DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Stralende zon lokt Nederlanders in massa naar buiten Labour blijft onverzoenlijk tegenover haar rebellen Zestienvoudig W. Europees eerbetoon voor de VS Warme lucht uit het Zuiden ruimt bewolking weg Honderdduizenden valse dollars overstroomden ons land Op da kohhsd fa Accepteer brandstoffen zo vroeg mogelijk, vragen handelaars 9e Jaargang no. 129 Dinsdag 7 Juni 1949. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. ftjnk: Rotterdarasche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER, DE BILT Honderdduizenden Nederlandes hebben Maan dag geprofiteerd van het mooie zomerweer. Was het weer Zon dag nog koel, Maandagmorgen vroeg al werden wij gewekt door de zon, die uit een schier wolkenloze hemel onze slaapkamers binnengluurde. Niet velen hebben hun voornemen uitgevoerd, om, ,,als het weer niet veel bijzonders zou zijn, eens lekker uit te slapen. Auto's werden uit de garages gehaald, fietsen gepakt en zo trokken kilometers-lange stoeten mensen de steden uit. En dat zij van de zon genoten hebben was duidelijk te zien aan de bruinverbrande of roodgestoofde gezichten van allen, die 's avonds weer hun woonplaatsen opzochten. NCRV-feest in Arnhem trekt 100.000 bezoekers Zondag heeft het weer zich pre cies gehouden aan de voorspelling. Vrij koel met veel bewolking, nu en dan wat zonneschijn. Maandag echter is de voorspelling niet hele maal uitgekomen. Wel was er aan gekondigd, dat het weer wat zou op klaren, maar zo mooi als het is ge worden heeft vrijwel niemand kun nen vermoeden. De oorzaak van de ze gunstige wending moet worden gezocht in een gebied van hoge druk, dat zich boven Portugal uit strekte. maar dat zich later naar Oost- Europa' verplaatste, waardoor de wind hier naar het Zuiden draaide. Vandaar kwam een stroom warme lucht naar ons land. die de wolken, welke de Zuid-Westelijke wind van West-Ierland naar Nederland had gevoerd, oploste. De depressie, die vandaar zijn invloed op het weer in ons land uitoefende, boette aan kracht in. De temperatuur steeg in vele plaatsen van ons land tot rond 22 graden Celcius. De spoorwegen waren ingesteld op een druk reizigersverkeer, maar ondanks dat waren zeker alle grote stations in ons land Maandag schier overbelast. De drukte bereikte bijna net zo'n omvang als tijdens de Paas dagen. toen de zon zich ook al groot moedig toonde. Iedereen, die maar even in de gelegenheid was er op uit te trekken, deed liet. Aac de loket ten was het vaak een gedrang van je welste. maar de spoornannên en -vrouwen zijn getraind it deze za ken. zodat de reizigersstroom toch vlot werd weggewerkt. Tienduizenden kampeerders heb ben Zaterdagmiddag al lun tenten en andere benodigdheden op hun fietsen geladen, hoewel di bewolkte hemel er niet aanlokkelijk uitzag. Maar welke echte kamporder laat zich daardoor tegeij houdm! Zij zijn voor hun ondernemingsluS beloond: Maandagavond kon men ze overal bij troepen zingend terug aen keren. Aan het strand was het zeer druk. De Haagse trams konden de drukte bijna niet aan. want vele duizenden Hagenaars wilden naar Schevenin- gen. Tienduizenden Amsterdammers zochten Zandvoort en B.oemendaal op. Rotterdammers gingen in massa naar Hoek van Holland. In Zeist, Driebergen en Bilthoven kon men ontelbare Utrechters aartreffen. Voor dc? zeilers was het deaal weer. Een lekker strak windje, die met de schuimkopjes spielde op de BETER LAAT, DAN NOOIT r I ER WIJL de Amerikaanse troe- pen bezig zijn, zich uit Zuid- Korea terug te trekken, rukken uit de noordelijke helft van dit schier eiland, vroeger Japans bezit, na de oorlog verdeeld in een Russische en een Amerikaanse bezettingszone communistische eenheden in de richting van Seoel, waar de demo cratische regering van Korea ze telt, op. De samenhang tussen bei