DAGBLAD VOOR AMERSFOORT 3 Belangrijke prijsstijgingen zijn niet te verwachten Ons leger rekent voor zware wapens op Amerika Hatta niet van plan naar Djokja terug te keren Heifststein m i ng Gevolgen van devaluatie moet men opvangen r „Vrede is slechts, wat Moskou behaagt" Loonsverhoging dient voorlopig vermeden te worden Licht materiaal uit België, Frankrijk en eigen land 9e Jaargang no 226 Dinsdag 27 September 1949 Opgericht door de Stichting „Het ^arool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Ad nlnistratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. Ernstig ougeluk bij „operatie Bulldog'" Twee bommenwerpers in botsing: 14 doden Newark. (Engeland. Twee vier motorige Lincoln-bommenwerpers van de R.A.F. zyn hedenoch tend vroeg by een achynaanval op Newark het kader van de „Ope ratie Bulldog" verongelukt. De toestellen vlogen enkele kilometers van Newark tegen elkaar. Naar ver nomen wordt, zyn tot dusver de lichamen van 12 slachtoffers gebor gen. Er zouden nog twee slachtoffers vermist worden. Brandweerlieden, hulpploegen en polit.e speurden in de mist bij het licht van toortsen naar de nog niet gevonden slachtoffers. De wrakstuk ken van de in vlammen neergestor te vliegtuigen liggen wijd en zijd verspreid. SPANJE Atoom-vrijage Nauwelijks heeft president Tru man zijn verklaring afgelegd over de atoomexplosie in de Sovjetunie, of uit Spanje komt het bericht, dat mijnwerkers in de buurt van de Pyreneeën nieuwe uramumlagen hebben ontdekt, die rijker zijn dan die. welke tot dusver op het Ibe risch schiereiland werden aange troffen. Diplomatieke kringen te Madrid hebben onmiddellijk ver klaard, dat het Spaanse uranium meer dan iets anders invloed zou kunnen uitoefenen op de houding, die de mogendheden van het At lantisch pact in de toekomst zullen aannemen ten opzichte van Franco. Niet van atoomgeleerden of mili tairen komt het eerste commentaar op deze ontdekking, maar van de politici. Dat is karakteristiek voor de „koude oorlog", waarin de atoombom geen militaire, maar een politieke rol vervult. Natuurlijk was daar in Madrid de wens de vader der gedachte. Maar het zou verkeerd zijn deze gedachte alleen daarom als dwaas te bestempelen. Sinds de Verenigde Naties besloten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In overheidskringen treedt op dit ogenblik steeds sterker de overtuiging aan de dag. dat de ongunstige Invloeden van de devaluatie zo beperkt zullen blüven, dat een algemene loonsverhoging niet noodzakelijk zal blijken te zijn. Hoewel de eerste indruk in brede kringen was. dat de waardevermin dering van de gulden ten opzichte van de dollar tot een zo sterke stij ging van de prijzen van eindproducten en grondstoffen uit de dollargc- bieden zou moeten leiden, dat de kosten van het eerste levensonderhoud er een flink eind door omhoog zouden worden gedrukt, meent men in deskundige kringen, dat dit erg zal meevallen. De verminderde koop kracht van de landen waar de munteenheid is gedevalueerd zal er vol gens de verwachtingen toe leiden, dat de neiging tot prijsdaling in de V.S. nog vee Isterker zal doorzetten. Tal van producten welke de expor. teurs in de V.S. in het buitenland wensen af te zetten zullen tegen lagere prijzen moeten worden aangeboden, willen zij nog enige kans maken. En daar meent men in de landen waar de- munt is gedaald op te mogen bouwen. Li Ket zoeklicht hun ambassa deurs en gezan ten uit het land terug te trekken, heeft Spanje on ophoudelijk naar de gunst der .westerse staten ge dongen. Er zijn symptomen, dat de koelheid, waarmee het tot dusver is bejegend nog eens voor