I Meer oases dan voorheen in de dorre meubel woestijn Relaties zijn maar alles voor een flessentrekker Vliegtuigen vlogen met 30 pCt. ineer zekerheid Gesprek uit bezettiuo moet voortgezet „Duitse volk wil terug in de gemeenschap" Acht jaar voor verrader van Sneevliet-groep w Fabrikanten denken niet meer uitsluitend aan de smaak van onze grootmoeders Niet met mijn instemming Wereldkampioenschap volley ball in Praag z'j verschaffen hem papieren, deuren gaan vanzelfopen Zwaargewoude tij autobotsing Woensdag 14 September 1?; ZWERFTOCHT OVER DE JAARBEURS Nu ook iets voor de klein-behuisden (Van een oneer verslaggevers) UTRECHT Dezer dagen hebben wij een bezoek ge bracht aan de meubelafdeling van de Utrechtse Jaarbeurs, samen met twee jonge men sen, die al lang trouwplannen hebben en geen gelegenheid voorbij laten gaan om alles te bezichtigen, wat er op het ge bied van woninginrichting maar te zien valt. „In 1947 en het vorige jaar", zo vertellen zij mij, „hebben wij ook een kijkje op de jaarbeurs geno men, maar wij zijn er erg teleurge steld vandaan gekomen. Het leek wel of alle Nederlandse meubel ontwerpers bij hun werk alleen maar aan de sa lons van onze grootmoeders had den gedacht. De kleuren waren donker, de model len ouderwets en als wij het u eer lijk mogen zeg gen meneer, dan vonden wij alles ook wel een beet je heel erg bur gerlijk. Er was nu letterlijk niets voor jonge men sen, die dromen van een modern huisje, met kleu rige gordijnen, licht behang en tafels, stoelen en banken, die zoveel mogelijk overeen stemmen met hun moderne smaak. Zo erg als dat wat de Belgische meu belindustrie ter jaarbeurs bracht was het nog niet. Maar daarmee is dan ook verba zend weinig ge zegd". Ik waag op te merken, dat hun droom van een modern huisje in deze tijd toch ze ker voorlopig wel een droom zal blijven, maar ze zijn daardoor helemaal niet uit het veld geslagen. „Als dat zo is meneer, dan zou toch in de eerste plaats de meubel industrie daar rekening mee moe ten houden en iets moeten ontwer pen voor klein behuisden. Prac- tische dingen, zoals de Zweden bij voorbeeld hebben en de Denen, waar ze laden onder het litsju- meaux kennen in hun kleine flats „Als ik hier zo rondkijk", zegt het meisje, „zou ik waarachtig niet weten, wat ik kiezen moet. En dat niet vanwege de hoeveelheid, maar vanwege de modellen, die nog al tijd niet zo zijn als ik me vooi'slel. Al moet ik toegeven, dat ik ver geleken bij verleden jaar toch een verandering en verbetering be speur". Zij'heeft gelijk. Wie als talloze jonge mensen zich op vorige na- jaarsbeurs geërgerd heeft aan de wat ouderwetse smaak van onze meubelfabrikanten, die zal het bij een bezoek aan deze beurs tot zijn genoegen zijn opgevallen, dat mo derne kleuren en lijnen wat meer terrein zijn gaan winnen. Er zijn wat meer lichte meubelen dan het vorige jaar en in de dorre woestijn van „old finished" en fluwelen crapauds zijn de oases beslist tal rijker gezaaid. „Kijk", zegt de Jonge man, „dat zijn nou de meubelen, waar ik al zo lang naar zoek." We staan voor de stand waar 'n nieu we serie hoog frequent gelammellecrd houten meubelen worden geëxposeerd, vervaardigd naar het ontwerp van de heer J. C. Jansen en Cor Alons. Het is Inderdaad een van de aardigste hoekjes van de met meubelen en nog eens meu beien gevulde Beatrixhal: nieuwe lij nen, lichte kleuren, oorspronkelijke Ideeën, een achtergrond van wit behang met blauwe gordijnen, geen kitsch, geen deftigheid, doch in één woord smaakI „U is niet de eerste die het zegt me neer", vertelt ons de standhouder. „Hier op de jaarbeurs worden deze meubels