de gebeurtenissen is duidelijk. En even duidelijk, is, waarom de Ame rikanen Korea aan het communis me laten een blik op de kaart leert, dat dit aan Mandsjoerije hangende schiereiland na de alge hele communisenng van China voor Amerika niets ander dan een uiterst kwets- baar brugge- In net 1 h°ofd kan ziJn- Vier jaren lang zoeklicht I is de Ameri- kaanse en daar mede de Weste lijke politiek in het Verre Oosten te vergelijken geweest met een stuurloos schip op een barre oce aan. Het resultaat daarvan moest noodzakelijk het verlies van China en thans ook van Korea zijn. Daar over na te kaarten kan geen zin hebben. Beter is het zich te bezin nen op een politiek voor de toe komst, die verdere rampen in het Verre Oosten verhinderen zal. Ge lukkig kan men in dit opzicht vast stellen, dat Washington wakker geworden is. Het Amerikaanse State Department en het Ministerie van Defensie zijn het eens gewor den over een beleid, hetwelk in houdt, dat het de rest van Azie niet zal worden toegestaan zonder daad werkelijk verzet van Amerikaanse z!5de in de greep van de Sowjet- Unie te komen Tot welke maatre gelen dit zal leiden, is nog niet be kend. Maar in ieder geval mag met een enigszins opgelucht gemoed ge constateerd worden: beter later dan nooit. Koeler Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond, (opgemaakt te 10 uur). Meer bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweers buien. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Lagere tempera- turen. 8 Juni: Zon op 4 21. onder 20,56. Maan op 18.25. onder 2.35. vele meren en plassen, waarop de liefhebbers van deze bij uitstek Ne derlandse sport hun hart kunnen op halen, dreef de Regenbogen. B.M - ers en hoe de boten verder heten, in een vaartje voor zich uit. Zondag had het iets warmer mogen zijn. zo als Maandag. Maar genoten is er volop! Het traditionele Pinksterfeest van de A.J.C. is. natuurlijk onder invloed van de stralende zon. uitstekend ge slaagd. Meer dan 2000 jongens en meisjes waren uit alle delen van het land naar Vierhouten getrokken waar zij bij ..De Paasheuvel" twee dagen in feest bijeen waren. Bijna 100.000 mensen hebben in Arnhem feest gevierd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de N C.R.V. On der hen waren de ministers Drees. Rutten. en Schokking. terwijl er ook vele leden der Eerste en Tweede Ka mer in het Lariksdal bij Sonsbeek waren. Mr. Roosjen heeft in een uit voerige rede de geschiedenis en de doelstelling van de NCRV gememo reerd Bestuurder Peereboom is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het jubileumge schenk bestond uit 52 712 nieuwe le den. sinds 15 October 1943 geworven. Ook al in Arnhem kwam de Ne derlandse Culturele Sportbond bij een. Ruim duizend Nederlanders en een ongeveer even groot aantal Fransen, Belgen. Oostenrijkers en Finnen. Het hoogtepunt van dit feest was wel Zaterdagavond de fakkeloptocht dwars door Arnhem Duizenden inwoners van de Gelder- Se hoofdstad hebben van dit prach tige schouwspel genoten. Walcheren Een bijzonder groot aantal vreem delingen heeft een bezoek aan Wal cheren gebracht. Niet alleen uit alle delen van ons land. maar vooral ook uit België. De veerdiensten over de Wester-Schelde zowel op het traject Kruiningen—Perkpolder als op dat van Breskens naar Vlissingen waren overbelast. De „Koningin Juliana" die de dienst tussen beide laatstgenoemde havens onderhoudt en een vervoers capaciteit van zeventig auto's heeft, kon de stroom voertuigen niet ver werken. Gemiddeld moest een file van honderd auto's blijven wachten op een volgende vaart Het tijdsche ma kon niet gehandhaafd worden, daar het lossen en laden door de drukte te veel tijd in beslag nam. De grote Pinkstervliegfeesten op het vliegveld Eelde zijn ook dit jaar weer door duizenden bijgewoond. Enkele honderden