andere gevoelens zullen plaats maken of men dat nu prettig vindt of niet. De militaire deskundigen hech ten veel waarde aan Spanje's stra tegische betekenis. Zij hebben daar geen geheim van gemaakt in de tijd, dat het Atlantisch pact nog in de maak was. En militaire overwe gingen spelen nu eenmaal hun rol in de politiek, zoals politieke over wegingen hun rol spelen in de oor logvoering. Spanje hoopt, dat de verbintenis, die gisteren nog niet tot stand kwam, omdat er te veel politieke bezwaren waren, morgen tóch zal worden voltrokken van wege de militaire noodzakelijkheid. In dit licht moet men het Spaan se commentaar op de Spaanse uraniumvondsten zien. Het vestigt er nog eens de aandacht op, dat Spanje heus een begeerlijker bruid is. dan men tot nu toe misschien wel heeft gedacht. Een van de belangrijkste vragen op dit ogenblik is uiteraard, wat de graanprijzen zullen doen. pmdat een land als het onze zijn brood graan voor het grootste deel uit het dollargebied haalt. Doch zelfs als het graan zich handhaaft op een prijs, welke niet meer in overeen stemming is te brengen met de lonen van de arbeiders, is het nog niet noodzakelijk onmiddellijk tot looncorrectie over te gaan. Wie zijn oor in regeringskringe nte luisteren legt verneemt al spoedig, dat er weinig neiging bestaat dc nadelen van dc devaluatie voor de arbei dende bevolking onmiddellijk met een zo ingrijpende maatregel als een loonverhoging tegemoet te tre den. Wel erkent men in dezelfde kring onmiddellijk, dat een corri gerende maatregel noodzakelijk is. omdat de lonen op dit ogenblik in derdaad een nieuwe belasting meer mogelijk maken. Doch er zijn an dere middelen voorhanden. Reeds, heeft de Party van de Arbeid gis teren een zeer doeltreffend maat regel voorgesteld, toen zij in een communiqué de wenselijkheid be pleitte van invoering van bepaalde subsidies. In de begroting we&i nog gesproken van verdere subsidiever laging, doch deze uitspraak werd in een andere voorbije gedachte-we reld gedaan. En inderdaad zijn er vele deskundigen die op dit ogen blik een wederinvoering of een op voering van subsidies op eerste levensbehoeften een aantrekkelijke oplossing achten, subsidies immers, kunnen de nadelige gevolgen van de prijsstijgingen welke uit de de valuatie moeten voortvloeien goed deels wegcorrigercn. Niet de con sument, doch de overheid betaalt dan voorlopig dc prijsstijging en het gevolg is, dat de lonen nog niet omhoog behoeven Dat is gunstig, want verhoging van d elonen bete kent immers onmiddellijk een ver hoging van het kostenpeil van de export en dat peil zal toch reeds stijgen door verhoging van de kos ten van ingevoerde grondstoffen. Nederland wil echter de voordelen welke de devaluatie biedt op de bui tenlandse markten zolang mogelijk in stand houden met een lage export-prijs Aan de andere kant echter zal het niet noodzakelijk zijn, dat de expor teurs hun exportprijzen handhaven op het guldenspeil van voor de de valuatie. Integendeel. Er is niet het minste bezwaar tegen, dat de expor teurs hun prijzen wat hoger stellen. Dat is zelfs gewenst. Immers, om de oude dollarinkomsten te handhaven zou Nederland 42 pet. meer moeten Kritiek van P.N.I. en Masjumi voorbarig geacht DEN HAAG. „Mohammed Hatta is niet van plan naar Djokja terug te keren", aldus verklaarde de woordvoerder van de Republi keinse delegatie naar aanleiding van de in Djokja geuite kritiek op de overeenstemming in zake de Nederlands-Indonesische Unie. De woordvoerder was voorts van me ning, dat de van de zyde der P. N. I. en de Masjumi naar voren gebrachte kritiek wellicht moet worden