaat, wanneer de om standigheden gunstig zijn. Het pro bleem van de dood blijkt al even onoplosbaar. Er kunnen weefsels worden afgezonderd en verder ge kweekt, die niet afsterven: alleen het individu sterft, al zijn er bijv. bomen, die zeker 3000 jaar oud moeten zijn en nog leven. Het is nog niet bekend, of we zonder meer van een ouderdomsdood kun nen spreken. Het verschil tussen leven en dood is niet afdoende te definiëren, er zijn philosophen, die van mening zijn, dat alle materie leeft, maar in verschillende graden van leven. Zonder het vraagstuk van leven en dood te kunnen op lossen, aanvaardt de humanist de dood als behorende bij het leven, tevens als zingevende aan het leven van het individu. Het open vraag, teken, dat bij vele vragen blijft staan, is voor de humanist een waarde, die meer bevredigt dan het verstarrende antwoord van een dogma. Kleine kraak in de Resedastraat Tijdens afwezigheid van de bewo ners van een woning ln de Reseda straat hebben Zaterdag onbevoeg den zich vermoedelijk met behulp van een valse sleutel toegang ver schaft. Uit een dressoirlade werd meegenomen twee spaarbankboek jes, een levensverzekeringspolis en een consumentencredietboek. Broodbakkers waren er vroeg bij' Zaterdag werden drie bakkeis bekeurd, wegen» het te vroeg afle veren van brood, i (Ingezonden mededeling) Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts Iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de weten schappelijke samenstelling van Kru schen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot Jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, vtf en fit en tot het verzetten van bergen ln staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bil Uw Apotheker of Drogist HET PROCES VAN DER WAALS Attractieve avond van Prins Bernhard stichting De Prins Bernhard Stichting be hoeft eigenlijk geen introductie meer. Haar werk voor de demobili serende militairen en voor de ge zinnen van militairen, die achter bleven, is voldoende bekend. De bekendheid rechtvaardigt de wens, dat de op Dinsdag 20 April in Amicitia door de Stichting te orga niseren attractieve avond, door ve len zal worden bezocht. Hetgeen or te beleven- valt is trouwens al een voldoende waarborg voor een grote belangstelling. Niet minder dan Clinge Doorenbos werd bereid ge vonden. op deze avond zijn stem te laten klinken Zijn liedjes en melo dietjes zijn het aanhoren ten volle waard. Voorts komt de oud-stad genote Hans Snoek met enige leden van haar ballet naar Amersfoort om op deze avond de schone danskunst te beoefenen. De Politie-harmonie zorgt voor intermezzo-muziek. Ten slotte bestaat er voor de be zoekers nog een mogelijkheid op een tweetal reizen naar Engeland (KLM- retourvluchten) en twee jaarabon nementen voor het Grand Theater, om van vele andere zaken maar niet te spreken. Er is voor het bezoek aan deze avond maar een ding nodig: steekt U wat extra klein geld in Uw porte- monnaie Alle goede diensten, die de Stichting aan ons volk bewijst, moeten ten slotte ook gefinancierd worden endaar kunt U, door een bezoek aan deze avond, aan meehelpen. s Thans weer een gezonde Een prettige feestavond organi seerde de Vryz. Chr. Jeugd-Centrale te Amersfoort Zaterdag in de Markt hal ter viering van haar vierde lustrum. Namens de VCJC sprak ds Gosses. de voorzitter van de Vrijz. Prot. Jeugdraad, een woord van welkom, inzonderheid tot de vertegenwoor- digers van het hoofdbestuur, de ver tegenwoordigers der vier Vrijz. de nominaties ter plaatse: Vrijz. Her vormden. Remonstranten. Doopsge zinden en Ev. Lutherscn. De VCJC. aldus ds Gos%es. is een jeugdbeweging, die haar uitgangs punt vindt in het Evangelie. Ze kan geen vrede hebben met de wereld, zoals deze is en met de mensen, zo als die zijn. Ze wil deze verbeteren en begint daartoe by zichzelf Spreker brengt de hartelijke ge lukwensen van de Jeugdraad over. waarna ds Gast