te Utfecht DRES ÏKÜ1 A N 3len Bifkstf. 14, Soest. ÖFFËNT ADE DIJKMAN's KOLENPARK ffi 36, Soestdijk Electricien h. H. (bubbels. :risch glas Soester Courant voor Soest en Ooigeviiig \ieuws- eu Advertentieblad. todiijut eiken Zaterdag. Centrale Crediet- I IA Mit'aoiiek STEI N. Weedestr. 41 en Landbouwbank Brand en Inbraakvrije Kluis sch Vleesch. Dalweg 4, Baarn. EOD. WAGNER M MOTOREN >rk - Goedkoop in voorraad. insterkamer its steen- en gruisvrij No. 121 BERN. MIKX w Soest - V;in Weedestraat 37 LA PORTE Co BANKZAKEN is Telefonisch aangesloten onder No. 127. 103. 'osbeaf 95 ct. Biefstuk f 1 10 (iervet 70 ct. aan den winkel. oven alle anderen. iI.EPH 72. rmijn Credieten i borgstelling. iggens, rentuvergoeding 3 pCt.. jaar vast 41 pCt. treken, de Heer: en N. C. DE RUTJTER iren, Schilders en voor hen Vraagt prijsopgaaf van Krachi- en licht- riisch Installatiebureau raat 8 3 SOEST, aan te bieden oldoot en Caraba", Birkenhaar- Ruime sorteering Toiletzeepen. >n Zwartkop (haarwaschmiddel) en, Haarborstels, Tandborstels. in stukjes en in nikkelen kokers antine, Scheerkwasten, Haarolie. f4.— 3.— 3.60 1.80 1 stuks 17. 2.80 3.80 „3 80 Ie concurreerendste prijzen. U alleen door gebruik van onze pse smaken. No. 34 Ad ros voor Administratie en Redactie VAis fffi^destraut 7 Ad verton tlön worden ingewacht totVrtjdags- voormiddags 9 uur, b\j den Uitgever, iigezonden stukken tot Dinsdagavond 8 uur NEGENDE JAARGANG Zaterdag 20 AujJ. 1921 nvi .MTEM !F_\ Van 7ct. Elke n-iri'' nu*»*i 1 jbi.i-ifut Jfroore AlK iUiouietii.sprtiB 40 .-en', pci Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. Buitenland. OVERZICHT. Lloyd George werd te midden der debatten over de Opper-Sileziesche verdeeling uit Parijs naar Londen terug geroepen om zich onverwijld met de lersche kwestie te bemoeien. Op het voorstel van de Engelsche regeering, om aan Ierland dezelfde rechten en zelfstandigheid te geven, die de overige dominions van het Britsche Rijk be zitten, had de Valera een weigerend antwoord gezonden, waarin hij zegt, dat hij en zijne collega's meenen, dat Ierland het recht heeft zijn eigen weg te kiezen en dat een trouwe vriend schap met Engeland het best kan wor den onderhouden door een eigen, vrije republiek. Wat Ulster betreft, zou de Valera Noord-lerland niet met geweld dwingen, zich bij de republiek aan te sluiten. In zijn wederantwoord wees Lloyd George op het zelfsbeschiksrecht en de vrijheden in eigen land, die de dominions hebben. Die zelfde rechten werden nu ook Ierland aangeboden, met de overwegingen echter, die in zes paragraven zijn samen gevat: le Aan de Britsche marine zullen zulke rechten en vrijheden worden toegestaan als noodig zijn voor vlootdoeleinden in lersche havens en op kosten van Ierland. 2e Een lersche territriale leger macht zal binnen redelijke grenzen toegevoegd worden aan het leger van de andere deelen van de Britsche eilanden. 3e Groot-Brittanië zal alle noodzakelijke faciliteiten genieten voor de ontwikkeling en het verkeer met luchtvaartuigen. 4e Groot-Brittannië hoopt, dat Ierland binnen behoorlijken tijd en uit eigen vrijen wil zal bijdra gen in verhouding tot zijn vermogen in de kosten voor marine, leger en lucht macht en toestaan, dat vrijwillige wer ving voor deze troepen door geheel Ierland zal worden toegestaan. 5e De Britsche en lersche regeeringen zullen overeenkomen, om geene UciuUtuinenae rechten of andere beperkingen op den handel tusschen beide landen in te voeren. 