S o ft s t ft r C o li r a n f Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt, eiken Zaterdag. Creoline „KRIMPEN" J. DE JONG, Kerkpad Zuid 55, Soest iËNENDAAL - Stoffeerderij i de Cologne voor HEDEN IS GEOPEND T« van Oijk Centrale Crediet- 1 en Landbouwbank Rentevergoeding voor Deposito's LA PORTE Co. No. 12 Zaterdag 18 Maart 1922 ken en Pïtsch edikanten orh. H. Qeubbels n hel eerst Eau de Cologne :e Tabiets velend, J. üETS :-Baarn-Amsterdam. Firma Wed. D. HAKS. Soestdijk, IINKWEKKER ;tituut - Ba E-ACHTEN Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk n Soest - Van Weedestraat 37 1 jaar fixe 5 pCt., 6 maanden 4xa pCt. 3 maanden 4 pCt Dadelijk opvorderb. 3*3 pCt. I*laafseBïjfc Nieuws. BAARN BUSSUM LAREN SOEST Koopen en Verkoopen SAFE 13EFOSIT TIENDE jAAKUANÜ 40a - Te!. 1x24 ■raad leverbaar 1 Springveeren Matrassen. Zie de Etalage DEN BURG KANTOOR VELDWEG 2 .EF. 21. GEOPEND VAN 8-12 en 2-5 i dik glas, Kathedraalglas, Figuurglas, Stopverf, Plamuur, Japanlakken. concurreerend. ja Glasverzekering Maatschappij. De Directie. FOON 121 veet, dat onze /'end hoofdonrein en de jeuk veroorza- ik der fijne kam overbodig. t al het levend hoofdonrein en verdrijft fd fleschje 35 cent. g 8, Soestdijk Complete Meubileering van Huizen, Villa's Karpetten, Matten, Gordijnen. Ier eenige verbinding EEN - ROODE KOOL - SAVOVE KOOL pondspakken a f 0,55, Peeren (heele) per ond f 0,75, f 0.80, f 0,85, Rietsiroop (merk ril het beste waschmiddel per pak f 0,35. Boter in ponds pakken f 0.85. :hter de R. K. Kerk, Soest. Ledikanten, Spiraalmatrassen, Jerzeil, Karpetten. iENSDAGS, VRIJDAGS. roomarkt 19, Tel. Noord 3919 ienboef, Hotel Café Restaurant „De Gouden emeester Grothestraat 30, Tel. 37. ?immer, Laanstraat 102, Tel. 456. r.m. 0 n.m. 1 W. J. TIMMER, Laanstraat 102. Beleefd aanbevelend, UEd. dw. dr. Pechn. Dir. JACQ. DEKKER. AG en ZATERDAG van li/2-2i/2 uur. plerverlamming, Bleekzucht Chron. Adres voor Administratie en Redactie VAu Wcedestnuit 7. Advertfcntién worden ingewacht totVrtldaes voormiddags 9 uur, l>ü dun Uitgever, ingezonden stukken 1ot, Dinsdagavond 8 uur. DE 4I>VKRTE\TIÊS Van 1 -5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct Groot* letters naar plaatsruimte. By abonnement groote korting. Abonnementsprijs 40 cent per kwartaal Buitenland. OVERZICHT. Te Limerick in Ierland zijn de vol gelingen van de Valera uit het Repu- blikeinsche leger zonder bloedvergieten teruggetrokken. De voorloopige regee ring van den lerschen Vrijstaat heeft de orde dus weten te bewaren. In Belfast is men echter nog lustig aan het bommen werpen. Volgens eene verklaring van Craig zal veldmaar schalk Wilson een plan uitwerken tot het herstel der orde aldaar. In het Engelsche kabinet is oneenig- heid ontstaan doordat de minister van koloniën een nota van de Indische regeering over Turkije en het Nabije Oosten publtek gemaakt heeft zonder de andere ministers daarin te kennen. Het gevolg hiervan was, dat de mi nister van koloniën, Montagn is moe ten aftreden. De relletjes aan de Rand, de goud mijnen bij Johannesburg, iti Transvaal, ontstaan over loonsverlaging, hebben de proportie van een ernstig oproer aangenomen. Niet alleen vervolgen en vermoorden de blanken werklieden hunne inland- sche collega's, die zij als onderkruipers beschouwen, maar zij hebben reeds vele dorpen en steden ingenomen en verzetten zich tegen de regeering. De toestand is zoo ernstig dat de eerste minister, generaal Smuts, het opper bevel over de regeeringstroepen, die ter demping van het oproer waren gezonden, zelf op zich heeft genomen. Volgens de laatste berichten moeten .de rebellen nu overal wijken voor de regeeringstroepen. Er wordt echter verbitterd gevochten. Er wordt echter verbitterd gevochten en er zijn reeds vele dooden en gewonden. Ofschoon Amerika met officieel aan de conferentie te Genua deelneemt, zal President Harding toch den Bankier Frank A Vanderlip, als toehoorder zenden. Woning-Bureau van F. BREURE en J. H. THOLE Makelaars Veenhuizerweg 9 Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. Publicatie. 