„Gij waart een trouw en eerlijk kameraad en een harde werker" Straatsburg is zichzelf niet meer door Tour de France-circus «VIRIGLEY Circuit van Zandvoort afgekeurd EEN HUIS Doris Hart in de filiale tegen Maureen Connolly Van Mesdag zonder moeite in halve finale met een geheim Grote belangstelling op de begraafplaats Rusthof Voortreffelijke uitrusting van Nederlanders wekt afgunst Snelheidswedstrijden op 26 Juli gaan niet door /rij dag 3 Juli iy53 5 H. J. PIJPKER MET CORPSEER TER AARDE BESTELD (Van een onzer verslaggevers) „Fijpker. gij waart immer een trouw en eerlijk kameraad, een harde werker, die meer heeft gegeven dan was voorgeschreven. GU zijt een bui tengewoon politieman geweest met wie het altijd prettig was samen te werken. Daarvoor dank ik U hartelijk. Rust in vrede Pijpker". Met deze woorden nam commissaris Goorhuis gistermiddag in de aula van de alge mene begraafplaats „Rusthof" niet alleen persoonlijk, doch ook namens de burgemeester, het kader en de leden van het Amersfoortse politiecorps afscheid van de dezer dagen ontslapen adjudant-rechercheur H. .T. Pijpker. Het stoffelijk overschot werd met corpseer ten grave gedragen. Voor deze Indrukwekkende plechtigheid bestond, zowel langs de weg van het sterf huis naar „Rusthof" als op de begraafplaats zelf. zeer grote belangstelling. vermeld, besloot de commissaris zijn op gevoelvolle wijze uitgespro ken afscheidsrede. „Last Post" weerklonk over de dodenakker Omstreeks twee uur vertrok de stoet voorafgegaan door het mu ziekgezelschap van de politie „De Harmonie" onder leiding van de heer Th. Hulleman. Het vaandel was vanzelfsprekend met zwart om- floersd Aan het hoofd van het politiecorps liep commissaris Goor huis, vergezeld van hoofdinspecteur Dill en de inspecteurs Smallegange en Boer. In langzame trek schreed de stoet naar .Rusthof", waarbij „De Harmonie" treurmuziek speel de. o.a. de „Marche funèbre" van Chopin Even voor de stoet „Rusthof" be reikte. sloten zich deputaties van fie groepen Rijkspolitie te Leusden en Bunschoten, resp. onder leiding van de adjudanten G. E. van Ooyen en A. van Raad aan. Veel belangstelling In de aula merkten we o.a. op burgemeester Molendijk, de verte genwoordiger van de garnizoens commandant, kapitein J. de Wijze, de brigadecommandant van de groep Amersfoort, opperwachtmees ter J. Smit. de heer Scholtmeyer namens de Soester politie, de heer G. A. Hendriks namens de Amers- fóortse reserve-politie en een depu tatie uit Zeist. Toen de baar werd binnengedra- Sen in de aula. speelde de organist, e heer J. v. d Berg Sr „Daar ruist langs de wolken". Commissaris Goorhuis sprak een afscheidswoord ..Pijpker. toen we het bericht van je verscheiden ver namen. ging er een schok door het Amersfoortse politiecorps. Mede namens de burgemeester en het corps wil ik een enkel woord van afscheid tot je richten Er zijn gloriejaren in je leven geweest Eerst 1920 toen je hartewens ver vuld werd en je bij de politie kwam te Den Haag: 1922, toen je werd overgeplaatst naar Amersfoort; 1930. toen je benoeming volgde tot rechercheur, in 1940 werd je briga dier en in 1946 adjudant Je hebt je altijd een man getoond, die wist wat een politieman moest zijn en doen: ogen en oren goed de kost geven. Nimmer heb ik er spijt van gehad, je bij de recherche te heb ben geplaatst. Je was een goed. eer lijk en trouw werker, altijd paraat zonder op de uren te letten. Je hebt voortreffelijk werk verricht Door je hoge plichtsopvatting ben je een voorbeeld voor velen ge weest. Het was ook altijd prettig met je samen te werken Je gevoel voor humor heeft je werk soms vergemakkelijkt, je wist gelukkig vaak de lichtzijde te zien Met de woorden, in de aanhef Anoefriew faalde op 5000 meter STOCKHOLM. De