dit namens het hoofdbestuur van de VCJC deed. Klaas Slootman gaf een overzicht van de voorbije 20 jaar. waarin hij dank bracht aan allen, die het werk in die tijd hebben gestimuleerd en geleid. Met name noemde hij ds Oort. Hans Schmidt, mevr. v. Lingen de heer Eshuis e.a. In het begin van de oorlog nam het werk een grote vlucht, zo zei- de de heer Slootman, doch moest om veiligheidsredenen geliquideerd worden. Opnieuw opgericht na de bevrijding, is de VCJC thans her stellende en gaat 't weer omhoog, en wanneer we, naar we hopen, met Pinksteren in Ommen met plm. 4500 jongeren samenkomen, zal blijken, dat de VCJC gezond is. Na dit officiële gedeelte volgde een programma, waaraan alle leef tijdsgroepen deelnamen en dat voor de pauze culmineerde in een z,g. opera, die wel een drama moest schijnen, maar door de dol-vermake- lijke scènes tot een klucht werd. Een woord van lof voor de jonge spelers! Na de pauze werd een stuk van een ander genre: „Het ontoegan kelijk licht", van dr Holk, opge voerd, dat eveneens uitstekend slaagde. St. Henricus-parochie vierde feest Goed toneelspel van „St. Genesius" Nadat 's morgens ruim 180 man aan het ontbijt deelnamen werd Zondagavond ter sluiting van het Triduum. dat geleid was door de Zeereerw. heer kapelaan C. Kok uit Hilversum, een feestavond gehou den in het parochiehuis aan de Paulus Borstraat. De voorzitter der feescommissie, de heer A Wijntjes, opende deze avond met een zeer hartelijk wel komstwoord. Aan het ontbijt was reeds gesproken door de voorzitter dor "KAB afdeling Soesterkwartier, de heer P. H. J Valkman, en de geestelijke adviseur, kapelaan geestelijke adviseur, kap. Scholten. De heer Wijntjes heette allen welkom, w.o. dc geestelijkheid en afgevaardigden van andere Katho lieke organisaties. Hierna werd door de R.K. Toneel vereniging ..St. Genesius" opgevoerd „De man die terugkwam" van Ge rard Nielen. Onder de voortreffelyke leiding van de regisseur, de heer G. de Kruiver, werd dit toneelstuk tot in de kleihste bijzonderheden goed vertolkt. Het tempo was goed en de spelers waren in „optima forma". Van geen der spelers kan gezegd v/orden, dat het spel minder was. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Hendrika, d v J G Scheffer en R Hop. Ronald Herman, z v P de Vries en H M G Bluemink. Sophia, d v H J Bur gers cn T Tesson. Johannes, z v H J Bolkker en H P J G de Halr. F\E ZITTING van Maandagmorgen in het proces-Van der Waals is begonnen^ met de beëdiging als getuige van kolonel dr J. M. Somer uit Wassenaar, tijdens de oorlog chef van de inlichtingendienst te Londen. Schreieder wordt echter eerst als getuige gehoord. Deze ver telt: „Vóór Maart 1942 waren er al twee Spiele: één over een contactman te Arnhem en één over een agent in Den Haag. De code van de telegrammen, die beiden naar Londen verzonden, was de Duitsers niet bekend. Op 6 Maart 1942 echter werd de agent Lauwers gearresteerd, op 9 Maart zijn vriend Taconis. Bij Lauwers vond de S.D. de code. waarop hij zo lang had gewacht. In overleg met „Oberst-leutnant" Giskes, die in Driebergen zat, heb ik toen het „Englandspiel", later „Nordpolspiel" genaamd, ontworpen. Met het eigenlijke „Spiel" had Van der Waals niets te maken, maar hij assisteerde als V-man. Toen de eerste agent, die nu naar Nederland werd gelokt, op 27 Maart „gedropped* was, kwam Gis kes enkele dagen later wanhopig bil Schreieder. „Das spiel ist aus" riep hij uit. „Londen seint, dat de agent contact moet opnemen met een bepaalde man; en die man hebben we niet." Schreieder stelde Giskes ge rust; hij zou wel voor een remplacant zorgen. Schreieder vervolgt zijn relaas, spannend als een detective-roman, een verbluffend Staaltje van geheu genwerk. Hij weet namen, voornamen, data, plaatsen alle nog uit het hoofd. Van der Waals werd pas enkele weken later ingeschakeld, n.l. toen op een der agenten een telefoon nummer uit Baarn