Souter Courant voor Soest en Omgeving \ieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. 5°o Obligatieleening Centrale Crediet- en Landbouwbank Soest - Van Weedestraat 37 LA PORTE Co jj BANKZAKEN ükjsjsisjsfsjsrsjsfsj^rsjsi^l No.23 Adres foor Administratie en Redactie Viln tVeod«?Mtraul 7. Advertentiên worden ingewacht tot Vrijdags- voorniiddags 9 uur> bU don Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 8 uur. NEGENDE JAARGANG Zaterdag 4 Juni 1921 <it\ i.iM FA 11»:> i Van -6 rw.-Is 70 <-t. Klke regel meer '6 r Orooto lettfis naar rdaHtspumi". Hii alignlK'tiiwut inuule korting. AlM»nnenioiii«prtjM 4<t tont fur kw;trtüa' Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. BUITENLAND. OVERZICHT. In den toestand in Opper-Silezië is de afgeloopen week geene verande ring gekomen. De berichten uit War schau maken steeds melding van Duit- sche vijandelijkheden en die uit Berlijn spreken van aanvallen en wreedheden der Polen. Objectief bezien zijn de Polen de aanvallers en trachten de Duitschers te verdrijven, die zich hier tegen heftig verzetten. Wat de diverse regeeringen betreft houdt de Duitsche regeering zich strenger aan het gesloten houden der grenzen en het tegenhouden van ge wapende benden, dan dat de Poolsche dit doet. Intusschen zijn de eerste Engelsche troepen onder generaal Henneker uit het Rijngebied in Opper-Silezië aan gekomen. Naar bericht wordt, zullen die troepen nog versterkt worden met twee bataljons uit Engeland, zoodat generaal Henneker over 6000 man, plus 4000 Franschen, zal te beschik ken hebben. Alvorens op te treden, zal generaal Henneker den Poolschen opstandelingen een ultimatum van 24 uur stellen, om de wapenen neer te leggen en weer aan het werk te gaan. Mocht de leider, Korfanty, dit ultima tum niet aannemen, dan zal de zuive ringsactie onverwijld beginnen. Een voorstel van Italië en Engeland om Opper-Silezië voorloopig in drie dee- len te splitsen, zoo, dat het noordelijk gedeelte, dat overheerschend Poolsch is, direct onder Poolsch bestuur komt en het Duitsche zuidelijke gedeelte onder Duitsch gezag, terwijl dan al leen het meest betwiste industriege deelte voorloopig onder toezicht der intergeallieerde commissies zou blij ven, vond in Frankrijk geen bijval. Briand wil eerst geheel Opper-Silezië tot rust brengen en dan door den Oppersten Raad over zijn lot doen beslissen. Hij wil eene commissie van experts benoemd zien, die zich ter plaatse van den toestand op de hoogte stellen en den Oppersten Raad van advies zullen dienen. Het Duitsche kabinet, nu voltallig door de benoeming van Dr. Rosen, (tot heden Duitsch gezant aan ons hof in Den Haag) tot Minister van Buitenlandsche Zaken en Walther Ra- thenau tot Minister van Herstel, wekt alom vertrouwen op, zoowel binnen- als buitenlands. Ter aanvulling van het eerste milliard, zijn deze week 850 millioen goudmarken naar Parijs ge zonden, bestaande uit twintig schat- kistbewijzen, elk ten bedrage van 10 millioen dollar. Deze schatkistbewijzen dragen, overeenkomstig de Londen- sche bepalingen, de endosseering der bekende Duitsche banken en zijn deels te Londen, deels te Parijs en deels te New-York betaalbaar gesteld. Hier door is aan de bepalingen van het betalingsschema der commissie van herstel, met inachtneming van den voorgeschreven termijn, ten volle vol daan. Ook ten opzichte der ontwape ning spant het nieuwe Ministerie on der Dr. Wirth alle krachten in, om te voldoen aan de vredesvoorwaarden van Versailles. Het heeft Beieren, tot op heden het meest weerspannige land in dit opzicht, er toe gebracht tot ontbinding van