Soest er Courant voor Soest en Omgeving en Verschijnt eiken Zaterdag. Centrale Crediet- en Landbouwbank Brand en Inbraakvrije Kluis Soest - Van Weedestraat 37 jprsfSiÊirsnsrsfsrsfËELnarsfSii [li LA PORTE Co BAARN BUSSUM LAREN SOEST BEHANDELEN ALLE BANKZAKEN No. 25 NEGENDE jAAH-aANG Zaterdag 18 Juni 1021 Mlr«s toot Administratie en Redactie Vrt'i WeedextrHMt 7. Ailvertontiën vorden uv^ewacht totV rtyrUitH voormiddags 9 uur, b(j den Ultgevoi. ingezonden stukken tot Din.sdaguvond X uui t IH K UiKM U A Van 1 -5 rngels 7ö et. Klke rt-j?el meer 16 Groote letters naar j-Uatsruimln R(] abonnement groote kurutiv AbonneuienujprUö 40 cent per zwnilaai Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. BUITENLAND. OVERZICHT. Het optreden der Engelsche troepen in Opper-Silezië scheen in het begin wet eenig succes te hebben. De En gelsche Oeneraal Hennicker gelastte vooraf de Poolsche opstandelingen hier eu daar terug te trekken, daar anders geweld gebruikt zou worden en aan dat bevel werd meestal vol daan. Daar het opperbevel over de intergeallieerden troepen echter in handen is van den Franschen Gene raal Leronn, klagen de Engelschen er over, dat zij zóó geplaatst worden, dat de troepen van Korfanty het minst last van hen hebben, zoodat die door kunnen gaan met de Duitschers te tarten, die dan opnieuw aanvallen. Het gevolg daarvan is, dat de inter- geallieerde commissie de zuiverings actie in Opper-Silezië gestaakt heeft. Als reden daarvoor heeft zij aan de politieke partijen opgegeven, dat de Duitsche „Selbstschütz" weigert, de door de organisaties bevrijde gebieden te ontruimen, voordat de opstand vol komen is gedempt. De bevolking kan zich de bescherming, die zij zelf heeft gevormd, niet laten ontnemen voor dat zij volkomen veilig is. Het zou een zegen voor dat land zijn, indien een later bericht waarheid bevat, waar in gemeld wordt, dat de Geallieerden voornamelijk Engeland en Frankrijk het in het hoofdtrekken eens gewor den zijn over de verdeeling van Op per-Silezië tusschen Polen en Duitsch- land. In Oostenrijk gaat men door volks stemmingen te houden voor de aan sluiting bij Duitschland. De regeering van Stiermarken heeft zoo'n stemming gepubliceerd te houden op Zondag 3 Juli. Niettegenstaande dat, vermoedt men, dat Dr. Mayer zich bereid zal verklaren een nieuw kabinet te vor men, daar de Christelijk-sociale par tijen eene motie hebben aangenomen waarin het optreden uer regeering, met betrekking tot het financieele plan van den Volkenbond wordt goed gekeurd. De uitslag der stemming onder de Engelsche mijnwerkers over de laatste voorstellen der eigenaars is nog niet bekend. Men is echter algemeen van meening, dat Maandag 20 Juni het werk hervat zal worden. In vele dis tricten zijn de arbeiders, die belast zijn met het onderhoud der groeven reeds begonnen, met zich voor te be reiden op de algemeene hervatting van den arbeid en ponnies worden weer in de groeven neergelaten. Echter dreigt nu in Engeland weer eene nieuwe staking in de machine industrie, daar de werkgevers en werk nemers het niet eens kunnen worden over de loonsverlaging, die a.s. Don derdag zal beginnen. Men verwacht, dat over het geheele land anderhalf millioen arbeiders in het machinevak zullen staken. Blijkbaar met het oogmerk om de rechtstreeksche onderhandelingen te verhinderen tusschen Sinn-Feiners en de gematigde Ulstermannen, die ver langend zijn om vrede en orde in Ierland hersteld te zien, hebben de uiterste Sinn-Feiners de onlusten en wanordelijkheden in Cork weer aan gestookt. Uit sommige huizen werd geschoten, waardoor verscheidene politieagenten gewond werden. Door het werpen van een bom werden zeven muzikanten van het Hamshire-regiment gedood. Ook in Belfast werden eenige personen door gemaskerden uit hunne huizen ge sleurd en doodgeschoten, enz De Fransche minister voor de op bouw der verwoeste