werd ge vonden. Via dit nummer kon hij de marconist Jordaan be reiken, die naar Rotterdam werd gelokt. Twintig minuten lang oreert Schreieder over de wijze waarop hij tal van agenten ving. Men kan St. Jorismars langs wei en akker Padvindsters wonnen het wisselschild De voortrekkers van de Wim Lengtonstam en de Tedlng van Berkhoutstam organiseerden Zater dagmiddag de jaarlijkse St. Joris mars voor Amersfoortse voortrek kers, verkenners, welpen en de meisjes van het Padvindsters Gilde. Padvinders plegen er op uit te trekken in de bossen, over de hei. Mear er ls nog natuurschoon van ander soort in Amersfoorts omge ving, zo redeneerden de voortrek kers. En dus zetten ze een parcours uit langs de weiden en akkers ten Zuid-Oosten van onze stad. Tien km. voor de welpen, twintig voor de gildeleden en de grotore jongens De start was omstreeks half drie op het sporttex-rein aan de Rubens straat, waar om de twee minuten een van de tien groepen, kwiek stappend en vrolijk zingend vertrok Ruim drie uur later marcheerden ze wat vermoeid maar opgetogen over de prachtige tocht het voor plein van de Internationale School voor Wijsbegeerte aan de Doden weg op. Na de gezamenlijke brood maaltijd' was er ln een der zalen van de school een gezellige bijeen komst, waar veel werd gezongen, gelachen en geyelld cn waar ten slotte de pry'zen werden uitgereikt. Van de welpen hadden die van de Kiowagroep het best gelopen. Het Heleka-vendel van het NPG won evenals vorig jaar het wissel- schild, dat voor de wandelaars langs het grote parcours was be schikbaar gesteld. De voortrekkers van het Rijks Opvoedings Gesticht behaalden de tweede prijs. Parkeer e» stop actie Optreden politie niet waarschuwend Van 19 t/m 24 April a.s. wordt o.a. in Amersfoort, door de politie een actie gehouden betreffende het „parkeren en stoppen". Even als tijdens de voorgaande.acties zal gebruik worden gemaakt van pam fletjes, waarop de voornaamste voorschriften, betrekking hebben de op deze materie, zullen zijn ver meld. Genoemde pamfletjes zullen aan bestuurders van motorrijtui gen e*i andere voertuigen, al of niet in overtreding, worden uitgereikt. Hierbij zal in gevallen van over treding, op de gebruikelijke wijze proces-vex'baal kunnen worden opgemaakt, zodat het optreden der politie dus geen waarschuwend karakter zal dragen. Gevonden voorwerpen Autoslinger, zilveren ketting, ge le hond, wanten en handschoenen, nieuwe rode zakdoek, duitse hex*der met zwart dek, brandstoffenkaart, paar donker grijze handschoenen, muntbiljetten, zak aardappelen (klasse C. Telers no. 2379), num merplaat (auto no. 550319), voet bal, bruine jongenspet, zakje aard appelen, sleutels (lopers),' rood etui inhoudende geld en postzegels, gx-oene autopet, paar bruine var kenslederen dames handschoenen, ring met 2 sleutels, paar dames handschoenen (wildleer), nummer- bewijs t.n. D. R. Mulock Houwer wonende Woestijgerweg, klein sleu- teltpe (verm. contact-sl.), bruine herenschoen (1.), bruine porte- monnaie inhoudende f 0.36, her dershond grijs met zwart (ge wond), hoepel met een bal, meet stok (voor textiel te meten). in de zaal een speld horen vallen als hij uiteen zet dat Londen an derhalf jaar lang met hetzelfde code-systeem heeft gewerkt. Het betoog van de Kriminal-direktor, wordt dan een technische uiteen zetting over migro-ifoto's, zendplan- nen en codes, waarvoor de in de zaal aanwezige officieren grote be langstelling tonen. De president vraagt hem of hij iets gemerkt heeft van bepaalde „veiligheidswoorden", die Londen met de agenten zou hebben afge sproken, voor het geval zij gevan gen genomen werden. Schreieder antwoordt daarop, dat zij wel allen hun eigen roepletters hadden, maar dat hij van bijzon dere veiligheidsmaatregelen nooit iets heeft gemerkt. De president: Hebt u nooit ge merkt, dat er door een van de agenten in gevangenschap tóch ex pres fouten geseind werden