Rus Anoefriew. die onlangs op de 5000 meter de voortref felijke tijd van 13 mm. 58 8 sec. heeft laten noteren, heeft te Stockholm een vergeefse aanval op het wereldrecord van Gunder Haegg op deze afstand (13.58 2) gedaan. Dc Rus liep de 5 kilo meter in 14 min. 20,6 sec. De winnaars van de verschillende num mers waren- Dames- 100 meter: Chnikina (Rusl.) 12.3 sec Discuswerpen Ponomarova (Rusl.) 52.61 meter, heren: 200 meter: To- karjev (Rusl.) 22.1 sec 800 meter: Iva- kin (Rusl.) 1.50.1: 1500 meter: Lundberg (Zw.) 3 54.4; 400 meter horden: Lituev (Rusl ,52sec 3000 meter steeple Ma-' rulln (Rusl.) 9 11 2: hoogspringen: Nllsson (Zw.) 1.95 meter Radioprogramma ZATERDAG 4 JULI 1953 HILVERSUM I. 402 m. KRO 7 00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.30 Koorzang 7.45 Morgengebed en lit k. 8 00 Nws en weerber. 3 15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9 40 Gram 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram 11.00 Voor dê zieken 11 45 Mannenkoor en snl 12.00 Angelus 12 03 Gram (1'2.3012 33 Land en tuinb meded.) 12.55 Zonnewijzer 13 00 Nvs en Kath nws 13 20 Amus muz. 14 00 Boekbespr 14 10 Gram 14 40 Gevar muz. 15 00 Kron. van letteren en kun sten 15.40 Gevar muz. 16.05 Sopr en orgeJ 16.30 De schoonheid van he-t Gre goriaans 17.00 Voor de jeugd 18.00 Idem 18-15 Journalistiek weekoverzicht 13.25 Hammondorgelspel 18.45 Buitenl cor respondenties 19 00 Nws 19.10 intern, tenniskamp Wimbledon 19.20 Pari. over zicht 19.30 Gram 20.25 De gewone man 2030 „Lichtbaken" 20 50 Gram 2100 Gevar muz 21.35 Act 21 45 Metropolc ork. koor en sol. 22.30 Wij lulden de Zondag in! 23 00 Nws 2-3.15 Nws in Es peranto 23 2224.00 Gram. HILVERSUM U 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.13 Gram. 7 30 Idem 8.O0 Nws 8 18 Gram 8.30 Orgelspel 8 55 Voor de vrouw 9 00 Gym 9.1o Gram (Om 1 35 Waterstanden 1 VPRO 10 00 .Tijdelijk uitgeschakeld" caus 10.05 Morgenwijding VARA: 10 20 Voor de ar beiders ln de continubedrijven 1135 Pianoconcert 12.00 Gram 12.30 Land- en tuinb.meded 12 33 Gram 13 00 Nws 13.15 Accordeonorkest 13.50 Weekiournaal 14 20 Lichte muziek 14 45 Muz. caus 15 05 Streekultzending 15.30 „Van de weg tot het graf 15 45 Kamerorkest en soliste 16.30 sportpraatje 16 J5 Jazz muziek 17.15 Coöperatiedag 17.40 Gram 18 00 Nws en comm 18 20 Mandoline- ork 18.40 Regeringsuitzending- ..Zoek licht op de Westerse Defensie" 19 00 Ar tistieke staalkaart VPRO 19 30 Neder landers in den vreemde", klankbeeld 19 55 .Deze Week", caus VARA 20 00 Nws 20 05 De Hoop moet varen de Hoop zal varen I 20.20 .Amnr ver dwaalt", hoorspel met muziek 21-15 Soc comm 2130 Promenadeorkest en klem koor 2155 Ronde van Frankrijk 22 05 .Dodenhuis", hoorspel 22-35 Weense mu- Zlek 23.00 Nws 23 15—24 00 Gram Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 m *12 00 Parl.overz 12 15 Dansmnz 13.00 Sport 13.35 Gram. 13 45 Voor de kinde ree 14 00 Orkestconcert 14 45 Sport 15 15 Mil ork 15 45 Sport 16 15 Jazzmuz 16 45 Sport 17 00 Orgelspel 17 30 Sport 18 45 Gram 19 00 Nws en -ourn 19 25 Sport 19 30 Hoorspel 20.30 Örkestconcert 22.00 Nws 22 15 Sport 22 20 Dansmuz. 23 00 Gram. 23.56—24.00 Nws Het laatste verhoor Daarna las ds Gerritsen gedeelten voor uit de Psalmen 77 en 34 en sprak naar aanleiding daarvan. Hij memoreerde hoe de eer. die de ont slapene te beurt is gevallen ligt op het zichtbare terrein van het hart, het innerlijk. Hoe vaak hij als politieman ook actief is geweest, hij wist passief te zijn. toen de grote rechercheur God hem het verhoor heeft afgenomen. Dat heeft geleid tot zijn belangrijkste promo tie: hij werd een kind Gods. Ds Gerritsen richtte vervolgens woor den van troost tot de familie Adjudanten, brigadiers en hoofd agenten droegen de kist de