7 SOEST w. voor bill. prijzen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. van der Lee alhier, om vergunning tot plaatsing van een dubbele heete luchtoven in zijn perceel aan de Burgem Grothestraat no. 57 met afbraak van de bestaande ovens, kadastraal bekend in sectie H, no. 2402. Op Donderdag 30 Maart a.s. des voormiddags 10 uur, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedu®ende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niét overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn' verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, 16 Maart 1922. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belang hebbenden, dat zij, die zich nog niet mochten hebben aangemeld voor toe lating hunner kinderen op de openbare lagere school aan de Middelwijkstraat, daartoe alsnog in de gelegenheid worden gesteld op Maandag, 20 Maart a.s. des voormiddags tusschen 9 en 12 uur bij het Hoofd dier school, den heer G. H. Veenstra. Ook de namen der kinderen, die voor de eerste maal tot de openbare school aan de Beetzlaan wenschen te worden toegelaten moeten a.s Maandag aan den heer Veenstra worden opge geven. Van alle kinderen, die tot de beide scholen wenschen te worden toege laten moeten de pokkenbriefjes wor den meegebracht Tevens wordt ter kennis van de ouders van die kinderen en van reeds schoolgaande kinderen gebracht, dat de verschuldigde schoolgelden tot nadere kennisgeving door de Hoofden der scholen zullen worden ingevorderd. Soest, 16 Maart 1922. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAUFORT! De Secretaris, J. BATENBURG. Schouw der Wegen. Het is ons gebleken, dat nagenoeg alle schouwplichtigen in verzuim zijn gebleven de werken behoorlijk op te leveren, hetgeen vermoedelijk is toe te schrijven aan de wijziging van het tijdstip waarop de schouw thans is bepaald Opgrond van het vorenstaande wordt ter algemeene kennis gebracht dat het provinciaal reglement op de wegen ten opzichte van dit punt is gewijzigd en voortaan bepaalt dat in de maanden Februari en October, schouw zal worden gevoerd. Wij bepalen, dat de Voorjaarschouw zal gehouden worden op Dinsdag 28 Maart a.s. Bij niet voldoening aan de verplich tingen tot schouwvoeren zal proces verbaal worden opgemaakt. Burg. en Weth. van Soest. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest wenschen open te stellen de gelegenheid tot het plaatsen van een eenvoudige reclame op de achterzijde van de van gemeentewege te verstrek ken toegangsbewijzen voor Publieke Vermakelijkheden. (25000). Schriftelijke aanvragen daartoe, moeten onder op gaven van de aangeboden prijs, wor den ingeleverd ten Raadhuize voor 25 Maart a.s., alwaar nadere inlichtin gen zijn te bekomen. Soest, 10 Maart 1922. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING. Zij, die als vrijwilliger tot de brand weer wenschen toe te treden, moeten zich daarvoor bij onderstaande brand meesters vervoegen Chr. Uytendaal, Opperbrandmeester. J. Schalkx, K. Brinkweg. E. J. van der Flier, Kerkebuurt. J. Verhoeff, Laanstraat. J. J. Putman, Soesterberg. Voor verdere bijzonderheden zie ingezonden stuk „Vrijwillige Brand weer". Soest, 4 Maart 1922. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij besluit van Heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie d d. 28 Februari 1922, 2e afdeeling No. 283. 