voor de eerste maal aan het publick getoond en er zijn al heel wat bezoe kers, die hun bewondering hebben ge uit." Dat verbaast ons niets, want we heb ben zo pas in een andere „oase" waar we vertoefden al vernomen, dat het pu bliek vaak een heel andere smaak heeft dan de winkelier, die nog maar altijd aan ouderwetse modellen de voor keur geefthelaas. Gelukkig zijn er fabrikanten die hun tijd verstaan. Sommigen doen dat zelfs heel goed. In de stand van de Utrechtse Machinale Stoel- en Meubelfabriek ont dekt het jonge meisje dat. waarnaar ze zo lang tevergeefs heeft uitgekeken: meubelen voor klein behuisden, die zich aanpassen bij elke omgeving. De fabri kant heeft ze de toepasselijke naam van „Pas-Toe" meubelen gegeven en we kunnen ze het best omschrijven als een modern bouwmeubel, dat stellig zal vol doen aan de smaak van jonge paren, uiterst practisch is en geschikt om la- ter# in een wat grotere woning, even- I i, eens te worden gebruikt, door het ko pen van wat „ultbreldingsmateriaal" in dezelfde stijl. Met deze meubelen kan men naar eigen believen allerlei moge lijke combinaties vormen, die toch al tijd weer een harmonisch geheel ge ven. U woont op een kleine zolderkamer? Koop een Pas-Toe ledikant met één nachtkastje en een kleine kast van 85 cm. breed en 120 cm. hoog. Nu nog een stoel en een spiegel en de kamer is vol. Verhuist u dan naar een wat grotere slaapkamer? Geen bezwaar koop er een draaibare zijspiegel bij en een klein ladekastje en een los tafeltje, of als u dat prettiger vindt een linnenkast Krijgt u later een mooie ruime slaap kamer, wel, dan schuift u het tafeltje op uw ladekastje en u hebt een com plete kaptafel Van dergelijke nieuwigheden zijn er nog enkele op deze jaarbeurs. Zo vindt u er bijvoorbeeld een practischc op vouwbare tafel, makkelijk bij verhui zingen en onmisbaar voor emigranten, zoals de vervaardigster, de firma Ver waal. het uitdrukt. En als u er goed rondsnuffelt, dan ziet u dat er hier en daar nog wel moderne slaapkamers staan, zoals bij de firma Kempkes bo ven op de gallerij. Zodat alles bij elkaar het jonge paar dat met mij een zwerf tocht door deze afdeling heeft onder nomen. heel wat minder teleurgesteld i naar buiten komt dan vorige keren en opmerkt, dat het werkelijk nog niet zulke gekke dingen heeft gezien. „We moesten oom Charles hier maar eens mee naar toenemen", zegt het meisje. En ik krijg de indruk, dat oom Charles een lieve en rijke bloedverwant is, die misschien best genegen zal zijn mijn beide jongelui wat bij te springen. Dat zullen ze best nodig hebben ook. Want de prijzen vallen nog allesbehalve mee, al zijn ze dan lager dan ze ge weest zijn. HONDERDEN LONDENSE BRANDWEERLIEDEN liepen van County Hall naar Caxton Hall met grote spandoeken, waar op zij hun eisen voor hogere lo nen kenbaar hadden gemaakt. Deze demonstratie was op touw gezet nadat de onderhandelingen over hogere lonen op een dood punt waren gekomen. Luchtvaartmaatschappijen willen in het buitenland belastingvrije benzine (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De luchtvaartmaatscbappyen, welke in het Vredespaleis de problemen van het ogenblik en van de toekomst onder het oog zien, worden vrijwel alle geconfronteerd met het conflict tussen de luchtvaanl- tarievcn en het inkomen van de grote massa. Wanneer de grote massa zien van het luchtverkeer gaat bedienen, kunnen de prijzen sterk omlaag, doch de pryzen kunnen niet omlaag omdat er nog altyd te weinig mensen vliegen omdat ze het niet betalen kunnen. Ziedaar het grootste probleem waarvoor ook de 30ste IATA-confcrentie is geplaatst. Palingvangst