aula uit. De organist speelde het Largo van Handel Op weg naar de groeve liet het politiemuziekgezelschap we derom treurmuziek horen. Aan het graf bad ds Gerritsen het „Onze Vader". Na het brengen van de vaandelgroet, werd een laatste afscheid van adjudant Pijpker geno men Over de dodenakker liet de politiemuzikant H Meijer de „Last Post weerklinken. Het was de laatste groet aan een goed politie man- De laatste eer aan de ads. recher cheur van politie H. J. Pijpker gebracht droeg een indrukwek kend karakter. Hier ziet u de stoet waaraan de Politie-Harmonie voor- of 9lnQ. in bocht bij Hotel Oud- Leusden. (DvA-Archifoto) WIMBLEDONKAMPIOENE \52-KAMPIOENE '53 Herendubbelspel wordt een geheel A us tra l ische aangelegen held LONDEN. Dorls Hart, de kampioene van 1951 en Maureen Connolly, winnares van het vorig Jaar. zullen Zaterdag het beslissende duel om de dames enkelspel-titel van Wimbledon voeren. Belde speelsters plaatsten zich met groot machtsvertoon in de finale. Doris Hart sloeg Dorothy Knnde Head met 62. 62. Maureen Connolly zette Sherley Fry met nog meer gemak op zjj: 61. 61 In het herendubbelspel is men ook aan de eind strijd toe. Het is een volkomen Australische aangelegenheid want Rose en Hartwig enerzijds cn Rosewall en Hoad anderzijds zullen elkaar het kam pioenschap betwisten. Verleden jaar had Shirley Fry in Shirley Fry (VS) 61 61. Doris RONDE VAN FRANKRIJK 19534 JUL! 2° ETAPPE (Van een onzer verslaggevers) STRAATSBURG. Donderdag. Deze oude stad. waar de raad van Europa bijeen pleegt te komen en tijdrovende besprekingen worden ge voerd over de problemen van de kolen- en staalgemeenschap, is zichzelf niet meer sinds de Tour de France hier is binnengevallen Misschien hebt u toevallig wel eens een gebouw bezocht, waar allerlei mensen in werve lende haast de laatste voorbereidingen treffen voor een tentoonstelling of de een of andere „beurs", die de volgende morgen moet worden geopend. Het is slechts een miniatuur-wereld, vergeleken bij Straatsburg, dat van daag het centrum is van een enorme activiteit met druk-cebarende en wonderlijk uitgedoste Italianen, nerveuze Belgen, iets minder opgewonden Nederlanders en opmerkelijk rustige Zwitsers. Fel begin verwacht De wagens van de reclame-kara vaan rijden rond en laten met nim- ROYAL REGATTA Vier zonder stuurman van Willem Lil roeide dramatische race de halve filiale legen Maureen Connolly haar landgenote nog 7 games afhandig kunnen maken Dit keer was dit aantal tot 2 geredu ceerd. Een duidelijk teken, dat ..Little Mo", wier naam door velen intussen overigens reeds in ..Big Mo" is omgezet, niet de minste moeite met Shirley Fry heeft gehad. Binnen een half uur(!) konden bei den weer de kleedkamer opzoeken. Doris Hart. die in de finale van de Italiaanse open kampioenschappen Maureen Connolly heeft weten te kloppen, won van Dorothy Knode eveneens zoals zij wilde. Haar ge varieerde spel. waarin vele punten met vlak over het net vallende dropshots werden gescoord, stelde Dorothy Knode keer op keer voor problemen. De cijfers zeggen daar over voldoende Vic Seixas, die vandaag in de finale van het herenenkelspel Kurt Nielsen tegenover zich vindt stond twee uur lang op het centre court om tezamen met Gardner Mulloy te trachten ook de eindstrijd voor het herendubbelspel te halen Het liep echter op een nederlaag uit. want Mervyn Rose en Ken Rosewall zegevierden na spannende strijd met 14—16. 