maakten gebruik van de KLM-rondvluchten Het hoogtepunt van de middag was de demonstratie met de Gloster Me teors. Vooruitzichten onzeker Na deze prachtige, zonnige Maan dag willen onze lezers misschien ook nog iets weten over de vooruitzich ten van het weer. Maandagavond was het vrijwel zeker, dat hël Dins dag ook moot weer zou zijn, maar over de komende dagen valt vrijwel niets te zeggen. Alles hangt er van af. hoe het depressiegebied bij Ier land en het hogedrukgebied van Portugal en Oost-Europa zich zullen gedragen. DE OUD HOGE VERTEGEN- WOORDIGER VAN DE KROON dr. L. J. M. Beel, is Zaterdag met de KLM Constellation „Holland" uit Indonesië teruggekeerd op Schiphol. Verscheidene autoritei ten waren te zijner begroeting op het vliegveld aanwezig. V.l.n.r.: Dr. W. de Drees, de minister president; minister mr. J. van Schaik; de secretaris van Staat voor de buitenlandse veiligheid in Indonesië, kolonel Suria San- tosso; minister mr. J. H. uan Maarseveen en dr. L. J. Beel. „Haring of kuit"-diner voor isjinsky PARIJS De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft persoonlijk een po ging gedaan om de impasse van de Grote Vier inzake Berlijn te breken. Acheson zou op een diner Wi- sjinsky duidelijk hebben gemaakt hoe ver de Verenigde Staten op deae conferentie willen gaan; En geland en Frankrijk zijn van de Amerikaanse poging op de hoogte gehouden. Volgens woordvoerders deelde Acheson aan Wisjinsky mede, dat het Westen vasthoudt aan zijn standpunten inzake Berlijn en Duitsland en dat de Sowjet-Unie, indien zij nieuwe voorstellen heett, deze op dc confereutie moet doen, daar de bijeenkomst anders tot mis lukking gedoemd is. Indien nu niets gebeurt wat hoopgevend is voor een regeling van de kwestie Berlijn, is het waar schijnlijk dat de ministers misschien reeds heden in open zitting bijeen komen. Het diner van Acheson en Wi sjinsky duurde tot na middernacht en werd slechts bijgewoond door de hoogste adviseurs van beide par tijen: het was uitsluitend een man- nenbijeenkomst. De vrouwen der gedelegeerden ontbraken ditmaal op het appèl. Engels Pinksterbeeld: veel auto's en lege stations LONDEN. Een half millioen En gelsen hebben Zaterdag van hun Pinksterplannen moeten afzien in verband met de .Zondagstaking" van de spoorwegarbeiders 'op de meeste lijnen, die Londen met Noord-Engeland en Schotland ver binden In vergelijk met andere Pinksterdagen was het auto-ver- keer in Engeland dan ook veel gro ter. In Noord-Oost-Engeland lag het treinverkeer bijna geheel stil. Ongeveer 40 sneltreinen en 250 lo- caaltreinen werden uit de dienst genomen. Het station Newcastle geleek een kerkhof. Minder dan 100 spoorwegkaartjes werden ver kocht. Het vorige jaar Pinksteren waren het er 28.000. Communistische invasie in Zuid-Korea SEOEL. Bijna 1.000 commu nisten uit Noord-Korea, dat door de Sowjet-Unie bezet was. totdat de Sowjets in December het terug trekken van hun troepen bekend maakten, zijn het door de Ameri kanen bezette Zuid-Korea binnen gedrongen, aldus een bekendma king van de Zuidkoreaanse stafchef generaal Tsjei Byoeng Doek. Volgens generaal Tsjei zijn 100 zijner manschappen sinds de in vasie, die 21 Mei begon, gedood of gewond en ongeveer 40 aanvallers gedood. De V.S. zijn bezig hun troepen uit het Zuiden terug te trekken en hopen hiermee eind Juli klaar te zijn op een militaire adviesgroep van 500 leden na. Ziljiacus en Solley moeten zwijgen BLACKPOOL. Gisteren is in Blackpool het jaarlijkse congres van de Britse Labourparty begonnen, dat dit maal met het oor op dc komende algemene verkiezingen (in 1950), dc nederlagen, die de Labourparty in recente plaatselijke verkiezingen tegen dc conservatieven geleden heeft en de moeilijkheden met de uiterst linkse oppositie in eigen gelederen, van bijzonder groot belang wordt