AGBLAD VOOR AMERSFOORT clukkig Nieuwjaar" zeggen vele staatshoofden Moskou zet Finland weer eens onder druk Skelet in de schuur van een zonderling In de bakkersbedrijven dreigt staking r~ 1 Wereld mist in hun woorden geest van toenadering OPROEP Amsterdamse Bijzondere Hof voor laatste keer bijeen 10e Jaarssfig, no. 1 Maandas: 2 Januari 1950 Opgericht jpoor de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Baak: Rotlerdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements prijs 32 c^ t p. w. of ƒ4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. 5V LA/Re SUCCESS. Het heeft de wereld in de eerste oren van het nieuwe jaar niet ontbroken aan goede wensen. De radiogolven zyn er van vervuld geweest in alle denk bare talen Bemoedigend deze welgezindheid ten opzichte vao 1950, bedroevend echter, dat de meeste staatslieden zich niet hebben kunnen bevrijden van de gedachte, dat 1950 al leen maar dan een goed jaar zal kunnen worden, als de dingen zich voltrekken zoals zfj die zien. Zfj zouden een voorbeeld kunnen nemen, aan de wens, die de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie nitte. „Hebt vertrouwen", zeidc hU, „wanhoopt niet. Werkt voor de vrede, want slechts dan zullen wjj hem verwer ven. Doet voor uw buurman wat gü wilt dat bU voor u doet. Weest u er van bewust, dat de wereld een is en een moet blijven. Bedenkt ook, dat wij, als er oorlog zou ko men, wfj allen elkanders lot zouden moeten delen. Oor log, hetzy koude of warme, kan men alleen maar de baas met internationale samenwerking. Daarom worden de Verenigde Naties elk jaar meer onmisbaar." Pieck Wilhelm Pieck, de president van Oost Duitsland: „Ik be loof in 1950 alles te doen wat in mijn macht ligt om geheel Duitsland te bren gen in het vredes- kamp, dat wordt aangevoerd door de Sowjet Unie". Heuss Professor Heuss, de president van West-Duitsland, toonde zich daaren tegen vari zijn vriendelijkste kant in de woorden, die hij aan de Verenigde Staten wijdde „Dit land heeft zich de edelmoedige overwin naar getoond uit de gehele wereldgeschie denis", zeide hij. B van Prins Bernhard /fye 2c" A; HELSINKI. De Finse minister van Buitenlandse Zaken, Carl Eckell, en de kabinetscommissie voor buitenlandse politiek hebben Nieuwjaarsdag doorgebracht met het bestuderen van een scherpe Russische nota. waarin verzocht wordt om uitlevering van 300 Russische oorlogsmisdadigers. De Russen beschuldigen de Finse regering In dit verband van schending van het vredesverdrag. De nota arriveerde in de vorm van oen telegram uit Moskou. De algemene opinie Is. dat de Russen de nota gezonden hebben om de communisten een nieuw wapen in handen te geven voor de ko mende verkiezingscampagne. en de rechtse partijen. De federatie van vakverenigingen heeft een loonsverhoging voorgesteld van tien procent, ingaande op 1 Januari. Dc regering heeft medegedeeld in de loop van deze week het antwoord bekend te zullen maken. OUD AAN NIEUW GEDANST. Beroemd is het traditionele Londense Oudejaarshal in Al bert Hall. ditmaal Zaterdag avond gevierd. Met de klok van twaalven gaat ieders ballonne tje de lucht in en dan is het gro te uittocht, binnen 5 minuten. Vierduizend studerende jonge lieden waren er met hun zusje, verloofde, of vrouwelijke colle ga's, uitgelatener dan ooit. Franco Generaal Franco verheugde zich erover, dat de betrekkingen van Spanje met de volkeren van Ame rika elke dag nauwer worden. „Wij trekken ons niets aan van ben. die de grootsheid van onze krachtinspanningen niét willen zien." Bidault De Franse premier Bidault wil de zijn volk duidelijk maken, dat sommige dingen wel niet gaan zo als men graag zou willen, maar dat Frankrijk in andere opzichten toch vorderingen heeft gemaakt, die bemoedigend zijn voor het zo juist begonnen jaar. Renner Dr. Karl Renner, de president van Oostenrijk, had slechts de wens: „Laat Oostenrijk met rust. Slechts dan", zo' zeide hij, „zul len wij kunnen gaan werken aan onze vrijheid en onafhankelijk heid." Tito Voor extern gebruik was de rede, die