verklaard uit liet feit, dat men nog over onvoldoende inlich tingen beschikt over de juiste draagwydte en formuleringen van het bereikte accoord. Hij achtte daarom de kritiek niet alarmerend. Naar voorts verluidt, is de voor zitter van de P.N.I., Sujono Hadi- noto, die als lid van de Republi keinse delegatie in Den Haag vej toeft, onaangenaam getroffen door de kritiek van de secretaris-gene raal van zijn partij in Djokja. Overigens wees men er in Repu blikeinse kringen op, dat het als zeer nuttig wordt beschouwd, wan- W einig verandering Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: In de nacht en ochtend od vele plaatsen mist of laag hangende bewolking Overdag bijna over al perioden met zonneschijn. Droog weer. Zwakke en af en toe matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. 28 Sept.: Zon op 6.84, onder 18.26; Maan op 14.59. onder 21.20. neer enige belangrijke politieke figuren uit de delegatie naar Djok ja zouden reizen, ten einde hun partijen in te lichten. In dit ver band zij herinnerd aan de voorge nomen reis van de leider van de Masjumi, dr. Sukiman, naar Djok ja. Het wordt niet uitgesloten ge acht, dat ook de heer Sujono Hadi- noto naar Djokja zal vertrekken. NA DE GECOMBINEERDE vloot- manoeuvres der landen van de West-Europese Unie, die begin Juli plaats vonden, worden er op het ogenblik gecombineerde luchtmanoeuvres gehouden door dezelfde landen. Tijdens deze oefeningen, die tot Dinsdag a.s. zullen duren, worden er schijn- aanvallen gedaan op Londen, Portsmouth, Cardiff, Bristol en Southampton. Enige Nederland se piloten nemen een pauze tus sen twee aanvallen te baat om een partijtje kaart Ie spelen. uitvoeren wanneer de prijzen van onze producten op de oude gulden basis bleven bepaald. Corrigerën wyi die prijzen, echter tot een dollar waarde. welke goede voorwaarden tot concurrentie biedt, dan kan men toch wel tot vrij dicht in de buurt van het oude dollarniveau komen, en tevens tot een veel hoger gulden niveau. En op zijn beurt biedt dat nieuwe mogelijkheden. Reeds heeft de Mi nister van Landbouw overwogen een exportheffing te leggen op extra winsten, welke onze exporteurs op deze wijze met bepaalde artikelen kunnen behalen. Dan blijft er nog een ruime winst voor hen over en bovendien ontstaat op die wijze een flink deel der middelen ter financie ring van nieuwe subsidies welke zul len moeten worden gegeven op le vensmiddelen. ECA-hulp? Een andere mogelijkheid ligt voor de regering in het z.g. Local Curren cy Account van de Nederlandse Bank Op deze rekening worden thans door de Nederlandse impor teurs de tegenwaarden in guldens gestort voor de producten welke wij in het kader van het Marshallplan ontvangen. Nu deze dollarproducten in guldens omgerekend duurder wor den zullen de boekingen op dit Local Currency Account sterk stijgen Het lijkt niet uitgesloten dat de regering van de E.C.A. toestemming krijgt om een deel van de ongunstige gevolgen van de devaluatie met deze hogere inkomsten op de Local Currency Ac count te bestrijden. Nieuwe gouverneur van Suriname W'ageningens burgemeester benoemd DEN HAAG. Bij Koninklijk Besluit van 24 September J-l. ts met Ingang van 1 October a.s. be noemd tot gouverneur van Suri. name. mr. J. Klaascsz. die thans burgemeester van Wageningcn is. Hij is protestant en zijn politieke belangstelling gaat in de richting van de PartU van de Arbeid. Mr. Jan Klaasesz. is op 5 Fe bruari 1907 te IJ 1st geboren. In 1930 behaalde hij de meestertitel aan de Groningse Universiteit. Daarna studeerde hij drie jaar in ternationaal recht aan de Sorbonne te Parijs. In 1933 