Wiskunde les Aanbev. J. DE JONG, Kerkpad li. Soest Soester Courant voor Soest eu Omgeving ag. K" EDERL ANDSCH - 1ND1E Centrale Crediet- en Landbouwbank Deposito's, Credieten, Safe loketten, Vreemd Geld. Laat nu Lijmbaoden aanleggen afwezig No. 43 Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. i Soest - Van Weedestraat 3 Zondag 23 Oef. is aanwezig Dr. DE VOS WERKSTER PENSION KAMERS VRIJE WONING MEISJE DIENSTMEISJE WERKSTER WERKSTER HUIS. VERLOREN VERLOREN HENNEN 6'2 pCt» Geidteening groot Fl. 100,000,000 La Porte Co. Adres voor Administratie 011 Redactie Vitti WeeileHtraal 7 Advortentiön worden ingewacht totVrydage voormiddags 9 uur, by den Uitgever, ingezonden stukken tot Dinsdagavond 8 uur. NEGENDE JAAKGANG Zaterdag 22 Oct. 'U'ZI. t Sï-» je l i:" 1 Buitenland. OVERZICHT. Donderdag, 6 Oct. is te Wiesbaden onderteekend de overeenkomst inzake de Duitsche leveringen voor den we deropbouw van Noord-Frankrijk door de Heeren Loucheur en Rathenau, res- pectivelijk minister van herstel van Frankrijk en van Duitschland. Na de pen waarmede hij geteekend had, neergelegd te hebben, had Dr. Rathe nau een oogenblik van diepe ontroe ring, en zich tot minister Loucheur wendende, zeide hij „Ik geloof en ik hoop, dat wij zoo juist iets wezenlijks gedaan hebben voor het heil van onze beide landen". In eene verklaring aan de journa listen legde Dr. Rathenau er nog den nadruk op, dat dit sedert den oorlog de eerst vrije, niet afgedwongen over eenkomst is, waarbij met de weder- zijdsche belangen rekening gehouden is. Volgens deze overeenkomst wordt alle geleden schade aan eigendommen, huizen, fabrieken, machineriën, vee, enz. opgeven aan eene Fransche com missie van onderzoek, die na goed keuring het opgeeft aan eene Duitsche commissie welke alle benoodigdheden in Duitschland besteld. Voor Frankrijk heeft het dit voordeel, dat het nu niet genoodzaakt is jaar lijks millioenen voor het herstel der verwoeste provincies uit te geven en de balans der begrooting dus eerder in evenwicht is te brengen, en Duitsch land kan zijn schuld in natura betalen en behoeft zijn goudvoorraad niet uit te voeren. Het betaald de Duitsche leveranciers in papieren Marken, door belastingen en andere inkomsten ver kregen en bovendien heeft de Duitsche industrie door deze reuzen bestellingen groote verdiensten. Het is te hopen, dat de verdeeling van Opper-Silezië geene stoornis brengt in deze vrienschappelijke overeenkomst, Want ofschoon de officieele tekst met aiie bijzonderheden nog niet bekend is, weet men toch reeds, dat de com missie door den Volkenbondsraad be noemd, dien raad geadviseerd heeft de industrie driehoek tusschen Polen en Duitschland te verdeelen, volgens de bij de volksstemming uitgebrachte stem men, echter met bijzondere bepalingen waardoor de eenheid van het industrie gebied zoo min mogelijk verbroken zal worden. Deze bepalingen regelen het gebruik van de spoor- en waterwegen, van de electrische stroom levering, enz. Ook zullen aan de nieuwe grens geene douanerechten geheven mogen worden en zal de gebruikelijke Duitsche taal in stand gehouden worden en het Duitsche geld er gangbaar blijven. Een intergeallieerde commissie zal de eerste jaren toezicht houden op de nakoming dezer bepalingen. Dit advies is door den Volkenbonds raad met algemeene stemmen aange nomen en daar de Geallieerden reeds vooraf gezegd hebben, zich bij het advies van den Volkenbond te zullen neerleggen, zal er geene verandering in deze regeling meer komen. Duitschland had gehoopt op het ge- heele bezit van het industriegebied en de Duitsche couranten klagen steen en been, en meenen dat het nu onmoge lijk is, aan de Duitschland opgelegde verplichtingen te voldoen. Men