6—3 6—4 6—4 De Austra liërs hadden de partij veel sneller in hun voordeel kunnen beslissen. Indien zijn in de eerste set-beter op hun feilen hadden gepast en niet tot liefst negen maal een wed- strijdpunt verloren hadden laten gaan. om tenslotte deze set met 1416 te verliezen. Daarna pakten ze de zaken echter steviger aan en met harde drives over het midden haalden zij de drie volgende sets binnen Ken Rosewall en Lewis Hoad. als nummer 1 voor het dub belspel geplaatst, moesten alle ener. gie in de strijd gooien om zich Washer en Brichant van het lijf te houden. De Belgische combinatie kwam uitstekend voor de dag. bei de spelers volleerden als in bun beste dagen en eerst nadat Rosewall en Hoad in de laatste set door de service van hun tegenstander waren heengebroken en met 20 de lei ding namen gaven Washer en Brichant zich gewonnen. In de tweede ronde van het kam pioenschap voor junioren is onze landgenoot Henk Bitter uitgescha keld. Hij verloor met 60 6—2 van Billy Knigt (GB), Dames enkelspel, halve eindstrij den: Maureen Connolly (VS) sl. Hart (VS) sl. Dorothy Knode- (VS) 6—2 6—2 HENLEY ON THAMES. Rob van Mesdag is erin geslaagd in de Royal Regatta roeiwedstrljden te Henley tot de halve finales van de Diamond Scnlls (skifdoor te drin gen. In de kwartfinales sloeg hij de Belg Van Stlchel met v^jf leng ten. een tjjd van S minuten 19 sec. noterend. Het was Van Stichel, die. een tempo van 34 roeiend, kort na de start met miniem verschil de lei ding nam. maar bij de Barrière had Van Mesdag (33) zijn achter stand weggewerkt. Daarna liep Van Mesdag langzaam van zijn tegen stander weg en bij Mile Post lag hij ongeveer driekwart lengte voor. voornamelijk dank zij slecht sturen van zijn tegenstander. En toen even daarna Van Stichel uit de baan raakte, waardoor Van Mesdag twee lengten kon uitlopen, twijfelde nie mand meer aan de zege van onze landgenoot. In de halve finales zal Van Mes dag de Engelsman Tony Fox ont moeten. die in acht minuten 4 sec. 15 sec sneller dus dan de Hil versummer over de Zwitser Paul Meyer met anderhalve lengte zege vierde. In de andere halve eind strijd krijgen twee Belgen het te gen elkaar op te nemen. n.l. Geor ge en Steenacker. De vier zonder stuurman van Willem UI (Jansen, boeg. Brun- maier, Loek en Van Schelt, slag) heeft het in de strijd om de Ste ward Cup niet ver kunnen bren gen De A-ploeg van de London Rowing Club, die 7 min 19 sec noteerde, liet de Amsterdammers in de eerste heats een lengte ach ter zich. Het werd een voor Willem III min of meer dramatische race Op een kwart mijl lagen de Neder landers een kwart lengte op de Rowing Club voor. Op de helft van de" baan was deze voorsprong tot een halve lengte uitgegroeid, maar bij Mile Post waren de En gelsen. dank zij een tempoverho ging tot 37 slagen, tot op een taft- lengte teruggekomen De strijd werd nek aan nek voortgezet, met Willem III iets in het voordeel blijvend. Maar toen op een gege ven ogenblik de riemen van Harry Brunmaier en Piet van Schelt een der drijvende boeien, die als af scheiding van de baan dienen.raak ten, was het met de volkomen uit balans gehaalde Amsterdamse ploeg gebeurd. Drie records gingen er op deze tweede dag aan. Bij de achten (Thames Cup) brak de ploeg van de Princetown Universiteit (V.S.) met 6 minuten 54 sec met zes se conden het sinds 1949 op naam van Cambridge staande record. De Bel- gen Baetens en Knuysen wisten bij Head de twee zonder stuurman (Silver Goblets) met 7 min. 58 sec. zeven sec. onder de oude recordtijd te blijven en bij de vier zonder stuurman (Wyfold Challenge cup) verbeterde de Royal Air Force- vier met 7 min. 28 sec. het oude record met 4 seconden. Damesdubbelspel, derde ronde: Mej A. Mortimer en mej. J. Shilcock (Gr.-Br) sl. mevr. G. Er- doedi-Baard en mevr. Z. Kormoczi (Hong) 6—4 6—4. Kwartfinales: Mej. H Fletcher en mevr. J. Rin- kel-Quertier (Gr.-Br sl mej R Bennett en mej. J. Petchell (Gr-Br.) 75 60. Mej A. Mortimer en mej. J. Shilcock (Gr.-Br.) sl. mej. M. Eyre en mej. V. White (Gr.