DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaak van valse f 100 biljetten is nu volkomen rond Tot 1957 23 millioen per jaar voor scholenbouw vereist Mannen van de „Berkel" op Schiphol Amerikaanse economie in opgaande lijn Collaborateurs knoeien met millioeiienwaarden Twee benden met vertakkingen door heel België opgerold Defensieplan goedgekeurd Melk wordt duurder Ernstige fraude te Nijmegen Behoefte aan leslokalen weldra buitengewoon groot Directie N.S. voor 5 pCt. 10e Jaaraang, no. 6 Zaterdag 7 Januari 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. „Jammer van de scheepskat'' zegt 1ste stuurman Van der Lee van de onfortuinlijke „Berkel". „We zijn er allemaal heelhuids afgekomen, tot de twee honden toe. Maar poes hebben we moe ten achterlaten." En de kranten mensen noteren ijverig. Want de opvarenden van de .Berkel" heb ben bij hun terugkomst in hel vaderland heel wat te vertellen Zweden hebben een fraai staaltje reddingswerk getoond SCHIPHOL Vijfentwintig Ne derlandse mannen, gestoken in splinternieuwe Zweedse gabardi ne-regenjassen, nieuwe costuums en met glimmende nieuwe schoe nen en hoeden van Zweeds fabri kaat. stapten gisteravond glunde rend uit de speciaal voor hen ge charterde KLM-Convair ..Gerard Terborgh", die hen van de Stock- holmse luchthaven Bromma naar Schiphol had gebracht. Het waren de vijfentwintig Nederlandse zee lieden. die Woensdagmorgen vroeg onder de Zweedse kust alles verlo ren. wat zij aan boord van hun schip, de 2130 ton metende ..Ber kel" van de N.V. Vinke Houtvaart uit Rotterdam bezaten. Het schip liep zoals bekend op de rotsen bii Soederhamn en de uit 29 koppen bestaande be manning kon door een loodsboot slechts met grote moeite van boord worden gehaald. Ook de twee hon den werden gered. Hun overgeble ven bezittingen, van de meesten een oude broek om een paar schoe nen gewikkeld, droegen de mannen onder hun arm. toen zij de grote aankomsthal van Schiphol binnen stapten. voorop de le stuurman, de 48-jarige Van der Lee Zijn handen zijn geheel gezwachteld, maar als we hem vrager wat er met hem is gebeurd, zegi hij: ..'l Is niks Maak er maar geen drukte over. Hoe minder hoe liever. Ze zijn een beetje bevroren. Maar dat is bin nen een paar dagen weer over." Frits Verf uit Haarlem was iuist aan boord gekomen, toen het ge- VEILIGHEIDSRAAD Om China's zetel PRESIDENT TRUMANS be. •1 kendmaking dat de Verenig de Staten geen militaire hulp aan Formosa zullen geven, betekent onder meer, dat de Amerikaanse delegatie vrij zal worden gelaten om een eventuele overdracht van de Chinese zetel in de Veiligheids, raad aan de communistische re gering te aanvaarden. Een derge lijke stap van de Raad wordt reeds lang als onvermijdelijk be schouwd en het is duidelijk, dat Engelands erkenning van de Chi r.ese Volksrepubliek dit proces moet verhaasten De moeilijkheid is echter, dat de vertegenwoordi ger van het nationalistische China in de Raad, dr. In bet zoeklicht Tsiang, het recht heeft zijn veto uit te spreken over elke reso- lutie, waarbij China's zetel aan het bewind van Mao zou worden overgedragen. De enige mogelijk heid om dr. Tsiang te wippen, is waarschijnlijk, dat de leden van de Raad, die het regiem van Mao erkend hebben, zullen betogen, dat dr Tsiang niet langer de re gering van China vertegenwoor digt en derhalve geen stem kan uitbrengen en zeker niet een veto Maar in ieder geval zal het moe) Hik zijn, de uitsluiting van dr. Tsiang nog deze maand te be werkstelligen, omdat hij Juist in Januari als voorzitter van de Raad fungeert. De eerste ernstige pogingen in deze richting zijn daarom niet te verwachten vóór Februari, wanneer de Cubaan dr Alvarez het voorzitterschap be kleedt. DEN HAAG. Het onderzoek in de Luikse valse munters-affaire, de grootste