ibëïïnagazï|ïï kleeden, an Co. Aan de Topste adres. S o e s t e r C o 11 r a n I voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. P. C. W. Foeken Vrouwelijke en Mannelijke Kiezers van Soest. het Wel in en Hekwerken nmatten EN-BATENBURG an Dl Ik I Officieel Verslag v. Weedestraat 25 Mij Spekslagerij edestraat 7a. eedjes, Kussen- jde en Cretonne upen-Kappen, G. BRINKER oncureerende prijzen. w. J. VAN EE. 120 DEPOT j - Stoliesrderil telmakerij 'ulpenhouders. No. 27 TIENDE jAAKCiANCi Zaterdag I Juli >922 SOEST Kw. voor bïll. prijzen Aanbevelend, Kwaliteit eenig. M's Wijnhandel, A dam f 1,30 per flesch f 1,40 f 1,40 )uge (bloedwijn) 1.25 Meiwijn f fü en Citroen Lim. Siroop per fl. 10.61. baar in de Depots ;straat 10a, Soest. ist. cht. eer, Jutfaas. k. teering, tegen lagen prijzen, bij it 47a Soestdijk. en vertrouwbaarste adres voor ten, Stroo- en Spiraalmatrassen is bij achter de R. K. Kerk, Soest. et vervaardigen van alle soorten k model en teekening Prima Referentiën. BAKKERSWEG 3 TEL. 69 - SOEST mtvangen een partij i alle maten. Tapijten, Linoleums enz. enz. Beleefd Aanbevelend. an Woning-Bureau \AT 26, Telefoon 16. naken van Bouwplannen, Bestekken, lig adviezen, Aanvrage Bouwver- o Hinderwet tegen billijke tarieven, lopen, Verhuren en Taxatiën van lerzekeringen enz. AN DEN BURG KANTOOR VELDWEG 2 -LEF. 21. OEOPEND VAN 8-12 en 2-5 jrost voor Administratie en Redactie Vilu Weedeotraat 7. Advoi'tentiön worden ingewnchl totVrtyriHKft vourniiddags 9 nnr, b(j don Uitgever, ingezonden stukken tot Dinwlagn vond M uur. DE 4!IVEKTKM IÊ\ Van J 5 regelh 70 fit. ïïlke regel meer li» /lroote letter* naar pluataniini'y Qtl abonnement grooie korting. AiienneraonteprÖM 40 cent per kwartaal "llVril /jilir Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk WILT GE BEZUINIGING, OOK IN HET AANKOOPEN VAN MANUFACTUREN, DAN IS ER TE SOEST MAAR ÉEN ADRES Zie onze groote UITVERKOOP Advertentie. Buitenland. OVERZICHT. Twee afschuwelijke sluipmoorden hebben in de afgeloopen week de wereld opgeschrikt. De eerste te Londen op veldmaar schalk Henri Wilson, de tweede te Berlijn op den minister van Buiten- landsche Zaken, Dr. Walter Rathenau. Veldmaarschalk Wilson werd toen hij zijn auto verliet op de stoep van zijn huis door twee republiekeinsche Sinn Feiners doodgeschoten, maar men vermoedt uit wraak over de uitslag der volksstemming in de lersche Vrij staat. Gelukkig werden beide moor denaars, jongelieden van 24 jaar ge arresteerd. Zij bekenden beiden, tot het lersche Republiekeinsche leger te behooren. Nadat het ontwerp van de lersche grondwet, door de voorloopige lersche en de Engelsche regeering in over eenstemming met het Engelsch-Iersch verdrag was opgemaakt, heeft de stem ming voor hetlersche Parlement, volgens het evenredigheidsstelsel plaats gehad. Die stemming nu heeft de voor standers van het verdrag een overwel digende meerderheid bezorgd. De Valera heeft echter verklaard, dat hij met zijne kleine minderheid niet rusten zou, voor dat Ierland een geheel onafhankelijke republiek zou zijn. Op het oogenblik heerscht te Du blin een verwoed gevecht om het justitiegebouw, waarin de extremistische Sinn Feiners zich genesteld hebben. Een formeele burgeroorlog dus. leiding gegeven, dat Helfferich doods bleek het Rijksdaggebouw uitvluchtte. Geen wonder dus, dat hij, toen de moord op Dr. Rathenau in den Rijks dag bekend was, de vergaderzaal binnendtredend, verwelkomd werd met de uitroepen Schurk! Moordenaar! Ten teeken van