DE Soester Courant voor Soest en Omgeving en Verschijnt eiken Zaterdag. Centrale Crediet- en Landbouwbank Brand en Inbraakvrije Kluis LA PORTE Co. Soest - Van Weedestraat 37 SOEST SAFE DEPOSIT No. 24 Adres *oor Administratie en Redactie Vrtt» TVeedfisirkal 7. Aérertontiön worden :;uewacht totVrtjduKs- voorniiddags 9 uur, by den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 3 uur. NEGENDE JAAKGANG Zaterdag II Juni 1921 lOVKKTKATlKfti Van 1 -5 regels 75 rt. Elke r«gel meer 16 ct. Üroote letters naar plaatsruimte», 'riü abonnement groote korting. AbonneuiuntHprlls 40 cent [«er kwartaal Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. BUITENLAND. OVERZICHT. De vijandelijkheden tusschen Polen en Duitschers schijnt in Opper-Silezië zijn hoogste punt bereikt te hebben. In den loop van de week volgden de berichten van hevige gevechten elkaar snel op. Polen versterkt door Poolsche artillerie en machinegeweren trachtten, vóór de komst der Engel- sche troepen, zooveel mogelijk land te veroveren, terwijl de Duitsche Emwohnerschutz onder Commandant Höfer door hevige aanvallen, precies hetzelfde deed. Een nota van den nieuw benoem den Engelsche Commissaris Harold Stuart, in Opper-Silezië aan Comman dant Höfer, waarin werd aangedron gen, op het terugtrekken van zijne troepen, had geen succes. „Zoolang de intergeallieerde troepen de rust in Opper-Silezië niet hersteld hadden, zou hij zijn landgenooten tegen de Poolsche opstandelingen blijven ver dedigen," zoo antwoordde hij. Nu is er echter eenig verschil in verdedigen en verwoed aanvallen. De Engelsche Generaal Hennicker heeft een moeie- lijke taak. Gesteund door Italiaansche en Fran- sche troepen, nu eens vechtende tegen de Polen, dan weer tegen de Duit schers, tracht hij tusschen beiden door te dringen, hen te scheiden en zoodoende eene neutrale zöne tot stand te brengen. Naar bericht wordt, heeft hij echter reeds naar Londen om spoedige versterking geseind. De Engelsche mijnwerkers hebben het voorstel van Lloyd George ver worpen en willen het conflict met de mijneigenaren zelf uitwerken. In over leg met de regeering heeft Lloyd George hun echter doen weten, dat, zoo de staking niet binnen veertien dagen is opgeheven, de Engelsche regeering haar aanbod van tien mil- lioen pond, om door de eerste over- gangsmoeielijkheden heen te komen, intrekt, daar het land, door de lange duur der staking (ruim negen weken) reeds te veel geleden heeft. Dezer dagen zullen mijneigenaren en mijn werkers opnieuw confereeren en hoopt men, dat beiden, vooral door boven gemelde bedreiging, waar natuurlijk ook de eigenaren der mijnen belang bij hebben, het eens zullen worden. Het Noord-Iersche Homeruleparle- ment zal 22 Juni officeel geopend worden. Naar men beweert heeft Koning George de uitnoodiging, om daarbij tegenwoordig te zijn aange nomen. Na de regeeringsverklaring van den Duitschen Rijkskanselier, Dr. Wirth, hebben de verschillende politieke partijen in Duitschland drie dagen noodig gehad, om het eens te wor den over eene motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet, dat tegen de zin van velen het ultimatum van de Entente had aangenomen. Eindelijk werd eene formule gevonden, die met 213 tegen 77 stemmen werd aange nomen, en waarin de Rijksdag ver- verklaarde, er mede in te stemmen, dat de regeering alles in het werk stelt, om de jegens de Geallieerden aanvaarde verplichtingen na te komen. De Duitsche-nationalen en de commu nisten stemden tegen. Het Oostenrijksche kabinet Mayr heeft zich genoodzaakt gezien zijn ontslag aan te vragen De gehouden volkstemming in Tirol, gevoigd door die in Salzburg hebben aangetoond, dat de overgroote meer derheid was vóór de aansluiting bij Duitschland. De Bondskanselier Mayr had tegen deze volkstemmingen ge waarschuwd, als zijnde ontijdig, daarin de eerste tijden de Geallieerden er niet over zouden denken, om Duitsch land te vergrooten, en hunne finan- cieele hulp aan Oostenrijk zouden ont houden, indien het zich