Souster Courant voor Soest m Ontving Verschijnt eiken Zaterdag. en P Reeringh Centrale Crediet- en Landbouwbank Brand en Inbraakvrije Kluis LA PORTE Co. Pluimvee Voeder-artikelen Vervolg Raadsverslag. Soest - Van Weedestraat 37 SOEST SAFE DEPOSIT No. 28 NEGENDE |AAKGAI\IO Zaterdag 9 Juli 1921 Adres voor Administratie en Redactie Vrtu WeedeütrMut 7. Advertentien worden ingewacht tot Vrijdags veormiddags 9 uur, by den Uitgever, .ngezonden stukken tot Dinsdagavond uur *11V KKTJKN1 IfiR Van 1—5 regels 75 ct. Elke rc-pel meer 16 c Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement groote korlii Abonnementsprijs 40 cent por kwartaal Uitgever G. v. d. BQ7ENKAMP Soestdijk. BUITENLAND. OVERZICHT. Ofschoon de Sinn Feinleider, de Valera, nog niet officieel de uitnoo- diging van Lloyd George om met Craig, de premier van Noord-lerland en hem te confereeren, heeft aange nomen, is de Engelsche pers zeer op timistisch gestemd. De Valera heeft verleden week in Dublin eene verga dering gehouden met Sir Arthnr Grif- fith, de vice president van Sinn Fein en John Me Niell, beiden leden van het Lagerhuis en beiden door de re geering uit de gevangenis vrijgelaten. In die vergadering, die ook door eenige unionisten werd bijgewoond, kwam sterk tot uiting, hoe zeer men de onrust in Ierland moede was, en hoewel men in die vergadering nog niet tot een definitief besluit is geko men, zal deze conferentie in het laatst van deze week worden voortgezet en bestaat er dus alle hoop, datdeSinn- Feiners, het Noord-Iersche parlement en de Engelsche regeering eindelijk eens gezamenlijk zullen overleggen, hoe de jarenlang bestaande Ierscne kwestie op te lossen is Vermeldt wordt nog, dat Smuts, de premier van Zuid-Afrika, die op dit oogenblik in Londen vertoeft ter bijwoning van de Britsche Rijksconferentie, naar Dublin is vertrokken om een niet-officieel onderhoud met Valera te hebben. Van dit onderhoud van den bekwa men, rechtschapen en in politiek door kneden Z.-Afrikaanschen premier heeft men ook hooge verwachtingen. Zooals reeds gemeld zijn op 't oogenblik in Londen bijeen gekomen de premiers van de Britsche Domi nions. Voor Australië Mr. Hughes, voor Z. Afrika Generaal Smuts, die beiden ook deel hebben genomen aan de Parijsche Vredescoferentie, voor Canada Arthur Meighen, voor Nieuw- Zeeland Massey en voor Eng. lndië de Maharadja van Koetsj. Het doel van deze Britsche Rijksconferentie is niet alleen om de onderlingen be langen van deze onder Britsche vlag vereende landen te bespreken, maar ook de wereldproblemen op te lossen. Zoo willen zij in overleg met de V.S. van Noord-Amerika en Japan tot ver mindering van bewaping komen, en een nieuw verdrag met Japan sluiten, maar zóó dat Amerika er geen aan stoot aan neemt, daar vooralles hun doel is om de wereldvrede zoo gron dig mogelijk te bevestigen en mede werking van Amerika daar onmisbaar voor is, al hoewel de Ver. Staten zich niet bij den Volkenbond hebben aan gesloten. Een groote vooruitgang, ver geleken bij vóór den oorlog is zeker, dat aan alle politieke conferenties thans de noodige publiciteit wordt gegeven en er geene geheime verdragen meer mogen bestaan, daar elk verdrag, ge sloten tusschen landen, die lid zijn van den Volkenbond bij dien bond moet worden ingeschreven en niet in strijd mag met de beginselen van den Volkenbond. De utopist of idealist Lenin is ten lange leste tot het besef gekomem, dat menschen geen engelen zijn en dat het onmogelijk is vooreerst van Rusland een paradijs te maken. Hij heeft zijn regeeringstaktiek geheel ver anderd. Niet alleen uit berichten via Hel- singfors of Stockholm verneemt men dit, maar zelfs Krassin, de Sovjet com missaris, die in Engeland handelsbe trekkingen tracht aan te knoopen, heeft de redenen uiteen gezet welke Moskou nopen, om de medewerking van de buitenlandsche kapitalisten in te roepen. De verschillende rijke Rus sische en Siberische mijnen leveren niets meer op. De genationaliseerde industrie staat zoo goed als geheel stil uit gebrek aan technische perso neel en niet tegenstaande de arbeids- dwang. Van