geacht. De openingsrede werd uitgesproken door de ministers van arbeid. James Griffiths, die sterk de nadruk legde op de voordelen van het wclvaarts- programma der regering, terwijl hjj de inwendige problemen der partij slechts en nassant noemde. De recente daling >n de export was volgens hem een waarschuwing dat er nog steeds een moeilijke taak te verrichten blijft, als Engeland inderdaad de slag om het economisch herstel wil winnen. I tic niet geraadpleegd was; ..wij heb ben geen communistische elementen in de partij te Gateshead en wij w il- len niet als communistische elcmen Misschien, dal krachtij* protest Russische onwil hreekt De openingsrede werd uitgespro ken door de minister van arbeid. Ja mes Griffiths, die sterk de nadruk legde op de voordelen van het wel vaartsprogramma der regering, tor- wijl hij dc inwendige problemen lor partij slechts en passant noemde De recente daling in dc export was volgens hem een waarschuwing, dat er nog steeds een moeilijke taak te verrichten blijft, als Engeland in derdaad de slag om het economisch herstel wil winnen. „Ik geloof, dat toekomstige gene raties de behandeling van het pro- bleem-India door onze regering vel licht zullen beschouwen als de grootste van al haar vele bijdragen tot de vooruitgang van de wereld", zeide hij. Tijdens het debat deden enige af gevaardigden een aanval op de zwakke partij-propaganda In ver band met de conservatieve successen bij de jongste gemeenteraadsverkie zingen drong Percy Daines er op aan ..terug te keren naar de straathoe ken en naar de fabriekspoorten. om het geloof te ontsteken"; hij was van mening, dat de partij „veel te respec tabel" werd. Een andere spreker critiseerde de ..domme dingen", die de regering had gedaan Hij noemde o.m.: „een impopulaire begroting een paar we ken vóór de gemeenteraadsverkie zingen". De conferentie weigerde inet 3.023.000 tegen 1 993 000 stemmen toe spraken van Zilliacus en Solley de parlementsleden, die onlangs wegens hun oppositie tegen de buitenlandse politiek der regering uit de partij werden gestoten, te horen. De uit slag werd met applaus, gemengd met uitroepen als „schande", ontvangen Men hoorde bittere klachten over het royeren van Zilliacus. Cesther. voorzitter van de Labour-partij te Gateshead, het kiesdistrict van Zil liacus, verklaarde, dat zijn organisa- Staatsprijzen voor goed verzorgde boeken DEN HAAG Aan de uilgeve- rij „Het Spectrum" te Utrecht is de staatsprijs toegekend voor het best verzorgde boek op het gebied der kunsten en wetenschappen en po pulair wetenschappelijke boeken voor de uitgave „De heilige Schrift". Voor het best verzorgde letter kundige boek ontving „De Bezige Bij" de staatsprijs, voor het boek „Over de dichter A. Roland Holst". Geen prijzen zijn toegekend voor schoolboeken en kinderboeken. Genaturaliseerde Franraise had de leiding van grote Venlose bende DEN HAAG. Voor honderdduizenden guldens aan valse dollar- en markenbiljetten heeft een Nederlandse smokkelbende over onze grens gevoerd. De leidster van dit troepje is een twintigjarige Francaise. Odette B., die met een inwoner van Venlo is getrouwd. Dank zjj de activiteit van de Venlose politie, die in samenwerking met de Criminele Voorlichtings dienst in Den Haag na maandenlang speuren dc bron van deze valsgeld- ccntrale ontdekte, is het spel nu uit. Elf Nederlanders, waaronder het voormalige Franse vrouwtje, zitten nu in het Huis van Bewaring te wachten op hun veroordeling. Bron van falsificaties zit in Parijs Uit het onderzoek is duidelijk naar voren gekomen, dat de biljetten in Parijs vervaardigd moesten zijn. Youssef. een Arabier, die in de Pa- rijse onderwereld een belangrijke rol speelde en het hoofd was van de valsgeldcentrale. en zijn vrouw zijn enkele dagen geleden door de Parij- se politie gesnapt. Odette