DAGBLAD VOOR AMERSFOORT West-Duitse politie ontruimt spoorweggebouw in Berlijn Mao en Stalin sluiten vriendschapsverdrag Churchill's offensief is thans begonnen Verdrag met Moskou is loyaal uitgevoerd Westerlings troepen rukken Bandung binnen Amerikanen willen arbeiders niet duperen 10e Jaargang, no. 19 Maandag 23 Januari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckae: tlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. HONGKONG De Chinese communistische leider Mao Tse Toeng en maarschalk Stalin hebben, na wekenlange besprekingen en onder handelingen, te Moskou een Chinees-Russisch vriendschapsverdrag ge sloten. Het is, namens de Chinese communistische regering te Peiping, mede ondertekend door de Chinese communistische minister van buiten landse zaken Tsjou En-lai. Over de inhoud van het verdrag is tot dusver niets officieels be kend gemaakt. In politieke kringen te Hongkong neemt men echter aan dat de Sowjet-Unie China behulp zaam zal zijn bij de ontwikkeling van de petroleuminstallaties in de provincies Sinkiang en Kansoe en een aanzienlijke hoeveelheid spoor_ wegmaterieel zal leveren. Men ver wacht. dat een gemengde Chinees- Sowjetrussische petroleummaat- schappij zal worden opgericht on der Russische leiding waarvan 50% van de aandelen in Chinese handen zal zijn. Voorts zou zijn voorzien in de oprichting van staal bedrijven en andere industriële in stallaties. Ook wordt in Hongkong vernomen, dat Rusland zal helpen bij de aanleg van wegen en een spoorlijn langs de hellingen van de Tiensjan-bergen en materiaal zal verschaffen om de spoorweg Mand- sjoerijePeiping te verdubbelen. Vliegongeluk eist dertig doden LA PAZ (BOLIVIA). Een mi litair transportvliegtuig van het type C 47 is neergestort in de jung le van Bolivia. Dertig personen, zijn hierbij om het leven gekomen, te weten de uit vijf koppen bestaande bemanning en vijfentwintig Boli viaanse soldaten. Het wrak is ge vonden op 45 kilometer afstand van Cachabama, dat 175 mijl ten noord westen van Vallegrande ligt. Tibet is China, zegt Peiping PEIPING Een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken der Chinese communisti sche regering te Peiping heeft ver klaard, dat Tibet tot het gebied van de Chinese Volksrepubliek behoort. Elke missie die door de autoriteiten te Lhasa wordt uit gezonden. wordt door Peiping als onwettig beschouwd en ieder land, dat een dergelijke missie ont vangt wordt geacht vijandige be doelingen te hebben jegens de Chi nese Volksrepubliek. De bevolking van Tibet, aldus de woordvoerder, wenst zich bij de Chinese Volks republiek aan te sluiten. Premier van Bulgarije overleden SOFIA. De premier van Bul- gariie, Wassil Kolarow. is vanoch tend na een langdurige ziekte overleden, zo wordt te Sofia mee gedeeld in een gezamenlijk com muniqué van de communistische partij en het kabinet. Kolarow wordt ..de trouwste vriend en me dewerker" van wijlen Georgi Di- mitrow genoemd. Dimitrow was Kolarow's vooi ganger als premier. Kolarow. aldus het communiqué, was een der oudste leiders van de Bulgaarse communisten en een ..vermaarde activist van de inter nationale arbeidersbeweging". Tornado blaast trein uit de rails DURBAN Bij Greytown in Natal heeft een tornado een uit een locomotief een personenrntuig en zes goederenwagens bestaande trein uit de rails ceblazen. Slechts de locomotief is op het spoor blij ven staan. Zes personen werden gewond, waarvan twee ernstig. In heel Natal ontwrichtte de tor nado het telefoon- en telegraafver- keer. Te velde staande gewassen werden vernield en huizen werden beschadigd. Hier en daar nam de wind zelfs daken mee. Tienduizend daklozen door overstroming in V.S. CHICAGO. In Arkansas en Tennessee zijn bijna tienduizend personen dakloos geworden tenge volge van een overstroming van de St. Francisnvier. Een roeiboot is omgeslagen. Een persoon is gedood