6e Het lersche volk zal de verantwoordelijkheid aanvaarden voor een deel van de tegenwoordige schuld van het Britsche koninkrijk. De geografische ligging van Ierland maakt het onmogelijk de Britsche eilanden te scheiden en Engeland heeft dat ondervonden tijdens den jongsten oorlog, toen de Sinn-Feiners met den vijand heulden en Duitsche schepen in de lersche havens toe lieten, om wapenen binnen te smokkelen. gj Vraagt alvorens een levensver- Éj zekering te sluiten de voordee- lige tarieven en gunstige voorwaarden der INSPECTEUR SOESTDIJK Donderdag zou het Dail Eirean (het door Engeland niet officieel erkende lersche parlement) in voltallige verga dering bijeenkomen, en de algemeene opinie is, dat de meerderheid van het lersche volk niet zoo extremistisch is als zijne leiders en het aanbod der Britsche regeering zal aannemen, opdat eindelijk rust en vrede in Ierland weer- keeren. Niettegenstaande alle uiteenzettingen en adviezen van de commissie van zaakkundigen en hooge commissaris sen kon de Opperste Raad het niet eens worden over de verdeeling van bet industriegebied in Opper-Silezië. Het verschil in de door Frankrijk ge- wenschte grens en de grens voorge steld door de overige afgevaardigden bleef te groot. Om vóór alles een breuk tusschen Engeland en Frankrijk te ver mijden, werd nog even vóór dat Lloyd George naar Londen vertrok, het be sluit genomen, om den Volkenbond de kwestie voor te leggen en in eene zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen vergadering advies uit te brengen. De uitspraak van den Volkenbond is in deze niet bindend, daar slechts zijn advies wordt gevraagd en volgens het vredesverdrag alleen de Opperste Raad in deze kwestie beslissen moet, maar naar de berichten luiden, zullen Lloyd George zoowel als Briand zich houden aan het advies van den Volkenbond. Verder heeft de Opperste Raad zich nog bezig gehouden met de volgende kwesties.'De economische sancties in het Rijngebied zullen opgeheven wor den, indien Duitschland vóór 1 Sept. het verplichte eerste milliard goudmar ken betaald zal hebben. De militaire sancties blijven voorloopig nog gehand haafd. Ter leniging van de ontzettende nood in Rusland zal de Opperste Raad alle reeds bestaande vereenigingen en de regeeringen van alle landen uitnoodi- gen om eene internationale commissie te benoemen, die met de plaatselijke besturen in de noodlijdende districten in overleg zal treden en zorgen zal, dat de te brengen hulp uitsluitend aan de noodlijdenden tegoede zal komen. In de kwestie van de berechting der oorlogsmisdadigers, zal de Opper ste Raad een commissie benoemen, die de rechtsgedingen en de uitspraken van het hooggerechtshof te Leipzig zal onderzoeken. Te Belgrado is Koning Peter 1 van Servië op 77 jarigen leeftijd gestorven. In 1903 na de moord op Koning Alexander van Servië en Koningin Draga besteeg hij de troon. Nadat in den jongsten oorlog Servië door de Bulgaren en Oostenrijkers werd plat getreden en hij door Albanië naar Italië moest vluchten, een reis vol avonturen, midden in den winter, be noemde hij zijn zoon Alexander tot regent en bemoeide zich niet meer met de regeering. Burgelajke Stand. Geboren Catharina Johanna Petro- nella d. v. Th. J. Wouters en van M H Jana.it, Ja^rb» Iblnr.'n -4 v. H Smorenburg en van E. van Engelen, Wilhelmus Qijsbertus z. v. G. Visser en van M. Reijerse, Gerrit Jan z. v H Lansink en van P. L. Eijlart, Cornelia d. v. A. W Wester hoven en van M. Ridder. Overleden