streken, Loucheur en Rathenau de Duitsche minieter van herstel, hebben in Wiesbaden een conferentie gehad over de wederop bouw der verwoeste provincies, die naar wederzijds genoegen moet zijn afgeloopen. In hoofdtrekken moeten zij het eens zijn geworden. De details zullen later in Parijs besproken worden. Dit is de eerste bespreking tusschen Duitschland en Frankrijk na den oor log, die aan beide zijden voldoening gaf. De Amerikaansche regeering ont ving informeele gunstige antwoorden van verscheidene regeeringen op haar •onlangs gedaan officieus voorstel, om •eene bespreking te houden tot beper king der bewapening. Vooral wanneer de drie grootste zeemogendheden Amerika, Engeland en Japan er toe konden komen, de vlootbouw te verminderen, zou dit een groote stap zijn in de richting van de wereldvrede. Burgerlijken Stand. GeborenDirk Mossou z. v. D. Mossou en van J. M. Griffioen, An- tonie Huibert Damen z. v. A. H. Damen en van M. van Donselaar, Beata Butselaar d. v. A. Butselaar en van W. Meerveld, Henricus Bernardus Heeremans z. v. F. Heeremans en van W. M. Reuvekamp, Wilhelmina van Woudenberg d. van J. van Wouden berg en van D. van Dregt, Neeltje Hornsveld d. v. P. Hornsveld en van A. W. van Diermen. Ondertrouwd A. Bos en J. Tammer, J. A. Baljet en W. Vergeer, P. Oosten rijk en H. Haks, O. Onwezen en A. Westerveld. Getrouwd: E. Kok en J. van den Berg, W van de Meij en H. Wolfsen, J. van Heerde en C. M. Snoep. Overleden: J. Seezink 91 jaarwed, van Steijntje van den Brink. Plaatselijk Nieuws. UITSLAG aanbesteding Chr. U. L. O. School aan de Spoorstraat te Soest op 13 Juni 1921 in 3 perceelen le perceel geheel als teekening. 2e perceel met aftrek van 1 leslokaal 3e perceel met aftrek van 2 leslokalen L. J. Hemels, Amersfoort le 48,970 2e 43,970 v. d. Wal en Woudenberg, le 52,800 2e 46,300 de Zwart, Heukelom le 51,800 2e 46,000 Baarn le 53,900 2e 47,900 M. van Suman, Jaarsveld le 52,700 2e 48,000 J. Hilhorst, Soest le 58,000 2e 51,000 B. H. Marsé, Laren le 55,694 2e 50,300 W. J. de Zwart, Asperen le 56,500 2e 51,000 P. de Man, Utrecht le 55,750 2e 5!-, 150 A. C. Brandwijk, Tiel le 61,400 2e 55,800 J. H. Slob, 3e 38,970 Utrecht 3e 39,800 3e 41,000 3e 42,300 3e 43,000 3e 44,000 3e 44,995 3e 46,000 3e 46,550 3e 49,000 Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 910 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen1 vilten hoed, 1 geldstuk, 1 stuk touw, 1 medaillon, inhoudende twee soorten haar, 1 dameportem. inhoudende eenig geld, en 1 fijne rozenkrans in etui. Onbestelbare stukken, te Soest te rug ontvangen in de eerste helft der maand Juni 1921. 1. Mevr. G. le Comte, Amsterdam 2. Inspecteur D.B. Baarn. 3. Utr. Nieuwsblad, Utrecht. 4. fam. J. J. van Monsjou, Zandvoort 5. O. J. Brinks, Amsterdam. 6. fam. H. van Driel, Rotterdam. 7. M. D. Smit, 8. W. de Lange, Heden 16 Juni slaagde voor het Theor. Tandheelkindig examen, le gedeelte, mej. B. Schuuring. Postduiven-Ver „De Zwaluw". Zondag 12 Juni gehouden wedvlucht van Orleans (Frankrijk) afstand 533 K M. Duiven gelost 6 uur met N.W. I wind. Eerste aankomende duif 4 uur j 42 min. 8 sec. 1 H. van Sitter Jr., 2 J. C. de Bree, 3 L v. d. Broek. Vluchtprogramma Jonge duiven. Houten 7 Juli. Culenborg 12 Vucht 17 Breda 24 Mechelen 31 Quievrain 7 Aug. St. Quentin 14 Noyon 21 St. Denis 28 Publicatie bekendmaking. Premie Woningbouw. De Commissie inzake particulier woningbouw met rijkssteun brengt ter kennis van belanghebbenden le. dat het noodig is schriftelijk aan den gemeente-architect kennis te geven dat met den bouw van de woning(en) ten behoeve waarvan een premie is i toegezegd, is aangevangen. 2e. dat wanneer de woning glas- en waterdicht is hiervan eveneens schriftelijk aan den gemeente-architect mededeeling moet worden gedaan. 