DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Westen praat niet meer over normalisatie in Berlijn Raadsels en geruchten rond de dood van Schallenberg Cripps vindt geen genade in Churchill's ogen Twee rovers overvallen Amsterdamse spaarbank Militair hulpprogramma thans startklaar Accoord over spoorwegstaking door Russen geschonden Onderzoek is afgesloten, géén misdrijf in spel, zegt politie Overheid vertel meer! 9e Jaargang no. 228 Donderdag 29 September 1949 Opgericht door de Stichting „Het ?arool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Ad nlnlstratlc: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, BERLIJN. De Westelijke geallieerde commandanten van Berlijn hebben hun Russische collega, generaalmajoor Kotikow, doen weten, dat zjj de vlermogendhcden-besprekingen mek hem niet kunnen voortzetten, zolang de Sowjet-autoriteiten In gebreke biyven de aangegane overeen, komsten na te komen. In een brief aan Kotikow verklaren de comman danten, dat zy van de geallieerde Hoge Commissarissen het verzoek heb. ben ontvangen om de onderhandelingen over de normalisatie van het leven in Beriyn, die door de vier ministers van Buitenlandse Zaken na hun Paryse zitting waren aanbevolen, te staken. Zy verklaren, dat het geen nut heeft naar een accoord te streven, daar de Russen de overeen, komst over de Berlynse spoorwegstaking niet zyn nagekomen en repre saille-maatregelen hebben genomen tegen een groot aantal West-Ber. lynse spoorwegarbeiders, die indertyd gestaakt hebben. Op hun vele pro testen hiertegen hebben de Westeiyke commandanten slechts onbevredi gende of In het geheel geen antwoorden van de Sowjet-autoriteiten ge. kregen. In een ge\al, aldus de brief der VVesteiyke commandanten, ver zocht de Franse commandant, generaal Gancval, om een onderhoud over deze kwestie met generaal Kotikow. Hy kreeg ten antwoord, dat de generaal met verlof was. Dezelfde dag echter had de Britse commandant, generaal Bourne, over een ander onderwerp een gesprek met Kotikow. RUSTIG GLIMLACHEND ver liet Sir Stafford Cripps zijn iro ning om zich naar de opening van de drie-daagse devaluatie debatten m het Lagerhuis X? ge geven. Deze speciale zitting .nndt op verzoek van de oppositie plaats. Verlenging vleesbon voorkomen DEN HAAG. Als reactie op dc devaluatie en de daarmede verband houdende prijsstop hebben vele vee houders in de vorige week slechts zeer weinig slachtvee naar de markt gevoerd. Daardoor heeft het er een ogen blik naar uitgezien, dat de lopende vleesbon zou moeten worden ver lengd. Dezer dagen werd een bespre king over deze moeiiykheden gehou den Daarbij is echter gebleken, dat de aanvoer thans weer in redelijke mate is hersteld, zodat tot verlenging van de bon geen aanleiding meer bestaat. De Westelijke commandanten hebben de West-Berlynse magis traat thans gelast, niet langer voort te gaan met de omwisseling van 40 procent van het salaris der spoorwegarbeiders ln Westmarken. Op een persconferentie zei gene raal Ganeval: „Wy namen deze verplichting van de door de Sow- jet.autoriteiten gecontroleerde „Reichsbahn" over. Wij kunnen deze betalingen echter niet voort zetten, daar wij geen gewoonte wensen te maken van het overne men van Sowjet-verplichtingen en de fondsen, waaruit de gelden af komstig waren, thans in handen der Westduitse regering zyn. Ik ben niet van oordeel, dat dit besluit een hernieuwing van de spoorweg staking ten gevolge zal hebben". Reuter tekent hierby aan, dat 29 Juni besloten werd genoemde 40 procent van de salarissen te beta len in het kader van de overeen komst ter beëindiging van de Ber. Labour van financieel wanbeheer beschuldigd LONDEN. Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Rusiands bezit van een atoombom en de financiële crisis „een somber uur" voor Enge land hebben doen slaan. Hij diende een amendement van de oppositie in op dc regeringsmotie, die in feite een vertrouwensvotum voor de econo mische politiek der regering vraagt. Churchill's amendement wyt de devaluatie van het pond aan het ..voortdurend financieel wanbeheer" van de regering Churchill achtte het de hoogste tyd, dat Engeland een ander parlement krijgt, waarin alle moeilijkheden een grotere kans op oplos sing zouden hebben. REGEREN IS MOEILIJK V-WART en somber is het beeld, dat Cripps van het huidige Engeland heeft opgehangen toen hij in de buitèngewone zitting van het Eagerhuis het woord voerde over de devaluatie Het Britse volk kön er uit opmaken, dat het nodig zal zijn de buikriem nog vaster aan te halen. Dat is natuurlijk hooit een prettige boodschap en zij, die hem te horen krijgen zijn dik wijls maar al te-geneigd het oor te lenen aan critici, die beweren, dat het ook anders had gekund. Aan die critici ontbreekt het in Engeland niet. De liberalen hebben een motie ingediend, waarin het zo wordt voorgesteld, alsof de socia listische politiek de devaluatie on vermijdelijk heeft gemaakt De Conservatieven betogen ongeveer hetzelfde. Zij vergeten, dat de verhoudin gen, die tenslotte de oorzaak van de devaluatie zijn geworden, ont staan zijn lang voordat de Arbei derspartij aan het bewinc? kwam De devaluatie is een poging het Britse dollartekort op te heffen. Het dollartekort is een gevolg van economische ver- ln bet zoeklicht 3 schuivingen in de oorlogsjaren en„ het werd nog verscherpt ten- oorlogsjaren nog ten gevolge van. de lening, die Engeland drie jaar ge leden met Amerika sloot. Die ech ter was op haar beurt een poging een vicieuse cirkel te doorbreken. Engeland had een tekort aan ge bruiksgoederen. Het moest produ ceren. maar had geen grondstoffen. Om grondstoffen te krijgen moest het exporteren, om te exporteren moest het eerst produceren. Dit zijn feiten, die ook de con servatieven het hoofd zouden heb ben moeten bieden. Echter zonder het vertrouwen van de arbeiders te genieten. Dat wil zeggen met meer stakingen, meer verloren ar beidsdagen en dus geringer pro ductie. De vraag rijst of dan de noodzaak van devaluatie zich niet nog veel vroeger zou hebben voor gedaan. Oppositievoeren is thans gemak kelijk in Engeland. Regeren niet. Conservatieven en liberalen schij nen zich daar soms wéinig reken schap van te geven. De vraag is nu maar, of het Lagerhuis dit wel zal doen. Rustig herfstweer Weersverwachting van Don derdagavond tot Vrijdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag han gende bewolking. Later op de dag plaatselijk opklaren. Zwak ke en af en toe matige wind .uit oostelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. 30 Sept.: Zon op S 38. onder 18.21; Maan op 16.34, onder 23.40. Churchill verweet de regering, dat zij meer dan 16 milliard pond sterling „in vier magere jaren" heeft uitgegeven, wat volgens hem vier maal zoveel is als de kosten om het land een zelfde tijd in de rijke dagen van voor de oorlog te •besturen Hij critiseerde de nationalisatie- politiek en de hoge directe belas tingen en wijdde vervolgens uit over de hogere kosten van de invoer uit het dollargebied. die de devaluatie heeft meegebracht. Hij zeide niet to kunnen geloven, dat de Amerikanen hun hoge tarieven onmiddellijk zul len verlagen. Churchill had het pond liever 1 tot op zekere hoogte vrijgelaten, in plaats van de huidige strakke methode, om de koers op het allerlaagste denkbare peil vast te zetten, te volgen. „Dit is wat wij ;n 1931 hebben gedaan, de laatste keer. dat wij de socialistische fi nanciële wanorde moesten oprui men". aldus de oppositie-leider. Churchill zeide te geloven, dat er nog altijd een grote kracht in het sterlinggebied schuilt, wat tot op zekere hoogte bewezen is door de vele landen, die „hoe ruwweg ook over hen is heengelopen en hoe weinig zij ook zijn geraadpleegd" het Britse voorbeeld moesten vol gen. Deze kracht zou. wanneer zij vrij zou kunnen werken en zou worden gesteund door de produc tieve kracht van alle betrokken gemeenschappen, spoedig een veel betere koers ten opzichte van de dollar" geschapen .hebben dan die nu bestaat, zo meende Churchill. Churchill bracht in herinnering, hoe sir Stafford Cripps