blijft onder de verwachtingen SPAKENBURG. De paling- vangst blyft, ondanks een recente kleine opleving, dit seizoen ver be neden de verwachtingen. Het ziet er naar uit, dat deze zomer, verge leken met de vorige, beslist slecht moet worden genoemd. Niet nlleon zijn de prijzen belangrijk lager maar ook zijn de vangsten niet half zo groot. I Van het begin van het palingsei zoen af tot heden werd aan de vis- afslag te Spakenburg voor 400.000 minder aangevoerd dan in dezelfde periode van het vorig jaar. In visserskringen hoopt men nu, dat de snoekbaarsvangst in de vol gende maanden veel zal goedmaken. Minister Schokking: Flintermans recordvlucht verstoorde de Zondag DEN HAAG. De minister van oorlog is het eens met de heer Roosjen (A.R.), die hem vragen heeft gesteld over de snelheids, proef met de Meteor door majoor Flinterman, welke proef op Zon dag 28 Augustus werd gehouden, dat het afkeuring verdient derge lijke vluchten op Zondag te onder nemen in verband met eerbiediging van de Zondagsrust. De minister zegt ter verklaring het volgende: Met mijn goedkeuring zouden op Zaterdag 27 Augustus snelheids proeven worden ondernomen met straaljagers (foor personeel der Ne derlandse Luchtstrijdkrachten. De proeven konden op die Zater dag niet doorgaan wegens weers omstandigheden. Zonder voorken. nis van de minister is toen Zondag 28 Augustus daarvoor bestemd Men heeft niet gewacht tot Maan dag of een daarna volgende dag om de kosten van het verblijf op Ameland zo laag mogelijk te hou den, mede in verband met onzeker, heid over het weer op Maandag. De minister heeft waardering voor het streven naar zuinigheid Toch kan hij zich niet met de genomen beslissing verenigen, om dat zonder op dienstbelang gegron de noodzaak de Zondagsrust ge schaad werd en velen onnodig tot Zondagsarbeid genoopt werden De minister heeft de chef lucht machtstaf opdracht gegeven in den vervolge met zijn hierboven weer gegeven opvatting rekening te hou den. MODERN schrijfbureautje, een voudig, licht en smaakvol, op de stand van Hoog frequent gela- melleerd houten meubelen op de Utrechtse jaarbeurs. Ontwerper de heer J. C. Jansen. Daaronder een theetafel van gebogen triplex in dezelfde stand. Simpel, maar sierlijk en origineel. Amerikanen zullen bezoek brengen aan Indonesië NEW YORK. Aneta verneemt, dat de missie van onderzoek voor het Verre Oosten van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden 20 September te Batavia zal aanko men. De missie bestudeert „de te besteden gelden van de V.S. in het buitenland. Zij bezoekt thans Ma nilla en zal vandaar via Saigon naar Batavia reizen. Het is moge lijk, dat men een tocht naar Bali, Djokja en Padang zal maken. PRAAG. Met veel vlagvertoon en fanfares werd in het Wintersta dion te Praag het tournooi om het wereldkampioenschap heren en het Europees kampioenschap dames vol leyball geopend. Tien landen defileerden voor de goed bezette tribunes om zich voor te stellen, een warm applaus in ont vangst te nemen en de redevoeringen aan te horen o a.'van de landverte- genwoordiger en de president der Fed. Int. de Volleyball. De Nederlandse vertegenwoordi gers. onder leiding van de Chef d Equipe, de heer D. Meyers, maak ten in de fleurige trainingspakken een goede indruk en hadden veel bij val van het publiek, al viel dit in 't niet bij de ovatie die de Tsjechen en Russen als favorieten voor de titels, in ontvangst hadden te nemen. Na deze ceremonie werd direct met de wedstrijden aangevangen. In het intieme, zij het oude stadion, kunnep 6000 kijkers een plaats vinden. Er zijn twee velden uitgezet op gravel, waarop om beurten wordt gespeeld. Begonnen werd met de damesont moeting FrankrijkTsjechoslowa- kije. De gastvrouwen hebben de ti tel te verdedigen en zij doen dat met veel élan. De Franse dames waren dan ook het eerste slachtoffer door met 30 te verliezen (153, 150. 