DE SOESTER doester Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Centrale Crediet- en Landbouwbank Deposito's, Credieten, Safe loketten, Vreemd Geld, LA PORTE <1 Co. 35 W. Soest - Van Weedestraat 37 IIHHIIW SOEST SAFE DEPOSIT \dres voor Administratie en Redactie: VAii W'M'destraat 7. •utentiön worden ingewacht tot Vrijdags- uormiddags 9 uur, by den Uitgever, i. ozonden stukken tot Dinsdagavond 8 uur. NEGKNDI \ARüANG Zaterdag 27 Aug. 1921 i im 'i i F. vs ien V: lo-.'j-H 75 cl. Elke r. gei re eer \6 c.1 r,p :-!.i«wruftnte. Bi4 ..ivonr-r-eiil /n-oto korting. Al«»uueateitU|>ti)e -10 cent por wartaal Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. Buitenland. OVERZICHT. Niettegenstaande de Valera bij elke redevoering blijft beweren, dat de Dominion-homerule door Engeland aan Ierland aangeboden, onaanneme lijk is, blijft de Dail Eireann steeds vergaderen en houdt de deur voor verdere besprekingen open. De Valera beweert, dat de Dominionrechten Ier land aangeboden te veel verschillen met de rechten, die Canada, Zuid- Afrika en Australië hebben en wil de militaire-maritime en financieele voorwaarden van Engeland niet aan vaarden. Daarbij komt nog, dat de Dominionrechten niet aan Ierland maar slechts aan een gedeelte van Ierland zijn aangeboden, daar Ulster steeds blijft weigeren zich met de zuidelijke departementen te vereenigen en trouw blijft aan de Engelsche regeering, zeer tevreden met zijn eigen parlement, dat zijne eigen zaken behartigd. Intusschen is de Nationale Conven tie der Sinn-Feiners bijeengekomen en de algemeene opinie is, dat de Valera de meening dier Conventie wil af wachten, alvorens een definitief be sluit te nemen. Nu wordt uit betrouw bare bron vernomen, dat de vergade ring geneigd is, tot aanvaarding van het aanbod dat Lloyd Qeorge gedaan heeft. De Nationale Conventie bevat een grooter aantal gematigde elementen dan het Dail Eireann welks leden on der groote moeilijkheden zijn gekozen en waarvan de meesten hebben ge vangen gezeten of voortvluchtig zijn geweest. Ook als het Dail Eireann besluit tot het houden van een ple- beciet, verwacht men, dat het Iersche volk het vredesvoorstel van Engeland zal aannemen, daar het den oorlog hartgrondig moede is en eene weige ring een gruwelijken en wanhopigen strijd zou doen ontstaan tegen het sterkenen machtigen Engeland. Boven dien zou Ierland bij een hooghartig weigeren de sympathie van de geheele wereld verspelen en buiten die steun vooral uit Amerika zou het toch geheel machteloos zijn. Nu de beslissing over Opper-Silezië weder is uitgesteld, worden de Pool- sche opstandelingen weer rumoerig Naar verluidt staan 10 000 Polen aan de grens van het betwiste gebied en heeft de Entente besloten 2 bataljons Engelsche en eene brigade Fransche troepen ter versterking naar Opper- Silezië te zenden. Het offensief der Grieken in Kleln- Azië houdt aan. Monstafa Kemal trekt met zijne troepen in Oostelijke rich ting terug. Volgens de laatste berich ten zouden de Grieken de stellingen van Angora reeds naderen. De Spanjaarden zijn in Marokko minder gelukkig en hebben hunne handen vol om Melilla tegen de Rif- kabijlen te verdedigen. Een aanval op de waterleiding weid met goed gevolg afgeslagen, maar vast staat, dat reeds 14712 soldaten zijn gesneuveld buiten de vermisten. De geheele wereld houdt zich bezig met de hulpverleening aan het honger lijdende Rusland. In Genéve werkt het Internationale Roode Kruis aan eene organisatie, in Parijs de Commissie benoemd door den Oppersten Raad, en Amerika zond den bekenden orga nisator Hoover reeds naar Riga om de Amerikaansche hulp te regelen. Het zal een reuzenwerk zijn al deze verschillende elementen tot èène goed werkende machine te vereenigen. En dat moet toch, want reeds komen be richten, dat treinen met levensmiddelen hunne bestemming niet bereikten, maar onderweg leeggeplunderd