bij Duitsch land aansloot. Nu waren de Geallieer den juist met hunne plannen tot hulp verleening gereed. De laatste dagen van Mei had de financieele commissie van den Volkenbond hare beraadsla gingen over het financieel herstel van Oostenrijk ten einde gebracht. Nu zit het kabinet Mayr tusschen twee vuren, het kan de wensch van het volk niet inwilligen, zonder het land enorm schade te doen, zonder het zooals tot heden aan de grootste armoede en ellende prijs te geven en in conflict te komen met de Entente. Maar is dat eene reden om af te treden Zal eene andere regeering deze klippen kunnen ontzeilen. Uit Colorado (V.S. v. .N. A.) werd 6 Juni geseind, dat een hevig onweer met ontzettende wolkbreuk het land zwaar geteisterd heef. Behalve de stad Pueblo zijn nog zes andere plaatsen bijna geheel verwoest, 500 personen moeten bij de ramp zijn omgekomen en de schade wordt op ongeveer 10 millioen dollar geschat. Burgerlijken Stand. GeborenSophia Aartje d. v. D. v. Hees en S. M Becker, Joost Frederik z. v. P. A. v. d. Maas en L. Leclercq Marinus z. v. M. Poldervaart en H. v. d. Built, Gerritje d v. A. Brons en B. Bakker, Anthonie Andreas z. v. J. v. Breukelen en E. M. Kampman. Getrouwd Otto Dekker en Barbara Alida Spijker. Overleden Gijsbertus Vink 5 m., z. van T. Vink en G. v. d. Kamp. Plaatselijk Nieuws. Sedert Donderdag 2 Juni wordt alhier vermist de heer N. Th. Blans, oud 29 jaar, ambtenaar ter secretarie. Hij is Donderdag ochtend naar Am sterdam vertrokken, nadien is van hem geen taal of teeken vernomen. Bijzon dere redenen voor zijn spoorloos ver dwijnen zijn niet aanwezig. De burgemeester houdt zich aanbe volen voor alle mogelijke inlichtingen welke tot zijne opsporing kunnen leiden. Het signalement luidt als volgt lengte 1.79 M. Haar donker, snor kort geknipt, zwart, oogen donker, gelaats kleur bleek, litteeken linker hals. Ge kleed lichtgrijs colbert costuum, licht grijze overjas, strooien hoed, lage bruine schoenen. Onze vroegere plaatsgenoot de heer W. P. J. Moree, thans 2e stuurman a. b. van het stoomschip Noorddam, is benoemd tot le officier a. b. van het stoomschip Beukelsdijk. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 terug te bekomen, de volgende gevonden voorwerpen 2 rollen cartonpapier, 1 medaillon bevattende twee soorten haar, 1 toeter van een motorrijwiel. Door een afgevaardigde van het Oostenrijksche Roode Kruis werden Donderdag 2 Juni j.1. namens dat Roode Kruis aan den Heer H. P. Schoonenbeek, arts, en Mevrouw E. C Schoonenbeek—de Kat, thans wo nende te 's Gravenhage, aan ieder afzonderlijk ten hunnen huize over handigd het Eereteeken 2e klasse van het Oostenrijksche Roode Kruis met de Oorlogsdecoratie, als erkenning van de belangrijke langdurige diensten door hen bewezen ten opzichte van het Algemeen Comité ter behartiging van de belangen van Oostenrijksche Kinderen in Nederland. Na eene afwezigheid van 6 maan den in het buitenland, waar zij o.m. bezochten Weenen, Rome, Napels, Soirente, Meran en Bozen, waren de Heer en Mevrouw Schoonenbeek met hun 4-jarig zoontje juist dezer dagen ten hunnen huize teruggekeerd. Donderdag 2 Juni is opgericht een afdeeling van den Ned. Bijenbond voor Soest, Soestdijk, Soesterberg en omliggende plaatsen. Tot secretaris werd benoemd de heer J. van Tuil, Parklaan 11. Puplicatie BEKENDMAKING. Premie Woningbouw. De Commissie inzake particulier woningbouw met rijkssteun brengt ter kennis van belanghebbenden le. dat het noodig is schriftelijk aan den gemeente-architect kennis te geven, dat met den bouw van de woning(en) ten behoeve waarvan een premie is toegezegd, is aangevangen. 2e. dat wanneer de woning glas- en waterdicht is hiervan eveneens schriftelijk aan den gemeente-architect mededeeling moet worden gedaan. 3e dat zij die reeds in het bezit zijn van de mededeeling van het ge meentebestuur dat hun een premie zal worden verstrekt zich spoedig aan het architecten-bureau vervoegen ter teekening van de bekende verbintenis. 