Tito hield, en waarbij hij zijn vroegere vrienden be zwoer, dat hij met het aanvaar den van Westelijke steun, niet het communistische pad verloor. Stalin De zegewens van de Sowjet Unie, had veel van een dreige ment. In het politieke maandblad „Nieuwe Tijden" heette het, dat de USSR sterk genoeg is om elke tegenstander te verslaan Churchill Op nationaal niveau, maar ge laden met dezelfde onverzoenlijk heid als vele internationale wen sen uitte zich Winston Churchill. Hij hoopte, dat 1950 bij de ver kiezingen „de ontmaskering zal brengen van de gewetenloze leu gens en beweringen van de la- bourregering.' 20 jaar voor moord op A. M. de Jong AMSTERDAM „Wanneer straks de laatste hamerslag op deze tafel zal zijn gevallen," zo zeide prof van Hamel, de president van I he* Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam, „dan zal volgens Konink lijk Besluit een einde zijn gekomen aan de zittingen van het Bijzonder Gerechtshof. De eerstvolgende zit ting in deze zaal zal zijn voor de I Bijzondere Strafkamer van de Ar- Zwaar bewolkt Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen of mot regen en hier en daar mist. Later enkele verspreide opkla ringen. Meest matige westelijke wind, langs de Waddenkust tij delijk weinig wind. Iets zachter vooral in het zuiden van het land. 3 Jan Zon op 8 48. onder 16.41: Haan op 15.15, onder 8.47. rondissements-rechtbank, die daar toe is gevormd." De president pauseerde een ogen blik en vervolgde toen, langzaam sprekend, met de woorden: „Het recht in Nederland, ook in de zaken van de politieke delinquen ten, blijft in gang en behoudt zijn loop. De zitting is gesloten." Daarop liet hij de hamer op de tafel neerkomen, waarna het Hof zich in de raodkamer terugtrok. Vóór de definitieve sluiting van het Amsterdamse Hof las mr van Schaeck Mathon de sententie voor in de zaak tegen de 35-jarige Daniel Bernard en de 33-jarige Lambertus van Gog, beiden voor malige leden der Waffen-SS. Zij werden ieder veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. In de sententie heeft het Hof als bewezen aangenomen, dat de beide verdachten in overeenstemming met Lages, Blumenthal en Oehl- schlaegel een plan hebben beraamd de schrijver A. M. de Jong opzet telijk van het leven te beroven. Het beroep op overmacht werd door het Hef verworpen, onder meer gezien het feit, dat de ver dachten zich in de woning van De Jong moeite hebben gegeven de moord koste wat wil ten uitvoer te brengen. GERUCHT WAART ROND IN MIJDRECHT UITHOORN Sinds enkele dagen geleden een skelet gevonden werd onder een schuurtje, dat toebehoorde aan de precies twee weken geleden overleden 84-jarige Franciscus van DUk in Mijdrecht, waren de geruchten rond Sn deze buurtschap. Op gezag van een buurman, Johannes van Rijn, die ongeveer een jaar of twaalf naast de overledene heeft gewoond, weet men te vertellen, dat de gestorvene in het kleine huisje, waar hü zijn leven lang gewoond heeft, leefde, at en sliep als een beest, zonder ooit zOn kleren uit te trekken en rustend op stinkende vodden. Men herinnert zich zUn opvliegendheid, zijn drift, zijn fysieke kracht. Men fluistert ook, dat hü wel büzonder graag een praatje placht te maken met vrouwen en meisjes. Misdrijf is niet onmogelijk zegt polit ie Duidt het thans gevonden skelet op een misdrijf, dat lang geleden heeft plaats gevonden? Dertig jaar lang is er niemand uit het dorp vermist, maar kan het zijn, dat een vrouw uit de omtrek naar de wo ning van Van Dijk is gelokt en daar is gedood? Dat zÜn de vragen, die men zich thans in Mijdrecht stelt. Het „skelet", dat men gevonden heeft verdient eigenlijk nauwelijks die naam. Het bestaat uit een sche del en een hoopje beenderen, die inmiddels door de Rijkspolitie uit Mijdrecht in beslag zijn genomen, omdat men inderdaad misdrijf geenszins uitgesloten acht. Twee kleine jongens hebben ze opgedol ven uit een hoop oude rommel, waar niemand, behalve de oude Franciscus zelf ooit aan mocht komen, nadat eerder al een sloper op dezelfde plaats een schedel