waren. Geheel Rusland moet onder controle van eene internationalelevensmiddelen- commissie gebracht worden. Een kleinigheid En dan nog de moeilijk heid van het vervoeren. Volgens Prof. Lomonosov heeft Rusland een tekort van 5000 locomotieven, 3200 zijn reeds in het buitenland besteld en voor de 700 nog voorhande, die noodig gere pareerd moeten worden, is geen vol doende strook materiaal. Met het wagenmateriaal is het eveneens ge steld. Vóórdat in dit alles zal zijn zoorzien, zal half Rusland wel van honger zijn omgekomen. Een gezegen de regeering, die het zoo ver liet komen Aan de grenzen moeten de uitgehongerde menschen, met geweld tegengehouden worden, opdat zij de pest en de cholera niet over de geheele wereld verspreiden en velen verkiezen aan de grens doodgeschoten te wor den, boven een terugkeeren in die hel van ellende. Arm Rusland Burgelijke Stand. Geboren: Aletta Elisabeth d.v. J. van Drie en Aletta Elisabeth en Vries. Barend z.v. T. van Dijk en W. de Zoete. Wouterus Marinus z.v. T. van Leuveren en A C Blijleven. Klaasje d.v. W v. d Laan en W. Koelewijn. Geertruida Aleida d.v. A. v. d. Veen en G. van Soeren. Geertruida d.v. A. Kaats en H G. van Putten. Antonius Johannes Adelbertus z.v. J. M. van de Oord en J. O. Geurts. Antonius Adrianus z.v. A. van Dijk en B. Tol boom. Ondertrouwd Elbert Jacobus Vlug en Oerarda Hendrina van Buichem. GetrouwdJan van de Kamp en Wilhelmina Broens. Overleden: Pieter Dijkstra, oud 14 maanden. Publicatie BAKKERSNACHTARBEID. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een aanvraag van A. van der Lee, om vergunning tot het ver richten van Bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en uur des voormiddags in het perceel Burg. Grothestraat 57. Op Donderdag 22 September a s., des voormiddags 10 uur, zal in het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester be zwaren tegen de aanvraag in te bren gen. Daarbij worden zoowel de aanvra ger als zij, die bezwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren monde ling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen Soest, 25 Augustus 1921. De Burgemeester voornoemd, DE BEAUFORT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. Rademaker te Soest, om vergunning tot het oprichten van eene bakkerij op het perceel Laanstraat 15, kadastraal bekend in sectie H, no. 3042 dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. J. Staats, verzoekende intrekking van het besluit tot weigering van 25 Juli 1921, en Vergunning tot het distilleeren en raffineeren van ruwe petroleum en de daaruit voortkomende producten (derivaten) en het in voorraad houden daarvan, benevens het distilleeren van en de daaruit voortkomende producten (derivaten op het perceel, kadastraal bekend in sectie H., no. 2571 dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen het Be stuur der Coöper. Zuivelfabriek „de Soester", om vergunning tot plaatsing van een electromotor van 10 P.K. in genoemde fabriek aan de Middelwijk straat, kadastraal bekend in sectie H. no. 2076 dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Coöper. Landbouwvereeniging Soest tevens afd. Soest v.h. U L.S. te Soest, om vergunning tot bijplaatsing van een motor van 25 P.K. en transforma torenhuisje in en aan hun maalderij aan de Torenstraat, op het perceel, kadastraal bekend in sectie H., no Op Maandag 5 September a.s., des voormiddags 10 uur, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen de inwilliging van deze ver zoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Ge meentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe le lichten Soest, 22 Augustus 1921. Burgem en Weth. voornoemd, De Secretaris, J. BATENBURG. De Burgemeester, DE BEAUFORT. Piaatselijk Nieuws. Dinsdag 16 Augustus, wilde de landbouwer C. de Bruin alhier, de Nieuweweg afrijden, over de Smits- weg naar het Veen, teneinde aldaar te gaan melken. Door de korte draai werd het piard dartel, waardoor de Bruin het ongeluk had van den wagen te vallen, en toe vallig juist de raderen over zijn borst gingen. Hierdoor werden eenige ribbe:, ge kneusd, terwijl Dr. de Vos, die juist in de nabijheid was, de eerste hulp verleende en constateerde, dat een rib gebroken was, die in de long was gedrongen. Zijn toestand is thans vrij gunstig. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen l actetasch, inhoudende verbandmid delen, 1 hangslot, 1 lorgnet, 2 pc te- monais inhoudende eenig klein gold, 1 geldbeurs met inhoud, 1 muilkorf, 1 horlogeketting, 1 zweep, 1 knip mes en 1 duimstok. Woensdag 24 Aug. behaalde onze plaatsgenoot en lid der Fanfare de Heer J v. d Broek op het Solisten- Concours te Hilversum een 1ste prijs (lste afdeeling), en de Heer H. Kok Jr. Directeur der Fanfare een lste prijs in de afd. Uitmuntendheid met het Bildt's Fanfarecorps te De Bilt. Telefoonnet Baarn—Soest. Nieuwe aansluitingen te Soest S. 124 C. W. Veenendaal. behanger en stoffeerder, v. Weedestr. 12. S. 125 Politiebureau, Raadhuis. S 126 G S. Verhoevenstichting Hel- lingweg 1. S. 127 C. Dijkman, Brandstoffenhan- del, Beetzlaan 41. Opgave van onbestelbare stukken, terugontvangen te Soest tusschen en 25 Aug 1921. 1. Wed. v. d. Heuvel, Bilthoven. 2. Verg. Tesselschach, Hilversum. 3. J. Kortenoever, 4. Mej. Tijssen, Amsterdam. 5. Mevr. Beist, 6. Frace A. W. Schoch, Reichenau. De Wegencommissie van den A.N. W.B. heeft de aandacht van den be trokken ingenieur van den Rijkswater staat gevestigd op den verkeerstoestand op den Rijksstraatweg alhier tegenover hotel „Trier". Op dit kruispunt van zeer groot automobielverkeer ligt over een slootje een duikerbrugje, waarop twee auto's elkaar niet of nauwelijks kunnen passeeren, terwijl de draai vanaf den Utrechtschen weg over deze brug vrij lastig is te nemen. Aange zien ter plaats meer dan voldoende ruimte is om het brugje te verbreeden, zou hier met betrekkelijk geringe kosten een belangrijke verbetering tot stand kunnen worden gebracht. Wij vernemen dat H.M. de Konin gin Moeder dezen zomer het paleis Soestdijk niet zal betrekken. Ingezonden. Geachte Redactie Mag ik even de gastvrijheid van Uw blad inroepen, om naar aanleiding van het door den heer Van den Berg geschrevene, iets in het midden te brengen Wat deze rechtzinnige met dat in gezonden stuk heeft voorgehad is mij werkelijk een raadsel Als er een in SoeSt is, die na kort verblijf zijn te leurstelling niet kan verbergen over het tekort aan leven en vooral geeste lijk leven in onze gemeente, dan was het wel de heer Van den Berg, en nu van vrijzinnig godsdienstige zijde een poging gewaagd wordt om op te bouwen en samen te binden wat in vereenzaming dreigde te sterven, nu moet de bazuin worden geblazen en een protest worden gehoord Als hier het rechtzinnige kerkisme zich weer niet op zijn smalst heeft getoond, weet ik het niet. De heer Van den Berg schijnt ijver- aar te willen zijn voor de Nederl. Herv. Kerk. Ik in den goeden zin des woords niet minder, maar in gemoede vraag ik hem of hij, zoo hij zijn werk kring eens in Naarden gevonden had, de deuren der Evangelisatie was voor bij gegaan om zijn Zondagsstichting te zoeken onder vrijzinnige prediking in Naarden's Kerkgebouw. De lichtingskwestie is er nu een maal. En in plaats van dankbaar te zijn, dat de drang naar gemeenschap met God, menschen, voor wie de prediking in de Nederl Herv. Kerk te Soest, door hun andere geaardheid, van geen beteekenis is, toch samen brengt om in hun samenzijn God te zoeken en iets te ervaren van Zijn Geest, begint de heer Van den Berg terstond met een misverstaan van de eerlijke bedoelingen der onderteeke naars. Geachte Redactie, waar ik als niet- vrijzinnige, volgens kerkelijk spraak- gebruik, aan de oprichting dezer ver- eeniging niet kon meedoen, voelde ik mij