DE 1 Soes ter Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Centrale Crediet- en Landbouwbank Brand en Inbraakvrije Kluis Lban kz aken Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. BUITENLAND. V ;i n Weedestraat 37 - Soest irsiSic irsrsrs.isrsre.isis.rsj^j] LA fORTE C» No. 21 Adres voor Administratie en Redactie Valu WeedoMtraat 7. Advertentiön worden ingewacht tot Vrijdags- ^oormiddags 9 uur, b(j don Uitgever, .ngezonden stukken tot Dinsdagavond H uur. NEGENDE JAARGANG Zaterdag 2l Mei 1921 i> t it i i I K> OVERZICHT. De gebeurtenissen in Opper-Silezië houden nog steeds de binnen-en bui- tenlandsche pers bezig. De rede van Lloyd George heeft in Frankrijk heel wat stof doen opwaaien. In die rede gisptedeEngelsche premier op scherpe wijze de houding der Poolsche regee- rtng. Polen, zoo zeide hij, heeft alles aan de Geallieerden en het vredes verdrag van Versailles te danken en mag dat verdrag niet schenden door oogluikend toe te staan, dat Poolsche horden Opper-Silezië geweldadig be zetten en daardoor vooruit loopen op de beslissing van den Oppersten Raad. Van de Intergeallieerde troepen, die de rust in Opper-Silezië moeten hand haven, is het niet te vergen dat zij nog meer menschenlevens opofferen en wanneer Korfanty, de leider der opstandelingen, die een onafhankelijk Opper-Silezië wil stichten, zich niet terugtrekt, ware het 't beste, (altijd volgens Lloyd George) een Duitsche legermacht daartegenover te plaatsen. Terecht vreest men in Frankrijk, dat hierdoor een nieuwe oorlog in Mid den Europa zou ontbranden tusschen Polen Duitschland. Naar men verneemt zullen Lloyd George en Briand in het laatst van deze week te Boulogne of Lympne bijeenkomen, over deze aan gelegenheden te beraadslagen. Mocht men het niet geheel eens kunnen wor den dan verwacht men, dat de Ame- rikaansche ambassadeur als arbiter zal optreden. In geen geval verwacht men dat de tegenwoordige onrechtmatige bezetting van een gedeelte van Silezië invloed zal hebben op de uitspraak van de verdeeling van het land te be slissen door den Oppersten Raad. De correspondent van de „Daily News" heeft een onderhoud met Kor fanty gehad, die hem zeide„Ik zal niet trachten mij tegen de beslissing der Geallieerden te verzetten, ik heb vertrouwen in hun rechtvaardigheid mocht echter dit vertrouwen misplaatst zijn en geheel Opper-Silezië aan Duitschland worden gegeven, dan neem ik mijn ontslag en ga naar huis. lntusschen duren de gevechten en gruwelen in Opper-Silezië voort en wordt eene verscherping van den toe stand, waaronder ook groot gebrek aan levensmiddelen, gemeld. Robert Smillie, de vroegere voor zitter van de mijnwerkersfederatie, heeft verklaard, dat er veel hoop be staat op een vredelievende oplossing van het mijnwerkersconflict in Enge land. De leiders der mijnwerkers zou den met alle macht tot eene spoedige oplossing willen medewerken Ook heeft Lloyd George op zijn buiten goed een samenkomst met sommige leiders der mijnwerkers en mijneige naren gehad. De kans, dat nieuwe onderhandelingen spoedig geopend zullen worden, bestaat vooral omdat verschillende leiders der mijnwerkers niet meer hardnekkig vasthouden aan een nationaal steunfonds. De misluk king van een sympathiestaking der dokwerkers in de Nederlandsche en Belgische havens, zoodat het kolen- transport naar Engeland onbelemmerd voortgaat, zal ook wel invloed hebben op de meer toegevende houding der Engelsche mijnwerkers. De omstandigheden, waaronder het kabinet Wirth is tot stand gekomen, maakte het den nieuwen Duitschen Rijkskanselier onmogelijk met een ge detailleerd program voor den Rijksdag te komen. Meer dan de enkele ver klaring, dat de nieuwe regeering, in overleg met de verschillende Rijksdag fracties, besloten had, het ultimatum der Entente aan te nemen, kon hij den Rijksdag niet geven. Interessant is daarom een interview dat hij den hoofdredacteur van zijn lijfblad „de Germania" toestond. Voor alles wil Dr. Wirth ontspanning van den binnen- en buitenlandschen poli- tieken toestand. Het was een der meest beklagenswaardige gevolgen van de politiek van Dr. Simons. zijn voorganger, dat zij het Duitsche volk tegen de Entente opzweepte. Nu reeds kon Dr. Wirth constateeren, dat in deze stemming een omkeer is geko men. De ontspanning in het buitenland wil Dr. Wirth verkrijgen door metter daad ten uitvoer te brengen wat Duitsohland onderteekend heeft. „Zoo wel in de kwestie der ontwapening als op financieel gebied,,, zoo zeide hij, „zullen wij alle menschelijke krach ten in het werk stellen om de wereld te toonen, dat Duitschland den goe den en vasten wil heeft de opgelegde verplichtingen te vervullen. Reeds in de aanstaande week zal ik maatrege len nemen om zoowel met de ontwa pening als met de levering van goe deren en geld onmiddellijk te begin nen". Puplicatie OEFENING BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat de oefening der brandweer VOORLOOPIG NIET DOORGAAT. Soest, 19 Mei 1921. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van 29 October 1920 is vast gesteld de volgende verordening Verordening op de heffing van gel den voor het hebben van een stand plaats met een woonwagen binnen de gemeente Soest. Artikel 1. Onder woonwagens verstaat deze verordening wagens, uitsluitend of hoofdzakelijk als woning gebezigd of tot woning bestemd. Artikel 2. Voor het hebben van een stand plaats met een woonwagen op of in eene openbare plaats, waar het vier- blijf krachtens plaatselijke verorden ng niet verboden is, is verschuldigd een bedrag van f 0.10 per dag of gedeelte van een dag. Deze gelden zijn slechts verschul digd voor eiken dag of gedeelte van een dag, waarmede het verblijf op of in bedoelde openbare plaats binnen deze gemeente een termijn van veer tien al dan niet achtereenvolgende dagen binnen hetzelfde kalenderjaar te boven gaat. Artikel 3. De gelden zij verschuldigd door den gebruiker of hoofdgebruiker van den woonwagen. Artikel 4. De invordering van de gelden ge schiedt overeenkomstig de verordening op de invordering van heden. Artikel 5. De verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Zijnde deze verordening bij Kon. Besluit van 20 April 1921, no. 27 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 19 Mei 1921. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest brengen ter openbare kennis dat de op 22 Maart j.1. vastgestelde kiezers lijst, zooals deze thans luidt tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijziging der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd, en in afschrift tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Soest, den 17 Mei 1921. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. MILITIE. Ik breng ter kennis van de in deze gemeente met groot verlof zijnde miliciens, die in het bezit zijn van wapenen, welke hun bij vertrek met onbepaald klein- of groot-verlof ten onrechte zijn medegegeven, dat zij in hun eigen belang worden aangeraden daarvan zoo spoedig mogelijk uiterlijk vóór 28 Mei a.s. mededeeling te doen aan de afdeeling Militaire Zaken ter gemeente-Secretarie. Soest, 18 Mei 1921. De Burgemeester van Soest, DE BEAUFORT. Burgerlijken Stand. Geboren Wieger z.v. F. Waarden burg en van G. E. de Bock. Atidries z.v. W. Stemerding en van S. Hen- drikse. OndertrouwdL. Boerenkamp en M. G. v. Schalkwijk. Gehuwd F. Hoogeweg en L. M. v. Veenendaal. J. Maassen en G. L. Niehot. Overleden Cornelis Klein echtgen. van G. H. H. Schuiling. Garrit Jan Overdijking echtgenoot van G. M. Steenhart. Hendrika v. d. Heuvel Wed. van D. Broek. Plaatselijk Nieuws. Soester Fanfare „Patiëntia Vincit Omnia". 