15—9). Hierna traden de ploegen van Ne derland en Polen in het veld. De Polen spelen al vele jaren volley ball waartegenover ons land slechts twee jaren beoefening van het spel kan zetten. Toch werd er keurig partij gegeven en de nederlaag, die niet te ontlopen was, kan zeker eer vol genoemd worden. In de eerste game werd de leiding genomen, waarna de Polen aan bod kwamen en met de regelmaat van een klok de punten scoorden. Het serveren was bij de Nederlanders vrij zwak en de enkele smashes, die zij konden geven, werden gemakkelijk door de Polen verwerkt (15—2) In de tweede game begonnen de Polen overweldigend, maar toen de stand 50 was kwamen de Oran jes er beter in en wisten in te lo pen tot 54, waarna het gelijk op ging tot 76 doch de eindspurt was weer voor Pole A (157). De derde game had weinig te beteke nen. Jammer dat de Utrechtse spe ler Blokland niet in vorm was. Met 154 werd de strijd beslist en had Nederland dus een 3—0 nederlaag te boeken. Toch kan gezegd wor den dat het spel der onzen niet slecht is en behoeft van de 11 deel nemende landen, zeker niet zoals vorig jaar, de laatste plaats te Worden ingenomen. Als slotwedstrijd op de openingsdag had de ontmoeting ItaliëBulga rije plaats. Een zeer goede strijd die veel opschudding onder het publiek te weeg bracht vooral door dat de Italianen die in de minderheid wa len zich zo heldhaftig verdedig den en de onmogelijkste ballen nog wisten te bereiken. Uiteindelijk vermoeiden de mokerslagen der Bulgaren zo, dat met 31 werd verloren (157, 1315, 154. 15—9). De luchtvaartmaatschappijen heb ben nog altijd krachtige steun van hun regeringen nodig. Doch aan de andere kant innen deze regeringen grote bedragen aan belasting op ben zine etc. De financiële commissie van de IATA heeft thans aan de interna tionale burgerluchtvaart organisatie, waarin de regeringen zijn vertegen woordigd, het voorstel gedaan, voor raden vliegtuigbenzine welke lucht vaartmaatschappijen in het buiten land moeten aanleggen, niet langer te belasten. En voorts een voorstel, om import van voertuigen, die lucht reizigers van vreemde luchthavens naar de steden in de omgeving moe ten brengen, eveneens belastingvrij te laten. Dat zijn enkele van de mid delen, welke aanwezig worden ge acht om het luchtverkeer goedkoper te maken. Intussen doen de maat schappijen zelf ook het uiterste. Tot voor kort kostte een retourvlucht over de Atlantische Oceaan nog 1000 dollar. Begin volgende maand zal de prijs worden teruggebracht tot 466 dollar in het stille seizoen. Sir William Hildred heeft de con ferentie voorgerekend, dat het moei lijk is, het bedrag van 800 milliocn dollar dat de Amerikaanse toeristen jaarlijks in het buitenland spenderen, op te voeren tot 2 milliard dollar. De luchtvaartmaatschappijen hebben de kans te zorgen, dat daarvan een groot deel in hun zakken en op de banken van de hotels in hun vader land komt. Hildred verklaarde, dat de „trips-in-blik" naar de Verenigde Staten in Europa zeer in de smaak zullen vallen. Europese toeristen zul len dan een maximum kunnen zien in een minimum van tijd. De luchtvaartmaatschappijen be steden volgens Sir William te weinig aandacht aan de ontwikkeling van verkeersvliegtuigen met straalaan drijving, die tweemaal zo snel zullen zijn als de vliegtuigen van nu. Dat geldt ook voor hen, die vliegvelden inrichten voor