3e dat zij die reeds in liet bezit zij van de mededeeling van het ge meentebestuur dat hun een premie zal worden verstrekt zich spoedig aan het architecten-bureau vervoegen ter teekening van de bekende verbintenis. 4e dat met den bouw binnen drie maanden na de premie-leening be gonnen moet zijn. 5e. dat verkoop van de teekening van een woning waarop premie is verleend, absoluut verboden is. 6e. dat allen verandering van eige naars onmiddelijk ter kennis van dt commisse moet worden gebracht. Zonder teekening der verbintenis, genoemd onder 3, en kennisgevingen 1 en 2, kan het hun toegezegde be drag niet wordt aangevraagd. Soest, 9 Juni 1921. De Commissie voornoemd, Namens haar J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat voor het aanvragen voor bouw vergunningen uitsluitend gebruik ge maakt mag worden van formulieren, die ten bureele van den Gemeent.- Architect tegen betaling van f 0 50 per stel verkrijgbaar zijn. Voorts wordt onder de aandacht gebracht dat geen nieuw gebouwd of verbouwd huis, werkplaats, schuur enz., bewoond of in gebruik mag worden genomen dan na bekomen machtiging van B. en W. Soest, 9 Juni 1921. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest brengen ter openbare kennis dat bh hen het voornemen bestaat binnenkort over te gaan tot het vast stellen van de aanslagen in de Plaat selijke Inkomstenbelasting voor het jaar 1920—1921 dat degenen die in gebreke blijven hun aangiftebiljet in te leveren, j/ïch bTcJoTstellen aan een ambtshalve aan slag dat zij ter voorkoming daarvan bij de ingezetenen aandringen op onverwijl de inlevering Burgem. en Weth van Soest, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. MILITIE. Jaarlijksch Onderzoek. Ik breng ter algemeene kennis, dat, nu de mobilisatietoestand een einde heeft genomen, voor de verlofgangers der militie te land voortaan weder elk jaar een onderzoek zal plaats hebben. Het onderzoek wordt gehouden in de maand Juni. Daarbij moeten de verlofgangers vertoonen de in hun bezit zijnde wapens en kleedtng- en uitrustingstukken, benevens hun zak boekje en hun verlofpas. Tijdig vóór den dag van het onder zoek zullen bij openbare kennisgeving worden bekend gemaakt de lichtingen, die in het loopende jaar aan het on derzoek moeten deelnemen ln die kennisgeving zullen tevens worden vermeld de datum, het uur en de plaats van het onderzoek. De verlofgangers, die toestemming wenschen hetzij tot verblijf buitens lands, hetzij tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of de zee- visscherij buitenslands, kunnen bij hun hiervoor in te dienen verzoekschrift tevens vragen om geheel vrij te zijn van het jaarlijksch onderzoek of wel, indien aan algeheele vrijstelling geen dringende behoefte bestaat, om het onderzoek eerst te mogen ondergaan in November of December. Uitstel van het onderzoek tot No vember of December kan op aanvrage ook worden verleend aan de overige verlofgangers, indien hun beroep of bedrijf deelneming aan hel Juni-onder- zoek groot ongrief zou veroorzaken. Voor uitstel om deze reden komen in aanmerkingschippers, landbouwers, grasmaaiers, en/., kortom allen, wier beroep of bedrijf in de maand Juni bijzondere toewijding vordert. Hij, die uitstel van het onderzoek wenscht, kan zich per gefrankeerden brief wenden tot den Commissaris der Koningin. Aan verlofgangers, die tijdelijk ver toeven buiten de gemeente, waar zij in het verlofgangersregister zijn inge schreven, kan worden toegestaan het onderzoek elders, bijv. in of na bij hun tijdelijke woonplaats, te onder gaan. Deze vergunning moet bij ge frankeerd schrijven gevraagd worden aan den militiecommissaris, die de in spectie zal houden voor de gemeente waar belanghebbende in het verlof gangersregister vermeld staat. Inlichtingen kunnen worden ver kregen aan de afdeeling Militaire Za ken ter gemeente-secretarie, waar men desgewenscht ook zal zorgdragen voor de opzending van bovenbedoelde verzoekschriften Soest, 14 Juni 1921. De