-Br.) 6—4 6-4. Herendubbelspel, kwartfinales: Hartwig en Rose (Austr.) sl. Seixas en Mulloy (VS) 1416 63 6—3 64 Hoad en Rosewall (Austr.) sl. Brichant en Washer (Belg.) 46 6—0 6—4 3—6 6—1. Gemengd dubbelspel, vierde ron de: Mej J. Scott (Z -Afr en Mi- chelmore (Gr-Br.) sl het echtpaar Dawes (Gr.-Br.) 63 86. Kwartfinales: Mej P. Ward (Gr-Br.) en Wor- thington (Nw. Zeel sl. mevr. Z Kormoczi en Asboth (Hong.) 6—2 4—6 6—1 Shirley Fry (VS) en Morea (Arg sl. mej J Scott (Zd.-Afr.) en Mi- chelmore (Gr.-Br) 61 63.. Doris Hart en Seixas (VS) sl. mevr. v. Alvensleben (Zwits.) en Skonecki (statenloost 62 61. Julie Sampson (VS) en Hoad (Austr.) sl. mevr. J. Rinkel en Paish (Gr.-Br.) 63 63. Snelle tijd van Fin Rinteenpaa HELSINKI. De Fm Olavl Rinteenpaa heeft op de tweede dag van de te Hel sinki gehouden internationale atletiek wedstrijden op de 3000 meter steeple chase de snelste tijd. tot nu toe ooit op dit nummer door een athleet gemaakt, voor zich laten afdrukken. Hij noteerde 8 min 44,4 sec. De beste prestatie op dit nummer, waarvoor geen officieel wereld record bestaat, stond op naam van de Amerikaan Horace Ashcnfelter. die op de Olympische spelen te Helsinki in 8 min. 45.4 sec. de overwinning behaalde Mal Whitfield (V.S won voorts de 800 me ter in 1 min. 49,2 sec de 200 meter was voor Mashburn (V.S.) in 21.6 sec. en de wereldkampioen O'Brien (V.S.) haalde bij het kogelstoten 17,24 meter. Hyytiai- nen (Finl.) gooide de speer 70.74 meter ver en Mattos (VS.) kwam bij het pols stokhoogspringen tot 4.30 meter. mer verflauwend enthousiasme hun opwekkingen voor het gebruiken van de meest uiteenlopende pro ducten tegen de huizen schallen. In de grote hal van de „Foire Ex position" aan de rand van dc stad. werkten de monteurs koortsachtig aan de fietsen van de 120 deelne mers. die door de ploegleiders naar hun kamers zijn gezonden, om nog zoveel mogelijk te rusten. Alleen Jacques Goddet loopt glim lachend rond. De grote regisseur van de organisatie weet. dat alles en iedereen klaar zal zijn. wan neer hij Vrijdagmorgen op de Pla ce de l'Université het sein zal ge ven voor het wentelen van de wie len: 4450 km lang. Met voldoening hebben wij kun nen vaststellen, dat de Nederland se ploeg in de Ronde van Frankrijk gelukkig niet meer wordt be schouwd als een onbelangrijke aan vulling van het. rennersveld. Na tuurlijk spreekt men de namen van Bartali, Magni. Bobet of Koblet in dit door de wielersport gegrepen land nog altijd met diep ontzag uit. maar de overal zwervende Franse en Italiaanse journalisten, die de kolommen van hun bladen moeten vullen met alles, wat ze maar van de renners te weten kunnen komen, informeren ook gretig naar een Van Est of Nolten. De voortreffe lijke uitrusting van de Nederland se ploeg heeft bovendien zeer in het bijzonder de aandacht getrok ken. Er blonk afgunst in de ogen van de Belgische ploegleider Sil- vère Maes. toen hij het materiaal van onze equipe kwam bekijken* Het is van de allerbeste kwaliteit, volkomen gelijkwaardig aan dat van de Italianen, die nu eenmaal op dit gebied een reputatie hebben ver worven. Met Pellenaars. die wij vanmid dag in zijn hotel met de ploeg aan tafel troffen hebben wij nog een gesprek gehad over de tactiek, die hij zijn in uitstekende conditie ver kerende renners zal voorschrijven. De Nederlandse ploegleider behoef de er niet lang over te denken. Er is geen kopman aangewezen. Nol ten en Van Est hebben althans in de eerste etappes alle vrij heid 'van handelen en datzelfde geldt voor Wagtmans en Gerrit Voorting. Aan dit laatste duo is echter de beperking opgelegd, dat zij eventueel zullen moeten hel pen. indien de situatie in het grote peloton of bil een vlucht, waar Ne derlanders bii betrokken zijn, daar toe aanleiding geeft. Verder kan