Nederlandse Tour-ploeg eerste in landenklas sement LOCOMOTIEF 'O m Jl Mi* Zaterdag boekte Wagtmans onze vijfde étappezege (Nolten derde) Er was ook een „Hollandse hoek in het Pare des Princes Sportbijlage Dagblad voor Amersfoort LOGOMOTIEF p*iae Winnaar Bobet en Ned. équipe in Parijs stormachtig toegejuicht In de Tour worden de sterren opgebouwd' als bij de film Tour-ploeg verdiende een burgermans vermogen START Maandag 27 Juli 1953 (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, Zondagavond. Louison Bobet is dus met de gele trui rond de schouders als de grote winnaar van deze ju bileumronde van Frankrijk een uitverkocht en juichend Pare des Princes binnengere den. Maar nog nimmer in de aan triomfen rijke geschiede nis van onze wielersport zal er een Neder landse ploeg renners zo stormachtig in de Franse hoofdstad zijn ontvangen. Voor onze dappere équipe de eerste plaats in het lan- denklassement! Wagtmans vijfde in de indi viduele rangschikking en tevens als premie op zijn voortreffelijke resultaten de eindprijs voor de strijdlustigste renner uit het veld. Een bijna bedwelmend succes, dat nog duide lijker naar voren treedt wanneer u weet dat vier renners van onze ploeg, Wagtmans, Van Est. Gerrit Voorting en Nolten, zich hebben geklasseerd onder de eerste twintig. In deze tour, waarin van de eerste dag af met de scherpste wapens gestreden is, heeft Pelle- naars' équipe door zijn ontembare aanvals drift een positie veroverd, die de hele inter nationale wielerwereld met diep respect ver vult. Want op de vooravond van de grandioze finish op de wielerbaan van het Pare des Princes behaalde Wagtmans. in de étappe van St. Etienne naar Montluqon, opnieuw een overwinning en Nolten eindigde als der de, daarmee was de eerste plaats op de lan denlijst hecht verankerd met een voorsprong van ruim elf minuten op de Franse natio- nalen. Dat de Italiaan Magni door zijn sprint zege in Parijs de bloemen kreeg, was nauwe lijks nog van belang. Na de tijdrit, waarin Louison Bobet zijn onbetwistbaar meester schap, dat hij op de cols van de hoge Alpen had getoond, nog eens met nadruk bevestig de, ging het voor onze ploeg dus voor het be houd van de toppositie in de landenrang schikking. Blijde „PeU Zaterdag aan de start te St. Etienne waren de Nederlanders er van door drongen, dat de strijdlustige regionalen van de centrale Noord Oostplocg in de rit van St. Etienne naar Montlu^on nog 'n laatste poging zouden doen hun verloren terrein te herwinnen. De hitte hing loodzwaar tussen de heuvels van het parcours en de voortdurende waakzaamheid in de eerste rijen van het peloton was een beproeving voor de gespannen zenuwen van onze renners. De opdracht van Pcllcnaars, waar onder geen beding van mocht worden afgeweken, luidde: Elke aanval stoppen of, als het niet anders kan meegaan! armen juichende Wagtmans had een tweede étappe-zege te pakken (de vijfde voor Nederland). Dit prachtige succes werd nog door een derde plaats gevolgd, want Nolten was met Renaud en Moli- neris in zo een straf tempo opgerukt, dat de andere vluchtelingen hadden moeten afhaken. In de eindfase kon alleen Molineris bij hem blijven, maar de sprint was voor de Neder lander. Na een kleine groep, die met ge ring verschil over de streep reed. arriveerde het peloton op het cir cuit, waarin alle Nederlanders, met uitzondering van Roks. De troost prijs was voor de Italianen door de sprintcapaciteiten van Magni. Een volledige eindsucces dus in de voorlaatste étappe. Alle aanvallen op onze stellingen waren