valse munters-zaak na de bevrijding, loopt ten einde. Bjj de Cri minele Voorlichtingsdienst in Den Haag en op het bureau van de Police Judiciaire te Luik liggen omvangrijke dossiers, die nog dagelijks aan groeien. Er is een grote buit aan valse bankbiljetten, andere waardepapie ren en drukpersen en 25 personen van alle rang en leeftijd, die eens droomden van het weidse perspectief van rijkdom en weelde, hebben nu ':ale celmuren tot enge horizon Zo goed als alle uitgegeven valse bank biljetten zijn achterhaald, dank zij het voortreffelijke recherchewerk van 'n Belgische en Nederlandse politie. aanwijzing, toen in Krcfeld een Duitser werd gearresteerd, die in het bezit bleek van 70 valse biljet ten van 100 Nog meer schot kwam er in de geschiedenis, toen zoals men zich ongetwijfeld her inneren zal de cassière van een Haagse herenmodemagazijn bemerk te. dat een klant haar met een vals honderd gulden-biljet betaalde. De man kon worden aangehouden en bleek in diverse zaken in Utrecht hetzelfde spelletje te hebben ge speeld. Met deze arrestatie kreeg de politie een spoor in handen, dat naar Luik voerde, waar de Police Judi ciaire met evenveel ijver als de Ne derlandse politie-instanties begon te speuren. Het gevolg was. dat 2J4 ma-md, nadat de Nederlandse re cherche een bezoek aan Krefeld had gebracht, de voornaamste kop stukken van de bende, die vertak kingen had door heel België en in enkele plaatsen van West Duitsland, achter slot en grendel zaten. De Belg Hector R., directeur can een exportfirma met handelsbelan gen in Spanje, is de man. die op het idee kwam De notariszoon L., de industrieel S. en een zekere Van L., directeur van een N.V.. allen Bel gen. waren de geldschieters. De kermisreiziger De K. was de uit voerder en de jonge, charmante Belgische boemelaars BD en M. die uit goede families stammen, be hoorden tot degenen, die het valse geld in omloop brachten, omdat zij graag een luxueus leventje wilden leiden. Er is komen vast te staan, dat de bende behalve 9 500 valse biljetten van 100ook nog 7.500 valse bil jetten van honderd mark, valse reis- chequos te»- "'aarde van 414 mil- lioen Franse francs, valse Belgische paspoorten, valse bank- en douane stempels, valse triptieken, valse li- Fictief reisbureau heeft 25 millioen francs verdiend Aanvankelijk vroeg men zich met bezorgdheid af, wat er van deze zaak zou worden. De gegevens kwa men slechts druppelsgewijze binnen en men had met een zeer knappe vervalsing te doen. Op 10 September kreeg men echter een belangrijke Niet kouder Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond: Matige en in de kustgebie den af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Wei nig verandering in temperatuur. 8 Jan Zon op 8 47 onder 16 47 Maan op 2157. onder 11.12. 9 Jan. Zon op 8.46 onder 16.48; Maan op 23.21. onder 11.24, beurde: .Ik stond op de brug. met nog twee anderen, op de uitkiik. Er was een geweldige sneeuwstorm en we konden biina niets zien. We stonden met zijn drieën uit te kij ken naar een lichtbaken, dat we gemist hadden. Ik stond er pas. toen ik plotseling voelde hoe het schip omhoog werd getild. Dat is niks bijzonders dacht ik. Zal wel een hoge golf zijn. Maar toen ik zag hoe het schip op zijn kant te ruggleed. wisl ik dat het mis was. De kapitein stond naast me. On middellijk gaf hij order om onze plaatsen bii de boten in te nemen. Toen eindelijk om 10 uur de Zweedse loodsboten langszij kwa men waagden we allemaal via de veriisde statietrap de sprong in de boten 't Was een fraai staaltje werk van die Zweden." Kapitein Vinke. de eerste cn de derde machinist zijn voorlopig in Zweden achtergebleven om af tc wachten wat er van het schip zal worden. Mevrouw Vinke is per trein onderweg naar Nederland. Volgens de teruggekeerden