zijne Landwehr- en Einwohnerschütze. De onderhandelingen tusschen ver tegenwoordigers van de mijneigenaren en de mijnwerkers met de Engelsche regeering zijn hervat. Na acht weken staking zijn de stakingskassen uitge put. Het Drievoudig Verbond, Spoor wegmannen en Transportarbeidersla- ten de mijnwerkers in zooverre in de steek, dat zij het verbod van vervoer van steenkool hebben opheven, om dat de werkloosheid in de industrie op schrikbarende wijze toeneemt door gebrek aan steenkool. Lloyd George stelde voor de loonen successievelijk te verlagen, te beginnen met een loon van vóór den oorlog, verhoogd met 128 pCt. volgens den tegenwoordigen levensstandaard, maar ook de mijn eigenaren moesten de eerste jaren met een minimum of geen winst tevreden zijn, tot de toestand weer normaal zou zijn. Voor die overgangsperiode kon de regeering 10 millioen pond sterling beschikbaar stellen, meer was van de belastingbetalers niet te ver gen. Tot een overeenkon7st is het tot heden nog niet gekomen. Niet alleen de mijnwerkersstaking is een ramp voor Engeland, maar ook de Sinn-Feiners houden niet op het te terroriseeren. Onder andere dagelijksche gruwel daden hebben zij in de afgeloopen week het prachtige douanekantoor te Dublin in de asch gelegd, omdat het door Engelsche militairen in gebruik genomen was. De Engelsche regeering ziet zich genoodzaakt zijne troepen in Ierland aanmerkelijk te versterken. Intusschen hebben de Unionisten in Noord-Ierland bij de Home Rulepar- lementsverkiezingen eene meerderheid van 27 of 28 zetels behaald. Men hoopt, dat de samenwerking van de beide Parlementen in Noord- en Zuid- Ierland de gruwelen der Sinn Feiners zal beteugelen. Burgerlijken Stand. GeborenCornelia Diekje d.v. R. v. Drie en T. Burgwal. Maria Alida d.v. Ch. van Grol en A. M. Nagel. Margaretha Catharina Aleida Maria d.v. G. J. Adama en A. M. Hollander. Albert Geessinus z.v. L. Meijering en E. Legemaat. Lambertus Everardus z.v. P. Majoor en G. Kaats. Abraham z.v. P. Reeringh en C. Lambalgen Ondertrouwd Johannes van Heer den en Catharina Maria Snoep. Hen drik de Groot en Helena Elisabeth Bergmann. Albert Bos en Johanna Tammer. GetrouwdLambert Boerenkamp en Maria Gerina v. Schalkwijk. Overleden Johanna van Dijk oud 26 jaar, echtgen. van W. Strijker. Dirk Groenesteijn, oud 50 jaar, z.v. P. Groenesteijn en D. v. d. Wepel. Plaatselijk Nieuws. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 910 terug te bekomen de volgende gevonden voorwerpen 1 huissleutel, 1 dames- portemonaie, drie kerkboeken, 1 dames- portemonaie inhoudende eenig klein geld en een portemonaie met geld en geldswaarde. Gedurende de maand Mei zijn voor Hf» ronsumpfie a"gekeurd 2 runderen, 1 geit, 5 longen, 11 levers, 2 nieren en 1 stel ingewanden. Naar vernemen werden deze week weer eenige personen bekeurd wegens korenbloemen plukken uit de koren velden. Telefoonnet Baarn—Soest. Nieuwe aansluitingen te Soest S. 101 Mevr. P. Suurmondt-Carp Spoorstraat 17. S. 102. Coöp Zuivelfabriek en Melkinr. „de Soester". Lijst van onbestelbare stukken, te rug ontvangen in de 2e helft der maand Mei 1921. 1. Gedeputeerde Staten - Utrecht. 