niet alleen opgevangen, maar met een eerste en een derde plaats had onze de ploeg zelfs ruime winst geboekt. De Franse nationalen kregen in de landenrangschikking een achter stand van elf minuten zeven secon den. Opnieuw was het wedstrijdin zicht van Pellenaars de basis ge weest voor opmerkelijk goede resul taten. De laatste étappe In de laatste étappe, een Mara thon-rit van 328 kilometer, behoef de onze ploeg slechts verdedigend te rijden om zeker te zijn van de eer ste plaats. De vermoeide renners hebben er vandaag een eindeloze wandeling van gemaakt. Er viel toch voor vrijwel niemand meer enige winst te behalen. De bergprijs was voor de Spanjaard Lorono. Bobets Aanvalskracht sterk gevreesd De Franse nationalen hadden dit spel voorzien. Ze vreesden de aan valskracht van de Nederlanders en hielden zich daarom afzijdig van ieder avontuur. De regionalen van de Centrale N.O.-ploeg konden dus niet op de steun \an hun landgeno ten rekenen. Toch trachtten zij in de verlammende warmte telkens stoottroepen los te laten om de ge- vechtswaarde van onze ploeg aan te tasten. Het hielp hun niet, want zelfs het begin van een opstand werd met kracht onderdrukt. De witte truien van onze renners we ken niet uit de voorste linies. Geen meter werd aan de aanvallers toe gestaan. In deze étappe toonde de équipe van Pellenaars, dat zij in de strijd was gehard en uitgegroeid tot een formatie van hoge kwaliteit. De straffe regering van de Nederlan ders hield het peloton volkomen in bedwang; een peloton dat na aan vankelijke rebellie, de macht van onze renners stilzwijgend aan vaardde. Er gebeurde vrijwel niets tot aan de Col Montaignut, op 25 kilometer van het eindpunt. Aan de voet van deze hoogte werd de regionaal Bau- vin ongerust en bij de beklimming vluchtte hij uit het peloton Zijn ploegmakker Walkowiak snelde hem na, maar niet zonder gezelschap van Wagtmans. Ook Renaud van de lie de France-équipe, trok mee naar voren. Daar achter maakten andere renners zich eveneens vrij, maar weer sloot een Nederlander zich bij de vluchtelingen aan: Nolten. Er kon dus op de Montaignut geen verrassende slag aan onze ploeg worden toegebracht. Bij al die plot selinge onrust was Pellenaars trou wens ook in actie gekomen en de rest van onze ploeg hield zich scherp aan zijn instructies. Op min der dan twintig kilometer van Mont- lugon begon Wagtmans toen te den ken aan een nieuwe étappe-zege De verhoudingen lagen gunstig want het veld had een achterstand van ruim één minuut. In de afdaling, met Bauvin aan zijn wiel, werden de twee andere Fransen losgereden en voor Wagtmans betekende dit dóórzetten, met alle nog niet door de hitte verdampte energie Zijn ge durfd plan slaagde en samen met Bauvin bereikte hij het circuit. Op weg naar het laatste rechte eind werd de kans gewaagd. Wagtmans besloot van kop af te demarreren en op 300 meter van de finish open de hij het duel Een wanhopig ver zet van Bauvin, die alles gaf om aan het wiel van onze landgenoot te blij ver. Ver voor ae streep moest hij echter buigen. Een met opgeheven DE NEDERLANDSE TOUR- PLOEG werd na de zege m het ploegenklassement in de bloe men gezet en maakte een erc- ronde in het Parijse Stadion. V.l.n.r.: Wagtmans, Roks, Van Brccnen, Van Est. Pellenaars, verzorger Sonnet, Suykerbuyk, Gerrit Voorting en Nolten. positie was onaantastbaar en de Ne derlanders reden weer even waak zaam als altijd vooraan In de groep, bereid om elke uitval te beant woorden. Het veld kende de kracht van on- (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, Zondagavond