voigde zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Groningen. Deze loop baan eindigde hij in 1945 in de rang van hoofdcommies, plaatsver vangend chef der afdeling alge mene en sociale zaken en chef van het kabinet van de burgemeester Zi.in werkzaamheid te Groningen werd sinds 1 Januari 1944 onderbroken door negen maanden gevangenschap in Vught, waar hij als gijzeladr was opgesloten. Na de bevrijding was hij kabinetschef van de burgemeester van Gronin gen en waarnemend burgemeester v&n Haren en Hoogkerk. Vervol gens werd hij tijdelijk belast met de leiding van de interne admini stratie bij de „Preparatory Com mission of the United Nations Edu cational Scientific and Cultural Or ganisation". aanvankelijk te Lon-, den, later te Parijs, waar hij twee de secretarie van de Unesco was. Op 1 Mei 1947 ontving mr. Klaa sesz zijn benoeming tot burge meester van Wageningen, in welke kwaliteit hij tevens curator der landbouwhogeschool werd. Russische raketbasis in Oost-Europa BERLIJN. Rusland heeft op vele plaatsen in Oost-Europa start bases voor gevaarlijker raketten, dan Hitier gebruikte, aangelegd. Waar de bases zich precies bevinden is niet bekend. Volgens ambtenaren van de Amerikaanse geheime dienst strekt een keten van deze bases zich uit van de Oostzee tot dc Zwarte zee. In deze zone valt ook Peene- muendc. waar een der grootste ra- ketfabriekcn van Hitier gevestigd was. Peenemuende werd door En gelse bommenwerpers platgegooid, maar onlangs gingen er geruchten, dat Rusland Peenemuende met Duit se krijgsgevangenen als arbeiders opnieuw heeft opgebouwd. PARTIJBESTUUR VAN P.v.d.A. VERKLAART: Subsidies, loonsverhoging of combinatie van beide is noodzakelijk AMSTERDAM. Het is noodzakelijk, dat de gevolgen van de deva luatie zoveel mogelijk worden opgevangen, hetzij door het opnieuw overgaan tot het verstrekken van subsidies, hetzij door een compense rende loonsverhoging of lastenverlaging, hetzU door een combinatie van beide systemen. Tot deze conclusie is het partijbestuur van de Partij van dc Arbeid gekomen, na de situatie te hebben onderzocht, die ont staan is door de devaluatie van de Nederlandse gulden. Na de ontwikkeling die de ver- stuur van de P. v. d. A. de door de regering afgekondigde prijsstop als een eerste maatregel. Niettemin verwacht het een verhoging van de kosten van levensonderhoud, door het duurder worden van vele importen en de daarmee gepaard gaande prijsstijgingen, indien geen tegenmaatregelen worden geno men. Katholiek Thuisfront treedt uit Niwin DEN HAAG. „Katholiek Thuisfront" is uit het hoofdbestuur van de NJ.W.I.N. getreden. Het nieuw gekozen bestuur van „Ka tholiek Thuisfront" meent name lijk. dat de Niwin weliswaar de jongens overzee materieel uitste kend verzorgt, maar dat de geeste lijke zorg te veel genegeerd wordt. De Niwin heeft haar spijt over het uittreden betuigd en tegelijk ver zekerd. dat zij haar zorgzaamheid over alle militairen in Indonesië, ongeacht godsdienst, zal blijven uitstrekken. houding tussen lonen en prijzen in het laatste jaar te zien heeft ge geven, aldus het partijbestuur, kan een teruggang van het aandeel van de loonarbeiders en de econo misch zwakkere groepen in het nationale inkomen, niet worden aanvaard. Daarom moeten de of fers, die in verband met de te voe ren economische politiek van het Nederlandse volk zullen worden gevraagd, redelijk over de ver schillende bevolkingsgroepen wor den verdeeld. Het partijbestuur heeft vastge steld, dat na de devaluatie van het Britse pond sterling een waarde vermindering van de Nederlandse gulden t.o.v. de dollar onvermijde