2. Mej. A. d. Kruijf - Utrecht. Puplicatie MILITIE. Onderzoek van verlofgangers Ik vestig er, onder verwijzing naar de openbare kennisgevingen op de aanplakborden, de aandacht op van de verlofgangers der lichtingen 1918 en 1919, voor zooveel de lichting 1919 betreft met uitzondering van de ver lofgangers, behoorende tot deOctober- ploeg der Cavalerie en der Bereden Artillerie, dat het jaarlijksch onderzoek zal worden gehouden op Dinsdag 14 Juni a.s. te Soest in het gymnastiek lokaal bij de Openbare lagere School, en wel des voormiddags 8'h voorde verlofgangers der lichting 1918 en om 10 uur voor de verlofgangers de lich ting 1919. Nadere inlichtingen verstrekt de af- deeling Militaire Zaken ter Secretarie. Soest, 27 Mei 1921. De Burgemeester van Soest, DE BEAUFORT. Gemengd Nieuws Drankbestrijding met een „zwarte lijst". Te Purmerend is sedert geruimen tijd in de algemeene politieverorde- i ning een bijzondere bepaling opge- 1 nomen tegen drankmisbruik, i Krachtens deze bepaling kunnen uit vergunningslokalen geweerd worden personen, die zich meermalen aan openbaredronkenschapschuldig maak- i ten. Zij komen dan op de z g. „zwarte lijst", welke aan de caféhouders wordt verstrekt, zoodat deze weten, welke personen zij niet in hun lokaal mogen toelaten. De maatregel heeft de instemming der caféhouders en werkt zeer goed. Dit blijkt thans ook het rapport, het welk de chef van de politie over de werking van de nieuwe bepaling heeft uitgebracht. Volgens het rapport is het drankmisbruik verminderd, hetgeen voor een groot deel toegeschreven moet worden aan de werking van de „zwarte lijst", waarvoor men bevreesd is, zooals herhaaldelijk aan de politie is gebleken. „Had-je-me-maar" bedankt als Raadslid. C. de Gelder (Had-je-me-maar) hee;t verklaard zijne benoeming tot lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad niet aan te nemen. Omtrent de wijze waarop dit ge-, schied is deelt men van de zijde van het Amsterdamsche Gemeentebestuur het volgende mede. Aan den benoemde was door h«d Gemeentebestuur op de in de Kieswet voorgeschreven wijze van zijne be noeming kennis gegeven. De desbe treffende stukken waren bezorgd aan het door hem bij zijne candidaatstei- ling opgegeven adres, zijnde de woning van zijn zoon. Deze had de beschei den in ontvangst genomen met de belofte ze aan zijn vader, die naar men weet de laatste dagen in den Haag en Rotterdam zwierf te zullen overhandigen. Maandag bleek aan het gemeente bestuur dat De Gelder zich te Am sterdam en in het Huis van bewaring bevond, tot het ondergaan van eeüi straf, die hij nog te goed had. Dins dagmiddag is hem toen aan dit gebouw een nieuw stel stukken bezorgd. De Gelder nam ze in ontvangst, in tegen woordigheid van den directeur van het Huis van Bewaring, en van den heer Jippers, hoofdcommies van de afdeeling Algemeene Zaken ten Stad- huize, benevens een rechercheur van politie De Gelder verklaarde daarop, geheel eigener beweging, gelijk nader uit het opgemaakte proces-ver baal zal blijken, dat hij met de ge- heele verkiezing niets te doen wild hebben. En hij bekrachtigde die ver klaring door met gebruikmaking van het daartoe bestemde formulier de verklaring te teekenen, dat hij zijne benoeming tot lid van den gemeente raad van Amsterdam niet aannam. Als gevolg daarvan zal nu eene zitting vari het centraal stembureau moeten plaats hebben ter voorziening in de vacature-De Gelder Daarbij zal dan moeten worden vastgesteld dat in deze vacature niet kan worden voorzien. Verwacht wordt nu dat in de Raads vergadering van Woensdag 8 Juni a.s. het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwgekozen leden door den Raad zal kunnen plaats hebben waar na waarschijnlijk de eerste vergadering van den nieuwen Amsterdamschen Raad zal worden gehouden op Vrijdag 17 Juni. Zekerheid hieromtrent ontbreekt echter, zoolang Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zich nog niet in verband met het op deze aangelegen heid betrekking hebbend voorschriften zake Grenswijzigingswet, hebben uit gesproken. EEN