had aangetroffen, die hij weer weg wierp, omdat hij dacht, dat het een schapenschedel was. De jongens gooiden de beenderen in een wei land, maar namen de schedel als speelgoed mee naar huis.... De politiedeskundige, dr Zelden- rust, heeft aan de hand van de overblijfselen waarover men thans beschikt, geen leeftijd of geslacht kunnen vaststellen, ook al omdat borstkas en bekken ontbreken. De schedel is onbeschadigd, geelwit van kleur en heeft gave witte kie zen. Er is ook een onderkaak ge vonden, maar het is nog helemaal niet zeker, dat die bij de schedel hoort. De politie heeft terstond een on derzoek ingesteld, de vloer in het schuurtje laten opbreken en een sloot laten uitbaggeren. Dit heeft echter niets opgeleverd. Het is heel goed mogelijk, dat Van Dijk de beenderen mee naar huis heeft ge- Weer krijgen drie groepen arbeiders vijf procent loonsverhoging DEN HAAG. Er is weder- om in drie sectoren van het Ne derlandse bedrijfsleven overeen stemming bereikt over het verle nen van de door de regering aan bevolen loonsverhoging van vijf procent. Het betreft hier de ar beiders in het slagersbedrijf, in de schoenenindustrie en hen die werkzaam zijn in het piano- en harmoniumbedrijf. nomen in de korte tijd, dat hij heeft meegeholpen bij het ruimen van het kerkhof. Want hij was een zonderling, die de meest vreemd soortige voorwerpen, zoals lege blikjes, capsules, roestige spijkers enz. verzamelde en mee naar huis nam. Maar juist omdat hij een zonderling was, veel besproken en weinig geliefd, blijft het gerucht rondwaren door Mijdrecht. Zondagsrijverbod heus opgeheven DEN HAAG. In verband met vele vragen, die hierover binnen komen. delen wij nogmaals mede. dat met ingang van 1 Januari geen rijvergunning voor perso nenauto's en motorrijtuigen meer nodig is. Dit wil dus zeggen, dat het Zondagsrijverbod geheel is op geheven. Scherpe nota vlak voor verkiezingen De nota kwam als een volkomen verrassing, zowel voor het volk als voor de regering, daar men van me ning was. alle oorlogsmisdadigers te hebben uitgeleverd. Men meent dat de Russen, die in de nota bedoeld worden, deserteurs zijn en Russen, die in de oorlog aan Finse zijde te gen het Rode Leger vochten Er werd in Finland een speciaal batal jon van Russen gevormd. De mees ten van hen waren van Finse ori gine of behoorden tot kleine stam men, die in Rusland wonen, maar een aan het Fins nauw verwante taal spreken. Reeds enkele honder den van hen werden na de oorlog aan de Sowjet-Unie uitgeleverd. Velen van hen pleegden zelfmoord cn 'n groot aantal ontkwam tijdens het overbrengen naar de Sowjet- Unie. Men gelooft, dat enkele van hen in Finland zijn achter gebleven, maar dat het gros van de oorlogs misdadigers, dat ontkwam, naar an dere landen is vertrokken. De Finse communisten gaan nog verder dan de Russen, en beschul digen president Paasikivi openlijk van het verlenen van hulp aan der gelijke oorlogsmisdadigers. Op 16 en 17 Januari zullen driehonderd kiesmannen gekozen worden. Een maand daarna moeten deze kies mannen de nieuwe president aan wijzen. Waarnemrs wijzen erop. dat de Russische nota komt op het ogenblik, dat de politieke strijd- in Finland het hevigst is. Behalve de komende presidents-verkiezingen is de kwestie der lonen oorzaak van een ernstig geschil tussen de linkse Vliegongeluk bij Fornebu zou gevolg zijn van navigatiefout OSLO. Als oorzaak van het on dergaan van het vliegtuig van de Aero-Holland, waarbij alle inzitten den behalve het Joodse knaapje Isaac Allal om het leven kwamen, stelt een Noorse onderzockingscommisste een navigatie fout vast. Naar het inzicht van de commissie had dc bemanning niet mogen vliegen op contact met de grond, doch op dc instrumenten Dit laatste was volgens het rapport noodzaak, als gevolg van het laag hangende wolkendek Het onderzoek zou verder hebben uitgewezen, dat geen defect van de motor of van de radioinstallatie oorzaak kan zijn ge weest van het vliegtuigongeluk. WAT VOOR WEER? Voorlopig geen vorst (Van onze weerkundige mede