DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerika zag graag in Atlantisch Paci ook Spanje betrokken Proces in Praag tegen RK-geestelijken Grote strategische betekenis van Iberisch schiereiland Daar vliegt een schotel Devèze bezoekt Maandag koning Leopold Prof. Van Giffen onderscheiden Nederland leent 200 millioen aan Indonesië J Kon ijnen hokjes Als de wilde kastanje een handje maakt door invitatie uit Straatsburg 10e Jaargang, no. 7i Zaterdag 1 April 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. DEN HAAG. Van betrouwbare zijde verneemt Associated Press dat Spanje wellicht binnen enkele maanden in het Atlantische verdedi gingsstelsel zal worden opgenomen Dit zou dan waarschijnlijk geschie den in de vorm van »'et pachten van Spaanse luchtbases in plaats van door rechtstreekse deelneming van Spanje aan het Noord Atlantisch Pact. De definitieve beslissing hierover moet echter door de allerhoog ste instanties worden genomen. De in Den Haag vertoevende militaire adviseurs zijn het er over eens. dat Spaanse luchtbases uiterst nuttig zijn. Spanje zou gaarne bereid zijn de vliegvelden af te staan. Verwacht wordt, dat de ministers van buitenlandse zaken der grote drie afzonderlijk en daarna tezamen met de ministers van de andere landen van het Atlantisch Pact de kwestie in Mei a.s. te Londen zullen behandelen. Reeds bestaat er een meerderheid voor toelating van Spauje. maar eenstemmigheid is nodig. Spaanse luchtbases zouden het derde punt vormen van een veilig heids driehoek, die West-Europa van Turkije tot Engeland bedekt. Zij zouden verder aan de reeds machtige rechterarm van de Amerikaanse luchtmacht exta slagkracht geven. Franco's papieren stijgen Portugal Is reeds lang een warm voorstander van het opnemen van Spanje. In de afgelopen maanden heeft het steun gevonden. De oppo sitie komt op het ogenblik hoofd- I zakelijk van Engeland, dat in ze kere mate hierin gesteund wordt door Frankrijk. Sommige autori teiten van het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken waren er ook tegen, maar hun standpunten hebben zich onlangs j gewijzigd. Goed ingelichte persoon lijkheden menen, dat Frankrijk zich bij de andere pactgenoten zal j aansluiten, indien de Britse rege ring er toe gebracht kan worden haar ideologische bezwaren tegen I liet regiem van Franco te laten varen. De functie van de Spaanse lucht- J bases in het Atlantische veilig heidssysteem wordt van bevoegde >ijde aldus omschreven: Een van de redenen, dat Rus land er van zal afzien West-Euro pa onder de voet te lopen is de represaillekracht van de Ameri kaanse strategische bommenwer pers. die Russische verkeers- en productie-centra kunnen vernie len. Die bommenwerpers zijn doel treffender naar mate de bases dichterbij het doel liggen. Indien de bommenwerpers kunnen ope reren vanaf Britse, Spaanse en Turkse vliegvelden, zal Rusland zeker aarzelen, zo werd gezegd. Militaire adviseurs hebben ge rapporteerd, dat de Spaanse vlieg velden snel vergroot en verbeterd kunnen worden teneinde een ba sis te vormen voor de lange af- j stands-vliegtuigen De passen, die de toegang tot Spanje vormen, kunnen gemakkelijk geblokkeerd worden ingeval de Russen de rest van het continent in hun macht zouden krijgen. "Iet verkrijgen van bases in Spanje zou 'n zuiver militaire aan- f -Lij ia1 n;jgn m imiim srrtiïn gi 'jni m [ui litiiu ira in Lmtnn n nmai djuifj a: ARABIE Abdoellah en de Liga 1 Op de zitting van de Arabische Liga in Cairo heerst voor de eerste maal in de geschiedenis van deze or ganisatie eensgezindheid. Het is ech ter een eensgezindheid, waarover de betrokkenen zich nauwelijks zullen verheugen. Zij bestaat namelijk slechts onder de zes ter conferentie aanwezige leden en is in hoofdzaak gericht tegen het zevende en afwezi ge lid van de liga: Jordanië. Gingen