Burgemeester van Soest, DE BEAUFORT. AANGIFTE BEVOLKINGS REGISTER. Wij herinneren de ingezetenen en alleen wien het aangaat aan de be palingen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 Staatsblad £51, ge wijzigd bij Koninklijk Besluit van 11 Augustus 1920, Staatsblad 699, rege lende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de be volkingsregisters, zoomede aan de be palingen der verordening van 19 Fe- brnari 1918, regelenden de nummering der huizen en de verplichtingen der inwoners betreffende het bijhouden der bevolkingsregisters dezer ge meente. Aan de naleving der voorschriften zal streng de hand worden gehouden, en van iedere overtreding zal proces verbaal worden opgemaakt. Op de navolgende bepalingen van het Koninklijk Besluit vestigen wij in het bijzonder de aandacht Artikel 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit een gemeente van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, die zij ver laten en waar zij in het bevolkings register zijn ingeschreven met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuig schrift van verandering van werkelijke woonplaats. Artikel 6. Ter plaatse, waar zij hunne werke^ lijke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen veertien dagen na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeld. Artikel 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Van de bepalingen der bovenaan gehaalde Verordening vestigen wij in het bijzonder de aandacht op de na volgende artikelen Artikel 3. Elk gebouw zal moeten voorzien zijn van het nummernieuwe gebou wen binnen veertien dagen na hunne voltooing. De nummers zullen overeen- komsfig het door Burgemeester en Wethouders vastgestelde model moe- j ten worden bevestigd aan de huizen op een door hen aan te wijzen plaats. Het nummer zal door Burgemeester i en Wethouders worden bepaald, en de belanghebbende zal, ten einde een uummerplaat te bekomen zich ter Sec- retarie moeten aanmelden. Artikel 5. Zij, die binnen de gemeente van woning veranderen, zullen binnen acht dagen na die verandering daarvan ter Secretarie aangifte moeten doen. j Artikel 6. Zij, die elders wonen, doch in de Gemeente tijdelijk verblijven zijn ver- plicht na een verblijf van dertig da- j gen, zich binnen acht dagen ter Sec- j retarie aan te melden ten einde in het daartoe bestemde register te worden ingeschreven. Bij vertrek doen zij insgelijks ter Secretarie daarvoor aangifte. Artikel 7. Overtreding van een der bepalingen i dezer verordening wordt gestraft met 1 geldboete van ten hoogste tien gul- j i den. Soest, 14 Juni 1921. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. LANDWEER. Inlevering van Rijksgoederen. Ik breng ter openbare kennis, dat de inlevering van de wapenen, de kleeding- en uitrustingstukken en het ledergoed, zoomede van de Regle menten of dienstvoorschriften der i verlofgangers der landweerlichting 1916 d, bij hun vertrek met verlof medegegeven of hun later uitgereikt, Verhuring van Safe Loketten Bergplaats voor kleine Brand kasten en Trommels in haar door bedoelde verlofgangers overeen komstig art. 31 der Landweerwet zal moeten geschieden te Soest in het ge bouw der St. Jo^epli Jongelingenver- eeniging op Woensdag 13 Juli a.s. des voormiddags half 10. Nadere mededeelingen omtrent de inlevering dier goederen zijn vermeld in de publicaties aan de aanplakbor den en worden verstrekt aan de afd. Militaire Zaken ter gemeente-secretarie. Soest, 13 Juni 1921. De Burgemeester voornoemd, DE BEAUFORT. Gemengd Nieuws De leege stoel. Dirk Witte dicht naar aanleiding van het bedan ken van Had-je-me-maar als lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad in de „Tel." Midden in de groote Raadzaal, Waar de vroedschap komt bijeen, Waar zij aanstonds ofnnen treden, Deze wijzen, één voor één Midden in dien kring van zetels, Deftig, makklijk, ruim en koel, Staat