stond al lang met Youssef in contact. Op de meest geraffineer de wijze wist zij het valse geld naar TW EE JAAR MARSHALLPLAN WASHINGTON. Zestien West-Europese landen hebben generaal George C. Marshall hier Zondagavond lof toegezwaaid op de tweede ver jaardag van diens rede die het Europese herstelprogramma inluidde. Het zestienvoudig eerbetoon geschiedde op een diner ter ere van generaal Marshall, waaraan deelgenomen werd door president Truman, vice-presi dent Allen Barkley, en de ambassadeurs en ministers der 16 Plan Marshall-landen. De diplomatieke vertegenwoordigers vertelden alleen, hoe het Marshall plan de vrijheid van hun landen had gered en het volk van West-Europa nieuwe hoop had gegeven. Mr. Van Kleffens bedankt namens Nederland De Nederlandse ambassadeur, mr. E. N. van Kleffens zeide dat een eco nomische en sociale ramp van niet te schatten afmetingen twee jaar gele den voor de deur stond. ..Wat dit politiek zou hebben be tekend. was even somber als zeker", zei hij; „Iedereen zou ontzettend hebben geleden, behalve zij die met doelstellingen, die de onze niet zijn, streven naar nationale en internatio nale wanorde." Een aardig woord uit de „IJsland se rede" was: „Marshall's rede hielp vrije mensen de vrede veroveren." De Oostenrijkse ambassadeur er kende. dat door het Marshallplan zelfvertrouwen en moed thans tot het Oostenrijkse volk terugkeren. Het feit dat het Amerikaanse volk thans definitief zijn standpunt in het wereldgebeuren heeft ingenomen, zag hij als een nieuwe bron van hoop voor de volken van de oude wereld. Truman noemde Marshall de „meester-strateeg uit de oorlog", die „de democratische vredeskrachten" had gebundeld. „Ik geloof, dat aan generaal Marshall meer gedacht zal worden door het vredeswerk dat zijn naam draagt dan door zijn werk uit de oorlogsjaren, hoe belangrijk dit ook was", vervolgde Truman. „Ik geloof, dat wij in de komende jaren op deze onderneming zullen terugzien als een scheidingslijn tus sen de oude tijd van nationale ach terdocht. economische vijandigheid en isolationisme en een nieuwe tijd van wederzijdse samenwerking tot vermeerdering van de welvaart van alle volken." Marshall zelf drong er in zijn dankwoord op aan het Noord-Atlan tisch pact stipt ten uitvoer te leg gen, daar het Europese herstelpro gramma alleen niet voldoende was om de toekomstige veiligheid van West-Europa te verzekeren Naast de grote vorderingen die de 16 be trokken landen op de weg naar het herstel hadden gemaakt, betoogde hij. moesten ook de politieke en so ciale voorwaarden worden gescha pen. die noodzakelijk zijn voor blij vende vrede en. welvaart. ons land over te brengen. Zij spoor de dikwijls naar Parijs, z.g. op be zoek bij haar ouders, in werkelijk heid zocht zij dan Youssef op. die haar voorzag van nieuw smokkel goed. Gewikkeld in kluwen wol. bracht Odette de biljetten naar ons land. De wol gaf zij aan. geen dou ane-ambtenaar heeft aanvankelijk ook maar een vermoeden gehad, dat in deze onschuldige kluwens zo gro te waarde, zij het dan vervalste, ver borgen was. Later ging Odette tot nog geraffineerder methoden over: met een auto reed zij nu naar Parijs en op de terugweg stopte zij valse biljetten in reservebanden, onder accu's en tussen de platen van het geld over onze grens. Haar Neder landse familie zorgde er dan wel voor, dat het werd gedistribueerd. Het schijnt dat met de arrestatie van de elf Venloënaars de gehele bende nog niet is opgerold. In Parijs zijn schijnbaar nog drukkerijtjes aan het werk. die hun valse biljetten over Europa uitsturen. De politie zet dan ook met kracht het onderzoek voort. Hatta naar Kotaradja om Sjafroeddin te spreken SINGAPORE Mohammed Hatta, de premier van Djokja, ver scheen Zondag onverwacht in Sin gapore, toen zijn vliegtuig onder weg naar het eiland