de vertegenwoordigers van Egypte, Syrië, de Libanon. Irak. Saoedi- Arabië en Yemen naar hun gemoed te werk, dan zouden zij koning Ab doellah ongetwijfeld van hoogver raad beschuldigen en hem voor een tribunaal te slepen. Want zij ver denken hem ervan een overeen komst met Israel te hebben gesloten, die zou voorzien in een handhaven van de huidige grenzen voor de tijd van vijf jaren en wederzijdse con- zaken In het zoeklicht cessies van minder be lang. Nu is dit zo- wel door Amman als door Tel Aviv ontkend, maar dit neemt niet weg, dat er aanwijzigingen zijn, dat er ten minste tussen Abdoellah en pre mier David Ben Goerion onderhan deld is. Maar zelfs dat willen de andere Arabische staten niet tole reren, Zij immers wensen de vesti ging van Israel niet als een voldon gen feit te beschouwen. Natuurlijk is de ontkenning van Israels bestaan een dwaasheid. Maar realisme is nu eenmaal niet de sterkste zijde der Arabische landen. Slechts koning Abdoellah schijnt over werkelijk- I beidszin te beschikken. Daarom is de hoop gerechtvaardigd, dat hij. zo bij dat al niet gedaan heeft, inder- I daad een accoord met Israel zal te kenen. Meer dan de sympathie van de zwakke Arabische staten kan hij daarbij niet verspelen, terwijl de voordelen ervan ook voor hem groot zullen zijn. IÊ2z Miirin!i!iTwi(i}iuiiHiiHioiiJiiiii3fnurjriatnBniiiiirnKHuaiininiJ^^ Veel bewolking Weersverwachting geldig van I 1 Zaterdagavond tot Zondag- I avond. Meest zwaar bewolkt met af f en toe lichte regen. Matige tot i krachtige en langs de Wad- denkust tijdelijk harde wind i tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tempe- 1 2 ratuur. 2 April zon op 6 14. onder 19.14; 1 g maan op 19.03, onder 6.06 v.m. g 1 3 April zon op 6 12. onder 19.16 - maan op 20.37 onder 6 19. 'W gelegenheid zijn, zo wordt gezeegd. Het zou evenmin de goedkeuring van het Sp:: se Iwind inhouden als het verlenen van economische hulp aan Zuid-Slavië goedkeuring inhoudt van het' bewind van Tito. Amerikaanse Huis accoord met hulp aan buitenland WASHINGTON. Het Ameri kaanse Huis van afgevaardigden heeft zijn goedkeuring gehecht aan 4 ia £CUS CCII 1I1CI uuuciaiiKiuivc «iiuot. het programma voor hulp aan het gcmaakt, welke kan worden gesteld buitenland, dat met ingang van 1 teizenover de kosten die de Kamer Juli een periode van 12 maanden Verslag E-spiel over enige tijd Een getuige verdacht van meineed (Van onze parlemcntsredacteur) DEN HAAG Het zal nog wel enige maanden duren, voordat het vierde verslag van de Parlementaire Enquêtecommissie, waarin ook het Englandspicl behandeld wordt, ge reed zal zjjn. Aan de aandrang "om het verslag in zake het Englandspicl afzonderlijk tc doen verschijnen, meent dc commissie geen gevolg te kunnen geven, aldus deelt z(j in haar vijfde verslag van haar werkzaam heden aan dc Tweede Kamer mede. Daarbü vermeldt zij, dat voor het eerst dc stukken betrekking hebben de op een verhoor in handen van de Justitie moesten worden gesteld we gens verdenking van meineed. Het betrof een getuige in zake het Eng landspicl. Na het vierde deel van het ver slag, betrekking hebbende op de verbindingen met het Bezette Neder land, in het bijzonder de militaire inlichtingendiensten, hoopt de com missie op het eind van de zomer haar bevindingen te kunnen publiceren over de moeilijkheden in de oorlogs kabinetten. In dit deel zullen ook aan de orde komen de voorbereiding van de bestuursorganisatie na de bevrijding, inbegrepen het Militair Gezag en de wantoestanden in de in terneringskampen. Voor de verslagen blijkt nog steeds een grote belangstelling te bestaan. Op de verkoop van het eerste deel is zelfs een niet onbelangrijke winst WAT VOOR WEER? Veel bewolking (Van onze weerkundige mede werker) Het weer in ons land komt gelei delijk verder onder invloed van een actieve depressie, die