ZACHTZINNIGE DAME „Afstappen" beduide Woensdagmid dag 'n verkeersagent van een wielrijd- ster, die in de buurt van het Rijks museum te Amsterdam een andere richting had ingeslagen, dan volgens de politieverordening veroorloofd is. Rijwiel aan de hand, kwam de over- treedster op den handhaver van het gezag afgestevend en vroeg op on- hebbelijken toon, waaraan hij liet recht ontleende zich met haar manier van rijden te bemoeien. „Maar juffrouw, ik ben hier juist neergezet om mij met de wielrijders te bemoeien", luidde de repliek. De dame trok dit in twijfel, was in elk geval niet van zins zich aan de gegeven instructies te houden. „Dan mee naar 't bureau" beval de agent en bracht „de juffrouw", die tijdens den korten tocht haar ziel nu juist niet in lijdzaamheid bezat, naar den politiepost onder 't Rijksmuseum. Ook daar deed zij zich kennen als iemand tot wier deugden de vronwe- lijke zachtzinnigheid niet in de eerste plaats behoort. Zij schold de agenten uit voor vlegels en lompe kerels, en beklaagde zich in alles behalve vrien delijke termen over het onrecht, haar aangedaan. Toen een der politiemannen de te lefoon opnam om het bureau Leidsche- plein van de aanwezigheid der recal citrante op de hoogte te stellen, gaf zij hem een klap om de ooreti en sloeg den hoorn van het toestel uit zijn hand. De mededeeling dat zij naar het Leidscheplein moest worden vervoerd, was opnieuw aanleiding tot hevig ka baal van de zijde der „dame". Zij ging zoo te keer, dat de agenten haar de handboeien aandeden, om haar daarna vrijwel weg te sleepen. Natuurlijk had het ongewoon ver schijnsel dat een goed gekleede vrouw geboeid door eenige agenten werd weggebracht, ontzagelijk vee] bekijks. De omstanders waren het er al gauw over eens dat zij wel een schil derijtje uit het Rijksmuseum zou heb ben gestolen en even later wist men elkander zelfs te vertellen, dat de po litie een bende ontdekt had, die er haar werk van maakte om dingen uit de musea weg te nemen Op het Leidscheplein is de militante juffrouw langzamerhand tot kalmte gekomen en nadat zij het gebruike lijke verhoor had ondergaan, liet men haar in pais en vrêe haar weg ver volgen. (Hdbld.) Socialisme en katholicisme. Op de algemeene vergadering van den algemeenen Bond van R.K. Kies- kringorganiesaties in Nederland las, naar ke „Msb." meldt, de voorzitter na zijn openingsrede het volgend schrijven van het Doorluchting Epis copaat voor „Aan den Algemeenen Bond van R.K. Kiesvereenigingen in Nederland. „Het Doorluchtig Episcopaat, overtuigd, dat het belang van kerk en staat daardoor het best zal worden gediend, verlangt, dat de tot nu toe in de politiek gevolgde samenwerking met de Christelijke partijen worde be stendigd en verklaart zich besli^Ren het samengaan met de Sociadjl^nio- cratische Partij. Het Doorluchtig Episcopaat richt dit schrijven tot uwen Bond omdat het meent hier en daar andere stroo mingen te hebben waargenomen." Het t o p p u n t. In de Oude Kerk straat te Delft heeft een surveilleerend politieman twee pistoolschoten gelost op een motorrijder, die zonder licht reed. De bestuurder van het motor rijwiel stopte en bleek de hoofdinspec teur S. te zijn. Vermakelijk Kamertooneeltje. De overzichtschrijver van het Hbld. schetst een vermakelijk tooneeltje waar toe in de Tweede Kamer Vrijdag de heer Kleerekooper met zijn luidruch tige temprementsuitingen aanleiding gaf. Deze afgevaardigde zat, onder de rede van den heer Rutgers, op een der voorste banken van rechts luid keels te interrumpeeren, toen opeens de heer Van der Molen achter hem verscheen en hem kort en krachtig