Op de wielerbaan van het Pare des Princes is Pellenaars slechts en kele minuten géén ploegleider geweest, nl. toen de sterkste équipe van d<?ze ronde van Frankrijk een ere ronde maakte om de betonnen ovaal. Op een racefiets met bloemen in de hand en het blauwe lint voor de eerste prijs in het lan- denklassement over de borst, reed daar tussen zijn jongens een stralende renner Pellenaars. Alle spanningen waren van hem afgevallen en hier op de met duizenden geestdriftige toeschou wers omzoomde piste waar hij zelf vaak genoeg triomfen had gevierd, werd de grote aanvoer der van onze ploeg teruggevoerd naar het verleden. En op het middenterrein, waar Van Vliet, Derksen. Gerard Peters en tal van vergrijsde kampioenen deze triomfronde meter voor meter volgden, begreep men. dat Pel lenaars nu eindelijk zijn vreugde beleefde aan het succes van de Nederlandse équipe. vj ze équipe nu voldoende om niet aan nutteloze inspanningen te beginnen. De Fransen hadden er zich al bij neergelegd en de Italianen hoopten alleen maar dat zij tegen het einde van zovele kilometers hun zwaar gedrukte reputatie nog enigszins konden herstellen. Wanneer het pe loton in gesloten formatie in Parijs aankwam, zou Magni wellicht de sprint winnen. De Nederlanders trokken zich van al deze overwegingen niets aan. Het doel stond scherp afgetekend voor ogen en zij dirigeerden het verloop van de course. In de slotfase zouden zij zelf wel proberen nog een slag binnën te halen. Voor Bobet in de gele trui stond alles, wat voor Frankrijk en de wie lersport voelt, langs de route. Van Orleans af. een onafgebroken haag van geestdriftige toeschouwers aan beide kanten van de weg. Het pelo ton peddelde daar in toeristentempo tussen door en liet zich graag toe juichen De belangstelling groeide, naarmate de renners Parijs nader den. nog steeds in absolute rust. In Versailles een enorme mensenme nigte en ovaties voor Bobet. die Frankrijk eindelijk weer eens een toerwinnaar zou schenken. En te midden \an deze massale geestdrift ontbrandde eindelijk de strijd, wie het eerst in het Pare des Princes zou binnenrijden De blokkade van de Nederlanders was toen al opgehe ven, maar met Magni. Baroni, Drei en enkele Fransen was toch ook Gerrit Voorting meegesp rongen. Gerrit Voorting, de regelmatigste renner van onze équipe, die zich in de rit naar Gap zo prachtig had op geofferd om Wagtmans een kans te geven. Bartali een nederlaag toe te brengen. Deze groep van acht ver schafte zich een lichte voorsprong en vochten onder stormen van ge juich op de wielerbaan de sprint uit die door Magni werd gewonnen. „Bo-bet!.. Bo-bet!".. De laatste renner was echter nog niet over de streep, toen het pelo ton arriveerde, met Bobet voorop. Het Pare des Princes, dat toch al menige schok heeft moeten door staan. beefde onder de stormvloed van applaus, die van de stampvolle tribunes daalde. Bobet werd er zo door afgeleid, dat hij de sprint, on danks de bescheidenheid van het veld en de spontane hulp van Hol- land, nog aan zijn ploegmakker verloor. Het maakte overigens niets uit, f want het stadion was één kolkende beweging van waanzinnig enthou siaste Fransen, die alleen maar ge- scandeerd Bo-bet!Bo-bet! konden uitstoten. Na de ereronde van de winnaar, de „Marseillaise" en het aanvoeren van complete bloemenwinkels, volg- de ten slotte het grote moment voor de Nederlandse ploeg, die door f iedereen werd gefeliciteerd. De ren- ners en hun ploegleider werden aan I de start geroepen voor de cérémo