het land wordt ongeveer een kwart gedeelte bebouwd, daar de boeren wat zij meer verbouwen, dan voor eigen gebruik, zonder ver goeding daarvoor te ontvangen aan de regeering moeten afstaan. Er is gebrek aan brandstoffen, aan levens middelen en aan verkeersmiddelen, om een en ander aan te voeren. Be halve in een gedeelte van China is nergens op de wereld het gebrek aan levensmiddelen zoo groot als in Rus land. Overal breken hongeroproeren uit. Krassin deelde een vertegenwoor diger van de „Petit Parisien" mede, dat Lenin er van overtuigd is ge worden, dat de ontwikkeling der wereldrevolutie zeer langzaam zal gaan en daarom verandert hij van taktiek en heeft hij besloten zich te verstaan, zoowel met de op positie in het binnenland, die der boeren, als met de buitenlandsche tegenstan ders, de kapitalisten, tot welke laatsten hij zich gewend heeft en hun aange boden, om de hulpbronnen van zijn land te exploiteeren. Plaatselijk Nieuws. Onze plaatsgenoot C. F. W. Riet veld Jr. leerling der Chr. M.U.L.O. School te Baarn, slaagde deze week te Utrecht voor het diploma B M.U.L.O. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen1 geldbeursje, 1 veevoederzak z.g. mondrak met haver, 1 kip, 1 hamer, 1 soort gouden arm band en een gouden zegelring. Voor de comsumptie zijn gedurende de maand Juni afgekeurd 2 kalveren, 4 stel ingewanden, 4 longen, 2 levers en 2 nieren. De politie arresteerde deze week een zekere B., alhier woonatlptig ter zake diefstal van een jas. Het Publiek Telefoonstation alhier is overgeplaatst van Van Weedestraat 15 naar het Sigarenmagazijn van den Heer H. Kroonsberg, Van Weede straat 38. Onbestelbare stukken terugontvan gen te Soest in de 2e helft der maand Juni 1921. 1. J. C. Wahlen, Amsterdam. 2. 3. H. Frikkert, Telelefoonnet Baarn—Soest. Nieuwe aansluitingen te Soest. S. 112 J. M. v. d. Linden, Café Tramhalte, Burg.Grothestr. C. S. 113 J. Geijtenbeek, Bloemist, Burg.Grothestr. 4. Vervallen aansluitingen S. 76 Wed J. v. Meininger -Vis, Soesterbergschestraat. Korfbal. Nu 1.1. Zondag de laat ste wedstijd gespeeld is in de compe titie „Gooi en Eemland" kunnen wij mededeelen dat het de Soester korf ballers gelukt is ons het ongeslagen tot kampioen te brengen. Waarschijnlijk zal „Helpt Elkander" voor 't komende korfbalsaison zich aansluiten bij een op te richten Pro vinciale Korfbalbond. Koloniale Waren Molenstraat Specialiteit in P. SLUIS Wij vestigen gaarne de aandacht op een advertentie in dit blad om trent eene te houden verloting te bate van de Wijkverpleging. Zooals uit de advertentie blijkt, zal deze verloting in de tweede helft van Augustus worden gehouden in de naai- en breischool alhier. We mogen verwachten dat er veel belangstelling zal worden getoond, om zoodoende de Wijkverpleging uit de geldelijke moeilijkheden te helpen, om alzoo het Verplegingswerk te kunnen voortzetten. De Fanfare Patiëntie Vincit Omnia alhier gaf Vrijdagavond j.l. een wel geslaagd concert in de muziektent. De uitvoering werd door prachtig weder begunstigd, waarvan ook het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, profiteerde. De verschillende nummers werden keurig gespeeld en luide ge- applaudisseert. Het publiek geeft al meer en meer te kennen, dat het deze uitvoeringen op prijs stelt en dat er goede muziek gemaakt wordt. Een groote verbetering is thans aan de muziektent aangebracht door de af sluiting van het open gedeelte aan de achterzijde, waardoor de muziek veel beter tot haar recht komt. De heer T. Zwarts, Majoor-agent van politie alhier vierde j.l. Vrijdag zijn koperen jubilé als gemeenteamb tenaar. In den voormiddag werd de algemeen geachte jubilaris door het College van Burgemeester en Wet houders hij monde van den Wethou der Endendijk wegens ongesteldheid van den Burgemeester, gecomplimen teerd in tegenwoordigheid van het politiecorps en van de ambtenaren ten gemeentehuize. Wethouder Enden dijk overhandigde hem na het houden eener hartelijke toespraak namens het gemeentebestuur eene enveloppe met inhoud. Van het politiekorps ontving hij een