negen maal ontkend hëeft. dat het pond zou devalueren. Hij zeide. dat het in de toekomst onmogelijk zal zijn nog langer te geloven in de ver klaringen. ,die sir Stafford als mi nister van financiën zal afleggen. „De ijdele waan van het socia lisme". zo besloot Churchill zijn strijdlustige rede. „is principieel tegenstrijdig met de menselijke na tuur en kan slechts in de onver korte vorm van het communisme aan volken worden opgelegd." Ongelukkige dag voor twee straaljagers LEEUWARDEN. Gisteren in de namiddae stegen twee straaljagers op van het militaire vliegveld bij Leeuwarden. De motor van een der toestellen sloeg nog tijdens het star ten af. zodat de piloot zijn toestel onmiddellijk weer tot stilstand wilde brengen. De straaljager had ech.er inmiddels zoveel snelheid gekregen, dat de machine over een di'kje vloog en vervolgens over een sloot om in een weiland tot stilstand to komen. Een grote rookkolom steeg onmiddellijk uit het toestel op. De brand kon echter met de midden van het vliegveld worden geblust. De schade, die aan het toestel is aangericht, is vrij belangrijk. De pi loot is ongedeerd. Het tweede toestel was niet veel fortuinlijker, want dit moest enige tijd later een overigens goed geslaag de noodlanding maken bij Volen- dam. lynse staking. Deze overeenkomst loopt heden ten einde. De Britse plaatsvervangende commandant, brigade-generaal Ben_ son. heeft verklaard, dat het be sluit om de viermogendhedenbespre- kingen te beëindigen, slechts be. trekking heeft op de onderhande lingen over de normalisatie van het leven in Berlijn. Dit behoeft niet noodzakelijk invloed te hebben op besprekingen op een ander niveau. „Wy hopen, dat de onderbreking de Russen tot de overtuiging zal bren gen. dat z\j hun beloften dienen na te komen", aldus Benson. In de brief aan Kotikow. zo zegt Reuter, wordt venvezen naar een brief van Kwasjnin. Sowjet-hoofd van de afdeling vervoerszaken, waarin deze blijk geeft van een „op cynische wijze voorbijzien van door hem zelf aanvaarde verplichtingen". Kwasjnin had verklaard, dat er geen personeel ontslagen was. doch volgens de feiten hebben meer dan 2.000 spoorwegemployé's ontslag gekregen en zijn hun plaatsen door met de communisten sympathise- renden veryangen. AMSTERDAM. Gistermiddag omstreeks kwart over vyf uur heb ben twee tot nog toe onbekende mannen een uiterst brutale roofoverval gepleegd op het bykantoor Ceintuurbaan van de spaarbank voor de stad Amsterdam. De twee employé's waren bUna gereed met het opmaken van de kas. toen zy plotseling twee mannen, leder met een vuurwapen ln de hand, dc bank zagen binnenkomen. Met de woorden: „Kalm aan, heren, dan zal u niets gebeuren. Steekt u uw handen maar ln de lucht en gaat u maar met uw gezicht tegen de muur staan," richtten zy dc wapens op de employé's, die zich dusdanig bedreigd voelden, dat zy aan het op kalme toon geuite bevel gehoor gaven. De grootste cn oudste der rovers drukte daarna de buitendeur van de bank, waarin op dat ogenblik peen publiek aanwezig was ln het slot, terwyi dc jongste over de afrastering, welke dc ruimte, waarin zich de kassiers bevonden, en do hal voor het publiek afscheidt, klom. Do oudste rover vertelde daarna de kassiers, doelende op de jongste: „Hy heeft een mes by zich, waar hy erg mee Is, zodat ik u aanraad te doen wat wy zeggen. Waar is het geld?" DEN HAAG. Met ingang van de winterdienstregeling zal de In- diëlijn der K.L.M. uitsluitend wor den gevlogen met Lockheed „Con stellation" toestellen. DE TEGENWOORDIGE BUR GEMEESTER van Wageningen, mr. J. Klaasesz, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot gouverneur van Suriname. Hij zal 11 November met de boot vertrekken. Buit ruim zeven duizend gulden Een der employé's antwoordde daarop: „Jullie treffen het niet, want ik heb juist vandaag een groot bedrag naar het hoofdkantoor ge bracht." De rovers zochten hierna op de lessenaars en namen wat klein geld, dat daar lag. weg en gelastten toen een der bedienden de brandkast te openen, waar zy ook zelf