I Ses t er Courant voor Soest en Omgeving \ienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Behanger en Stoffeerder Centrale Crediet- en Landbouwbank Brand en Inbraakvrije Kluis LA PORlt BERICHT. VERSLAG J. A. VAN ARIvEL, po SAFE DEPOSIT Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk werkplaats Julianastraat 24a te Soest. Van Weedestraat 37 - Soest L»v>v SOEST No. 14 NEGENDE JAAKGANU Zaterdag 2 April 1921 Adres voor Administratie en Redactie Van 7 AdverUwitiön worde tl ingewacht lot Vrijdags- voormiddag*» 9 uur, b\j den Uitgever, iigczoinien stukken tt.t Dinsdagavond <S uur. DE 4llVH:tt'! F,V'HÊN Van 1—5 regelt- 75 i. Kik© reeoi '>»-ri '5 et (Jroo'e letters naai plaatsnuMU'. Jii roOte korting. AbuDiienientHpilis 40 cent i-er kwartaa In verband met de verhooging der Posttarieven, waarbij is bepaald, dat weekbladen tot 50 gram wegende kunnen worden verzonden met porto van 1 cent (vroeger cent) hebben wij het abonnementsgeld moeten ver- hoogen met 10 cent per kwartaal. Tevens kunnen wij, om de 50 gram niet te overschrijden, geen groot bij voegsel meer bijvoegen, zoodat wij het raadsverslag niet meer afzonderlijk kunnen geven. We zullen echter binnen enkele weken ons blad zoodanig vergrooten, dat er genoeg ruimte zal overblijven voor het plaatsen van het raadsverslag en andere artikelen. DE UITGEVER. OFFICIEEL van het verhandelde in de spoed- eischende vergadering van den Raad der gemeente Soest, gehouden op 22 Maart 1921. Voorzitter Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort. Secretaris J. G. A. Batenburg. Tegenwoordigde Raadsleden; S. F. Besselsen. P. van den Breemer. D. van den Broek. T. Butzelaar. A. O. Dammers. A. Endendijk. G. Hilhorst. B. F. A. Mikx. M. Scheffer en S. de Zoete. Afwezig de heer C. F. W. Rietveld. De vergadering wordt met gebed geopend. 44. Middelen van vervoer. Nadere behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake een in te stellen Auto-omnibusdienst. De Voorzitter vraagt verontschuldi ging voor den spoed waarmede hij deze vergadering heeft samengeroepen. Dit is echter geschied omdat hij eeni- gen tijd met verlof afwezig zal zijn en gaarne de behandeling van deze zaak wilde bijwonen. De Voorzitter spreekt zijn spijt "it dat hij verhinderd was als lid der in de vorige vergadering benoemde com missie in deze zaak ter onderzoek mede naar Duitschland te gaan. Ook de heer Endendijk was ver hinderd in diens plaats heeft de heer Mikx zich welwillend beschikbaar ge steld. Voorts deelt de Voorzitter mede dat de heer Dammers en hij in Zutfen en Deventer zijn geweest en daar het materiaal en den dienst, geexploiteerd door „Amovam" hebben gadegeslagen. Geconcludeerd moest worden dat de exploitatie tegenviel en het niet wenschelijk was met „Amovam" in zee te gaan. De Voorzitter zegt dat sinds de vorige vergadering een wijziging is gekomen in de exploitatierekening, die was opgezet in verband met de plan nen om met de Auto Centrale der firma Selderbeek alhier den dienst uit te voeren, en wel zoodanig dat ge rekend zou worden op aanschaffing van dubbel materiaal en op verhuur der tramremise voor f 500.—per jaar. De heer Dammers vraaagt het woord voor het volgende Naar aanleiding van hetgeen de Voorzitter U reeds heeft medegedeeld zou ik deze bespreking willen aan vangen met eenige opmerkingen over de begrooting, zooals die thans door den accountant den heer Groenhuizen met de bekende gegevens is vastge steld. Sloot de eerste begrooting met een nadeelig saldo van plm. f8000.—ais ik mij niet vergis, bij de begrooting die thans voor mij ligt is dat cijfer reeds gestegen tot ruim f 12000.