nie, die directeur Jacques Goddet in de loop der jaren heeft ontworpen om de sterkste équipe van zijn Tour de France te huldigen. Met een stra lende Pellenaars op de fiets tussen hen in, maakten onze renners de ronde, die aan de tribune een ge jubel ontlokte dat vele minuten aanhield. Dit was het grandioze einde van de Tour de France 1953, waarin een stel Nederlandse wielerathleten suc cessen heeft behaald, waarvan wij voor de start zelfs niet hebben dur ven dromen. (Advertentie l.M.) LIKDOCKNS WONDEROLIE W*gr met onhandige llkdoornrtngen on gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Ecltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzo- cafne. Een (lesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van L85 be- spaart U veel ellende. LOUISON BOBETwinnaar van de Tour de France 1053, inaakt zijn ereronde in het Pare des Princes te Parijs (Tclefoto). Rondom de grote Ronde 99 (Van onze correspondent) PARIJS. Zondag. Om elf uur gingen de hekken van liet Pare des Princes open. Om half twee zagen de tribunes er uit als volgeladen frult- stallen, het wlelerprogramma, dat ons moest bezighouden, begon. Om vijf uur knalde het schot, dat de kop van de renncrsplocg aankondigde en twee groene truien zwiepten binnen. Eén ronde en de eindsprint. Een donkere man. die al door zijn jaren vergroeid was, drukte zijn zware schouders over het stuur, Magni had gewonnen. Een gejuich van opluch ting begeleidde hem. Want dit was het einde van de beproeving en men wist dat Bobet niet ver weg kon zijn. Daar was hij al, met nog wat ande ren. Een geloei steeg op. Kort maar hevig. Het publiek gaf uiting aan zijn voldoening dat eindelijk dan weer eens een Fransman de Tour had ge wonnen. Hiermee was de loon en het karakter van de heldenverering, die In de komende maanden om Bobet gekweekt zal worden, aangegeven. Het publiek toonde zijn goede hart... De renners kwamen binnen met een grote en wat kleine groepen. Bloemen lagen voor hen klaar. Op hun gezichten lag duidelijk de blijdschap dat zij er waren. het weer volbracht hadden en onder weg niet waren bezweken. Het publiek voelde dit en was gul met zijn begroetingen. De atmosfeer had even iets van een massale bruiloft en de uitreiking van schooldiplo ma's in aanwezigheid van de fami lieleden. fN E „rollende bank van Nederland". premie, van een grote eindrangschikking. De wijn-firma. Dat kwam andere renners tou- Zo is onze ploeg in de dus zo ongeveer op der- cheerden ieder ver- Tour de France gedu- tigduizend gulden neer! scheidene honderden - Dat de jongens uit guldens voor hun plaats het „lage landje bij de °P deze hjst. Snel en zeer sterk zee" ook nog veertien- .Andermans boeken I groeide de totale winst- honderd gulden ver- z,Jn duister te lezen som van de Nederlan- dienden in het berg- zegt de volksmond, ders aan. Elke dag van klassement mag hun maav we kunnen toch deze tour is er gevoch- als een bijzonder com- wel aannemen, dat en ten om een prijs. En pliment worden aange- ""<720slordige met succes. Vijf étap- rekend. En dan die be- gulden by elkaar pe-overwinningen, die roemde „suikerprijs", hebben gefietst. Is het mèt de overige goede Die was twee dagen w°ncier, dat „larzan de dag- voor Wagtmans en een £an Breenen, toen men keer voor Nolten, wat j}em vroeg, hoe hem drie keer duizend gul- T°ur w?s. .beva1,- leverden. Daar kwam dentjes betekende En J®1}» antwoordde. „Ik nog eens zes keer dui- omdat Wouter ook nog "e" me kostelijk ge- zend pietermannen bij, eens winnaar werd van amuseerd doordat onze mannen