rouw, hebben de arbeiders op den dag der begrafenis een halven dag gestaakt en stond het trein-, tram-, post-, en telegraafverkeer 10 minuten stil. Het lijk van Dr. Rathenau is van uit den Rijksdag in plechtige optocht tot de Siegesallec gebracht, waar het verder aan de familie werd overgedragen. De dood van Rathenau is voor het vredelievende gedeelte der Duitschers en allen, die het met het herstel van Duitschland goed meenen, een bijna onoverkomelijke slag. Hij toch was de man, die zoowel met Engeland als met Frankrijk het best kon opschieten en die een ruime blik had op 't herstel niet alleen van Duitschland maar van geheel Europa. Maandag is de Russische delegatie in den Haag aangekomen. Ten minste gedeeltelijk. Voorloopig zijn nog alleen gearriveerd Litwinof, Krenskinsky, en Sokolnikof. Tsjitsjerin en Krassin vol gen later. Litwinof heeft aan de pers mede gedeeld dat hij goede verwachtingen had van de conferentie. In tegenstel ling met die van Genua, waarde politiek de hoofdtoon was, verwacht hij veel goeds van de besprekingen uitsluitend op economisch en financieel terrein, in de kalme atmosfeer van den Haag. Reeds hebben Litwinof met den in een voorstel van B. en W. voor t stichten van een Nijverheidsschool annex Lagere School. Reeds het kort overzicht in de Soester van 16 Juni was oorzaak dat j.1. week plaatsing gevraagd werd voor een in gezonden stuk in verband met het voorstel Scholenbouw, en geen wonder, want deze vergadering moet behalve voor het Bestuur, ook en vooral voor den eminenten Directeur der Nijver heidsschool wel een bijzondere tegen valler geweest zijn. Toen voor eenigen tijd terug de stichting van een U. L. O. School ge koppeld was aan die van een Nijver heidsschool werden de goede ver wachtingen den bodem ingeslagen, en is 't begrijpelijk dat op deze, vrijwel laatste gelegenheid alle hoop gevestigd was. De eerste indruk van het Raadsver- slag zal wel geweest zijn „Ziezoo, dat zaakje hangt aan den kapstok en komt er vooreerst niet meer af," doch wij gelooven dat niettegenstaande de scherpe critiek die er gevoerd werd alles nog wel „in kruiken en kannen" kan komen Op zichzelf beschouwd moet deze Raadsvergadering als een ernstig echec voor B. en W. beschouwd worden en wij meenen dat dit ten volle verdiend is. Wanneer de Raad slechts wordt be schouwd als een college dat men vooral niet meer moet zeggen dan de Wet verplichtend stelt, waardoor men 't degradeert tot een geldautomaat, dan mag 't geen verwondering wekken als op een gegeven oogenblik het „tot hiertoe en niet verder" gehoord wordt. Jammer dat daarvan de Nijverheids school de dupe moest worden, maar dat is nu eenmaal niet anders, de goeden moeten dikwijls voor de kwaden lijden. Reeds lang, al een paar jaar, zijn de plannen aanhangig voor het stichten van een Nijverheidsschool, doch de Minister wil alleen steun verleenen wanneer het gebouw meer productief gemaakt wordt. Een dure School te bouwen die slecht 5 maanden per jaar, en dan nog alleen 's avonds, gebruikt wordt, daarvoor past zijne Exellentie. De opzet om derhalve deze School te combineeren met een Lagere of U. L. School verdient zeker waardeering, mits natuurlijk het aantal Lagere of U. L. O. Scholen daardoor niet kunst matig wordt opgevoerd. in den geest van „als het orgel speelt, zwijgen alle fluiten" geen enkel con troleerbaar feit gaf. In een der volgende vergaderingen komt deze zaak dus weer aan de orde. C. Plaatselijk Nieuws. Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer „Soest-Vooruit" te Soest. Voor pensionhouders, leden der Ver eeniging (minimum contributie f 1,- per jaar) wordt weder de gelegenheid opengesteld hun adres, liefst met opgaaf van prijs en beschikbare ruimte, op te geven aan het bestuurslid J. du Saar, Steenhofstreat 13, De Vereeniging stelt zich weder beschikbaar voor het verstrekken van adressen aan pensionzoekenden zonder verdere kosten voor de leden der ver eeniging. De S.D.A.P. afd. Soest, zal Maan dag 3 Juli, 's avonds 8 uur, een open luchtmeeting houden in den voortuin van Hotel Bellevue alhier. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende advertentie in dit blad. Lijst van onbestelbare stukken, terug ontvangen in de le helft der maand Juni 1922. Ricardo's adv. bur., Amsterdam. Unik Hengelo (O). H. Brandts Utrecht. Visser Amsterdam. Mevr. Eisveldt Groningen. L. v.d. Kerk Haarlem. Vrijdag 30 Juni j.1. des n.m. te 2 uur heeft de plechtige opening plaats gehad der nieuw gebouwde Christelijke lagere en uitgebreid lagere onderwijs, school te Soesterberg. Bij deze openingsplechtigheid waren o.a. tegenwoordig Burgemeester en Wethouders dezer gemeente en vele .andere autoriteiten. De gehouden collecte ten be hoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft alhier opgebracht de somma van f6.711/?,. Door de politie zijn bij verschil lende winkeliers reclamebiljetten in be- Nog een paar dagen en de gewichtige dag is daar, waarop gij geroepen bent mannen en vrouwen te kiezen voor Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. 5 Juli a.s. zult ge moeten beslissen welken vertegenwoordiger of vertegenwoordigster gij geschikt acht en Uw vertrouwen heeft om voor Uwe belangen en die van het geheele Nederlandsche volk op te komen in 's Lands Vergaderzaal. En dat wil in dezen tijd van economischen achteruitgang en financieele inzinking onzer Maatschappij heel wat zeggen, zoodat door ieder Uwer wel zeer ernstig mag worden nagedacht welken Candidaat gij Uw stem kunt en durft geven. Onze vorige r e c h t s c h e Regeering heeft het er meer dan treurig bij laten liggen. Ze heeft ons land in groote schulden, ons volk in groote moeilijkheden gebracht met wetten in te voe ren, die onze economische welvaart, in alle klassen onzer samen leving, totaal ten gronde dreigen te richten. Laten we alleen maar denken aan de Arbeidswet 1919, de Invaliditeitswet, het Bedrijfsradenstelsel, die allen even kostbaar zijn en die de Industrieele en Handeldrijvenden Middenstand, eene onmisbare factor in onze Maatschappij, op den duur ten onder doet gaan, welk lot de Boerenstand eveneens beschreven is met de bespottelijke onuitvoerbare Landarbeiderswet. En verder niet te vergeten de geldverslinde Onderwijswet, een treurig product, waaraan de naam van wijlen den bekenden leider der Anti-Revolutionaire partij zeer nauw verbonden is en aan welke wet alle Politiek Godsdienstige fracties en de Socialisten in de Kamer meegeholpen hebben om deze tot stand te brengen. Stemt daarom in Uw eigen belang niet op de Candidaten der Rechtscge partijen en der Socialisten, die nooit tevreden zijn en altijd blijven vragen en op lotsverbetering hunner partijgenoo- ten aandringen, alsof de Intellectueelen, Handeldrijvende Midden standers en Boeren, met wie het veel erger gesteld is, geen Re- geeringshulp noodig hebben en naar verbetering hunner Maat schappelijke toestanden hunkeren. BEHOORENDE BIJ „DE SOESTER" VAN ZATERDAG 24 JUNI 1922. van hpf vprhnn/jplrfp in Hp Onpnharp