Josephina Meerding oud 6 maanden, Johanna Catharina Elisa- beth Dibbetz oud 72 jaren, Hessel van Blankers oud één maand, Aleida Adri- ana van Ooijen oud 14 dagen, Amalia Wilhelmina van Dorresteijn oud 7 maanden. Plaatselijk Nieuws. Blijkens advertentie in dit blad zal op 26 Augustus a.s. van des 's nam. 2 tot 6 uur, in de Naai- en Breischool aan de Burgem. Grothestraat alhier, een verloting worden gehouden van kunstvoorwerpen, ten bate van de Wijkverpleging. Ónder de te verloten kunstvoor werpen behoort een schilderstuk van den kunstschilder Keus alhier, voor dit schoone doel belangeloos afge staan. We twijfelen niet, of de verkoop van loten zal een succes worden. Naar wij vernemen zal er Donder dagavond a.s. in Hotel Trier, géén concert worden gegeven. De loting voor de lichting der militie van 1922, zal voor deze ge meente worden gehouden op 23 Sep tember a.s. Op het politie-bureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9 -10 terug te bekomen, de volgende gevonden voorwerpen 1 broche waarin portretje, 1 jon genspet, 1 stukje satinet, 1 huissleutel, 1 kinderharkje, eeriige blaadjes van een tienrittenboekje, 1 schroevensleu- tel (steeksleutel), 1 kip en 1 geldstuk, 1 actetasch inhoudende verbandmid delen enz. De politie hield deze week een ont vluchte krankzinnige aan. Onder hare zorg is hij naar het gesticht terugge bracht. Postduiven-Vereen „De Zwaluw" Zondag 14 Augustus gehouden wedvlucht van St. Quentin (Frankrijk) afstand 292 K.M. Duiven los 8 uur met N.O. wind. Eerst aankomende duif 2 uur 26 min. 7 sec. laatst aan komende Maandag 9 uur 30 sec G. Rademaker 1, H Borgst 2, 3, 6 en 7, L. v. d. Broeck 4 en 5, J de Bree 8 en 9. j Dinsdagavond gaf de Soester Fan- i fare haar 4e Zomer-concert in de mu ziektent tegenover het raadhuis. Het programma werd onberispelijk afgewerkt. Een zeldzaam groot aantal belangstellenden was hiervan getuige. Woensdag mochten de heer C. Sta lenhoef en Echtgenoote, Kerkstraat alhier, hun 50-jarig huwelijksfeest her denken. Dat zulk een \zoo zeldzaam voor komende gebeurtenis niet onopgemerkt zou voorbijgaan, is te begrijpen. Reeds bij 't ontwaken werden ze verrast door vóór hunne woning eene versiering te vinden. Inmiddels hadden de heeren J. Hep- pener, J. Stalenhoef en A. Fugers het initiatief genomen om 't jubileerende paar eene serenade te brengen, waartoe de Soester Fanfare zich belangeloos beschikbaar stelde. Onder 't spelen van vroolijke mar- schen, kwamen ze tegen 9 uur van Soestdijk naar „de Gouden Ploeg", een groote menigte belangstellende met zich voerende, waarna omringd door een aantal lampions, ze zich weer in beweging stelde, teneinde langs een omweg de woning te bereiken van 't gouden paar. De stoet groeide steeds aan en nam eene zeer groote afmeting aan, die begeleid door een drietal politieagenten zich fantastisch belicht voortbewoog, wat een betooverend schouwspel aan bood. Toen het huis was bereikt, was het gouden paar, door familie en vrienden omringd, reeds vóór de deur gezeten, in afwachting der dingen die komen zouden, en toen de muziek zweeg, richtte de heer Heppener, als oudste commissielid, het woord tot de jubelarissen, wat wij hier laten volgen Geacht gouden bruidspaar 't Is voor ons een groot voorrecht en een aangename taak, om te midden der feestklanken U onze gelukwenschen aan te bieden. Een halve eeuw is het geleden, dat ge voor het altaar uwe handen hebt ineengestrengeld elkaar trouw beloovende, om lief en