van het Zui den van Groenland over IJsland naar midden-Scandinavië trekt. Voor de kust van Noorwegen lag vanmorgen 'n dergelijke actieve sto ring, waarvan het front in de loop vair de nacht ons land bereikte. De regenzone, die hiermede samen hangt, trekt vandaag over ons land. Inmiddels beweegt een volgende storing zich reeds in de richting van IJsland. Het frontensysteem van deze depressie zal morgen ook ons land passeren, zodat men moet rekenen op veel bewolking en af en toe lichte regen. In het temperatuurvcrloop kan weinig verander. Daar de aan voer van de vrij zachte Oceaan- lucht voortduurt, zal 's nachts de temperatuur vr\j hoog blijven De koffie wordt niet duurder DEN HAAG. In tegenstelling tot geruchten over een verhoging van de koffieprijs, vernemen wij thans van officiële zijde, dat het niet in de bedoeling ligt, tijdens de kofficrantsoenering de prijs van de koffie te wijzigen. Omtrent de duur van de rant soenering is niets naders bekend, Wel is de voorraadpositie verbe terd met 45000 ton Congo-koffie, die enkele maanden geleden werd aangekocht en inmiddels in ons iand is gearriveerd. Maak uw eigen „vliegende schotels" en laat ze vliegen. Drie Milanezen hebben een metalen etensbord van kleine raketjes voorzien, startten het ding van Mussolini's vroegere hoofdkwartier te Milaan, en ja hoor. op het Cavourplein liepen de Milanezen te hoop... Een proefneming dus die slaagde en die ongetwijfeld tot navolging zal wekken. bestrijkt. Dc stemverhouding: was 287 voor en 86 tegen. Verder bevestigde het Huis met 254 tegen 38 stemmen het eerder genomen besluit om het bedrag van het plan-Marshall, dat oorspronke lijk 2.950.000.000 dollar bedroeg, met 250 millioen te verminderen. De „voorlopige" beslissing om En geland geen Marshall-hulp te geven, zolang dc verdeling van Ierland ge handhaafd bljjft, werd ongedaan ge maakt. tegenover de kosten die de Kamer voor het zetten en drukken heeft moeten betalen. Omtrent het verloop kunnen no^°gcenVagegevens^wM5rden Hoofdbeklaagde legt (natUUrlijkj Ook llier volmondige bekentenis af PRAAG. „Voeren de hoge leiders der R.K.-kerk een gemeenschap pelijke politiek? Wist U, dat deze politiek buiten de Tsjechoslowaakse grenzen wordt bepaald? Wist dat het Vaticaan een lijn trekt met dc Westerse imperialisten? Deze drie kernvragen in het grootste proces tegen R.K.-gcestelijken, dat sedert de omwenteling in Praag Is gehou den. vuurde de openbare aanklager af op de hoofdbeklaagde Augusti» Machalka, abt van het klooster te Nova Risa. „Ja," luidde tot drie keer toe het antwoord waarmede Machalka toegaf, niet alleen aan spionnagc, Huister-campagnes, samenzwering, maar ook aan onttrekking van kerk schatten aan de staat schuldig tc zijn. Koninklijk gezin geniet van de skisport VAL D'ISERE. Het koninklijk gezin beoefende Vnjddg evenals Donderdag de skisport. De skile raar Rudi Matt lunchte met de ko ningin. prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene in dc eet zaal van het hotel. (Van onze correspondent) BRUSSEL. In Belgische liberale kringen heeft men er niet zonder ontstemming kennis van genomen, dat koning Leopold wel hun leider. Albert Devèze, Maandag te Pregny wil ontvangen, maar tevens diens verzoek heeft afgewezen om tegelijk nog drie andre vooraanstaande libralen in het overleg te betrekken. Devèz mee, eerst Zondagavond te De openbaar gemaakte briefwis seling tussen 's konings secretaris, prof. Pirenne en Devèze geeft al een voorproefje van de ontvangst, die de kabinetloze „formateur" staat te wachten. Devèze had ver zocht, vergezeld te mogen zijn door drie partijgenoten, de Vlaamse mi nister van Justitie Lilar, oud-mi nister MaxLeo Gérard en de Brusselse senator Moureaux. van wie de twee eersten zeker niet tot de anti-koningsgezinden kunnen worden gerekend. Tegelijk deelde Aan