om te waarschuwen? Londen was boos Schreieder: Er is nooit enig be richt uit Londen gekomen, dat mij verschrikte. In het begin is het één maal voorgekomen, dat Londen boos was over het „idiote" zenden, maar dat kwam door een fout van de SD, waar een beambte verkeerd had ge codeerd Verder is alles schitterend en zonder enige storing verlopen. Een der raadsheren vraagt, of Lon den geen controlerende agenten stuurde, waarvan Schreieder niets tevoren wist. Schreieder heeft daar van nooit iets gemerkt. Hjj neemt als vaststaand aan, dat Londen nooit controleurs heeft gezonden. En hU legt daarmee dc vinger op een der zwartste bladzijden van de geschie denis der oorlogsjaren. De verdediger, mr Van der Starp. wil weten, hoe Schreieder aan het zendplan van Lauwers kwam en of Lauwers het woord „caught" (ge vangen) heeft geseind. Schreieder zet uiteen, dat de Peil- truppe zijn radioverkeer reeds lang had waargenomen en dus veel wist. Dat Lauwers geprobeerd zou heb ben te waarschuwen, gelooft hij niet, dat zou hij gemerkt moeten hqbben. Verdediger: Wat Lauwers moedig? Schreieder: Alle agenten waren moedige mensen. Verdediger: Was het dan niet laf om niet te waarschuwen, als het mogelijk is? Schreieder: Ik betwijfel, of het mogelijk was. Er was met Londen géén deugdelijke afspraak voor waarschuwingsseinen gemaakt. Eén uur en twintig minuten heeft Schreieder voor het hekje gestaan, als kolonel dr Somer hem als ge tuige opvolgt. Dr Somer stelt na drukkelijk vast, dat van midden 1943 af door het B.I. uit Londen verbindingen met Nederland waren den geen controlerende agenten gedropt werden, waarvan Schreieder niets wist. Schreieder geeft dit toe. De president wil weten, hoe het bij B I. zat met de veiligheidssleu tels. Dr Somer zet uiteen, dat in zijn dienst vier mogelijkheden waren, waarop een gevangen agent zijn pech kon mededelen. Hij begrijpt niet, dat bijna zestig agenten van een andere dienst (de M.I.D.) allen hun zendplan afstonden. Dat is bijna ondenkbaar. Men kan zeggen, dat er veel on nadenkendheid heeft geheerst. Er is onverantwoordelijk gewerkt. Getui ge heeft dit reeds in Londen met de regering besproken. Het ligt niet op zijn weg. dit thans in de brede te behandelen. Over de techniek van de beveiligingen in het zendverkeer geeft de* kolonel een technische uit eenzeting, waar de president diep op ingaat. Van der Waals vraagt Schreieder vervolgens een uiteenzeting over het spel, dat de agent „Akkie" speelde in „De Leidsche Poort", waar hij de agent George Dessing waarschuwde. Het is niet geheel duidelijk, wat hij daarmee voorheeft, maar Schreieder geeft htft gehele verhaal vlot. Van der Waals beweert dan. dat de meeste agenten, die gevangen werden, verkeerde roepletters heb ben opgegeven. Smit uit Den Haag heeft reeds aan het einde van 1942 Londen ingelicht over het England spiel Schreieder zegt, dat deze bewerin gen door de feiten worden weer sproken. Dan komt de arrestatie van de agent Jordaan ter sprake, waarbij de president vaststelt, dat het Eng landspiel uit zou zijn geweest, als Van der Waals Jordaan een kleine wenk had gegeven. Schreieder geeft dat onomwonden toe: Hij ver trouwde Van der Waals toen volko men. De volgende getuige is de heer L. Pot, die vertelt over zijn contact met Ernst de Jonge en Lex Althoff. Getuige werd met deze beiden in Rotterdam gearresteerd, doch wist later te ontsnappen. Van der Waals was bii de arrestatie tegenwoordig. Klopt dat. Van der Waals? vraagt de president. Ja, ik was er bijals tolk. (Zitting duurt voort) Euwe heeft zU« afgebroken partU tegen Smyslov gewonnen, werd hedenmorgen uit Moskou gemeld. Extra rantsoen kaas in zicht In de week van 27 April tot 1 Mei zal aan de houders van A, B en C-kaarten een extra-rantsoen kaas van 50 gram beschikbaar worden gesteld. Veertien dagen la ter zal wederom extra rant soen kaas van 50 gram aan dezelfde leeftijdsgroepen