lo/v4 A1-.. Waar werd oprechter trouw, Dan tusschen man en vrouw. Ter wereld ooit gevonden Twee zielen gloende aaneen gesmeed En saam verbonden In lief en leed. Zóó zijt ge door zonnige blijde, maar ook dikwijls harde leven gegaan. Des menschen levensweg is niet altijd bestrooid met rozen, ook distelen en doornen zal uw voet hebben gevoeld. Gesteund door liefde hebt ge de door hen geslagen wonden doen heelen en 't leed verzachten. Wanneer we U thans vóór ons zien, aan uw levensavond nog in 't bezit van eene voor uwen leeftijd blakende gezondheid en een welverzorgde ouden dag, dag, dan stemt U dit zeker tot dankbaarheid, omdat ge te benijden zijt boven duizenden, Viert dan feest, te midden uwer familieleden en vrienden, wat U door uwe dorpsgenooten van harte wordt gegund, ten bewijze waarvan de Fan fare belangeloos zich beschikbaar heeft gesteld om de feestvreugde te verhoo- gen en ge bij 't ontwaken uwe woning in feestdos vond. En nu Sossters, heft met mij een driewerf hoera aan voor het gouden paar". Toen barstte uit aller kelen een drie maal aangeheven hoera los, waarop de Fanfare een lang zullen zij leven aanhief om daarna al spelende zich weer naar „de Gouden Ploeg" te be geven, waar gevolgd door eene onaf zienbare menigte, de stoet werd ont bonden. Hiermede was 't echter nog niet afgeloopen. De feestvreugde zat er nu eenmaal in, die gaande werd gehouden door de Fanfare, die in den tuin nog eenige nummers ten beste gaf, tot het sluitingsuur hieraan een einde maakte, zoodat we kunnen zeggen, dat niet j alleen de jubeleerende familie, doch aan geheel Soest een prettige avond is verschaft. Bijenhouders te Soest en Omstreken, die nog geen lid onzer afdaeling zijn, worden in hun eigen belang aange raden spoedig lid te worden Verga dering Dinsdag 23 Aug. 's avonds half acht in „de Gouden Ploeg" te Soest, om ook nog te kunnen profi- teeren van de accijnsvrije suiker, dit jaar voor leden per Kilo slechts 40 ct. Een briefkaart met nauwkeurig adres aan den Secretoris J. van Tuil, Park laan 11, Soest, of laat U inschrijven op de vergadering. ingezenden. Geachte Redactie Naar aanleiding van het ingezonden stuk, betreffende de oprichting eener Vereeniging voor Vrijzinnige Gods- dienstprediking kan ik niet nalaten door middel van Uw blad op te ko men tegen de voorstelling in dit schrij ven gedaan als zouden zij de momen teel rechtzinnige richting in de Ned. Hervormde Kerk niet bestrijden. Laat het dan voorloopig nog geen bestrijden heeten, maar noemen de oprichters het medewerken, als zij hunne bijeenkomsten uitschrijven op die tijden of uren, waarop ook de Ke k hare deuren openzet. Dit toch moet noodwendig leiden tot „scheuring en afbreking". Bovendien, de onderteekenaars wil len „geen strijd om beuzelingen", maar als men het onderscheid tusschen „rechtzinnig" en „vrijzinnig" een beu zeling noemt, blijf ik liever bij het geen ik geleerd heb, want dan is vol gens hen het verschil toch maar een „kleinigheid". Met dank voor de plaatsing Hoogachtend, R. L. v. d BERG, Van Weedestraat 37. Soest en hare Vroedschap. Nog niet lang ben ik de gelukkige iuv/oner van het gelukkige dorp, dat Soest heet. Maar in dien korten tijd ben ik al doordrongen van de zeker heid, dat ik niet zoo heel gelukkig ben geweest in mijne keuze Soest als woonplaats te kiezen met het beschei- j den inkomen waarvan ik moet leven. Als zoo de Soester lees en vooral de rubriek „Uit onze Vroedschap" schijnt het mij toe, dat onze