lijk was geworden en acht de be slissing van de Nederlandse rege ring om de gulden met eenzelfde percentage te devalueren als het pond sterling in overeenstemming met de ontstane situatie. Het partijbestuur verwacht, dat door de waardevermindering van een groot aantal munteenheden t.o.v. de dollar een verminderde import uit en een vermeerderde export naar de dollarlanden zal ontstaan, welke verschuivingen kunnen leiden tot evenwichtiger economische verhoudingen in de wereld. Met instemming begroet het be- Nee toch. Hpu "N In een Belgische kolenmijn nabij het plaatsje Tamines trok een mijnpaard ongeveer honderd meter onder de grond een kolenwagen. Op een gege ven moment bleef het dier plot seling staan, verbrak zijn tuig, draaide zich om en zette het op een lopen. Dc zes mijnwerkers, die bij de wagen hoorden na men het zekere voor het onze kere en renden öBlC"TUPt7r nige seconden later stortte de mijngang in. Zijn instinct had het dier niet bedrogen. „Neues Europa", een Zwit sers blad. dat zich bezig houdt met astrologie en pseudo- wetenschappelijke voorspellin gen, weet te berichten, dat op een spiritistische séance „er gens in Duitsland" de „geest van Hitier" werd geïnterviewd. De „geest" verklaarde, dat hij „een strijder qgpr de menselij ke vrijheden" zou worden, als hij nu terugkwam. „Van het hiernamaals uit heb ik een an dere kijk op de dingen gekre gen", zei de geest en hij voegde er aan toe: „U kunt mij, wan neer nodig, weer oproepen". Een 26-jarige Fransman kwam voor de verrassing van zijn leven te staan toen hij een militair aanmeldingsbureau te Bordeaux binnenstapte en te horen kreeg, dat hij sedert 1947 dood was. De jongeman was op 20 December 1940 als vermist opgegeven en in 1947 officieel van het bevolkingsre gister afgevoerd met de aante kening „Mort pour la France" J Sarcastische Be vin dient Wisjinsky van repliek FLUSHING MEADOWS, Ernrnt Bevln, do Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft In antwoord op Wlsjlnksky's voorstel tot slui ting; van een vr»»despaet verklaard, dat de atoombom kan worden uitge bannen, als «Ie Sowjet-I nle ,,ult haar schelp" wil komen en ,,de weg wil openen voor het controlestelsel, dat door do Algemene Vergadering der V.X. is aanvuard". Bevln verklaarde te hlyvrn by do gcmeenschappeiyke Amerikaans. BritH-Canacl.se declaratie van November 1945. waarin Truman. Attleo en Mackenzie King zleh bereid verklaurden tot mededeling van weten- schappeiyke en Industriële Inlichtingen over de atoomenergie op basis van wederkerigheid en onder afdoende waarborgen togen het gebruik van de atoomenergie voor oorlogsdoeleinden. Bevin, die in zyn 2de een groot aantal kwesties aanroerde, zei on_ der andere: „Geen land heeft met groter succes zijn imperialistisch beleid onder een nieuwe vermom, ming uitgevoerd dan do Sowjct. Unie. Voor zover ik kan opmaken uit de naar voren gebrachte argu menten is vrede slechts vrede, wan. neer hy de door het Politburo ge wenste resultaten heeft. In de on dersteboven gedraaide taal der Sowjet-diplomatie betekent demo cratie do dictatuur van de commu. nlstischc party, godsdienstvryheld vervolging en burgerlijke vrtfheld het bewind van de geheime politie Markos was een vredesapostel, on. verschillig of hy met buitenlandse hulp tegen de wettig gekozen rege ring vocht. Plotseling hield hy ech ter op een man des vredos te zijn. Eveneens heette Zuid-Slavië dc vrede toegedaan zolang het bij het Politburo in de gunst stond. Eens klaps werd het echter een oorlogs stoker. Eduard Kardelj, de Zuldslavlsche minister van Buiteniandsche Zaken, verklaarde dat hy