190, vervalt in Provinciaalblad No. 23 van denzelfden datum is afgekondigd het besluit der Staten van de provincie Utrecht, d d. 6 December 1921, waar bij is bepaald dat aan Burgemeester en Wethou ders voornoemd vergunning gevraagd moet worden alvorens men eene ver vening wenscht aan te vangen dat bij de aanvrage hiertoe naam, voornaam en woonplaats van den ver zoeker, de kadastrale aanduiding en de grootte van het perceel, waarvoor de aangifte wordt gedaan, benevens de oppervlakte van het gedeelte, het geen men wenscht te vervenen, moet worden opgegeven dat bij niet opvolging dezer voor schriften den nalatige zal worden ge straft met hechtenis van" ten hoogste 7 dagen of eene geldboete van ten hoogste f 75, dat met het opsporen en constatee ren der overtredingen der voormelde voorschriften, behalve de ambtenaren en bedienden, daartoe door de Wet aanegwezen, mede belast zijn de amb tenaren vön den Provincialen Water staat dat nadere inlichtingen omtrent een en ander te bekomen zijn ten ge meentehuize, le afdeeling. Soest, den 15 Maart 1922. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAUFORT De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis dat gelegenheid tot kostelooze inenting zal worden gegeven op Woensdag 22 Maart 1922, des n.m. om 3 uur in de O. L. School te Soest, Kerkebuurt; op Donderdag 23 Maart 1922, des n.m. om 3 uur in de School met den Bijbel op Hees. De ouders worden verzocht hunne trouwboekjes mede te brengen. Tot het nazien der ingeënte kinde ren zal gelegenheid worden gegeven op Woensdag 29 Maart 1922, des n.m. om 3 uur in de O. L. School te Soest, Kerkebuurt; op Donderdag 30 Maart des n.m. om 3 uur in de School met den Bijbel op Hees. Ter voorkoming van infectie ver dient het aanbeveling, dat de armen der kinderen tevoren goed met water en zeep gewasschen worden. Soest, den 16 Maart 1922. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J BATENBURG. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9 -10 uur te rug te bekomen de volgende gevonden voorwerpen1 geldstuk, 1 gouden broche, 1 R. K gebedenboekje, 1 portemonaie met inhoud, 1 zilveren dasspeld, 1 portemonaie en een hondje. De A R. Kiesvereeniging zèl a.s. Woensdag 's avonds half acht in de zaal van den heer Westerhoven (café „de Ster") een openbare vergadering houden. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende ad vertentie in dit blad. Naar wij vernemen zal de Chr. Zangvereeniging „Crescendo" den 6 April a s een openbare uitvoering geven, in de Geref. Kerk alhier. Ten bate der Wijkverpleging gaf Donderdag 9 Maart j.1. Baarn's Man nenkoor m^t medewerking van de H.H. J. Blok, viool, en Dr. K. v. Dongen, piano, een liefdadigheids-uitvoering, welke goed geslaagd mag heeten. De pas opgeschilderde Rembrandtzaal was geheel gevuld, en door het talrijke Cl Hiermede heeft ondergeteekende hei genoegen U te berichten, dat zijn Meubelmagazijn Behangerij-Stoffeerderij U beleefd tot een bezoek uitnoodigend Hoogachtend, Steenhoffstraat 57 Telefoon 69. Rente gaat in den dag na storting. van ernstige studie. Den regisseur, den Heer Harreveld komt een woord van hulde toe voor deze goed geslaagde uitvoering. Ook het tooneel was zeer goed verzorgd. J. s. Ingezonden. Vrijwillige Brandweer. De Algemeene Politieverordening voor de Gemeente Soest heeft ook met betrekking tot de regeling van de Brandweer eenige wijzigingen onder gaan. De Brandweer zal volgens die ver ordening voor het vervolg moeten bestaan uita. vrijwilligers en b zoo noodig uit andere personen, daartoe bij loting aan te wijzen Burgemeester en Wethouders willen thans overgaan tot het vormen van een Vrijwilligen Brandweer Zij, die een vrijwillige verbintenis bij de brandweer wenschen aan te gaan moeten zich vervoegen bij een der brandmeesters om in diens tegen woordigheid een schriftelijke verkla ring te teekénen. Burgemeester en Wethouders be houden zich