iets toevoegde. Nu is de heer Kleere kooper een van de allerkleinste en de heer Van der Molen een van de aller grootste leden van de Kamerhij keek om en toen hij daar die groote, zware Ali-Baba-figuur met den langen, don keren baard schier boven zich zag staan, schoot hij, met een verschrikt gezicht, in den uitersten anderen hoek van de bank Waarop de Ali-Baba naast hem ging zitten als een soort van dreigende wachter. Het geval maakte zoo'n komiek effect dat de heele Kamer daverde van 't lachen. Gelukkig dat de politiek, zelfs in haar vinnigste oogenblikken, dat ten minste nog niet heeft verleerd Het lachen. De bevolking der aarde. Blijkens een statistisch overzicht van de oppervlakte en het aantal bewoners der verschillende staten bedraagt de oppervlakte van het land op aard 149,000,000 vierkante K.M. Het ooste lijk halfrond (Azië, Europa en Austra lië) heefteen oppervlakte van 42,000,000 vierk. K.M. Het aantal bewoners be draagt 1699,000,000. Het oostelijk half rond telt 1494, het westelijk 205 mil lioen bewoners, terwijl het zuidelijk poolgebied onbewoond is. Gemiddeld telt een vierk. K.M. 11.4 bewoners. Het dichtst is Europa bevolkt, dat op een vierkanten K.M. 45.8 bewoners heeft, terwijl in Australië, dat het minst bevolkt is, 0,9 bewoner per vierkanten K.M. wordt aangetroffen. Ook Noord-Amerika is betrekkelijk weing bevolkt met 6 bewoners op 1 vierk. K.M. Het minst is nog bekend de bevolking van Perzië, Abessinië en den Congostaat. Ze is tusschen 4—9, 8—12 en 15—23 millioen, zoo dat bij die staten een onzekerheid van 14 millioen bestaat. Aan het aantal bewoners der geheele aarde van on geveer 1700 millioen verandert dit echter niet veel. ten laste der Houders van bovengenoemde stukken worden bericht, dat door den Raad van Toezicht een bedrag is beschikbaar gesteld tot inkoop k pari van O b 1 i g a t i n Zij, die voor inwisseling in aanmerking wenschen te komen worden verzocht vóór 15 Juni a.s daarvan opgave te doen ten kantore Het ontslag van Wethouder Grotendorst. De Gooi- en Eemlander schrijft uit 's Gravenland. In November van het vorige jaar is ds. v. d. V. S., alhier, in het huwelijk getreden met de dochter van den heer R., eveneens hier ter plaatse woon- achting. Eenige weken vóór het huwe lijk ontving de heer R. een getypten brief uit Hilversum, onderteekend met den naam Johanna Berlage, waarin de heer R. werd gewaarschuwd zijn doch ter niet in den echt te laten treden met ds. v. d. V. S. Het schrijven behelsde verder feiten, welke voor ds. v. d. V. S. zeer com- promitteerend waren en tevens een bedreiging, dat op den huwelijksdag schandalen zouden plaats vinden. Aan vankelijk werd van het schrijven geen bijzondere nota genomen. Eenige dagen later echter bereikte den heer R. op nieuw een getypte brief uit Hilversum, met dezelfde handteekening, waarin werd gezegd, dat wanneer van het schrijven geen notitie werd genomen, een fimilielid van den heer R. met de feiten zou worden in kennis gesteld. Inderdaad kwam eenige dagen later een familielid, de heer B. Grotendorst, opdagen, die beweerde een schrijven te hebben ontvangen, waarin werd gewaarschuwd het huwelijk niet te laten doorgaan, terwijl de compromit- teerende feiten eveneens werden ver meld. De burgemeester werd toen van het geval in kennisgesteld, terwijl men tevens de Hilversumsche recherche van deze brievenschrijverij op de hoogte bracht. In onze gemeente begon de zaak spoedig ruchtbaar te worden, temeer daar de heer Grotendorst, on der z.g geheimhouding aan vele inge zetenen den ontvangen brief liet lezen. De Familie R. en