—En ook dit cijfer moet nog aanmerkelijk verhoogd worden, aangezien geen post voor banden op die begrooting voorkomt. Voor dejjgjiaegrooting, die is voor 't eerste f3arj zou dit van geen invloed zijn als men den post afschrij ving dan maar verhoogt. 10°/o afschrij ving zou, waar de banden reeds meer dan 10°van de aanschaffingskosten Ondergeteekende bericht hiermede, dat hij zich ongeveer half Mei a.s. hoopt te vestigen als ie zijn nieuwe Zoolang het perceel bovengenoemd nog niet gereed is, worden vanaf heden gaarne commissies aangenomen aan het tegenwoordig adres AMSTERDAMSCHE STRAATWEG N o 3 te Baarn (Park Paleis Soestdijk) Voor Vakkundige Uitvoering der opgedragen werken, billijke berekening en prima afwerking wordt geheel ingestaan. Gaarne worden op verlangen ontwerpen en kostenberekeningen verstrekt. Beleefd aanbevelend, (voorheen Behanger en Stoffeerder ten paleize Soestdijk). bedragen, geheel onvoldoelde zijn. Welk bedrag moet nu voor banden uitgetrokken worden. Neemt men aan, dat de banden gegarandeerd (voor zoover al thans van garantie sprake is) worden voor 15000 K.M. en neemt men daarbij in aanmerking dat ons van verschillende zijde is verzekerd dat in de praktijk de banden wel 20 ook wel 25000 K.M. loopen dan dunkt mij dat wij toch nog wel aan den veiligen kant zijn, als wij dit cijfer op 20000 stellen. Waar elke wagen gemiddeld 30000 K.M. per jaar zou moeten af leggen komt de post banden bij niet te hooge schatting op f 6000.Met dit bedrag moet dus het geraamde nadeelig saldo van f 12000.verhoogd worden. Wat de bedrijfszekerheid betreft, gaarne wil ik erkennen, dat hetgeen wij daarvan op onze reis gezien heb ben, mijn oordeel wel eenigszins ge wijzigd heeft. Wat ons in Brunswijk getoond is heeft een uitstekenden in druk op mij gemaakt en wat wij van de diensten met de wagens in den Harz en ook in Berlijn hebben gezien heeft de vrees voor vele stoornissen in het bedrijf bij mij wel weggenomen en uit dit oogpunt te beschouwen zou ik voor een dergelijken dienst hier wel iets voelen ware het niet dat andere bezwaren die ik van het begin af heb gehad nog niet zijn weggenomen. Waarom toch hebben bijna alle diensten, die in ons land met AlltC= omnibussen zijn uitgevoerd het bedrijf na korten of langen tijd moeten sta ken. Daarvoor moet toch een reden zijn. Een grondig onderzoek daarnaar, waarvoor tot heden de tijd ontbroken heeft, zou wel dienstig zijn. Wat wij dezer dagen konden lezen van den dienst Nassauhaven, Tuin dorp, (Rotterdam) is voor ons ook een reden om voorzichtig te zijn. Werd aanvankelijk de dienst door Amovam geexploiteerd, al spoedig scheen dat niet te voldoen en kwam gemeente exploitatie daarvoor in de plaats. Volgens de begrooting zou de dienst een nadeelig saldo opleveren van f 9000.in de practijk zal dit cijfer stijgen tot f43000.—. Als lid van de commissie van voor bereiding heb ik getracht verschillende gegevens te verzamelen, noodig om een zoo goed mogelijk advies te kun nen geven. Van eenige zijden is mij reeds toezegging gedaan, dat men gaarne bereid is die te geven. Tot heden zijn zij nog niet in mijn bezit. Zoolang echter genoemde bezwaren niet zijn opgehelderd, durf ik niet tot het instellen van een motoromnibus- dienst te adviseeren. De heer van den Broek vreest dat 't zal gaan eerst de tram weg, dan eerrautodienst, werkende met verlies, en daarna niets meer. Gezien de voorbereidende plannen van een electrische tram zou hij eerst nog eens willen wachten. De heer Mikx merkt op dat we niet voor de aardigheid een ander vervoermiddel zoeken, waarom we ook