toch gedrongen een ander geluid te doen hooren, verzekerd van de sympathie van velen, die wars van j Kerkelijk krakeel God durven danken voor alle Geest die dichter brengt tot Hem en die er innerlijk van overtuigd zijn, dat waarachtige godsdienst geen zaak is van wat men vroeger of later heeft geleerd, maar bewustwording in eigen ziel van Goddelijke Werkelijk heid. U geachte Redactie dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, L. DEN BLIEK. Geachte Heer Den Bliek. Tegenover Uw antwoordt kan ik i heel kort zijn le Zoo U mijn stukje goed had 1 nagelezen, had U moeten bemerken, dat ik sprak over richting en niet over de Ned. Herv. Kerk 2e Wat voor U als „niet vrijzin- nige" een raadsel is, is voor den heer Lekkerkerker e a. b.v heel begrijpelijk. 3e. Mocht ik tegenover U mijn te leurstelling hebben uitgedrukt over het geestelijk leven in de Ned. Herv. Kerk, dan geeft niemand U het recht dit te publiceeren. 4e. Er is dus geen misverstaan of het rechtzinnige kerkisme op zijn smalst vertoonen van mijn zijde, maar een minder goed lezen en uitdrukken van Uw k^iii. Ter geruststelling deel ik U mede, dat ik pl.m 2 jaar in Naarden heb gewoond en de deur der Evangelisatie niet voorbij liep. Met vr. gr. Hoogachtend, v. d. BERG. Vrijzinnig Godsdienstigen. Geachte Heer Van den Berg. Als mede-onderteekenaar van het bestreden artikeltje wil ik U dankzeg gen voor het ingezonden stukje, daar het aanleiding biedt nader onze be doelingen te verklaren. De rechlzinnigen in onze gemeente hebben twee gelegenheden voor gods dienstoefening de vrijzinnigen niet één. Waar reeds meer dan 100 inwo ners, nog vóór de oprichting, voor- loopige toetreding hebben toegezegd, dient in hunne geestelijke behoeften te worden voorzien. Ook moet U niet de te stichten Ver. v. Vrijz. Gods dienstigen verwarren met de op vele plaatsen bestaande Ver. v Vrijz Her vormden deze laatste is uit den aard een strijdvereeniging Wij echter om vatten, behalve leden der Ned. Herv. Kerk, zeer vele Doopsgezinden, Lu- therschen, Remonstranten enz In de tweede plaats hopen we het godsdienstig besef te wekken bij hen in wien dit nog slapenke is Deze beide groepen blijven van de 2 be staande kerken toch verre. En eindelijk zijn er wellicht hier menschen, die krachtens hunne men taliteit en wereldbeschouwing vrijzin nig zijn, doch waar geen andere ge legenheid bestond, zich nog min of meer bij het bestaande kerkelijk leven hielden Deze komen vanzelf geleide lijk bij ons Alleen voor dezen is van afbreuk sprake, zij het een ongezochte. Doch is het gemis van zulken voor de Uwen een wezenlijk verlies In elk geval mag dit ons niet weer houden de verspreide krachten bijeen te brengen Het gaat hier werkelijk om hoogere belangen, dan of groep A of B enkele zieltjes meer of minder telt Het „geen strijd om beuzelingen", een versregel uit een der schoonste opwekkingsliederen van den bundel Protestantenbond (Ev Gez. 274) dient niet letterlijk opgevat. Ook wij achten het vrijzinnig of rechtzinnig geen beu zeling. De bedoeling was eenvoudig, dat we onze kracht niet zullen zoeken in bestrijding van andersdenkenden, i doch in bevordering van de religieuze gedachten. Wij gaan de ons toeko- 1 mende plaats innemen, niet tegenover doch naast het bestaand godsdien stig leven. Ik vertrouw dat ook U den mede- mensch liever ziet vrij-godsdienstig dan ongodsdienstig. Hoogachtend, W. LEKKERKERKER. Parklaan 8 Geachte Heer Lekkerkerker. Om de zaak te bespoedigen gewerd mij het door U te plaatsen stuk ter beantwoording. Zoo dit direct was geplaatst was er geen misverstaan geweest Ik betuig U mijn dank voor de duidelijke uiteenzetting wat Uwe Ver. voorstelt te zullen doen en weet thans een iedereen, die niet hinkt op twee gedachten, of hij of zij kan mede werken. Inmiddels Hoogachtend, VAN DEN BERG. Gemengd Nieuws INBRAKEN TE BAARN. Zaterdag is in het Prins