reeds aan hadden gemorreld. Onder bedrei ging der wapenen werd ook aan dit bevel voldaan, waarna de overval lers een bedrag aan pasmunt, dat in rolletjes in de brandkast lag, wegnamen. In cch lade van een dér bureaux vonden de dieven boven dien nog een aanzienlyk bedrag aan bankbiljetten, dat zij eveneens mede namen. Zij gelastten vervolgens de beide bankbedienden de handen te laten zakken en naar de kolenkel der te gaan. De deur, welke deze kelder met het kantoor verbindt, werd afgesloten en na het bevel ge geven te hebben: „Jullie wachten tien minuten mét alarm te maken" verdwenen de rovers. Zij verlieten het gebouw door de voordeur en stapten op de fietsen, welke zy te. gen het gebouw hadden geplaatst De belde employé's zagen kans door een raam aan Öe achterzijde van het gebouw de tuin te bereiken, waarna zij over een schutting klom men en zo bij de buren binnen kon den gaan. Hier werd onmiddeliyk de politie gebeld, die per radio-auto- dienst snel ter plaatse was en on middeliyk, maar zonder succes, de omgeving afzocht. De signalementen van de belde rovers luiden: De oudste is tuèsen de 25 en 30 jaar oud, pl.m. 1.75 meter lang en heeft een normaal postuur. Hy heeft een bleek gelaat en was on geschoren. Hy droeg een veel ge bruikt grys costuum, waarvan de kleur van broek en jasje iets ver schilde. Zyn hoofd was bedekt met een gryze slappe vilthoed met bre de rand. De tweede man was niet ouder dan 20 jaar, 1.70 meter lang. ten ger. met een geelachtige tanige ge laatskleur. een blond uiteriyk en gekleed eveneens in een grijs cos tuum. waarvan de broek donkerder dan het jasje was. Hy droeg een khaki legeroverhemd zonder das en ook een gryze hoed met slappe brede rand. Deze laatste sprak met een Limburgs of Brabants accent. Het totaal bedrag, dat gestolen werd, was 7817.93. WOENSDAGMIDDAG hebben twee tot nu toe onbekende man nen een brutale roofoverval ge pleegd op het bijkantoor van dc Spaarbank voor dc Stad Amster dam aan de Ceintuurbaan. Een buit van 8500 gulden viel de daders in handen. Nieuwsgie rige voorbijgangers, jongelieden, klimmen tegen dc ramen van het bankgebouw. Amerika gaat. meer atoombommen maken WASHINGTON. De Verenig-, de Staten moeten meer atoombom men maken als gevolg van de atoomexplosie in de Sowjet-Unie. aldus heeft senator McMahon, de voorzitter van de Congrescommis sie voor atoomenergie heden te Washington verklaard. Deze over weging is door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie en de gemeenschappelijke Congres commissie voor atoomenergie in een besloten zitting unaniem aan vaard. Men heeft op deze bijeen komst, die door drie andere gevolgd zal worden, overeenstemming be reikt over een plan om de Ameri kaanse voorraad atoombommen te vergroten en geleerden, die thans voor particuliere instellingen wer ken. te verzoeken hun medewer king aan het atoombomproject te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Rond de Duitser Friedrich Schallenberg, die in de vroege morgen van de 14e September door een agent van politie dood in dc vyver langs de Groot Hertoginnclaan werd gevonden, worden thans de wildste verhalen gesponnen. .De Haagse recherche was tot de conclusie gekomen, dat er geen misdryf in het spel was. Nadat geruchten over moord verspreid waren, heeft dr. Hulst nog sectie op het stoffelyk overschot verricht, doch ook hu heeft geen spoor van misdryf kunnen ontdekken. .Naar wy thans vernemen is door de hoogste autoriteiten by ryks- en gemeentepolitie deze zaak afgesloten cn wordt geen verder onderzoek naar dc dood van Schal lenberg ingesteld. In bepaalde kringen blijven echter hardnekkige geruchten de ronde doen, dat Schallenberg is vermoord. Deze geruchten schijnen voort te ko men uit kringen van de fiscale re cherche voor welke instantie het slachtoffer diensten verrichtte. S. zou opsporingen hebben gedaan naar een gedeelte van het vermogen van de Duitser dr. ir. F. A. Mucke, die in de bezettingstijd in Nederland werkzaam was als inkoper voor het Reichsministerium für die