DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Conclusie van Grote Drie: Moskou zal koude oorlog niet staken Ontploffing in Belgische mijn eist 41 doden Westers antwoord: totale diplomatie om oorlog koudte houden Minister Stikker onverwacht in Londen verschenen Nog geen atoombom voor West-Europa Leergierige luclitschoolklas „doet" Nederland in 3 dagen... Vliegtuig valt bij Haarlem 10e Jaargang, no. Ill Vrijdag 12 Mei 1990 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnement^ Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. LONDEN. De ministers van buitenlandse zaken van de westelijke Grote Drie zijn gisteren begonnen aan hun conferentie, die staat in het teken van een „totale diplomatie", welke er op is gericht de „koude oorlog" koud te houden. Het Franse plan voor fusie van de Franse en Duitse kolen- en staalindustrieën, de dreiging van het Russische imperialisme in Zuid-Oost-Azië, Duitslands verdere opneming in de Westerse gemeenschap en mogelijke uitbreiding van het Atlantisch Pact zijn de voornaamste punten van de agenda. Minister Dean Acheson, zijn pas herstelde Britse collega Ernest Bcvin, die nog zeer voorzichtig loopt na zijn langdurig verblijf in een ziekenhuis, en minister Robert Schuman staan ieder aan het hoofd van uitgebreide delegaties. vertegenwoordiging was een dei- punten van discussie. Er werden geen beslissingen genomen, aldus de gezaghebbende bron, doch de „eensgezindheid ten opzichte van het doel" onder de ministers was zeer duidelijk Later werd nog vernomen, dat de ministers tot de algemene slot som k..-inen, dat de Sowjetunie de koude oorlog waarschijnlijk niet zal staken en dat als gevolg daarvan de Westelijke defensieve organisaties moeten worden ont wikkeld, zover dit maar enigszins mogelijk is. Schuman zou hebben verklaard, dat, hoewel hij het ge bruik van de term „koude oorlog" ongaarne zag, het r-cdzakeliik was de feiten onder ogen te zien en de heersende omstandigheden te bespreken. Britse bijval voor Schumans plan De ministers hebben na afloop Ivan hun eerste vergadering een [communiqué uitgegeven, waarin ■zij oproepen tot hernieuwde pogin- Igen op elk gebied om de vrede te ■bewaren" in het bijzonder door ■het opbouwen van een doeltreffen de verdediging." De vergadering van de ministers ■duurde gisteren in totaal vier en [half uur. Volgens gewoonlijk betrouwbare ■bron hebben de drie ministers gis teren de toestand in China onder gogen gezien. De impasse in de Ver enigde Naties over de Chinese fit - - ^iU,:i:vn::.J!l!l!l!llU!!Uli!^!ÈE!!!ÜIJllMI!IÖII]llJP-IUlilJia3!III.iL'UI]inilU In het zoeklicht [FRANKRIJK Schuman s voorstel ET voorstel van minister Schu man om de Franse en Duitse ■zware industrie te coördineren on- feder gemeenschappelijke leiding, Jblijft de gemoederen bezig houden |m alle hoofdsteden die er bij be etrokken zijn. Dat zijn niet alleen nParijs en Bonn. Het Duitse pro- Jbleem en voor zover de ontworpen [samensmelting der industrieën een bijdrage en een zeer belangrijke bijdrage zou kunnen vormen tot Brie Europese economische integra tie, is het zelfs meer dan dat. Van daar juist, dat de plannen der Franse regering zo buitengewoon [vérstrekkend kunnen worden ge- poemd. Dit echter, maakt de ver wezenlijking er van ook uiterst moeilijk. Tot dusver zijn de reacties zeer verschillend en dat is maar al te n begrijpelijk. In (Washington kan men veel gemak kelijker de grote lijnen dep Euro pese integratie in het oog houden en over tal van details heenstappen pan in de Europese landen zelf. jVandaar dat Acheson terstond de Franse plannen met sympathie beeft begroet, terwijl men bijvoor beeld in Londen tot nu toe aanmer kelijk veel gereserveerder is ge- [veest. Het zou