professor dr. A. E. van Giffen, directeur van het biologisch-archaeo- logisch instituut der rijksuniversiteit te Groningen tot voor kort tevens hoofd van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek is dezer dagen een hoge buitenlandse onderscheiding ten deel gevallen. De Society of Antiquaries of Lon don, waarvan hij in 1933 tot Hono rary Fellow werd benoemd, ver leende hem „the gold medal for dis tinguished services to Archaeology", de gouden medaille voor buitenge wone diensten bewezen aan de oud heidkunde. Het ligt in de bedoeling, dat professor Van Giffen deze me daille eind April zelf in ontvangst zal gaan nemen op de „Anniversary meeting" van de Society. Naar wij vernemen is professor Van Giffen, behalve met de voorbe reidingen voor de laatste grote cam pagne te Valkenburg Z.H., waar se dert 1941 op uitgebreide schaal op gravingen zijn verricht, bezig met het onderzoek van de „Schatten berg", een zeer belangrijke brons tijd grafheuvel bij hét voormalig kamp Westerbork, terwijl enkele weken geleden enige grafheuvelon derzoekingen in de „Acht Zalighe den", ten ZW. van Eindhoven, wer den afgesloten. Ned. Spoorwegen bestellen plaatskaartenapparaten UTRECHT. De Ned. Spoorwe- wegen hebben een aantal plaats- kaarten apparaten besteld. Deze ap paraten, een Nederlands octrooi, zullen bij wijze van proefneming worden gebruikt bij de busdiensten van de N.S. Verwacht wordt, dat door het gebruik van deze appara ten de administratie, verbonden aan de plaatskaartenverkoop, zeer zal worden beperkt. De conducteur stopt bij de verkoop een blanco kaartje m dit kleine draagbare ap paraat, waaruit het plaatsbewijs vol ledig bedrukt, met plaats van be stemming, prijs e.d. weer te voor schijn komt. kunnen terugkeren van de Haagse bijeenkomst der ministers van De fensie. De heer Pirenne antwoord de namens de koning, dat deze. aan gezien hij zijn zienswijze reeds heeft doen kennen en op dit mo ment geen nieuwe consultaties be oogt, slechts Devèze alleen kan ontvangen en dan het onderhoud onmiddellijk op Vrijdag wenste vastgesteld te zien. Deveze moest hierop weer antwoorden, dat hij niet uit Den Haag kon wegblijven, waarna hem werd medegedeeld, dat hem dan Maandag audiëntie zou worden verleend, maar dat geen enkel commentaar of commu niqué na het strikt vertrouwelijke onderhoud zou kunnen volgen. Na deze „aanmoediging" vertrekt Devèze als een eenzame pelgrim Maandag per vliegtuig naar Pregny om 's middags de uitkomst van zijn verzoeningspogingen aan de ko ning voor te leggen. De tien beklaagden in dit proces behoren tot de orden der Premon- stratensers, dc Jezuïeten, de Re demptoristen. de Franciscanen en de Dominicanen. Drie der beklaag den zouden volgens het Tsjechi sche persbureau Ceteka in rang gelijk zijn aan bisschoppen. Aanvankelijk was de buitenland se pers uitgenodigd het proces dat plaats vindt in de Pancrac-gevan- genis waar ook de Nederlander Louwes is berecht bij te wo nen. Toen men zich echter aldaar vervoegde werd toegang tot het ge bouw geweigerd. Dit is een ver volg op de vier .verraadsprocessen" van de afgelopen week. In totaal waren hierbij 24 beklaagden, on der wie drie priesters, betrokken. Ket is echter het eerste proces, waarin prominente R.K. geestelij ken aangemerkt worden als „spi onnen en verraders". DJAKARTA. Op de conferen tie der Unie-ministers te Djakarta is overeenstemming bereikt over een lening van Nederland aan Indo nesië ten bedrage van twee-hon- derd millioen gulden. Ook over een financiële regeling, betreffende de uitbetaling der pensioenen, kwam men tot een vergelijk. Blijkbaar willen de Tsjechoslo waakse autoriteiten thans te ver staan geven dat het ernst is met de waarschuwingen van president Gottwald, premier Zapotocky en minister van justitie Cepicka, dat priesters die aan cle bisschoppen