worden verstrekt, een en ander dank zll een ruime kaasproductie. De in deze tijd van het jaar geproduceer de kaas leent zich niet voor be waring van larige duur, zodat het niet mogelijk is voorraden te vor men. Ernstige kinderziekte a. b. van de „Volendam" Reeds tien sterfgevallen Op het naar Nederland terugke rende troepenschip „Volendam" hebben zich onder babies uit repa triërende militaire gezinnen ernsti ge gevallen van darmstoornissen voorgedaan, waarvan helaas tien met dodelijke afloop. Van het hos- pit^plschip „Groote Beer" is in de Indische Oceaan geneeskundig per soneel ter aanvulling van de medi sche dienst aan boord van de „Vo lendam" overgegaan. Nog verdere maatregelen tot medische hulpver lening worden getroffen. Soest Géén melk op de scholen adviseerden B. en W. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Soest in vergadering bij een. Na de gebruikelijke opening door burgemeester S. P. baron Bentinck, verklaart de heer R. Hilhorst (K.V.P.), dat gezien de handelingen van de C.P.N. en de houding tegenover de katholieke geestelijken, de katholieke raads fractie bij benoemingen niet meer pp de C.P.N. zal stemmen. Het voorstel om de leider van het bureau Woningvoorziening de heer Tabernal in vaste dienst te benoemen, wordt aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Het prae-advies van B. en W. om niet tot het -verstrekken van melk op de scholen over te gaan, wordt met 15 tegen 2 stemmen aangenomen. De raad besluit over te gaan tot verhoging van de toeg'estane cre- dieten voor herstel oorlogsschade van de woningen der woningbouw verenigingen „Ons Belang" cn „St. Joseph" ï-esp. van f 75.000.tot f 88.003.48 en van f 7639.80 tot f 7670.25. Het voorstel tot voorlopige vast stelling van de gemeenterekening en bedrijfsrekeningen wordt goed gekeurd evenals het voorstel tot tijdelijke renteverlaging v§n een geldlening aangegaan met de RVS. Het voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van keui'lonen voor vee en vlees vindt nogal bestrijding van de heren Nooder (Partijloos) en A. R. Hil horst (KVP). Ten slotte wordt een voorstel van de heer A. R. Hil horst, om eerst overleg te plegen met de boeren- en slagersorgani satie en daarna met een nieuw voorstel te komen met 12 tegen 5 stemmen aangenomejx. De verordening inzake salariëring van gemeentepersoneel doet nogal wat stof opwaaien. Mevr. Land weerde Visser (C.H.) vindt, dat de hogere ambtenaren er allemaal goed op vooruit gaan, maar de la gere niet. Ook de heer A. R. Hil horst (K.V.P.) is het met de gang van zaken niet eens; georganiseerd overleg had eerder ingeschakeld moeten worden en de arbeiders zijn ook niet gehoord. Hij stelt voor de arbeiders in die groepen te plaatsen, waardoor hun lonen omhoog gaan. De heer Burgwal (CPN) vindt het eveneens onbil lijk, dat de hogere ambtenaren met hun salarissen wel omhoog gaan en de lagere niet. Hij stelt voor de arbeiders direct op de maximum lonen te brengen. Ook de heren Ktuyff (P. v. d. A.), Nooder (Par tijloos) en Schaafsma (AR) bx-e- ken een lans voor de lagere amb tenaren en de werklieden bij Ge- meentewei'ken. De voorzitter is het er mee eens, dat deze verordening van ernstige aard is,. De lonen van de gemeente worden echter verge leken met dxe van het Rijk. Deze verordening zal eerst moeten wor den aangenomen, later zal een de finitieve regeling worden getroffen. Een voox*stel van de heer Burgwal (CPN) om er bij de regering op aan te dringen, dat de salarissen worden aangepast aan de huidige levensstandaard wordt verworpen met 12 tegen 5 stemmen, waarna de verordening wordt goedgekeurd. Hoogland INLEVERING MELKBONNEK Bij de inlevering van consumen tenbonnen voor melk door melk. handelax-en wordt voorschother ziening toegepast, zodat woensdag a.s. alle daarvoor xn aanmerking komende bonn£n dienen te worden ingeleverd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2