werker) In het afgelopen weekeinde tra den grote wijzigingen op in de luchtdrukvcrdeling in onze om geving, zodat de vorst hier bijna even snel verdween als ze geko men tvas. Vroor het in de nacht van Zaterdag op Zondag in ons land plaatselijk zes graden, in de afgelopen nacht kon de tempera tuur het niet verder brengen dan tot écu d twee graden onder nul. En dat alleen in het Zuiden van ons land. Het gebied van hoge luchtdruk bouen Scandinavië, on der invloed waarvan koude lucht naar onze omgeving stroomde, trok naar Midden-Europa cn er vormde zich een langgerekt gebied met hoge barometerstanden van de Azoren over Frankrijk naar dc Balkan. Aangezien dc luchtdruk boven de Britse Eilanden snel daalde, draaide de wind in onze omgeving naar het Westen. Er werd voor de tijd van het jaar zachte lucht aan gevoerd, die aan de vorst snel een einde maakte. Het binnendringen van de zach te lucht gaat in ons land gepaard met motregen of regen. Daar de depressies op de Oceaan hun in vloed nu waarschijnlijk over West Europa kunnen uitstrekken, is het optreden van vorst voorlopig on waarschijnlijk, al kan later tijdens opklaringen vooral in het zuiden van het land de temperatuur nog tot omstreeks het vriespunt dalen. Zuid-Slavië neemt zijn raadszetel in LAKE SUCCESS Ondanks de Russische tegenwerking zal deze week Zuid-Slavië zijn zetel in de Veiligheidsraad betrekken. En als of dit nog niet genoeg is zal voor de maand Januari dr Tingfoe Tsjang, het hoofd van de nationa listische Chinese delegatie, die door de Russen niet langer erkend wordt, voorzitter zijn van de Vei ligheidsraad. Wanneer de Raad voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen komt, zullen drie zetels door nieu we leden worden ingenomen. Zuid- Slavië neemt de plaats over van de Oekraine, Ecuador komt in de plaats van Argentinië en India zal Canada vervangen. Verder hebben natuurlijk zitting de vijf perma nente leden Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sowjet-Unie, China en de Verenigde Staten. En tot slot de leden, die nog niet vervan gen zijn, Cuba, Egypte en Noor wegen. Kabinet Bidault nog steeds op de wip PARIJS. De spanning tussen de regering-Bidault en haar liberale aanhangers is Zaterdagavond onver wachts weer acuut geworden tijdens de behandeling van het begrotings- ontwerp. Bidault deelde in de natio nale vergadering mede, dat hij, in verband met een amendement van Priger (MRP) tot het heropenen van de behandelingen van de derde re geringsnota. die door de financiële commissie van de hand is gewezen, aan de stemming over drie punten de vertrouwenskwestie moet verbin den. Deze stemmingen zouden heden middag plaats hebben. (Eigen berichtgeving) AMSTERDAM. De weigering van de bakkerspatroons aan de werker» .in hun bedrüf de loonsverhoging van 5 toe te kennen, zolang niet is komen vast te staan of deze mag worden doorberekend en zolang niets is bepaald omtreht de prüs van het volksbrood, heeft in de kringen der be trokkenen enige beroering gewekt. Zou men onverhoopt in deze weigering volharden, dan bestaat er grote kans. dat de werknemers in het bakkers bedrijf binnenkort de arbeid uit protest neerleggen. Werkgevers weigeren loonsverhoging Het besluit hiertoe is nog niet ge nomen en zal niet eerder dan Za terdag 7 Januari vallen. Van de ziide der ..Algemene Bedrijfsbond van arbeiders in de voedmgs- en genotmiddelenbedrijven" deelde ipen ons mede. dat Woensdag a s besprekingen zullen worden ge voerd met de minister van land bouw en het college van rijksbe middelaars. Het resultaat van deze besprekingen ziet men met ver trouwen tegemoet. De thans nog bestaande moeilijk heden zijn een gevolg daarvan, dat de werkgevers het onvermijdelijk achten, dat bii de invoering van een loonsverhoging de prijs van ons brood stijgt. Indien de regering dit zou wensen te voorkomen, zou zij volgens de wekrgevers ge dwongen zijn de nog altijd bestaan de subsidies te verhogen. Mocht zij hiertoe bereid zijn. dan is er niets dat een derde loonronde in de weg ligt. Mocht