vroede Raad en hare besluiten heel wat aan- leiding geven tot op- en aanmerkin gen. Trouwens van verschillende zij den en personen is mij al zooveel in .Jrten Raad verteld, dat ik mij zelf moet afvragen „hoe is het mogelijk". Hoe kunnen en durven die achtbare heeren zóó met het geld der belasting- j betalende bu gers omspringen en steeds maar het percentagecijfer der Inkom stenbelasting doen stijgen. Begrijpen i die heeren dan niet, dat het zoo niet door kan gaan en dat zij op weg zijn het in hen door de kiezers ge stelde vertrouwen te verliezen Meer dan ooit dient toch in deze moeilijke tijden elk gemeentebestuur, elk gemeenteraadslid doordrongen te zijn van zijn plicht om met w ij s beleid en zuinigheid het geld der burgerij te besteden voor de hoogst noodzakelijke doeleinden. Doeu de heeren dat niet en bren gen zij onze gemeente op steeds druk kender lasten, dan zullen natuurlijk gaandeweg de onafhankelijke kapitaal krachtige familie Soest verlaten om in plaatsen te gaan wonen waar de be- j iasting niet zoo wordt opgejaagd en dan Hoevele gemeenten zijn er al niet die dezelfde tactiek hebben ge volgd, die vroeger tot de welvarende plaatsen behoorden en waar thans door het vertrek der meergegoeden de gemeentekas steeds te kort komt en de kleine burgerluiden zuchten en zwoegen onder den belastingdruk, Voorloopig zal ik mij onthouden Heeren Raadsleden individueel te be- oordeelen en wil ik daarmede liever wachten tot ik door het geregeld bij wonen der Raadsvergaderingen wat beter op de hoogte ben gekomen om een oordeel uit te spreken. Maar dit wil ik alvast verklaren, dat de aangenomen algemeene ontevre denheid verwekt hebbende belasting op de straatverlichting (eene onge hoorde geldmakerij, die, voor zoover mij bekend, nog in geene gemeente bestaat, althans niet op zulk eene on billijke grondslag) m.i. geen verstan dig besluit is en mij den indruk heeft gegeven, dat velen in onzen Raad niet voor de gewichtige taak die zij op zich hebben genomen zijn bere kend en dat zij de hoog noodige menschen- en zakenkennis, algemeene ervaring en ontwikkeling missen om met tact en beleid de belangen der burgerij consequent te behandelen. En daarvoor zijn zij toch gekozen en fn den Raad gebracht, 't Wordt nu Verhuring van Safe Loketten Bergplaats voor kleine Brand kasten en Trommels in haar een geldverspillerij, waar hoe eerder hoe beter een eind moet komen. Het aangaan van geldleeningen schijnt eene gewoonte geworden te zijn, waarmede in 't algemeen genomen heeren Raadsleden zich bijzonder goed kunnen vereenigen, zelfs wanneer dit geschiedt voor eene dure uitbreiding van het Raadhuis, nota bene eens deels voor onderbrenging de Politie, waarvoor toch zeker beter en goed- kooper een of meer eenvoudige P o I i f i e p o s t h u i z e n op verschil lende punien der gemeente gebouwd hadden kunnen zijn, anderdeels voor onderbrenging der Bureaux van den gemeente-architect met zijn ge- heelen staf, voor werk dat ongeveer een jaar zal duren, waartoe toch even goed een ruime keet gebouwd of ge huurd had kunnen worden. 't Wordt te erg Welnu, kiezers van Soest, ge weet het nu. Denk er om bij de nieuwe verkiezingen. Zorg dan vertegenwoor- niet staan onder den in^loecR?"