gezocht hebben naar een middel van vervoer dat op de rails van de huidige paardentram kon rijden. Dat gaat ech ter niet, waarom de gedachte aan een autodienst opkwam. Hij stemt toe dat verschillende diensten zijn opgeheven moeten worden, maar wat een parti culier niet kan en mag dat kan de ge meente wel omdat er voor de ge meente ook indirecte voordeelen aan verbonden kunnen zijn. Immers bij op heffing van een vervoermiddel zooals de tram zade gemeente zeker achter uit gaan^Sêt als gevolg groote waarde vermindewig van grond en huizen. Dat een autodienst niet rendeert houdt nog niet in dat ze geen be drijfszekerheid heeft. De electrische trams in onze groote steden werken ook steeds met tekorten. Wat moeten we dan doen, vraagt Spreker. Niets of onkosten maken om de paardentram te laten blijven. Spreker gaat verder en wijst op den slechten toestand der rails en de brug bij Trier alsmede op de nieuwe krui sing van den spoorweg bij station Baarn waarvoor f 3000.betaald zal moeten worden indien daarvan niet wordt afgezien. Voorts moeten de onderstellen der wagens noodig hersteld worden, nieuwe paarden aangeschaft enz. De heer Scheffer vraagt of de Com missie in Duitschland gereden heeft op bijna onberijdbare wegen. De heer Mikx antwoordt daarop toestemmend en verklaart dat op de slechtste wegen het veeren der wagens zeer goed was. De heer Scheffer zegt dat waar men ook komt, de autodiensten fiasco geleden hebben. Hij acht zich niet verantwoord om mede te werken aan Verhuring van Safe Loketten Bergplaats voor kleine Brand kasten en Trommels in haar Soesterberg ook van een autodienst niet genieten zal en in verband daar mede vindt Spr. het onverantwoorde lijk om er toe over te gaan. De heer de Zoete vraagt of de brug bij Trier direct gerepareerd moet wor den. Het bedrag van f 3000.voor de nieuw te maken kruising bij station Baarn is naar zijn meening nog te overkomen. Hij is er ook voor om de tram te behouden. De heer Dammers verklaart nooit voorstander van een autodienst te zijn geweest. Na wat hij ervan gezien heeft in Duitschland, acht hij de be drijfszekerheid wel eenigszins grooter, doch is er toch nog niet voor. De heer Endendijk, de meening der leden gehoord hebbende, staat niet zoo pessimistisch tegenover de zaak als de andere heeren Hoewel een leek op dit gebied, trok hem Amovam eerst wel aan. Ten opzichte der techniek hebben de oorlogsjaren ons wel wat gebracht, wat er vóór dien tijd niet was. Spr wijst op de autovrachtwa- KASSIERS, COM M. IN EFFECTEN GEOPEND VAN 9 TOT 4 UUR ZATERDAGS VAN 9 TOT 12 UUR LOKETTEN NIET TROMMELS VANAF P 8.00 PER JAAR EN HOOGER GEDURENDE DE KANTOORUREN BESTAAT VOOR BELANGSTELLENDEN GELEGENHEID DE SAFE-INRICHTING TE BEZICHTIGEN een in te stellen autodienst alhier, en zou willen voorstellen met een parti culieren ondernemer in zee te gaan en daaraan subsidie te verleenen, al was 't voor een jaar. Ook vraagt Spreker of we ons niet in verbinding kunnen stellen met het Gooi. Die tramdienst zal reeds doorgetrokken worden tot Baarn. Spreker vindt dat deze zaak wel wat overhaast wordt behandeld. De heer Hilhorst vereenigt zich in deze met den heer Scheffer. We kunnen de draagwijdte van het voorstel nog niet goed bepalen. Hij zou ook willen voorstellen ons nog met de tram te behelpen en de resultaten daarvan nog af te wachten. Hij vindt het onverantwoordelijk deze onderneming op touw te zetten. De Voorzitter merkt op dat we bij het behouden van de paardentram ook voor tekorten blijven staan. De heer Scheffer zegt dat we bij de tram niet zoo'n risico loopen als bij een autodienst. Daarbij komt, dat gens van Soest op Utrecht, deze zijn steeds op tijd. We moeten niet ver geten zegt Spr. dat het materiaal van de tram ook opgeknapt zal moeten worden. Bij opheffing der tram zal noodwendig een autodienst in't leven moeten worden geroepen. De heer Dammers zegt dat het onderhoud van een autodienst het eerste jaar f 4000.zal kosten en de volgende jaren f 6000.