volkomen onjuist l?'jn deze reserve met egoistische Bekrompenheid, het Amerikaanse enthousiasme daarentegen met prootsheid van opvatting te bestem pelen. Natuurlijk is het volkomen [vaar, dat men soms in Europa een Ontstellend gebrek aan Europese feest aantreft. Maar niet alle prac- •tische bezwaren zijn tot deze oor zaak te herleiden. En al is 't waar, dat opheffing der Frans-Duitse te genstelling de Europese eenheid zal bevorderen, dit wil nog niet zeg- pn, dat alles wat de Franse en IJJuitse belangen dient ook zonder Feer de Europese belangen zou be vorderen. Hiermee willen wij vol trekt niet zeggen, dat Schuman's Y°orstellen van Europees stand punt niet aanvaardbaar zijn. Wij [villen er slechts op wijzen, dat ■men ze van Europees standpunt poet bezien en zo nodig ook dur- p'en te herzien. ïïüfiMiiGïrriniQiiiiifltDiiioiHOMnDiiiuini!^ Vrij warm In het Lancaster-house in Lon den, waarom heen een cordon is getrokken van mannen van Scot land Yard, de Sureté Nationale en van G-men, steken de minis ter van buitenlandse zaken van de Grote Drie de koppen bijeen. Dean Acheson (Amerika)Ernest Bevin Engelanden Robert Schuman (Frankrijk) een volwaardig lid in de gemeen schap der Europese naties te be vorderen. De Franse voorstellen zijn bedoeld, zo zei Attlee, om dat proces te vergemakkelijken en dienen daarom te worden be schouwd als een opmerkelijke bij drage tot de oplossing van een groot Europees probleem. Attlee wees voorts op de nood zaak van een zorgvuldige bestu dering van de plannen en beloofde dat de Engelse regering het pro bleem met sympathie zou benade ren. De regering wenste het van de aanvang af duidelijk te maken, dat zij dit Franse initiatief om een einde te maken aan de eeuwen oude vete met Duitsland en zo eenheid en vrede over Europa te brengen, welkom heette Churchill vroeg om een alge meen debat over de kwestie nog voor het Pinksterreces Attlee wilde zich nog niet aan een datum bin den, maar zegde overweging van dit verzoek toe Met deze verklaring lijkt de aanvankelijke kilheid der Engelse officiële reactie ietwat te zijn weggenomen. Waarmee echter nog niet gezegd is. dat alle reserve nu ook meteen verdwenen is. Over het algemeen lijkt het. alsof de conservatieven zo op het eerste gezicht voor een Engelse deelna ming aan een dergelijk plan gepor teerd zijn, terwijl er van socialis tische zijde meer aarzeling heerst. LONDEN. Twee dagen eerder dan verwacht werd de bespre kingen der Grote Drie en Benelux over Duitsland staan eerst voor Zaterdag op de agenda is minister Stikker in Londen gearriveerd. Waarnemers zijn van mening, dat mogelijke uitwerkingen van het plan- Schuman voor een Europese samenwerking op het gebied van de zware industrie op de toekomst van de organisatie voor Europese economische samenwerking een rol spelen bij dit verrassende bezoek. Spoedig na zijn aankomst had minister Stikker een onderhoud met sir Stafford Cripps. Bedoelde waarnemers baseren hun overtuiging, dat het bezoek van mr. Stikker verband houdt met het plan-Schuman op het feit, dat mr. Stikker het plotseling noodz-kelijk heeft geacht het be zoek van gisteren aan Londen te brengen hoewel hij in ieder geval Zaterdag naar de Britse hoofdstad zou zijn gekomen in verband met de bijeenkomst van de Atlantische Raad en het overleg over Duits land. Britten gereserveerd doch niet afwijzend over Schuman's plan (Van onze correspondent) LONDEN. Eerste minister Attlee heeft gisteren in het lager huis een verklaring afgelegd over Schuman's voorstel, waarin hij zeide. dat het de erkende politiek der Westelijke mogendheden was om de in'.rede van Duitsland als Weersverwachting geldig van i VrÜdagavond tot Zaterdag- avond: Zwakke tot matige wind over- §1 i Wegend tussen Noord en Oost. t Droog, zonnig en vrij warm weer, maar in de kuststreken 1 f kroningen, Friesland en i v^prd-Holland kans op binnen- jg i drijvende zeemist of wolken- 1 vanken, gepaard gaande met sen temperatuurdaling. 