voor uit de personen, die zich aanmelden een keuze te doen. Bur gelijke S tan dl. Geboren: Maria johanna d. v. H. van Velzen en M. v. Soest. OverledenHeintje Termaat oud 58 jaren, echtgenoote van J. van Ee. Hendrikus van Herwaarden oud 69 jaren, weduwnaar van O. van Ee Al- bert Strijker, oud 67 jaren, echtgenoote van M. Haar. Ondertrouwd: Geen GetrouwdOlof Ernst Nicolaas Bolwerk en Anna Soeterik. De Groene Patrouille. Zaterdag 11 Maart l.l. gaf „de Groene Patrouille" zijn derde Jaarfeest in de groote zaal van Hotel Bellevue. Even als vorige jaren was het ook ditkeer een vroolijk, opgewekt feest Het begon met eene geestige wel komstproclamatie door eenen heraut geflankeerd door twee hoornblazers. Daarop volgde in het kamp inge studeerde Padvindersliedjes, thans door meisjesstemmen versterkt, die zeer werden toegejuicht. Ook de voordracht van den Stuard, die van de zeezieke passagiers vertelde, vond vooral onder het jongere publiek, dat voor het grootste gedeelte de zaal vulde, groote bijval. Het tooneelstuk „Het Toeval" werd met animo gespeeld, maar vooral „De aventuren van Mr. Prikkebeen in Afrika' had een uitbundig succes. En terecht want de klucht was prachtig in scène gezet en goed uitgevoerd. De „Aardrijkskunde Lessen" tot slot waren aardig verzonnen en goed aangekleed. In het kort, de werkende leden, maar bovenalles, hun leider en niet te vergeten hun regisseur kunnen met voldoening op dezen avond terug zien J- s. De Soester Fanfare zal 25 Mei (Hemelsvaartsdag) deel nemen aan het Oroot Nationaal Concours te Diemen, in de afdeeling Uitmuntendheid. publiek werd met groote dankbaar heid geluisterd, naar wat zoowel vocaal als instrumentaal werd ten gehoore gebracht. Op verzoek van het Wijk- Bestuur moest zelfs een der mooiste koornummers „de Bruid" muziek van H. J. den Hertog, gebisseerd worden. Bij afwezigheid van den voorzitter Ds. Brans, sprak de Heer Veenstra, een kort woord van dank, waarmede hij stellig het gevoelen van alle aan wezigen vertolkte. Het geheel was een mooie avond, en ondanks de betrekkelijk groote onkosten (een vleugelpiano slaat in dezen tijd nog altijd een heele slag in het budget), zal naar wij vermoeden toch nog een aardig batig saldo aan de Wijkverpleging kunnen worden aangeboden, waar het de uitvoerende toch in de eerste plaats om begonnen was. „MORGENROOD" De Afdeeling Baarn v. d. Bond van arbeiders tooneelvereen. in Nederland gaf Zondag 12 en Maandag 13 Mrt in Hotel Bellevue een opvoering van „Fabrieksmenschen", spel van leed en strijd in vier bedrijven, door H Kesnig Zelden zag ik van dilittanten mooier spel Vrouw Heins gaf de nog jongen inaar afgetobte vrouw uitstekend weer, haar houding en gebaren, haar ver moeide stem, haar uitbeelding van berusting en moederliefde, het wasailes prachtig. Zeer goed werd zij bijgi staan door Heins, die zonder ruwe overdrijving den dronkaard uitstekend weergaf. Ook Willem en Anna waren goed in hunne rollen, het verschil in beider karakter kwam goed uit. Nelkens en zijn vrouw deden wat spel betreft niet onder voor het eerst genoemde echtpaar, vooral Nelkens had vele goede momenten, evenals Jan in zijn afwisselende uitingen van ver ontwaardiging, o.a. tegenover Bont, en van liefde voor z'n ouders en zuster. Mieke's spel was mooi in haar verdriet en wanhoop, fijn gevoelig en sober. Bont had iets eerwaardiger, iets vaderlijker kunnen zijn, maar zooals ik reeds zeide, aller spel en ook het samenspel was uitstekend en getuigde matig, hoe levend en geschakeerd 't voor lichtend en besturend onderwijs geweest is. Hoe worstelend tegen traag begrip en on kunde, hoe vol waakzame aandacht en bijna kameraadschappelijke hulpvaardigheid in 't kweeken der eigenschappen, die onmisbaar zijn in het toekomstig ambacht, moet dit onderwijs