van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der ge meente Soest, gehouden op Vrijdag 16 Juni 1922, des namiddags 2 uur. Voorzitter: Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort. SecretarisJ. H. Benschop, waar nemend Secretaris. Tegenwoordig de Raadsleden: S. F. Besselsen, P. van den Breemer, D. van den Broek, H. Butzelaar, T. Butzelaar, A. O. Dammers, P. C. W. Foeken, G. j Hilhorst en C. F. W. Rietveld. Afwezig de heeren A. Endendijk met j schriftelijke en M. Scheffer met mon delinge kennisgeving. De Vergadering wordt met gebed geopend. 83. Notulen. Thans wordt het verzoek van On rust en Floor (aanbieding strook grond onder voorwaarde dat op eenige per- ceelen bouwvergunning zal verleend worden) afgewezen met 6 stemmen tegen en 3 voor, (voor de heeren Riet veld, Hilhorst en T. Butzelaar. 87. Bouwpolitie. Nadere behandeling van het verzoek van P. A. Endendijk om ontheffing van de bouwverordening. Na eenige discussie wordt de ont heffing verleend, echter met uitdrukke lijke bepaling dat ze tot wederopzeg- gens wordt verleend. 88. Belastingen-Verordening. Leges. Vaststelling van een besluit tot wij ziging der verordening op te heffen van leges. De voorgestelde wijzigingen, die in den loop des tijds voor een goede toepassing der verordening wenschelijk zijn gebleken, worden goedgekeurd. 89. Verkiezingen. Vaststelling der notulen van de vo- Benoeming van een plaatsvervangend rige vergadering. van het stembureau in district V De notulen van de vergadering van j (Soesterberg). 12 Mei 1922 worden vastgesteld zoo- Wegens bedanken van Mej. van Son als deze ter visie hebben gelegen. wordt met 8 stemmen (1 blanco) be noemd Mevr. B. Castelijn-van der Kamp. 84. Gemeente-Personeel. ilsteenen De Directie. ■oudsmit - Opticien jn van alle soorten Westminsterslag, Wekkers, Gouden- en Pince-nez en So Easy ook op recept' «tie-lnrichting. Verloskundige. Benoeming van een Verloskundige. Door Burgemeester en Wethouders is de volgende voordracht aangeboden 1. Mejuffrouw R. Westra, wonende te De Wijk bij Meppel 2. Mejuffrouw N. de Jeeger van der Oord, wonende te Abcoude 3. Mejuffrouw A. J. Nakken. wo nende te Epe. Uit de gehouden stemming blijkt, dat no. 1 der voordracht, Mej. R. Westra is benoemd met algemeene stemmen. 85. Vleeschkeuringswet. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van den Heer A. Winter tot keuringsveearts. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt de aanstelling van den gemeente-veearts A. Winter ingetrokken, en wordt hij overeenkomstig de bepalingen der Vleeschkeuringswet benoemd tot Keu ringsveearts met 8 stemmen (1 stem is in blanco uitgebracht). 86. Bouwpolitie. Stemming over het verzoek Onrust e. a. waarover de stemmen in de vo rige vergadering hebben gestaakt. 90. Vleeschkeuringswet. Behandeling van de ontwerp-veror- dening regelende de keurloonen voor vleesch. Op de verklaring van den Heer H. Butzelaar, dat hij tegen het heffen van keurloonen op huisslachtingen is, ter wijl de heer Hilhorst aanraadt bij den 1 Minister aan te dringen op buitenwerk- stelling van keuring van huisslachtingen, antwoordt de Voorzitter, dat de in de vorige vergadering pas vastgestelde I verordening dan weer gewijzigd moet j worden, en ook de begrooting niet I meer deugt. De heer van den Broek vindt f 2.