en een ander wordt vermist. INDO-CHINA Bao Dai's erkenning DE landen met belangen in Aziè hebben er sinds korte tijd een moeilijk probleem bijgekregen. Het betreft Indo-China, waar de natio nalistische regering van keizer Bao Dai, thans door Frankrijk erkend, een bittere burgeroorlog voert te gen de onder communistische in vloed staande beweging van Ho Tsji-Minh. Het onderwerp is onder andere ter sprake gekomen op de conferentie van de landen van het Britse Gemenebest in Colombo. De Britse Hoge - Commissaris in Zuid-Oost-Azië, MacDonald drong daar in een meesterlijk overzicht over de situatie in dat deel van de wereld aan op een erkenning van Bao Dai. Maar Pandit Nehroe van India wei gerde een dergelijke koers te vol gen. H(j had gelijk, toen hij ver klaarde, dat de Westerse zaak onder geen beding vereenzelvigd mocht worden met de belangen van „kolo niale marionetten". Maar een be studering van Bao Dai's verdrag met Frankrijk toont aan, dat zijn regering ten minste zo onafhanke lijk is als die van zijn rivaal Ho Tsji-Minh. En met het besluit, deel te blijven uitmaken van de Franse Unie, volgt hij ten slotte een poli tiek, die in zeer veel gelijkt op die van India zelf. In bet zoeklicht Toenemende en aan- houdende vorst Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Oost en Zuidoost. In de nacht en ochtend bijna overal, matige vorst, mid den op de dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 24 Jan. Zon op 8 33 onder 17.12: Maan op 10.49. onder 24.31. Nee tochHeus! Wijnproevers te Bordeaux al even zenuwachtig als wijn houwers, want de beste bekroon de wijn zal dit jaar geëerd wor den met beeldje van schone Bordelaise die met diamanten bezette druiventrossen treedt. De 26-jarige automonteur Mantschke te Passau ontving briefje van onschuldig Rode Kruis, dat hij in September 1943 gesneuveld was en of hij dit aan zijn vader wilde meedelen. Teruggang vogelstand in Frankrijk berokkent land bouw schade van 100 milliard francs. Daarom komt er 4 en 5 Februari te Parijs een prachtige salon des oiseaux" over alles op vogelgebied. s Zeventig procent Franse film mensen zijn werkloos; slechts 6 studio's maken zo nu en dan een film. In 1949 zijn 17 millioen toegangskaartjes minder ver kocht dan in '48. De Gasperi stuit op moeilijkheden ROME De Gasperi is bij zijn pogingen een nieuwe Italiaanse re gering te vormen op grote moei lijkheden gestuit. De Liberale par tij heeft namelijk zijn regerings program verworpen en besloten niet aan het kabinet onder zijn leiding deel te nemen. De Gasperi heeft daarop president Einaudi verzocht hem van zjjn opdracht te ontheffen, doch vervolgens beslo ten zyn onderhandelingen voort te zetten, nadat de president hem daar dringend om had verzocht. Hij wil trachten een regeringspro- gram op te stellen, dat aanvaard baar is voor de vier partijen van zijn vorige coalitieregering, de Christendemocraten, de rechtse socialisten, de liberalen en de re publikeinen. De vorige Italiaanse regering is dertien dagen geleden afgetreden. De besprekingen van De Gasperi duren reeds een week. Vorst stremt scheepvaart op IJselmeer SCHELLINGWOUDE Tenge- volge van de vorst kwam het scheepvaartverkeer op het IJsel meer Zaterdagmorgen voor He kleinere schepen tot stilstand. De grotere schepen konden blijven varen. President Sukarno naar India vertrokken DJAKARTA. President Su karno is heden naar India vertrok ken, waar hij op uitnodiging van Pandit Nehroe, de herdenking van het uitroepen van de republiek In dia zal bijwonen. President Sukar no is vergezeld van de kolonels Na- sution en Sungkono. Voordat hij Djakarta verliet, zeide de president dat hij zou trachten de relaties tus sen India en Indonesië in alle op zichten te verstevigen. Het vlieg tuig van Sukarno zal in Medan en Rangoon landen en wordt vannacht te Calcutta verwacht. Vandaar zal het doorvliegen