2de Pinksterdag heeft bovenge noemde vereeniging deelgenomen aan het nationaal muziekconcours te Baarn en behaalde aldaar een zeer groot succes. Niet minder dan zes prijzen, werden onze Fanfare toegekend. Om onze lezers een zuiver over zicht te geven, wat door deze ver eeniging te Baarn is gepresteerd, laten we hieronder de geheele uitslag van het concours volgen Eerste dag: 3de afd. harmonieHarmonie Hof- wijck, Amsterdam, 2e pr., met 169 punten. 2e afd. fanfareSt. Cecilia, Helden dorp (L.) Ie pr. A met 220p.,Onderling Oefening, Uitgeest, le pr. B met 171 p., Crescendo, Zeist, 2e pr. A met 150 p.Door Oefening Beter, Naarden, 2e pr. B met 143 p. le afd. harmonie: Nijm. Vrijwilli gerscorps, Nijmegen, le pr. met 174 p.Industrie, Rotterdam, 2e pr. met 138 p.Trou Moet Blijken, Amster dam 3e pr. met 116 p. Afd. uitmuntendheid fanfare Eerste Nederl. Bakkersfanfarecorps, Amsterdam, le pr. A met 204 p. Kon. Edam's Fanfarecorps le pr. B met 170 p.Amst. Politie Muziekge zelschap, 2e pr. A. met 147 p Har monie, Assendelft, 2e pr. B met 143 p.Eensgezindheid, Kwadijk, 3e pr. met 116 p. 's Avonds om 8 uur werd de eere wedstrijd gehouden voor die vereer,i- glngen, die in hun arde^iing merhei hoogst aantal punten een eersten prijs hadden behaald. De uitslag was Eerste Ned. Bakkersfanfarecorps. Am sterdam, le pr. met 106 p. St. Cecilia, Heldendorp (L.) 2e pr. met 98 p. Nijm. Vrijwilligerscorps, Nijmegen, 3e pr. met 75 p. Tweede dag Derde afd. Fanfare: Nieuw Leven, Loosdrecht le pr. met 198 p.De Eendracht, Eemnes 2e pr. met 158p. G. A. Heinze Muiderberg 3e pr. A. met 126 p.Geh. Onth. Fanfare Broe derkring, Amsterdam 3e pr. B. met 115 p. Tweede afd. Harmonie. Nut en Ge noegen, Edam 2e pr. met 130 p. Eerste afd. Fanfare Patiëntia Vincit Omnia, Soest le pr. met 225 p.Cres cendo, Baambrugge 2e pr. met 137 p. Eensgezindheid Halfweg 3e pr. met 116 p. 3e afd. Uitnem. HarmonieKapel der Kon. Papierfabr. de Eendracht, Velsen le pr. A. met 181 p.Beverw. Harmoniekapel, Beverwijk le pr. A met 181 p.Ons Genoegen Wormer- veer le pr. B. met 170 p.Werkl. Harmonie, Utrecht 3e pr. met 104 p. De uitslagen der vaandelwedstrijden luidden St. Cecilia, Heldendorp (L.) le pr. Beverw. Harmoniekapel, Beverwijk le pr.Amst. Politie Muz. Gezelschap, Amsterdam 2e pr.Kapel der Kon. Papierfabr. de Eendracht, Velsen 2e pr.Onderlinge Oefening, Uitgeest 3e pr.Patiëntia Vincit Omnia, Soest 3e pr. 's Avonds 8 uur de eerewedstrijd als volgt Kapel der Kon. Papierfabr. de Een dracht, Velsen le pr.Beverw. Har moniekapel, Beverwijk 2e pr. Patiëntia Vincit Omnia, Soest le pr.Nieuw Leven, Nieuw Loosdrecht, 2e pr. De Soester Fanfare behaalde alzoo op dit concours een 1ste prijs in de eerste afdeeling, een 1ste prijs in de eere-wedstrijd, waaraan door de vier corpsen werd deel genomen, die het hoogst aantal punten had behaald, een 3de prijs in de vaandelwedstrijd, ter wijl aan haar de Zilveren Medaille van H. M. de Koningin-Moeder werd toe gekend, voor het hoogst aantal be haalde punten van beide dagen, en een prijs voor het hoogst aantal pun ten van de 2e dag, en, om het suc ces nog wat te vergrooten werd bij latere beslissing de directeurs-prijs toegekend aan den Heer H. Kok, directeur van Soester Fanfare, zijnde een gouden potlood in etui. We wenschen deze vereeniging van harte geluk met dit groote succes, en niet minder onze beste gelukwensch aan hun bekwame Directeur de Heer Kok. Zeer zeker zal deze vereeniging, onder de kundige leiding van den Heer Kok, hunne beste krachten blij ven, aanwenden om, nu ze in de af deeling uitmuntendheid zijn gekomen, I de eer van Soest hoog te houden, doch daarvoor is veel noodig, en wel in de eerste plaats van de werkende leden zelf, doch zeker ook van de j ingezetenen, door steun te verleenen. Wij raden daarom allen die nog geen donateur zijn, dit zoo spoedig mogelijk te worden, zoodat ze over drie jaar, I evenals Baarn dat nu deed, hun 25- jarig bestaan, met een groot nationaal concours kunnen herdenken, wat tevens ten goede komt, aan de plaatselijke welvaart. De gelegenheid is opengesteld tot het afleggen van het examen voor