besetzten Ostgebiete. Dr. Mucke, die een te genstander van het nazi-regiem was. onderhield nauwe betrekkingen met personen die met de illegaliteit in contact stonden, oa. met de voor malige burgemeester van Den Haag, mr. Visser. In 1944 verdween Mucke naar Italië, waar hij zich aansloot bij de partisanen. Na de oorlog ver huisde hij naar Zwitserland, maar een gedeelte van zijn vermogen, dat uit effecten en sieraden ter waarde van minstens twee en een half mil- lioen gulden bestaat was nog in Ne derland. Ook de fiscale recherche was van dit vermogen op de hoogte, doch heeft, ondanks jarenlange po gingen, dit vermogen niet weten op te sporen. Slechts enkele personen wisten op welke wijze dit vermogen was belegd. Schallenberg nu, zou een spoor van de raadselachtige verdwij ning van het vermogen van Mucke hebben gevonden. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de „tip" over het ver mogen van dr. Mucke, de aanleiding is geweest tot de dood van Schallen berg. Enkele weken geleden kreeg een inwoner uit Utrecht, die Schal lenberg kende uit de bezettingstijd toen hij daar bij de Feldgcndarmerie werkte, effecten aangeboden. Ver moedelijk zijn deze effecten een ge deelte van het „ondergedoken" ver mogen van Mucke. Meerdere perso nen poogden echter deze effecten in handen te krijgen. Schallenberg moet dit hebben geweten en er evenzeer van zijn overtuigd geweest, dat men er niet voor zou terugdeinzen hem uit de weg te ruimen, indien hij voor bepaalde personen te lastig werd. De laatste tijd althans heeft hij zich zeer geheimzinnig gedragen. Hij had vele conferenties in Utrecht en omgeving en ook in Den Haag kreeg hij bezoek van verscheidene, voor de overige bewoners van zijn huis, onbekende personen. Opmerke lijk is dat deze bezoeken meestal in de avonduren plaats vonden. De kennis uit Utrecht pleegde overleg met Schallenberg en deze bracht hem met degenen die de effecten Russische atoomexplosie beïnvloedt mening van het Congres WASHINGTON. President Trumans program voor Amerikaanse wa penlevering aan het buitenland t<?n bedrage van 1.314.010.000 dollar, waar van de by het Atlantisch Pact aangesloten landen een milliard dollar ontvangen. Is gisteravond wet geworden, doordat het zowel door het Huis van Afgevaardigden (met 223 tegen 109 stemmen) als door de Senaat (by mondelinge stemming) werd goedgekeurd. De wet behoeft alleen nog de handtekening van de president om officieel van kracht te worden. Het wapenprogram heeft r'ians de nieuwe naam „wet betreffende hulp voor wederzijdse verdediging" gekregen. Er wordt in bepaald, dat de landen van het Atlantisch Pact 500 millioen dollar in contanten zul len ontvangen en dat 500 millioen dollar zullen worden gebruikt voor aankoopmachtigingen ter betaling van wapenbestellingen. Van de 500 millioen in contanten zullen er honderd millioen onmid dellijk ter beschikking worden ge steld. De overige 400 millioen zul len worden gegeven, wanneer het defensie-comité van do Atlantische landen samenhangende verdedi gingsplannen hebben opgesteld. Dc rert van het bedrag (oneevcer 314 millioen) wordt verdeeld onder Griekenland en Turkije (211 370 000 dollar). Iran. Korea en de Philip- pijnen (27.640 000 dollar) r»n het algemeen gebied" van China (75 millioen dollar). President Truman kan beslissen over He besteding van deze laatste 75 millioen dollar. De Republikeinse afeovaardigdr John Vorys (Ohio) verklaarde, dat de jongste atoomexplosie in de Sowjet-Unie de mening van vele leden van het Huis met betrekkinn tot dit program had beïnvloed. Hij zei. dat halve maatregelen in de V.S. en Eurona ceen antwoord zou den ziin op de Pursische vorderin gen op atoomgebied. Djokja vergadert over RTC BATAVIA Hedenmorgen komt het Republikeinse kabinet bijeen onder voorzitterschap van de sul tan van Djokja voor een bespre king van de voorstellen van de Nederlandse delegatie in Indonesië, de rapporten van Sjafruddin Prawiranegara en die van de mi nister van defensie over zijn oriën tatiereis door Sumatra. Voorts komt