snelheden van nauwe lijks 250 km. per uur. Achter onze rug is men bezig straalvliegtuigen te ontwikkelen, waarvóór de installa ties welke men thans bouwt veel te klein zullen blijken. In 1948 heeft men bereikt, dat het luchtverkeer dertig procent veiliger werd dan in het voorgaande jaar. Het ziet er naar uit. dat 1949 nog gunstiger cij fers zal geven. Amos Hiatt van de Pan American Airways onthulde, dat de luchtvaart maatschappijen reeds een oplossing voer het onderling betalingsvraag- stuk hadden gevonden Het pro bleem, waarvoor Europa met zoveel den door de luchtvaartmaatschappij over en weer betaald zonder belem mering door nationale valuta con troles. De heer René Briend, directeur van de „Air France" keerde zich te gen de papieren rompslomp van douane- en immigratie-ambtenaren. Tot 18 September a.s. zal de minister-president, dr. W. Drees, tijdelijk prof. mr. P. Lieftinck ver vangen als minister van financiën. Nederlands Gesprek Centrum wil eenheid der Nederlanders bevorderen DEN HAAG. In de jongste oorlog is tussen zeer uiteenlopend pen Nederlanders een verheugend contact tot stand gekomen, dat h* jaren voor 1940 vaak werd gemist en dat na de bevrijding helaas wctr losser is geworden, indien het al niet totaal verdwenen is. DH leidde tot een beter begrip van eikaars standpunt en tot de ophef(irT* vele misverstanden over en weer. Zij werden uit de weg geruimd in gesprek tussen Nederlanders van verschillende levensbeschouwing eD schillende godsdienstige en politieke overtuiging, dat onder de dranjtvsl bezetter tot stand kwam. De voortzetting van dit „gesprek" uit de t=. tingstijd is het doel van het Nederlands Gesprek Centrum, dat onlang- opgericht en zich thans heeft voorgesteld. h« se Het stelt zich ten doel ook thans een „gesprek" tussen Nederlanders van diverse richtingen te organise ren om zodoende de eenheid tussen de stromingen te bevorderen en een beter begrip voor de zienswijze van anderen aan te kweken. Voorlopig zal het N.G.C. zich richten tot de drie voornaamste overtuigingen in het Nederlandse volksleven: de Reformatorisch- Christelijke, de Rooms-Katholieke en de Humanistische, in hun ver scheidene schakeringen. Het N.G.C. heeft een curatorium, dat uit zestig Nederlanders van onderscheidene overtuiging bestaat en voorts een dagelijks bestuur, dat uit het cura torium is gekozen, Men hoopt, dat in de maand October locale en re gionale groepen bijeen zullen ko men om deel te nemen aan het ge sprek, waaraan thans reeds drie honderd personen deelnemen. Men hoopt dit aantal dan tot zeshonderd uit te breiden. De communisten staan buiten het gesprek omdat, naar de voorzitter, prof. dr. Ph. Kohnstamm op een persconferentie meedeelde, de totalitaire staat met macht een overtuiging wil opleg gen. hetgeen allerminst past in de doelstelling van het N.G.C. moeite de oplossing zoekt. Ruim 175 Er zÜn ,hans landelijke comrms millioen in0dollars en ponden wer-> van nict^meer dan tien perso nen van onderscheidene overtui ging, die een gesprek voeren over aan de orde gestelde hoofdonder werpen. Zij bstuderen rapporten hierover, geven desgevraagd bij stand aan de locale en regionale centra en bereiden eventuele Pu blicaties voor. De hoofdonderwerpen waarover het gesprek loopt, zijn: 1. Neutrale staat?: 2. De politieke partij en het parlementaire stelsel; 3. Radio; 4. Centralisatie of decentralisatie; De vrouw in de moderne maat schappij; 6. Opvoedingsidealen. President Heuss vangt zijn functie aan met receptie brill ante BONN. Maandag ls Theodor Heuss verkozen als president van do Westduitse staat en Dinsdag is hy voor het eerst