daar als een stille aanklacht Een verlaten, leege stoel. Goddank, 't kan niet meer gebeuren Wat de Raad zoo heeft gevreesd Hij, de oude, grijze zwerver ls de wijste nog geweest. Want hij wéét, dat z'n collega's Met een huiverig gevoel, Jarenlang nog zullen staren Naar die eene, leege stoel Of gij wetjes af gaat beedlen, Of gij hem al arresteert, Of g' hem zindelijk laat ontluizen Niets, dat hem, den wijsgeer, deert. Dat gerust g' uw laffe woede op den ouden zwerver koel' Honend staat toch voor uw oogen Daar die eene, leege stoel. Want de oorvijg, die u allen Zoo lafhartig siddren dêe, Kan niet worden afgewasschen Met al 't water van de zee. Als ge straks weer pret gaat maken, („Vroolijkheid. Gelach. Gejoel.") Staart verachting van de kiezers Uit die eene, leege stoel Gemarteld door zijn moeder. Wij lezen in de „Tel" het volgende wreede verhaal Gedurende een paar weken woonde te Parijs op gemeubileerde kamers zekere Reine Chabert met haar jon getje van 5 jaar. De buren hoorden het kind vaak huilen, zoowel wel overdag als 's nachts. Zij konden even eens hooren, dat de moeder het kind hevige klappen toediende om het tot zwijgen te brengen. Maandagochtend had de eigenaar van het huis de vrouw, die den vorigen avond om 10 uur vertrokken was, nog niet zien terugkomen. Hij luisterde aan de deur van de kamer om te hooren of het kind sliep. Toen hij zijn oor tegen de deur hield, hoorde hij een zacht ge- kreunuit de slaapkamer komen Daar op liep de eigenaar naar beneden, ging de straat op en waarschuwde een paar voorbijkomende politie-agen ten, die zich met geweld toegang tot de appartementen van de afwezige vrouw verschaften. Toen ontdekte men de kleine, slechts door een dun nen luier bedekt, neergehurkt in een kuip water, die in bed stond. Het kind was aan de kuip vastgesnoerd door een touw, dat eenige malen om de borst was heengewonden. De kuip zelf was stevig aan het bed vastge maakt. De kleine handjes waren ook door een touw stevig aan elkaar ver bonden. De kleine peuter had den heelen nacht in deze positie doorgebracht. Toen de agenten hem losmaakten bibberde hij erg en huilde zacht en klagend, en kon geen antwoord ge ven op de vragen, die de agenten hem stelden. Hij werd onmiddelijk in een deken geroid en naar een kinder ziekenhuis gevoerd, waar een dokter hem onderzocht. Deze ontdekte op het lichaampje van het jongetje behalve de indrukken van het touw, dat om de kleine was gesnoerd, blauwe plekken en kneu zingen van ouderen datum en ook een brandvlek op de rechterknie. „Hoe heb je je gebrand vroeg de dokter „Ik heb het niet gedaan", antwoordde het knaapje zonder aarzelen. „Moeder heeft mij gebrand met een cigaret „Waarom „Omdat ik niet lief was." „Sloeg moeder je dikwijls „lederen dag, wanneer ik niet lief was," herinnerde het kind zich. Een paar uur later, toen de „moeder,, het huis wilde binnengaan, werd zij gearresteerd evenals haar vriendin, van wie de kleine verteld had dat hij door die vrouw ook vaak geslagen was Ondervraagd door den commissaris van politie, erkenden de beide vrouwen de feiten. De moeder hechtte even wel veel waarde aan het volgende voorbehoud „Ik mishandelde mijn kind, zeide zij, alles wat het verteld heeft is waar, zelfs dat ik het met spelden geprikt heb. Doch ik martelde het niet." De „Petit Journal" aan wie wij dit ontleenen, vraagt zich af of dit ant woord van cynisme dan wel van inconsequentie getuigt. Haastige spoedMen j schrijft aan het „Vad." De „Staatscourant" bevatte dezer dagen o.m. een Koninklijk besluit van 6 Juni 1921, waarbij werd ingetrok- ken de aanwijzing van een aantal ge- J neeskundigen voor het onderzoeken van op pensioen aanspraak makende gemeenteambtenaren e.d. j Daaronder werden genoemd twee geneeskundigen in de gemeente Helder Van deze twee weten wij toevallig, dat de eerstgenoemde ougeveer vier

De Soester | 1921 | | pagina 1