13 Mei zon op 4.50, onder 20.23g 'l maan op 3 33. onder 16 49. Japan wil handel met Indonesië uitbreiden TOKIO Op 15 Mei zullen han delsbesprekingen beginnen tussen Japan en Indonesië. Volgens de ver klaring zullen Japanse vertegen woordigers zonder officiële bevoegd heden aan de besprekingen mogen deelnemen en zal hun vermoedelijk worden toegestaan om de onderhan delingen in belangrijke mate onaf hankelijk te voeren. Japan betoogt met de besprekin gen voornamelijk de betalingsme thode te vereenvoudigen door de verrekeningsperiode voor de open rekeningen te verlengen van drie tot zes maanden. Voorts wenst Ja pan een aanvullende rekening te openen naast de open rekening, ten einde uitbreiding van de handel tus sen de beide landen mogelijk te ma ken. BRUSSEL Het Belgisch voet balelftal, dat Donderdag, 18 Mei te Brussel tegen Engeland speelt, is na de overwinning op Nederland en Ierland niet gewijzigd. In het enthousiasme van de strijd tussen dwergauto's ontstond deze genoegelijke botsing. Het publiek kreeg waar voor zijn geld en voor de rijders zat er het mee vallertje in, dat niemand ernstig werd gewond. Plaats van hande ling: uiteraard Verenigde Staten. Tito stuurt afgezant naar Londen PARIJS. Mosje Pijade, in vloedrijke lid van het politieke bu reau van de Zuid-Slavische com munistische partij en minister zon der portefeuille in maarschalk Tito's regering, is uit Parijs naar Londen vertrokken, na een geheim bezoek van vijf dagen aan de Fran se hoofdstad. In berichten uit Belgrado wordt gezegd, dat Pijade de drie ministers van Buitenlandse Zaken te Londen de Zuidslavische zienswijze ten aan zien van Triest zal mededelen. WASHINGTON Functionaris sen te Washington noemden berich ten, volgens welke Amerikaanse mi litaire kringen het bewapenen van de Atlantische mogendheden met atoombommen overwegen, „louter speculatie". Zij verklaarden, dat vo rig jaar met Canada en Engeland is gesproken over de mogelijkheid om atoombommen in Engeland op te slaan, doch deze besprekingen zijn voor onbepaalde tijd verdaagd. Hoge erkenning voor zorg voor oorlogsgraven AMSTERDAM. Op het hoofd- kantoor van het Nederlandse oor logsgraven comité te Amsterdam is aan de heer W. J. van Dijck uit 's-Gravenhage het orelidmaatschap aangeboden van „The British Le gion". Deze onderscheiding, die slechts bij hoge uitzondering aan niet- Britse onderdanen wordt uitge reikt, werd door lord Walsingham namens „the British Legion" aan de heer Van Dijck aangeboden als bewijs van waardering van het Britse volk voor de voortdurende zorgen waarmede hij in het bij zonder in de oorlogsjaren ondanks hevig verzet van Duitse zijde, de graven van gevallen Engelse mili tairen omringde. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Als schoolkinde ren, die een dagje met een autobus uit zijn en eindelijk hun plaats van bestemming hebben bereikt, zo verdrongen 59 kloek gebouwde mannen en vrouwen, wél voorzien van uitpuilende reistassen en enor me brillen zich gisteravond op de trap, die voor de DC 4 van de Scandinavian Airlines System op Schiphol was geschoven; ze maak ten een spektakel van jewelste en op het dakterras vroegen de arge loze bezoekers zich af wie daar zo rumoerig uit de lucht kwam val len. Welnu, het was een vliegende schoolklas: professoren, leraren, onderwijzers, schoolopzieners en andere onderwijskopstukken uit de Verenigde Staten, op studierond- reis van zes-en-een-halve week door Europa. Hun tocht gaat door elf landen: Frankrijk, Italië, Zwitserland, Ne derland, België, Engeland. Duits land, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Finland. Dinsdag waren ze in Oslo aangekomen en per spe ciaal vliegtuig van de SAS kwa men ze nu naar Nederland. Zes van hen het hele gezelschap be staat uit maar liefst 65 personen! waren vooruit gevlogen, omdat CHARLEROI. Door een mijngasontploffing in schacht nummer 6 van de steenkolenmijn Maricmont-Bascoup nabij Charleroi zijn 41 mijn werkers gedood; een man wordt nog vermist. Belgische regeringsfunctionarissen, die zich in allerijl naar dc plaats des onhells hadden begeven, verklaarden: „Het Is een dag van natio nale rouw". De ontploffing geschiedde gisterenmorgen om 10 uur. Ergste ongeluk sinds 20 jaar Gisteravond waren reeds 37 lij ken naar de oppervlakte gebracht. Vier mijnwerkers, die gewond wa ren, konden worden gered, doch een van hen overleed later nog in het ziekenhuis. Reddingsploegen losten elkaar de gehele dag af bij hun pogingen om hun kameraden naar boven te brengen. Twee lift kooien gingen voortdurend heen en weer naar de gang, waarin de ontploffing zich had voorgedaan. Onder de tien doden, die uit het naburige dorpje Pieton komen, zijn een vader, zijn 14-jarige zoon en zijn 38-jarige schoonzoon. Ook bevinden zich onder de doden 4 Oekrainse ontheemden, een Ita liaan, een voormalige Duitse krijgsgevangene en twee Poolse mijnwerkers. Op tien meter van de schacht was in een der kantoren een lijken huis ingericht, waarheen wenende vrouwen door de politie werden geleid om haar bloedverwanten te identificeren; In het nabijgelegen mijnwer kersdorpje Pieton luidden de kerk klokken en in de straat bespraken groepen mensen het ergste mijn ongeluk dat de laatste 20 jaar in België is voorgekomen. Een lid van de reddingsploegen verklaarde, dat de naar boven ge haalde lijken zwaar verminkt wa ren. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat reusachtige brok ken steenkool in de schacht terecht kwamen. zelfs een DC 4 niet meer dan 59 personen kan herbergen en ze stonden met bossen tulpen hun collega's al toe te juichen op Schiphol. Wat ze speciaal in Nederland wilden zien? Wel, dat was zo één twee-drie niet te zeggen. „We blij ven tot Zondagmorgen, dan gaan we per autobus verder naar Bel gië. „Wat voor indruk maakte Duits land op u?" „Germanyprof. Horn zwijgt er liever maa rover. Duits land zal wel geen vrolijke indruk op hem hebben gemaakt. De Amerikaanse gasten logeren in Noordwijk. Het is echter de vraag of er geen spijbelaars zullen zijn, want Marken, Volendam, de bollenvelden Nee toch.Heus Ava Gardner, de nooit op haar mondje gevallene, stokte le lijk in een Madrileens radiopro gramma, toen zij 'n Brits schei kunde professor hups vroeg (u kent dat onnozele, laatdunkende gespreksbegin waarin de radio zich vaak zo onbeschaafd aan stelt): „En, professor, vertel u mij eris wat over wetenschap". Want de professor antwoordde met: „Als u mij eris wat vertel de over de liefde, juffrouw Gardncrl" Een loodgieter ie Nathania (Israël) heeft gewoonte om mond open te laten hangen bij zwaar karwei laten varen, want verleden week sprong een kik ker hem de open mond binnen en maakte het hem stikkensbe- nauwd. Omringd door kronkelende slangen (echt eng!) is 41-ja rige fakir Merindah Burmah te Rijssel een vasten begonnen in een doorzichtige kist. O ja: zijn Auping bestaat uit de scherven van 70 flessen. Om het nutti- ge(?) met het aangenamef!) te verenigen, laat hij de 18de Mei de dode slangen door verse ver vangen. Zijn rantsoen is 80 siga retten en 2 liter zout water per dag. Autobuschauffeur in Z.