een weg gezocht en gevonden hebben. Daarin komt wel het bijzonder be lang van dit moeitevol onderricht in 't zicht. Hoe arm leven onze scholen nog hierin. Meestal enkele zeldzame gevallen uitge zonderd spelen de leerlingen onzer ne- derlandsche lagere scholen wat met potlood en met kleurtjes onder opzicht van wel hoogst bekwame onderwijzers, maar die he laas in dit aparte veel-eischende vak hulpe- loos-ongeschoold ronddolen. Soms geeft teeken- of verflust van den onderwijzer nog een gebaar van deskundigheid aan dat ge knutsel. En de leerling verlustigt zich in zijn maaksel, en gaat met even gesloten oog voor lijn en vorm, voor verhouding en voor siering en ontsiering, van school als waarmee hij er binnenkwam. En zóó gaan ze 't vak in. Zoo schenden ze mee in bouw vormen- in aanleg van tuinen, in aanbrengen van kleurensier. Nu keert een stevig gevormd nijverheids onderwijs zich al ongeveer twin tig jaar tegen deze gebreken in de vorming voor 't ambachtsleven. En in Soest gaat dit onderwijs al jaren in waarlijk goeden en veiligen koers. Maar 't is een moeizame taak. Bijna blinde oogen moeten aan waarnemen, aan bevatten, aan waarlijk zien gewend worden. Uit lusteloosheid moet liefde ge wekt worden. Kan er dan klacht zijn over 't resultaat, dat we in Soest zien op dezen arbeid? Geenszins modern geschoolde lee- raaren, levend in vereering voor het logisch De boomen zijn in rust V C 5 Vraagt prima oplosbare De spuittijd is genaderd n zonder bezinksel, voor 't bestrijden Uwer plantenparasieten en Desinfectie Uwer veestallen en hoenderhokken in elk kwantum verkrijgbaar Vraagt gratis geillusstreerde Brochures. Depot N.V. Utreclitsche Asptialtfabriek Het is de bedoeling de regeling van de jaarwedden en vergoedingen, vastgesteld bij Verordening van 14 Juli 1920 op de Vrijwillige Brandweer toepassing te brengen. De Brandweer zal verdeeld worden over 4 secties, (omtrek Het Hart, Gemeentehuis, Ker kebuurt en Soesterberg). De Gemeente-Secretaris, J BATENBURG. DE NIJVERHEIDSSCHOOL TE SOEST De lessen in de cursus 1921 1922 dezer school werden op Dinsdagavond 28 Febr. j.1. beëindigd met een toespraak van den h®er directeur Bruins, tot de leerlingen. Wèl mocht deze altijd werkzame, fijn scherp keurende leerling-leider opwekken tot naarstigheid en ijver, en wijzen op dit hoog befang van dit ambachtelijk teeken- onderwijs. Stapels teekenirtgen, die nu in handen der leerlingen zouden komen vertoonden regel en zuiver ontwikkeld ornament en voor de schoone en goede constructie hebben waar lijk beweging gebracht in meest trage, rus- telooze en ongewende handen. Zelfs zijn er leerlingen ontdekt, die fijner aanleg toonden. En bij verreweg de meesten is de groei der vaardigheid en van gevoelen zichtbaar in het werk van deze weinige maanden. Bij onderrltht van logische en zuiver even redige samenstelling is in het bouwkundig vak de kiem gelegd voor betere ontwikkeling onzer woningbouw; aan strengheid en keu righeid.ook. En op het breede veld derver- sieringsvormen in het meubel, In tuinaanleg en schilderarbeid en in allerlei nijverhied werd een vorm en zuiverheid en vormen- karakter voorgehouden, dat op den duur tot zelfstandige onderscheiding moet voeren. Is daarin ook niet een belang van sociaal karakter? Breekt daarin wellicht niet iets van de ergenis tegen een arbeidersleven, dat alleen in 't loonvraagstuk beweging en begeerten kent|zonder ooit tot waarachtige ambachtskunst en arbeidstoewijding te zijn gekomen? Als bevordering voor volkskracht gezocht frordt, dan moet daarin het belang KANTOOR SÖEST: VAN WEEDESTRAAT 5, TEL. S 54 Cheque's op het Binnen-'en Buitenland, Vreemd Bankpapier en Muntspeciën. Uitvoering van effectenorders op de Binnen- en Buitenlandsche Beurzen.

De Soester | 1922 | | pagina 1