leerling-telegrafist en kantoorbediende, welk examen begin Juli a.s. te 's Gra- venhage zal worden gehouden Aanmelding moet geschieden vóór 15 Juni a.s. bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie 6e afdeeling D te 's Gravenhage. Nadere inlichtingen o.a. betreffende vrijstelling van het examen wegens het bezit van diploma, zijn te beko men bij den Directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier. Postduiven Ver. „De Zwaluw" Zondag 15 Mei wedvlucht van Mons (België) afstand 226 K.M., los lating 11 uur 30 min. eerste aanko mende duif 2 u. 67 m. 37 sec., laatste 3 u. 56 m. 1 sec. 1 H. Borgts, 2 en 4 J. de Bree, 3 J. v. As, 5 H. v. Sitter. Onbestelbare stukken terug ontvan gen te Soest in de eerste helft der maand Mei 1921 1. Misset, Doetinchem 2. Klaas Mullie, Epe. 3. Mej. A. Wirtz, Zeist. 4. Mej. G. Klein, Arnhem. 5. J. Biltdijk, Utrecht. 6. Maatschap. St.Johz's Coll.- Antigua. Doodelijk ongeluk. Op 2e Pinksterdag trof een onzer bekende plaatsgenooten, C. Klein, het ontzettend ongeluk onder de Gooische Stoomtram terecht te komen, helaas, met de ernstigst denkbare gevolgen. De ijlings ontboden echtgenoote vond in het R.K. Ziekenhuis te Laren haar man, Vader van haar acht kin deren bewusteloos, en reeds kort daar na waren de levensgeesten geweken. De Gooi en Eemlander schrijft be treffende dit ongeluk 't volgende: De drukte op beide Pinksterdagen was in de gemeente Laren zeèr groot en overtrof verre de verwachting. Van alle kanten stroomden de vreemdelin gen toe, die van 't vrij gunstige weder gebruik maakten om van 't landelijk schoon te kunnen genieten, 't Aantal auto's, motoren, rijwielen en rijtuigen was enorm groot. De Gooische tram kwam haast wagons te kort om de toeristen te bergen Trammen van 7 wagons, zóó bezet met passagiers, dat zelfs de balkons geheel met personen gevuld waren, zag men komen en gaan. Gingen ze tegen t' Laarder Hoogt op, dan waren twee locomotieven voorgespannen, waarvan er een terug keerde, wanneer de bocht gepasseerd was. Overal buitengewone drukte en levendigheid en nergens verstoring der orde. Toch werden de feestdagen op tra gische wijze besloten. Een man uit Soest, Kees Klein genaamd en met selaar van beroep, kwam de Naarder- straat afpeddelen, juist toen de tram de halte Blom verliet. Hij reed gelijk op met de tram, toen hij door een motor werd aangereden. De drukte op dit punt was op dat oogenblik zeer groot. Hij kwam onder de tram terecht, die een sleep van 7 wagens achter zich had en werd tot aan de Drift voortgesleurd, toen de tram tot stilstand kwam. Door 't gejoel bij den weg kon de machinist niet spoedig genoeg 't sein tot stoppen hooren. De man werd uit zijne gevaarlijke positie bevrijd en tegen 't huis van den' heer Smit aangelegd Het bleek toen, dat hij op 't midden van 't lichaam verschrikkelijk gewond was. Onmiddelijk schoten hulpvaardige han den toe en werd naar geneeskundige hulp uitgezien, die 't eerst verleend werd door dr. Lommei Per brancard werd de man naar de R.K. Zieken verpleging gebracht waar hem door genoemden dokter en door dr. Holt- Verhuring van Safe Loketten Bergplaats voor kleine Brand kasten en Trommels in haar man verdere geneeskundige behande ling werd verleend. Zij mocht echter niet meer baten, daar tusschen 10 en 11 uur de levensgeesten geweken waren. Het nummer van den motor die hem aanreed, bleef onbekend. INVALIDITEITSWET. Stand op 1 Mei 1921. I. Geneeskundige behandeling of verpleging. A. Aantal gevallen, waarin be handeling of verpleging werd toege staan Over het geheele land bedraagt het aantal gevallen 740. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid te Amersfoort 17 gevallen. B. Aantal observatie-gevallen niet of nog niet door behandeling gevolgd Over het geheele land bedraagt het totaal gevallen 317. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid te Amersfoort 2 gevallen. II. Weezenrenten Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Weezenrenten 1338 tot een totaal bedrag van f 246082.20 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid te Amersfoort 24 gevallen tot een totaal bedrag van f 4374.24 per jaar. III. Weduwenrenten. Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Weduwenrenten 445 tot een totaal bedrag van f 79578,84 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid te Amersfoort 5 gevallen tot een totaal bedrag van f 936 per jaar. IV. Ouderdomsrenten. Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Ouderdomsrenten 10411 tot een totaal bedrag van f 1576484 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid te Amersfoort 205 geval len tot een totaal bedrag van f 31252 per jaar. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Amersfoort, Ad. ter Cock. Ingezonden. EEN BEDE. Heeft U al eens met de Weensche kinderkens kennis gemaakt Heeft U al eens gezien de armzalige stumper tjes als zij hier aankwamen met hun bleeke neusjes, hun uitgeputte gezicht jes, hun schrale uitgeteerde lichaampjes en heeft U dan ook begrepen, hoe die onsahuldige zieltjes geleden moe ten hebben om zoo geteekend te worden Heeft U gevoeld hoe diep treurig het lijden moet zijn geweest van de moeders dier kinderen, die hunne vragende blikken moesten ont- ten ontwijken, omdat zij aan alles ge brek hadden, omdat zij hen het hoogst noodige niet konden verschaffen Heeft U wel eens een kind, dat hon ger had en om brood vroeg, in de oogen gezien als er geen brood was en heeft U weieens de weemoed van de moeder gezien die aan haar kind een bete broods moest weigeren om dat zij niet had O, ja natuurlijk hebt gij gezien en begrepen. Gij hoort van de armoede en het gebrek in Oostenrijk niet voor het eerst. Wei neen, reeds zoolang offerdet gij immers daarvoor en men is U daar in dat verre land zoo dank baar geweest voor Uwe gaven, waar uit immers zoo duidelijk menscheli;k- heid Uw meelijden, Uw meevoelen sprak O, als men in lijden is dan is het/ zoo troostend, dan doet het ons 7.o<j geed, dan verzacht liet ons het oiV leed zoo, als wij weten dat wij ni< aan ons lot worden overgelaten, wan „Waar 't gebroken harte tranen, Hulp en kracht in leed behoeft, Waar de boezem dreigt te scheuren, O, daas is 't zoo troostend zoet, Als een ander met ons bloed. Met ons weenen wil en treuren, En verstaan doet wat hij voelt, Wat er in die boezem woelt." En één roep was er over die mee voelende Hollanders, wier harten mee- bloeden bij zooveel ellende. Maar wat hoofdzaak was, het meevoelen werd omgezet in daden bij die Hol landers, en, om erger te voorkomen, haalden zij de kinderkens weg, die als dorre plantjes daar dreigden te vergaan en zij brachten ze weer over naar meer vruchtbaren bodem. En zoo zag men ze weer opklaren, de klein tjes, en de lentezou der menschlie- vendheid tooverde weer rozen op de wangen van de jeugd. Als ze weer tot nieuwe levenskracht en levenslust gekomen waren, als alle dorheid uit de zieltjes was verdreven door een bankbare vreugd, dan gingen zij weer naar de Heimat terug, naar de moe ders, die met tranen van weemoed en smart hun tendere wezentjes naar het vreemde land, naar de vreemde men- scli"ii hadden laten gaan, alleen uit bestwil voor de kinderen, maar anders zij hadden reeds zooveel verloren en die nu met tranen van vreugde en ontroerende blijdschap die kinde ren terug ontvingen alsof het welge dane Hollandsche boertjes of boerin netjes waren Zoo kwamen er velen reeds, zoo hingen er velen en uit de dankbaarheid van liet kind groeide er meertal iets in 't hart van de pleeg- moeeer en zij verlangde naar diezelfde kleine weer terug die zij had vertroe teld als haar eigen kind, die zoo een poos deel van het 'gezin was geweest en die zij lief had gekregen. En zoo gebeurde het dat het zelfde kind meer BAARN BUSSUM LAREN SOEST ijl; BEHANDELEN ALLE

De Soester | 1921 | | pagina 1