bestaat er weinig hoop. dat het schip nog tijdig geborgen zal kunnen worden. Volgens mededelingen uit Stock holm is de bij Soederhamn aan de grond gelopen „Berkel" nu geheel met een ijspantser bedekt. Zolang het weer niet gunstiger wordt kun nen sleepboten niets doen om het schip in veiligheid te brengen. WASHINGTON. Dc Kaaa van het Noord Atlantisch Pact, waarin twaalf landen zijn verte, genwoerdigd heeft zijn goedkeu ring gehecht aan het in Parijs op gestelde geheime plan voor de ge zamenlijke verdediging van het Noordatlantische gebied. De zit ting waarin dit gebeurde werd gepresideerd door de Amerikaan se minister van buitenlandse za. ken. Dean Acheson, en duurde ulct langer dan veertig minuten. Het plan, dat thans nog door president Truman moet worden bekrachtigd, is gebaseerd op het beginsel van „zelf doen" en we derzijdse hulpverlening. Voordat een aanvang kan wor den gemaakt met de verscheping der voor Europa bestemde Ame rikaanse wapens moeten overeen komsten worden gesloten tussen de Verenigde Staten enerzijds en elk der pactlanden anderzijds, waarin de voorwaarden worden opgenomen welke aan de militaire hulpverlening zijn verbonden. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat men verwacht, dat de wapenstroom vermoedelijk begin Februari zal gaan vloeien. Bouwvolume voor de verwoeste stads kernen DEN HAAG. Teneinde de be sturen van getroffen gemeenten, waar meer dan 10% van dc stads kern, dan wel meer dan 100 pan den zijn verwoest, in de gelegen heid te stellen hun stadskern te herbouwen, heeft dc minister van wederopbouw en volkshuisvesting bouwvolume voor dat doel beschik baar gesteld. Dit volume wordt ge put uit dc sector „Bedrijfsgebou wen voor handel en verkeer" van het bouwplan 1950. Daar in de getroffen kernen, be halve zakenpanden. ook woonhui zen zijn verwoest, zullen de be trokken gemeentebesturen een deel van het hun onlangs toegewe zen woningcontingent moeten com bineren met het hun thans be schikbaar gestelde bouwvolume. Het op deze wijze samengestelde bouwvolume mag dan worden be steed voor woningen al dan niet met bedrijfsruimten en voor be drijfsgebouwen voor handel en verkeer. Voor bedrijfsgebouwen, kerken, scholen en ziekenhuizen gelden af zonderlijke regelingen. Vrije invoer van textiel DEN HAAG. De invoer uit België en Luxemburg van vrijwel alle textielgoederen zal met ingang van 16 Januari worden vrijgege ven. Op enkele uitzonderingen na zal ook de uitvoer niet meer wor den beperkt. Op dezelfde datum zal ook de in- en uitvoer van cou rantenpapier vrij komen. Boven dien zullen de beperkingen op de invoer van textielgoederen uit een groot aantal andere landen worden opgeheven. In de loop van de volgende week zal een lijst worden gepubliceerd van goederen, waarvoor men zon der meer een invoervergunning zal kunnen krijgen. Deze vrijlating van de handel betekent uiteraard niet, dat er geen invoerrechten meer behoeven te worden betaald. WASHINGTON. Zoals gebruikelijk is heeft president Truman ook dit maal op zijn „State of the Union Address", dat een algemeen politiek overzicht pleegt te bevatten, een verslag omtrent de economische situatie in zün land laten volgen. Daarin heeft hij gisteren aan het Amerikaanse Congres en aan de wereld laten weten, dat de economie der Verenigde Staten zich in opgaande lijn beweegt en dat de huidige internationale pro grams ^oor de vrede moeten worden voortgezet om de wereld voor een ramp te behoeden. De E.C-A. cn de technische bijstand aan onontwikkelde gebieden, zo zeidc hij in zijn jaarlijkse economische boodschap, „moeten in aanzienlijke mate worden uitgebreid, opdat zü kunnen beantwoorden aan de doeleinden, waarvoor zij zijn opgesteld." De Verenigde Staten, zo consta teert Truman, moeten zich in de 'komende