gehoorzamen zich aan „verraad" schuldig maken. Flinke fruitoogst dit jaar mogelijk ""A Nee toch... Heus! Kip te Dillon (Zd Carolina) is dol op jonge hondjes en katjes. Thans koestert zij 5 'kat- tenbabies die liever bij haar on der de veren kruipen dan bij hun wettige moeder zijn. Zo nu en dan mag ma poes naar haar jongen komen kijken! In Russisch Oostenrijk vallen dolle vossen mensen en die ren aan; zelf hebben zij hun ziekte van dol geworden hon den. Boerenkinders durven bij na niet meer naar school. New York heeft maandenlang grote droogte gekend. Verle den week begon het te regenen, „omdat mijn gebed om renen verhoord is", schreef Eddic Clayton aan gouverneur Thomas Dewey. „wilt u mij maar 7000 dollar sturen". Droevig, te dol, en blasphemie op dc koop toe. De V.N. ontvingen tot dusver. re 150.000 particuliere brie ven van alle mogelijke mensen over alle mogelijke onderwer pen, meest ernstige mensen en ernstige onderwerpen. Nog nooit echter schreef een Rus aan dc V.N. Advies voor kappers over sluitingsdagen UTRECHT De Vakraad voor het kappersbedrijf heeft de ondernemers geadviseerd ,om op Tweede Paasdag de heren- en dameskapsalons de ge hele dag en op de nationale feestdag 5 Mei na 's middags een uur te sluiten. (Van onze landbouwredacteur) AMSTERDAM De eerste te kenen. dat dit jaar een flinke fruit oogst tot de mogelijkheden behoort, zijn er: de knopzetting van de vruchtbomen is n.l. goed. Hoewel dit redelijke verwachtingen doet koesteren, geeft het echter nog geen zekerheid; daarvoor moet D i eerst de bloei zijn geëindigd en di^ DOMH. V01 kan van nachtvorsten nog veel te lijden hebben. Overigens: het eerste winstpunt is binnen, want een dergelijke goe de knopzetting werd voor dit iaar niet verwacht. De fruitteelt kent zijn beurliaren, het ene iaar een grote oogst (en die gaf 1949) en in het daarop volgende een aanzien lijk kleinere hoeveelheid fruit. Het liikt er op dat zich in 1950 deze golfbeweging niet zal herhalen, althans in veel geringere mate. Voorzichtige schatters houden een oogst van 385 millioen kg voor mo- J-I ET ENIGE NUT VAN TOUW TREKKEN IS, dat de deelne mers hun spieren stalen en de om standers het vermaak van het toe zien Hebben. Enige verdere waarde is er vreemd aan. daar in hoge ma te krachten verspild worden, die hadde men in dezelfde richting ge trokken veel nuttiger zouden zijn gebruikt. Zo is het ook met de verspilling in het dagelijks leven door de on nodige toespitsing der tegenstel lingen. welker bestaan niet valt te ontkennen, doch die te vaak het doel zijn geworden waarop de ac tiviteit zich richt. Zien wij de ver richtingen in Kamers en gemeente raden, besturen van verenigingen en clubs, regelmatig ontmoet men de bewijzen dat eenvoudige zaken onoplosbaar worden; niet op grond van aan dc feiten verbonden pro blemen. doch door niet ter zake doende verschillen van inzicht op ander terrein. Menig socialist acht zich princi pieel geroepen het vooral niet eens tc zijn met rooms-katholieken, vele lieden van gereformeerden huize verschillen a priori van mening met politiek links-georiëntcerdcn en talrijke roomsen denken er niet aan „ja" te zeggen als een idee gerijpt is in protestants brein. Wij zitten als tentoonstellings-konijnen in hokjes en heilig zijn de veilige schotjes, want zij beschermen ons tegen' vreemde invloed „Doorbreek die schotjes", was tijdens en dc oorlog de roep en gelukkig is het méér gelukt dan velen willen weten. Maar ge lukt voldoende is het niet en wij hebben ermee rekening te hou den dat het grootste deel van Ne derland weer geklassificeerd is, ge catalogiseerd en daardoor.... gepa ralyseerd. Bevreesd voor afbreuk aan de eigen overtuiging ziet men een voortgaande terugtrekking, een verminderd contact met „anders denkenden". Alsof er van acuut besmettingsgevaar sprake is. De