en wil Pellenaars op het ogenblik niet gaan. De ontwik kelingen in de étappes Straatsburg Metz en MotzLuik zullen hem een inzicht moeten verschaffen in de mogelijkheden, die deze Tour de France voor zijn renners kan bieden. De verwachting is dat er van het begin af aan fel zal worden gereden Onze ploeg is daar volko men van doordrongen en zij zal de strijd niet schuwen. Jeugdige schakers strijden om wereldtitel KOPENHAGEN De wereldkam pioenschappen schaken voor juniores zijn vandaag met 20 Jonge spelers uit even veel landen ten Westen van het IJzeren gordijn begonnen Onder hen bevindt zich de huidige kampioen D Ivkov (Joe goslavië). die drie laar geleden in Bir mingham de eerste wereldkampioen werd. Ditmaal nemen geen landen van het Sowjetblok deel De deelnemers zijn: Oostenrijk. Zwit serland, Joegoslavië. IJsland, Canada, Argentinië, Finland. Engeland. West- Duitsland Noorwegen. Italic. Saar, Ame rika, Denemarken. Nederland, Zwe den Israel, België. Frankrijk. (Advertentie 1. M.) u/u) DEN HAAG. De sportcommlsaies van de KNAC en de KNMV hebben het wegdek van het circuit van Zandvoort ongeschikt verklaard voor het houden van motor- en sportwagenraces, die er door heide organisaties op Zondag 26 Juli gehouden zouden worden Deze wedstrijden zullen dus geen doorgang vinden. Aan het schrijven, waarin de sport- commissie van de KNAC de Stichting Touring Zandvoort van het besluit op de hoogte stelt en waarin verzocht wordt de voor 1953 verleende baan- licentie terug te zenden, ontlenen wij het volgende: De ervaringen, opgedaan tijdens de Grote Prijs van Nederland, gehouden op 7 Juni j.l., hebben ertoe geleid, dat de KNAC. na afloop van deze wedstrijd erop heeft gewezen, dat al. les in het werk gesteld dient te wor den om het circuit wederom in een staat te brengen, dat het aan de hoog ste eigen van veiligheid voldoet. In verband met de organisatie van de nationale sportwagenrace. in com- warming of de waterleiding. Er zit- kweekt." DOOR HILDA LAWRENCE ten misschien allemaal buizen en pijpen achter."' „Hoe wou je dan bij die pijpen komen? Waar is de deur?" „Nou je het zegt Nuu. mis- Met de wind in de rug gingen we naar huis terug. De wind zweep te en striemde ons voort. Diezelf de wind waait nu buiten mijn raam. hij helpt niet, hindert niet. maar gebouwd heeft „Wat?" „Misschien wou hij eerst soort vensterbank maken of zoiets, en is-ie later van idee veranderd en heeft-ie de zaak aan de binnen kant dichtgemetseld „Het was goedkoper geweest als- ?aar ^_°^n,^en i116!? s^j e*e»n ie zaak aan de binnenkant ..Dat is beroerd Willen we met je mee lopen? Het is pikdonker.' schien heeft de vent die het huis ruist zachtjes in de boomtoppen. Soms valt er ergens ver weg een deur dicht.... een deur waarvan een de knop aan nerveuze handen is ontglipt. „We kunnen in een paar minu ten klaar zijn." zei Mike vanavond in de tuin. „En als dat niet zo is, nou. wat mij betreft mogen de da mes denken wat ze willen We zul- ic caar. at... v*c - mes cienKen wat ze winen. we zuj- smai raam. Een raam zonder witte dichtgemetseld had Je geeft toe ien het iater wel op de een of an- n. -1..* „...r dat er aan de blnnenkan' dere manier met ze uitvechten" De lichtbundel gleed veer over een muUr 0f een schot moet zijn' dacht als ze omhoog kijkt. d muur omlaag." toen naar bo ei zitA t-hmart A lc n ev hrt. ziet ze die ramen. Als ze naar bo ven kijkt, zie* ze die ramen en dan gaat ze gillen, ven. naar rechts en links en kwam ,Mike, er moet zoiets zijn Of het is een extra raampje ergens in tenslotte terug. Een raam zonder een hoek van de kofferzolder, waar witte strook, niet veel meer dan „Het donker kan me niet sche- een gieuf jn de mUur, leeg en kaal. len zei Anna -Waar evengoed j)aar was