4e. dat met den bouw binnen drie maanden na de premie-leening begonnen moet zijn. 5e. dat verkoop van de teekening van een woning waarop premie is verleend, absoluut verboden is. 6e. dat alle veranderingen van eigenaars onmiddelijk ter kennis van de commissie moet worden gebracht. Zonder teekening der verbintenis, genoemd onder 3, en kennisgevingen 1 en 2, kan het hun toegezegde be drag niet worden aangevraagd. Soest, 9 Juni 1921. De Commissie voornoemd, Namens haar J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat voor het aanvragen voor bouw vergunningen uitsluitend gebruik ge maakt mag worden van formulieren, die ten bureele van den Gemeente- Architect tegen betaling van f0.50 per stel verkrijgbaar zijn. Voorts wordt onder de aandacht gebracht dat geen n ieu w gebou w d of verbouwd huis, werkplaats, schuur enz., bewoond of in gebruik mag worden genomen dan na beko men machtiging van B. en W. Soest, 9 Juni 1921. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Soest doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van den 15 April 1921 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING OP DE KEURING VAN WAREN. Artikel 1. Deze verordening verstaat onder Waren" hetzelfde wat artikel 1 van de Warenwet, Staatsblad 1919, No. 581, daaronder verstaat. Met „verkoopen" wordt in deze verordening gelijkgesteld a. het ten verkoop in voorraad hebben b. het afleveren c. het uitstallen d. het vervoeren e. het te koop of in ruil aanbieden f. het uitdeelen g- het aanwezig hebben op mark ten h. het aanwezig hebben in winkels, woningen, bergplaatsen, fabrieken, stallen, voer- of vaartuigen of op erven bij fabriekanten, kooplieden, winkeliers, slijters of vensters in ge bruik. Het aanwezig hebben van waren in woningen of stallen wordt met verkoopen niet gelijk gesteld voor zoover de onder letter H genoemde personen aannemelijk kunnen maken, dat de aanwezige waren uitsluitend bestemd zijn voor eigen gebruik. Artikel 2. Het is verboden waren te verkoo pen, die ondeugdelijk van samenstel ling zijn of die in ondeugdelijken toestand verkeeren. Artikel 3. Het is verboden waren te verkoo pen, die bij gebruik overeenkomstig de bestemming voor het leven of de gezondheid schadelijk zijn of kunnen zijn. Artikel 4. Het is verboden waren te verkoo pen, die niet voldoen aan deeischen, of ten aanzien waarvan niet voldaan is of wordt aan de eischen, gesteld krachtens de Warenwet, Staatsblad 1619, No. 581 met uitzondering van artikel 16 dezer wet. Artikel 5. Hij, die waren verkoopt of die voor het bereiden van waren grondstoffen bewerkt of verwerkt, is verplicht aan de ambtenaren bedoeld in artikel 7, op aanvrage onmiddelijk die waren en die grondstoffen, alsmede de zelf standigheden, voorwerpen of gereed schappen, die bij den verkoop, de bereiding, vervaardiging, samenstel ling, verpakking, bewaring, behande ling of het vervoer van waren gebruikt worden, te vertoonen en desverlangd ter hand te stellen. Artikel 6. Overtreding van eenige bepaling van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. De waren met betrekking waartoe de overtreding is begaan, kunnen worden verbeurd ver klaard. Artikel 7. Met het opsporen van overtredin gen bij deze verordening strafbaar gesteld, zijn belast de ambtenaren, bedoeld in artikel 18 der Warenwet, Staatsblad 1919, No. 581. Artikel 8. Deze verordening kan worden aan- gehaald als keuringsverordening voor j de gemeente Soest. Artikel 9. Deze verordening treedt in werking met den dag harer afkondiging. Zijnde deze verordening bij Kon. Besluit van 31 Mei 1921, No. 1103 D. V. goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 3 Juni 1921. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. H. BENSCHOP, Loco Secr. BEVOLKING. Onderstaande personen worden ver zocht zich aan de afdeeling bevolking ter gemeente-secretarie ten spoedigste aan te melden Duurd Schoonderwaldt. Johannes A. van Went. Cornelis Mutschler. Jan Burgwal. Gemengd Nieuws De Verhuring van Safe Loketten Bergplaats voor kleine Brand kasten en Trommels in haar e martelde Geeraadberg- sche kinderen. Woensdagochtend begon te Leipzig het vijfde oorlogsmisdadigers-proces. Het gaat, zooals men weet, tegen den gewezen beambte der veldpolitie, den student Ramdohr. De beklaagde be hoort tot een aanzienlijke Leipzigsche familie. Onder de getuigen trekken verschillende zeer jeugdige personen de aandacht, die nauwelijks de kinder schoenen zijn ontwassen. Het proces, dat ook door drie vertegenwoordigers van de Belgische regeering wordt bij gewoond, zal vermoedelijk drie of vier dagen duren. De beklaagde, die reeds vier maan den preventief heeft gezeten, en die den rang van onderofficier had, ver klaard naar aanleiding van een vraag van den voorzitter, dat hij pas twintig jaar is ën het ijzeren kruis heeft. Hij was dus pas 17 jaar toen de feiten voorvielen, waarvoor hij thans terecht staat. Zijn medebeschuldigde Dr. Ernst Zhn heeft bij tijds de plaats gepoest. Naar het heet bevindt hij zich veilig wel in Holland. In de rechtvaar digheid van den Duitschen rechter schijnt hij geen overdreven vertrou wen te stellen. Men kent in Geeraardsbergen ech ter de namen Zahn en Randohr niet. Niemand spreekt er van Zahn men j kent hem alleen als „den Bril" en aldus alleen stond hij bekend omdat hij zoo'n reusachtigen echt-Duitschen bril droegniemand ook kent den naam Randohrmen noemt hem slechts „de Witten", naar de kleur zijn haar, dat helblond isof soms „de kat", om reden van zijn grillige manieren. De zaak, waarvoor „den Bril" en „de Witten" thans te Leipzig terecht staan, heeft zich als volgt voorgedaan. Een groep vrouwen en kinderen, door den nood aan brandstoffen ge dwongen, raapte, midden November 1917, uit de sintels aan de spoorweg- lijn te Geeraardsbergen, wat er nog aan bruikbare brandstof kon in ont dekt wordente Geeraardsbergen noemt men ditschramoeljen rapen. Plots verschijnt een Belg, Rasquin, die op de spoorbaan voor den Duitsch arbeidt. Hij wil 't groepje vrouwen en kinderen verdrijven, opdat alleen zijn vrouw de vruchten zou kunnen plukken van den „schramoeljen-oogst". Ruzie. Een kind gooit een steen naar het hoofd van den man, die naar de „Polizei" loopt en terugkeert met Zahn en Randohr, den Bril en den Witten. Het groepje vlucht. Doch reeds den zelfden nacht wordt in de meeste hui zen aan den spoorweg huiszoeking gedaan een aantal vrouwen en kin deren worden gevankelijk meegeno men, in een donkere cel, onder be dreiging met zweep en revolver, op geborgen, twee, drie dagen lang. Wie heeft den steen gegooid De vrou wen wisten het niet, de kinderen evenmin. Andere kinderen worden vastgegrepen en op dezelfde wijze behandeld. En tevens wordt niet meer geïnformeerd naar het kind dat den steen had gegooid, wel naar de na men van hen, die een signaaldraad aan den spoorweg hadden verwrongen. En dan begon voor den Bril en en den Witten eerst recht het feest. Uit Overboelare, Nederboelare en Geeraardsbergen werden achtereen volgens een dertigtal kinderen vandaan gehaald, meestal 's nachts. Een van die kinderen van 8 tot 14 jaar oud - vertelde, dat de Witten en den Bril, toevallig voorbij zijns vaders huis gaande, hem vastpakten en met een touw om den hals vastbonden aan hun fiets. Zoo moest hij hen volgen als een hond, een kwartier ver. Twee maal viel hij, eenmaal met zijn hand in het wiel. In de Polizei aangekomen, kreeg hij eerst een pak slaag. Waar om hij was aangehouden vernam hij niet. Toen werd hij in een cel gebor gen. De Witten haalde alle deksel, al 't beddegoed uit de cel weg. Er was zelfs geen plank om op te slapen slechts bloote steenen, in 't diepste van den winter. Een half uur later, te 10 uur, werd hij door den Witten ondervraagd. Hij was beschuldigd de signaaldraden beschadigd te hebben. Hij loochende. Hij werd vastgegrepen, tegen een kast en daarna tegen de stoof geworpen. Hij bloedde fel. Hij bleef ontkennen. De Witten greep hem weer vast, stak zijn hoofd tus schen zijn beenen en ranselde 't kind af met een