verschillen zijn er. Ontken ning daarvan is de fout, die aan de doorbraakgedachte wel is aange wreven en niet steeds ten onrechte. Maar het cultiveren, het koesteren van de ook kunstmatig verder ge kweekte verschillen is schadelijk voor Nederland in zijn geheel c» dus ook voor zijn onderdelen. Anti-papisme, socalisten-vrees, misprijzing van de protestantse kerk cn geringschatting der huma nistische overtuiging: ze zijn niet uitsluitend elkanders oorzaak, doch veelal het gevolg van de verder gaande wederzijdse afsluiting Wan neer besturen van buurtverenigin gen bij hun benoemingen al even zeer laten gelden of candidaten wel in het goede konijnenhokje zitten, als zulks bij burgemeestersbenoe mingen geschiedt, ontkomt men er niet aan vast tc stellen dat het mis is. En het aantal voorbeelden zowel in het particuliere als in het open bare leven, kan men naar believen uitbreiden. Met erkenning en waardering cn dus behoud van verschillen, blijft er terrein tc over waar men elkan der des te gezonder kan ontmoe ten. Wie dat nog eens goed wil be seffen leze „De Samenwerking in Nederland", een bijdrage tot meer eendracht en verdieping in ons volksleven, uitgegeven door de Ne derlandse volksbeweging te Rotter dam, waarin de gereformeerde prof. dr A. M. Donner, de rooms-katho- lieke prof. mr W. P. J. Pompe en de humanist dr J. P. van Praag het een en ander uit de doeken doen, dat bijzonder behartigens waardig is. geluk. Van onze speciale ver slaggever) DE BILT. De onder afdeling Landbouw van t. Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt wil graag van zo veel moge lijk plaatsen in Nederland weten op welk tijdstip daar de jonge bladeren van de wilde kastanje zich gaan ontplooien. Dit werd j.l. Donderdag medege deeld in het weerpraatje en er werd bij gezegd, dat men onder ontplooien ver staat het zich uitspreiden laar. bloeien van sneeuw klokje, crocus, heester.', enz. Behalve de volgorde i. ook een zekere regelmaai bekend in de duur der tus. senpozen. Als men dtis van de bij iedereen be kende wilde kastanje weet wanneer zij bloeit, ken men uitrekenen wanneer de appel, de peer enz. zu - len gaan bloeien. Voer iedere soort kan men d' t afzonderlijk vaststellen. Men moet er echter tc plaats bij weten. Want cc van het blad als een ge- planten komen na (hei opende hand, zodat het blijkbaar zeer gunstig ge groene bovenoppervlak zichtbaar wordt. „Waarom wilt u dit eigenlijk weten", vroegen wij aan dr. ir. J. J. Post en dr. C. Kramer, die sa men het onderzoek leiden. Want het is duidelijk dat De Bilt zulke vragen niet voor de aardigheid stelt. Het bleek, dat De Bilt uit het bloeien van de wilde kastanje, ook wel paardenkastanje genoemd kan afleiden wanneer an dere gewassen tot bloei nu nog in knop, straks vlug Dc Bilt waarschuwen legen) Venlo het eerst tot bloei in Zuid-Limburg en daarna schuift de bloei als kele weken te voren kan jfe bloeiende Betuwe") is het ware over het land. in bepalen heeft voor voor- - - - N.W. richting. Zo bloeien delen. Zo kan de imker, dezelfde gewassen onge- die met zijn bijenvolken dan weet De Bilt wanneer de peer gaat bloeien veer tegelijkertijd in Zeeuws Vlaanderen, de zullen komen. Vooral voor Betuwe en Twente. Noord de appels en peren is dit Holland en Groningen ko- van belang. De ervaring heeft geleerd, dat de ver schijnselen in de planten wereld zich ieder jaar in dezelfde volgorde herha len: stuiven van de kaze rnen later. Het verschil in tijdstip van bloei tussen Zuid en Noord bedraagt twaalf tot veertien dagen. de boomgaarden bezoekt, tijdig een zo doelmatig mogelijk reisplan opstel len De kweker weet tot cr mee gediend. En boven dien kan men spoediger uitrekenen wanneer het fruit rijp zal zijn, het geen nieuwe voordelen oplevert (arbeidsverdeling vervoer etc.). Het vorig jaar heeft De Bilt voor het