de Zuid-Oostelijke to- rommel tegen gestapeld ren naar voren sprong uit de muur. was een smal raampje zon der witte strook bedankt." Ze trok de trui over haar hoofd en liep hard weg. Toen ze voorbij de vaag verlichte keu kenramen was. zagen we niets meer van haar We hoorden alleen ov;*rges^gen hebbëm het grint onder haar schoenzolen zacht wegspatten. en de dorre bladeren ritselen Die geluiden stierven ten slotte óók weg. „Anna heeft nu vast een jonge vleermuis in haar zak", zei Joe ..Ze gaai natuurlijk naar huis om met dat beert te spelen." We liepen langs de keukenramen en kwamen aan het gedeelte van de muur dat je vanaf de oude ceder kunt zien He gedeelte waar allerlei staat." „Stel je die kofferzolder nou nog eens precies voor," zei Mike. Ze dachten niet aan mij. Ik stond tussen hen in en volgde de stroom ,Hoe komt het dat we dat raam van mijn eigen gedachten. Ik stel- jMjg vroeg Mike de mezelf die kofferzolder voor. De koffers waren midden in de ka- „We hebben het niet overgesla- mer opgestapeld. De wanden waren retten zei Joe „Die strook is er na- helemaal vrij. Er stond nergens iets Achter de gordijnen van de deur naar de bibliotheek waren de nich ten gezelschapsspelletjes aan het doen. Hun stemmen klonken schril en vrolijk, ze waren volkomen in het spel verdiept. Mevrouw Barna- by deed met hen mee. Haar stem was laag en geduldig Moeders stem kon ik niet horen Ze heeft zich er van af weten te maken, dacht ik. Ze is aan haar eigen kleine ta feltje gaan zitten, bii haar port en haar kaarten en haar Turkse siga- gen" zei Joe „Die strook is er na tuurlijk uitgevallen?" „Zie je die dan ergens0" „Nee Luister nou We hebben alle deuren opengemaakt, we had den immers voor iedere deur een tegenaan. Dat daar boven kon de kofferkamer niet zijn. Ik vroeg me zelf af wat er verborgen was ach ter dat kleine raam zonder witte strook Een muurkast zonder deur? Een klein kamertje zonder deur? sleutel, en we hebben geen enkele Een kast. een klein kamertje, zon- sleutei overgehouden. We hebben alles nagekeken. Twee ramen kast. één raam in ieder torentje. We hebben alle deuren openge maakt. Wat wil je nou eigenlijk? I1-*, van Joe 5 kamer °P u|t" elke kamer, één raam in elke muur- kijkt. Mike mat met zijn ogen de afstand van de muur naar de tuin en weer terug Hij was kennelijk bezig een theorie te ontwikkelen „Geef eens wat licht Joe Koffers. Veranda-meubels. Kin derkamer-meubels Voorraden. Al lemaal woorden getypt op kleine kaartjes, die op de zolderdeuren der deur. zonder sleutel? Was die kast of dat kamertje leeg0? Hoe kon er licht branden ln een leeg kamertje, een dichtgemetseld kamertje zonder deur? Hoe kon dat licht heen en weer bewegen, aan waren vastgeprikt Koffers, veran- Ze stonden met elkaar te debatte Dat is natuurlijk geen raam. maar en uitgedraaid worden. als_ er geen een ventilator of zoiets, een lucht gat dat ze zo gemaakt hebben dat het bij het torenraampje past." „Een luchtgat?" Ze dachten niet meer aan mij. da-meubels, voorraden „Je denkt weer hardop Ik heb ie toch al gezegd dat ik weet..." .Wacht even!" zei Joe De lichtbundel van zijn zakten- ren en vergaten dat ik erbij was. „Natuurlijk, een ventilator, of wei iets dergelijks „Een ventilator met een ruit er voor?" .Hè? Nou ja. Nu je het zegt. Ik hand was die Hoe "kon een hand. een menselijk lichaam Joe zei: „Moeten we ditmaal weer toestemming vragen om naar boven te gaan? Moeten we neslist aan al die ouwe dames vertellen wat we doen0 Dat verhaal van die speeldoos kunnen we niet wéér vertellen, dat klink te gek „We zeggen tegen niemand iets." antwoordde Mike „Issy? Ik heb je niet vergeten, kind. Kalm aan. nou. taarn bewoog heen en weer. gleed weet het niet. hoor Misschien hoort We hebben