Hendrik park te Baarn op d verschillende plaatsen ingebroken-* 'benige dagen te voren in den Dalweg. Vermist wor den verschillende goederen. Door de politie wordt een nauw keurig ondevzoek ingesteld. De inbraken, welke te Baarn plaats hadden in den nacht van Zaterdag op Zondag, betroffen de villa's van de families Mevr. de Wed. Kolff—Viruly, Mr. Hacke, beide aan de Van Heutz- laan, de familie J. L. Pierson aan den Amsterdamschen straatweg en Wolters en Mendes de Leon in het Prins Hendrik Park. In den nacht van Zondag op Maan dag hadden wederom een paar inbra ken plaats en wsl bij de families Ent hoven en Korthals Altes aan den Ko- uingsweg. Daar de villa van den heer Enthoven tijdelijk onbewoond was, kon niet worden vastgesteld wat ont vreemd was In het algemeen is het de inbrekers te doen geweest om geld te stelen, daar slechts enkele waarde volle voorwerpen zijn ontvreemd. Het gestolen bedrag aan geld beloopt ruim f 2000. De Zaterdagnacht aangehouden per sonen vijf in getal waren af komstig uit Hilversum, doch bleken met deze inbraked niets te maken te hebben, zoodat ze op vrije voeten konden worden gesteld Men zoekt verband tusschen deze inbraken en de onlangs gepleegde inbraak bij den heer E Hartog in den Dalweg, waar bij ook een bedrag aan geld werd ontvreemd DE ONVINDBARE BROEKHUIS. Men schrijft uit Amsterdam aan de „H. Ct." Wij liepen dezer dagen in de Utrecht- schestraat, toen plotseling 'n schalksch lachend „Bonjouj, Mijnheerons wakker riep uit onze overpeinzing We keken op en voor ons stond Broekhuijs, de Onvindbare i „Groote God, u hierriepen we onthutst. j „Zooals u ziet" was het lachende antwoord. „Ik heb bijna een jaar in Amsterdam gewoond, d.w z. mijn vrouw en mijn jongen. Ik zweefde j tusschen hemel en aarde, was nu eens in Duitschland, dan weer in België en een week later weer in Frankrijk, i Maar mijn rustplaats was Amsterdam. In Groot-Mokum rustte ik uitnu eens een paar weken, dan weer een paar j dagen Daar ontving ik vrienden en kennissen, regelde de zaken der Bank, i om daarna weer in m'n wagen te stappen en door Europa te zwerven." „En.de politie vroegen we. Hij lachte sarcastisch. „De politie is nu eenmaal politie, die komt altijd te laat Uit mijn dossier blijkt, da* de r.;cnerche ecu kiein vermogen heeft verspild om mij op te sporen. De hee- ren hebben nog nooit zooveel van J het buitenland gezien. Ik ken mijn pappenheimers Als ik ergens vertrok zond ik een menigte kaarten naar Rotterdam en vergat dan mijn vriend Rombach en zijn handlangers natuur- j lijk nietZoo kwamen ze altijd te j laatOok hier in Amsterdam. Ik was vertrokken naar Parijs en begreep, dat de woekeraarster, die me voor j f 475 per maand een bovenhuis had i verhuurd, zou kletsen. Zoo is 't ge- i beurd en 't wijf heeft gekletst. Nu i loert de politie in de buurt en wacht j tot ik kom Inmiddels zond ik kaar- j ten uit Parijs van m'n kantoor, waar een Hollandsclie kalender hing Ik liet j echter op 't cliché dat Hollandsche I wegmaken, met het gevolg, dat de recherche er niets van geloofde, dat ik in Parijs was De heeren hebben i natuurlijk met de loupe de foto be- keken.... 1 „En de zitting vroegen wij. „Gaat U er heen „OngetwijfeldDoch 't kan zijn, dat ik eerst verstek tegen me Iaat ver- leenen." „En wat denkt U van den afloop?" „Vrijspraak natuurlijk „In beide zaken „In beide Alleen is 't jammer, dat mijn stukken in de tweede zaak zoek zijn. Doch ook die zaak is belache lijk". „En waarheen... Hij liet ons niet uitspreken, doch riep lachend„Waarheen God me leidtIk heb vandaag mijn vrouw uit Rotterdem gehaald met 't oog op onze KASSIERS, COMM. IN EFFECTEN GEOPEND VAN O T OiT -4 UUR ZATERDAGS VAN O TOT 12 UUR LOKETTEN MET TROMMELS VANAF F8.00 PER JAAR EN HOOGER GEDURENDE I>E KANTOORUREN BESTAAT VOOR belangstellenden gelegenheid DE SAFE-INRICHTING TE BEZICHTIGEN

De Soester | 1921 | | pagina 1