in zyn nieuwe functie opgetreden, daarmede zyn politieke loopbaan, althans voor do vijf jaar, die hy president zal zijn, afsluitende. In Bad Godesberg hield hy een officiële receptie, die het meest klcurryke evenement is geworden, dat Duitsland sedert de oorlog heeft gekend en die werd bezocht door de drie geallieerde hoge com missarissen, sir Brian Robertson, John McCloy en Francois Poncet, en vooraanstaande Duitse politici. Namens de hoge commissarissen, hield de Fransman Frangois Poncet een toespraak. Hij zei: „De histori sche betekenis van uw verkiezing is duidelijk voor iedereen, zowel in als buiten Duitsland. Wy verheugen ons. dat wij in staat zijn geweest het pad-te effe nen, dat Duitsland tot deze grote daad heeft geleid. De wens van onze regering is de zelfde als de uwe, dat Duitsland, geschoold door harde ervaringen, DE Z AAK-J OA NO VICI (IV) Als men het leven van Joanovici nagaat komt men vanzelf tot de con clusie dat deze man als het ware voorbeschikt was tydens de bezetting „goede zaken" te doen. Hij staat bfl het uitbreken van de oorlog aan het hoofd van een zaak die om zo te zeggen geschikt was om in oorlogstyd te floreren 'n Politieke overtuiging had Joa novici niet. wèl een sterk instinct voor zijn persoonlijk belang, wèl zucht naar rijkdom, een ongewone intelligentie en handigheid bij het gebruik van personen en handlan gers. en bij het benutten van situa ties, zonder echter van de samen hang der dingen, in hun morele en ideële betekenis ook maar enig be sef te hebben. Een opportunist, van onder tot boven. Geen groot strateeg maar een handig tacticus, die bewij zen kan hoe men „slaagt", maar die evenzeer bewijst hoe men op de duur met het hoofd tegen de muur kan lopen als er geen morele rem aanwezig is. Hoe zwaar is hem dit aan te rekenen geweest? De rechter gaf het antwoordMaar deze be oordeelde hem op louter economische feiten. Veel bleef verborgen, en dus slechts voorstellingsvermogen en combinatievermogen, gepaard aan een zich opnieuw inleven in de be zettingstijd kunnen ons enig idee geven van het leven van de grootste charlatan en corruptie-expert die Joanovici is geweest. Bluf kan je redden Juni 1940: de nazi-legers bezetten Parijs; millioencn Fransen vluchten naar het Zuiden op karren, in auto's op fietsen, of lopend langs de stof fige wegen waar de militaire en ci viele voertuigen elkaar verdringen. Joanovici en zijn broer vluchten eveneens; zjj vinden elkaar terug in La Rochelle, aan'de golf van Biscaje. Hier is het verhaal van Joseph's broer: In La Rochelle kocht Joseph twee scheepjes, met de poëtische namen „Sainte Thérèse de l'Enfant Jésus" en de „Notre Dame du Mont Car- mel", beide bestemd om vluchtelin gen naar Engeland te brengen. Twee honderd zijn er daarmee ge vlucht. Maar op 15 September ver ried een zekere Héraud de zaak. Joseph kroop door de mazen van het door de Duitsers overal gespannen net. Hij ging terug naar zijn zdak in Clichy, die door de Duitsers gere- quireerd was. Hij moest dus wel met Duitsers in aanraking komen" aldus de broer. „Hij kwam tot een rege ling: hij zou metalen leveren tegen 1 franc per kilo als commissieloon. Hiermee verdiende hij in twee jaar tijd 25 millioenHij leverde aan anderen ook vooral tungsteen, leer- waren en textiel. Actief, uiterst handig, zonder scru pules nu eens inhalig, dan weer gul, steeds op zijn qui-vive, druk gesticu lerend met zijn korte armen en klei ne dikke handen, sprekend met een zwaar accent, dik bijna mollig met kleine levendige donkere ogen in een welgedaan en joviaal gezicht, zonder Eén franc per kilo 25 millioen in twee