in bespreking het rapport van de derde koerier van de Repu blikeinse delegatie ter R.T.C. zouden bezitten, in contact. Schal lenberg zou het voorstel hebben ge daan op een neutrale plek. waar de politie nimmer zou kunnen ingrij pen, te onderhandelen over Mucke's vermogen. De enige plek, waar deze onderhandelingen zouden kunnen plaats vinden is in Den Haag en er zijn er zelfs vele. In de Residentie toch zijn de legaties der buiten landse mogendheden gevestigd, die alle ex-territoriaal gebied zijn Het merendeel dezer legaties huist aan de Andries Bickerweg en de Alexan der Gogelweg. Schallenberg is in 1943 hij was immers Duitser in Duitse dienst opgeroepen en geplaatst bij 'de Feldgendarmerie in Utrecht. In deze functie heeft hij veel illegaal werk kunnen verrichten. Zo moest hij dikwijls gevangenen uit het Oranjehotel te Scheveningen naar het Kriegsgericht in Utrecht bren gen. van welke gelegenheid hij ge bruik maakte om de familieleden te waarschuwen, die dan de ge vangene bij Schallenberg thuis in de Piet Heinstraat nog een keer konden ontmoeten. Hoewel deze ontmoetingen soms wel eens erg lang duurden, omdat de familie leden uiteraard moeilijk afscheid van hun bekenden konden nemen, is Schallenberg hooit tegen de lamp gelopen. Na de oorlog was Schallenberg's activiteit nog niet afgelopen, daar hij uiteraard van vele strafzaken alles af wist, in de nasleep werd betrokken en van het een in het ander kwam. Uit de handelingen van S. op de laatste dagen voor zijn dood blijkt niet dat hij met zelfmoordplannen heeft rondgelopen. S. was geen eigenaar of ook maar compagnon van het Haagse sporthuis in de Piet Heinstraat. Wel woonde hij er boven in het huis van de eigenaar van deze zaak, de heer Trimbach. Zie verder pag. 3 VAN TWEEEN EEN: Schallenberg is vermoord óf het is zelfmoord. „Zelfmoord" verzekert de politie na do vondst van het lijk van deze Duitser aan dc Groot Hertoginnclaan in Den Haag en elke zich respecte rende krant zwijgt over zo n geval of bepaalt zich tot een eenvoudige mededeling. „Van misdrijf is niets gebleken zegt dc politic, na herhaalde navraag en eveneens uit eigen beweging cn tot in hoogste kringen der Ryksre- cherche houdt men vol, dat zo Schallenberg dan geen natuurlijke dood is gestorven, er geen onder misdrUf in het spel is don zelfmoord. Wij nomen dit aan. Ondanks do waarschUnüjkheid van geruchten, cfic het tegendeel willen. Wij stellen ons op het standpunt, dnt de Neder landse politie en justitie geen praat jes voor dc vaak verkopen cn dat een mededeling als „geen misdrijf" ook betekent „geen misdrijf". En eveneens geloven wij dat de politie de moed zou hebben om te zeggen: wij kunnen over deze zaak geen mededelingen doen. Nu de politie echter met stellig heid zegt dat men hier niet met moord te maken heeft, zou men haar van leugenachtigheid betichten in dien men nu toch op de één of ande re wijze aanwezigheid van misdrijf wilde construeren. Anders ligt het echter rr.et de noe- veclhcid geruchten die op groten deels onverantwoorde wijze thans de wereld wordt ingestuurd. Deze ge ruchten kan men niet hooghartig voorbijgaan omdat zij werken als do kanker in een levend organisme. Terwijl men ten opzichte van dc oor sprong in het duister tast heeft men te maken met hun verschijning en de geruchten rondom hot goval- Schallcnberg hebben langzamerhand niet meer Schallenberg tot centrum, maar geheel andere figuren. Als men politie en justitie geloven moet in haar uitspraak dat Schallenberg niet vermoord is. blijft meer dan een wenselijkheid bestaan de prac- tische plicht van de overheid om het bij deze simpele mededeling niet te laten. Alle formalisme ten spijt waarbij men zich met een enkele officiële uitspraak van een zaak kan afmaken is er nog zo iets als de prnctUk, waar van onze overheid, politic cn Justitie incluis vaak blijk geven vrijwel geen kaas te hebben gegeten. Beter dan do herhaalde verzekering: „zelfmoord, geen misdrijf" is een van de over heid afkomstige uiteenzetting hoe het nu met die mijnheer