— i keurloon voor een varken wel wat hoog, i en zou f 1.willen voorstellen waar mee de heer Hilhorst instemt, aangezien I huisslachtingen meest door minvermo- genden geschieden, en de wet voor l zulke menschen juist in 't leven is i geroepen, zoodat 't billijk is hen geen hooger keurloon te laten betalen dan van f 1. Het voorstel van de den heer van den Broek wordt in stemming gebracht en verworpen met 5 stemmen tegen en 4 voor (voor de Heeren H. Butzelaar, van den Broek, Hilhorst en Besselsen). 91. Straatverlichting. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een schikking met het Prov. Elect. bedrijf in Noord-Holland, omtrent de betwiste vordering. Wij hebben de eer U hierbij over te leggen een schrijven van Mr. F. A. Molster, waarin ons geadviseerd wordt het geschil met het Provinciaal Electrisch Bedrijf door minnelijke schikking te doen eindigen en wel door de helft der betwiste vordering ad. f 1591.— voor onze rekening te nemen. Wij geven Uw College in overweging op genoemd advies in te gaan en een regeling in der minne te aanvaarden, mits het Provin ciaal Electrisch Bedrijf bereid gevonden, wordt ons van de helft der betwiste som, welke wij reeds gestort hebben ten kantore van meergenoemd bedrijf, een billijke rente te vergoeden. Nadat de heer Foeken eenige in lichtingen ontvangen heeft omtrent de kosten van het geding en de heer Besselsen gewezen heeft op de eigen aardige positie waarin dit zich bevindt, wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. 92. Eigendommen-Erfpacht. Behandeling van de ontwerp-regeling van uitgifte van gronden in erfpacht. De heer Foeken bevreemd het, dat bij deze voorwaarden geen rechtskun dig advies is overgelegd, aangezien iemand volgens deze bepalingen met de rechtbank in aanraking kan komen. Voorts heeft spreker indruk gekregen, dat hier meer sprake is van een huur overeenkomst, dan van erfpachtsvoor- waarden; en waar hier alle, rechten bij de gemeente gebracht zijn, vreest Spreker, dat op erfpachtsgron- den hypotheek wel niet meer te krijgen zal zijn. De Voorz. deelt mede dat deze bepalingen grootendeels zijn ont leend aan bestaande erfpachtscontracten en door den heer D. in overleg met B. en W. en de betrokken commissie zijn ontworpen. De heer Hilhorst en van den Broek I brengen naar aanleiding van deze voor- waarden nog eenige punten naar voren. i Zooals het maken van opstallen op in erfpacht uitgegeven gronden, en het j recht van voorkeur van den erfpachter, wanneer' de gemeente den in erfpacht l uitgegeven grond wenscht te verkoopen De heer Dammers licht als deskundige op dit gebied deze en nog enkele andere zaken in verband met de in de artikelen genoemde onderwerpen toe, en stelt daarbij op den voorgrond dat deze voorwaarden algemeene bepalingen inhouden, waarbij er zullen zijn, die misschien nooit toepassing behoeven, doch die opgenomen zijn, teneinde de I regeling in haar geheel te omschrijven. In de acten houdende uitgiften van erfp. kan naar deze alg. bep. verwezen wor- dan en kan indien zulks in een bepaald geval noodig of wenschelijk mocht blijken van de alg. bep. worden afgeweken. Op voorstel van den heer Foeken wordt in art. 10 het woord „kunnen" gewijzigd in „zullen" en in art. 11 het woord „kan" in „zal". De heer Besselsen geeft in overweging de mogelijkheid onder de oogen te zien van het geven van hypotheek door de gemeente of wel dat zij hare be middeling daarbij verleent op in erf pacht uitgegeven gronden. De heer Foeken ondersteund de door den heer Besselsen geopperde gedachte, en vraagt of Burgemeester en Wethouders deze zaak willen overwegenen zoo moge lijk willen voorstellen daarvoor een Commissie van onderzoek te benoemen. Behoudens de genoemde wijziging worden de voorwaarden Vastgesteld. 