jaren speciaal bezig hou den met internationale programs op lange termijn. Hij beveelt voorts maatregelen aan tot op heffing der handelsbarrières in de wereld en is van oordeel, dat de Verenigde Staten hun importen moeten uitbreiden opdat andere landen dollars kunnen vergaren voor het aanschaffen van Ameri kaanse goederen. Als een onmid dellijke stap in deze richting be schouwt hij de snelle goedkeuring van het voorgestelde handvest der Internationale Handelsorganisatie. ccnties voor de invoer var, "oud er zilver cn valse reisbons vervaardigd en in omloop heeft gebracht Om de reischeques tc verzilveren was u. op het idee gekomen een reisburea i op te richten, dat alleen maar op papier bestond en fictieve reizen organiseerde naar Frankrijk, waar aan honderden fictieve touristeu deelnamen. Na^r schatting hebben B en zijn vrienden op deze wijze 25 millioen francs „verdiend". In de loop van het onderzoek stuitte men nog op andere valse bil- irt*en van 190—. die door een tweede groep in omloop werden ge bracht. Hierbij bleek dezelfde Luik se clichémaker betrokken te zijn die ook voor Dc K had gewerkt. Ook deze groep kon volledig wor den opgerold In totaal heeft hei bureau Crimi nele Voorlichting, in samenwerking met dc gehele Nederlandse politie, in de afgelopen vier jaar 36 werk plaatsen van valse munters ontdekt, waarvan tien in het buitenland In de meeste gevallen ging het om zeer grote aantallen nagemaakte distributiebescheiden en grote hoe veelheden ^als bankpapier. r Nee toch Heus Omslachtig inbreker te Ve netië bond dameskransje aan stoelen vast, deed open als er gebeld werd. beantwoordde de telefoon, luierde een huilende baby. en verdween zonder iets mee te nemen, mopperend, dat er ..met al die drukte geen aar digheid aan was". Te Hof (Dtl.) is een vrouwtje aangehouden dat langs de deuren dun-gesneden gerookte kat en gerookte hond" verkocht. Dame wil met alle geweld „dat ene hoedje uit de efa>u- ge" hebben, iaat de helpsters haar ook bezweren. Klant is koning, dus. dame met aanwinst op het hoofd trots naar buiten, 't Was nl. geen hoedje, 't was een handtasje. Wie Detroit verlaat, stuit op borden: „In Highland Park betaalt u weinig belasting!" maar aan rugzijde heeft De troit laten schilderen. „U be taalt voor waarachtig levensge luk in Detroit een fractie meer Keus dus niet moeilijk!" J FINANCIEEL SCHANDAAL IN BELGIE BRUSSEL. België is op het ogenblik in beroering over een groot financieel schandaal, dat zich in de hoogste kringen afspeelt. En daar deze kringen katholieke kringen zyn, is het begrijpelijk, dat de kranten van de oppositie, socialistische en communistische, de stroom van berichten over de weinig verheffende historie met kennelijk leedvermaak, de bladen der regeringspartijen, liberale en katholieke, daarentegen met duidelijke ver legenheid publiceren. In ieder geval echter is de Belgische justitie er niet voor teruggeschrokken een aantal opzienbarende arrestaties te verrichten Jules Cardyn, lid van de Raad van Toezicht van de Belgische Nationale Bank, Emile Mallien, directeur van de Belgische Kredietbank, de schatrijke aannemer Seghers en nog enige anderen bevinden zich In voorarrest. Een eerder gearresteerde professor aan de katholieke universiteit van Leuven is echter weer op vrije voeten gesteld len met 'n certificaat in circulatie Vooraanstaande katholieken gecompromitteerd De zaak, waarom het gaat, is de volgende. Op grond van de wet van October 1944 moesten na de bevrij ding in België alle aandelen en waardepapieren, welke in het be zit waren van particulieren en on dernemingen worden aangegeven. Bij deze aangifte moest de herkomst van de aandelen worden aangeduid en het was duidelijk, dat bij de wetgever de bedoeling voorzat de economische collaborateurs