..??!? Geestelijke of Politieke leiders, doch degelijke flinke mannen, die, door drongen van hun plicht en afgelegde belofte, de economische en finantiëele belangen hunner medeburgers boven alles, zelfs boven hunne Politie en Godsdienstige beginselen kunnen en willen behartigen. Burgers van Soest, Protestant of Katholiek, werkt daartoe allen mede in Uw eigen belang en dat van Uw gezin W. REINDERS. Rembrandtlaan 13. Dat is een verschrikkelijk iets, een soort gekkenwerk. Ik heb het toch gedaan, maar voor al het goud van de wereld zou ik het niet nog eens wagen. Ik zal u straks vertellen waar om. Geholpen door mijn vriend Vidart, een van onze grootse aviateurs van voor den oorlog, uit den tijd van Gar- ros, Latham en Védrine, sloeg ik mijn kamp op in de omgeving van La Bié- cherette, vanwaar ik zeer duidelijk den heelen omvang van den Mont Blanc kon waarnemen en daar bestu deerde ik in alle détails mijn plan. Dank zij eenigen goeden vrienden, vertrouwden alpinisten, had ik een kleinen weerkundigen dienst geïnstal leerd, welke functioneerde op optische signalen van den Mont Blanc gegeven. Ik kon het avontuur niet wagen zonder absoluut zeker te zijn van een gunstige weersgesteldheid. Zaterdag morgen 30 J*jli dan, word ik gewaar schuwd, dat d£ atmospheer gunstig is en jjrecies tei^-uur 10 minuten stijg peesche pynt aan, vast voorgenomen „er op ie gaan zitten". Ik had een klein vliegtuig, een Chaudron geko zen met* een 110 H.P. motor en de wielen aan liet toestel gelaten Ik had dus geen ski's, noch schaatsen op mijn landings-chassis gemonteerd. Het was frisch in de lucht, maar ik was goed toegestopt, zoodat ik het niet koud had. De zon kleurde, toen zij opkwam, de sneeuwvelden, hoog tegen de bergen, licht rose, maar mijn idéé fixe belette me op dat oogenblik gevoel te hebben voor het artistieke. BAARN BUSSUM LAREN SOEST BEHANDELEN ALLE T De landing op den Mont Blanc. Zooals reeds werd gemeld is een aviateur er in geslaagd met zijn vlieg machine op den top van den Mont Blanc te dalen De koene pionier was Durafour, die thans naar de Tel meldt te Parijs in gezelschap van zijn vriend en collega George Kirsch, wereldrecordhouder hoogvliegen, een uitvoerig verslag gaf van zijn stout moedige onderneming, welke hij bijna met zijn leven heeft moeten koopen. Ik koecterde, vertelde Durafour, die ook als aviteur tijdens den oorlog aan Fransche zijde streed, sedert lang het plan om naar den top van den Mont Blanc te vliegen Ik ben name lijk in dit deel van Zwitserland gebo ren Sedert 1911, het jaar dat ik mijn brevet behaalde, heb ik menigmaal over den berg gevlogen. Maar op den top van den Mont Blanc landen, dat was naar mijn meening. en dat is het nog, een al te gevaarlijke onderne ming. En vooral om na een landing van dit terrein weer te vertrekken. Mijn motor bromde regelmatig, ter wijl ik over holen en spelonken vloog en ik voelde me trosch boven al de machtige reuzen. Te 7 uur vlieg ik boven den Mont Blanc en ik peins over mijn landing op Dóme-du-Goü- ter, de eenige plek trouwens, waar het mogelijk zou zijn te landen. De hoogte van de Dóme du-Goufer is 4331 meter. Tweemaal circelde ik er boven ik sluit mijn gas af en ik had een juiste berekening gemaakt. Maar een hevige zij-wind overvalt me en smijt me als het ware boven een afgrond. Maar ik ben toch in een ondeelbaar oogen blik mijn machine weer meester, ik herstel mijn koers en daal op het sneeuwveld. Een heer komt naar me toegeloo- pen. Het is een Parijzenaar, de heer Henri Bregeault, secretaris van de Fransche Alpinisten-clubhij schudt me de hand, wenscht me geluk en photografeert me. Ik vraag hem Hebt ge soms mijn operateur voor de cinema gezien

De Soester | 1921 | | pagina 1