spreekt van het aftreden van het kabinet Wirth, maar de meest bezadigden hopen dat Dr. Wirth zal aanblijven, al is het dan met een gewijzigd kabinet. De Ex-koning Lodewijk van Beieren is 1.1. Dinsdag in den ouderdom van 79 jaar op zijn landgoed te Sarvar in Hongarije gestorven. In 1912 volgde hij zijn vader Luit- pold als Prins-Regent over den krank zinnige Koning Otto op. Een jaar daar na werd hij tot Koning, nadat door eene wijziging in de grondwet, de ongeneeslijk krankzinnige Otto van de troon vervallen was verklaard. Het geschil tusschen Oostenrijk en Hongarije is door bemiddeling van Italië in zooverre opgelost, dat Hon garije Burgerland zal ontruimen en van oproerige benden zuiveren, doch dat in Oedenburg, onder controle van de Geallieerden, een volkstemming zal gehouden worden. Publicatie. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter kennis der belanghebbenden, dat op Woens dag den 2 November e k., zal worden gevoerd de Schouw over de in de gemeente gelegen wegen, voetpaden, waterleidingen, bruggen, heulen, heg gen enz. Belanghebbenden worden daarom herinnerd aan de artt. 20 en volgende van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomen de bepalingen wordt overeenkomstig Hoofdstuk V van dat Reglement ge straft. Soest, den 18 October 1921. De Burgemeester, De Secretaris, DE BEAUFORT. J. BATENBURG. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van den Ge meente Ontvanger vanaf heden is ge vestigd in het Raadhuis, (Zij-ingang tegenover de Halte Soestdijk. Soest, den 17 October. De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. Waterschap Soesterveen. Omslag 1921. De belastingschuldigen worden in hun belang nogmaals herinnerd aan de betaling van den Omslag over het loopende jaar. Betalingen kunnen geschieden ten gemeentehuize eerste loket links in de gang. Soest, 21 Oct. 1921. De Penningmeester, J. BATENBURG. Burgelijke Stand. Geboren Dirk z.v. D. Pureveen en M. C. Rademaker. Annigje d.v. Jan Jongman en H. de Goede. Tine Cor- nelis z.v. C. Vollers en T. Meier. Hen- drikus z.v. K. Brons en van P. van de Kamp. Jacob z.v. J Jansen en W. C. van Leeuwen. Hennij Wilhelmina d.v. J. J H. Smulders en H. de Groen. Hermanus Nicolaas z.v. H. Wienk en C. C. de .Wit Mastten Johanr.es z.v. B. Vermeulen en A. M. Burgers. Ber- nardus Jacobus z.v. V. S. ten Haaf en van R. A. van Wegen. Cornelis z.v. C. Los en H. S. Faasen. Catharina d.v. W. van Eek en van C. Verdonk. OndertrouwdGerardus Jacobus Blokdijk en Cornelia Verschuur. Leo Jozeph Rasch en Hendrika van den Berg. GetrouwdLudovicus Janssen en Maria Hendriks. OverledenTheodorus Hendriksen oud 84 jaren, weduwnaar van C. van Dijk. Plaatselijk Nieuws. Ons Raadhuis. Toen dertig jaar geleden het Ge meentebestuur van Soest, onder de leiding van den Burgemeester Mr. Loten van Doelen Grothe besloot, om een nieuw raadhuis te bouwen, heeft het blijk gegeven van een prac- tische, ruime blik in de toekomst. Het Raadhuis van toen, het huis waar thans de Heer J. Mets zijne kruidenierszaak in gevestigd heeft, was te klein geworden, en, om in af- zienbaren tijd niet weder voor dit ongerief te staan, werd een Raadhuis gebouwd, dat bijna dubbel zoo groot is, als de behoefte aan ruimte destijds eischte. Die overtollige ruimte werd aan het Rijk verhuurd voor postkan toor en was dus geen renteloos kapi taal. De snelle en steeds toenemende uit breiding van Soest in de laatste jaren maakte de vermeerdering van ambte naren noodzakelijk en opnieuw was de ingebruik genomen ruimte te klein geworden, zoodat men reeds vóór den oorlog van 1914 besloot, ook de an dere helft van het Raadhuis in gebruik te nemen en zegde daarom de huur van het postkantoor aan het Rijk