naar New Delhi. Leger van Ratu Adil ontruimt de stad na accoord met de Nederlanders BANDUNG. De commandant van het ..leger van de Ratu Adil". de I voormalige reserve-kapitein van het K.N.I.L., Westerling, is vanmorgen 1 vroeg Bandung binnengetrokken. Af cn toe verbrak een geweerschot of het geratel van een machinegeweer de stilte, In de nog lege straten, aldus een correspondent van Reuter. Niets wees op enig verzet van de troepen der Indonesische Republiek. Enkele uren voor de aanval, zo gaat Reuters cor respondent verder, vertelde Westerling mij, dat hjj van plan was de Tentara Nasional Indonesia, de geregelde strijdkrachten van de Republiek in West-Java en Djakarta op te rollen.' het kabinet te arresteren en een nieuwe regering te laten vormen. De troepen van Westerling hebben Tjimahi en het hoofdkwartier van de T.NJ. In Bandung bezet. Volgens latere berichten hebben Westerlings troepen zich weer uit Ban dung teruggetrokken, nadat met de aldaar gelegerde Nederlandse troepen een informele overeenkomst was gesloten. Op het ogenblik zouden de Nederlandse troepen, die tanks op verschillende strategische punten heb ben gcstatlonneerd de stad beheersen. Een woordvoerder van het Indo i de Nederlandse deserteurs in be nesische leger te Djakarta heeft dwang te houden, die in het leger verklaard, dat Bandung is aange vallen door „meer dan zeshonderd man ongeregelde troepen, die de stad uit het Westen cn Noorden binnenvielen". Het Indonesische kabinet was te Djakarta in verga dering toen de aanval begon. Drs Hatta, de eerste-minister. onder brak de vergadering voor overleg met de Nederlandse Hoge Commis saris. Daarna gaf hij een verkla ring uit. waarin wordt gezegd dat hij en de Hoge Commissaris heslo ten hadden, dat „gezamenlijk zou worden opgetreden." Een Indone sische woordvoerder legde dit uit als te betekenen, dat de Nederland- se legerautoriteiten zouden pogen LUCHTFOTO VAN HET AAN DE GROND geraakte Amerikaan se slagschip „Missouri". Links ziet men een baggermachine be zig de grond onder het gestrande slagschip weg te zuigen. Rechts ligt het tankschip, dat de olie voorraad van de oorlogsbodem overnam om de diepgang te ver minderen. Gletsjer bedelft dorp in Perzië TEHERAN Hel dorD Tange- sar in Perzisch Koerdistan is ge heel bedolven onder het lis van 'n losgeraakte grote gletsjer. Vieren veertig gezinnen worden vermist. Reddingsploegen hebben tot nu de bevroren lichamen van vijfenvijf tig personen gevonden. Hoewel men vreest, dat er in het geheel geen overlevenden zijn. worden de reddingspogingen voortgezet*. Leider der oppositie richt felle aanval op Labour Post voor de Cheshire" DEN HAAG Brieven bestemd voor de naar Nederland terugke rende militairen aan boord van het troepenschip ..Cheshire" moeten uiterlijk op 30 Januari in Neder land worden gepost. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip ..Cheshire" op thuisreis naar Ne derland". Aardschokken in Zuid- Chili SANTIAGO. In de Zuidelijke provincies van Chili zijn Zaterdag aardschokken gevoeld. Er is echter geen schade en evenmin zijn er slachtoffers te betreuren. LONDEN. De 75-jarige Win ston Churchill, die er vijf jaar lang van heeft gedroomd de socialisten uit het Britse regeringskasteel te verjagen en die zich thans gereed maakt voor de beslissende slag, is Zaterdagavond gestart met zijn verkiezingscampagne. In zijn wo ning te Westerham in Kent heeft hij een radiorede uitgesproken, die ren felle aanval op het socialisme bevatte. Hij beschuldigde het er van, de zwakste verdediging tegen het com munisme te zijn en zeide, dat het gebaseerd is op de idee van de al machtige staat, die alles bezit, alles beraamt, alles verdeelt en zodoen de het dagelijks leven van het in dividu bepaalt en regelt door mid del van zijn politici en zijn ambte naren. In Engeland, zo vervolgde Chur chill, is het proces tot het