Banka alhier benzine innam. Hatta was onderweg met een vliegtuig der Ver. Naties om Kotaradja dr. Sjafroeddin te ont moeten, het hoofd van de republi keinse noodregering. Zij zouden de Bataviase overeen komst bespreken. Sjafroeddins troepen voeren nog altoos een guerilla tegen de Neder landers. Hatta zei: „De situatie in Indo nesië verschilt met die van voor het accoord. De meeste republi keinse leiders zijn vrijgelaten en zijn weer aan het werk. Kotaradja, de hoofdstad van Atjeh, is de enige grote stad in In donesië, waar de rood-witte repu blikeinse vlag nog waait. Hatta zal onbepaalde tijd Kotaradja blijven. ASSEN Op het ANW-congres is voorgesteld een vijfjarenplan te ontwerpen ter uitbreiding van het aantal hotels in ons land. Griekse Dakota verbrand Alle 22 inzittenden dood ATHENE.Een Dakota van de Griekse Luchtvaartmaatschappij „T.A.E.", met een bemanning van vier koppen aan boord en 18 pas sagiers, is Maandagavond in het ten noord-oosten van Athene gele gen Malakassa-gebied neergestort; het toestel vatte vlam. Reddings ploegen waren eerst niet in staat het in lichter laaie staande wrak te naderen. Het verongelukte toestel was uit Kavalla. in Oost-Macedonië, vertrokken;* het was op weg naar Athene. De afstand tussen beide plaatsen bedraagt ongeveer 300 ki lometer. Functionarissen van de lucht vaartmaatschappij „T.A.E." achten het mogelijk, dat sabotage de oor zaak van de ramp is. Alle 22 inzittenden zijn om het leven gekomen. De lijken van de slachtoffers die geïdentificeerd zijn zijn geborgen; allen waren Grieken. honderdduizenden* guldens' al v°a°ll UeSKl'Um ^an de Opperste Sowjet, eeld over onze srens. Haar Neder- Zuivering in de Russische communistische partij NEW YORK. Volgens een be richt in de New York Times zijn minstens 300.000 leden uit de com munistische partij gestoten bij een „rustige" zuivering, die in de Sow jet-Unie geschiedt. „Verscheidene belangrijke leiders der partij-hiër archie zijn in stilte verdwenen", aldus het bericht. „Tot hen beho ren na Woznesensky, voormalig lid van het Politbureau, A. A. Koez- netsof, secretaris van het Centraal Comité, P. S. Popkow, lid van het 'oeri A. Zjdanow, zoon van de overleden leider van het Politbu reau en I. T. Golyakow, voormalig president van het Sowjetrussiscli Oppergerechtshof." De zuivering was van wijde omvang en ernstig, maar kan niet worden vergeleken met die, welke de structuur van de Sowjet-Unie in de dertiger jaren heeft gewijzigd, aldus het bericht. WINSTON CHURCHILL en zijn echtgenote woonden te Epsom de Derby, de klassieke Engelse paardenrace, bij. Bezoekers van dc race gaven de populaire Win ston en mevrouw Churchill zulk een enthousiaste verwelkoming, dat 't echtpaar slechts met moei te uit zijn auto kon stappen. ten worden behandeld. Wij zijn net bedreigingen van het hoofdkwartier van de Labour-partij geïntimideerd", zeide hij. Communisten halen zes passagiers van de „Tjibadak" SJANGHAI Hot eerste bui- tenlandse schip, dat Sjanghai heeft aangedaan Sedert deze stad door de communisten werd bezet is de „Tjibadak" van de Java-China- Japanlijn. De „Tjibadak", die geen vracht of passagiers aan boord had, kwam 250 Chinezen en 150 ton goederen halen, bestemd voor Hongkong. Het schip is inmiddels weer uit Sjanghai vertrokken, na dat manschappen van de onder communistische leiding staande legers 6 Chinezen weer van boord hadden gehaald. Omtrent hun identiteit is niets bekend, maar al gemeen gelooft men. dat het func tionarissen van dc Kwomintang waren. Buitenlandse passagiers heeft de ..Tjibadak" niet meegeno men. omdat de communistische autoriteiten nog geen regeling heb ben gepubliceerd voor het uitrei zen van buitenlanders. Nee toch...? Heus! In Amerika is een fototoestel in de handel gebracht, dat binnen een minuut een opname maakt, deze ontwikkelt en de foto kant en klaar aflevert. Donkere kamer overbodig. Te Haverhill in Engeland is een compagnie gelegerd, die bestaat uit I commanderend of ficier. 