leuningstoel, terwijl hij van andere zijden talrijke blijken van be langstelling mocht ontvangen. Naar de Gereformeerde Kerk alhier beroepen Ds. J. Hoek te Noord-Schar- woude. Gedurende de maanden Juli en Augustus wordt eiken Donderdag avond op het terras van Hotel Trier een Concert gegeven door het Hu zaren, Strijkensemble van het 1 Reg. Huzaren uit Amersfoort. Het eerste concer. heeft echter niet Donderdag maar Vrijdag plaats. Van ouds is het bekend dat het terras onder het lover der boomen een heerlijk zitje aanbied. Burgerlijken Stand. Geboren Wilhelmina Gijsbertha d v. G. v. d. Bovenkamp en Antje Prins. Grietje d.v. B. Bouma en J. Bontekoe. Matheus Joseph z.v. E. Kaats en van R. WesterveldfFrancis- cus Antonius z.v. W. H. Bosman en B. v. de Veer. Overleden Marianne Hilhorst, oud 71 jaren, weduwe van A. de Kruijf. Franciscus van Fulpen, oud 75 jaren, echtgenost van B. Bakker. Ondertrouwd Eibert van Putten en Magdalena Adriana Göt. Hendrikus Antonins Holtslag en Adriana Petro- nella Tammer. Jacob de Vries en Mettje Verburg. Publicatie BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders dei Gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat in het geval van brand de opperbrandmeester daarvan per telephoon kan worden verwittigt (aan sluiting No. 106). Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, DE BEAUFORT, De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van Arbeid aan Hare Majesteit de Koningin is voorgesteld de Warenwet voor het Keuringsge- bied van Utrecht op 15 JULI a s- in werking te stellen. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAUFORT De Secretaris, J. BATENBURG. 85. Woonwagens. Staudplaatsea. Behandeling van een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aan wijzing van standplaatsen voor woon wagens. Het Bestuur der EngendaaLschool alhier verzoekt ons te bevorderen, dat voor stand- plaals van woonwagens oen ander terrein worde aangewezen dan de Boschstraat wegens het groote ongerief, dat wordt onder vonden van de bewoners dier wagens tij dens hun vurblyf aldaar. Wij zyn van oordeel dat dergolijke be zwaren liet beste zjjn to ondervangen door niet één, maar meer standplaatsen voor woonwagens aan te wijzen, gedurende vaste torniijnen en alsdan by bourto. Voorts achten wij het wonscholijk op elke standplaats niet meer dan 5 woon wagens te doen verblijven, teneinde de hinder voor de omwonenden zooveel moge lijk te beperken, en ook om eenige regel maat to verkrijgen. Op grond van hot bovenstaande hebben wy de eer U voor te stellon vier stand plaatsen aan to wijzen, namelijk do Hof- slotterweg, de Lango Brink weg nabij hot viaduct (schans), do Bootzlaan hoek Schriks- laan en het terroin aan do Boschstraat, en deze kwartaalsgewijze voor standplaats te bestoinmon voor niet moor dan vijf woon wagens tegelijk. Voor woonwagens bovon het aantal van vijf zouden wij dan willen bestemmen oon z.g. resorvestandplaats, on daarvoor willen aangowozen zien de z g. Koudehoek aan den Nienwewog. Wjj verzoeken U overeenkomstig ons voorstel wel te willen bosluiton. De heer Besselseu zegt dat de woon- wagengeschiedenis reeds uit den treure besproken is. We zijn echter nu veel verder van huis. Ingeval van besmet telijke ziekte in dichtbevolkte buurten wordt deze zooveel mogelijk beperkt. Zoo moeten we ook de woonwagen bevolking onbewoonde oorden aan wijzen en zoo min mogelijk bevolkte buurten. Volgens den heer van den Broek moeten we het ongerief zooveel moge lijk vermijden, en beter toezicht laten houden dan nu. De bedoeling van den heer van den Breemer js wel goed dat ieder de lasten moet dragen, maar zoo zouden we de woonwagens door de geheele gemeente krijgen. De heer de Zoete betoogt dat we ze uit de bevolkte buurten moeten brengen, of, gelijk in andere gemeen ten, op afgezet terrein en alsdan onder toezicht. De heer Endendijk zegt dat toezicht niets helpt, als er, gelijk op de Paasch- dagen, een 22 wagens met circa 100 bewoners bij elkaar staan. Volgens liet voorstel zullen de voorgestelde plaatsen ieder 9 maanden vrij zijn, en is het billijk, dat zij er allemaal wat van hebben. De heer van den Broek zou twee plaatsen willen aanwijzenbij de Engendaalschool en aan den Hofslot- Jerweg. Volgens den heer Endendijk zal dit een kwestie blijven, die nooit iemand bevredigt. Spreker stelt voor het volgens dit voorstel een jaar te probeeren. Aldus wordt besloten. 