de algemene suiker- P.S. Stuurt U s.v.p even zo vele dagen als prijs, kon de optelsom geen ingezonden stuk eersten in het ploe- worden vervolgd: vijf- ken, dat onze grote gen klassement wer- duizend gulden. Het kunstenaars en profes- den genoteerd. De gro- kón niet op. De zelfde soren helaas niet zo te klap gaf echter de kleine Wout kon nog veel verdienen. Er is nu zege in de uiteindelijke drie en een half duizend eenmaal maar één ploegenklassering: twee gulden laten bijschrij- Tour-circus van Jac- millioen francs, met ven vanwege zijn vijfde ques Goddet. En daar- een extra millioen als plaats in de persoonlijke in is alles mogelijk. rende de afgelopen we ken dikwijls genoemd. plaatsen klassementen ruim tienduizend gulden op- WOUT WAGTMANS had reden tot een brede glimlach, nadat hij de voorlaatste étappe van de Tour de France op zijn naam had gebracht. (Telefoto). De ereronden begonnen Voorop die van Bobet. Maar eerst werd hij gehuldigd terwijl dc luidspekers de Marseillaise schetterden. Toen was de beurt aan Mallejac, nummer twee van het eindklassement. Het applaus dat Mallejac ten deel viel. was minder sonoor dan dat voor Bobet maar dat was onvermijdelijk. In Bobet juichte men zijn eigen nationale trots toe. d.w.z. zichzelf. Maar toch de activiteit van een en kele moedige sportjournalist van Lo Monde bleek zijn werk te hebben gedaan Men verzwijgt nu in de pers niet meer dat Mallejac geheel aan de Bobet-cuïtus was opgeofferd, dat deze jongen zelfs door zijn eigen ploeggenoten in de steek was gelaten, omdat alles ge concentreerd moest worden op een overwinning van de Franse candi- daat uit een andere ploeg. Toch had Mallejac. alleen gelaten, de tweede plaats behouden en Jan Publiek toonde hem opeens weer zijn senti menteel goede hart. Na de huldiging van de renners I kwam die van dc ploegen De Ne derlandse ploeg, die er uitzonderlijk I fris uitzag, stelde zich op. En een l fanfare, die uit de staart van het I Wilhelmus was geknipt, klonk op. Zelfs in deze vorm had het lied al zijn monumentaliteit behouden. De ploeg werd door de luidsprekers voorgesteld: ..Wagtmans. twee étap pe overwinningen.... Van Est één étappe overwinning en zo ging het maar door En daar gingen de jon gens. met bloemen beladen. De eer ste prijs voor de ploegen was hen ..Die Hollanders toch," hoorde ik overal om mij heen zoggen vol waardering, vol sympathie ook. En er was ook een Hollandse hoek op de tribune. Onnodig te zeggen, dat wij haar direct herkenden, omdat hun gejuich een octaaf hoger ging. Iedereen was de Hollandse ploeg erkentelijk want zij was het „enfant terrible" van de Tour geweest. Zij hadden de fut in de race gebracht, zonder een dodelijke gevaar te wor. den voor de Franse ambities. Het was nu de dag van verbroedering. Nolten favoriet Wat een afstand is er afgelegd. (Advertentie l. M.) G VOORTING SUYKERBUYK J. H- SLESKER. r. EST WAGTMANS Dirtel. Dr Lx c etc tuf De mannen van de Locomotief, die weken lang hun vrije tijd hebben besteed aan de speciale Locomotief- racerijwielen voor onze tourrenners, wensen de Nederlandse ploeg van harte geluk. Samen met de Loco- motief-roadman Kees Pellenaars, die de band heeft gelegd tussen de Locomotief-productieploeg en Neerlands beste wegrenners, zullen zij hun beste krachten blijven geven aan de Nederlandse wielersport. A VOORTING C PELLENAARS. Ttthn. Dir. Tturplxe loopt altijd lichter I RIJWIELEN VOOR SPORT, TOERISME EN VOOR DAGELIIKS GEBRUIK Terwijl Parijs wachtte PARIJS In afwachting van de aankomst van de renners van