1 sergeant-majoor, 3 ser geants, 3 korporaals en 1 sol daat. Zonder een cent op zak kwam Samuel Roebelt 20 jaar geleden uit Letland in Amerika aan en begon daar in kolen te handelen. Nu heeft hij bij zijn overlijden 10 millioen dollar nagelaten. Mr. Lloyd, een bekend Hol- lywoods imitator, moet voor een nieuwe film het gehuil van een „lijkverslindend spook" le veren. Hij heeft al enige nach ten op 'n kerkhof doorgebracht{ maar nog niets gehoord, wat hij gebruiken kan. Binnen vier jaar zal men electriciteit uit atomen kun nen produceren, hebben Ameri kaanse geleerden voorspeld. In Rusland is een automati sche boomplantmachipe ont worpen. Het ding wordt aan een tractor bevestigd en heeft slechts 2 man bedienend per soneel nodig om in korte tijd hele hectaren met jonge bomen te beplante De wee teru# Acht maanden lane zullen 4000 militairen per maand uil Indonesia in het moederland terugkeren. Aag het einde van deze acht maanden zullen 32 000 Hollandse jongen^ tot grote vreugde van ouders, ver# loofden en vrienden, weer op huil geboortegrond staan. Velen van hen zullen dan meer dan twee jaren weg geweest zijn. In die tijd is ei wel het een en ander gebeurd. Bij henzelf en in Nederland. Militaire dienst moge noodzakelijk geacht worden, de vorming is een andere dan in de maatschappij- Ongeregel de diensten, een hard leven, niet op de productie van gebruiksgoederen gerichte arbeid, het zijn slechts enkele factoren, die dc vorming van de jonge soldaat bepalen. Daarnaast is de militair aan andere normen gebonden dan in de burgersamen leving. Als hij daarin terugkeert, zal hij zich moeten aanpassen. Hoe sneller hem dit gelukt, hoe beter het voor hem is. Wat hem daarbij kan helpen is werk. Eenmaal weer opgenomen in het productieproces, zal zulks de aanpassing vergemak kelijken. Vindt hij daarentegen dc deur gesloten, dan zal dit op zijn psyche niet zonder uitwerking blij ven. Het werkt minderwaardig heidsgevoelens in de hand en remt hem. Het is daarom niet zonder reden, dat Prins Bernhard in een vergade ring van het bestuur van de Stich ting van de Arbeid, een beroep heeft gedaan op het bedrijfsleven, oin het plaatsen van gedemobili seerden te bevorderen. Dit is niet meer dan billijk. Een ieder zal het toejuichen. Het is nu alleen de vraag in hoeverre zulks mogelijk is. De verhoudingen van thans zijn niet meer dezelfde als die van twee of drie jaar geleden. Er is iets ver anderd. Er is zoveel veranderd, dat ook onze soldaten daarvan zullen opkijken. Het betrekkelijke gebrek aan arbeidskrachten is niet meer aanwezig. De arbeidsmarkt raakt verzadigd en is in bepaalde takken van het bedrijfslevr- reeds over compleet. Uiteraard zal een zeker percen tage van de gedemobiliseerden weer de plaats kunnen innemen, die zij enkele jaren geleden hebben ver laten. De goede gewoonte om der gelijke door overmacht verlaten plaatsen open te houden tot de be trokkene is weergekeerd, wordt ge lukkig nog door vele werkgevers gehuldigd. Andere gedeiYiobiliseer- den zullen misschien minder geluk kig zijn en voor hen zou het wel eens langer kunnen duren eer zij werk hebben gevonden. Het beroep, dat thans op de werkgevers en de overheidsorganen wordt gedaan, be treft voornamelijk deze laatste cate gorie. Men heeft de gedemobiliseer den, die het vorig jaar terugkeer den, ook al zoveel mogelijk gehol pen en zeker niet zonder succes. De jongens, die helemaal niet op gang konden komen, werden in de ge legenheid gesteld een omscholings cursus te volgen, Naarmate echter het aantal gedemobiliseerden groter wordt, worden ook de plaatsings mogelijkheden geringer. En dit is nu het probleem, waarvoor