iets moest zeg gen over „bepaalde antLdemocratl- scho praktyken van de Russische regering, gericht tegen de federale volksrepubliek Zuid-Slavië". Hy sprak daarop van een ongehoorde lastercampagne, een byna volledige economische blokkade, pogingen om op zwakke zenuwen te werken door lange nota's en openlijke drel. gementcn, demonstratieve troepen bewegingen langs de grenzen, het systematische uitlokken van grens, incidenten en het in elkaar zetten van sensationele processen. In de periode van 1 Juli 1948 tot WASHINGTON. Een gemeenschappelijke con nissie van de Ame rikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigde heeft de door de Senaat aangenomen versie van het wetsontwerp betreffende de Amerikaanse wapenlevering aan het buitenland ten bedrage van 1.314.010.000 dollar, waarvan een milliard zal worden gebruikt voor be wapening van dc Atlantische landen, goedgekeurd. De commissie ver. wierp het voorstel van het Huis van Afgevaardigden om het door de Senaat goedgekeurde bedrag met ongeveer een vijfde te verminderen. Europa le kunnen aankopen bij voorbeeld in Frankrijk en België. Ook Nederland zelf zal het leger van verschillende benodigdheden kunnen voorzien, vliegtuigen, lich te munitie, voertuigen enz., omdat een deel van de Amerikaanse dol lars bestemd is voor opvoering van de eigen wapenproductie. Gevaarlijk gebrek aai oefenterreinen Verdeling van de beschikbare gelden voor de wapenhulp kan thans spoedig worden verwacht, deelde men ons in militaire krin gen in Den Haag mede. Het staat echter nog niet vast in welke vorm en in welke omvang ons land ge holpen zal worden. Aangenomen wordt, dat vooral de zware bewa pening uit Amerika zal komen, maar het is nog niet bekend, in hoeverre de aanvankelijke veron derstelling, dat geheel de Neder landse artillerie van Amerikaanse origine zou worden, in vervulling zal gaan. Waarschijnlijk zullen in de toekomst enkele Nederlandse militairen naar het buitenland ver trekken om de bediening van het buitenlandse materieel te bestude ren, terwijl ook enige buitenlandse instructeurs naar Nederland zullen komen. De lichte wapens hoopt men in staat evenwel tegenover, dat de Nederlandse kanalen en rivieren voor de genietroepen van andere legers een zeer geschikt oefenter rein zijn. waarvan zij, indien de wens daartoe te kennen wordt ge geven, gebruik kunnen maken. Voor het houden van schietoefe ningen met de pantserdoelartillerie worden thans nog twee projecten bestudeerd: de schiethei te Olde- broek en hel eiland Schiermonnik oog. Voor deze oefeningen is een zeer lange schietbaan nodig, omdat fcdit vlakbanig geschut een reik- ""wijdte heeft van ongeveer 15 km. Een keuze tussen Oldebroek en Schiermonnikoog is nog niet ge maakt. In militaire kringen legt men er nog steeds de nadruk op, dat al de ze nieuwe aanschaffingen te ver geefs zullen zijn, zolang het Neder landse leger in eigen land niet over geschikte oefenterreinen kan be schikken. Schietoefeningen en ïn- fanterieoefeningen in groot ver- band in het buitenland zijn te kost baar en ook al ondervindt ons land, vooral van België, grote me dewerking, men kan toch niet ver langen, dat België en andere lan den hun oefenterreinen blijvend ter beschikking zullen stellen, om dat het Nederlandse leger niet over de Harskamp kan beschikken. Voor oefeningen in bergachtig terrein zal men echter steeds op het bui tenland aangewezen zijn. Daar Wisjinsky's voorstel op V.N.