op. Tijdens den oorlog kwam echter de distributiemisère met alle rompslomp daaraan verbonden en om geen on- noodige onkosten te maken, besloot men de ledigstaande lokalen van het voormalig postkantoor tijdelijk in ge bruik te nemen voor distributiekantoor en opslagplaatsen. De verbouwing werd dus uitgesteld. Thans heeft die plaats gehad en de voltooiing daarvan werd Vrijdagmiddag den 14den Oct. met eenig ceremonieel gevierd Reeds van buiten had ons Raadhuis een feestelijk aanzien. Op het terras was eene eenvoudige, doch fraaie palmenversiering aangebracht en de driekleur woei van het dak Ook in de vestibule, op het trapportaal en in de raadszaal was eene eenvoudige plantenversiering aangebracht, terwijl in elk lokaal een tuil bloemen prijkte. In de oude, mooie raadszaal was een groot aantal genoodigden met dames vereenjgd, waaronder de Oud- Burgemeester Mr. Loten van Doelen Grothe, de Commandant van de Luchtvaart-Afdeeling Soesterberg, Ba ron van Hardenbroek, de Raadsleden, de Hoofdambtenaren, de Geestelijken, de Hoofden van scholen, enz. In een korte doch zaakrijke rede, heette Burgemeester de Beaufort alle genoodigden welkom, in het bijzon der den Oud-Burgemeester en den Commandant van het vliegkamp. Het verheugde hem, zoovele belangstel lenden aan zijne uitnoodiging hadden gevolg gegeven. Tot de bespreking der verbouwing overgaande, wilde Spreker daarin drie voorname punten aanhalen, de nood zaak, de veiligheid en de toekomst, Door de groote uitbreiding der ge meente en het daardoor grooter getal ambtenaren was de kleine ruimte der lokalen totaal onhoudbaar geworden. Bovendien was eene afzonderlijke kamer voor den Secretaris noodzake lijk. ledereen, die den Secretaris kwam spreken, moest dat doen in tegen woordigheid der andere ambtenaren, wat zeer onvrij was, en daarbij niet bevorderlijk voor het rustig werken dier ambtenaren. Ook de architect met zijn personeel moest een ruime lokali teit met veel licht hebben en boven dien was er geen bodekamer. Ook voor de veiligheid was eene verbouwing noodzakelijk. Tot heden had men nog geen brandvrije kluis en bij brand zou het in houten kasten geborge archief, met de burgelijke stand incluis een prooi der vlammen worden. En met de toekomst moest rekening gehouden worden. Hoezeer alle on- noodige weelde bij de verbouwing ook vermeden is, er is een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Met het oog op verdere uitbreiding der gemeente zijn alle lokaliteiten zóó ruim ge bouwd en zóó practisch ingericht, dat in afzienbaren tijd geene vergrooting meer noodig zal zijn. Spreker kon dan ook niet nalaten, den Gemeente-architect, den Heer T. F. v. Vliet, hier openlijk een woord van hulde en dank te brengen voor dit prachtige en practische verbou wingsplan. Ook den Heer M. Slob, uit Baarn, aannemer en uitvoerder van het werk, werd hulde gebracht voor de dege lijke bouw en de keurige afwerking. Daar in alle takken van dienst gedu rende het verbouwen het werk niet onderbroken kon worden, was zijn taak niet gemakkelijk. Daarna sprak de Heer Rietveld enkele woorden. Hij prees de goede gedachte van B. en Wom de inge zetenen van Soest ter bezichtiging van de verbouwing uit te noodigen, opdat zij met eigen oogen zouden kunnen zien, hoe met vermijding van alle overdadige luxe, het Raadhuis thans prachtisch is ingericht. De Heer v. Vliet, dankzeggende voor de hem gebrachte hulde, roemde de medewerking, die hij tot heden van alle ambtenaren, in het bijzonder van den Secretaris, ondervonden had. Hij prees ook de ijver der ambtenaren „want werkelijk" zoo zeide hij, „op het Gemeentehuis wordt niet geluierd". Nadat de Heer Benschop voor deze welwillende woorden bedankt had, noodigde