wij do ogen niet mogen sluiten. Hieraan zal iets gedaan moeten worden, om dat een beroep alleen vermoedelijk niet voldoende is. (Ihgez. Med.i Ëegwt i W Té Klanten kunnen sparen voor hoge uitgave DEN HAAG De vakgroep de tailhandel in brandstoffen dringt kolen zo vroeg mogelijk accepteren van hun leveranciers, liefst al in de zomermaanden. Daardoor kan worden bereikt, dat ieder gezin, vóór dat de koude dagen komenr over een redelijk deel van zijn rantsoen in huis heeft. Verlangen de verbruikers pas leverantie in het begin van de herfst of nog la ter, dan wordt de handel voor een onmogelijke taak gesteld. De brandstoffenhandelaars wil len uiteraard iedereen aan zo goed mogelijke soorten kolen helpen, maar zij kunnen niet meer en an ders leveren, dan zij zelf ontvan gen. Hun klanten zullen dan ook naast anthraciet gedeeltelijk ge noegen moeten nemen met esskolen en eierbriketten. De handelaars dringen er verder op aan, dat de bon 06 zo spoedig mogelijk wordt ingeleverd. De laatste tijd wordt het meer en meer gewoonte, dat kolenhande laars hun klanten in de gelegen heid stellen bij hen te sparen voor de hoge uitgaven, die bij aflevering van de kolen wordt gevergd. Als er een spaarzegelkas wordt inge schakeld is daartegen geen enkel bezwaar, omdat daarop voldoende wettelijk toezicht bestaat. Is zo'n kas niet ingeschakeld, dan wordt Professoraat voor Eisler WARSCHAU. Gerhard Eisler is Maandag uit Berlijn in Warschau gearriveerd. Hij zal de Poolse rege ring zijn dank overbrengen voor het protest, dat zij heeft ingediend te gen zijn arrestatie op het Poolse schip Batory bij Southampton. Eisler heeft reeds gesproken op het congres van Poolse vakvereni gingen en dankte voor het aanbod om hem asyl te verlenen in Polen. Verwacht wordt, dat hij binnen kort naar Leipzig zal vertrekken om daar een professoraat waar te ne men. het risico voor de spaarder groter, omdat het gevaar bestaat, dat bij faillissement van de handelaar zijn klanten hun geld kwijt zijn. De brandstoffenhandelaars zijn doen de dit risico to't een minumum te er op aan, dat de verbruikers hunlFuff *e brengen. Zij nemen verder - maatregelen om niet met de wet in conflict te komen. Naar wij vernemen, neemt de overheid tot nu toe een afwachten de houding aan. Zij zou echter het voornemen hebben in te grijpen, als zich ongewenste toestanden voordoen. Oorzaak van pakhuisbrand moeilijk vast te stellen AMSTERDAM. Van het eens zo trotse pakhuis „d'Koorndrager" aan de Oude Schans te Amsterdam is thans niet veel meer over dan een paar kale muren en een enor me ravage. De brand, die hier in de nacht van Woensdag op Don derdag uitbrak, heeft tot Zaterdag morgen vroeg geduurd. Pas om vijf uur in de ochtend was het nablus- singswerk achter de rug cn kon de brandweer inrukken. Gedurende enkele uren heeft men bij de ver koolde binten en geblakerde bouw vallen nog een wacht achtergela ten, maar die kon Zaterdag om half elf eveneens inrukken. Op last van de gemeente zijn enkele muren aan de achterzijde van de ruines omvergehaald, zodat ook het in stortingsgevaar als geweken kan worden beschouwd. Nu eerst kan de recherche be ginnen met het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van deze brand. Men vreest echter dat dit weinig resultaat zal opleveren, omdat alle eventuele sporen wel verdwenen zullen zijn. De waarde van de verloren gegane goederen is nog niet bepaald. Het stoffelijk overschot van wij len brandmeester Willem de Boer, die bij deze brand om het leven is gekomen, zal Dinsdag a.s. met corpseer te Driehuis-Westerveld worden gecremeerd, na aankomst van de trein van 12.08 uur. Com mandant Schuitemaker en een de legatie van het personeel zullen de Amsterdamse brandweer op Wa terveld vertegenwoordigen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1