-agenda FLUSHING MEADOWS Dc agendacommissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft een parig, op een onthouding (Chili) na. besloten, het voorstel van Wis jinsky, waarin wordt voorgesteld de oorlogsvoorbereiding te veroor delen en een vredespact tussen de vijf grote mogendheden uit te wer ken, op de agenda van de vierde zitting te plaatsen. De Amerikaan se afgevaardigde Warren Austin, zei dat zijn instemming met de plaatsing van het ontwerp op de agenda geenszins betekent, dat hij zijn goedkeuring hecht aan de in die tekst voorkomende bepalingen, die hij als „dagelijkse propaganda der Sowjets" bestempelde. De poli tieke commissie zal het Sow jet- ontwerp eerst onderzoeken. 1 September 1019 waren door Al banië, Roemenië, Bulgarije en Hon. garye 219 grensincidenten uitge lokt en was het luchtruim 69 maal geschonden, dit alles omdat Zuld- slavlc wenste zyn socialistische maalschappy volgens eigen inzicht op te bouwen. Toen Kardelj zyn rede beëindigd had, werd luid geap plaudisseerd. Vliegen naar Amerika 30 procent duurder DEN HAAG. In verband met de devaluatie zal do K.L.M. krachtens internationale overeenkomst uitslui tend tariefsverhoging in guldens toepassen op transatlantische tra jecten. Deze schommelen tussen do dertig en veertig procent. Voor allo andere trajecten (Zuid-Afrika, In donesië en binnen Europa) zijn dc bestaande guldenprijzen voorshands gehandhaafd. Voorbeelden van prijs verhoging in guldens zijn als volgt: van Amsterdam af gerekend steeg het passagierstaricf naar Montreal van 1013 tot 1368. naar New York van 1016 tot 1422. naar Curngao van 1469 tot 2078, naar Rio de Janeiro van 1878 tot 2315 en naar Buenos Aires van 2103 tot 2628. Dezelfde prijzen gelden voor transatlantische vluchten met andere maatschap pijen. Na 5 October hoopt men een definitieve regeling bekend te ma ken. Namen geen overeenkomst zegt Sukarno BATAVIA'. „Ik verzoek het In donesische volk dc besprekingen in Den Haag rustig en lankmoedig te volgen. Het is mij bekend, dat het accoord, dat het vorige weekeinde te Namen werd bereikt, in Indonesi sche kringen allerlei vragen heeft doen rijzen. Ik kan u mededelen, dat hetgeen te Namen werd besproken, nog geen overeenkomst is." Aldus heeft zo meldt radio Djokja president Sukarno Zaterdag j.l. ver klaard in een toespraak ter gelegen heid van het vierjarig bestaan van de Republikeinse Hoge Adviesraad. „Ik herhaal", zo voegde hij er aan toe, „wat er te Namen is besproken is nog geen overeenkomst. Wij zou den het het beste kunnen kwalifi ceren als een „meeling of minds". Ik verzoek het volk rustig de officiële bekendmaking af te wachten, welke mogelijk in de komende week of uiterlijk over twee weken zal afko men. Laten wij in lijdzaamheid wachten, doch tevens op onze hoede blijven", zo zcide hij. Hongarije eist vertrek van Zuidslavische diplomaten BOEDAPEST. Hongarije heeft geëist, dat tien leden van de Zuid- Slavische legatiestaf Boedapest binnen 24 uur Hongarije zullen verlaten. Onder deze leden prac- tisch de gehele nog bestaande staf bevinden zich de eerste advi seur, Dusan Sakota, de militaire attaché en de kerkelijke en han delsstaven. Vrijwel de enige Zuid- Slavische diplomaat, die door dit besluit niet wordt getroffen, is de gezant zelf. Javanovic Wei-ingelichte westelijke kringen zeiden vandaag dat de Hongaarse regering het er kennelijk op aan stuurt dat de Joegoslavische rege ring de diplomatieke betrekkingen met Hongarije zal verbreken. PALAR IN NEDERLAND SCHIPHOL. De heer N. Palar, Republikeins vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, arriveerde vanmorgen om kwart over negen met de Constellation „Norway' van dc American Overseas Airlines op het vliegveld Schiphol.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1