en zwarte handelaren, die op onoirbsr*» wijze aan hun bezit waren gekomen, zwaar te treffen. Aan de bonafide houders van aandelen werd bij ieder aandeel af zonderlijk een certificaat uitge reikt, waardoor het waardepapier weer verhandelbaar werd. Bij de uitvoering van deze wet bleek, dat een zeer groot aantal aandelen niet werd aangegeven. Hiertoe behoorden vooral die, wel ke door de Duitsers waren gestolen en die welke in het bezit waren van a-sociale personen. Merkwaardiger wijze bleek evenwel, dat ook vele aandelen, welke niet te bevoegder plaatse werden aangegeven, toch ter beurze verhandeld werden met het vereiste certificaat. De politie stelde naar aanleiding van deze be vinding een onderzoek in en als eerste in deze financiële knoeierijen werd gearresteerd de 50-jarige on dernemer Joseph Seghers uit Ant werpen. Het bleek, dat deze voor een bedrag van niet minder dan frs. 15 mill, niet-aangegeven aande- had gebracht. Daar Cardyn. Mallien en enige andere gearresteerden belangrijke figuren in de katholieke partij zijn, is het begrijpelijk, dat de politieke tegenstanders uit deze affaire munt trachten te slaan. Wanneer de Bel gische Kamer volgende week bij eenkomt. zal de regering moeten antwoorden op enige onprettige in terpellaties van socialistische en communistische zijde. Inmiddels heeft premier Eyskens. na langdu rige conferenties met katholieke en liberale kabinetsleden, zijn houding bepaald. Tegenover dc pers heeft hij verklaard, dat het recht zijn be loop zal hebben, „zelfs indien ka tholieke persoonlijkheden of voor aanstaande persoonlijkheden uit de C VP. bij deze affaire betrokken zijn." DEN HAAG Met ingang van 8 Januari wordt de prijs van gepas teuriseerde flesscnmelk met een cent per liter verhoogd. Eenzelfde prijsverhoging zal in bepaalde ge bieden van ons land ook worden in gevoerd voor gewone melk en In enkele gemeenten zal de stijging van de melkprijs zelfs twee cent be dragen De prijsverhoging voor dc gepasteuriseerde melk zal slechts gelden gedurende het eerste half jaar Daarna wordt dc prüs in het gehele land weer met eén cent per liter verlaagd. Verhoging van dP melkprijs met één cent per liter landt plaats in Zuid Oosi Utrecht, midden op de Veluwe en aan de Veluwezoom en in enkele andere plaatsen van ons land In Apeldoorn, 't Loo, Ugchelen en Hoog Socren cn o-a. in Rhcnen, Veenendaal en Gelders Veenendaal zal de verhoging slechts voor de winterperiode gelden in Rhenen en Veenendaal bedraagt de verho ging echter gedurende die tijd twee cent. Scheuring bedreigt Frans kabinet PARIJS Guy MoIIet, de se- cretaris-generaal van de Franse socialistische partij, heeft premier Bidault gedreigd met ontslag van de socialistische ministers uit ziin coalitieregering, wanneer geen „po sitief antwoord" wordt ontvangen op de socialistische eisen van uit breiding van het verlenen van duurte-bonussen. Een delegatie van de partij heeft uitkering van een bonus van drieduizend francs geëist aan alle arbeiders, die min der dan vijftienduizend francs per maand verdienen. De regering kende deze in November j.l. slechts toe aan arbeiders met kleine inko mens. Ambtenaar heef. kleine f 40.000.verduisterd NIJMEGEN. Bij de Raad van Arbeid te Nijmegen is een ernstige fraude ontdekt. Sinds 1944 heeft de ambtenaar Van Tr. zich schuldig gemaakt aan diverse malversaties. Hij was belast met de ziekte-uitke ringen aan patiënten, maar gaf bij de Rijksverzekeringsbank hoge re bedragen op dan wettelijk juist bleek. Zelfs liet hij zich uitkerin gen geven voor gefingeerde patiën ten. Op deze manier heeft hij zich aanzienlijke bedragen verschaft, welke hij volgens zijn zeggen voor de huishouding gebruikte. Achteraf bleek hij ook voor persoonlijke ge noegens hoge uitgaven te doen Bij een controle is