eerst de tijd stippen van bloei voor speld. Het succes was vrij wel volledig. Men be schikte over waarnemin gen aan kastanjebladeren door 150 personen, die welke dag hij nog bepaal- naar het Weerpraatje had. de bespuitingen kan ver- den geluisterd. „Als wij richten en hoe de kansen zijn op schade door nacht- Dat men het tijdstip van vorst. Ook de propaganda bloei der fruitbomen en- voor tourisme („Op naar dit stukje in de krant zet ten komen er dit jaar meer medewerkers", heb ben wij De Bilt voorspeld. Raad van Europa wellicht redder van Adenauers politieke leven FRANKFORT. Het heeft er dc dit embryonale ministerie van bul- schyn van alsof het besluit der mi nisters te Straatsburg om West- Duitsland en het Saargebicd gelijk tijdig uit te nodigen als toegevoegd lid tot de Raad van Europa toe te treden in de Duitse hoofdstad met e»2n grote mate van verrassing is op genomen. Te Bonn had sedert lang dc mening post gevat, dat hel hoog ste college van de Raad van Europa liever een Duits initiatief had willen afwachten dan zichzelf tot de West- duitsc regering te wenden. In geallieerde kringen te Bonn wordt er de nadruk op gelegd, dat de Straatsburgse uitnodiging aan Bonn een gelegenheid biedt om uit de diepe impasse tc geraken, waar in de buitenlandse politiek van dc bondskanselier door de veelheid van zijn initiatieven was gekomen. Hoezeer ook in het Westduitsc parlement het besef heerst, dat van de huidige diplomatieke methoden van de kanselier niet veel goeds te verwachten is, is vandaag te Bonn gebleken, toen deze buitenlandse po litiek onverwacht in de bondsdag ter sprake kwam. De instelling van L.S.K.-vIiegtuig neergestort DEN HAAG. BU 's Graven- moer in Noord-Brabant is gister middag een vliegtuig van de Lucht strijdkrachten. afkomstig van het vliegveld Gilze Rijen, neergestort. De bestuurder, korporaal Smolders, kwam hierbij om het leven. Het ongeluk gebeurde omstreeks twaalf uur 's middags, toen kor poraal Smolders alleen een oefen- vlucht deed Het toestel is door een onbekende oorzaak in een vril le gekomen en heeft zich met de neus ongeveer anderhalve meter in de grond geboord. Smolders, die alleen in het toestel zat, was op slag dood. Het vliegtuig is geheel vernield. tenlandse zaken werd reeds lang overwogen, doch de kanselier heeft het steeds uitgesteld en hield daar mee alle teugels in eigen hand. Ook in de regeringscoalitie zelf was in de laatste weken een zeer sterke critiek geuit op het feit, dat Ade nauer zich bij al zijn ijver op het diplomatieke pad niet door deskun digen of door leden van zijn kabinet heeft laten voorlichten. Geen maximum-prijs meer voor benzine DEN HAAG Daar de regering van de benzinemaatschappiien de garantie heeft gekregen, dat geen hogere marges door hen in rekening zullen worden gebracht bii een vriie prijs, dan in de maximum prijs verdisconteerd waren, heeft de minister van economische zaken besloten de maximumpriisregeling voor autobenzine met ingang van heden te doen vervallen. Gezien de verlaging van de no tering op de wereldmarkt, mag dientengevolge in de naaste toe komst enige verlaging van de ben zineprijs worden verwacht. Militaire garantiewet in ontwerp gereed (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het ontwerp voor de garantie-wet voor het Ne derlandse militaire personeel in Indonesië is thans gereed. Het zal in de ministerraad worden behan deld zodrda de ministers, die thans to Djakarta verblijvén, in Den Haag terug zijn. De verschenen wet is vrijwel gelijk aan die voor de burgerlijke ambtenaren, op s. mmige punten is zy voor de mi litairen iets gunstiger. De depar tementale richtlijnen voor de over gang van het KNIL-personeel naar de Kon Landmacht ien de Lucht strijdkrachten zullen Maandag worden gepubliceerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1