93. Onderwijs. Behandeling van a. het verzoek der Engendaalschool om beschikbaarstelling van een inrich ting voor het geven van Lager Onder wijs b. het verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van het Nijverheidsonderwijs om over te gaan tot stichting van een Nijverheidsschool, een en ander met voorstel van Burge meester en Wethouders. De Voorzitter deelt mede, dat de Inspecteur van het Lager Onderwijs heeft bericht niet te kunnen goedkeuren, dat voor de huisvesting der Engen daalschool een bedrag van ongeveer f 33000.wordt besteed, en dat, aan gezien deze school ongeveer 40 leer lingen telt, waarvoor slechts 2 lokalen noodig zijn, de bouwkosten hoogstens f 18 a 19000 zullen beloopen. Daarna geeft dé Voorzitter lectuur van het voorstel van Burgemeester en Wethouders, hetwelk in hoofdzaak neerkomt op de volgende puntenI I. te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een Nijverheids school noodig wordt geacht II. te besluiten bereid te zijn jaar lijks 30°/o bij te dragen in de netto- kosten van het instandhouden der Nijverheidsschool, een en ander bere kend overeenkomstig de desbetreffende wets-bepalingen I III. te besluiten dat het gebouw der [Nijverheidsschool tevens bestemd zal worden voor het doen geven van La- ger Onderwijs, en dat de gemeente tegen betaling van der totaal stichtings- kosten en verdere onderhoudskosten ten allen tijde het recht voorbehoudt de inrichting voor dat doel te bestem men voor het doen geven van Lager l Onderwijs door deze in bruikleen te geven aan het Bestuur der Engendaal- school. Tevens leest de Voorzitter voor het rapport van den Gemeente-Architect omtrent verbouwing der Engendaal- school, dat van den volgenden inhoud is j Ingevolge uwe opdracht, d.d. 4 November 1921, om een onderzoek in te stellen naar de Engendaalschool aan de Boschstraat alhier, heb ik de eer U te berichten dat de bestaande lokalen te klein van af meting zijn om daarin het aantal kinderen te kunnen plaatsen dat eene verbouwing wel mogelijk is, om aan die voorwaarden te kunnen voldoen, maar dat die wijzigingen vrij kostbaar zullen worden dat de kosten van het bestaande gebouw met de uitgaven voor de verbouwing belang rijk hooger zullen zijn dan redelijk voor eene dergelijke ruimte is te stellen. Op grond van het bovenstaande moet ik U adviseeren, in het financieel belang der gemeente, niet tot aankoop en verbouwing over te gaan. De heer Van den Broek komt er tegen op dat dergelijke zaken niet in de Bouwcommissie komen, want hoe wel de bouw zal uitgaan van de Ver eeniging voor Nijverheids-Onderwijs, moet de gemeente toch voor een groot deel financieel bijdragen. Bovendien zijn volgens Spreker hier nu toch wel andere lokalen, zooals de pas gebouwde gymnastieklokalen, die voor het teeken- onderwijs zouden gebruikt kunnen worden. Een zoo grootsche opzet acht hij niet noodig, want de practische resultaten zijn volgens hem weinig. Ook wil het er bij Spreker niet in, dat de Engendaalschool niet met geringe kosten zou kunnen verbouwd worden. In hoofdzaak is de heer Dammers het met den heer Van den Broek eens. 't Is nu geen tijd om met bouwen voort te gaan.-Nu er binnen korten tijd wel lokalen zullen leegkomen, kan de Nijverheidsschool daarin gemakke lijk ondergebracht worden. Voorts merkt Spreker op, dat de school eerst zou kosten f 120000.— toen f 100000.— en nu f70000.