dit niet het geval zijn, Britse troepen gaan weg uit Griekenland ATHENE. Officieel is meege deeld, dat alle Britse troepen Grie kenland tegen 31 Januari verlaten zullen hebben. dan zal de oplossing in een andere richting moeten worden gezocht. Dat de werknemers bij niet-toe- kennen van de loonsverhoging naar het middel van de staking zullen grijpen, werd ons door de „Alge mene Bcdrijfsbond van werkers in de voedings- en genotmiddelenbe drijven" bevestigd. Heijermans herdenking door ministerie van Marine DEN HAAG Op VrudaR 6 Ja- nuari 1950 organiseert het ministe rie van Marine in de Rolzaal een Herman Heijermansherdenking. Op deze avond zal spreken de heer Arend Hauer, leraar aan de Am sterdamse toneelschool. In het zoeklicht FORMOSA Amerikaanse fout I AASTIG gebakerd, zoals d« 1 1 Amerikanen soms zijn en met weinig juist inzicht in de situatie, heeft Washington indertijd goedge vonden. dat de Chinese regering er was er toen nog slechts een: de nationalistische het bestuur over Formosa van de Japanners over nam Veel beter ware het natuurlijk geweest, indien de Amerikanen het strategisch uiterst belangrijke eiland zelf hadden bezet om dan later, wanneer de toestand in het Verre Oosten geheel zou zijn opge helderd. een definitief besluit over de toekomst van Formosa te nemen. De gevolgen van deze overijlde stap blijken ca tastrofaal te zijn. Daardoor toch heeft Tsjiang Kaï-Tsjek de ge legenheid gekre gen zich met de rest van zijn verslagen troepen naar Formosa .terug te trekken. Dat de bevolking van Formosa, die nu reeds de buik vol heeft van het corrupte bewind van Tsjiangs ambtenaren en generaals, in een dusdanige staat van opwinding is geraakt, dat er niet veel meer voor nodig is om haar tot opstand te be wegen, behoort nog tot de minder ernstige consequenties. Veel ge vaarlijker is, dat onder de huidige omstandigheden niets de Chinese communisten er van zal kunnen weerhouden, vroeg of laat een aan val op Formosa te doen ook de tanks en vliegtuigen niet. die de Amerikanen thans nog haastje-rep- je aan Tsjiang leveren. En hoe wei nig weerstand de nationalisten te genover dc communisten bezitten, is in het afgelopen jaar maar al te duidelijk gebleken Blijft de moge lijkheid. dat de Amerikaanse strijd krachten ingrijpen, wanneer Tsjiang opnieuw het onderspit zou dreigen te delven Maar kan Amerika het op een oorlog met het communisti sche China laten aankomen7 Het zou in ieder geval een onderneming zijn. waarvan de gevolgen niet bQ benadering te overzien zijn. "N Een beschamend voorbeeld geven hierbij de Atheners: zij laten zien, hoe men in het openbaar een half uur eerbiedige stilte in acht neemt. De anders tjokvolle, drukke hoofdstraat-van Athene zag er volkomen verlaten uit en de voorbijgangers stelden zich op tegen de gevels der huizen toen in het weekend de sirenes gewaarschuwd hadden, dat ieder de 28.000 door de guerillastrij- ders gedeporteerde en verloren- gegane Griekse kinderen moest gedenken. Niemand of hij ont blootte het hoofd en nam de voorschriften in acht. Nee toch Heus Bovenaan Morris' politiek ver langlijstje voor 1950 staat „een minister voor de Engelse huis vrouwen, want zij moeten dag-in dag-uit wonderen verrichten, terwijl er op huishoudelijk gebied vrijwel geen wonderen meer te verrichten zijn!"... Geheelonthoudersbeeld „Fog- gie Annie" te Oldsbury tuimel de van voetstuk boven op wagge lend voorbijganger en brak hem een been. Hij bleek dronken te zijn Gerechte wraak? O, dat begin en dat einde der eeuwen! Nu beweert directeur van astrophysisch instituut dat, eerste vijftig jaar van XX-ste eeuw voorbij zijn. Maar het Ame rikaanse Interstate Commerce Commission zegt nietespas 31 Dec. 1950" En BBC schrapte een pro gramma „Een Halve EeuwV oor bij" op aanraden van regerings astronomen, terwijl woedende In gezonden Stukken-schrijvers van naam in de Engelse pers volhou den, dat er geen jaar Nul" ge weest is. Nee natuurlijk niet, het is maar verondersteld J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1