eindelijk de plek ont over de muur naar beneden, toen die opening daarboven bij de ver- dekt waar Anna glimwormpjes Toen we voor de tweede maal de trappen opgingen en door de gan gen liepen, bleven we met opzet op de karpetten Mike nam de sleutels uit zijn zak We klommen de laat ste, loperloze trap op We deden alles nog eens. maar we spraken niet met elkaar. Ditmaal klonk er geen tinkelende speeldoos-muziek achter ons In stilte liepen we daar boven rond. Mike haalde de sleu tels van de bos. koop er twee van en hield die apart De sleutels van de kofferzolder en van het torentje op het Zuid-Oosten. Het knfferzoldertje. Hij sloot de deur achter ons. Twee flinke vierkante ramen, en uit elk raam een lange witte strook. We liepen door dc kamer, om de stapel koffers heen. We liepen lang. zaam, haast als landmeters. Joe liet de lichtbundel van zijn zaklantaarn bewegen over vloer en muur en zoldering, en tenslotte onafgebroken schijnen op de muur aan de kant van de toren. (Wordt vervolgd) binatie met een Junioren-race van de KNMV voor motorrijders welke wed strijd voor 26 Juli op de sportkalen der is geplaatst, heeft de sportcom- missie met belangstelling de maatre gelen gevolgd, welke sedert de datum van 7 Juni zijn genomen. De leden van de sportcommissie. de heren ir J. Kniphorst en J. H. van Haaren. respectievelijk voorzitter en sportcommissaris. hebben Vrijdag 26 Juni de baan bezocht en aan een grondig onderzoek onderworpen. Een tweede onderzoek had plaats op Maandag 29 Juni. door de baankeur- meester van de KNMV de heer B. J. Majoor, waarbij ook de heer Van Haaren voor de KNAC tegenwoordig was. Geconstateerd werd dat de baan niet aan de te stellen eisen voldoet. Ook niet op de twee korte vakken, waarop sinds genoemde Grand-Prix datum, proefnemingen zijn verricht. Gevolg van dit onderzoek is dan ook, dat de sportcommissie van de KNAC, de baan, voor het daarop doen ver rijden van nationale snelheidswed strijden en proeven, in haar huidige toestand heeft moeten afkeuren. De sportcommissie van de KNAC zegt verder erop te vertrouwen, dat alles in het werk zal worden gesteld en niets zal worden nagelaten, om de baan weer in een staat te brengen, waardoor zij, terecht, als een der vei ligste in Europa, geroemd werd. VERONTWAARDIGD Naar aanleiding van het besluit van de KNAC om de baanlicentie van het circuit van Zandvoort in te trekken, deelt de dienst der pu_ blieke werken van de gemeente Zandvoort. welke het circuit onder houdt. het volgende mede. De heer M. Deutekom. directeur van de dienst, noemde het besluit „verbazingwekkend". Hij vroeg zich af. waarom men op 7 Juni op het zelfde circuit en met hetzelfde weg dek dc internationale races met rij ders als Ascan, Fangio, Gonzales, enz. wel had laten doorgaan. Onge. vallen deden zich tijdens deze strijd over een afstand van 360 km niet voor en zelfs werden enkele baan records gebroken. De heer Deute kom gaf toe, dat het baanvak (nog) niet eeheel onberispelijk is. maar het zal vanzelfsprekend in orde worden gemaakt. Zandvoort zal heus niet toestaan, dat er ook maar een klein kleinigheidje aan het „veiligst circuit van Europa man keert. aldus de heer Deutekom. Zandvoort zal zijn goede naam in geen geval willen verliezen. Van enig overleg is. zeide de di recteur van de dienst der publieke werken verder, geen sprake geweest en het blijft derhalve vreemd, dat zonder voorafgaande waarschuwing of bespreking de licentie wordt in. getrokken. Overigens zeide de heer Deutekom. dat men in Zandvoort het besluit van de KNAC niet ern stig neemt en de hoop blijft be staan. dat de sportwagenraces en de motorwedstrnden op Zondag 26 Juli gewoon doorgang zullen vin den

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 5