-Afri- ka had laatste passagier veilig en wel afgeleverd in de buurt van Boeloewayo, toen een grote leeuw zijn poot opstak en wilde liften. Chauffeur schrok, stopte, leeuw sprong door open raam naar binnen, chauffeur racede 10 km. radeloos door, nam de malste bochten zo roekeloos, dat leeuw, onder misprijzend gebrul weer naar buiten sprong hij iep liever dan z'n leeuwenleven 'e wagen in zo'n mensending! Krater van vier meter diepte HAARLEM. Nabtf Haarlem Is even voor half elf een vlllegtuig neergestort. Men nam direct aan, dat het een vermoedelijk een mili tair lesvliegtulg was. Het zat tn een weilandje achter dc Van Ho- gendorpstraat te Haarlem. Het voorste deel was diep In de grond gedrongen. Dc inzittende moet zijn omgekomen. Het was een „Firefly" van de Marine Luchtvaartdienst. Het toestel sloeg een krater van vier meter diepte in de grond en de wrakstukken werden over een af stand van honderden meters in de omtrek verspreid. Ooggetuigen zeggen, dat het toestel „loopings" maakte op geringe hoogte boven de stad en tijdens de laatste loo ping niet meer tijdig recht kon komen; de motor sloeg af. Onmid dellijk zijn hulpploegen van brandweer en politie begonnen met het wrak der cabine, die diep in de grond waren gedrongen, uit te graven. Het vliegtuig was slechts met één persoon bemand. Hij zat in het voor ste deel. Soekawati legt zij'n presidentschap neer MAKASSAR: De heer Van Eiyck, ambtenaar bij de kroon-commissa- ris te Makassar, heeft in verband met de evacuatie van Nederlanders van Ambon dit eiland bezocht. Hij deelde mede, dat 250 Nederlanders zijn geregistreerd voor vertrek uit de Zuid-Molukken. De president van Oost-Indo- nesië, Soekawati, heeft bij zijn te rugkeer uit Djakarta te Makassar ten aanzien van de overgang naar de eenheidsstaat verklaard, dat, in dien overeenstemming over de procedure bereikt wordt, op de conferentie tussen de R.I.S. en de Republik Indonesia Timoer, de uit voering van de overdracht niet langer dan anderhalve maand be hoeft te duren; men zal 16 Mei beginnen. Na zijn aftreden als president wil Soekawati eerst voor enige tijd naar Ball gaan. Getuige van moord op Amerikanen springt in Kali BANDUNG. De zelfmoord van een belangrijke getuige in de zaak van de moord op de beide Amerika nen, de heren Kennedy en Doyle, heeft het onderzoek aanzienlijk ver traagd. Een waronghoudster, die be vriend was met een dergenen, die bij de moord betrokken zijn, verzocht, toen z\) op het punt stond een be kentenis af te leggen, zich even te mogen verwijderen en maakte van onoplettenheid harer beide bewa kers gebruik om in een rivier te springen. Haar lijk werd 20 minu ten later opgehaald. Grotewohl dringt aan op eenheidslijst BERLIJN De Oostduitse pre mier, Otto Grotewohl, heeft giste ren voor de eerste maal officieel aangedrongen op de vorming van een eenheidslijst voor alle partijen in de Sowjet-zone in verband met de verkiezingen, die in October zul len worden gehouden. „Daar we een gemeenschappelijk kiesprogram gaan voorbereiden, moeten wij nog een stap verder gaan en een een heidslijst opstellen. Deze maatregel moet echter niet door de partijen v/orden bevolen. Dc massa van het volk moet hiertoe besluiten", aldus verklaarde GrotewohL „General Hersey" uit Priok vertrokken DEN HAAG Op Dinsdag 9 Mei is van Priok vertrokken het troe penschip „General Hersey". Aan boord bevinden zich het 5e, 6e, 7e en 8e eskadron vechtwagens, de 7e hulpverbandplaats afdeling, de mi litaire politie van de 3e divisie en het 30e b-hospitaal. Donderdagavond arriveerde op 't vliegveld Schiphol een speciaal toestel van de Scandinavische luchtvaartonderneming, dc SAS, met aan boord 65 Amerikaanse onderwijzers, die een studiereis door Europa gaan maken. F o t o: het gezelschap voor het vliegtuig.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1