jaar! nek, goedlachs, en even gemakkelijk hoffelijk en ernstig, in wezen aldoor achterdochtig voor argelozen groot moedig en behulpzaam, voor anderen blufferig-rijk, man-van-de-wereld en goed gekleed, actetas, sigaar, auto; talrijke relaties, evenzoveel coulante medewerkers, zo was Joanovici bij het begin van de oorlog, toen hij een omzet had van 5 milliard per jaar. Hoe ver zijn we hiermee verwijderd van het beeld van de arme vodden raper, de arme „clochard" die zou hebben geslapen, onder een Seine- br-ug! zyn wonden zal kunnen helen, weer aan het werk zal kunnen gaan en de weg van de democratie zal her vinden, die het zal terugvoeren in de kring der vrije en vredelievende volken." De nieuwe Westduitse president zeide in zijn antwoordrede, dat het Duitse volk oprecht wenst weder om lid te worden, van de „grote Europese gemeenschap". „Wij zijn volgens de nieuwe grondwet bereid zekere souvereine rechten over te dragen aan interna tionale instellingen. Wy zien in de uitvoering van de plannen hiervoor een verwerkelijking van een groot vredesideaal. Wy hebben met vreug de van u vernomen, dat gij bereid zyt ons te leiden op de weg terug naar deze gemeenschap. Wees er van verzekerd, dat ik alles zal doen om eerbied te winnen voor de nieu we grondwet, die de voorwaarden voor een dergelijke vredespolitiek behelst". In Duitse politieke kringen ver wacht men thans elk ogenblik, dat de president een uitnodiging zal versturen aan de man, die naar zyn mening het meest in aanmerking komt om kanselier (minister-presi dent) te worden van de te vormen Westduitse regering. Men neemt als vrijwel vaststaand aan, dat de keuze zal vallen op dr. Adenauer, leider van de christen democraten. Als Heuss zijn keuze heeft bepaald komt de bondsdag (naar Nederland, se begrippen de Tweede Kamer) bijeen, om by eenvoudige meerder heid van stemmen, en zonder voor. afgaand debat zich over de keuze van de president uit te spreken De 43-jarige schoenfabrikant) J. A. K. it Loon op Zand werd b vensgevaarlijk aan het hoefd f wond, toen hij Dinsdag in Deil^ zijn auto tegen een beladen vrï{- wagen botste. Het ongeluk gebeurde op -atf kruispunt van de rijks\v;T: UtrechtDen Bosch en Gorir.M** ;j Heteren, beide voorrangsv.f i Driehonderd meter voor het punt echter geven op de Isa'.-!;, weg grote verkeersborden aan, dear het voorrangsrecht ophef Niettemin verleende de chaulr-^ van de vrachtauto de op de r:>. weg UtrechtDen Bosch rijdf; 1 personenauto geen voorrang, f bovenvermeld gevolg. De luxef gen werd aan de voorzijde gtU ingedrukt, de heer K. er uit slingerd. Een juist passerende;, kenauto van Philips bracht bT'" naar het ziekenhuis in Zaltbï- mei. Na de aanrijding sloeg 5 vrachtauto over de kop en dwars over de weg te liggen 1 chauffeur kwam met de sd\ vrij. UNO heeft een plan voor Jeruzalem LAUSANNE. De verzoent* commissie voor Palestina van V.N. heeft een plan gepublicee voor een internationaal best:; van Jeruzalem, volgens hetwelk;- stad permanent verdeeld zou b!r ven in twee gedemilitariseerde i> nes, die een hoge graad van ui- bestuur genieten. Volgens het zou er een commissaris van de V) voor Jeruzalem komen en een j zonaal parlement van Joden Arabieren met een vertegenwe:- diging van de minderheden Br plan zal worden ingediend bij algemene vergadering van de V.V welke 21 September te Lake cess, begint. De verzoeningscommissie, di;M door de algemene vergadering r: 1 de Verenigde Naties vorig jaar: ingesteld, heeft met het onhvc* statuut voor Jeruzalem een deelvz haar drieledige taak volbracht. Z: is er niet in geslaagd het prob!