—. Spreker gaat met den heer Scheffer accoord, dat we onvoorbereid zijn. Met alle respect voor het werk van de heeren Mikx en van Klooster hebben we toch nog geen antwoord op de vraag, wat de reden is waarom verschillende onder nemingen den dienst hebben moeten staken. Laat men de tram voorloopig blij ven dan heeft men tijd om de zaak nog eens van alle kanten te bezien. Van bevoegde zijde is mij mede gedeeld dat dezer dagen is of wordt opgericht een N.V. ten doel hebbende het exploiteeren van motoromnibus- diensten welke ven. o.a. zou exploi teeren de lijn UtrechtDoorn met subsidie van verschillende gemeenten. Een opgave van het bedrag der subsidie, gebaceerd op het aantal te rijden K.M. van 120000 zal mij toege zonden worden. Nog is mij toegezegd een geheele exploitatierekening door den-vertegen woordiger van een andere fabriek. Bovendien zijn wij dan in de gele genheid eens te zien hoe de wagen die wij in Brunswijk gezien hebben in ons land in de praktijk voldoen. Daar heeft men ons laten zien de wagen voor Middelburg bestemd, een eenigzins kleiner type dan wij hier zouden moeten hebben. Een deskundig onderzoek of de Büssingwagens de beste zijn, die op dit oogenblik voor dien prijs te krijgen zijn zou dan ook mogelijk en zeker wel wenschelijk zijn. Wij hebben alleen de fabriek gezien en zouden dat als ieeken toch niet kunnen beoordeelen. Laat ons daarom niet overijld te werk gaan, want het zou zeer te be jammeren zijn als wij over een jaar eens moesten zeggenHadden we het maar nooit gedaan. De Heer Mikx vindt dit een bewijs dat er dan toch kans van slagen is, wanneer een Vennootschap daartoe overgaat. Wann£5fi»fcigLT— een bijdrage in het tekort moet geven, waarom kan ze dan niet zelf exploi teeren, te meer daar de gemeentelijke subsidie het te kort der particuliere onderneming zal moeten dekken, en het personeel der tram, dat in de pen sioenregeling is opgenomen, niet aan haar lot kan worden overgelaten. Spreker verklaart uitdrukkelijk, dat hij op den Raad geen invloed wil uitoefenen in deze zaak, daar hij over eenigen tijd vertrekt. Hij heeft alleen verslag willen uitbrengen van zijne bevindingen en zal dan ook blanco stemmen, De Voorzitter vraagt of het niet mogelijk zou zijn een proef te nemen b v. met één wagen en één chauffeur en de tram niet op te heffen. De heer Hilhorst zou deze proef niet juist vinden, omdat we bij niet opheffing der tram van de exploitatie van den autodienst geen zuiver beeld zouden krijgen. De heer Van den Brogk gaat in 't kort de geschiedenis der tram na. Spr. zegt, dat na da indienststelling van den locaalspoorweg het lot van de tram beslist was, omdat daaraan niet voldoende behoefte meer bestond. We zijn niet verantwoord tegenover de ingezetenen, die nooit van de tram gebruik maken, om zooveel kosten te besteden. Spr. zou willen voorstellen, wanneer de kosten van reparatie der tram hoog zijn, de heele zaak op te doekenin 't gunstigste geval nog een jaar aan te zien. De heer De Zoete dringt aan om geduld te hebben en geen overijld beslui! te nemen, omdat mogelijk de paardentram in een electrische over gaat. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten het besluit der vorige

De Soester | 1921 | | pagina 1