stichten van een socialistische staat pas be gonnen. Wij staan thans voor de keuze of wij ons opnieuw in staats eigendom en staatstoezicht zullen onderdompelen of dat wij een gro ter mate van vrijheid van keuze en actie voor ons volk en voor onze in dustrie zullen herstellen. En hij zei de, dat dit een keuze was tussen socialistische reglementeringen en de Britse levenswijze. Heftig gispte hij de nog in Enge land beslaande restricties, die hij het gevolg van een onjuiste poli tieke filosofie noemde en hij ver zekerde zijn hoorders, dat een Con servatieve regering, deze restric ties zo spoedig mogelijk af zou schaffen. Voorts stelde hjj een sta biele geldswaarde en 'n „standaard voor rust en arbeid, waaronder geen man of vrouw, hoe oud of hoe zwak ook zou mogen dalen" in het vooruitzicht als de Conservatieven aan de stembus mochten zegevie ren. Wij willen, aldus Churchill, onder andere: meer huizen, meer voedsel en voorkoming van .werk loosheid. En wij waarschuwen er voor in te gaan tegen de heersende stroming in Europa, waar overal het socialisme op zijn retour is'. ,.Van de uitslag van de komende verkiezingen hangt Groot Brittan- nië's toekomst als leidende natie af." Trawler voor Franse kust gezonken QUIMPER De trawler „Kor- rigan" is in de nacht van Zaterdag op Zondag twee mijlen uit de kust bij Quimper op een klip gelopen. De lijken van vijf opvarenden zijn aangespoeld. Zij waren voorzien van reddingsgordels, doch zijn ver moedelijk slachtoffer van de kou geworden. Naar een zesde lid der bemanning wordt nog gezocht. TAYLOR ZEGT: SOP IS DE KOOL NIET WAARD VOORDAT PRESIDENT SU KARNO van de Verenigde Staten van Indonesië zich naar India begeeft ter bijwoning van de on afhankelijkheidsfeesten, heeft hij een bezoek gebracht aan zijn van de mens. BERLIJN. Generaal-majoor Maxwell D. Taylor, de Amerikaanse commandant in Berlijn, heeft Zaterdag aan de West-Berlijnse politie bevel gegeven het door haar bezette gebouw van de „Reichsbahn" te ontruimen. Dit is geschied, omdat dc Amerikaanse autoriteiten niet wilden, dat de West-Berlijnse arbeiders, die bij de spoorwegen werkzaam zijn, de dupe zouden worden van Russische represailles. Taylor heeft verklaard, dat het geschil met de Sowjets over de spoorwegbureau's geen ernstig incident was. Geruchten, dat een nieuwe blokkade dreigde en de luchtbrug in ere zou worden hersteld heeft hij met grote stelligheid tegengesproken. Vroegere hoofdstad werkelijke verliezer Door zijn order is een einde ge komen aan de ernstige vervoers- moeilijkheden, die in de loop van de vorige week waren ontstaan, doordat de Russen op de Berlijnse bovengrondse een beperkte dienst regeling invoerden. Het spoorweggebouw is Dinsdag jl. bezet, omdat slechts veertig van de zeshonderd kamers in dit pane werden gebruikt en de Amerikanen van plan waren de lege vertrekken als kantoor- en woonruimte ter be schikking van de stad Berlijn te stellen. De Reichsbahn protesteer de onmiddellijk en de Russen, di? de Berlijnse spoorwegen controle ren, namen aldus de woorden van Taylor een onredelijke en pro vocerende houding aan. Zij dreigden spoorwegarbeiders te ontslaan en de loonbetalingen in Westmarken stop te zetten. „De voordelen van het Ameri kaanse plan", zo heeft Taylor ver klaard, „wegen niet op tegen de nadelen, die voortvloeien uit de maatregelen die de Sowjets hebben aangekondigd. De zeshonderd ka mers zijn de toestand die door de Russen wordt geschapen, met vioeder te Blitar ter in ontvangst neming van haar zegen voor zijn voorgenomen reis. Volgens de Koran is het zich verdienstelijk maken tegenover zijn moeder een van de hoofdwetten in het leven waard. De werkelijke verliezer ech ter is de stad Berlijn en dat spijt mij oprecht". Een uur nadat generaal Taylir zijn bevel had uitg .J had de West Berlijnse politie het hoofd kwartier van de Reichsbahn verla ten. Communistische