de fraude aan het licht gekomen De betrokkene bekende aanvankelijk enige duizen den guldens te hebben verduisterd. Later werd het duidelijk, dat hij veel grotere bedragen had geno men. Zoals de zaken nu staan schat men dat hij dertig a veertig dui zend gulden ten eigen bate heeft aangewend. Van Tr. is gearresteerd. De Arnhemse justitie heeft de zaak in onderzoek. Oslo erkent Chinese volksrepubliek OSLO. De Noorse regering heeft besloten dc communistische Chinese volksrepubliek de jure te erkennen. De Noorse consul te Sjanghai heeft opdracht gekregen de Chinese minister van buiten landse zaken mee te delen, dat Noorwegen bereid is een zaakgelas tigde naar Peking te zenden. RIS wil lid van de Unesco worden PARIJS Indonesië heeft een aanvraag voor het lidmaatschap van de Unesco ingediend. Deze zal worden behandeld door de raad van de Unesco, die de volgende maand vergadert. Vervolgens zal het bestuur van de Unesco de aan vraag van de R.I.S. voorleggen aan de algemene vergadering van deze organisatie, welke in Mei a.s. te Florence wordt gehouden. GEVOLG VAN STERKE BEVOLKINGSGROEI: ZUIDLAREN. De sterke bevolkingstoename van Nederland maakt het noodzakelijk speciale voorzieningen tc treffen, teneinde tegemoet tc ko men aan de behoefte aan leslokalen en schoolgebouwen, die parallel hier mee over weinige jaren buitengewoon groot zal zijn. Het aantal leerlingen van het gewoon lager onderwijs en het voortgezet gewoon lager onderwijs tezamen bedroeg eind 1949 1.200.000. Voor eind 1957 wordt dit aantal 1.700.000. Gerekend kan worden, dat er 12.500 nieuwe lokalen nodig zullen zijn Jaarlijks zullen dus tot en met 1957 ruim 1500 lokalen moeten worden gebouwd. Bij een botiwprüs van gemiddeld 13.000 per lokaal zal gemid deld jaarlijks 23.000.000 in het g.l.o. en het v.g.l.o moeten worden geïn vesteerd. Aldus de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr dr. J. in 't Veld. in een rede. die hy gisteren heeft gehouden by dc ope ning van een nieuwe openbare lagere school tc Zuidlaren. ter wordt Men zou kunnen overwe gen na 1957, als het aantal leerlin gen. dat op de lagere scholen moet worden geplaatst naar verwacht wordt belangrijk terug zal lopen, de «■''h nol ban ken door stoelen cn tafel tjes te vervangen. Met dit vooruit zicht voor ogen is het niet aan vaardbaar de thans te bouwen lokalen groter te maken dan nood zakelijk is voor het plaatsen van schoolbanken voor 48 leerlin gen. Wat de bouw kosten betreft zijn over het algemeen scholen zonder verdieping te pre fereren. Alleen in de steden zal men soms de voorkeur moeten geven aan een school met Voorlopig nog banken, zegt minister In 't Veld De minister zeide, dat zijn depar tement ten aanzien van de scholen bouw open staat voor elk oorspron kelijk initiatief. Indien het levens vatbaarheid heeft zal men zeer zeker medewerken aan de verwe zenlijking van de plannen De ver meerdering van de schoolruimte, zo vervolgde hij, is vooral in de eerst komende jaren bijzonder noodzake lijk voor de lichamelijke oüvoeding en het kleuteronderwijs. Er zullen wegen moeten worden gevonden om het doel te bereiken. Bij het opstellen van de plannen zal reeds ernstig rekening moeten worden gehouden met de onderwijs vernieuwing. Een van de wensen is de vervanging van schoolbanken door stoelen en tafeltjes. De verwe zenlijking van dit plan zou de kos ten verhogen, doordat het benodigde vloeroppervlak per lokaal 20 gro- een of meer verdiepingen De uit voering van nieuwe scholen moet sober zijn. Ook bij de scholenbouw zal men het goede moeten kiezen inplaats van het betere, indien het betere belangrijk hogere investe ringskosten vereist In sommige gevallen zal het kleu teronderwijs misschien geholpen kunnen worden door combinatie met verenigingsgebouwen waaraan