86. Subsidie.. Behandeling van het adres van de ;ieeren J. A. M. Bruning e. a., ver zoekende eene subsidie te verleenen 'en behoeve der symphonie der St. joseph Jongel. vereen, alhier met her nieuwd voorstel van Burgemeester en Wethouders. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt ronder debat en zonder hoofdelijke itemming besloten het voorstel van 3 Maart 1921 betreffende dit onder werp in te trekken. 7. Publieke Werken. Aanbieding van een adres van den Chr. Besturenbond en de R.C. Werk liedenvereniging St. Joseph alhier, verzoekende uit te voeren schilder werken te doen verrichten in tijden van werkeloosheid met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Wy doen Uw College hiorby beleefd toe komen een adres van den Christelyken Be sturen Bond on de R.K. Werklieden Ver- eeniging „8t Joseph", alhier, waarin wordt verzocht, do door de Gemeente te doen uitvoeren schilderwerken zoodanig te ver doelen, dat in het tijdsverloop, dat de meeste werkloosheid voorkomt, dit weik ten uitvoer wordt gelegd. Het wil ons voorkomen, dat, hoowe'het .niet altyd mogelyk zal zijn met het uit gedrukte verlangen rekening te houden, er termen bestaan zooveel doonluk aan het verzoek tegemoet te komen. Wy stellen U mitsdien voor het verzoek in onze handen te stellen ter afdoening. Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 88. Gemeentepersonee). Behandeling van het in de vorige vergadering aangehouden adres van den Chr. Landarbeidersbond alhier inzake toekenning van eene toelage aan den arbeider J. van Maanen alhier, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Wy bieden U hieiby wederom aan hot adres van de afdeoling Soest van don Ned. Chr. Landarbeidersbend, verzoekende aan den arbeidor J. van Maanen alhier do toe lage ad f 50.- uit te botalen, golyk dit is geschied aan eenige los-vaste arbeidors, werkzaam bij de gemeente. U zult zich horinneren, dat dit adres wederom in onze handen werd gestold met opdracht na te gaan of niet meerdere los-vaste arbeiders voor uitkeeiing dei- toelage in aanmerking kwamen. Volgons eenigo uwer ledon zouden als los-vast zijn aan to raorkon zij, die langer dan één jaar by de gemeente gewerkt hebben, en daar om verzochten wij aan den heer Directeur van Publieke werken ons eene opgave van de namon dezer arbeiders te willpn ver strekken. Deze opgave is als bijlage hier nevens gevoegd. Ton aanzien van deze aangelegenheid mooten wij U mededeelen, dat wij beslo ten zijn ons voorstel, gedaan in do vorige vergadering, te handhaven He' motief, hotwolk ons tot dit besluit heeft geleid, is dit: dat bil het toekennen van do toe slag ad f50. - Is uitgegaan van do gedachte, do gemeentewerklieden, die door hoogeti leeftild of anderzins niet in aanmerking kunnen komen voor oeno vaste aanstelling, door opiio toelage to laten roede genieten in do voordooien die ook vasto arbeiders ontvangen. j Wij kunnen daarom geon grond vinden j om nu aan eiken arbeider, die goduroiido één jaar onafgebroken in dienst van de gemeente werkzaam is geweest, zonder Verhuring van Safe Loketten Bergplaats voor kleine Brand kasten en Trommels in haar meer de toelage to verstrekken. Wy stellon U op grond van het boven staande beloefd voor, ons voorstel tot af wijzing van hol verzoek aan te nemen. De heer Besselsen blijft bij zijn in dertijd gedaan verzoek en stelt voor de toelage alsnog te geven. De heer Rietveld zegt, dat de rechts positie van ambtenaren en werklieden nog niet geregeld is, dus ze zijn nooit zeker van hun positie. Spreker vindt de redeneering van Burgemeester en Wethouders niet juist. Een jaar is niet willekeurig genomen. Naar de meening van den heer En dendijk is het standpunt van Burge meester en Wethouders goed.'t Ging om twee menschen, die trouw gear beid hebben, doch wegens hoogen leeftijd niet als vast konden worden aangenomen. De heer Besselsen vindt den termijn van 12 maanden niet willikeurig ge nomen. Wanneer de loonen van het vaste personeel te laag zijn. zijn ze van het losse personeel zeker te ge ring, en daarom vindt hij de uitkee- ring billijk. Het voorsiel van den heer Bessel sen in stemming gebracht, wordt ver worpen met 6 stemmen tegen en 3 voor (voor de heeren Rietveld, Bes selsen en van den Broek), waarna het voorstel van Burgemeester en Wet houders zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. 