«f der Arabische vluchtelingen 0? t? lossen of de grenzen van fed vast te stellen. Irgoen zendt dreigbrief aan Duitse krant MuNCHEN. Het te Mitac-e verschijnende blad „Siid-Deutsi" Zeitung" heeft een brief ontvanje: ondertekend „Irgoen Zwai Leoec J en Stern-groep", waarin de em ploye's worden gewaarschuwd zich gereed te houden om bij de volge: de waarschuwing het gebouw fc verlaten. „Twee minuten dralen kan fatal; zijn", aldus de brief, die te Bueta Aires was gepost. Aanleiding tot dit dreigement ii een anti-semietisch ingezonden shiXlv dat vijf weken geleden door tel Y blad werd gepubliceerd en dat leiél de tot demonstraties en straatgH vechten waarbij zes Joden en Duitse politie-agenten ernstig gc-j, wond werden. Weer bracht Sowjet-Uiiie zijn veto uit LAKE SUCCESS. De Sowjd- 9 Unie heeft Dinsdag voor de 38stsjw& maal haar veto in de Veiligheids- j raad uitgesproken, toen zij zevesb f maal achtereen haar stem verhiel tegen het meerderheidsbesluit oa|' Portugal, Italië, Oostenrijk. Finland Eire (Ierland), Transjordanië a Ceylon voor het lidmaatschap vaa de Verenigde Naties aan de alge- j mene vergadering aan te bevelen. De Sow jet-Unie had een resolutii I; y; ingediend om deze landen met Bul- L garije, Roemenië, Hongarije. Alba* nie, de Mongoolse volksrepubliek ea Nepal en bloc voor net lidmaatschap goed te keuren. Bekend Italiaans zanger overleden AMSTERDAM. Op 74-jarige leeftijd is Maandag in zijn woning te Amsterdam overleden de beken de Italiaanse zanger Giuseppe Reschiglian. Sedert 1937 was hij als zangleraar in Amsterdam ge vestigd. Tumult op publieke tribune AMSTERDAM. In Februari 1942 werd de heer C. H. Gerritsen uit Haarlem, die deel uitmaakte van de groep Sneevliet en het ille gale blad „Spartacus" verspreidde, verraden aan de Duitse politie. Hierdoor werd een sneeuwbal aan het rollen gebracht, die leidde tot de liquidatie van deze hele illegale groepering. De heren H. Sneevliet, A. Menist, W. Dolleman, J. Schrie. fer, C. H. Gerritsen, G. Koeslag. J Edel en R. Witteveen stonden terecht voor een Duits militair ge rechtshof, en werden op 13 April 1 1943 op de heide bij Leusden ge- I fusilleerd. K. Barten, G van der J Bunt, H. W. Zitman en J. Horeman i werden naar concentratiekampen I gebracht, vanwaar zij nimmer terugkeerden. steyn, die sinds jaren in het bui tenland vertoeft, vijftien jaar ge vangenisstraf. Dinsdagmorgen heeft het Hol uitspraak gedaan. Kreuning werd veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven. Hoogesteyn werd bij verstek tot vijftien jaar veroordeeld, eveneens met aftrek en levenslange ontzetting uit alle rechten. Toen het vonnis tegen Kreuning bekend werd gemaakt ontstond een hevig tumult op de publieke tri bune. waar de weduwen van omgekomen verzetsmensen eea plaats hadden gevonden. Hun ver ontwaardiging over het vonnis sta ken zij niet onder stoelen of ban ken. Een van de dames riep „En dit is rechtspraak heren?" Toen zij niet ophielden luide van hun afkeuring blijk te geven, heb ben de parketwachters hen met I Het verraad van Gerritsen werd zachte drang uit de zaal verwij- gepleegd door de 51-jarige G. derd. Kreuning uit Heemstede en de 40- Bij het vonnis tegen Kreuling, jarige Haarlemmer J. W. H. M Hoogesteyn. De advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier eiste veertien da gen geleden voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof tegen Kreuning tien en tegen Hooge- aldus de sententie, heeft de over weging voorgezeten, dat Hooge steyn bij dit verraad de hoofd schuldige is geweest en dat Kreu ning sterk onder zijn invloed heeft gehandeld

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4