ook grote behoefte bestaat. Omstreeks 1957 zal met de verwerking van de ondeugdelijk geworden schoolgebou wen kunnen worden begonnen en eveneens zal men dan werkloka len. aula's, enz kunnen gaan bou wen. Bij zijn bezoek aan Zuidlaren heeft minister In 't Veld niet alleen naar de toekomst gekeken, maar ook herinneringen opge haald aan het verleden, toen hij zelf nog op de schoolbanken zat. Samen met burgemeester Rouke- mg trachtte hij zich een ogenblik te realiseren hoe of het ook weer was. Thans nop buffetknecht, maar eerlang millionnairdat is Het lot vau do hierbij afgebeelde drager van twee historisch-bcrocmde namen Cesare Napoleonc te Ro me. Argentijnse advocaten Heb ben hem bericht, dat hij met 20 andere Italianen 71 millioen dol lar, nagelaten door ten geëmi greerd familielid, krijgt tc verde len. Het kan echter nog wel even duren geen bezwaar, denkt Cesare. UTRECHT De aangelegenheid der 5 procent loonsverhoging voor het spoorwegpersoneel is Donder dag in een conferentie van dc di- ffctic met de personeelsraad be sproken Naar het ANP verneemt is de beslissing hierover aangehou den tot 12 Januari. Nader vernemen wü, dat de di rectie der Spoorwegen het in prin cipe eens is met de personcelraad, dat de vijf procent loonsverhoging voor het spoorwegpersoneel er moet komen. De besprekingen met de regering zijn op dit punt echter nog niet geëindigd cn daarom is besloten dc onderhandelingen op 12 Januari voort tc zetten. WAT VOOR WEER? Voorlopig nog zacht Van onze iveerkundige medewerker De activiteit van de depressie op de Oceaan neemt nog steeds toe. Aan de Zuidzijde van een diepe depressie transporteren Z.W. winden de vrij zachte oceaanlucht naar Westeuropa, zodat vooral in Duitsland de vorst een flink eind naar het Oosten werd teruggedrongen. In onze omgeving draaide de wind in zuidelijke richting. In deze zuide lijke luchtstroming, die vrij zachte lucht uit Frankrijk aanvoert, komen enkele regengebieden voor, die ook ons land kunnen bereiken. Het voor de tyd van het jaar zach te weer houdt dus nog aan al blijft er over het algemeen veel wind en zal er af en toe enige regen kunnen vollen. Vertraging bevorderingen Koninklijke landmacht DEN HAAG. In verband met de overgang van KNIL-personeel naar de Koninklijke Landmacht zullen de normale bevorderingen, zoals die voorheen een paar maal per jaar afkwamen, voorlopig geen doorgang vinden. Dit bete kent echter niet, dat alle rangs verhogingen thans stilliggen ,Groote Beer' in nacht van Zondag op Maandag thuis DEN HAAG Het troepen- transportschip ..Groote Beer" wordt in de nacht van Zondag 8 op Maandag 9 Januari met repa triërende troepen uit Indonesië in de haven van Amsterdam ver wacht. De ontscheping begint onvoorziene omstandigheden voor behouden Maandag 9 Januari te 9 uur. Emil J annings ter aarde besteld WENEN Op het kerkhof van St. Wolfgang, dat Emil Jannings. al meer dan 10 jaar geleden, als zijn laatste rustplaats had gekozen. is hij Vrijdag onder grote belangstel ling ter aarde besteld. Ook de be kende Duitse acteur Werner Kraus was aanwezig. Het stoffelijk over schot werd per boot over dc Wolf gang See naar St. Wolfgang ge bracht. Garry Davis wil in hongerstaking gaan STRAATSBURG Garry Davis heeft bekendgemaakt spoedig in hongerstaking te zullen gaan. Hij en zijn vrienden zijn thans bezig een houten hut te bouwen, waarin hü aan de Rijnoever wil blijven kam peren, totdat hij in Duitsland wordt toegelaten. Onze verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: soldaat P. J. Vaas uit Nederweert; soldaat le kl. J. F. Olivier uit Amsterdam; korporaal J J. Linsen uit Eindho ven. Kon. Ned. Ind. Leger: sergt. vlie ger waarnemer mil luchtvrt. H. B. Tomassen uit Indonesië.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1