de Ronde van Frankrijk, werden in het Pare des Prinses internationale wielerwedstrijden gehouden. Een sprintwedstrijd werd gewon nen door de Fransman Gerardin. vóór de Italiaan Sacchi en de Zwitser Plattner. Onze landgenoot Van Vliet, die tweede werd in de halve finales, werd in de herkan sing uitgeschakeld. Voorts werd een omnium gehou den. De Belg Van Steenbergen werd winnaar met 7 punten. Onze land genoot Peters eindigde op de 7e plaats met 27 punten. Een wedstrijd achter grote moto ren, over twee manches verdeeld <40 en 50 km) was voor de Belg Verschueren. Onze landgenoot De Best. die in de eerste manche ne gende werd en in de tweede man che de strijd staakte, bezette in het eindklassement de negende en laat ste plaats. Ik herinner mij de ereronde van Nolten aan het eind van zijn eerste Tour de France, toen wij nog ach terovervielen van één etappe-over winning. Bijna verschrikt had hij het hoofd opgeheven toen het ge juich van het monster met de tien duizenden koppen in het Pare des Princes zich tot hem richtte. Nu plaatste hij zich al met een gerou tineerd gebaar voor de fotografen. Van Est en Wagtmans zijn in Parijs klinkende namen, maar Nolten fas cineert de Fransen. Nederland heeft in de gedachten- wereld van de Franse wegrenners en hun aanvang geheel de plaats ingenomen die vroeger door de Belgen werd bezet Wonderlijke wereld. In een pauze van het programma was een tref fend nummer ingelast. Alle win naars van de vorige Tours defileren op de fiets. De eerste was Garin, die haar won in 1903. Garin is nu 83. Kaarsrecht, de handen zorgvul dig om de handvatten geklemd, rerd hij voorbij Hij gaf slechts korte knikjes, met het dikke, rode ge zicht. waaraan een grijs snorretje een goeiige uitdrukking gaf. En het publiek juichte met een beetje ontroering en veel welwillendheid. Het hoogtepunt van de huldiging heeft Bobet niet kunnen meemaken. Het kwam een uur vóór zijn aan komst, toen de luidsprekers opeens uitriepen, dat Bobet ontsnapt was en alleen op weg naar Parijs. Een geloei steeg op als de kreet van een ontzaglijk geprangd gemoed. Alle nationalistische verlangens zochten bevrijding, maar niet minder ook alle twijfel die in ieders binnenste wel een ogenblik aan de waarde van deze overwinning geknaagd had. Geld! Bobet was dan toch groot of lie ver: „Wij zijn het zelf." Als Louison erbij was geweest had hij meteen begrepen wat hij voor dit publiek waard was. Hij zal het overigens straks wel ervaren in klinkende munt. Hij maakt trou wens de indruk, op dat gebied niet wereldvreemd te zijn. Laat ons redelijk blijven, de overwinning van Bobet heeft waarschijnlijk de tour gered. De Tour is tenslotte een fan tastisch gefinancierde onderneming, die door de publiciteit betaald moet worden precies als b.v. de Ameri kaanse radio. Maar de klanten van de onderneming die de Tour finan cieren wonen in Frankrijk. Niet in Italië en niet in Zwitserland. De commerciële waarde van de Tour begon de laatste jaren door die on gebroken reeks van buitenlandse overwinningen in gevaar te komen. Men kan de wereld van de Tour niet kwalijk nemen, dat zij in de publieke opinie haar „ster" opbouwt, zoals ook Hollywood zijn filmster ren in de waardering van zijn af. nevers opbouwt Onze jongens hebben er trouwens van hun kant van harte van gepro fiteerd. Het was hun aan te zien. Maar aangezien zij tenlsotte hun werk loyaal en goed gedaan heb ben: werd het hun gisteren door het volk van Parijs ook van harte ge gund.

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 3