gevlochten lederen riem. Toen werd het kind weer naar de cel gebracht. Doch het vensterraam werd weggenomenhet sneeuwde, het was verschrikkelijk koud. En verder vertelde dit 8-jarig kind nog's aderdaags en de volgende dagen werd ik opnieuw ondervraagd. Wel twintig keeren heeft de Witten mij zijn revolver op het hart gedrukt. Meer dan eens heeft hij mij twee tot drie dagen zonder eten gezet. Hij heeft mij drie keeren het hoofd in 't water gestoken. Hij heeft mij dan een koord om den hals gebonden en die koord vastgemaakt aan een kram, die in den muur vast zot boven mijn hoofd. Hij sloeg mij toen met een riet op mijn bloote beenen. Had ik mij moeten laten vallen, de koord aan mijn hals had me gewurgd. Ten slotte heaft hij mij met handen en voeten gebonden door middel van een koord heeft hij mijne handen en voeten als de pooten van een kalf vereenigd, en mij dan met die koord gehangen aan eene kram aan den muur. Hij heeft mij zoo gebonden laten hangen van 's morgens 9 tot 's avonds half tien. Toen kwam hij mij vragen hoe het ging. Ik antwoordde niet. Daarom kreeg ik stompen. Te half elf uur heeft hij me losgemaakt en op den steen- vloer laten liggen." 's Anderdaags begon het spel weer. Tot het kind, schoon onschuldig, be kende. Dat was de gewone gang van het onderzoek, onder leiding van dr. Zahn en student Randohr. Andere kinderen werden op dezelfde wijze behandeld. En erger nog. De meesten moesten hunne kleederen uit doen, opdat de striemende lederen riem betere diensten zou kunnen bewijzen. Enkele kinderen werden met het hoofd in warm water, anderen in ijs koud water gedompeld, tot ze bijna stikten. Die pijniging werd tot drie vier maal achter elkaar herhaald. An dere kinderen werden nog op andere wijze gemarteld. Daar ze uitgehongerd waren, werd hun eten op de tafel voorgezetden Bril of de Witten zaten verborgen, wee den kinderen indien zij aan het eten raken durfdenNa herhaalde ondervragingen, op die wijze nacht en dag, voortdurend, in koude en ellende en honger bekenden ten slotte de kinderen hunne misdaad; of, om aan verdere pijniging te ont snappen, klaagden zij makkers aan, die op hun beurt werden „verhoord" en op hun beurt weer andere kinderen als de daders aanwezen. Tot op een morgen al de „beklaagden" op de binnenplaats der gendarmerie, waar zij opgesloten waren, werden bij el kaar gebracht. De Witten en Den Bril lieten hun keuze vallen op veertien kinderen onder de oudste, en de an deren werden weer naar huis toe ge zonden... De veertien „schuldigen" versche nen voor den krijgsraad te Geeraards bergen. De meesten trokken hun be kentenis in en deelden mede, op welke wijze Zahn en Randor ze hadden mishandeld. Het lijdt geen twijfel of de rechters hebben zich volkomen rekenschap gegeven van den gruwe- lijken toestand. Toch hebben zij de veertien „martelaars" tot twee en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee volwassen burgers uit Nederboelare, die door de afgebeulde kinderen waren genoemd als de aanstichters der mis daad, werden tot 5 jaar gevangenis straf veroordeeld, ofschoon de kinde ren hun beschuldiging ingetrokken hadden. En de bevelvoerende generaal van het vierde Armeekorps te Gent strafte Nederboelare met een boete van 6000 mark en de gemeente Over boelare met 12.000 mark „boven de lichte straf" die de schuldige kinderen hadden opgeloopen. Zoo luidde inder daad het aangeplakte bericht van generaal von Stickfus Geen enkel kind, nu de Duitschers weg zijn, erkent eenig signaal te hebben beschadigd. Allen beweren nog niets van die zaak af te weten nooit van een beschadigen der draden te hebben gehoord. Te Nederboelare, waar ook de signaaldraden vernield zouden zijn geworden, waren er trouwens geen signalen... KASSIERS, COMM. IN EFFECTEN GEOPEND VAN 9 TOT -4 UUR ZATERDAGS VAN 9 TOT 12 UUR LOKETTEN MET TROMMELS VANAF P8.00 PER JAAR EN HOOQER s GEDURENDE DE KANTOORUREN BESTAAT VOOR'HELANGSTELLENDENGELBGENHEID DE SAFE-INRICHTING TE BEZICHTIGEN

De Soester | 1921 | | pagina 1