— Op die manier hecht Spreker aan een begrooting niets. Ook de heer Foeken schaart zich aan de zijde van de heeren Dammers en van den Broek. Een dergelijk plan, waarvoor zoo veel geld noodig is. had aan het oor deel der Bouwcommissie onderworpen moeten zijn. en aan een begrooting met zulke schommelingen heeft de Raad geen houvast. Daarom laat Spre ker een woord van protest hooren, dat van de zijde van Burgemeester en Wethouders niet den Gemeente-archi tect en den Directeur der Nijverheids school zoo'n voorstel zonder degelijke voorbereiding wordt gedaan. Dat de Raad wordt gesteld voor eene begrooting, die gebaseerd is op cijfers van 2 jaar geleden, is Spreker onbegrijpelijk, en nog gekker is 't, dat op deze begrooting de medewerking is gevraagd van den Inspecteur van het Lager Onderwijs. Spreekt meent dat hier een niet te vergoelijken flater is gemaakt. Naar zijne meening is ook het groot aantal leerlingen kunstmatig opge voerd blijkens de overgelegde gra fische voorstelling verlaten na het 2e en 3e leerjaar een belangrijk aantal leerlingen de school. Spreker wil voor stellen wegens de financieele positie der gemeente de zaak voorloopig uit te stellen en althans eerst de Bouw commissie te raadplegen. De heer Rietveld verstaat volkomen de zuinigheid van den Raad. Nu staat aan de eene zijde het belang van de Nijverheidsschool, aan den anderen kant dat van de Engendaalschool, ter wijl er geen Nijverheidsschool komt indien ze niet gecombineerd wordt met Lager Onderwijs, dus dit is wel de zuinigste weg. In dit verband drukt Spreker zijn bevreemding er over u>t, dat zij, die zeggen de arbeidersvertegenwoordigers te zijn, nu een zoo uitnemend arbei dersbelang als het teekenonderwijs bezig zijn onmogelijk te maken. Dat men de school zou willen ver- deelen over verschillende lokalen, acht Spreker een groot bezwaar. Centralisatie is een vereischte. Indien de school er nu niet komt; komt er niets van. De kosten van bouwen zijn veel lager dan 2 jaar geleden. Spreker vindt, dat den goeden kant uitgegaan wordt, en ver klaart zich persoonlijk vóór de Nijver heidsschool. De heer Hilhorst dringt eveneens op zuinigheid aan, vooral niet betrekking tot den scholenbouw. Hoewel sterke voorstander van Nij verheidsonderwijs, betoogt Spreker toch de wenschelijkheid wegens de groote kosten het plan eerst in de Bouwcommissie te brengen, en ook onder 't oog te zien wat van de Engen daalschool is te maken. De heer Besselsen kan ook niet op een dergelijk voorstel ingaan. Boven dien wijst Spreker op de tegenstrijdig- I heid in de adviezen van den Inspecteur, I nu ten aanzien van deze school voor Lager Onderwijs 2 lokalen voldoende worden geacht, terwijl vroeger bij een gelijk aantal leerlingen 3 lokalen noo- j dig geacht werden, De heer Foeken dringt nogmaals aan op het doen bestudeeren der zaak door i de Bouwcommissie. In ieder geval is 't toch een werk dat door Burgemeester I en Wethouders zal worden aanbesteed, en dan is 't niet goed dat de Bouw commissie is gepasseerd. Verder vindt Spreker het niet in den haak, dat ter wijl in de ter visie gelegde stukken sprake was van f 100.000.'— men niet op het prijsverschil wordt attent ge maakt. Wanneer deze zaak dan weer aan de orde wordt gesteld, vraagt Spreker daarnaast over te leggen een overzicht van hetgeen het onderwijs in zijn geheel aan de gemeente kost, en ook hoeveel dat bedraagt per kind, gesplitst voor L. O. en U. L. O. Het voorstel wordt daarop aange houden. (Vervolg ommezijde).

De Soester | 1922 | | pagina 1