Schallen berg is geweest en met die wonder lijke figuur Mucke en met zovele andere figuren die hier en met an dere zaken te maken hebben. Wan neer het publiek werkelijk dat ver trouwen moet hebben in formele, korte mededelingen, dan mag de overheid begrijpen dat het niet aan haar goedgunstigheid kan worden overgelaten, doch dat het haar plicht is met meer te komen. Het is het kwaad van het tekort aan voorlichting, óók op deze gebie den, waardoor een tekort aan ver trouwen goot ontstaan. De geheime nissen om dc kwestie van mr. De Boer. het begrijpelijke doch funeste uitstel van bijzonderheden over het England-Spiel, het van kastje naar de muur verwijzen wat de twaalf punten der Haagse politic betreft en de controverse tussen de officier van Justitie in Den Bosch en de Bijzonde re Raad van Cassatie. Het zijn alle maal voorbeelden waarbij het pu blick de indruk krijgt van: „ze doen maar, doch met dat alles gaat het dc doofpot in." Wanneer wij zeggen: wij geloven dc politie in haar uitspraak dat hier geen misdrijf is. dan menen wij dat. Wanneer wij zeggen: wij laken do overheid om haar al te simpele voor stelling van wat het publiek aan vaardt, menen wy dat óók. Verkeer van rechts krijgt weer voorrang DEN HAAG. Een nieuwe In- ternationale conventie voor het wegverkeer is zojuist in Genève ge parafeerd door 20 van de 33 daar vertegenwoordigde landen. Deze conventie, die naar verwacht op 1 Juli 1950 ln werking zal treden, brengt voor Nederland weinig ver anderingen. Alleen zal de regel „rechts gaat voor by kruising van wegen van dezelfde waarde" op nieuw zijn intrede doen. Op voor rangswegen zullen dc daarvoor ge stelde regelen van kracht kunnen biyven. Op alle andere wegen ver valt dus de voorwaarde van voor rang voor snelverkeer. Internationaal is men een model rijbewijs overeengekomen, dat ook door Nederland is aanvaard. Dit be tekent, dat het Nederlandse natio nale rijbewijs van nieuw model ook als internationaal rijbewijs zal gel den. Voor rijwielen met hulpmotoren is in de conventie vastgelegd, dat deze' met een cylinderinhoud tot 50 kubieke centimeter en een snelheid tot 30 kilometer niet onder de groep motorrijwielen zullen vallen. DE 20.000 ER UIT DEN HAAG De f 20.000.— is gevallen op nr. 21075, van de 508ste Staatsloterij, eerste klasse, tweede lijst. Roggebrood vrij In prijs DEN HAAG. Nadat sedert Fe bruari 1949 verpakt en verduur zaamd roggebrood niet meer aan maximumverkoopspryzen gebonden is, vervallen thans met ingang van heden de maximumverkoops prijzen voor de overige soorten rog gebrood. Onder roggebrood wordt verstaan brood, dat voor 40% of meer uit roggemeel en/of rogge bloem bestaat. Nee toch.Heus! In Brisbane schoot John Ed mund Page met zijn auto ra kelings langs het voorbalcon van een tram. Vervolgens pas seerde hij met een vaart van meer dan 100 km. een stilstaan de bus aan de verkeerde kant. Hij negeerde het stopteken van een politieman, passeerde twee auto's, die naast elkaar reden, drong een derde van de weg, reed een vierde onderste boven, botste op een vrachtauto, die voor het ziekenhuis stond, vloog door de schok uit zijn eigen wa gen. kwam op zijn hoofd terecht cn werd toeteen naar binnen ge dragen. Voor de politierechter verklaarde hij zich niets meer van deze rit te herinneren. De lijst van gevonden voor werpen te Den Haag ver meldde gisteren tussen dc ge bruikelijke tassen, jassen en portefeuilles: een militaire Wil lemsorde. Het nare woord ..devaluatie" is in Engeland taboe gewor den. Cripps sprak acht dagen geleden van „een ivijziging in de wisselkoers", de Daily He rald. de spreekbuis van de La- bourparty had het de volgende dag over herwaarderingAtt- lee tenslotte noemde dezer da gen wat er gebeurd is weer een „verandering van de wissel koers". Het personeel van de Britse ambassade te Moskou heeft eenmaal tegen de Russen een partijtje voetbal gespeeld. De Russen scoorden zoveel doel punten, dat de Engelsen het nooit weer geprobeerd hebben.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1