ds. v. d. V. S. stoor den zich niet aan de lasterlijke aan tijgingen en het huwelijk werd vol trokken door den gemeente-secretaris. De burgemeester kon geen 'Jicht in deze zaak ontsteken, totdat de Hil versumsche recherche onlangs als hare meening te kennen gaf, dat de brief schrijver niet in Hilversum moest worden gezocht, maar op het 's-Grave- Jandsche gemeentehuis, in deze rich ting werd nu het onderzoek voort gezet en spoedig kwam men tot de ontdekking, dat inderdaad de brieven waren getikt met de schrijfmachine van het gemeentehuis. Verschillende afwijkingen van letters enz. kwamen ook op de bewuste brieven voor, ter wijl men bij een nadere bestudeering van de handteekening tot de verras sende ontdekking kwam, dat deze veel overeenkomst had met het handschrift van wethouder Grotendorst. De burgemeester heeft toen het secretariepersoneel aan een scherp ver hoor onderworpen en ten slotte be kende de gemeente secretaris, dat hij op verzoek en aandringen van wet houder Grotendorst de brieven had getypt. De gemeente-secretaris zeide, geheel te goedertrouw te hebben ge handeld. Wethouder Grotendorst kende te Hilversum een juffrouw, die de familie R. wilde waarschuwen tegen d.s. v. d. V. S., maar zij kon zeif niet goed schrijven. De gemeente secretaris geloofde en vertrouwde wet houder Grotendorst ten volle en had ook al om de familie R. voor desillu sies te vrijwaren, aan het verzoek van den wethouder voldaan. Nu begreep de secretaris, dat hij zich in een lee- lijk wespennest had gestoken en dat hij wijzer gedaan had zich niet met de zaak in te laten. De burgemeester, die het zeer on prettig vond, dat zulk een schandaal zich op het gemeentehuis had afge speeld, liet onmiddelijk wethouder Grotendorst ontbieden. Deze wierp eerst de schuld verre van zich, maar toen hij hoorde, dat de gemeente-sec retaris een volledige bekentenis had afgelegd, was verdere ontkentenis over bodig. Wethouder Grotendorst zeide, dat alles wat hij ten nadeele van ds. v. d. V. had geschreven, louter ver zinsels waren en dat hij h'ad gehandeld uit wrok, omdat ds. v. d. V. hem eens onder het oog had gebracht, dat zijn eerepost in de Geref Kerk niet vereenigbaar was met de groote schul den waaronder zijn zaak gebukt ging. De burgemeester gaf den wethou der in overweging, spoedig naar ds. v. d. V. te gaan en vergiffenis te vragen. Werd deze zaak in handen van de Justitie gesteld, dan zou ge vangenisstraf het gevolg zijn. De heer Grotendorst begaf zich naar ds. v. d. V., die medelijden had met G.'s gezin en dus beloofde, de justitie buiten de zaak te laten, als Grotendorst openlijk zijn laster zou herroepen, niet meer onder den firma naam R. zaken zou doen en bedankte als wethouder der gemeente en lid van den raad. Aan deze drie voorwaarden heeft de heer Grotendorst voldaan Aan den kerkeraad heeft hij geschreven uit wrok te hebben gehandeld en dat alles wat hij heeft geschreven, pure laster was. De firmanaam van de zaak des heeren Grotendorst is veranderd en aan den gemeenteraad is het vol gende schrijven gericht Aan den gemeenteraad van 's Gra- veland, Ondergeteekende, B. Groten dorst te 's Graveland, belijdt, dat hij zoodanig in zonden viel voor God en de menschen, dat hij niet meer als vertegenwoordiger der gemeente in uw midden kan verkeeren en dien tengevolge met ingang van dato dezer, 19 Mei 1921, bedankt als wethouder en als lid van den raad. Deze mededeeling heeft Vrijdag avond in de raadsvergadering heel wat beroering teweeg gebracht. De kerkeraad had ook het schrijven BAARN BUSSUM LAREN SOEST Qj BEHANDELEN ALLE

De Soester | 1921 | | pagina 1