bewakers uit de oostelijke zóne namen hun pos ten weer in. Vandaag heeft de Be-- lijnse bovengrondse spoorweg weer normaal gefunctionneerd. van Westerling dienen. Het Nederlandse leger heeft nog een divisie-hoofdkwartier te Ban dung. maar alle Nederlandse strUd- krachten zUn daar. evenals elders In Indonesië, In kazernes geconsig neerd. Westerlings troepen hebben ook het hoofdbureau van politie te Ban dung bezet Het normale contact met Djakarta werd verbroken, toen een der telefooncentrales in han den der aanvallers viel. Van de zijde van de Nederlandse troepen te Bandung is verklaard, dat de strijdkrachten in de kazernes zul len blijven in afwachting van in structies. Volgens Reuters correspondent stonden Nederlandse burgers aan het hoofd van enkele pelotons van Westerling. De aanvallende troe pen waren in groene uniformen gekleed, gedeeltelijk gemotoriseerd en hadden de beschikking over voldoende automatische wapens. Zij vertelden aan de correspondent van Reuter, dat kort na het begin van de aanval de Indonesische strijdkrachten, die de dorpen in de buurt van Bandung bezetten, naar dc heuvels waren uitgeweken Minister Goetzen noemt Westerlings actie funest DEN HAAG. Minister Goet zen, de minister zonder portefeuil le, die tevens optreedt als waar nemend minister van LTniezaWen en Overzeese Rijksdelen, heeft ons medegëdeejd. dat nog geen bevesti ging van de Hoge Commissaris binnen is van de berichten, welke hedenmorgen door de persbureaux werden gegeven. Met grote be zorgdheid heeft de minister deze berichten door de radio beluisterd. „Ik moet," zo zeide hij. „een der gelijke actie ten sterkste veroor delen, omdat Ik voorzie, dat de consequenties daarvan niet anders dan funest voor Indonesië kunnen zijn". De voormalige reserve-kapitein van het KNIL Westerling, bijge naamd de Turk. die hedenoch tend met zijn „leger van de Ratu Adil" een overval op Bandung ondernam. De Turk in zijn huis te Tjililin bij Bandung. WAT VOOR WEER? De vorst keert terug Ofschoon er in de luchtdruk ver deling in onze omgeving maar heel weinig verandert, is het weer de laatste dagen toch aan flinke wisse lingen onderheuig geweest. Kwam er tot en met Vrijdag in het gehele land nog lichte tot matige vorst voor. dc Zaterdag en dc Zondag stonden in het teken van lichte dooi. De oorzaak hiervan was zach te en zeer vochtige lucht, die over Zuid-Zweden en Denemarken tot ver in ons land doordrong, In Bel gië en ook in het uiterste Zuiden van Limburg wist de vorst zich echter te handhaven. Inmiddels kwam er in het wes ten van Rusland een nieuto gebied van hoge luchtdruk tot ontwikke ling, waardoor zeer koude lucht op nieuw zich in westelijke richting ging bewegen. In het centrum van dit hoge- drukgebied. waar dc barometer al tot boven 1040 millibar is gestegen komt 30 graden vorst voor, in Oost en Zuid-Duitsland vroor het van ochtend al weer 10 graden. In de loop van Maandag bereikt deze koude lucht ook ons land en het ziet er naar uit, dat dit opnieuw tenminste twee dagen flinke vorst zal betekenen. Men mag verwach ten, dat ook overdag de tempera tuur beneden het vriespunt zal blij ven. Ofschoon op dc Oceaan nog steeds een flinke depressie-activi teit aanwezig is, lijkt het waar schijnlijk, dat deze zich voorname lijk in de richting van Spanje en Portugal zal' ontwikkelen, in welk geval de vorst in ons land ook na de eerstkomende dagen zal kunnen aanhouden. Brutale dief steekt winkelier met mes Dader gearresteerd GELDERMALSEN. Zatcrdae- avond ca. half elf is ingebroken bii de gebroeders Vogelzang, win keliers aan de Tielerweg te Gel- dermalsen. De inbreker, een zekere Van L. uit Tiel. is het huis aan de achter zijde binnengeslooen en heeft zich in een kamer verstopt. Toen dc heer V. zich tegen half elf naar deze kamer begaf, ontdek te hii de man. Er ontsond een worsteling, waarbij de heer V. met