de Burgemeester de aan wezigen uit, het gebouw te bezichti gen. Halverwege de trap naar de raads zaal voert een zijtrap naar de kamer van den architect en de daaraan gren zende teekenkamer. In de eerste ka mer bewonderden wij met aandacht een fotografische plattegrond van de geheele gemeente Soest, door den Heer Sar, luitenant bij het luchtvaart corps te Soesterberg, der gemeente welwillend aangeboden. Om deze plattegrond volledig te krijgen was de Heer Sar 49 keer opgestegen, om telkens op dezelfde hoogte van uit zijn vliegtuig een stukje van Soest te fotografeeren. Van al die stukken is een prachtige, zeer scherpe foto van de geheele gemeente gemaakt. Geen andere gemeente is nog in het bezit van zoo'n fotografische plattegrond. In de teekenkamer, verlicht door drie ramen aan de achterzijde en een zijraam, stonden drie groote teekenlessenaars en een kast met laden om de diverse teekeningen te be waren. Beneden, in de gang tegenover den ingang is een lokaal met loketten voor algemeene en militaire zaken en in de gang, die het gebouw in de lengte verdeeld, vindt men links de bode kamer en het bureau voor de bevol king, burgelijke stand, paspoorten enz. In dat lokaal bezichtigden wij de reuze bakken met de kaarten van de burgelijke stand en de brandvrije kluis. Rechts in die gang, dus aan de straatzijde, zijn achtereenvolgens en ineenlcopend de kamers van den Bur gemeester, die van den Secretaris en een voor de Wethouders. De kamers zijn eenvoudig, deftig gemeubeld, zonder overdadige luxe. Aan het eind van die gang is het kantoor van den Gemeente-ontvanger met eene afzonderlijke buiteningang. Aan d andere zijde van die buiten deur bevjndt zich het Politiebureau met een aparte spreekkamer voorden chef van de politie en daarachter een gang met drie arrestanten cellen, waarin een gemetselde cementen britsen een dito W.C. met vast ijzeren deksel. Het geheele gebouw is centraal ver warmd, ook de arrestanten cellen, elec- trisch verlicht en alle lokalen onder ling telefonisch verbonden, zoodat het tijdrovende heen en weer loopen niet meer noodig is. Na alles wat wij zagen, is onze meening, dat de verbouwing van ons Raadhuis, zoowel wat het ontwerpen als wat de uitvoering betreft, in uit stekende handen was en de ingezete- nen, die geen gehoor hebben gegeven aan de uitnoodiging ter bezichtiging hebben veel verzuimd. Ten slotte een woord van dank aan alle am.itenaren voor de welwillende wijze, waarop ons alle gevraagde en zelfs ongevraagde inlichtingen gege- ven werden. i J.S. I j ln de gisteren gehouden raadsver gadering werd het percentage op de Inkomst m-belasting dienstjaar 1921 1922, v stgesteld op 6 pCt. I. Naar wij vernemen is door den deurwaarder der Plaatselijke belasting alhier H. J. van Leeuwen, bij ver schillende personen, voornamelijk on- gehuwden, beslag gelegd op hunne eigendommen, wegens niet betaling 1 hunner Plaatselijke Belasting. De politie bekeurde deze week ver- j schillende winkeliers alhier wegens overtreding IJkwet. Naar wij vernemen zijn de zooge- naamde uitponders weer druk aan het slachten en verkoopen dit vleesch on gekeurd. Een ieder zij in hun eigen belang voor hun gezondheid gewaar schuwd. Vereen, van Vrijz.-Godsdienstigen. Het Bestuur deelt ons mede, dat zij die zich in het vereenigingslokaal i reeds willen voorzien van een vaste zitplaats zich daartoe kunnen wenden j tot den le secr. W. Lekkerkerker, i Parklaan 8, Tel. 70. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen1 gouden dames horloge, 1 reticule, 1 konijn, 1 huis sleutel. L.L Woensdagavond waren in Maison Blok samengeroepen zij die zich in het voorjaar hadden verbonden zich aan te sluiten bij een opterichten Af- deeling van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. De opkomst was vrij groot. Na langdurige discussies bleek dat de vergadering meende dat eene Afdee- ling te Soest op velerlei gebied nuttig werkzaam kan zijn en werd met op één na algemeene stemmen tot op richting besloten. Het voornemen bestaat, zoo spoedig mogelijk eene algemeene vergadering bijeen te roepen, waarbij een spreker zal worden uitgenoodigd het eerste deel van den avond aangenaam te vullen. Hierop zullen de statuten enz. wor den vastgesteld, benevens het bedrag der contributie, hetwelk voorloopig werd bepaald op f 1.50 minimum per jaar, terwijl tevens een bestuur zal worden gekozen. Op dezen avond zal tevens gelegen heid zijn als lid toe te treden, terwijl vanaf heden men zich reeds als lid kan aanmelden bij een der onder staande heeren Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekende! 10 Opperlieden. 3 Grondarbeiders. 2 Losse arbeiders. 1 Land- en Tuinbouwarbeider. 1 Leerl. Electricien. 1 Slagersknecht. 1 Timmerman. 1 Kantoorbediende. Aanvraag om werkkrachten 2 Schilders. Slerkberic^ten. NED. HERV. KERK Zondag 23 Oct. voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. half drie dezelfde (Hees). GEREFORMEERDE KERK Zondag 16 Oct. voorm. half 10 uur Ds. G. J. D. Aalders van Hilversum. Bed. H. A. Nam. half 6 uur dezelfde. Bed. H. A. en Nabetrachting. Woensdagavond 26 Oct \p h*»lf 8 Ds 7 L. S. von Galambos, preci. uit Hongarije, Rede voor de Jongelings-Vereeniging. Gevraagd een net werkmeisje eiken Maandag. Loon nader overeen te komen. Adres R. de Groot, bij slation Den Dolder. aangeboden. Brieven onder nummer 60 bur. van dit blad. Aankomend of halfwas MEUBELMAKER gevraagd bij Th. van Dijk, Meubelmakerij. Aangeboden voor een of twee personen degelijk pension, (geen beroeps). Brieven nummer 57 bureau van dit blad. Te huur gemeub. met afzonderlijk gebruik van keuken. Adres te bevragen bureau van dit blad. i e irtiui geviaagü een of half huis in de prijs van 3 k 400 gulden, voor twee menschen, liefst omtrek Halte Soestdijk of R K. Kerk. Br. onder nummer 9 bur van dit blad ter bescherming van Vruchtboomen Geeft thans opdracht voor 't des kundig SNOEIEN en onder officieel toezicht SPROEIEN van Uw FRUIT- BOOMEN en HEESTERS gedurende den winter! Vraagt prijsopgave van BESTRIJDINGSMIDDELEN. Ad verten tien. Dr. RUPERT is van af VRIJDAG 28 OCTOBER 's namiddags 1 uur tot ZATERDAGAVOND 29 OCTO BER aanstaande. gevraagd van 8 tot half 2. Adres Braamweg 15, Soest. gevraagd van half negen tot twaalf uur, P.G Aanm. Korte Kerkstraat 1. Er biedt zich aan een nette Adres te bevragen bureau van dit blad. Een nette gevraagd voor Soest. Aan te melden te Baarn, Laanstraat 47. Burgerwoonhuis te koop, in het centrum van het dorp, met flinke schuur, met beschoten kap, zeer ge schikt voor werkplaats. Brieven nummer 58 bureau van dit blad. Te koop of te huur gevraagd, klein ge riefelijk Brieven nummer 59 bureau van dit blad. Dinsdagmiddag in de nabijheid van Hotel Trier, een bruin Damestaschje waarin portem. met 7 i 8 gulden, toiletspiegeltje enz. Tegen goede belooning terug te bezorgen Burgeni. Grothestraat 21. een gouden broche, gaande van Nieuwstraat naar R. K. Kerk. Tegen belooning terug te bezorgen Nieuwstraat 41, Soest. Nog eeuige jonge en kippen broed 1920 te koop. Bakkersweg 3 L. den Bliek, Middelwijkstraat 20. K. van Dongen, Middelwijkstr. 22 P. de Vos, Lindenlaan 16. J. du Saar, Steenhofstraat 13. in schuldbewijzen aan toonder van Fl. 1000,-, FI. 500,- en Fl. 100,- Koers van uitgifte 99 pCt. Inschrijvingen op bovenstaande Geldleening worden KOS TELOOS aangenomen door ondergeteekende tot en met MAANDAG 24 OCTOBER 1921.

De Soester | 1921 | | pagina 1