89. Lager Onderwijs. Sclioolbouw (centrale verwarming). Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot on- derhandsche aanbesteding van den aanleg der centrale verwarming in de in aaubouw zijnde R. C. School aan de Beetzlaan. Conform het voorstel van Burge meester en Wethouders wordt beslo ten den aanleg der centrale verwar ming van de R. C. School aan de Beetslaan te gunnen aan den heer J. Mets te Amsterdam. Eveneens wordt aangenomen het besluit tot gunning van den aanleg der centrale verwarming in de te bou wen Chr. U. L. O. School aan de zelfde firma. 90. Comruissiën. Benoeming van nieuwe leden in eenige raadscommissiën ter voorzie ning iu de vacaturen wegens aftreding van den heer Mikx ontstaan. In de commissie voor den verkoop van gronden wordt tot voorzitter ge kozen de heer P. van den Breemer met 8 stemmen en 1 blanco, en tot lid de lieer H. Butzelaar met 7 stem men. Op den heer A. O. Dammers was 1 stem uitgebracht en 1 blanco. In de Bouwcommissie wordt tot Voorzitter gekozen de heer A. Enden dijk met 5 stemmen, 4 stemmen wa ren in blanco uitgebracht. 91. Subsidie. Behandeling van een adres van het Bestuur der Wijkverpleging Soester- berg, verzoekende de subsidie te ver- hoogen met voorstel van Burgemees ter en Wethouders. Wjj hebben de eer Uw College hierby beleefd aan te bieden een verzoek van de Wykverpleging aoesterberg te Zeis>t om een suppletoir subsidie over dit jaar. Uit het bygevoegde schryv&n van het Gemeentebestuur van Zeist blykt dat deze gemeente geen termen heeft kunnen vin den het gevraagde subsidie te verleenen Aangezien vorengenoemde Wijkverpleging te Zeist is gevestigd komt het ons voor dat ln de eerste plaats steun van deze Gemeente zou moeten woiden verleend en dat de Gemeente Soest in deze slechts aan vullend zon moeten optreden. Daarom moenen wy dan ook dat tegen het verleenen der gevraagde subsidie be zwaren bestaan, on stellen U mitsdion voor op het verzoek a!wijzend te beschik ken. De heer Besselsen meent uit de stukken te hebben gezien, dat er geen overeenstemming is tusscheu den ge neesheer en de wijkzuster. De Voorzitter zegt, dat na een in gesteld onderzoek gebleken is, dat de klachten tegen den geneesheer geuit, ongegroud zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna conform het voorstel besloten. 92. Woningbouw. Aanbieding van een adres van het j Dagelijksch Bestuur van het Vakver- 1 bond der Militaire Luchtvaart alhier, inhoudedde een protest tegen hetge- I sprokene in de vorige vergadering bij de behandeling van het voorstel wo ningbouw, met voorstel van Burge- 1 meester en Wethouders het adres voor kennisgeving aan te nemen. Conform het voorstel van Burge meester en Wethouders wordt beslo ten het adres voor kennisgeving aan te nemen. 93. Publieke Werken. Behandeling van het adres der R. C. en Chr. Landarbeidersbonden al hier, verzoekende de georganiseerde werklieden bij werkverschaffing te doen voorgaan voor de ongeorgani seerde arbeiders, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Wy hebbon de oer Uw College hierby beleefd aan te bieden een adres van de R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Detit" en de Christeiyke Landarbeidersbond alhier. KASSIERS, CO MM IN EFFECTEN O E O PEM) V A N J> T OjT 4 U U H ZATERDAGS VAN 1) TOT 12 UUR LOKETTEN MET TROMMELS VANAF FN.OO PER JAAR EN HOOGER GEDURENDE DE KANTOORUREN BESTAAT VOOR BELANGSTELLENDEN GELEGENHEID DE SAFE-INRICHTING TE BEZICHTIGEN

De Soester | 1921 | | pagina 1