een mes werd gestoken. De inbre ker nam de vlucht. De politie was inmiddels gearriveerd en wist de dader te achterhalen. De heer V. is naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel overgebracht. Na te ziin verbonden kon hii huis waarts keren. De dader is door de politic in be waring gesteld maar door bijzon dere omstandigheden weer vrij ge laten. Geen loonsverhoging voor jeugdige werknemers DEN HAAG Een loonsverho ging van 5% voor gehuwden en kostwinners beneden de 23 jaar kan niet worden toegestaan, daar men dan afzonderlijke loonschalen voor deze categorieën zou moeten vaststellen, hetgeen niet wenselijk wordt geacht. Bovendien is de loonsverhoging van 5% berekend op basis van een gezinssamenstelling van man, vrouw en twee kinderen, welke men bij gehuwden beneden dc 23- jarige leeftijd slechts bij uitzonde ring aantreft. Uitslaande brand in fabriek in Haarlem HAARLEM Op de derde ver dieping van de levensmiddelenfa- briek „Cebemetz" aan de Raam- vest te Haarlem heeft Zaterdag middag een uitslaande brand ge woed. die onmiddellijk gevaar op leverde voor de belendende panden in het dichtbevolkte stadsgedeelte. Het vuur vond gretig voedsel in 'rt grote hoeveelheid verpakkings materiaal. die in het tamelijk oude gebouw lag opgeslagen en de vlammen sloegen al spoedig door het dak. dat over de gehele leng te van de fabriek werd vernield. De brandweer was na een uur meester van het terrein. De in de benedenverdiepingen van de fa briek opgeslagen voorraden kregen veel waterschade evenals een meu- belmagaziin en een woonhuis in de onmiddellijke nabijheid. Uw kolerigulden Dinsdag 24 Januari kunt u op het dichtst-nabjjzjjnde postkantoor tegen inlevering van hon 544 (Levens middelenkaart 909) uw kolengulden innen, als uw naam begint met Kr tot en met Le. Woensdag 25 Januari a.s. zijn zjj aan de beurt, wier naam begint met LI tot en met Me, zelfde voor waarde. FINSE NOTA VERKLAART: Oorlogsmisdadigers zijn niet voorzien van valse papieren HELSINKI. De Finse regering heeft de Russische beschuldiging, dat Finse autoriteiten Russische oorlogsmisdadigers van valse papieren hebben voorzien, categorisch ontkend. De Finse regering, aldus het antwoord op dc Russische nota van Nieuwjaarsdag, doet al het mogelijke om de ver plichtingen van het vredesverdrag met Rusland loyaal na te komen en handelt ook overeenkomstig de bepalingen van bet verdrag van weder zijdse bijstand en vriendschap met de Sowjetunie. Rusland heeft Finland om uitleve-de Sowjetunie gedeporteerd, zijn en ne Verzocht van driehonderd ner» Irnlnn nit rml^nH wnrfpAi/i/on ir ring verzocht van driehonderd per sonen, die als oorlogsmisdadigers werden bestempeld Volgens de Finse antwoordnota, die door de Finse ge zant te Moskou. Cay Sundstroem, aan c SowGtregering is overhandigd, konden slechts vier personen gearres- kelen uit Finland vertrokken is er een enkele gestorven en zijn sommi gen aan de Finse autoriteiten geheel onbekend Bovendien heeft men van enkelen de verblijfplaats niet kun nen opsporen. Het schijnt, dat Finland niet van teerd worden namelijk twee vrou-plan is de drie aangehouden Finnen wen, die door huwelijk de Finse na tionaliteit hebben verworven, een man. die vorig jaar als Fin is gena turaliseerd en een statenloze. Hun identiteit wordt nader door de politie onderzocht. Van de overige personen, o.a. van 56 mensen, die door de Sowjetunie van ernstige misdaden worden be schuldigd, is een aantal in 1944 naar te deporteren, omdat zulks in strijd is met de Finse grondwet. De posi tie van de Finse regering is echter moeilijk, omdat de Sowjetunie twee der gearresteerden niet als Finse on derdanen erkent en het vredesver drag Finland verplicht om geallieer de onderdanen, die zich aan agitatie tegen de geallieerden hebben schul dig gemaakt, uit te leveren.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1